Nederland. beschaafd is Zou Keizer Wilhelm wellicht schromen den waardigen grijsaard te ontmoeten, die wars van allen praal- en pronkzucht en theatraal godsdienstvertoon niet vraagt, naar den »schneidigen" uniformjas, doch naar het hart daaronder Kruger gaat van Keulen rechtstreeks naar 's-Graven- hage, waar hjj vermoedelijk Woensdag of Donderdag dezer wees zal aankomen. FRANKRIJK. Bij zijn vertrek uit Parijs werd Kruger met denzelfden geestdrift uitgeleide gedaan, als waarmede hij is ingehaald. Tot den president van het on afhankelijkheidscomité zeide hij o. a. »Mijn hart bloedt nog en lijdt onder de smarten van mijn volk en zal eerst geheeld worden op den dag, waarop onze onafhankelijkheid hersteld en voor de toekomst ge waarborgd zal zijn, op den dag, waarop wij in alle zeker heid zullen kunnen zijn, wat wij willen blijven: een volk van eerlijke werkers en dappere bewakers van den natio- nalen bodem. Om deze vredige afhankelijkheid te doen terngkeeren, zullen onze mannen v rortgaan te strijden en zal ik mijn reis voortzetten. Maar ik hoop dat Frankrijk ook met kracht zal voortzetten het werk, dat het zoo schitterend heeft ingewijd door mij te ontvangen als zijn vriend. Eén weg schijnt mij toe open te zijn, ik heb dien genoemd met den naam arbitrage en het doet mjj goed dat dit woord reeds een leus voor de menigte is geworden. »Dat het ook de leuze zij der regeeringen In de pijn lijke omstandigheden, die de oorlog in het leven heeft ge roepen, is interventie, gevolgd door een vriendschappelijke bemiddeling van de mogendheden, gewenscht in bet be lang van den vrede en vooral in het belang van de ge rechtigheid. Want het is het recht, dat ik vraag. De be langen. van ons volk en de zaak der humaniteit eischen het en daar wij geen recht zullen krijgen als wij de wapens nederleggen is een bemiddeling noodzakelijk.'' De reis door Frankrijk over Belgie naar Keulen was één zegetocht, aan alle stations waren groote menschen- massa's, talrijke corporaties boden huldeblijken en adressen aan. Bij het verlaten van het Fransche grondgebied, seinde Kruger aan president Loubet »Op het oogenblik dat ik Frankrijk verlaat, is het mij een blijde plicht aan Uwe Excellentie een betuiging van dankbaarheid te richten voor de welwillende ontvan.st, welke mij van Uwe Exc. en de Fransche regeering is ten deel gevallen, en aan het bewonderingswaardige en zoo edelmoedige Fransche volk mijn welgemeenden dank en beste wenschen voor zijn voorspoed te zenden. ZIJII*-AFRIKA. Het telegram omtrent het treffen bij de Wetsdorp (het laatste, dat de vertrekkende opper bevelhebber zond) luidt in zijn geheel »Uit de Wetsdorp wordt gemeld, dat het garnizoen bestaande uit twee kanonnen van de 68e veldbatterij, detachementen van het Gloucestershire-regiment, de lichte infanterie der Hooglanders en de Iersche jagers, onge veer 400 man in het geheel, zich om half zes des namiddags van den 23en moest overgeven. »Onze verliezen waren 15 man gesneuveld en 42 ge wond. Onder deze laatsten waren majoor Amson van de Hooglanders, kapitein Digby van het Gloucester-regiment en luitenant Cooke Collis van de Iersche jagers (licht). »Er wordt gezegd, dat de vijand 2500 man sterk was. »Een colonne van 1400 man uit Edenbnrg afgezonden, om de Wetsdorp te ontzetten, slaagde er niet in de stad tijdig te bereiken. «Generaal Charles Knox sloot zich den 26en bij deze macnt aan en trok de Weisdorp binnen, dat hij ontruimd vond. Slechts 75 zieken en gewonden waren in de stad achtergelaten. «Generaal Knox achtervolgde den vijand en kolonel Pilcher meldt uit Smithfield, dat generaal Knox aan Steyn en De Wet met succes slag leverde bij Vaal bank. Zij trokken naar het Westen