Nationaal Geschenk Laatste Berichten. Telegrafische Bericliteu. Stadsberichten. H. M. de KONINGIN, U K (J ifi K L IJ K Jh 8 1 A iN D. ter gelegenheid van Hoogstderzelve aan staand hnwelijk. BUR G E tt Lij K E STA 1). sterdam brengen en tot den volgenden dag blijven. Ver moedelijk zal kort daarna door den president Rotterdam bezocht worden. Een deel van de Haagsche bevolking, voor het mee- rendeel opgeschoten jongens heeft al zeer slecht gevolg gegeven aan de dringende aanmaningen, om de geest drift voor president Kruger op gepaste wijze te uiten. Het optreden van eene groote menigte was van dien aard, dat de politie die al herhaalde malen krachtig I moest optreden, don 11 's avonds na vele waarscbawin- gen eene charge uitvoerde, waarbij vele klappen vielen, en een persoon licht gewond werd. Met het oog op die volksoploopen is door den Burgemeester den voorgenomen serenade aan President Kruger door de leerlingen van Burgerschool en gymnasium verboden. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schagen de heer H. Peisser, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Schagen. Hilversum. Door een hevige brand zijn in den ochtend van den 12, drie groote huizen vernield. Vogelsuoord. In de buurtschap Moerbeek te Nieuwe Niedorp is een bosehje, dat 's avonds eeD toevluchtsoord is voor honderden spreeuwen. In de lichte maan komen dan jagers om jacht, te maken op de slapende dieren, die toch zoo nuttig zijn voor den landbouw. Boom na boom wordt leeggeschoten, want de spreeuwen zijn niet in staat weg te vliegen, en den volgenden ochtend zoekt de jager zijn roof bijeen. (»N. R. Ct.") Te Blerik wilde de vrouw van den overwogwachter Ensink de kachel aanmaken. Daarbij vatten hare kleeren vuur eu spoedig stond zij in lichtelaaie. Haar zoon en dochter die te hnlp toesnelden, bekwamen eveneens hevige brand wonden, zordat alle drie per rijtuig naar het gasthuis te Venloo overgebracht werden. De moeder is aan de gevolgen overleden en de zoon en dochter verkeeren niet buiten gevaar. De oudste inwoner van Unkhulzen, de heer J. de Graaf, 101 jaar oud, is overleden. Hij werd geboren den 29 Juni 1799. De personen die bij de onlangs in den Helder plaats gehad hebbende granatenontploffing zijn verminkt, zijn thans, door tusschenkomst van het bestuur van het visschersfonds, door de vereeniging »De Stuers" van kunstledematen voorzien. Brand. Bij een hevige brand, die den 11 te Amsterdam in een stoom-metaalwarenfabriek woedde, heeft een der mannen van do brandweer een ernstig ongeluk gekregen. De brandwacht le klasse H. Remiens wilde van een der daken stappen op een laagte, welke hij in het duister voor een zinken plat hield, doch dat bleek een glazen lantaarn to zijn. De man viel door het glaswerk heen, verwondde zich zeer ernstig en kwam met het hoofd naar omlaag op den beganen grond terecht, waar hij bewusteloos en hevig bloedende gevonden werd. Zijn toe stand is echter niet onbevredigend. Te Haarssen is de burgemeester, de 69-jarige jhr. Strick van Linschoten, die met zijn echtgenoote in een coupé huiswaarts reed, bij een draai met het rijtuig omgeslagen en in eene sloot gevallen. Door nog tijdige hulp werd het bejaarde echtpaar met veel moeite gered. De Burgemeester had ernstige wouden, zijn echtgenoote drie gebroken ribben en gebroken sleutelbeen. Te Wormerveer, al waar sinds eonigen tijd een staking aan de rijstpellerij »De Unie" gaande is, beginnen de stakers nu optochten te organiseeren en trekken al zingende de gemeente rond. Men vreest voor ongeregeld heden. Vandaar, dat een aantal huzaren is gearriveerd en dat verboden is zich met meer dan drie personen op de straat te bewegen. Scliagen. Als voor eenige jaren heeft de corres- I