Nederland. Buitenland. Arrondissementa-Reclitbank te Alkmaar. BL)K(tEKLUKE t a d. waardelijk nit het stelsel zal voortvloeien, wat Groebe bedoelt. Een der aanwezigen roept»dat zegt Eienzi wel", waarop spr. aantoont dat Rienzi dan alleen spreekt van overgangstijdperken. De heer Groebe blijkt bang voor bet staatssocialisme. Spr. is het ook daar dat staats socialisme niet anders zal zijn dan kapitalisme. Hij meent, dat Groebe om te bestrijden betere argumenten moet aanhalen. Het verwijt aan de afgevaardigden valt op de kiezers terug, meent hjj. Ten slotte hoopt hij dat Groebedieofschoon hij t niet zegttot de anarchisten behoortzijn font herstellen zal door ook op te bouwen in plaats van alleen af te breken en alleen op te treden in vergaderingen van socialisten. De heer Groebe repliceert nog op deze laatste woorden, leggende dat ieder weet-dat hij ook altijd gereed is den vijand te bestrijden en op alle vergaderingen tegen woordig is. Toen de heer Hngenholtz nog vroeg of de socialisten in de Kamer »verwaterd" waren werd er geroepen >Schaper weldie is omgekocht door de sociaal democraten." De heer H. meendedat het het beste zon zijn den heer Schaper zich zelf te doen verdedigen waarop de voorzitter mededeeldedat in de volgende vergadering de heer Schaper zal worden gevraagd op te treden. De vergadering werd hierna gesloten en de collecte voor de vereeniging aan de deur aanbevolen. Onderwijs. Onze vroegere stadgenoote mej. M. A. Hoek onderwijzeres te Amsterdamslaagde den 10 voor akte fransche taal middelbaar onderwijs. Schutterij. De heer H. J. Oushoorn, alhier, is benoemd tot tweeden luitenant bij de d.d. schutterij alhier. St. üicolaasfeest. Door de vereeniging van oud-onderofficieren daartoe gesteund door begunstigers, werd aan de kinderen maandag in D i 1 i g e n t i a een aardig feestje bereid. Na de ver tooning van de tooverlantaarn strooide eerst bt. Nicolaas en werd er gegrabbeld en later kwam hij zelf te paard, met zijn zwarten knechtde kleinen toespreken en aan elk een geschenk vereeren. De noodige versnaperingen en verrassingen muziek zang enz. hielden de kleinen zoo aangenaam bezig dat velen ongetwijfeld lang zich dit feestje zullen herinneren en het meermalen hopen te vieren. Opera-concert. Wij vernemen, dat de inteekening voor het opera concert, op den 19, nog niet van dien aard is, dat tot het doen doorgaan besloten worden kan. Gaarne wekken wij onze lezers nogmaals op, door hunne handteokening er toe bijtedragen, dat dit muzikaal genot onze stad niet ontgaat. Hoewel ik geen stellige cijfers kan aanvoeren op het oogenblik, zon het mij niet verwonderen, wanneer bij optelling bleek dat de Boeren meer hoeven verbrand hebben dan de Engelscben. «Wij hebben aan lord Kitchener geseind, die gelooft dat hij, hoewel moeilijk, eenige cijfers daaromtrent kan geven. Ik kan de anonyme verklaring dat het halve land is verwoest niet tegenspreken, maar het zou mij zeer ver bazen als ze niet grootelijks overdreven bleek te zijn. »Ik moet daarbij opmerken dat een hoeve in Transvaal weinig gevallen, zoo al ooit, meer waard is dan een Zitting van 11 Dec. 1900. A. K., Alkmaar, diefstal, 14 dagen gev. J. v. d. S., als boven, mishandeling, f 3 boete, subs. 5 dagen hecht. C. T., Zijpe, mishandeling, f 20 bo9te, subs. 20 dagen hécht. P. L. P., Hoorn, beleediging van een ambtenaar, 4 weken gev. L. S., als boven, beleediging en bedreiging,-7 dagen gev. D. H., Alkmaar, mishandeling, 3 weken gev. C. A., Enkbuizen,{gedetineerd, oplichting, 14 dagen gev. dagloonershuisje in dit land en dat de geldschade dus niet zoo heel groot is. PORTUGAL. De dagbladen houden vol, dat consul Pott misbruik maakte van zijn positie in verband met den Zuid-Afrikaanschen oorlog, en verklaren, dat hij gebruik maakte van zijn privilegies als consul te Loremjo Marqnez. De bladen wijzen op de beleefde mededeenngen door Portugal aan Holland gedaan vóór bet terugnemen van den exequatur. Deze mededeelingen ontvingen, volgens de meening van Portugal, niet de gewenschte aandacht. De bladen zijn eenstemmig in het uitdrukken van de hoop, dat de verhoudingen tnsschen de beide landen zoo spoedig mogelijk het vriendschappelijk karakter zullen hernemen. Intusschen zijn er te Lissabon geweldige feesten ter