Nederland. Maandagavond Stadsberichten. Laatste Berichten. Wegens het Kerstfeest zal het vol gende nummer van Dinsdagavond, 25 Dec. 24 December, verschijnen. De Oorlog in Znid-Afrika. Volksvoordrachten. Inzameling van gelden. D U K lx E K L 1,1 K H jETEnD ONDERTROUWD De plaatsen der gevallenen werden dadelijk door hnn kameraden ingenomen, die de kanonnen wilden redden of sterven. De toewijding van de bereden infanterie wekte aller be wondering. Hnn vechten was een van de succesvolle be wijzen van heldenmoed in dezen oorlog. De ambnlance van Nieuw Zuid Wales deed prachtig werk onder een zwaar vuur. De heuvels die door de Northumber land Fuseliers waren bezet, werd bezaaid gevonden met gebroken geweren, die waarschijnlijk vernield waren door de dappere verdedigers. President krugcr. In ons vorig nummer is zooveel mogelijk verslag gegeven van den eersten dag door President Kruger te Amsterdam doorgebracht, maar latere berichten brachten nog vele bijzonderheden die doen zien hoe door gansch Amsterdam is uiting gegeven aan de gevoelens van ver eering voor den beproefden grijsaard, en hoe op allerlei wijze getracht Sb hem dien eerbied en sympathie te doen gevoelen. Toen omstreeks 4 uur de President van den rijtoer teiug kwam wachtte hem bij het Doelenhotel een ont zettend groote menigte. In het Doelenhotel vormden transvalere en Oranje-Vrijstaters een eerewacht tot aan de vertrekken van den President. Van het nieuwe gebouw van bet gasthuis aan den overkant waren alle ramen met zusters en verpleegsters bezet. Eene van deze zwaaide een groote Transvaalsehe vlag. Overweldigend was de geestdrift bij het komen van den President in het hotel. Met vasten stap ginw hij tusscheu de rijen der strijders, in het ontvangsalon werd hg verwelkomd door prof. Spruijt en den heer Meerkamp van Embden uit Rotterdam, voorgesteld door den heer Wolmarans. De heer Meerkamp van Embden hernieuwde de uitnoodiging aan den President om een bezoek te brengen aan Rotterdam, de tweede koopstad van Ne derland wier hart zoo warm klopt voor Transvaal en Oranje-V rij staat. Zoodra de President zich in zijne kamers terugtrok en zich voor een der vensters vertoonde aan de duizen den en duizenden vóór het hotel, ging er een hartver heffend gejuich op, dat, door de overweldigende sterkte zwaren donder gelijk scheen. Eensklaps klonk uit dié duwen den en duizenden monden het lied der vrijheid van Transvaal, aangeheven met onbeklemde borst. En daarna niet eindigend gejuich. De eerewacht der Transvalers en Oranje-Vrijstaters die allen in den strijd goed en bloed hadden gewaagd werden door den directeur van het Doelenhotel verster' king en lafenis aangeboden in de groote eetzaal. Hartelijk was het afscheid. Toen zij, aangevoerd door kommandant Brand, de Doelenstraat doortrokken, werd hun een volksheide gebracht, die gansch eenig was. Den 20 had 's morgens ten 9 uur, eene plechtige bijeenkomst plaats in de Nieuwe Kerk. President Kruger werd hier o. a. toegesproken door den voorzitter van de N. Z. A. V., den heer Middelberg en door den heer Bijleveld voorzitter van het Chr. Nat. Boerencomité Na deze indrukwekkende plechtigheid werd door de meer dan 3500 personen, die haar bijwoonden, gezongen Ps. 72. 