pondent der Maatschappij vArti et Amicitiae", de heer J. II. Ressing, alhier, weder eeue tentoonstelling van teeke- ningen en aquarellen in deze gemeente georganiseerd. Het genootschap Kunstliefde" te Ufrecht stond voor dat doel haar rijk gesorteerde portefeuille af. Weder wordt de tentoonstelling gehouden in de kleine zaal van den heer W. Roggeveen die, helder' verlicht, de tentoongestelde werken goed tot hun recht doet komeD. West-Graftdijk. Van wege het Zeevarend fonds alhier, werd den 12 aanbesteed het leveren der olie en het opsteken der lantarens voor de verlichting van het jaar 1901. Hoogste inschrijver was W. Ton voor f 84 en de laagste K Tuinzaad voor f 62. Grootschermer. De heer D. van Krevelen, predi kant te Haamstede (Zeel.), heeft voor het beroep naai de ned. herv. gemeente alhier, bedaDkt. I kruger en de Dultsche Hegeerlng. BERLIJN, 12 Dec. In den Dnitschen Rijksdag zette de Rijkskanselier, in antwoord op den heer Hasse (den voorzitter van het Alldeutsche Verbond) die zich beklaagde over het niet-ontvangen van president Kruger door den Keizer, nogmaals uiteen wat daarvan de redeu is. Hij zegt, dat noch van de zijde van het Engelsche Hof, noch van die der Engelsche regeering, zoomin tot den Keizer als tot hemzelven, een wensch of een voorstel daaromtrent is gedaan. Graaf von Bulow zeide o. a. »Toen wij hoorden dat president Kruger zich in kleine étappes, over Keulen en Maagdebnrg naar Berlijn wilde begeven, hebben wij hem op de hoffelijkste en meest voorkomende wijze door onzen gezant te Parijs en door dr. Leyds erop laten wijzen, dat de Keizer tot zijn leedwezen thans niet in staat was hem te ontvangen, en hem daarom liet verzoeken, van zijn reis af te zien. »Toen Kruger daarop toch zijn reis aanvaardde, werd hem in Keulen weder op de meest voorkomende wijze door onzen gezaut in Luxemburg medegedeeld dat de Keizer niet in staat was hem thans te ontvangen. »Wat nu de critiek van den heer Hasse op de Duitsch- Engelsche overeenkomst aangaat kan ik dit mededee- lenDe Dnitsche en Engelsche regeeringen kwamen overeen het gesloten verdrag tot aan het voorkomen van bepaalde omstandigheden geheim te honden. Togh kan ik beslist verklaren dat dit verdrag geen eukele^epaling bevat, die betrekking heeft op een conflict van l^bgeland met de Zuidafrikaansche Republieken. De honding van Duitschland in den Zuid-Afrikaanschen oorlog zou precies dezelfde en even onafhankelijk geweest zijn, indien het verdrag niet bestond. Want het verdrag is niet het gevolg van door ons aanvaarde verplichtingen, maar ont stond door de zorg voor ons welbegrepen belang. »Toen de Keizer, met nieuwjaar 1896 zijn telegram aan den president richtte, was er geen oorlog tusschen twee mogendheden, doch een roovers-onderneming. De Keizer denkt er niet aan dat telegram te verloochenen, een telegram waardoor de Keizer zulk een correcte uitdruk king gaf van zijn gevoeligheid over het schenden van het volkenrecht. Maar nooit heeft hij het plan gehad door dit telegram, onze staatkunde voor altoos vast te leggen. Ik bega geen diplomatieke onbescheidenheidals ik zeg, dat dit telegram in ieder geval de verdienste had, door de ontvangst die het had, niet in Duitschland, maar buiten Dnitschland den toestand voor ons in zooverre duidelijk te maken, dat er geen twijfel meer bostond of wij zouden, in geval van een conflict met Engeland in Afrika, alleen en uitsluitend op onze eigen kracht moe ten vertrouwen. 