Mraenipg te Amsii De Rechtspraak Verzuim niet Stadsberichten. Advertentièn. In het Leesgezelschap a f 2,50, is ééne plaats vacant. opgericht 1853, in tijd van vrede Mr. W. C. BOSMAN. Prijs f 60. B0EKH. HERMs. COSTER ZOON. bevattende Hollandsche, Duitsclie en een Engelsch Tijdschrift DE LANDE DE M0RAAZ Uitg. HERMs. COSTER ZOON over tien door Mogendheden", ontworpen door den heer A. Reyding", nitgaaf van Gebr. Cohen. Op het eiland Vlieland heeft een dertigjarig meisje getracht hare moeder te dooden. Zij is in hech tenis genomen. Waarschijnlijk is zij krankzinnig en alzoo ontoerekenbaar. Zuiderzee. liet hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Zeevisscherij is voornemens den 15 De cember eene vergadering te honden te Amsterdam in het hotel Krasnapolsky" met Zniderzeevisschers ter bespreking van hunne belangen, in verband met het wetsontwerp tot gedeeltelijke drooglegging van de Zui derzee hetwelk bjj de Regeering is ingediend bij den Raad van State. De Zuiderzee-vissschers worden uitgenoodigd die bijeen komst bij te wonen. Schagen. Voor een paar dagen ging een onzer ingezetenen, een krachtig fietser, per rijwiel naar't Zand om een ket te koopen. De koop werd gesloten en de ket zou meteen maar worden meegenomen. Daartoe werd het dier met een flink touw aan het fietszadel vastge bonden de man besteeg zijn rijwiel en peddelde vlug langs het pad. De ket bad heel wat te doen om zijn meester bij te houden en het geval gaf aanlei ing tot heel wat gelach van de voorbijgangers, die het dier nn rechts dan links van het rijwiel zagen draven, blijkbaar niet ingenomen mot deze nieuwe manier van vervoeren. Zonder ongelukken kwamen ket en fietser thuis. De afdeeling Schagen van den Bond van Nederl. on derwijzers benoemde in hare vergadering van den 9 tot afgevaardigde ter algemeene vergadering den heer K. Schoorl, te Barsingerhorn, tot diens plaatsvervanger de heer J. Tjalkens, te Schagen. Nog werd besloten de ver eeniging »Liefdadigheid'' te Barsingerhorn uit te noodigen ten voordeele van het onderwijzers-herstellingsoord den 19 te Schagen eene uitvoering te geven van het onlangs door haar ten tooneele gebrachte stuk S of Z. van J, v. Maurik. Jacht. In Noord-Holland is de sluiting van de jacht op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen, bepaald op Maandag 31 December met zonsondergang. Alzoo mag, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der jachtwet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van het hierbedoelde klein wild geschieden tot uiterlijk 14 Januari 1901. Badhuis Witte Mruls. In de week van den 3 Dec. tot den 8 Dec. zijn in het badhuis van het «Witte Kruis" genomen. 37 kuipbaden 55 regenbaden le klas en 69 regenbaden 2e klas totaal 161 baden. Telefoon. In de afgeloopen week worden 1255 communale en 44 intercommunale gesprekken gevoerd. Veredeling van het ambacht. Den 8 word op do bovenzaal van het Café Ce n- t r a 1 eene vergadering gehouden, ter bespreking van de middelen die kunnen dienen tot veredeling van het ambacht. De voorzitter der vergadering, de heer mr. F. H. G. v. d. Hoeven opende met een kort woord waarna de heer H. li. Boersma, directeur der ambachtsschool te 's Gra- venhage, als spreker optrad. Hjj begon met de opmerking, dat de Vereeniging" tot veredeling van het ambacht niet was eene Haagsche, maar eene Nederlandsche en dat het doel van zijne komst was, mededeeling te doen omtrent het doel en den werkkring dezer vereeniging. Vooits achtte hij haf daarbij noodig, om misverstand te voorkomen, eerst de vraag te ontwik kelen wat is een ambacht Als men de geschiedenis daarvan nagaatzal men in den naam iets terugvinden van ambt of dienstbaarheid. Reeds vroeg werd onderscheid gemaakt tusschen werk tuigelijken arbeid en die van den geest of het verstand. Sommige bedrijven geschieden gedeeltelijk of geheel werk tuigelijk en andere zijn niet uit te voeren zonder oordeel en overleg. Deze laatste zijn vooral de ambachten, welke in den dienst zijn van de bouwkunst en waarvan in de eerste plaats onder de aandacht