en Zuidwesten af. «De boodschapper van gei eraai Knox is nog niet door gekomen, dus heb ik nog geen bijzonderheden. Op verschrikkelijke wijze is bij het station te Metz een arme vrouw om het leven gekomen. Zij had zich laten overhalen om behalve allerlei andere zaken, ook een partij phosphorns naar Frankrijk te smokkelen. Toen zjj in de wachtkamer van het station zat, bemerkte zij, dat de phosphorus, die zij onder de kleeren had verborgen, begon te ontbranden. Zij vluchtte ae straat op om zich van de gevaarlijke stol te ontdoen, doch nauwelijks was zij buiten of daar sloegen de vlammen uit. Eenige sol daten schoten toe, rukten haar de brandende kleeren van het lijf en brachten haar in een wagen naar het ziekenhuis, waar zij overleed. Koninklijke redster. Keizer Wilhelm heeft door zijn gezant te Lissabon de Duiische reddingsmedaille doen overhandigen aan de Koningin van Portugal, die, zooals men zich herinnert, eenigen tijd geleden een visscher te Cascaes al zwemmende uit de zee redde. I»e Koninklijke chauffeur. Koning Leopold schijnt het mei zijn automobiel hartstocht werkelijk wat al te bont te maken. Na zijn debuut in Parijs, waarbij hij een equipage aan gruzele menten reed, vertoont hij nu bijna dagelijks zijn meester schap aan de Brusselsche bevolking. Doch deze is daar slechts gedeeltelijk van gediend. Ten minste, in de Brus selsche pers wordt algemeen besproken dat de Koning, wanneer hij in zijn tuf-tuf uitrijdt: lo. aan zijn automo biel de voorgeschreven nummerplaat mist2o. wegen berijdt, die voor automobielen verboden zijn 3o. sneller rijdt dan de reglementen op het voerwezen het toelaten; 4o. dat de politie-agenten een oogje dichtdoen en hun proces-verbaalboekje thuis schijnen te hebben gelaten, wanneer zij in den verordeningen-overtreder hun Koning herkennen. (Handelsblad). Een EDgelschman, Bennett genaamd, is bjj den opstand der Ashantijnen door zijn monocle van den dood gered. De eenige blanke in zijn nabijheid werd door de Ashan tijnen vei moord j maar Bennett's monocle wekte de nieuwsgierigheid der zwarten op. Een klein kind, zoontje van het stamhoofd, kraaide van pret om het «glazen oog". Toen Bennett den kleine toelachte, viel het glas uit zijn oog, en nu werd de belangstelling eerst recht gaande gemaakt. Hij moest er allerlei kunsten mede vertoonenhet vastzetten, uitnemen, enz. en ten slotte zette hij de monocle voor het oog van een der vrouwen van het stamhoofd, welke dame, zeer trotsch op die onderscheiding, ermede rond trippelde. Nu was er van vermoorden geen sprake meer. Het oogglas wordt als een heilig voorwerp beschouwd. Bennett werd door het stamhoofd met groote onderscheiding behandeld. Hij kreeg een vrijgeleide en kwam, na vele dagen van gebrek Jjjden, eindelijk behouden aan de kust. President Kruger. Uit Keulen werd bericht dat, volgens de jongste beschikkingen, President Kruger Donderdagvoormiddag van daar naar 's-Gravenbage vertrekken zal. Het staat thans vast, dat de President zijn intrek te 's-Gra/enhage zal nemen in het Hotel des Indes, waar de balkon-étage voor hem is bestemd. Ook dr. Leyds en de heeren Fischer en Wessels en alle overige heeron uit de omgeving van den President zullen hun intrek in dat hotel nemen. In de onmiddellijke nabijheid van het vertrek voor den President bestemd bevindt zich de kamer van zijn lijfarts dr. Heymans. Mevrouw Eloff, kleindochter van President Kruger, met hare kinderen, en Mej. Gutmann zijn allen uen 30 Nov. uit Parijs te 's-Gravenhage aangekomen in het «Hótel des Indes" In de »N. R. C." wordt door prof. van Hamel, die president Kruger in Frankrijk als tolk diende, eenige indrukken gegeven, over dat verblijf. Aan het slot daarvan, schrijft