13 December 1900. TWEEDE KAMER. Hoofdstak Blnnenlandsctae Zaken. Inspecteur landbouw. De post voor de aanstelling van een nieuwen inspec teur voor den landbouw werd, na bestrijding door de heeren Lohman, Troelstra, Kordyk en Van der Zwaag te genover de verdediging door den minister, na langdurige discussie aangenomen met 45 tegen 41 stemmen. President kruger. Bij de receptie door president Kruger te's-Gravenhage was het gebouw versierd met de vlaggen der republiek en van Nederland. De heer Kruger was vergezeld door de Boerendeputatie, bestaande uit de heeren Elofif, Boeschoten en Bredell. Na psalmgezang door kinderen, trokken depu- tatien van allerlei aard voorbij hem, ook de senaten der universiteiten de voorzitter dar Haagsche Jourcalisten- vereeniging wees op de eensgezindheid der Nederiandsche pers in haar protest tegen den onrechtvaardiger, opge drongen oorlog. De president drnkte de voorzitters der deputation de hand en waardeerde dat de strijd voor rechtvaardigheid en waarheid in alle sekten over jde geheele wereld levendig is. Diefstal. Uit een gesloten handkoffer, in den avond van den 10 per spoor verzonden van den Haag naar hier ziin verschillende goedereu ontvreemd, waaronder een gouden dameshorloge en twee gouden damesringen. De politie doet onderzoek. Industrie- en Huishoudschool. Naar aanleiding van het door ons vroeger mede gedeelde verslag van het sectie-onderzoek der Tweede Kamer omtrent hoofdstuk biunenlandeche zaken heeft de minister het navolgende geantwoord sDat het subsidie voor de Alkmaarsche industrie-en huishoudschool, welke inderdaad mag worden aangemerkt als eene der best ingerichte van al dergelijke scholen voor meisjes, op de ontwei p-begrooting op nog niet hooger bedrag aan f 3000 werd voorgesteld, vindt ver klaring in het feit, dat de aanvrage om verhooging van dat subsidie te laat inkwam dan dat daarmede bij het samenstellen der begrooting nog rekening kon worden gehouden. Bovendien stnitte tot dusverre verhooging van het Rijkssubsidie af op de bjjzonder lage subsidiën van de gemeente (f 1000) en de provincie (f 700), waarvan eene beduidende verhooging als uitdrukkelijke voorwaarde voor krachtiger steun van het Rijk moest worden ver langd, wilde men vasthouden aan den steeds gestelden eiscb, dat die corporatiëa naar verhouding moeten bij dragen. Thans is echter de gemeente voorgegaan met haar subsidie tot f 2500 te verhoogon en in afwachting, dat ook de provincie thans tot snbsidieverhooging besluite, kan de ondorgeteekende vrijheid vinden alsnog voor deze school eenige meerdere gelden aan te vragen. Waar bij de grootst mogelijke zuinigheid ten gevolge van den omvang, dien de school in weinige jaren heeft verkregen, de exploitatiekosten op ruim f 12000 moeten worden begroot en hierdoor bij de tegenwoordige middelen een tekort van ongeveer f 3400 zon ontstaan, ware het Rijks subsidie op f 4500 te brengen. Wel wordt door de leden, die het subsidie voor deze school blijkens het Voorloopig Verslag ter sprake brachten, op een even boog subsidie aangedrongen, als de industriescholen te Amsterdam en Rotterdam genieten, maar men dient er de aandacht op te vestigen, dat het totaal der exploitatiekosten van de Amsterdamscbe en Rotterdamsche scholen blijkens de be grootingen voor 1901 ongeveer f 23000, dat der Alkmaar sche slechts f 12000 bedraagt. Dit onderdeel wordt mitsdien verhoogd met f 1500." In de vergadering van de Tweede Kamer van den 12 werd die verhoogde subsidie zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Wel was door het bestuur der school eene verhooging tot f 5000 gevraagd er is echter alle reden om de inrichting met het verkregen succes geluk te wenschen. Wij verhengen ons daarover dan ook zeer. GEBOREN. 10 Dec. Corneliaz. van Willem Brommer en Harijtje Edel. 12 Antonia Francieca, d. van Jucobus Wilhelmus Lnt en Maria Bosterdijk. OVERLEDEN. 