Laatste Berichten. 565ste Staatsloterij. Stadsbericliten. De Oorlog in Znid-Afrika. De Cliineesclie quaestie. Ns. 3572, 11351 en 17250 t 1000; Ns. 3315, 10271, 13476, 14800, 19341 f 100. te Hoorn voor secretarisden heer mr. G. H. Bast te Hoorn voor heemraad van de Oosterkoggeden heer P. Schuurman; voor heemraad van den Wester kogge den heer C. Bol. "Verder tot plaatsvervangend hoofdingeland van Westfriesland voor het ambacht Drech- terlandden heer C. Laan te Binnenwijzenden tot hoofdingeland van de Hondsbossche en Duinen tot Petten: den heer C. Wijdenes Spaans, te Avenhorn. Tot hoofdingeland van den Noorder IJ- en Zeedijk voor den Uitgeester- en Heemskerkerbroek (vacature-D. Meijer) is gekozen de heer Jb. Cornelisse, te Uitgeest. Te Haarlem zijn van de vijf paren die op 11 December 1850 aldaar in het huwelijk traden nog vier in leven en alle vier nog aldaar woonachtig. Den 11 Dec. zullen dus vier echtparen hun gouden bruiloft vieren. Slaapziekte. In de gemeente Zoeterwoude heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan. Een vrouw, die den 26 No vember onwel werd, is gaan slapen en den 1 Dec. over leden zonder wakker te zijn geworden. Telegrammen voor ®ulel-Airika. De Britsche Regeering bericht, dat de overseining van telegrammen naar de Oranje-Rivier-kolonie en Trans vaal (Oranje-Vrijstaat en Zuid-Afrikaansche Republiek) via de Kaapkolonie en Natai gestaakt is. 'telegrammen voor Pretoria, Johannesburg, Vereeniging, Germiston, Middelburg, Heidelberg en Standerton worden echter met vertraging verzonden via Lorenzo Marquez en moeten in gewone taal in het Engelsch gesteld zjjn. Zij worden slechts op risico van den afzender aangenomen en zijn in Transvaal aan censuur onderworpen. Onze koter In Engeland. In het, M. t. d. V. wordt de door de Regeering ge nomen maatregel, een Rijkszuivelstation te stichten toe gejuicht. De methoden van boteronderzoek zullen daar worden bestudeerd. De heeren dr. v. Hamel Roos Harmens meenen dat een uitstekende maatregel zou zijn indien dit station aan alle officieele scheikundigen van het Vereenigd Koninkrijk wekelijks de cijfers der analyses zond van die botersoorten welke' onder toezicht, in verschillende deelen van ons land, worden gemaakt. In Engeland zoude dan de wgze van monstername der boter door de ;nspet?eurs gewijzigd moeten worden. »Daar de Engelsche scheikundigen bij de thans vigeerende wetten niet weten, of de boter welke zij onderzoeken, uit Holland dan wel uit Australië^ is, en evenmin wanneer de boter gemaakt is, is een juiste beoordeeling der botersoorten in twijfelachtige gevallen onmogelijk. Zij zijn dus wel gedwongen, een betrekkelijk hoog standaard-cijfer aan te nemen, willen zij verhoeden dat werkelijk vervalschte boter in groote hoeveelheden in Engeland worde ingevoerd. •Indien zij echter zouden weten, dat zjj Hollandsche boter onderzoeken, en wanneer deze boter ongeveer ver vaardigd is, zouden zij in twijfelachtige gevallen de cijfers van het Rijkszuivelstation kunnen naslaan en hieruit afleiden, of de samenstelling overeenkomt en dus of de boter onvervalscht is of niet. Het behoeft geen betoog dat de onderhandelingen met de bevoegde autoriteiten en scheikundigen in Engeland op de meest tactvolle wijze zouden moeten geschieden. Bij de protectionistische strooming, welke thans in Engeland waar te nemen is, zonde onwil bij de Engel sche scheikundigen voldoende zijn, om de besproken wijzi ging der monstername