Kaasmarkt KLATERGOUD, No. 143. Derde blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 2 DECEMBER. GRAAN- en ZAAD1ARKT te ALKMAAR, Januari, Februari en Maart NATIONALE MILITIE. G-e vonden Voorwerpen. FEUILLETON. gedurende do maanden g-ereg-eld wekelijks doorgaan. ALklHAAKSCHE C9MAAIT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak 1 0,80franco door het geheele rjjk f 1,— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prys der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden, dat krachtens raadsbesluit van 1 Februari 1888 de EN DE Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 30 November 1900. C. D. DONATH, Secretaris. De roos In de kerk. Een rozenstruik in de kerk is even zeldzaam als eigenaardig. De bewoners van het dorpje Finkenthal in Mecklenburg kunnen zich die weelde veroorloven. In hun kerkje groeit een krachtig ontwikkelde roos die, zooals licht te begrijpen isde opmerkzaamheid van tal van vreemdelingen trekt. Zij is oorspronkelijk een uitlooper van een langs het kerkgebouw groeiende klimroosdie zich door het fondament heeft weten te werken. Nu heeft ze een grooten omvang bereikt en bedekt met hare tak ken een groot gedeelte van den kansel. Ze zou deze ge heel omgroeid hebben indien zorgzame kerkvoogden dit niet ter rechtertijd hadden belet. Ze is nu een sieraad van het gebouw, vooral 's zomerswanneer ze met vele schoone, heerlijk riekende bloemen prjjktgedurende dien tijd is ze de trots van alle bewoners van Finkenthal, en het eenvoudige bedehuis wordt gedurende dien tijd druk bezochtzoowel door lieden uit den omtrek als door tal van reizigers, die deze merkwaardigheid wenschen te zien. Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de zitting van den Militieraad in het 3e district van Noord-Hollaud zal worden gehouden ten raadhuize te Hoorn en wel voor zooveel de gemeente Alkmaar be treft, op Maandag ÏO December ÏOOO, des voor middags ten ÏO ure. Volgens art. 88 'der Militiewet moet in die zitting persoonlijk verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebrékenof gemis van de gevorderde lengte. De loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Militieraad te verschijnen, wordt onderzocht op de plaats waar hij zich bevindt. Hjj, die buiten de provincie, waarin hjj voor de Mi litie heeft geloot, verbljjf houdt, kan met goedvinden van den heer Commissaris der Koningin in de provincie, verschijnen voor den Militieraad, onder wiens rechtsgebied hij verblijf [houdt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 30 Nov. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie Op werkdagen es morgens tusschen 9 en 12 uur Een ledige zak, een gouden oorbelletje met rood onder stukje, een wit tafellaken, een schaartje, een boezelaar, een knop van een damesparapluie, een pakje inh. touw- garen, een grijs kindermanteltje, een sigarenpijpje, een por- temonnaie inh. f 0.665 en een manchetknoop (verguld). Alkmaar, De Commissaris van Politie, 30 Nov. 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. DOOK fi, WERKER. Vertaling van HERMINA. 16) «Hoe weet ge dat, juffrouw Marlow viel Ernst hior in, haar met groote oogen aanziende. Edith ontstelde min of meer, maar die onvoorzichtige woorden waren nu eens gesproken en konden niet herroepen worden. »Ik begrijp 't wel,'' hernam hij in een opwelling van bitterheid. «Uw vader heeft u onderwijl ingelicht. Dat had ik kunnen voorzien." «Mjjn vader spreekt met de grootste achting over u," verzekerde Edith. «Hij zeide »Dat ik wat medelijden en toegevendheid verdien niet waar Mijnheer Marlow was wezenlijk zeer welwil lend en belangstellend, maar 't ligt ongelukkig niet in mjjn karakter om dankbaar te zijn voor zoo'n edel moedige behandeling. Gij begrijpt misschien niet, dat er menschen zijn, die door vreemden liever beleedigd dan beklaagd willen worden. Ik ben indertijd dat medelijden ontvlucht, waarmede men o zoo vrijgevig was en ik kan 't ook nu nog niet verdragen Deze woorden verrieden, hoe de man bij die onfc moeting had geleden, al was hij uiterlijk kalm geweest Met geweld onderdrukte wrok stond op zijn gelaat te lezen een wanhopig verzet tegen dat goedkoop, neerbuigend medelijden, waardoor een fier en hartstochtelijk karakter zich gesmaad en onteerd voelt, Edith begreep dit maar al te goed't zou ook haar drift hebben gaande gemaakt. Beiden zwegen. De anderen schenen al ver vooruit te zijn, men kon hun stemmen niet eens meer hooren. 