Nationaal Geschenk No. 146 Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 9 DECEMBER. H. M. de KONINGIN, Haagsche Brieven. B u 10 Ti 1 a n d. ter gelegenheid van Hoogstderzelve aan staand huwelijk. Deze Courant wordt Viisda g-, Dooderd a g- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.ÖO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefooununnser3. COURANT. Prf|s der gewone advertentie» Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. AAN De PLAATSELIJKE COMMISSIE tot het bijeen brengen vau gelden voor bovengenoemd doel brengt ter kenuis van alle ingezetenen die geen inschrijvingsbiljet mochten hebben ontvangen dat van Woensdag 13 tot en met Baterdag 15 Becember a.s., op de navolgende plaatsen gesloten bussen zijn geplaatst tot het In ontvangst nemen van bijuragen. Een ieder wordt dus in de gelegenheid gesteld om ter gelegenheid van het huwelijk van onze geliefde Vorstin, te doen blijken hoezeer zij reeds aller harten heeft ge wonnen geduroude den korten tjjd dat zij het bewind voert. Men storte zijne bijdrage hoe klein ook in een der gesloten bassen geplaatst ter gemeente-secretarie aan de stads-tlmmerwerf, aan de Keetgraeht en bij de heeren P. BLIAVW Aï-, SigarenhandelaarRitsevoort Jb. v. d. BElUii, handel, ia kolon. waren, Langestraat; A. MKU3VEnidsen hoek Hekelstraat. H. E.J TENKbEIJ Lnttik-Oudorp bij de Vlotbrug, terwijl voorts alle onderstaande leden der commissie zich gaarne bereid verklaren van een ieder bijdragen in ont vangst te nemen. De Plaatselijke Commissie voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. Jhr. C. K. v. d. WIJCK, Vice-Voorz. C. W. BRUINVIS l Penning- Mr. J. P. KRAAKMAN, I meesters. 0. D. DONATH, Secretaris. Ds. A. J. P. OORT. J. HOEK. Jb. VAN DEN BERG. A. PRINS Az. P. H. M. IBINK MELENBRINK. J. MASDORP. G. T. M. VAN DEN BOSCH. A. GOEDE Dz. Dr. D. A. KERKHOFF. P. KLUITMAN. C. J. REIZIGER. Mr. A. P. H. DE LANGE. Th. VAN SPALL. F. H. RINGERS. Mr. B. VAN DER FEEN DE LILLE. M. VAN VEGGEL. Pastoor J. A. HEIJS. J. M. DE SONNAVILLE. Ds. J. BOUVIN. J. DE WIT Dz. Mr. W. C. BOSMAN. XI. Wat zijn de portretten van President Kruger toch meerendeels caricatnren 't Kan roe warm maken zoo leelijk als ze hom toch altijd maken. Ik vond hem zoo innip sympathiek zooals bij straks aan ons voorbij reed; want hij is van middag bij ons aangekomen. Laat mij bij het begin aanvangen door de heele stad was natuurlijk bekenddat Oom Panl van middag om drie uur zou arriveeren, aan het station van het Staatsspoor; toen ik dus om één nur van huis ging meende ik vroeg genoeg te wezen om alles eens op mijn gemak rond te wandelen en ook even een kijkje te gaan nemen op den Vijverberg, waar de verschillende vereenigingen zonden bijeenkomen, die deel zouden uitmaken van de huldebetooging. 't Was daar een bont tooneel. Hier stond een groep »hooeere burgers," allen met rood wit-blanwe band om den arm, voorzien van donkergroene dwarsstreep. Iets verder verzamelde zich een werklieden-vereenigingalle leden met de insignes op de borst. Daar tegenover stond de Delftsche groep uitgaweKen Transvalers, zoo even van bet Btation gekomen. Kranig zitten die lui te paard! Hellaseen sedert lange jaren bestaande Haagsche gymnastiekclub, was al van verre kenbaar aan de helder roode ronde mutsjesDicht daarbij stonden de meisjes van de hoogere burgerschool in haar frissche toiletjes, met bloemen in de band haar beurt aftewaehten 't Is eigenlijk ondoenlijk alle vereenigingen nader aan te duiden! 't Was een vroolijk, woelig gezicht. Onop boudelijk bewoog het volk zich er tnsschen door, maar geen oogenblik ontstond er verwarring geene enkele ongeregeldheid werd gepleegd Tegen twee uur trok alles in geregelde orde naar het station op. Wie van het gewone publiek nu nog moest beginnen zich een plaatsje te veroveren kou zeker niet meer op oen plaatsje eerste rij rekenen om kwart voor een begonnen de eerste lni post te vatten voor het Hotel des lades. Neen maar, denk daar eens goed in wat dat zeggen wil drie en een half uur geduldig staan wachten Geen oogenblik heeu en weerloopen, dan zijt ge aw plaatsje kwijt zoo stil mogelijk staan anders trapt ge uw buurman op da teenen niet achterover leunen daar is uw achterbuur niet op gesteld Geloof me dat ik diep respekt heb voor iemand die het volhoudt 14 kwartier aan eeu stuk te bljjven staan! De politiemaatregelen waren uitstekend genomen. Reeds tegen één uur werd het, plein voor bet Hotel des Indes afgezet, zoodat er nog maar weinig lui achteruit gedreven behoefden te worden. Langs de straten, waar de President passeeren zou werden