vielen metselen, timme ren meubelmaken smeden en huisschilderen. Onder de ambachten werd nimmer gerekend de werktuig kunde en dit zou toch na de uitvinding en toepas sing van den stoom, onbegrijpelijk schijnen. Deze had, zegt spr., wel do onderscheiding in het leven geroepen van iabrieks- en handenaibeid de eerste kan wel de laatste bevorderen maar niet vervangen en het verschil blijkt zich de bankier in het gesprek, wiens eigen trots zich door dat vooruitzicht blijkbaar recht gestreeld gevoelde. «Zulk een standverheffing komt bij ons niet dagelijks voor.'' «In ons stijf, schoolvosserig Duitschland zeker al heel zelden," zeide Ronald met bitteien spot. »Daar vraagt men niet naar den man en wat hij presteert, daar eischt men eerst nog alle mogelijke waarborgen voor de toe komst. Als ze mjj niet zoo hoog noodig hadden 1 Ik weet best, hoe hoog ik die zoogenaamde «onderscheiding" moet schatten." »Om het even, de wereld ziet niet achter de scher men, tegenover deze behoudt zij dezelfde kracht," ver klaarde Marlow bedaard. «Maar nn ga ik Wilma halen, die je toch ook zeker wil feliciteeren, Edith, Zij zal wel niet al te veel schrikken, daar zij de aanleiding van je bezoek wel vermoedde, Felix." Hij stond op en verliet het salon. Edith wendde z'ch tot haar verloofde. «Gij schijut geen groote waarde te hechten aan die stand vei heffing," merkte zij aan. «Wel zeker, ontzagljjk veel zelfs, maar alleen om uwentwil verheug ik mij daaiin. 't Zal mij alleen bevei ligen tegen alle vijandige invloodon doch dat's uit- sluitond m ij n zaak. Laat werken en zorgen maar aan mij over gij moogt je alleen in glans en glorie koesteren." «Wilt ge daarmee zeggen, dat ik niet anders dan een blinkend sieraad in je huis moot zijn en den ernst van je leven niet mag deelen Felix, ge kent mij niet, als ge mjj zulk een rol toebedeelt." Wordt vervolgd. nog steeds uit beider voortbrengselen. De toepassing van het machine-bedrijf zou z. i. meer schade worden voor den man, dan voor 't werk en daartoe moest de werkman, en dit was hem mogeljjk, trachten de machine aan zich ondergeschikt te maken. Vreemd noemt spr. dat er bij mannen nog steeds sprake is van ambachten en bij vrouwen wordt steeds de onderscheiding gemaakt van nuttige en fraaie handwerken. Bij mannen wordt wel eens gesproken van kunsthandwerk en kunstambachten maar tegen deze namen komt spr. op want z. i. bevat ieder ambacht vooral bij zijne beoefening in détails ook kunst. Hij prijst daarom den franschen naam artisan als teekenend. Bij het gebruik van de andere namen zou men de meening voedsel geven alsof een ambacht geheel kunsteloos zou zijn. Spreker blijft nog steeds verdedigen de spreuk «arbeid adelt" en daaruit volgt ook het streven naar veredeling dat men heeft op te vatten in al haar juistheid en zekerheid. Dat er be hoefte hieraan isbewijst de algemeene klacht over den achteruitgang der ambachtenal moge men over de oorzaken daarvan 't niet geheel eens zijn. De concurrentie door den machinalen arbeid is zeker grootook merkbaar al is 't voor onderdeelen bij de vier genoemde vakken. Maar men vergete niet wat de machine niet kan maken en dit rijst in waarde. Als voorbeeld noemt spr. een brandkastslot. Hier en bij vele andere dingen behoeft en wil men liefst een unicum, een éénling. Deze zucht spreekt ook nog vaak uit de vraag naar menbeleering of kamerbetimmering en wand versiering in een bepaalden stijl en de begeerte om zoo iets te bezitten gaf en geeft nog aan de dingen die zeldzaam zijn groote waarde. De klacht is meermalen gehoord, dat de handwerksman met al die machines zooveel meer doen moet maar daarbij heeft hij toch de gelegenheid zich in bijzonder heden te ontwikkelen en de machine aan zich onderge schikt te maken. Mep slooft zich echter af om door groote productie te concurreeren met de machinesen spreker zou ze gaarne toeroepen Och maakt meer werk van de studie van 't ambacht. Als voorbeeld diende de kleermaker van vroeger, die bepaald een kleed maakte in zijn geheel. Een werk waaraan hij al zijn studie wijdde, een