KLATERGOUD, No. 145. Honderd en tweede jaargang. 1900. VRIJDAG 7 DECEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. uktmustiit: ciMt m. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar i 0,80franco door het geheele rjjk f 1,— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer i 3. CHMTA. Een telegram van den 4 uit Peking meldt >Zooals te verwachten was, heeft de bijeenkomst der gezanten heden niet tot een conclusie geleid, daar de Regeeringen aan hunne vertegenwoordigers nog niet hebben medegedeeld hunne meening over den vorm der voor- loopige nota aan China. Na de bijeenkomst zeide de heer Conger, dat klaar blijkelijk aller verlangen is tot een bevredigende op lossing te komen. Hij meent, dat de volgende bijeen komst de laatste wezen zal, doch dat deze niet zal worden uitgeschreven, soordat iedere gezant bepaalde instructies ontvangen heeft." Blijkbaar is de eensgezindheid onder de Verbondenen nog verre te zoeken DU1TSCHLA1VD. Steeds is Kruger, die den 6 uit Keulen naar den Haag vertrekt, het voorwerp van enthousiaste betoogingen, zoowel van corporaties, als van het volk, dat zich bij voortduring in massa voor zijn hotel verdringt, 's Keizers beruchte boodschap wordt door de Duitsche pers naar verdienste beoordeeld. De gevolgen van deze daad zyn groot en zullen niet uitblijven, zegt het Berliner Tageblatt" verder. Al dade lijk zal de sympathie, die Duitschland in de laatste jaren bij een aantal kleine Staten, Nederland, België, Zwitser land heeft gewonnen met één slag worden vernietigd. De mooie rol valt in dit geheele geval aan Frankrijk toe. Duitschland zeilt, dat is nu voor de geheele wereld duidelijk, in het zog der Engelsche staatkunde Maar er is meer. Zoodra de Ozaar hersteld is, zal pre sident Kruger dien gaan bezoeken. Hoogstwaarschijnlijk zal de Russische heerscher den Boerenpresident ontvan gen niet alleen, maar zal ook het denkbeeld om den ge- heelen strijd te onderwerpen aan de uitspraak van het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage bij den Czaar in goede aarde vallen, zegt het »Tageblatt'\ De Ozaar toch liet zich zei ven voor den schepper van dat Hof aan, en zal met vreugde de gelegenheid aangrijpen om het aan den arbeid te zien. »Dan zullen Frankrijk en Rusland opnieuw over Doitschland heen, een punt van aanraking hebben gevon den en het Daitsche rijk zal geïsoleerd staan in Europa met de onvertrouwbare vriendschap en de wankelende dankbaarheid van Engeland als ruggesteun De legatie-secretaris, jhr. Van der Hoeven legde den 5, op last van president Kruger, een krans neer op de kist van keizer Wilhelm den Grooten in het Mauso leum te Charlottenburg. De linten van de krans zijn in de kleuren der Z.-A. Republiek en dragen het opschrift »Den on verge telij ken Keizer in dankbare herinnering.'' President Kruger". Dat Kruger's populariteit bij het Duitsche volk door dit waardige antwoord op 's Keizers boodschap, er zoo mogelijk nog op zal toenemen laat zich denkeu. ZUIU-AFRIHA. Bloemfontein Lord Kitchener seint den 4 uit DOOR F. H ËUNEB. Vertaling van HERMIN A. 18) Dit duurde slechts een paar seconden en tot woorden kwam 't niet, daar Raimar zich terstond tot de vrouw des huizes wendde. »Wij groeten u, mevrouw! We moeten vertrekken Arnold, het rijtuig is voor." De majoor zag min of meer verrast op bij deze mededeeling hij had er op gerekend nog wel een uur te blijven, maar onderwierp zich en stond op. Marlow juichte inwendigals die twee langer bijeen