'b Middags had de groote receptie plaats in het Paleis van Volksvlijt, dat op zinrijke wijze was versierd. In de groote concertzaal waren langs de gaandergen de vlaggen en banieren van Nederland en de Zuid- Afrikaansche Republieken bevestigd. Daar tusschen hingen lange, groene slingers. De vlaggen van Transvaal en den "V rijstaat waren met lauwerkransen omhangen. Aan den wand tegenover het orgel een vlaggentrophee. In het midden van de zaal stond een groote plantengroep en daaromheen was een groot vierkant afgebakendmet paaltjes en oranjekleurige koordenbinnen welk vierkant de nagenoeg drie duizend kinderen stondenleerlingen van 109 scholen, die den President bij zijne komst een welkomstlied toezongen. Na dezen zang trad de heer Emons naar den President en sprak namens de honderden onderwijzers, die deze duizenden kinderen van Amsterdam hierheen hebben geleid om Kruger met eene zangbede te begroeten. President Kruger beantwoordde deze rede met een woord van dank aan de jeugd, een overweldigend gejuich volgde hierop. Daarop begon het groote défilé van deputatiën, te veel om te vermelden, maar zoowel uit de deputatiën, die kwamen als zoovele tolken van hunne vereenigingeu, als daarna de ongeveer 2000 personen'uit alle rang en standouden en jongeren die hunne hulde kwamen bewijzenzjj allen kwamen om uiting te geven aan wat er leeft en omgaat in het hart van het Nederlandsche volk. Omstreeks 2 unr was de receptie afgeioopen en werd de terugreis aanvaard. In het koninklijk paviljoen van het Centraal Station kwamen de burgemeester en wethouders afscheid nemen. President Kruger zeide herhaaldelijk hoe hem de ontvangst in Amsterdam getroffen had. Thans, even vóór drieën, was het oogenblik van vertrek gekomen. Uitgeleid door den burgemeester, de wethou ders de raadsleden en de leden der commissiën, begaf de President zich naar zijn salonrijtnig. Degenen die op het perron stonden hieven een luid gejuich aan; de spoorwegarbeiders, die daar waren, kwamen zoo dicht mogelijk tot bij het rijtuig en zwaaiden hun petten. Drie slagen op de groote stationsbei en daar stoomde de trein weg. Men zag de groote gestalte van den Presidentdievoor het geopende portiervenster staande, den hoed hoog opgeheven hield, ten groet. Eenige oogenblikken later reeds hoorde men het gejuich van de buiten het station saamgestroomde menigte die den voorbijsnellenden trein een vaarwel toejuichte. Na zijn vertrek vond de President in zijn salonrijtuig een bloemruiker. Die was daar neergelegd door eenige weesmeisjes van het burger diaconie weeshuis, die niet in de gelegenheid warendie bloemen in het voorbij rijden aan te bieden. Even vóór 4 uur was President Kruger in den Haag terug. Een talrijk publiek stond aan de overzijde van het perron en juichte den President warm toe. In een dicht rijtuig reed Kruger naar het Hotel des Indes. Omtrent plannen van president Kruger meldt men, dat hij na zich te Utrecht voor zijn oogen onder be handeling te hebben gesteldeenige maanden in het buitenland verblijf zal gaan houden. Herstellingsoord onderwijzers. Schagen. Den 19 had alhier de vroeger vermelde ooneelvoorstelling ten voordeele van bovengenoemde stichting plaats. De voorzitter der afdeeling Schagen e o van den Bond, de heer M. Visser, heette de aanwezigen welkom en dankte hen, die deze voorstelling hadden mo gelijk gemaaktde vereeniging »Liefdadigheid", Schagen's harmoniekapel en het publiek. Het tooneelspel S. of Z. werd verdienstelijk ten tooneele gebracht, terwijl de Kleine* Kapel