product waarvoor hij zich verantwoordelijk stelde en waarop hij later met trots zou mogen wijzen, als hij het zag dragen en thans bij de groote confectie-magazjjnen zijn er velen die dagen en jaren achtereen dezelfde onderdeelen afmaken, die door anderen in elkaar worden gezet, waar over ze zich niets bekommeren en die ze als geheel nimmer zullen zien dragen. Deze verdeeling van den arbeid is ook reeds merkbaar in de bouwkundige bedrijven, men denke aan machinaal zagen boren het smids-, pers- of slagwerk enz.; maar deze toestand dunkt spr. op zich zelf niet gevaarlijk wel dat de werklieden er zich, om te concurreeren, aan overgeven in onderdeelen van hun werkvooral in de groote fabriekssteden. Ook meent spr. een nadeeligen invloed te vinden in de administrative concentratie, onder één hoofdbv. bjj groote timmei zaken of fabrieken en kleei magazijnen staat aan het hoofd een directeur, helaas zelden de patroon zelf, die 't rechte hart voor de zaak moet bezitten. Daarbij waarschuwt spr. nog, bedenk ditklein indus trie is geen groot industrie in 't klein of omgekeerd, maar toch zullen vooral in grootere steden reeds vele werklieden zich bevoordeelen door middel van kleine motoren bij hun arbeid, en dit zal hun veel helpen; denk slechts aan de machinaal gedreven jjzeren ornamenton en waarom zou b.v. de kleine ambachtsman geen gebruik maken van de zoo nuttige persmachine en andere. In een Duitsch tijdschrift las spreker naar aanleiding hiervan le het ontbreekt de groote massa aan inzicht en 2e aan het noodige kapitaal. In hot eeiste zal kunnen voorzien worden door meer en betere opleiding, door verbetering en vermeerdering van desbetreffende boeken en kennis der machinobewerking, in 't tweede doo r coö peratieve productie en zelfverkoop. Ter toelichting deelde spr. een en ander mede wat hij vond in het handboek van Leber over coöperatie. Onder meer blijkt daaruit ook, dat door ijver, eerlijkheid, spaarzaamheid en verstand het ambacht zich kan hooghouden. Hoezeer tengevolge van de wetenschap een en an der reeds veel beter is geworden zegt spr.: er ontbreekt nog veel aan en om dit niet alles te noemen, verwijst hij naar de debatten over vakopleiding in de school of in de werkplaatsop het nationaal congres voor vakop leiding in 1895 te Amsterdam gehouden en wat genoeg zaam is bekend gemaakt. Nu wenschte spr. ten slotte nog het laatste middel te behandelen n.l. de veredeling van het ambacht door proeven van bekwaamheid als gezel en meester, 't Zou spr. verwonderen, als niet velen reeds door de verspreide circulaires daaromtrent op de hoogte warenmaar 't zon hem spijten, indien anderen en juist zij die daarvan kunnen profiteereD, tot nut en voordeel voor zich en anderen, hiervan nog onkundig bleven. Hierin te voorzien was 't doel van zijn optreden hier en vroeger of later elders. In detail behandelde hij n.l. de genoemde, daar ter tafel liggende circulaire, die het ontstaan, het bestaan, I het werken en het doel van de vereeniging beschrijft en waarvan de nog veel rnimere verspreiding vooral onder den ambachtsstand, zeker hoogst nuttig kan zijn. Iets daarvan willen we, kon 't zyn om de weetgierig heid te prikkelen, mededeelen. Haar ontstaan heeft de ver. te danken aan „Arti ct Industriae", die het initiatief nam en spoedig steun vond bij de Ned. Maatschij. van Nijverheid en andore. De tegenwoordige vereeniging wordt gevormd door gewone leden, vereenigingen, begunstigers en eereleden met eene contributie a f 1 per lid, een gulden voor elke vereeniging of per 100 leden, begun stigers f 2,50 per jaar of eene gift van ten minste 50 gld. in eens. De Vereeniging tracht haar doel te bereiken door: a. het doen afleggen van proeven van bekwaamheid, ter vei krijging van de graden van gezel en meester; b. het uitgeven van leerboeken 'c. het houden van ver gaderingen ter bespreking van wat verder tot die «ver edeling" kan leiden en d. het bijeenbrengen en beheeren van de noodige fondsen. Het bestuur wordt uitgeoefend door het hoofdcomité bestaande uit minstens 25 leden, terwijl