eere van een aldaar aangekomen Britsch eskader, en wisselen de Koning en Koningin Victoria telegrammen van den allerwelwillendsten en meest vleienden inhoud. ZUIJU-AFR1KA. Een telegram uit Durban van den 9 luidt De Boeren hebben bij Vlaklaagte, het station voorbij Standerton, een trein aangehouden waarmede 130 remonte- paarden werden getransporteerd, en zijn er in geslaagd die paarden weg te voeren. Een andere troep maakte een hoeveelheid vee en schapen buit bij Vlaklaagte op hoeven van Boeren die de wapens hadden nedergelegd. Op het congres te Worcester zeide Schreiner o. a.: «Engeland zon zijn zaak niet kunnen brengen voor eenige rechtbank ter wereld, zonder dat het een ontzet tende nederlaag leed. Eéns zal Engeland de onrechtmatig heid van zijn optreden inzien. Engeland vergist zich grooteljjks, als het meent dat het den oorlog ongestraft kan voortzetten tegen vrouwen en kinderen. Wij Afri- I kaanders zullen er niet in toestemmen dat Engeland den Republieken haar onafhankelijkheid ontrooft". Deze woorden werden begroet met lnid gejuich en met geroep van «Nooit, nooit, nooit ZWTTSERLA3TD. In den Nationalen Raad deed de heer Manzoni den 8 een voorstel, waarbij de Raad wordt uitgenoodigd den volgenden wensch nit te spreken De Nationale Raad van Zwitserland richte tot het Engelsche volk en het parlement, evenals aan de Enro- peesche parlementen, een oproeping opdat de Transvaalsche qaaestie door arbitrage worde opgelost, in overeenstemming met de internationale rechtsbepalingen. Het voorstel is nog niet in behandeling genomen. Het draagt veertig handteekeningen. ONDERTROUWD 1 Nov. Gerardus Bakker, wednr. van Geertje Visser, en Johanna Lobbing. GEBOREN. 9 Dec. Cornelia, z. van Jacobus Johannes de Wit en Maria de Jong. 10 Jan, z. van George Hendrikns Abraham Schot en Geertrnida Stierman. Leonardns Albertus, z. van Leonardns Borst en Maartje Dekker. OVERLEDEN. 11 Dec. Johanna Maria Aghina, 50 j. CHIWA. Het schijnt, alsof de mogendheden het ten slotte toch eens zullen worden. Eod telegram uit Peking van 9 dezer meldt, dat alle gezanten behalve de Engel sche, onlangs van hunne regeeringen last ontvingen de gemeenschappelijke nota onlangs vastgesteld, goedtekenren. Prins Tsjing zegt, dat de keizer bereid is naar Peking terug te keereu, indien bij de zekerheid heeft, dat de onderhandelingen hem zullen vergunnen daar te komen met waardigheid en in volkomen veiligheid. Het ontslag van Tsoong-fse-tsang als commandant van de Chinoesche troepen die het Hof omringen, wordt door de Chineesche gevolmachtigden beschouwd als een belang rijke stap, toonende dat de regeering tot onderhandelen wil overgaan. DUITSCHLAIV». In den Rijksdag heeft de afge vaardigde Roesicke gden 7 gezegd «Een diepe smart vervult het Duitsche volk omdat het hoofd van een voor zyn onafhankelijkheid strijdend volk aan Dnitschland's deur is afgewezen om der wille van een andere mogendheid. Ia kan daarom den Rijks kanselier het verwijt niet besparen, dat hij in deze zaak den Keizer niet juist inlichtte over de gezindheid van het rolk, anders zou het gebeurde niet mogelijk zijn geweest." De Staatssecretaris Posadewszy antwoordde, dat er voor den kanselier slechts één koers is orde, zekerheid en het belang van het land en dat men zich in de poli tiek met sympathiëen niet kan ophouden. Dit antwoord, op zichzelf, hoewel niets nieuws verkon digend, zeer juist, is zeer weinig afdoende. De grief van binnen- en buitenland is niet dat de Keizer Krnger niet wil steunen in zijn verzoek om arbitrage maar dat hij bet hoofd van een bevrienden staat op lompe wijze voor het hoofd stoot om bij diens machtigen vijand in hot gevlei te komen GIÏGELAAI». Chamberlain, die in het Lagerhuis de wjjze van oorlogvoeren van Roberts in bescherming nam, durfde o.a. de volgende enormiteiten vertellen: President Kruger. De Koningin heeft don 8 den President der Zuid- Afrikaansche Republiek ontvangen. Wijl hij incognito hier te lande vertoeft, werd hij niet met het ceremonieel ontvangen, hetwelk aan een Staats hoofd gewoonlijk wordt gegeven. De neer Kruger werd echter van het hotel afgehaald on naar het Paleis geleid en terng door een hofdignitaris, die in een hofrijtuig naast den President plaats nam. De gezant, Dr. Leyds, ontving