't Was stil, doodstil in het park, dat in lichten Meidosch prijkte. Ook hier was het lenteleven ontwaakt, 't suisde Toelicht op de veemarkten. Door den minister van binnenlandsche zaken is een circulaire gezonden aan de commissarissen der Koningin waarin er op wordt gewezen, dat in den laatsten tijd door de Belgische autoriteiten weder verschillende malen de toelating is geweigerd van uit Nederland ten invoer aangevoerd vee, op grond dat de dieren waren hetzij lijdende aan, hetzij verdacht van mond- en klauwzeer. De minister van buitenl. zaken ontving naar aan leiding daarvan reeds een schrijven van den Bel gischen gezant te 's-Gravenhage, waarin der Neder- landsche regeering wordt verzocht, maatregelen te nemen, een herhaling van genoemde gevallen te voor komen. In overeenstemming hiermede zijn de spoorweg maatschappijen door tusschenkomst van den min. van water staat aangeschreven, zich met groote stiptheid te houden aan de voorschriften nopens het vorderen van een gezondheids certificaat bij het ten uitvoer aannemen van naar België bestemd rundvee. Daarnaast acht eerstgenoemde Minister een uiterst gestreng veterinair toezicht op de veemarkten dringend noodig. Den Commissarissen der Koningin wordt daarom verzocht, de aandacht van de burgemeesters waar veemarkten worden gehouden, ten spoedigste^ op het bovenstaande te vestigen en hen uit te noodigen om, in overleg met den district-veearts, voor zoover dit nog niet behoorlijk geschiedt, maatregelen te nemen, opdat zooveel mogelijk worde toegezien, dat de ter markt toegelaten dieren en in het bijzonder die, welke met be stemming naar België worden verkocht, in gezonden toe stand verkeeren. Indien daartoe buitengewone maatregelen van gemeen tewege mochten worden genomen, verklaart de Minister zich bereid, te bevorderen, dat van rijkswege een tege moetkoming in de kosten worde verleend. (Handelsblad) gonsde, piepte in de struiken, geuren en koeltjes wuifden liefkozend om hen heen, als om hen te waarschuwen de schaduwen en het leed van het menschelijk leven niet mede te voeren in die zonnige voorjaarspracht. Het mooie meisje, thans in den vollen zonneschijn van haar leven, kende nog niets van de schaduwen, die zoo zwaar en donker boven het hoofd van dien man samentrokken, maar ze wist nu althans onder welk leed hij gebukt ging. De zoon van een bedrieger Dat had hem dus uit de wereld verdreven, als een doodelijk getroffen hert had hjj zich in de eenzaamheid teruggetrokken en verborg zich hier voor vreemde oogen. Ja, 't was wél waar wat hij gezegd had er zijn toe standen, waartegen de mensch weerloos is die hem als 't warende handen binden en hij was een dier ongelukki en Het stilzwijgen had een paar minuten geduurd, toen Edith langzaam de oogen opsloeg maar de uitdrukking, die nu daarin lag, zou niemand bij het trotsche, koele meisje hebben gezocht, evenmin als de zachte, bevende stem, waarmee zij nu zeide »Ik heb u verleden groot verdriet aangedaan, mijnheer Raimar. Dat weet ik nu, maar toen wist ik niet tot wien ik sprak en welk teer punt ik aanroerde. Wij zijn toen zoo stug en vijandig van elkander gegaan. Willen we dat vergeten Beiden vergeten Ik ik verzoek 't u vrien delijk 1" Zij stak hem de hand toe, on weer flikkerde er iets in zjjn oogen, maar nu niet van toorn en verontwaardi ging. Een uitdrukking van blijdschap, van geluk straalde haar daaruit tegen, die zijn sombere wezenstrekken eens klaps verhelderde. Hg hield de hem aangeboden hand zoo vast in de zjjne, alsof hij die nooit weer wilde los laten, en riep juichend »Dank, Edith Dat zeide iemand, dien zij voor de tweede maal in haar leven sprak, maar 't maakte haar niet boos, ze kwam er niet tegenop. Ze was geheel onder den invloed van een tot hiertoe nooit gekend gevoel, dat haar half aan genaam, half angstig doortrilde en dat zij nog niet eens begreep. Boter-controle. De Bond van Coöperatieve zuivelfabrieken in Fries land" heeft te Leeuwarden eene zeer belangrijke en lang durige vergadering gehouden. Er waren tegenwoordig 41 gewone leden (fabrieken), uitbrengende 148 stemmen en 64 buitengewone leden. Het hoofdpunt was eene bespreking van het, door de Friesche Maatschappij van Landbouw voorgestelde, con trolestation ten behoeve van de Friesche zuivelfabrieken. Sedert een jaar of tien wordt namelijk de boter uit Nederland in het buitenland