Nederland. Laatste Berichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. ZU1D-AKHIIÏA. Kitchener seint den 6 nit Bloem fontein dat 500 man van De la Rey den 3 December een heftigen aanval deden op een convooi, dat van Pretoria naar Rustenburg ging bij Buffelspoort. Het escorte van het convooi nam stelling op eenige kopjes en vocht met groote dapperheid. De Boeren slaagden er in on geveer de helft van het convooi in brand te stekende andere helft bleef ongerept. Den volgenden dag kwamen versterkingen aande Boeren werden toen uiteen gedreven na aanzienlijke verliezen te hebben geleden. De Engelsche verliezen waren 15 man dooden, een officier en 22 man gewond. De Wet trok 5 Dec. de Caledon over op marsch naar Odendal Knox volgt hem met een deel zijner troepen macht en zond de rest over de brug bij Bethulië. De Odendal-drift wordt bezet door een Regiment der Garde. De rivier is thans bevaarbaar. Uit Aliwal-Noord wordt van den 6 geseind: Gisteren avond kwam een patrouille van Aliwal hier dichtbij in aanraking met De Wets voorposten. De hoofdmacht van De Wet bleef in het kamp. De patrouille maakte een gevangene. De Wet wordt hard nagezeten hij schijnt te lijden van het voortdurend heen en weer trekken. De gevangene verklaarde dat De Wet een Krupp-kanon had achtergelaten bij den zuidelijken oever van de Caledon - rivier. Alle Engelschen die by De Wetsdorp gevangen werden gemaakt zijn vrijgelaten, behalve de officieren De commandant van Aliwal nam alle maatregelen tegen een aanval. Op het Afrikaander Congres te Worcester zeide Cronwright Schreiner in een vurige rede dat Engelands houding tegenover Znid-Afrika onmogelijk te rechtvaar digen is. Sedert den Jitmesons-inval zijn de Engelsche Staatslieden de werktuigen geweest van de kapitalisten. Engeland dwingt nu de Engelsche soldaten oorlog te voeren met een onmenscbelijkheid en barbaarschheid die de beschaafde wereld verstomd doen staan. Volgens de >Manch. Guardian' bezetten 15000 man de hoogten om de stadgeschutdoor Australiërs be diend bestrijkt de vergaderplaats. Als het in de »loyale" kolonies zóó gesteld is dan behoeft men niet te vragen hoe de geest is in de »ge- annexeerde Transvaal en Vrijstaat." President Kiuger. Den 6 heeft president Kruger Keulen en Duitsch- land verlaten. Steeds warmer en met meerder geestdrift werd de grijze president gehuldigd als wilde het Duitsche volk door zijne hartelijke toejuichingen pro testeeren tegen de handelwijze zijns keizers. Op de reis door Duitschland, met de korte oponthouden aan enkele stations bleef president Kruger omringd van de meest warme hulde. Te Emmerik het laatste Duitsche station werd den president een krans aangeboden met een vers»De laatste Duitsche stau groet u met dezen krans." Te Zevenaarhet eerste Nederlandsche station was heel de Graafschap saamgestroomd en zag men deputaties uit omliggende plaatsen. Bier wachtte den president, behalve de toespraak van den voorzitter van het Transvaal Comité en de bewijzen van hulde van vele ge meenten, een telegram van H. M. de Koningin, om hem welkom te heeten in Nederland. De reis naar Den Haag was een ware zegetocht. Uit den aard der zaak was er veel overeenkomst in de wijze waarop hulde gebracht werd. Te Arnhem te Utrecht waar een kort oponthoud burgemeesters, comités, corpo raties en der burgerij gelegenheid gaf zich wat uitvoe riger te mogen uiten, dan kleinere plaatsen waar de trein langs spoordeen met banieren en vlaggen de waardige grijsaard begroet werd, tot de menschen in de dorpen waar op zoo menig dak de vlag was geplant overal en bij ieder, warme geestdrift en eerbiedige hulde. De ontvangst in den Haag was indrukwekkend. Geen schetterende tonen van muziek, maar, geheel in overeenstemming, in aansluiting als 't ware met de ern stige gedachten van den President, werd gewijde zang ingezet door een reuzenkoor van 600 zangers, behoo- rende tot christelijke en andere vereenigingen, onder leiding van Richard Hol. Aangeheven werden drie ver zen van Psalm 72, op het oogenblik dat de trein nog niet ten volle stilhield, opdat mogelijke juichkreten niet den voorrang zouden krijgen boven het godsdienstige lied. Zoo gebeurde 't ook. En onder het plechtig ruischen van den indrukwekkend klinkenden koorzang «Ja, elk der vorsten zal zich buigen En vallen voor Hem neêr," verliet