den President ten Pa- leize, maar was niet tegenwoordig bij het onderhond van H. M. de Koningin met President Krnger. Bij het verlaten van het «Hötel des Indes", werd pre sident Krnger door de talrijke menigte met geestdrift toegejuicht. Hij was in gekleeden jas, waarover hij het lint vau Staatspresident droeg, met de teekenen van Ridder- Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leenw. De Koningin en de Koningin-Moeder ontvingen den President tegelijk in een der recoptiesalons. De audiëntie duurde een kwartier. Bij het onderhoud was niemand tegenwoordig. Men deelde den President, na de audiëntie, mede, dat H.H. M.M., naar de regelen van het protocol den heer Kruger, die incognito reist, geen persoonlijk tegenbezoek brengen zonden, maar de ministers van financiën en van bnitenlandsche zaken hadden opgedragen hem in Haar naam in bet «Hotel des Indes" te gaan complimenteeren. Eenigen tijd later brachten dan ook het hoofd van het Kabinetde Minister Piersonen de Minister van Bni tenlandsche Zaken, de heer De Beaufort, een bezoek aan den President. Het onderhoud heeft vijf-en-twintig minuten geduurd. De Ministers waren niet in ambtsgewaad gekleed. Na het vertrek der Ministers heeft de President ont vangen eene deputatie nit de Oud-Strijdersvereeniging te Solingen, het bekende fabriekssladje in Duitsehland. Zij kwamen den grijzen strijder voor onafhankelijkheid een oeresabel aanbieden en de Heer Muller deed die aanbieding vergezeld gaan van een toespraak, inhoudende de beste wensehen voor den persoon van den President en voor het welslagen van zijne grootsche zending. President Kruger beantwoordde die toespraak, sprak zijn hartelijken dank uit en zeide zeer gevoelig te zijn voor de belangstelling van deze Duitsche veteranen. De degen is een prachtig bewerkt wapen. In het ge vest komt het wapen voor van de Zuid-Afrikaansche Republiek en op den knop van de greep schittert een diamant. Op de kling is ter eene zijde geciseleerd een episode uit een Boerengevecht, afgewisseld door opschrif ten als: «Bis zum letzten Tropfen Blut" (tot den laat- sten druppel bloed) en Fnrchtlos, Tapfer, Treu und Gut" (onbevreesd, dapper, trouw en goed"). Op de andere zjjde van de kling een voorstelling van een wapensmidse en de opdracht: Dem hochverehrten Presidenten von Transvaal, Paul Kruger, gewidmet von den Knegern der Peldziige 18641866,18791871, des Kreises und der Waffenstadt Solingen Deutschland. (Gewijd aan den hoogvereerden President van Transvaal Paul Kroger, door de strijders in de veldtochten 1864 1866, 1870—1871, uit de wapenstad Solingen en omge ving.) Zondagochtend is President Krnger, na weken achtereen niet in de gelegenheid te zijn geweest een godshuis te bezoekenter kerke geweest in de Groote Kerk te 's Gravenhage. In een rijtuigslechts vergezeld van den heer Wolma- rans, terwijl de overige heeren uit zijne omgeving zich te voet naar het bedehuis begaven, verliet de President het hotel des Indes. Hij had vooraf door zijn politiecommis saris Bredel, de politie, voor het hotel met de handhaving der orde belast, het publiek doen verzoeken hem niet toe te juichen op zijnen weg naar de kerk, aan welk verzoek zooveel mogelijk werd voldaan. In de kerk waar geen plaats onbezet waswerd Oom Paul die zijne intrede deed onder het plechtig rnischen van eenige verzen van Psalm 66, geleid naar de koninklijke zitplaats. Alle gemeentenaren waren bij zijn binnenkomst van hunne plaatsen opgerezen. Na het einde der godsdienstoefeninggehouden door ds. Vermeerzong de gemeente in staande üouding Psalm 134, v. 3: «Dat 'sHeeren zegen op u daal!" En voortgaande met zegen af te smeekendroeg de voorganger den President der Republieken en de belangen van beide Staten aan God op. Met de algemeene zegenwenschen voor Koninginnen Regeering en Volk besloot ds. Vermeer het gebed. Toen zong de gemeente vers 2 uit den Psalmtoege zongen bij zijne aankomst te 's Gravenhage «De bergen zullen vrede dragen, De heuvels heilig recht," waarna ten slotte op plechtige, langzame wijze door allen het eerste couplet van het Tranvaalsehe volkslied werd gezongen. Toen verliet de Presidentzichtbaar aangedaan het bedehuis. Buiten stond een onafzienbare schare, zoodat het rijtuig slechts met moeite