een uitvoerende raad van 5 leden met de dageljjksche leiding dor zaken is belast. Het hoofdcomité wordt voor het doen afleggen van proeven van bekwaamheid ter zijde gestaan door: lo. eene permanente commissie van preadvies, aangeduid met den naam van «Technische commissie" van 7 leden 2o. ge westelijke commis8iën van 5 leden, die, onder leiding van het hoofdcomité, het doel in de verschillende provinciën voorstaan en bevorderen 3o. commission van deskundigen, minstens h leden waarvan één afgevaardigde door het hoofdcomité, om de proeven van bekwaamheid aftenemen. Deze laatste zullen geacht worden den graadwaarvoor zij de proeven afnemen reeds te bezitten. Het ligt in de bedoeling, gelegenheid tot proefaflegging te openen in alle centra van ambachtsnijverheid hier te I lande en daarin gaandeweg meer ambachten te betrekken. De geslaagde candidaten ontvangen een diploma en de eischen daarvoor gesteld bij timmeren, smeden, meubel maken en huisschilderen zjjn reeds op programma's vermeld daar ter vergadering of op aanvrage bij het hoofdcomité en wellicht spoedig elders te verkrijgen. De Vereeniging tracht het afleggen der proeven te bevorderen door het verkrijgen van een kas, waaruit aan hen die het diploma verkrijgen, reis- en verblijfkosten en als 't later kan ook eenige vergoeding voor verzuim zal worden verstrekt. Ais de meest geschikte tijd, wor den de wintermaanden genoemd ,,De Vereeniging hoopt op de medewerking van corporatiën en personen, die zich wijden aan het onderwijs voor bet samenstellen en uitgeven van hiertoe dienstige leerboeken, die liefst zóó goedkoop in den handel moeten gebracht, dat ze onder het bereik komen van hen die ze noodig hebben. Het zal zeker geen betoog behoeven^ dat voor deze vereeni ging veel steun, zoowel stoffelijk als geestelijk, noodig is, en daarvoor hoopt ze op den bijstand van den staat, de' provinciën de betrokken gemeenten door subsidiën on het beschikbaarstellen van localiteiten en de noodige hulpmiddelen alsmede op den bijval van goedgezinden. De redenen, die reeds vroeger en nn bjj vernieuwing aanleiding gaven tot het nemen der proeven, zijn zooals spreker en de circulaire bewijst en ieder die het met den handwerksman goed meent zal inzien in het algemeen belang, in het belang der patroons en in het belang der werklieden zelf, de aanstaande meesters en gezellen" bpr. hoopte door zijn optreden, de bolangstelling on waai deering van den ambachtsman te hebben opgewekt en iets tot de poging tot veredeling van het ambacht te hebben bijgedragen. Hij noodigde allen, die het goed met hun vak meenden, uit zich in contact te stellen met de hier bestaande en in de couranten genoemde leden der commissie van deskundigen voor Alkmaar en omstre ken dio hij aanbeval voor een tentamen of voorloopig examen als men plan had zich aan de proeven te onder werpen en verder zich tot hen te wenden om raad en inlichtingen of diedesverlangd te vragen aan de in de circulaire genoemde leden van het hoofdcomité, waarvan de uitvoerende raad de circulaire onderteekende: J. F. W. Conrad algem. voorzitter, en H. L. Boersma, algemeen secretaris, Binnensingel 32, te 's Gravenhage. Daar niemand op dat oogenblik van de gelegenheid om den spreker opheldering of inlichtingen te vragen gebruik maakte, sloot de voorzitter met warme woorden van dank aan den spreker en aanbeveling dezer vereeniging bij de aanwezigen of andere vrienden de vergadering. VRIJDAG a.s., tusschen 11 en 4 uur, gratis inlichtingen te vragen aan het Kantoor dor Eerste Nederl. Spaarkas voor Kunsttanden on Gebit ten, met drie jaar garantie, op zeer gemakkelijke wijze te betalen. Verdronkenoord 3d, ALKMAAR. Hoofdkantoor: Prins Hendrikkade 9, Amsterdam. verleent Crcdleten tegen eene rente in verhouding tot het disconto der Ned, Bank. Neemt Gelden a déposito, rente thans met 1 dag opzegging 3 1 maand vast 3 '/4 °/0. Belast zich met lncasseerlnguitbetalingenz. DE DIRECTIE. AGGATSCUAP, ALKRAAR: BREEDSTRAAT A 48. Drnk van flerms. Coster en Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6