Buitenland. Nederland. CHIWA. Langzamerhand komt in China eenige orde in den ontredderden toestand. Door graaf Waldersee is eene commissie benoemd om bepalingen vast te stellen voor het herstellen en bewaren van orde en rnst, het innen van belastingen en douanerechten, het nemen van maatregelen ten behoeve der openbare gezondheid, het gevangen-zetten van personen, die van misdaden worden verdacht, het straffen van misdadigers, en het invoeren en verdeelen van rijst in Peking met behulp van Ohi- neesche ambtenaren. Elke nationaliteit zal een lid in deze commissie benoemen aan den Dnitschen commissaris zal het voorzitterschap worden opgedragen. De bedoeling van deze commissie moet zijn om on- ordeiijkheden te voorkomen, een geregeld bestuur in te stellen, en den terugkeer van het Hof naar Peking voor te bereiden. BUITSCHIiANR. In de den 11 gehouden zitting van den Rijksdag heeft de Rijkskanselier uitvoerig ge antwoord op interpellaties van de leden Dr. Sattler, en Bebel Daar aanleiding van Duitschland's houding jegens de Boeren en President Kruger. Na te hebben aangetoond, dat de houding der regeering van het begin van den oorlog in Znid-Afrika zoo on'ijdig mogelijk is geweest en niet anders mocht zijn, hoe warm de sympathie voor de strij dende Boeren ook was, zeide graaf von Btilow o. a. '■Want de politiek van een laDd wordt, in critieke oogen- blikken niet beheerscht door gevoel, maar door de rustig en nuchtere overwogen belangen van het land. Op de vraag, of de ontvangst van President Kruger door den keizer hem of ons tot iets nut zou zijn geweest, antwoord ik met een stellig neen. Den President zonde eene audiëntie, zouden al e ovaties en demonstraties, alle adressen van hulde niet hebben geholpen. Ik zon den President met al mijn medelijden voor zijn tragisch noodlot enkel dat hebbeD kunnen zeggen, wat hem in Parijs ook is gezegd, en wat men reeds in het voor jaar te Parijs, Washington, St. Petersburg en overal aan de Boerendeputatie heeft gezegd, dat wij ten zeerste wen- schen, dat er een eind moge komen aan het vreeselijke bloedvergieten in Znid-Afrika, maar niets anders weten dan een vriendschappelijke bemiddeling ouder toestemming van Engeland. Op hartstochtelijke wijze is in de bladen en zelfs in volks vergaderingen geredetwist over onze verhouding tot En geland. Het is niet zoo heel gemakkelijk, ten minste niet voor mij als verantwoordelijk persoon, zijne meening te zeggen over de betrekkingen tusschen twee groote en zelfbewuste naties. Maar toch wil ik wel zeggen, dat wij tegenover Engeland volkomen onafhankelijk staan. Wij hebben En geland geen haarbreed meer noodig dan Engeland ons, maar wij zijn bereid om op den grondslag van weder- zijdsch ontzien en volkomen gelijkheid met Engeland in vrede, vriendschap en eendracht te leven. Ons onnoodig een voortdurende tegenstand van een der groote mogend heden op den hals te halen, zon een politieke fout, een politieke domheid zijn, waarvan ik de verantwoordelijk heid niet op mij zou willen nemen." Deze rede werd herhaaldelijk van verschillende kanten met teekenen van goedkeuring onderbroken. Een deel der pers blijft echter uiting geven aan wat er omgaat in het Duitsche volk, afkeuring over de groote tegenstelling in de welwillende houding des Keizers tegenover Engeland, zoo duidelijk uitgesproken bij de ontmoeting met den Britschen troonopvolger en de be handeling, den president der Zuid-Atrikaansche Repu blieken aangedaan. Strikte onzijdigheid spreekt daaruit niet. EAtiEIiAHTM. St. John Brodrich de minister van oorlogzeide in het Lagerhuis bij het verzoek tot goed keuring van het crediet van 16 millioen pd. sterling dat de uitgaven niet zullen verminderen. De minister hooptdat de guerilla langzaam zal nit- dooven maar kan niet zeggen wanneer het einde zal gekomen zijn. Sir William Harcourt zeide, dat de Regeering zich in alles misrekend heeften den geest der Boeren niet heeft begrepen. De afgevaardigde Timothy Stealy wees er opdat Spanje evenveel manschappen naar Cuba zond, als Enge land thans in Znid-Afrika heeft. Sir William Butler had sir Alfred Milner bijtijds voor de gevolgen van den oorlog gewaarschuwd, doch Chamberlain behandelde hem als een verrader. De oorlog is een reeks nederlagen, zonder