door de menigte kon rijden. Hij werd levendig toegejuicht. President Kruger heeft den 10 een bezoek afgelegd bij den minister van buitenl. zaken, den heer de Beau fort, aan diens departement. Eerst had hij den voorzitter en den secretaris van het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis ontvangen. De President betuigde den heeren zjjnen hartelijken dank voor de veelvuldige en gewichtige diensten, door de ambulances in den oorlog bewezen, en liet zich in zeer waardeerende bewoordingen over den arbeid van het Nederl. Roode Kruis uit. Het antwoord van President Krnger aan den voorzitter der Tweede Kamer luidt Hoogedel gestrenge beer Ik heb de eer uwe excellentie mijn diepgevoelden dank te betuigen voor het welkom, mij door de Tweede Kamer der Staten-Generaal toegezonden. Ik ben hoogst gevoelig voor de uitgesproken betuiging uwer hartelijke sympathie en verzoek u beleefdelijk mijn dank ook aan uwe mede leden te willen overbrengen. Met de meeste hoogachting enz. Barsingcrliorn. Den 8 ontstond, wegens een gebrek aan den schoorsteen, een begin van brand in de openbare school te Kolhorn. Om paniek te voor komen, werden de kinderen allen naar de speelplaats ge laten, in enkele minnten was toen het vuur gedoofd slechts eon gat van enkele centimeters is in het honten plafond gebrand. Herstelling van plafond en schoorsteen geeft de kinderen dier klasse een paar dagen vrij. De lage strooprijzen, dit jaar, zijn oorzaak, dat in de polders Waard en Groet weinig voor de pers wordt verkocht. Slechts weinig landbouwers zijn genegen te verkoopen, slechts een paar persen van de Kamper pa pierfabriek zijn in werking. Des te meer wordt 1 o 8 verkocht aan veehouders in de binnenpolders. Wagens met stroo beladen, soms eenige achtereen, gaan dagelijks en in alle richtingen de polders uit. Schagen. Aan den heer S. Berman is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger aldaar. Den Isten Kerstdag zal de onlangs alhier opgerichte schietvereeniging «De Schager Roos" haar eersten wed strijd honden onder de leden der vereeniging. Voorwerpen van kunst en smaak worden door het bestuur beschik baar gesteld en in elke afdeeling ook door den locaal- houder, den heer J. Vader. De wedstrijd heeft plaats in 3 afdeelingen van beste schutters, minder beste en leer ling-schutters. Dan 21 zal, in het N. H. koffiehuis alhier, de eerste volksvoordracht van dezen winter worden gehonden. De HarmoDiekapel zal medewerken, de Schager rederijkers kamer en de dames-zangvereeniging «Enphonia". Een zeer afwisselend programma belooft den minder gegoeden een schoonen avond. Harlngcarspel. Den 10 vergaderde de raad dezer gemeente, alwaar, nadat eenige mededeelingen voor kennis geving waren aangenomen, afwijzend werd beschikt op het verzoek van het bestuur der vereeniging «de Ambachts school voor Alkmaar en omstreken" om financieelen steun voor die inrichting. Eene missive van den heer C. Kroon Mz., te Noord-Schar wonde waarin wordt voorgesteld de rentegarantie voor de lijn van het station naar het dorp Noord-Scharwoude te doen dragen door de vijf gemeenten, samen voor 1/3 en door de bannen samen voor 2/3 ieder voor een gelijk deel, lokte eenige discussie nit. De ver gadering was eenparig van oordeel dat op dit voorstel niet kan word n ingegaan, lo. omdat rekeniDg dient te worden gehonden met het belang dat ieder bij die lijn zal hebben. 2o. omdat, wat de bannen betreft, de grootte moet worden in aanmerking genomen. Besloten werd dan ook, dit den heer Kroon mede te deelen en tevens voor te stellen eene vergadering van de belanghebbende gemeente-en polderbesturen te beleggen, teneinde aldaar de garantie naar billijkheid te verdoelen. De heer J. Schoorl, die den 31 als armvoogd aan de benrt van aftreding is, werd als zoodanig herkozen. De brief van den heer Van Kaamen. Naar men ons nit Den Haag meldt, heeft de Ne- derlandsche gezant te Londen Zaterdag 1.1. aan het «Fo reign Office", in opdracht van den Minister van Bui- tenlandsehe zaken, den heer De Beaufort, de verklaring afgelegd, dat de Nederlandscbe legeering alle verant woordelijkheid afwees omtrent den brief van den 6en dezer, door den president van de Eerste Kamer der Sta-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3