in Engeland niet doorgevoerd te krijgen, en hun het standpunt te doen innemen (zooals een enkele thans reeds doet), dat boter welke lage cijfers geeft, zoo al niet vervalscht, dan toch van inferieure qualiteit is, en als zoodanig niet als een voor de Engelsche markt voldoend artikel beschouwd zal worden." „Oost en West". Indisch bewerkt Metaal. De heer G. E. V. L. van Zuylen schrijft: Wel heeft bet inspanning gekost, maar de Vereeniging Oost en West" is er toch in geslaagd om in Nederland eene verzameling van in Indië bewerkt metaal bij el kander te brengen, die verdient bekeken te worden, niet alleen en in de eerste plaats door kunstenaars en kunst- njjveren, maar zeker ook door het groote publiek, dat er belang in moet stellen te gaan zien hoe men dakr in ons verre Oosten dingen maakt, die in kunstvaardigheid en kunstsmaak voor het Europeesche werk zeker met onderdoen. -m v. Bij de opening der tent onstelling, die den 22 November plaats had, werd door den kunstschilder en etser Ph Zilcken, voorzitter der tentoonstelling-commissie, in eene welsprekende openingsrede hierop gewezen en daarbij den oprechten dank der Vereeniging gebracht aan Me juffrouw C. van der Hart, die voor eene zoo smaakvolle inrichting zorgde, dat alleen reeds het typische geheel der beide tentoonstellingslokalen het bezoek loonend lllBBikt Door het stellen van lage toegangsprijzen stelt »Oost en West" een ieder in staat om van den verrichten arbeid profijt te trekken. De tentoonstelling, die tot 3 Januari 1901 in het gebouw der Vereeniging, Heeren gracht 4, te 's-Gravenhage geopend blijft, moet veel bezoekers trekken. Te weinig publiciteit" wordt er meestal gezegd, wan neer een goede zaak niet tot den goeden uitslag komt, die ze verdient. Dit gaf mij aanleiding deze paar woorden neer te schrijven met het verzoek aan alle Dag- en Weekbladen ook in de provincie ze over te nomen of er melding van te maken. Menigeen komt voor enkele dagen in Den Haag en zij, die dan verzuimen deze ten toonstelling te bezoeken, zullen dit niet daaraan kunnen wijten, dat ze hun onbekend was. Wat is »Oost en West" en wat is het doel van hare tentoonstellingen r. •Oost en West" is een Vereeniging, die er naar streeft om bij ieder Nederlander liefde en belangstelling voor de koloniën en hare bewoners op te wekken en daardoor de ontwikkeling en de welvaart van dat deel van Ne derland te bevorderen. Voor dit laatste doel houdt ze haar tentoonstellingen van kunstnijverheid zij hoopt dat velen die ZQ'">n komen zien en daarna, overtuigd van het nut, dat de Vereeniging beoogt zich bij haar zullen aansluiten, zoodat tal van plaatsen spoedig het voorbeeld zullen volgen van Breda, waar enkele weken geleden de eerste Afdeeling werd opgericht. •Oost- en West" heeft eene 4e Oommissie die de taak op -zich nam om de kennis onzer Overzeesche bezittin gen onder het volk te verbreiden. Van die Commissie ben ik voorzitter en daarom draagt dit stuk mijn naam- Nederlandsch Propaganda Comité voor Internationalen Handel c. a. Onder den titel »Reisindrukken uit Oost-Azie op handels- en ander gebied" heeft, op den 24sten November, de heer C. Kraay, adviseur van de Petroleum-Maat- schappij »Moeara Enim", eene voordracht, ten aanhoore van een talrijk publiek, in de Koningszaal van »Natura Artis Magistra" te Amsterdam gehouden en wel ten verzoeke van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap. In die voordracht stelde de heer