waren ge weest, had 't licht haken en oogen kunnen geven. Het afscheid was kortmen betuigde zijn spijt, dat de heeren zoo schielijk vertrokken, hoewel ieder dit in den grond van de zaak uiterst gewenscht vond, maar deed geen moeite om hen te weerhouden. Alleen Lies- betje was bedroefd, dat haar vriend wilde heengaan, en hing aan zijn arm en smeekte hem om nog wat te blijven. Hij beloofde haar, nog eenB terug te zullen komen en na verloop van vijf minuten zat het drietal in bet rijtuig. In het eerst heerschte er een onbehaaglijk stilzwzjjgen. Hartmut zat knorrig in den eenen hoek gedoken, Ernst somber en gesloten in den andereu, terwijl Max een lang gezicht zette en naar woorden zocht om ziju ontevreden heid te luchten. Eerst toen zjj het huis en het park niet meer konden zien, barstte Hartmut uit »Dat was een vroolijke verrassing! Wat heeft die Ronald in 's hemels naam op Gernsbach te maken Wij waren juist zoo gezellig bij elkaar. Mevrouw van Maien- dorf lachte met Liesbet om het hardst ze heeft nog zoo iets kinderlijk vroolijks, als ze lachten zelfs die De bereden troepen van generaal Knox waren den ge- heelen dag slaags bij Goedehoop, drie mijlen ten Noor den van Bethulië aan den weg naar Smitfield. Aan de BoereD, die een groot convooi bij zich hadden werd de pas afgesnedenwaarop zij terugtrokken, terwijl onze, troepen voortdurend voeling met hen hielden. Generaal Settle bereikte Jagersfontein na verscheiden schermutselingen, waarbij hij 30 gevangenen maakte en een hoeveelheid vee buit maakte. Generaal Paget dreef den vjjand nabij Leeuwfontein terug. De gezondheidstoestand der troepen te Komatipoort wordt beter." Uit Durban wordt geseind Op 29 November verscheen een commando van vijftig goed gewapende en bereden Boeren bij de Cundeysleugh- store nabij Ladysmith. Het magazijn werd geheel ge plunderd en de eigenares brutaal mishandeld. Zij kwam gisteren met hevige pijn te Ladysmith aan en vertelde dat er nog zulk een commando in de buurt was. Dr. Lejds. Uit de herinneringen van Prof. Van Hamel aan de reis van President Kruger »Maar de President is op deze reis niet alleen familie hoofd hij is in de eerste plaats Staatshoofd, en als zoodanig heeft hij om zich een Kabinet, een Hot, een Legatie. En deze drie worden allen beheerscht door één man, den leider, de ziel, den steun van dezen tochtDr. Leyds. Ik heb nu een week lang dezen Minister aan het werk gezien en ik weet niet wat meer in hem te bewonderen: de kalmte van zijn blik, de vlugheid van zijn geest, de onvermoeidheid van zijn werkkracht of de groote trouw en deferentie, waarmee hij den grijzen President omringt. Men hoort dan ook telkens, zelfs waar het kleinigheden geldt, uit den mood van den ouden man >Eerst Leyds vragen". Bjjgestaan door een knnd'gen en fijnbeschaafden secretaris van legatie, Jhr. Van der Hoeven, en door eeu altijd bezigen secretaris, den heer Dolman, vervult Dr. Leyds met buitengewoon talent de vele en zware functies van zijn ambt. Laat me bij die namen nog dien van den heer Sandberg noemen, een vluggen, jongen Hollander, sinds jaren in Afrika gevestigd, estafette of ceremonie meester, al naar het noodig is." Te IJmulden was den 3 de stukadoor Martens met zijne knechts werkzaam op den hoogsten steiger van een in aanbouw zijnd huis. Hij werd aldaar lastig gevallen door een door hem ontslagen stukadoorsknecht, die op dit oogenblik onder den invloed van sterken drank verkeerde en nu betaling eischte van loon, waarop hij