president Kruger den trein opgewacht wordende door den Burgemeester en Wethouders van den Haag. Dr. Blink, voorzitter der Haagsche afdeeling der N. Z. A. Vereeniging, hield een welkomstrede. Op en buiten het perron stonden een veertig vereeni gingen, uit alle klassen, opgesteld als een haag, een vol doende ruimte latende voor het passeeren van het twaalf tal rijtuigen van President, gevolg en ontvangst-comité, maar toch wel zoo dicht, dat de hooggeplaatste bezoeker der Residentie straks zou rijden als 't ware onder een hemel van wuivende vanen. Achter die betoogers een zee van menschen. Zooals bekend wenschte President Kruger niet in op tocht uaarheen te worden begeleid, maar tegen een be scheiden eerewacht, gevormd uit ui gezette Nederlanders in de Zuid-Afrik. Republiek en uit Haagsche jongelui, bestond geen bezwaar. De eerewacht is gekleed in het costuum van den Trans- vaalschen volkssoldaat, op commando zijnde. Zij gaf een eigenaardig cachet aan de algemeene hulde. In bet Hötel des Indes was de vestibule met bloemen versierd en werd de president welkom geheeten door een dames-comité. Kort na de aankomst van president Krugerheeft dr. Leyds officieel aan den minister van buitenlandsche zaken die aankomst bericht. Spoedig daarna ontving de president bezoeken van verschillende Nederlandsche ministets, n.l. van de minister, van waterstaat, binnenlandsche zaken, koloniën, justifies oorlog eu marine. De brieven door de voorzitters der beide Kamers van de Staten-Geueraal, gericht tot president Kruger, luiden als volgt Die van den president der Eerste Kamer: Jn Hooggeachte Heer »De Eerste Kamer der Staten-Generaal heet U hartelijk welkom nu U HoogEdele Nederland met Uw hoogge waardeerd bezoek vereert. Zij stemt volkomen in met uw edel streven om recht te verkrijgenopdat de u opgedrongen onrechtvaardige oorlogdie op zoo bar- baarsche wijze gevoerd wordtmoge ophouden en de in alle opzichten zoo zeer gewenschte vrijheid en onaf hankelijkheid der boide republieken behouden blijven en voor altijd verzekerd worden. Zij is steeds vol bewon dering voor den onovertroffen heldenmoed en zeldzame volharding van hare stamverwanten in Znid-Afrika, van welke U Hoogedele de uitstekende en terecht algemeen bewonderde vertegenwoordiger is. »Van ganscher harte hoopt zij dat ons aller Vader U Hoogedele steeds zijnen onmisbaren zegen zal schenken en nog gedurende vele jaren in goede gezondheid zal doen werkzaam zijn tot beil van Znid-Afrika." Het schrijven van den voorzitter der Tweede Kamer luidt >De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft mij gemachtigd uit haren naam U een oprecht welkom in het land toe te roepen en U de betuiging van hare hartelijke sympathie aan te bieden. »Mij vau deze opdracht kwijtend teeken ik met bijzondere hoogachting", enz. Voortdurend hebben voor het Hotel des Indes geestdriftige betoogingen plaats en talloos zijn de be wijzen van hulde, die van heinde en verre den president worden toegezonden. Volgens »Het Vaderland" zou president Kruger den 8 door H. M. de Koningin worden ontvangen. Onafhankelijkheid der X. A. Republieken. Den 6 is te Amsterdam een vergadering gehouden ter bespreking der wenschelijkheid om een comité te vor men hetwelk beoogt stappen te doen ter handhaving van de onafhankelijkheid der Zuid-Atrikaansche Repu blieken. De vergadering werd bijgewoond door ongeveer vijftig heeren. Met algemeene stemmen werd besloten een comité te vormen dat een volkspetitionnement op het touw zal zetten ter verkrijging van arbitrage in zake den oorlog in Znid-Afrika. Het zal zijn een Amsterdamsch comité, dat een oproep tot het volk zal richten om overal elders znster-comité's te vormen ten einde te verkrijgen een uiting van geheel het Nederlandsche volk en in een adres aan H. M. de Koningin te verzoeken naar haar vermogen mede te wer ken ter verkrijging van hetgeen President Kruger's komst beoogt. Tot leden van het comité werden benoemd de heeren van wie het bijeenroepen der vergadering was uitgegaan, zijnde dr. H. Burger, C. van Goor Ezn., W. Hovij, mr. E. van Lier, O. Kamerlingh Onnes, D. II. Sebmüll, P. W. Sutorins, J. Coninck Westenberg en prof. dr. J. te Winkel, die het recht hebben zich te verzekeren van de medewerking van de andere heeren. museum van kunstnijverheid. In net Museum van