door een nieuw gevaar be dreigd. De zuivere boter bevat gewoonlijk 27.28 pCt. vluchtige vetzuren, maar in het najaar gebeurt het wel, dat er zuivere boter is met lager percentage. Nu weten eenige margarinefabrikanten in het zuiden van ons land de zuivere boter zoodanig met margarine te vermengen, dat de scheikundigen niet kunnen vaststellen, dat er mar garine mede vermengd isalleen kunnen zjj zeggen, dat ze te weinig vluchtige vetzuren bevat. Daarop is in En geland bepaald, dat boter met 10 pCt. vluchtige vetzuren of minder niet toegelaten mag worden. In België wor den nog sterker maatregelen genomen, en men vreest, dat de agrarische partij in Duitschland zal trachten het zelfde t9 bewerken. Om dat gevaar te voorkomen, wil de Friesche Maat schappij van Landbouw een controle-station oprichten, zoowel van coöperatieve als speculatieve fabrieken. Het Bestuur van den Bond heeft een afwijzend advies uitgebracht. In de vergadering waren de gevoelens der leden zeer verdeeld. Algemeen was men het eens, dat een Rijkscontrole station het meest gewenscht was. Maar hoe dat te krijgen Eenerzijds werd betoogd, dat het hier een algemeen belang betrof, onverschillig, of de fabriek coöperatief, dan wel speculatief werkthet was niet de vraag, of hier de coöperatieve fabrieken voldoende vertrouwen hebben, maar of het buitenland ons vertrouwt. Anderzijds werd aangevoerd, dat de coöperatieve fa brieken door het Bondsmerk »Nedraw'' in Engeland reeds zoozeer het vertrouwen gewonnen hebbendat daarbij geon waarborgfonds omtrent de echtheid der boter verlangd, maar enkel vrijwillig er bij gevoegd wordtterwijl geen boter van de particuliere fabrieken aangenomen wordt zonder zoodanig bewijs. Men kon het niet eens worden. Ten slotte werd be paald, dat de secretaris een uitvoerig verslag van het verhandelde zal zenden aan alle leden van de coöpera tieve zuivelfabrieken, opdat men de zaak nader over- wege, teneinde in eene volgende vergadering een besluit te nemen. Aan de Friesche Maatechappij van Landbouw zal ver zocht worden den termijn voor aansluiting te verlengen. (N. v. d. D.) Bij verschillende landbouwers in Zeeuwsch-Vlaan- deren sterven tegenwoordig veel paarden. Deskundigen beweren, dat dit moet worden toegeschreven aan het vochtige, slijkerige voedsel, dat uit paardenpeeën bestaat. Velen zijn er reeds bezweken. Nu klonken er voetstappen. Raimar zag op en trad schielijk achteruitreeds het volgend oogenblik kwam Marlow achter een groep struiken te voorschijn. «Edith, ik heb je gezocht," zeide hij haastig. »Ronald is zoo even hier afgestapt. Ik zal hem onderwijl ontvan gen gij komt wel met Wilma na. Neem mij niet kwalijk, mijnheer Raimar, een vriend, dien wij vandaag verwach ten Laat mij u niet storen Hij vorwijderde zich met vluggen stap en beiden bleven weer alleen achter, maar thans waren zjj ontwaakt. De droom, d& hen had omsponnen, verdween als sneeuw voor de zon, door het schelle licht van het werkelijk leven. Ernst had door geen enkel geluid, door geen enkel gebaar zijn verrassing vorraden, maar hij was bleek geworden en zijn aangezicht stond strak en stug, toen hij nu vroeg «Verwacht ge mijuheer Ronald hier op Gernsbach »Ja, hij wilde ons hier opzoeken. Hij heeft mijne nicht bij ons aan huis leeren kennen en toen al beloofd eens hier te komen, als hij toch te Steinfeld moest zijn." Edith wist zelve niet, waarom zij zich zoo inspande om dat bezoek, dat immers ook toevallig had kunnen zjjn, zoo uitvoerig te verklaren of liever te bemantelen. Zij bemerkte echter, dat Ernst zich daardoor niet liet mis leiden, hoewel hij beleefd en toestemmend het hoofd boog. «Dan zullen wij de familie hier niet langer ophouden. We hadden toch plan schielijk te vertrekken. Mag ik u dus vaarwelzeggen, juffrouw! Ik ga het rijtuig bestellen." «Gij hindert ons volstrekt niet," zeide Edith, verstoord over die plotselinge verandering in zijn stem en houding. «Dat bezoek van mijnheer Ronald geldt u hernam hij bits en kortaf. «Mevrouw van Maiendorf heeft mij vroeger al gezegd, dat zij hem slechts zeer oppervlakkig kent, en uw vader komt immers juist van Steinfeld een nadere verklaring is geheel overbodig." «Ik zou ook niet weten aan wien ik die verplicht was," zeide de jonge dame, fier het hoofd oprichtend. «Aan u, mijnheer Raimar, in geen geval! We kennen elkaar nauwelijks I"

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 9