recht meende te hebben. Door de herhaalde plagerijen in drift ontstoken, gaf M. den man een duw, waarop deze van den steiger viel en met het hoofd op een hoop steenen terecht kwam. De ongelukkige was terstond dood. Martens stelde zich dadelijk ter beschikking van de justitie. bankier met zijn stijf halsboord kwam geregeld uit de plooi bij een paar uien, die ik ten beste gaf. En zie, daar wordt de »nabob" aangediend en drijft ons allen als een kanonskogel uiteen Wat steekt toch daar achter »Dat ik geen minuut langer met dien Felix Roland onder éen dak wilde zijn zeide Ernst kortaf, maar op snijdend scherpen toon. Hartmut haalde de schouders op. »Nu ja, ik begrijp dat die ontmoeting met je vroe- geren procuratiehouder, die nu in een duizendvoudig millionair, zooals men zegt, is omgetooverd, niet heel prettig voor je was, maar daarom hadden we toch niet zoo hals over kop behoeven heen te gaan. Wat moet mevrouw van Maiendorf daarvan wel denken Max, ge zijt merkwaardig stil geworden, wat is jou bevinding van dit alles?" Max was niet alleen knorrig, maar diep beleedigd. In plaats dat zijn haan koning kraaide, zooais hij gedacht en gehoopt had, was hij dien dag door iedereen overvleu geld en nam dit natuurlijk hoogst kwalijk. »Ik vind dat bezoek al heel vreemd. Mijnheer Ro nald laat zijn licht gewoonlijk slechts voor zeer enkele uitverkorenen schijnen, doorgaans ontvangt hij, en als hem dit niet gelegen komt, laat hij den eersten en voor- naamsten belet geven. Maar te Berlijn bij de Marlows schijnt hij dikwjjls te komen en nu rijdt hij ook vier uur van Steinfeld hierheen en blijft er zelfs logeeren ik hoorde dat mevrouw van Maiendorf den knecht order gaf om zijn koffer naar de logeerkamer te brengen 't Is natuurlijk niet om fcaar te doen Ronald kent haar niet meer dan oppervlakkig ik denk er natuurlijk het mijne van »Aha ge zjjt jaloersch viel Hartmut hier lachend in. »Nu, misschien hebt gjj gelijk, de jbegroeting kwam mij ook wel wat verdacht voor. Nu opgepast, Max Moedig voorwaartsSla de milliarden uit het veld en maak je meester van het millioen Voor jou is dit maar een kleinigheid 1" Die zaak is niet om mee te spotten, majoor," ant- De deelneming in het lot der beide slachtoffers is groot. Martens staat bekend als een flink en oppassend werkman en huisvader, die voor zijn groot gezin, vrouw en tien kinderen, altijd in de weer was. De stukadoorsknecht, zekere v. E., uit Haarlem, laat eene vrouw met zes kinderen na. Gasontploffing. Te Eindhoven heeft in een koffiehuis een hevige gasontploffing plaats gehad. De oorzaak waB, dat de lood gieter bij het herstellen vau een lek een lucifer aaustak. De ruiten werden aan stukken geslagen, paneelen uit de deuren geslagen enz. De man zelf bekwam een aantal brandwonden in gezicht en aan bovenlijf. De heeren J. M. Bilroth te Hoorn, K. Breebaart, te Winkel en C. Sfehoon, te Beemster, die als com missieleden door de hengstenvereenlglng „Hol lands noorderkwartier" benoemd werden tot deu aankoop van een hengst hebben in het Jeverland (Oost-Friesland) een prachtig donkerbruin dier gekocht. Burgemeesters en §ecretarlssen. Den 3 had op het Stadhuis te Amsterdam een vergadering plaats van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noordholland, onder voorzitterschap van jhr. mr. J. G. 0. Boreel van Hogelanden, burge meester van Haarlem. Als nieuwe leden werden toegelaten de heeren 0. Vis, burgemeester van Venhuizen, C. Haringhuizen, id. van Wijdenes, H. Jb. Avis, id