eenige overwinning van beteekenis. Reeds een jaar geleden werd gezegd dat de Boeren meer dan genoeg hadden van den oorlog en thans zijn de vrouwen verbitterder dan ooit. De regeering liet zien welk een staatsman Chamberlain is die een oorlog uitloktevoordat het departement van oorlog gereed was met zijn toebereidselen. In zijn antwoord zeide de minister Brodrich, dat lord Kitchener toegestemd heeft om geen hoeven meer te verbranden. Ten slotte werd het regeeringsvoorstel aangenomen met acht stemmen tegen zoodat de ministers weder over 16 millioen pd. beschikken voor den oorlog. heb. In den laatsten tijd heb ik altijd den nacht tot dag moeten maken en nauwelijks een paar uren geslapen. Dat wreekt zich nu. Maar ik moet weten wat daar ge zegd is. Hoe kwaamt ge er eigenlijk toe om zoo'n ge sprek met Raimar te voeren Zaagt ge hem dan niet voor de eerste maal Zijn toon was kalmer, maar een koortsige onrust sprak nog uit zijn blik. Een paar seconden verliepen, eer Edith antwoordde een inwendige stem waarschuwde haar die eerste ontmoeting in het bosch te verzwijgen en zoo ontweek zij het directe antwoord. »Hij zon zeker niet te Gernsbach zjjn gekomen, als hij had kunnen denken je hier aan te treffen," antwoordde zij. »Wij spraken over Steinfeldnatuurlijk ook over den eigenaar van de Steinfelder mijnen en fabrieken, en daarbij openbaarde zich zijn vijandelijke stemming tegen je. Hij wist dan ook volstrekt niet, in welke betrekking wij tot elkander staan." Wordt vervolgd. ZÏID-AFRIHA. Lord Kitchener seint van den 12 uit Bloemfontein Generaal Knox is nog steeds slaags met De Wetdie zich in de richting van Reddersburg (ten zuiden var. Bloemfontein) beweegt, waar een Britsche colonDe gereed staat om met Knox samen te werken. Den 10 is Lord Roberts met echtgencote en doch ters te Kaapstad naar Engeland ingescheept. Lord Kitchener heeft zijn hoofdkwartier te Bloem fontein betrokken. Spoorweg-ongeluk. Tc Disserdingen, bij Metz, is een zeven meter hooge spoorwegbrug ingestort, juist op het oogenblik, dat er een trein overging. De machinist en stoker sprongen nog bijtijds van dtn locomotief. Drie personen werden terstond gedood en van de tien, die gewond werden, zijn reeds wee overleden. Het begin der twintigste eeuw zal te Brnssel in den nacht van 31 Dec. op 1 Jannari vanwege het gemeentebestuur ten Stadbnize feestelijk worden gevierd He Kngelselie biervergiftiging. In Liverpool zijn nu ook een aantal gevallen van vergiftiging door het drinken van slecht bier uitgebroken. Er zijn zeventien lijders in bet ziekenhuis opgenomen. In Hngeland is een vereeniging j>Ondersteunings fonds voor Zuid-Afrikaansche vrouwen en kinderen" ge sticht. Het doel dier vereening is, hulp te verleenen aan de vrouwen en kinderen der Boeren, die uit hunne huizen verjaagd en aan honger en ellende prijsgegeven zijn door de Britsche soldaten. Ken stoute sprong. Een zonderling voorval wordt uit Geneve gemeld. Een werkman, die in de nabijheid van Interlaken, het dak van een station herstelde, gleed uit, en wilde, daar hij zich niet kon houden, tusschen de rails springen. Op hetzelfde oogenblik kwam echter een sneltrein voorbij, en de werkman kwam boven op een der wagens terecht, waaraan hij zich in zijne vertwijfeling vastklemde. In die positie reed hij mee naar het naaste vier mijlen verwijderde station, waar de trein stopte. Meer dood dan levend van schrik en angst, maar toch ongedeerd, klom hij daar van don wagen. Parijsche moorden. In de laatste week zijn drie afzichtelijke moorden in de Parijsehe buitenwijken gepleegd. De politie heeft in geen der drie gevallen nog een spoor kunnen vinden. Bij hut eerste geval heeft, men op twee verschillende plaatsen de verminkte overblijfselen van een twintigjarigen jongen gevonden. Bij het andere geval zijn op den open bare weg twee kennissen door slecht volk aangerand on in koeion bloede afgemaakt. Consul Pott, die zich den 17 te Loremjo Marques inscheept, zal, naar gemeld wordt, te Napels aan wal gaan. Zijn komst te 's-Gravenbage kan tusschen 17 en 20 Jauuari tegemoet gezien worden. Pater Henri Raymakers schrijft in de »Maas- en Roerbode »Hoe meer de tijdingen uit het verre Noorden van China en Mongolië tot ons komen, des te grooter wordt