kunstnijverheid te Haarlem, zullen gedurende eenige dagen tentoongesteld zijn de teekeningen schilderstukken en werkstukkenvervaar digd door de leerlingen van de aan het Museum ver bonden School voor kunstnijverheid, die op de wereld tentoonstelling te Parijs met de gouden medalje werden bekroond. De studiën zullen daarna in verschillende plaatsen van ons landte Rotterdam, 'a-Gravenhage, Hengelo, Kampen, Groningen, Purmerend en Leidon ter bezichtiging worden gesteld. Deze tentoonstelling geeft een overzicht van den gang van het onderwijs, die aan de school wordt gevolgd, alsmede van het streven om de verschillende kunst ambachten, die op de school praktisch worden beoefend, in verband met het bouwkundig eloment te brengen. Het onderwijs begint met de meest elementaire oefeningen en omvat in de meer gevorderde atdeelingen, die in direct verband staan met de leerwerkplaatsen der school, voor de artistieke houtbewerking, het ontwerpen en practisch samenstellen van meubelen, het boot- see ren, het snijden van ornamenteele versieringen enz. voor de artistieke metaalbewerking, het ontwerpen van verschillende voorwerpen voor dry vers en ciseleurs, voor goud- en zilversmeden, het drijven en ciseleeren op koper-tin-zilver, het boetseeren in klei en plasteline, terwijl voor decoratieschilders het onderwijs in het schilderen, de oruamenteele compositie en de diverse oplos singen van practisehe werkstukken, met de bouwkundige studiën samengaan. Warmenhulzen. In een onbewaakt oogenblik geraakte een 3-jarig jongentje den 6 alhier van de wal stoep te water en werd enkele oogenblikken daarna leven loos opgehaald. In volle zalen en met het geven van zeer afwisselende programma's, herdachten de vereenigingen Varia" en »Nut en genoegen" alhier, dezer dagen haar 15 en 10- jarig bestaan. Wognum. Tot bestuursleden der Banne Wognum c.a. zijn herkozen de heeren: D. Zeeman als lid van het dag. bestuur en J. Blauw als hootdingeland. Zwaagdijk. De heer J. Koopman Sz. is alhier be noemd tot hoofdingeland der Banne Hoog karspel in plaats van den heer J.Beerepoot,die wegens ouderdom bedankt heeft. Tot lid van het bestuur der banne Oudendijk (Drechterland) is herkozen de heer J. Hoek Spaans, te Oudendijk. Sclioorl. In deze gemeente worden pogingen aan gewend, om eene schiet- en eene tuinbuuwvereenigiug op te richten. Vergaderingen in verband hiermede zijn gehouden bij den heer Rus, alhier. Oterleek. Den 4 werd alhier eene volksvoorlezing gehouden, uitgeschreven door de vereeniging Oefening kweekt kennis Als sprekers waren uitgenoodigd de heeren K. Sanders, van Stompetoren en J. Medemblik, van Rustenburg, die op zeer verdienstelijke wijze den geheelen avond het publiek onderhielden met een reeks van schoone voordrachten. Hunne welwillende medewerking, om deze jaarvergadering nuttig en aangenaam te doen zijn, werd blijkbaar op hoogen prijs gesteld. Ken vakreis. Schagen. Voor een paar jaar verliet een ingezetene, een geheel onbemiddelde sehildeisknecht, deze gemeente om wat van de wereld te zien en zijn vak beter te leeren. Eerst werkte hij te Tilburg toen te Antwerpen, daarna te Brussel en eindelijk aan de wereld- tentoonstellingsgebouwen te Parijs. Vandaar vertrok hij naar Génève en thans heeft hij zooveel overgespaard, dat hij in gezelschap van een Haarlemmer en een Hannoveraan een voetreis is begonnen door Italië. De St. Bernhard is reeds overgeklommen Turijn bezichtigd, Ouneo doorge trokken Nizza bewonderd Monte Carlo en Monaco be zocht. Van het uitstapje op Fransch gebied is het drietal alweder op Italiaanschen grond teruggekeerd en wandelt thans langs de wonderschoone Riviera. Eene prachtige manier om een goed doel in alle deelen te bereiken. Rijks winterlandhouwschool te Ichagen. Den 7 werd, in de plaats van den heer 8. Berman, tot secretaris-penningmeester van de commissie van toezicht op bovengenoemde inrichting benoemd de heer P. Buis te Schagen. Schernierhorn. Herbozen tot dijkgraaf van den polder Mijzen de heer C. P. Spaans te Avenhorn. De heer C. Wijdenes Spaans, te Avenhorn die no. 1 is geplaatst op de voordracht voor hoofdingeland-plaats vervanger van West-Friesland, is door het ambacht van West-Friesland genaamd Drechterland gekozen tot hoofdingeland van den Hondsbossche en Duinen tot Petten. Heerhugowaard. Het Nutsdepartement verschafte