Kraay o. a. voor, dat te Amsterdam zich een »Nederlandsch Comité voor internationalen handel cum annexis" zoude constitu- eeren, welk Comité verkort naar den President zoude worden genoemd. Volgens artikel 2 van de statuten van het »Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap" behoort tot het doel dier corporatie »de aanwakkering van den on dernemingsgeest der Nederlanders op het gebied van handel, scheepvaart en industrie" en de heer Kraay pro poneerde in zijne voordracht, dat een ieder bankiers, kooplieden, fabrikanten, reeders, enz. in Nederland en Nederlandsch Indie, die zich voor uitbreiding van zaken met Hongkong, China, Japan, Korea, Formosa in teresseert, daarvan schriftelijk blijk zoude geven aan den Heer E. Heldring, secretaris van het Kon. Ned. aard rijkskundig genootschap te Amsterdam. Dit voorstel ge schiedde in overeenstemming met genoemden secretaris. Bij voldoende belangstelling zullen verdere stappen ter oprichting van het comité gedaan worden, welks werkkring zich voorloopig tot ovengenoemde landen zoude bepalen, doch geleidelijk internationaal kan worden. Genoemde secretaris heeft onder zijne berusting een dossier, hetwelk betrekking heeft op Hongkong, China, Japan, Korea en Formosa en is bereid, op schriftelijke aanvrage, inzage van dat dossier te verstrekken aan de genen, die zijns inziens daarvoor in aanmerking komen. De meeste groote firma's in Nederlandscb-Indie hebben eenen vertegenwoordiger :n Nederland en deze zonde ter zake, namens de Indische firma's, de aanvrage kunnen doen. De heer Kraay heeft in 1899 ten behoeve van de Petrolenm-Maatscha ppij Moeara Enim eene reis door Oost-Azië gemaaktafgescheiden van het doel, waarvoor hij reisde, heeft hij blijkens bovengenoemd dossier zich tevens in het algemeen, van de handelstoestanden, het bankwezen en de scheepvaartbeweging in de bezochte landen op de hoogte gesteld. Dit staat ook in verband met een verzoek hem, voor zijn vertrek, gedaan door de heeren A. D. de Marez Oyens, firma Labonchère Oyens Co. en J. C. Loman, firma Wertheim Gompertz, beide firma's te Amsterdam gevestigd. Men schrijft aan de »N. R. Ct." De befaamde H. de Jong, van wien in de laatste dagen weer sp;ake is geweest, is nog voortv.nchtig en wordt daarom door de Belgische justitie by verstek ver volgd wegens weerspannigheid en niet wegens den moord op de twee vrouwen te Gent. Hooi. In Friesland hebben eenige landbouwers als een gevolg van een bezoek aan »de Streek bij Enkhnizen het voornemen opgevat om ook in deze provincie over te gaan tot een uitgebreiden verbouw van bloem- en andere koolsoorten. Wijl het alleen bij een groot afzetgebied te verwachten is, dat de opkoopers naar Friesland zullen overkomen, he'bben zes van de voornaamste landbouwers in de pro vincie zich schriftelijk bereid verklaard om het volgende jaar ieder ten minste één pondemaat (=0,3675 H. A.) witte kool te verbouwen, mits nog een veertigtal zich onder dezelfde voorwaarden aansluiten.^ Yan de Langedijk schrijft men: Van hoe groote beteekenis voor onze bouwers de hoe danigheid van het zaad is, kan blijken uit den hoogen prijs" welke daarvoor wordt besteed. Gewoonlijk teelt do koolbouwer zijn eigen zaad, omdat de ondervinding wel geleerd heeft, dat het moeilijk gaat bij onze zaadhandelaren naar wensch te slagen. Het gebeurt natuurlijk, dat de eene bouwer meer zaad teelt dan hij voor eigen gebruik noodig heeft, terwgl een ander weer te weinig heeft. Dan helpen zij elkander voort en brengen tegenwoordig in rekening t 2b voor kg. vroege-koolzaad. Veel liever nemen zij voor zulk een hoogen prgs zaad van een hun bekenden bouwer, dan voor misschien /l0 gedeelte daarvan van een zaadhandelaar, wgl zg vreezen in dat laatste geval kans te hebben op een gedeeltelijk mislukten oogst. 