haar liefste nummers ten beste gaf. Ruim f 70 werd er ontvangen. Schagen. Den 20 was hier eene vergadering uitgeschreven ter oprichting van eene afdeeling van de vereeniging Volksweerbaarheid. Behalve de heeren Olij en Lee was alleen de verslaggever dezer courant als bchager aanwezig. Met iemand van Schagerbrug en iemand van Anna Paulowna werdeD besprekingen gehoudenten einde in die beide plaatsen afdeelingen te stichten. Te behagen zal dit niet gemakkelijk gaan hoewel de heeren nogmaals eene poging daartoe willen aanwenden. Otcrleek. Den 29 werd door kerkvoogden te Stom- petoren tot organist in de herv. kerk aldaar beDoemd de heer J. van Albada, alhier. T0 Rotterdam is den 21 het tjalkscbip Vrouwe Cornelia van den beurtschipper Ossenwaarde op Goes in brand geraakt door het ontploffen van eene flesch met benzine. De schipper zelf werd ernstig gewond; ook zijn zoon en een brugwachter kregen eenige verwondingen. De brand werd met veel moeite door de brandweer gebluscht. De lading werd zooveel mogeijjk overgeworpen in het naastliggend schip. De tjalk was verzekerd; de lading grootendeels niet. Seliagen. De eerste volksvoordracht van wege het Nutden 21 gehouden is zeer goed geslaagd. De zaal was vol en het programma zeer afwisselend. De j> ilaimonie'»Euphonia'' en do Rederijkerskamer gaven het beste van hun repertoire. Aan het einde werd het Transvaalsehe Volkslied gespeeld, hetwelk staande werd meegezongen. l'aardenfokkery. Ten bewijze dat de paardenfokkerij in alle kringen meer en meer belangstelling ondervindt en dat in het bijzonder h-t ontwerp van wet aangaande staatsinmen ging in de paardenfokkerij zooals dit door den minister bij de 2e Kamer is ingediend, met verdeelde gevoelens wordt ontvangen, kan dienen, dat in het laatste nummer van het weeklad Onze Paarden, uitgave W. Mur, Aals meer, niet minder dan 4 ingezonden stukken voorkomen van de hand dós heeren Heulf, te Tiel, Baron J. van' Pallandt, te Waardenburg, H. C. v. d. Houven van Oort, lid van ged. staten van Gelderland, alsmede van een anonymus, handelende over de voorgestelde wet. koedijk. Beroepen bij de ned. herv, gemeente alhier de heer Abbing te J i s p, candidaat tot den H. Dienst. Uitgeest. In de 3e vergadering van «Nut en Ge noegen" trad deze week als spreker op de heer P. H. Lamberts, van Amsterdam. De verschillende voordrachten van dezen uitnemenden spreker werden met warmte toe gejuicht. De hoofdnummers van het programma waren Moeders pappot van A. J. de Buil, en »Een ongelukkige" van J. van Maurik. Ursem. 3jj de op den 19 gehouden tweejaarlijksche verhuring drr land rijen, toebehoorende aan diaconie en kerkvoogdij der ned. herv. gemeente alhiei;, werd voor de eerste iets meer, voor de laatste iets minder bedongen dan vóór twee jaar. Schoort. In den morgen van den 18 strandde 2 a 3 palen bezuiden Camperduin de Engelsche stoomboot «Laura op reis van ."Savannah naar Bremen met een lading katoen en arak. Twee sleepbooten trachtten te ver geefs het vaartuig af te brengen en de reddingsboot van Egmor.d bereikte intusschen het schip, doch de bemanning weigerde het te verlaten. Ten slotte gelukte het in den middag van den 19 aan drie sleepbooten, het schip vlot te slepen, dat daarna de reis vervolgde. Den 21 is alhier een ijsclub opgerichte met het plan zich aan te sluiten aan den Bond in Hol- landsch Noorderkwartier. Bereids traden 