van het begin af aan de kijkers op het trottoir gehouden zoodat van terugdringen geen surake was. Langzamerhand stroomde alles voldat wil hier zeggen, de straten in haar heele diepte. In het korte Voorhout, zoo ontzettend breed, stoudeu aan weerszijden van den rijweg misschien een veertig of vijftig rijen menschen. Vijf minnten vóór vieren stoomde de treiu hot station binnen zoo was hij verlaat door oponthoud aan voorgaande plaatsen. De trein stond stil, de President vertoonde zich op de tree en onmiddtlijk hief een koor vau zes honderd zangers den 72sten psalm aan. Ademlooze stilte heersebte op het perron, doodstil luisterde het publiek op bet plein mee. In die volkomen stilte werden tie plechtige tonen ver weggedragen. Diep ontroerd het ontbloote hoofd eenigzins gebogen, stond de gtijze President te luisteren. Nauwelijks was de laatste klank weggestorven of geheel spontaan hief het publiek aan »Keuc gij dat volk?" De overgave van die plechtige grootpche psalmwijs tot het krachtige Transvaalsche Volkslied was verrassend! Na de redevoeringen d\ om den toch al vermoeiden grijsaard te ontzien niet te lang werden gemaakt, trad de heer Kruger het station nit, en op het rijtuig toe. Staande in het rijtuig, hoorde de President het geheele olkslied aan. Toen het uit waszwaaide hij om te bedanken, met zijn hoed, en nu verhief zich een gejuich zoo enthousiast en zoo aanhoudendals den grijzen staatsman misschien nergens is tegen geklonken. De menschen stonden hoofd aan hoofd op het plein; d® rijweg, eerst ter breedte van drie rijtuigen door de politie open gehouden was door het voortdurend aanwassen der menigte langzaam zoo versmald, dat er nog juist ééne koets door kon. Als de cavallerie de baan niet had leeggehouden misschien hadden we het beleefd dat de paarden waren afgespannen en dat het volk het rijtuig had getrokken. En nn volgde een ware zegetocht 1 Overal werd gejuicht en gezongen, gewuifd met hoeden en petten en zakdoeken en voortdurend groette en wuifde de President 1 Nu eens zittend in zijn rijtuig als de vermoeienis te groot werd, dan weer staande als de kreten van het volk, in ontzettende massa's samengeperst, dat vroegen, legde de heer Kruger den geheelen weg af tot aan het hotel. Laat mij hier even bijvoegen dat ue kleine Transvaalsche eerewacht, die den President vergezelde, zich zeer ingenomen toonde met de geestdriftige ontvangst-, die hun hoofd ten deel viel. Het hoerageroep beantwoorden zij door vroolijk groeten met de schuiaopgeslagen hoedenen af cd toe schreeuwden ze dapper terugzoodat men hun hoera boven het volk nit kon hooren. Voor het hotel stond de andere helft van de depntaties geschaard. Na de begroeting trad Oom Paul het hotel binnen daar wachtte hem eene lieve verrassing: stel n voor eene groote vierkante wit marmeren vestibule, voor deze gelegenheid sobermaar bijzonder mooi versierd met praentige palmen. Tusschen de palmen stonden jonge meisjes opgesteld in rijke witte toiletten enkele heeren in rok er achter, bij het binnenkomen van den President werd door een goed geschoold vrouwenkoor „Vereenigd Afrika" aangeheven. De componist dirigeerde zelf, Arnold Spoel. Zon deze zich niet meer dan dubbel beloond achten door de twee heldere tranendie den President over de wangen rolden Links gesteund door den heer Fischer, rechts door een anderen vriend, begon de heer Krnger den trap te bestjjgen, voorafgegaan door 4 kleine meisjes in het wit. Ze hadden korfjes met rozen in de hand. Achterwaarts klommen de kleuters de treden opeven langzaam als de heer Krnger zelfen strooiden voortdurend rozen voor zijne voeten. Toen men de eerste trap op was en de President zich recht onder den hoogen glazen koepel bevond, daalde een dichte regen van de prachtigste witte rozen op hem neer in zoo grooten overvloed, dat hij er een oogenblik vau schriktemaar direkt daarop toonde zijne innige ontroering hoe diep hy deze fijne bloemenhnlde voelde. Ondertus8ehen hield het gejuich en gezang van het volk maar niet op, men wilde den President zien. Boven gekomen gaf hij den wensch te kennen, zich geheel alleen aau tiet volk te vertooneu. De balcondenren werdeu wijd open gezeten daar trad het hoofd der Transvaalsche Republiek naar buiten. Zoodra de liooge fignnr van den kranigen grysaaid zich vertoonde, ontstond er een niet te beschrijven tumult. 