velen den 6 een aangenamen avond. Het zanggezelschap vOranje" en eenige Nutsleden wisten de aanwezigen met de uitvoering van eenige zangnummers en voordrach ten onverdeeld te boeien. I.eei'plicht. Nu de wet op den leerplicht den 1 Januari 1901 in werking zal treden heeft de heer C. A. Zelvelder, schoolopziener in het district Heerenveen, in een handig boekje uiteengezet, win ouders van de leei plicht wet moeten weten. Het is een kort bevattelijk overzicht, dat zeker velen aangenaam zal zijn. De uitgevers de heeren J. Noorduyn Zoon te Gorinchem hebben het voor vijf centen in den handel gebracht, zoodat de prijs voor niemand een beletsel behoeft te zijn. Hofberlehtcn. Hertog Hendrik van Mecklenburg wordt tegen 17 dezer in de residentie verwacht. KIJK N. In eene te Bennekom gehouden vergadering der onderafdeeling Bennekom- Wageningen" der Vereeni ging tot Bevordering van de bii nteelt in Nederland" is besloten aldaar een cursus te houden in bijenteelt door den heer S. Lako, leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageuiugen. Op voorstel van den voorzitter, den heer mr. A. C. van Daalen, werd besloten een modelbjjenstal te bouwen, welke zoo volledig mogelijk zal worden ingericht voor den cursus in bijenteelt en ook toegankelijk is voor weet gierige imkers. Door het hoofdbestuur wordt voor zulk een stal subsidie beschikbaar gesteld. De heer J. van de Weerd, imker te Bennekom, verklaarde zich bereid zich met de leiding en het bouwen van den modelstal ta belasten. Deze cursus en modelstal zijn de eerste in ons land, Aanbesteding. Het provinciaal bestuur van Noorholland heeft aanbesteed 1. Het onderhoud der rijks zee- en havenwerken op het eiland Urk behoorende tot de zeeworken. Raming f 12,600 per jaar. Minste inschrijver J. ter Napel, te Urk voor f 11,700 per jaar; 2. het leveren en verwerken van staken in de met pumbestorting voorziene boorden van het Mei wedekanaal in Noordholland. Raming f 25 per duizend. Minste inschrijver P. Kraaijeveld te Sliedrecht, voer f 22,74 per duizend. 3. het tweejarig onderhond van het gebouw van het provinciaal bestuur van Noordhollaud te Haarlem van 1 Januari 1901 tot eu met 31 December 1902. Minste inschrijver J. Th. Erdtsieck Jr. te Haarlem, f 2335. 4. De voorziening der boorden van het Noordhollandsch kanaal voor zoo vee) betreft perceel 1, 2 en 3, le perceel f 4000, 2e perceel f 10,000, 3 perceel f 10,000. Massa van het le tot en met 3e perceel f 24,000, le perceel H. Dinkla, te Buiksloot, f 3310, 2e perceel, dezelfde, f 8429, 3e perceel G. Visser Gz., te IJmuiden, f 9338, in massa H. Dinkla te Buiksloot f 21,079. Helloo. Beroepen bij de ned. herv. gemeente alhier de heer dr. J. O Pool, predikant te Edam. Het Congres te Worcester. WORCESTER6 Dec. Op het Afrikaander Congres zeide Cronwright Schreiner in eene vurige rede d<it Engelands houding tegenover Znid-Afrika onmogelijk te rechtvaardigen is. Sedert den Jameson-inval zijn de Engelsche Staatslieden de werktuigen geweest van de kapitalisten. Engeland dwingt nu de Engelsehe soldaten oorlog te voeren met een onmenschelijkheid en bar baarschheid die de beschaafde wereld verstomd doen staan. De Afrikaners zullen er nooit in toestemmen dat En geland den Republieken haar onafhankelijkheid ontneemt. Deze verklaring werd met oorverdoovende toejuichingen begroet. De spreker viel sir Alfred Milner heftig aan en eischle zijn terugroeping. Toen sir Alfred's naam ge noemd werd, weerklonken spottende uitroepen. Er volgde een tumult /an buitengewone opgewondenheid. Andere gedelegeerden voerden nog het woord Enge lands staatkunde aanvallend wijzende op het recht der Afrikaners om hun eigen zaken te bestudeeren. LONDEN, 7 Dec. Lord Kitchener seint uit Bloem fontein Patrouilles rapporteeren dat De Wet's macht naar het Oostnoordoosten is gegaan van nabij de Odendal- orift. Generaal Knox, die hem volgt, meldt dat hij een Krupp-kanon en een wagen met munitie heeft genomen. Het gevangen genomen garnizoen van De Wetsdorp is met uitzondering van de officieren, weer losgelaten, maar nocr niet binnengekomen. Macdonald is naar Aliwal-Noord gegaan om daar net commando te aanvaarden. Bij Belfast is het volgende geschied. Op verzoek van een veldkornet, die met een witte vlag verscheen, werden

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2