22 leden toe en de Spaarbankvereeniging bood eene jaarlijksche subsidie van f 60 aan, wat in dank werd aanvaard. Het bestuur bestaat uit do volgende heeren: S. Brak, voorzitter; J. van Albada, secretaris; M. Couwenhoven, penningmeester, P. Kalis, R. Groot, JBlom Jz. en A. Hoogland. Regeeringen van Australië en Nieuw-Zeeland worden uit- genoodigd nog meer bereden afdeelin gennaar het oorloos- terrein te sturen. s JOHANNESBURG, 21 Dec. Generaal French kwam u" 1,?.LD®cem^er in botsing met een Boerenmacht, waar- schijnlgk dezelfde die de stellingen van generaal Clemente aanviel. Hij verdreef de Boeren uit huDne posities, z«- oïnn ™1J t6t! N W' van Krngersdorp. De Boeren, die ZöOO man sterk waren en over vijf kanonnen beschikten verloren 40 k 50 dooden, en troken in groote wanordi terug; ten slotte sloegen zij volk. men op de vlucht. Dj bngelschen hadden 14 gewonden. nT. ®en bemiddelingsvoorstel. tRALKFORT a. d. MAIN, 21 Dec. De Tweede Kamer heeft met 22 tegen 22 stemmen het voorstel van de heeien Kohier en Langsdorf c.s. verworpen. De stem van don voorzitter heeft den doorslag gegeven. Vóór het voorstel stemden alle anti-semieten en socia listen. tegen het Centrnm en het grootste deel der natio- naal-liberalen. De vertegenwoordigers der legeering had den de zittingszaal verlaten vóór den aanvang der öe- raadslagingen. HE UITGEVERS. Aanbesteding. Bij de aanbesteding, op den 21, voor het verbouwen van het perceel Ritsevoort no. 11 alhier, voor den heer J. Muijs, onder beheer vaü den architect W. H. Mat- thijsen, werd ingeschreven doorB. Bruin f 3443 J'i<^ndeD fJ28T?8; K van D^k' f 2824 J J- 'Schreuder' 2800 H. de Rover, f 2775 N. van der Voort, f 2735 F. de Munk. f 2717; T. P. van der Waal, f 2700- S W. H. Ruich, te Heiloo, f 2700; J. Dorregeest', f263ö| (P„"61JerJ fir,ma SPrnit en Wils, f 2600A. de Mnnk, 1 2589 J. Schoen f 2460 J. van den Idsert f 2420 H. Louw, f 2374 en J. Huiberts f 2264. De begrooting was f 2385. Het werk is gegund aan den laagsten in- schrijver. Tram AlkmaarSchagen. Door ingelanden van het polderdistrict Koedijk is, in bnnne vergadering van den 19, besloten ten be hoeve van bovengenoemde tramverbinding bijtedragen f 5000 renteloos voorschot en f 5000 in het aandeelen- kapitaal. 35 Jarig jubileum. Den 3 Januari 1901 hoopt de heer W. C. G. de Gelder den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar a s onderwijzer aan de Christelijke School alhier in functie trad. LONDEN, 21 December. Renter's bijzondere correspon dent seint uit Taba 'Nchu van 16 dezer een beschrijving van De Wet's ontsnapping, toen hij de Engelsche iinie bij Taba 'Nchn doorbrak, nadat hij zag dat het hopeloos was te pogen in de Kaapkolonie door te dringen. De correspondent zegt, dat het een prachtig schouwspel was toen het Boerenleger, ongeveer 2500 man sterk, in het open veld begon te galoppeeren door Sprinkh'aannek, Steyn en Piet Fonrie leidden den aanval, onder onophou delijk vuren der Engelsche kanonnen en geweren. Het was een ontzettend stunt eu moedig stuk, en het slaagde volkomen, ondanks het verlies van twee kanonnen°en 25 man. KAAPSTAD, 21 December. De Boeren aan den spoor weg bij Hontkraal, ten Noorden van De Aar, werden gisteren verdreven door de Yeomanryaan Engelsche zijde werden geen verliezen geleden. De Boeren trokken in westelijke richting. Een sterke patrouille trok naar Philipstown, om