't Was geen juichen meer 't was schreeuwen, brullen, huilen bijna 1 Doeken, hoeden, petten gingen de lucht in 1 En toen de President wuifde met de hand en den hoed steeg de geestdrift ten top. Nooit in mijn leven heb ik zoo iets bijgewoond. Ik geloof zelfs niet met de kroningsfeesten. De berichtgever van de New-York Herald die de geheele reis 1 au af Marseille beeft meegemaakt, beweerde dat de ontvangst in Frankrijk niet haalde bij die in den Haag. Nog nooit bad hij ergens het volk zoo in vuur gezien als nu hier! THEOD. VAN STRALEN. OUITüCHL SI». Iu de budget-commissie van den Rijksdag verklaarde de rijkskanselier, dat hij zooals hij ook in den Rijksdag had verklaard, een schadevergoeding zon trachten te verkrijgen, zoowel voor de organisatie van de naar Oost-Azië gezonden in d? grondwet en mi litaire wetten niet voorziene corpsen zoomede voor alle door de expeditie naar China veroorzaakte, in de rijks- hnishonding niet voorziene uitgaven. Ook kon er niet aan getwijfeld worden, of de naar China gezonden corp sen, voor welke geen wettelijke grondslag bestaat of ge schapen wordt, moeten worden ontbonden, zoodra hnnne zending in China volbracht is. KHVUJHLAAD. Gelijk wij reeüs meldden, is het En- gelache parlement in buitengewone zitting bijeengeroepen, ter regeling der geldelijke aangelegenheden voor den oor log in Zuid-Afrika en de expeditie naar China. In het Hoogerhuis drong Lord Kimberiey aan op een beslissende mededeeling over de staatkunde betreffende Znid-Afrika. Hij vroeg of het niet mogelijk is het meer voor rede vatbare deel der Boerenbevolking een uiteen zetting te geven van de bedoelingen der Regeering. Lord Salisbury antwoordde, dat het eenige wat de Boeren-gnerilla's zou kannen bevredigen een soort van herstel van onaf hankelijkboid is, doch dat de onafhan kelijkheid niet kan worden hersteld. De staatkunde der Regeeriug was volkomen onveranderd, in dit opzicht, dat de Regeering voornemens is hun de positie van Engel- sche zichzelf-regeerende kolonie aan te bieden, als het volk in staat is die regeering te ontvangen. Er zal ech ter eenigen tijd moeten voorbijgaan, voordat de toestand der maatschappij in die streek zóó is, dat het voordeel van een zelfbestuur onder Engeland's heerschappij geheel kan worden ingevoerd. Ik weet niet, zeide Lord Salis bury, hoe lang dat nog kan duren wellicht zullen ge slachten voorbijgaan, voordat die toestand is aangebroken. Indien het besluit genomen is de guerilla voort te zet ten tot bet bitter einde, dan rust de verantwoordelijk heid voor het onvermijdelijke resultaat op hen, die den strijd voortzetten. De oorlog moet worden uitgestreden. Engeland moet doen gevoelen dat niemand door het uitvaardigen van een beleedigend ultimatum de Regeering kan noodzaken zichtelf te vernederen en haar rechten te laten varen. Doch ais wij voor de toekomst de zekerheid hebben, dat zij zich zullen gedragen als de andere kolonies, dan zal niets ons grooter voldoening geven dan in staat te zijn de Boeren welkom te heeten als tevreden bewoners van de koloniën. In het Lagerhuis stelde de oppositie den 7 een amen dement voor op het adres van antwoord, waarin ver klaard wordtdat een zoo spoedig mogelijke aankondi ging van maatregelen: om de vrijheid en zekerheid van eigendom te verze keren van hen die nu onder de wapenen zijn maar zich overgeven om het veroverde gebied de rust te hergeven om te bevorderen dat zijn bewoners zich verzoenen met hun nienwen toestand en tevens hunne welvaart te bevorderen zou leiden tot bevrediging van deze streken en een goede verstandhouding in de toekomst van de Europee- scbe rassen in Zuid-Afrika in het algemeen. Lord Balfour legde namens de Regeering eene gelijk luidende verklaring af als Salisbnry in het Hoogerhuis. Bij aanvulliugsbegrooting die bekond gemaakt is wordt het parlement 16,000,009 pond sterling ge vraagd voor uitgaven voor de legers in Afrika en China. POHTUtiAli. Uit Lissabon wordt aan de En- gelscbe bladen geseind »De Portngeesche ministerraad heeft besloten den »Ne- derlandschen consul te Lorenco Marques, den heer Pott, het exequatur te ontnemen en mededeeling is daarvan aan den gouverneur gedaan. Men zegt dat er overtui gende bewijzen bestaan dat hjj alle mogelijke hnlp aan de Boeren heeft verleend tot de laatste dagen door mid del van zijn gezag als Nederlandsch consul." Daardoor heeft hij dus de internationale rechten geschonden en Portugal blootgesteld aan een mogelijke break met Enge land. Deze feiten worden herhaaldelijk ter keunis van de Nederlandsche regeering gebracht, maar men kreeg geen aldoend antw >oid en op de hoffelijke aankondiging van den wensch der Portugee^che regeeriug om den heer Pott het exequatur te ontnemen die onlaugs was geschied weid geen acht geslagen."

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1