'J J',, Voor de provincies Noord- en Zuidholland is te Amsterdam eene vereeniging opgericht onder den naam Hollandsche Pluimvee-Club tOrnis," ter bevordering van de pluimveefokkerij. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Auyens, te Alkmaar, voorzitter; J. M. H. ten Kate, len luitenant der huzaren te Amsterdam, onder voorzitter R. Tepe, te Watergraafsmeer, secretaris H. J. de Kruijff, te Amsterdam, penningmeester; H. 1 .ömits, te BloemendaalP. Sluis en De Bois, te Amsterdam, commissarissen. Iu Februari zal reeds te Amsterdam eene groote ten toonstelling gehouden worden, welke gevolgd zal worden door tentoonstellingen in andere steden der beide provinces. ATJEH. Blijkens van den Gouverneur van Atjeh ontvangen telegrafische berichten zijn sedert de jongste mededeeling dienaangaande (in de St.-Ct. van 14/15 October 1900) bij de krijgsverrichtingen aldaar gesneuveld; de fuselier L. Krijger vermist: de fuselier J. Wielinga; gewond de sergeants K. J. H. Sonneville, P. di van Boekkout, S. Krom 1 de korporaal W. N. Steur en de fuseliers W. C. van Dijk, J. Mulder, J. Jakma, W. C. Hein, J. J. Stroobant», L. Boer en J. de Wit. Jacht. De Commissaris der Koningin in Noordholland hoeft ter kennis gebracht, dat de sluiting der jacht op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen, is be paald op 31 December 1900 met zonsondergang en dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild uiterlijk tot en met 14 Janu ari 1901 zal mogen plaats hebben. Opheffing wan tollen. Thans is officieel bekend gemaakt, dat na 31 De cember 1901 geen tol meer zal geheven worden op de wegen der •zes Noord-Hollandsche steden. Westgraftdijk. Door den directeur-generaal der posterijen is besloten dat alhier een hulpkantoor geves tigd zal worden. Sijbekarspel. Voor lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer C. Glas, moet eene her stemming plaats hebben tusschen de heeren C. Stins en P. Bakker Jz. St. Maarten. Den 4 had te Eenigenburg onder deze gemeente de verkiezing plaats van bestuurs leden voor de banne Eenigenburg. De aftredende leden, de heeren G. Schoorl aldaar en P. Boekei Cz., te T u t- j en horn, werden met algemeene stemmen herkozen, de eerste als voorzitter, de laatste als hoofdingeland. fichagen. Den 4 vergaderde alhier de raad dei- gemeente. Alle leden waren aanwezig, voorzitter de heer P. Buis. Was ingekomen een schrijven van dank aan raai en secretaris van den oud-burgemeester, den heer S. Berman hetwelk den heer Buis aanleiding gaf een waardeerend woord ten opzichte van het werk van den oud-burgemeester te spreken. Van mevr. Berman en den heer van Rossum was een schrijven ingekomen, waarin zij ontslag nemen als leden der plaatsel. schoolcommissie. De heer Hoogschagen werd als lid dier commissie her kozen, het aftredend lid Meurs wenschte niet meer in aanmerking te komen, reden waarom ook voor die vaca ture een voordracht van de schoolcommissie zal worden ingewacht. De statuten van den motordienst Kolhorn- Schagen werden goedgekeurd. De ligger der wegen werd voorloopig vastgesteld. Besloten werd nog voorloopig voor