12 Dec. Agatha Maria Christina, d. van Hendrik Pastoor en Neeltje Klinkenberg, 3 j. H Inderwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen bij deze ter algemeene kennis aat zij bij hun besluit van 6 December 1.1. No. 29 aan den heer D. O. VERSTEEGH, firma Dr. GRAEFF Co., alhiervergunning hebben verleend tot het oprichten van eene metaalslijperij en een gasmotor I van 31/, paardekracht in de fabriek tot bereiding van zaivelbereidingsstofïeu aan de le Kabelstraat, wijk F Nr. 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 11 Dec. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. AAN De PLAATSELIJKE COMMISSIE tot het bijeen brengen van gelden voor bovengenoemd doel brengt ter kennis van alle ingezetenen die geen inschryvingsbiljet mochten hebben ontvangen dat van Woensdag 18 tot cn met Zaterdag 15 December a.s., op de navolgende plaatsen gesloten bussen zijn geplaatst tot het In ontvangst nemen van bijdragen. Een ieder wordt dns in de gelegenheid geatelcr om ter gelegenheid van het hnwelijk van onze geliefde Vorstin, te doen blijken hoezeer zij reeds aller harten heeft ge wonnen gedurende den korten tijd dat zij het bewind voert. Men storte zijne bijdrage hoe klein ook in een der gesloten bussen geplaatst ter gemeente-secretarie aan de stads-tlmmerwerf, aan de Keetgracht en bij de heeren P. BUAAUW Az., Sigarenhandelaar Ritsevoort jb. v. d. BURG, handel, in kolon. waren, Langestraat; A. HM JAFnidsen hoek Hekelstraat. H. H. J. TEA KïiM J Luttik-Oudorp bij de Vlotbrug, terwijl voorts alle onderstaande leden der commissie zich gaarne bereid verklaren van een ieder bijdragen in ont vangst te nemen. De Plaatselijke Commissie viornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. Jhr. C. K. v. d. WIJCK, Vice-Voorz. C. W. BRUINVIS, j Penning- Mr. J. P. KRAAKMAN, I meesters. C. D. DONATHSecretaris. Ds. A. J. P. OORT. J. HOEK. Jb. VAN DEN BERG. A. PRINS Az. P. H. M. IBINK MELENBRINK. J. MASDORP. G. T. M. VAN DEN BOSCH. A. GOEDE Dz. Dr. D. A. KERKHOFF. P. KLUITMAN. C. J. REIZIGER. Mr. A. P. H. DE LANGE. Th. VAN SPALL. F. H. RINGERS. Mr. B. VAN DER FEEN DE LILLE. M. VAN VEGGEL. Pastoor J. A. HEIJS. J. M. DE SONNAVILLE. Ds. J. BOUVIN. J. DE WIT Dz. Mr. W. C. BOSMAN. Haringcarspel. Getrouwd. 1 Nov. Dirk van Duin en Grietje Bleeker. Geboren. 3 Nov. Adriana, d. van JohannesBleeker enNeeltjeGroen. 19 Susanna, d. van Theodorus Plak en Anthonia Ursem. 26 Arie, z. van Andries Wink en Antje Gouds blom. 29 Cornelis, z. van Cornells Stam en Antje van Diepen. Overleden. 21jNov. Johannes, z. v. Willem van Schagen en Grietje Pronk, 2 j. 27 Afra Margaretha, d. van Gerrit Entes en Hil- letje Vlaar, 16 m. Helloo. Onde rtrouwd. 29 Nov. Johannes Hendricns Buijs te Amsterdam en Christina Maria Klootealhier, laatstelijk te Amsterdam. Geboren. 7 Nov. Cornelis Willebrordus z. van Simon van der Peet en Cornelia Morsch. 21 Jacob z. van Cornelis Reik en Johanna Chris tina Kreuning. 24 Johanna d. van Dirk Marees en Antje Mol. 25 Petrus Adrianns, z. van Petrus Wilhelmus van Kessel en Sieuwtje Admiraal. 28 Barend z. van Pieter Verhoeve Pieterszoon en Neeltje Kloote. 29 Johannes, z. van Pieter Smit en Gunrtje Blan- kendaal. O verleden. 2 Nov. Gerrit Schouten, echtgen. van Hillegonda Emke, eerder gehnwd geweest met Maartje Daan, ruim 72 j. 9 Grietje Pepping echtgen. van Jacobus Kraak man, 61 j. en bijna 4 m. 12 Dirk van Wcelderen, wednr. van Maartje Schoen, 79 j. en 11 m. Warmen hulzen. Getrouwd. 15 Nov. Pieter de Geus Az. en Jantje Commandeur. Geboren. 4 Nov. Cornelia, d. van J. Blankendaal eu T. Ligthait, Overleden. 3 Nov. Aleida, d. van G. J. ter Plegt en Neeltje Hol- terman, 21 j. 9 Cornelia, d. van J. Blankendaal en T. Ligthart. 5 dagen. 16 Gerardea Wilhelmina Kiel, weduwe van Tennis Klerk, 61 j.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3