van Midwoud, en K. Blom Dz., id. van Sint-Maarten, Tot bestuurslid werd herbenoemd mr. H. J. van Tienen, die een voordracht hield over »de ontworpen Woningwet en de gemeentebesturen". Scheven!ogen. Een schooljongen, die in de duinen patronen had opgeraapt, nam ze mee naar school, en ging er met een makker op school mee spelen. Bij het slaan op het projectiel ging eensklaps de patroon af, de knal veroorzaakte schrik en ontsteltenis, de beide knapen werden ernstig verwond. De een verloor toppen van zijn vingers en bekwam ernstige kwetsuren aan den pols, de andere werd in het aangezicht verwond. Telephoon. In antwoord op een verzoek aan den Minister van Waterstaat door de heeren P. G. Duker en J. W. C. Kroon, te Zuid-Scharwoude, heeft de Minister zich bereid verklaard de vestiging van een Rijkstelephoonbnreel aan den Langedijk te bevorderen, indien 25 personen zich verbinden om hunne perceelen aan dit bureel aan te slniteu. Stamboekvee. Bij de in de provincie Friesland gehouden najaars- keuringen van vee ter opname in de registers van het »Friesch Rundvee-Stamboek", zijn in het geheel 1256 runderen aangegeven, waarvan zijn goedgekeurd en inge schreven 643, afgewezen 99, aangehouden als voor het oogenblik minder inschrijvingswaardig 102 en terugge trokken of niet aangeboden 412 stuks. Het bestuur van Drechterland heeft gesteld tot eersten candidaat voor dijkgraaf den heer J. Groot Jr. woordde Max verstoord. »Wie een man als Ronald tot mededinger krijgt, is wel verplicht in zijn schulp te krui pen, want tegenover zoo iemand doen persoonlijkheid noch talenten iets af. Daar triomfeert alleen dat ellendige geld 't Is verachtelijk »Ja het geld is altijd verachtelijk als men 't niet heeft", merkte de majoor philosophisch aan. »Maar bij jon is die beschouwing van jongen datum, dunkt mij vroeger spraakt go daarvan met meer respect. Wat zegt gjj er van Ernstgelooft gij aan die plannen Marlow is immers zelf rijk genoeghij zal toch zijn dochter niet verkoopen ter wille van het geld »Welwaarom niet zeide Ernst bitter. »Misschien bekoort het gond haar minder dan de macht, die 't ver leent. Alles ligt immers in het stof gebogen voor dien Ronald, dien afgodspop van den mammon Waarom zou een meisje dan niet in verzoeking komen naast hem te gaan staan en zich ook te laten aanbidden »Wel, gij beiden zijt vandaag in een allerplezierigste stemming!'' barstte Hartmut knorrig uit. »Wat bezielt je toch eigenlijk, Ernst? Gij hebt toch zeker niet op de millionnaire gespeculeerd en stelt je nu even woedend aan als Max 't Kan mij niets ter wereld schelen, wie die nabob met zija hand en zijn mammon vereert, maar ik heb mij dagen lang op dit ritje naar Gernsbach ver heugd, en nn Hy zweeg plotseling en beet zich op de lippen, aisof hij zich verpraat had, maar Raimar noch Max let e hierop. Ieder was in zijn eigen gedachten verdiept en zoo wierp de majoor zich nn ook achterover in het rijtuig en zweeg mede als derde in den bond. Met het vertrek van de gasten was op Gernsbach ook de gedwongenheid vervallen, die men zich om hunnent wil in deu omgang getroost had, en Marlow stelde het geduld van zijn aanstaanden schoonzoon nu niet lang meer op de proef. Nadat men nog een kwartier over koetjes eu kalfjes gepraat had, nam hij de kleine Liesbet bij de hand, om met haar buiten op het terras de duiven te voeren. Wilma volgde hen en nu was de kast vrij en kon Ronald van wal steken. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1