het getal van hen, die als slachtoffer vielen van hunne toewijding. Ik ontving wederom een bericht mij meldende dat twee onzer landgenooten door de soldaten en de Boksers vermoord zijn de pater Jos. Dobbe, uit 's Hertogenbosch, en de pater Andr. Zijlmans, uit Midden-Mongolië. Hunne residentie en kerk in Heou-Pa werden den 22 Augustus verbrand en verwoest. Men stelde hun voor hunne chris tenen te verlaten doch zij bleven met hen en stierven met hen." Hijks-zulvelstatlon te Leiden. Blijkens het afdeeliDgsverslag der Tweede Kamer was men vrij algemeen van oordeel, dat een station als hierbedoeld onmisbaar is voor eene behoorlijke uitvoering der nieuwe Boterwot. Intusschen werd betreurd dat de behoefte van zulk een kostbare instelling is ontstaan en gevraagd of niet van overheidswege krachtiger behoort te worden opgetreden om de knoeierijen bij de boterbe- reiding tegen te gaan. De kosten kwamen hoog voor. In overweging werd gegeven de hier bedoelde inrichting te noemen Rijks- zuivelproefstation." (N. v. d. D.) Het liuwclijliskleed der Koningin. Uit Amsterdam meldt men aan de »N. R. Ct." Aan mevrouw van Emsted Winklerleerares in de afdeeling voor knnstnaaldwerk der Rijksschool voor Kunst nijverheid is de sleeprok toevertrouwd van het huwe- lijkskleed der Koningin. De stofzilverbroeaatis afzonderlijk voor het kleed geweven. De rok is te Par jjs gesneden in den vorm eener tunique; de voorbaan wordt gevuld met een overvloed van echte kant. Langs den rand der tunique en op den breeden sleep zijn de lijnon van het borduursel aangegeven. Dit borduursel, dat het werk zal zijn van mevrouw van Emsted en zes harer leerlingen wordt uitgevoerd in zilverdraad en zilveren loovertjes als hoofdmotief van het ornament is gekozen de oranjeappel. Aatlonaal Huldeblijk. Oterleek. De plaatselijke commissie voor het inzamelen der gelden tot aanbieding van een Nationaal Geschenk aan H- M. de Koningin, bestaat uit de heeren S. Brak, S. de Jongh, P. A. de Gelder, C. Dekker Pz, en J. van Albada. Veeuitvoer. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zal met ingang van 15 dezer de invoer van melkvee langs Achel (station) en Maeseyck tol nader orde verboden zijn. Pluimvee. De pluimvee-tentoonstelling van »Ornithophilia'' te Utrecht van 14 17 Dec. zal buitengewoon belangrijk zijn. In 1894 bij de oprichting bedroegen de inzendingen 1095, in 1899 reeds 3043 en dit jaar 3304, vertegen woordigend ruim 4000 dieren. Wat volledigheid van in richting en inzendingen betreft is zij gemaakt tot de derde tentoonstelling der wereld. Alleen de Crystal Pa lace Show in Londen en de Boston Show in Amerika staan boven haar. Niet alleen uit Nederland ook uit frankrijk, Belgie, Duitschland en Oostenrijk zijn thans de inzendingen toegestroomd. Men zal er vinden 1039 in zendingen duiven, 2023 inzendingen hoenders en 242 in zendingen konijnen. Het Roode Kruin voor dieren. In Den Haag vertoeft thans da eerw. Lawrence uit Londen, die van de Engelsche Church Society tot bescherming van dieren de opdracht heeft ontvangen, de Hoofden der verschillende Enropeesche Staten uit te noo- digen om door hun toedoen inde Geneefsche Roode-Kruis- conventie do bepaling te doen opnemen, dat niet alleen personen, die zich in den oorlog bezig houden met de verpleging van menschen, maar ook die zich bezig bonden met, de verpleging van dieren, als neutrale personen" door de oorlogvoerenden znllen worden beschouwd. Deze dierenvriend is ontvangen door den voorzitter-penning- i meester van het Nederlandsche Roode Kruis, baron Van Hardenbroek van Bergambacht, die hem iD overweging j gaf, dat de Engeische afdeeling van het Roode Krnis een verzoek tot de Engelsche Regeering zal richten om den Zwitserschen Bondsraad te verzoeken, voor de ver wezenlijking van dit denkbeeld een internationale con ventie bijeen te roepen. Uit Venloo schrijft men aan het N. v. d. D.: De boterhandelaar J. B. Raaijmakers-Doggen, te Wouw (N.