een jaar een lantaarn te plaatsen voor het nieuwe post- Betreflende het telefoonkantoor is besloten, den minister te vragen of dit mag gevestigd worden in het postkan toor en of het rijk voor de bezorging der telegrammen wil zorgen, kosteloos of tegen eene kleine vergoeding van de gemeente. Het suppletoir kohier der hondenbe lasting werd vastgesteld tot een bedrag van f 20, Volgde geheime zitting. fitarlng's Almanak. Deze almanak is de goede bekende, die ook voor 1901 weder bij de firma W. E. J. Tjeenk Willink, te Zwolle, is verschenen. Een handig, sterk zakboekje voor den landbouwer, is zij bovendien door de deskundige re dactie voorzien van talrijke gegevens, voor hem van da- gelijksch nut en tot practisch gebruik. Behalve alle markten geeft zij wat tot een echte »almanak behoort, doch daarbij blijft het niet: zij bevat daarenboven eene menigte opgaven betreffende den akker, het weiland, het vee en den boschgrond, lijsten van in- en uitlandscbe maten, gewichten en munten, waterstaatszaken voor de bewoners der zeekusten enz. Het zeer bruikbare boekje kome weder in veler handen LONDEN, 5 Dec. Lord Kitchener seint heden uit Bloemfontein: otr-j Generaal Knox was gisteren nog slaags macht van De Wet bij den weg van Bethulië naar Smithfield Hij joeg den vijand voor zonsondergang uit jï .t.ili.gV; d. vijand trok daarop naar het uoorden tep?' .JphI Van het garnizoen van Utrecht was op 2 dezer nabij de stad slaags met 200 Boeren gedurende 21/ uur De vijand trok eindelijk'terug, met achterlating van 6 dooden op het slagveld. Onze verliezen waren 2 dnnden en 5 gewonden. Wegens de strooptochten van de Boeren te V ereemging ging een Engelsche afdeeling uit Heidelberg op 2 üezer daarheen; zij werd aangevallen door 150 Boeren die zij uiteendreef, waarbij zij negen wagens buit maakte. Van de Engelschen werden er twee gewond. Generaal French rapporteert uit Potchetstroom, dat de colonne die in de streek van Losberg (ten oosten van P.) opereertvele gevangenen maakte verscheiden duizenden stuks vee opbracht en minstens 500 Boeren uit de buurt verjoeg. WASHINGTON, 5 Dec. Het departement van buiten- landsche zaken heeft de mededeeling ontvangen, dat de gezanten te Peking gisteren een accoord hebben opge steld, hetwelk onmiddellijk aan hunne regeeringen zal worden voorgelegd. De staatssecretaris Hay seinde beden aan Conger, om hem te machtigen de conventie namens de Ver. Staten te teekenen. Het is moeilijk bijzonderheden te weten te komen, maar men weet dat de Amerikaansche inzichten betret- fende de bestraffing der schuldigen en de quaestie der schadeloosstelling de overhand hebben behouden. De atrtf zou de ernstigste zijn welke de Chineesche regeering a opleggen. De Chineesche regeering zon formeel de aan sprakelijkheid erkennen voor het betalen der schadeloos stelling, waarvan het bedrag nog een punt van later onderhandelingen zou uitmaken. Omtrent de andere punten hebben de Fransche voor stellen tot grondslag van het accoord gestrekt. 2e klasse, 3e lijst, 5 Dec. 2e klasse, 4e lijst, 6 Dec. Nr. 13744 f 200ns. 4676 en 9802 f 100. 6875, Tram Alkmaar—Seliagen. Het college van hoofdingelanden van de banne Eenlgenlmrg beeft den 4 besloten, in de kosten van aanleg van den Noorderstoomtram bij te dragen als volgt: f 2000 aandeelenkapitaal, f 1000 renteloos voorschot en nog f 1000 renteloos voorschot voor de zijlijn naar Vv ar- 5 6

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2