prof. van Hamel o.a.: «En nu verlaat de President morgen Parijs. Wat zijn stemming is? Dankbaarheid, voldoening? O zeker Ach, hoe dikwijls heb ik het moeten vertalen, voor het volk en zijn regeerders, voor nationalisten en Dreyfusards, voor ministers en presidenten: «Zeg voor hom, ik is dankbaar, heel dankbaar 1" Maar naarmate het einde nadert, wordt de toon van zijn stóm dringender, als hij er bijvoegt«Heel mooi, al die sympathiemaar zeg voor hom dat er niets bij moet komen, daden, arbitrage, einde aan den oorlog, behoud van onze onafhankelijkheid 1" «Zulien die daden van Frankrijk komen P" «President Kruger vertrouwt op dit edelmoedige land. Meer dan eens heb ik ook dezen volzin vertaald «De Franschen kennen ons volk niet. Wij wonen te ver van nen at. Als zij nu toch zooveel sympathie hebben voor mij en voor die volk, dan kan dit alleen daar vandaan komen, dat zij rechtvaardigheid lief hebbenen wie rechtvaardigheid lief heeft, die wordt geliefd van God «Vriendelijke, goedige verklaring van Frankrijk's geest driftEen gedachte den man waardig, dien ik daar zoo dikwijls, zijn salon binnentredend, heel alleen heb zien zitten, tegen het venster aan, op zijn vergulden fauteuil, zijn pijp rookond, zijn bijbel naast zich, «denkend aan die land." lllevrouw Roland Holst. Schagen. Den 1 trad in het N. Holl. Koffiehuis, vanwege de Bociaal-Democratische Arbeiderspartij, als spreekster op mevr. Henriette Roland Holst met het on derwerp Het aftreden van Burgemeester Bermanbe keken van een anderen kant dan door de heeren De Koe en Schermerhorn. Met genoegen begon mevr. Holst 'heb ik kennis genomen van de redevoeringen van de heeren De Koe en Schermerhornwaarin zij de daad van den heer Ber man hebben verklaard en verheerlijkt. De groote belang stelling die dit feit heeft gewektgetuige weder deze groote opkomst is een bewijs, dat de mensehen voelen, dat er iets mankeert aan onze samenleving en dat zij zoekende zijn naar iets beters. Er is een drang naar een onbekenden Godals ik het zoo noemen mag met de Athenersdie voor dien onbekende in hnnne stad een altaar hadden opgericht. Dien drang wenschte mevr. Holst ook te verklaren. Een daad als die van den heer Berman, zoo'n daad van zelfverloochening verdient volgens haar werkelijk achtingdwingt respect ai, getuige van een beter zedelijk leven dan de meeste menschen in doorsnee betrachten er spreekt hart uit. Maar de oorzaken van die daad zijn andere dan de heeren De Koe en Scher merhorn aangeven terwijl de gevolgen weinig beduidend zijn. De volgelingen van Tolstoi vergeten te veel «de omstandigheden waaronder deze heelt geleefd." Het ge meenschappelijk bezit van dorpsgronden was in Rusland voor een dertig jaren regel. Teruggaan tot dien toestandtot den eenvoud dier tijden acht Tolstoi iets voortreffelijks. De sociaal-demo craten niet. Die willen niet ontberen maar verbetering van levensomstandigheden. Die willen het volk goea voedselgoede kleediug goede huisvesting geven, opdat zij leeren genieten van het goede der aardevan kunst, wetenschap, reizen enz. Niet in verlaging van den levens standaard in verhooging daarvan ligt heil. Tolstoi beeft ook beleefd de gewelddadige onderdrukking van het Nihilisme in Rusland en gezien dat geweld niet helpen zal. Daarom is hij tegen geweld en acht persoonlijke bekeering den weg lot verbetering. Maar Tolstoi kende de arbeidersbeweging nietdie ook geen geweld wil maar door samenwerking toch naar verbetering tracht en die ook bereikt. Wai voor Rusland past, voegt niet in West-Europa. By vele menschen is het bewustzijn wakker gewordeD dat de arbeiders te veel doen voor eene kleine menigte menschen die zich in weelde baden. Die hart heeft