-B.), leverde greote hoeveelheden boter naar de Rijn provincie en Westfalen inzonderheid naar Dusseldorf, Essen, Barmen, Keulen, Elberfeld, enz. Zijne zendingen werden eebter, wegens vermenging met margarine, meer malen in beslag genomen. Toen R. dezer dagen zelf te Dusseldorf kwam werd hij aan het station gearresteerd. Een gestreng onderzoek zal nu volgen. Te IJzendijke woont iemand, 21 jaar oud, die, bij eene lengte van 1.95 M.een, gewicht van 500 pond beeft. Hij heeft «eene zuster, die 14 jaar is en reeds eene lengte van 1.85 M. bij een gewicht van 360 pond heeft. Den 8 sprong te Haarlem iemand van de elec- trische tramdoch in verkeerde richting-; hij geraakte onder den wagen en werd met verbiijzelde beenen er onder uit gebaald. Op weg naar het gasthuis is hij overleden. Vee-uitvoer. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zal met ingang van 15 dezer de invoer van Nederlandsch melkvee langs het tolkantoor Selzaele (station) weder gooorloofd zijn. Amsterdam. Den 10 ontstond brand in perceel 101 N.Z.- Voorburgwal in het benedenhuis, waarin een koffiehuis is, welk huis verder op drie verdiepingen door 3 gezinnen werd bewoond. De brand is op do tweede verdieping ontstaan vermoedelijk bij bet aanmaken van de kachel door met petroleum gedrenkte losse turf Gelukkig konden al de bewoners bijtijds het brandend perceel verlaten. De brandweer blusebte den brand in een half uur. Kardloopeu. Een Utrechtsch student, de heer Drost, heeft al3 gevolg van een weddenschap, een geforceerdon marsch gemaakt van Amsterdam naar Utrecht, welken afstand hij binnen de 4J/2 uur moest afleggen. Met eenige vrienden begaf hij zich Zaterdagavond per spoor naar Amsterdam en ving hier zjjn tocht aan. Hij won zijn weddenschap, want hij legde den weg in 4 uur 18 minuten af. We berinneren ons een dergelijken tour de force eenige jaren geleden, ook van een Utrechtsch student, den heer Du Celliée Muller, die in ruim vijf kwartier van Utrecht naar Amersfoort draafde een afstand van 50 K.M. Amersfoort. Den 8 is alhier met den sneltrein naar Berlijn een ongeluk gebeurd dat nog goed is af- geloopen. Een rijtuig le en 2e klasse was heetgeloopen; toen de trein bij het station stopte, brak een der assen en ten gevolge daarvan, werd de gasketel onder bet rijtuig stukgestooten. Het gas ontvlamde, zoodat groote vlammen aan weerskanten van bet rijtuig speeldeu. De reizigers konden gelukkig nog bijtyds uitstappen, zoodat alles zonder persoonlijke ongelukken afliep. President Kruger. In vorig nummer is onder de telegrapbische berich ten reeds meegedeeld de uitslag van het onderhoud van President Kruger, bijgestaan door dr. Leyds gevoerd met de ministers van Buitenlandscbe Zaken en van finan ciën. Hieromtrent kan het volgende worden medegedeeld De heer Kruger ontvouwde het doel van zijn komst hier te lande, zooals hij dat reeds sedert zijn betreden van den Europeeschen bodem herhaaldelijk bij verschil lende gelegenheden had uiteengezet. De samenspreking, die zich hieruit over en weder ont wikkelde en geruimen tijd duurde, moet echter den indruk hebben achtergelaten, dat de Nederlandsche Re geering in deze niet anders dan eene lijdelijke rol kau vervullen en dat, indien er iets gebeurt, de stappen daartoe van de groote Mogendheden znllen moeten uit gaan en eerst daarna overwogen kau worden wat voor de Nederlandsche Rtgeering is te doen. Bij ontvangst den 11 door president Kruger van de gonvernementsambtenaren der Z. Afrik. Republiek, tijdelijk te 's-Gravenhage en elders vertoevende, werd door den heer Bok een adres voorgelezen. De ambtena ren, 50 in getal, werden en corps door den President in zijn salon ontvangen. In het adres wordt den president allereerst een harte lijk welkom toegeroepen vau ganscher korte en met diepe sympathie, omdat alle ambtenaren kennen en diep mede gevoelen de groote ramp die den president op zijnen koogen leeftijd tot een zoo verre reis deed besluiten. En ten slotte wordt de verzekering gegeven dat, wat ook gebeure, de ambtenaren in den vreemde trouw zijn en zullen blijven aan het land en het volk waaraan zij trouw hebben gezworen. De president bedankte voor dit blijk van sympathie zijner ambtenaren en voor hun beloite van trouw. Met een handdruk nam de president van ieder der amb tenaren afscheid. President Kruger heeft een van October gedagtee- kenden brief ontvangen vau zijne eebtgenoote, waaruit blijkt dat zjj zich wel bevond bij de afzending van dien brief. Den 19 zal President Kruger een bezoek aan Am-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2