te onderzoeken of deze plaats nog door de Boeren bezet was. De Boeren hadden een duiker in den spoorweg «opgeblazen en de telegraphische verbinding met Hout- kraal vernield. Hevige regens hebben 150 yards spoorweg vernield in de nabijheid van Rosmead-Jnnction. LONDEN, 21 Decembei. Het departement van oorlog me dt, dat met het oog op den a'gemeenen toestand in Zuid-Airika besloten is de volgende week 800 man bere den infanterie naar Zuid-Afrika te zenaen. Twee regi menten cavalerie zullen worden uitgezonden, zoodra de noo ïge transportschepen gereed zijn. Detachementen van de koloniale politie zullen naar Znid-Afrika vertrekken, zoodra zij gevormd zijn. Bovendien zullen aanvullingen voor de cavalerie-regimenten, die thans in Zuid-Afrika zynonmiddellijk worden uitgezondenen zullen de De heer Hermann Kernkamp nit Hoorn, voor het publiek van Volksvoordrachten een goede bekende, vervnlde den 20 de spreekbeurt, en bewees opnieuw, dat goed voor dragen een kunst is, die, behalve aanleg, veel studie en inspanning eischt, een kunst, die hij meester is. Zoowel in bet, ernstige genre voor de pauze (een kerstvertelling van Karl Miiller)als in het komische daarna (Een pleizierigo nacht, van van Maurik, en het Kiezentrekken, van van Heijst) toonde hij zich een uitstekend vertolker en, waar noodig, acteur, die zijn noorders weet te boeien, en het sehoone te doen gevoelen, om het grappige te doen schateren, terwijl de losheid en ongedwongenheid van zijn toon en zijn gebarenspel getuigen hoezeer hij voor zijn taak berekend is. Onze stadgenoot, de heer Stikkel, had zijn grammophone welwillend ter beschikking der Commissie gesteld en hij had inderdaad geen reden om daarover spijt te hebben. Het toestel voldeed uitstekend, was tot achter in de zaai zeer goed hoorbaar en het publiek, waarvan zeker velen voor de eerste maal met dit instrument kennis maakten, toonde zich na ieder nummer zeer voldaan. Een woord van dank van den president, den heer P. Kluitman, aan de heeren Kernkamp en Stikkel, sloot de genoegljjke bijeenkomst. Tooneel. Het Hollandsch Tooneelgezelschap onder directie van den heer A. van Uier, van Amsterdam, zal op rijdag den 28, in het lokaal Harmonie, alhier, eene tooneelvoorstelling geveD, bestaande in de opvoering van «Moderne Echtgenootenen «Asschepoes". Apothekersbediende. Den 21 is mejuffrouw M. C. Janssen, alhier, te Zwolle geslaagd voor het examen voor apothekersbediende. Ter voorkoming van teleurstelling, worden de in gezetenen nitgenoodigd, geene giften, voor welk doeleinue ook, te geven, wanneer de daartoe ter teekening aange boden lijsten, niet door of namens den heer Burgemeester dezer gemeente, voor „gezien" zijn geteekend. Alkmaar, 22 December 1900. De Commissaris van politie S. M. S. MODDERMAN Jr! 19 Dec. Hendrik Henning, wedu. van Anna Petronella van der Pol alhier, en Maria Louisa Voges, wed. van Willem Bieman, te Haarlem. Johannes van Ammers, te Amsterdam, laatst te Beets en Maartje Braak, alhier. Abraham Trompetter, te Alkmaar en Debora Cohen, wed. Isidor Simon Horn, te Amsterdam GEBOREN. 21 Dec. Antonia, d. van Bernardns Lenverman en Maria de Rover. Petronella Catbarina Maria, d. van Wilhelmus Theodoras Veer en MargarethaKos. Woensdag 2en Kerstdag, 'smiddags van 12-lure, gelegenheid tot aangiften bij den Burgerlijken Stand 20

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2