ziet dit in en wil verbetering. Sommigen doen nu afstand van alle genot en gemak en weelde leven een hoogst eenvoudig leven maar dit geeft voor de geheele maatschappij niets. Alle rijken doen geen afstand van hunne bezittingen, de klasse der bezitters niet. De klasse der arbeiders moet daarin verbetering bren gen, samen en eendrachtig. Niet de ontwaking der con- cientiën, zooals Pierson zeide maar het roepen der arbeiders heefi de filantropie en de sociale wetgeving in het leven geroepen. De verbeteringen zijn niet te danken aan een idealistisch ontwaken, maar aan het drijven der arbeiderspartij. Als die ophoudt met vragen, zwijgt ook het geweten der rijken. De gevolgen van een daad als die van den heer Berman zijn ook hoogst onbeduidend. Zij baat alleen hem, die daad en niemand anders. Wat beteekent zoo'n daad en het dienst weigeren van een enkelen soldaat en het leven van een 20 kluizenaars te Blaricum voor de veibeteiing der maatschappij Als dat het eenige licht was, dat er eenmaal schijnen zal, dan was er leden tot wanhopen. 't Is alsof men een kiezelsteentje werpt tegen den stroom van het geweld van het kapitalisme de roofgierige, in ternationaal verbonden klasse der hebznchtigen en goud- dorstigen. 't Is of men met een ademtocht een rij eiken omver zou willen werpen. Jezus was een rein, een edel mensch, Iranciscus van Assisi ook, maar wat heeft hun leven voor de maatschappij beduid Na twee duizend jaren liefdeprediking vecht men in Transvaal en China als barbaren. De tegenwoordigediep onzedelijke toe stand kan alleen verbeterd worden door het internatio nale socialisme. In het breede zette mevr. Holst nu het werken der socialisten niteenelk opwekkende zich daarbij aan te sluiten om niet als eenling heil, maar allen gezamenlijk voor de geheele menschheid verbetering te vinden. Ik spreek eindigde mevr. Holst hare boeiende rede u van een andere internationale broederschap dan die te Blarikum. Niet afscheiden als idealisten uit de bour- goisie die geen kracht genoeg hebben om met ons te strijden, maar deel uitmaken van de internationale broe derschap der soc.-democraten. De gaDg der arbeiders is moeilijk maar in het einde tigt de overwinning. Van de gelegenheid tot het voeren van debat werd gebruik gemaakt door den heer de Koe, die in het breeds uiteenzette, dat het innerlijke bewustzijn van den mensch, de ziel, naar verbetering zoekt, naar vrijheid. Man noemde alles stof in beweging, maar Marx beschouwde slechts den halven mensch en vergat het innerlijk be wustzijn. Marx miskent het feit van ons innerlijk leven. De zelfzuchtige begeerte moet uit den mensch. Dat is hot kwaad en dat kwaad houden de socialisten in hun streven in stand. Er is een hoogere macht dan geld de ziel. Verder trekt de heer De Koe te velde tegen wat hij halfheid bij de socialisten noemde die niet hun geheels beginsel volhouden maar dikwijls trachten te bereiken wat zij eigenlijk verkeerd noemen. Schacheren doen de socialis ten dat heette zij verkeerd. Ook meende zij dat in de socialistische maatschappij voor de idealisten geen vrij heid zou zijn. Mevr. Holst antwoordt den heer De Koe met nogmaals een en ander van het streven der sociaal-democraten uit- eentezetten en gaf hem de verzekering dat in de sociaal democratische maatschappij voor hem en de zijnen zeker vrijheid zou zijn. «Geen haar zou hun gekrenkt worden geen eigenlijk haar, geen geestelijk haar zelfs geen haar aan hun innerlijk bewustzijn." Nadat de heer De Koe en mevr. Holst nog eenmaal het woord hadden gevoerd wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Stonpetoren. Aan het hulpkantoor alhier is gedurende de maand November op de rijkspostspaarbank ingelegd f 428.08 in 21 inlagen 3 nienwe boekjes zijn uitgegeven en er is terugbetaald f 510.75. Terbetering; van vrouwenkleeding. Onder leiding van mevr. Bonmande Lange werd eene algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot verbetering van Vrouwenkleeding te 's-Gravenhage. De presidente wees er op, dat er reden tot tevredenheid bestaat over de vorderingen van den invloed der vereeni ging, die thans een jaar bestaat. Toch blijven de bezwaren talrijk, o. a. omdat er gebrek bestaat aan handen, die uit voeren kunnen wat de hervormden noodig heoben. Tot haar leedwezen moest zij constateeren, dat het anneal zelfstandige vervaardigsters van reform kleeding gering is. Dit moge onaangenaam zijn, maar dit mag de voor standsters van een verbeterde vrouwenkleeding niet afschrikken en vooral geen reden zijn om er zich achter te vorschnilen, ten einde zich aan de zaak te knnnen onttrekken. Zij drukte de dames op het hart, den arbeid zelf ter hand te nemen en door onderlinge samenwerking en onderling overleg tot stand te brengen wat de naai sters niet leveren knnnen. Ten slotte releveerde de voorzitter een tweede klacht, n. 1. dat er geen genoegzame samenwerking tusscben bestuur en leden der vereeniging is. Zij deed een krachtig beroep op de medewerking der leden, waar een bestuur niet alles kan doen en vestigde ook nog de aandacht op het Maandblad der vereeniging, dat bet middel is om elkanders gedachten onderling te doen ontmoeten, waarvan mevr. Bonman hoopte, dat de leden een veelvuldiger gebruik zouden maken. De secretaresse bracht daarna het jaarverslag uit, dat een overzicht geeft van de gebeurtenissen sedert de oprich ting der vereeniging. Er bleek o. a. uit, dat het leden aantal thans tot 818 is gestegen; dat in 1901 het streven zal gericht zijn o. a. op verbetering van den modellen- voorraad, uitbreiding van het Maandblad, het houden van tentoonstelling en voordrachten en het uitschrijven van prijsvragen voor kleeding. Een te Groningen opge richte afdeehng telt 60 ledeneen afdeeling Amsterdam meer dan 200 ook op andere plaatsen wordt de stich ting van afdeelingen voorbereid. De penningmeester, dr. Pompe van Meei dervoort, legde voorloopige rekening en verantwoording af, waarnit. bleek, dat er een batig saldo is van circa f 244. Het grootste gedeelte van de vergadering was daarna gewijd aan een herziening van de statuten, wenschelijk geoordeelt) nu de vereeniging voornemens is de koninklijke goedkeuring op haar statuten aan te vragen. Het doel der vereeniging werd nader omschreven als te zijn het verbeteren der vrouwenkleeding, zoowel uit een hygiënisch, aesthetisch, practisch als moreel oogpunt. De bijvoeging in hot beiaDg van de zedelijkheid geschiedde om te voorkomen, dat een voorstandster van reform- kleeding in een wel hygiënisch, aesthetisch en practisch toilet zon verschijnen maar dat uit een oogpuut van zedelijkheid wel wat al te hervormingsgezind zou kunnen blijken. Een der ingrijpendste wijzigingen, voorgesteld door eene dame uit Middelburg, weid verworpen. Het betrof n.l. eene «verplichting" der leden om zich naar de begin selen der vereeniging te kleeden en propaganda te maken voor dat principe. Men was echter beducht, daardoor zeer velen van de vereeniging te vervreemden, die lid waren geworden of zouden willen worden om, zonder nog direct van haar wespentaille afstand te doen, de kat oods eerst uit den boom wenscnen te kijken om geleidelijk de re- lormkleedibg te aanvaarden. Ook zijn er vele vrouwen, die lid worden om voor hate dochteis de wenscheiijkheid te ouderzoekeu van aan neming der reformkleeding, maar bij wie zelf onoverko- men

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2