Buiten lan d. Laatste Berichten. Nederland" De Oorlog in Zuid-Afrika. waren recht en gerechtigheid om te komen tot den vrede, doch dan worde nimmer verwaarloosd de plicht die voor de hand ligt. Moeten we buigen voor het geheel, waarvan de geheimen zelfs den wijsten verbor gen zijn wij kunnen den vrede, waarvan deze dagen zingen en profiteeren, zoeken waar hij zeker en gewis is te vinden, in ons zeiven. Vrede op aarde is: vrede in zichzelf hebben, d.w.z. de bitterheid overwonnen, de wrevel te niet gedaan, den moed, den levenslust, het geloof in menschen en in idealen heroverd. Vrede op aarde is zich zelf plaat sen boven het lot, is wo"ekereu met het leven, me- gaven en talenten, is arbeiden met opgewektheid, geniet ten zonder zondigenlijden zonder te bezwijken, is zaaien al weet men niet of men zelf den oogst zal binnenhalen, is getuigen waar zwijgen misdaad wezen zou, is kampen met en arbeiden aan zich zeiven is liefhebben trots teleurstelling, is zich toewijden aan menschen en dingen. 't Is overal, in allen het goede opzoekenhet goede aangrijpen en vermeerderen. Vrede op aaide is: buigen voor edele beginselen, gaan den koninklijken weg, in alles, tegenover een ieder zich zelf te zijn en te blijven, 't is ook: vergiffenis willen vragen en haar willen schenken in naam van ontfermende liefde. Dien vrede bedoelen de klokketonen en de kinder zangen en zoovele woorden tot velen gesproken. Wel hem die zich een deel der Kerstvreugde toe eigent die in zijn hart en in zijn huis laat schijnen het licht van verzoening, van vertrouwen, van hartelijk heid. Wie dat doet bereidt zich zeiven geluk en maakt gelukkig. J. F. T. A. BEECilE. De werkstaking der dokwerkers te Ant werpen heeft tot zeer ernstige botsingen aanleiding ge geven, waarbij de politie krachtig heeft moeten optreden. De stakers leveren telkons slag aan de werklieden, die van bniten worden aangevoerd en tegen een deel hunner stadgenooten, die het werk hervat hebben. Den 22 wer den twee werklieden levensgevaarlijk gewond. Dit ge schiedde des morgens, later op denzelfden dag had op de Gockerill-kado een nieuwe aanval der stakers plaats. Een vijftigtal politie-agenten chargeerden met de blanke sabel en vuurden met de revolvers. Men verzekert dat 300 schoten werden gelost. De stakers werden teruggedreven. Men zegt dat er dertig gewonden zijn, waarvan 10 ern stig een staker werd in hechtenis genomen. De aanval lers namen hunne gewonden mede. De politie is versterkt met 40 agenten. De houding der stakers blijft dreigend. De gendarmerie is geconsigneerd. ENGELAND. Steeds mistroostiger wordt de toon der Engelsche pers. Hoewel de regeering en de censor niet veel telegrammen doorlaten blijkt uit de gepubli ceerde toch reeds voldoende hoe beducht men is voor een opstand der Kaapkolonisten. De »Morning Leader" zegtals de Afrikaners opstaan en wapens hebben, dan zullen wij moeten denken aan de mogelijkheid, dat we Zuid-Afrika verliezen. En het is zeker geen geruststellend teeken, dat de censor te Kaapstad Reuter heeft laten sei nen, dat er vrees bestaat voor een algemeenen opstand. Men weet daar meer dan te Pretoria en het is zeer be grijpelijk dat Lord Kitchener, die de handen vol heeft om De la Rey tegen te houden, betrekkelijk weinig weet van wat er gebeurt. De Boeren hebben zonder twijfel de telegraaflijnen afgesneden". De Liverpool Post", meldt dat het departement van ko loniën enkele dagen geleden een telegram van Milner heeft ontvangen, waarin de ernst van den toestand in de Kaapkolonie nadrukkelijk wordt betoogd. Het was dit telegram, dat lord Salisbury in den zin had toen hij verleden week zijn pessimistische toespraak hield. De mededeelingen van Milner maakten klaarblijkelijk een dieper indrak op lord Salisbury dan op Chamberlain, want deze begaf zich voor de viering van het Kerstfeest naar Birmingham. Zijn vertrek wordt als een gerust stellend teeken beschouwd. Toch doen zeer pessimistische berichten de ronde te Londen, onder meer, dat de opstand der Hollanders in de Kaapkolonie reeds een voldongen feit is. het eind en sloot het boek vervolgens. Maar zijn heele kritiek bestond slechts in één enkel woord Drommels 1" Hij haalde zijn zakdoek uit, streek zich daarmee over het voorhoofd zweeg een poosje en mompelde toen met iets weemoedigs in zijn toon »Daar heeft nu die kerel die Ernsttien jaar lang te Heilsberg gezeten te midden van al die poenen en heb ik hem verweten dat hij er ook een geworden is en nu treedt hij op die manier op en geeft dien drom van edele roofridders klop dat de vonken in het rond vliegen 1 't Zijn ontzettende dingen, die hij dien Ronald in het aangezicht durft zeggen En de geachte heeren aan het ministerie van financiën krijgen ook bittere waar heden te hooren Eensklaps sprong hij van zijn stoel op en juichend klonk 't van zijn lippen »Nu zie ik hem weer zooals hjj werkelijk ismijn oude speelkameraad 1 Zóó stond hij indertijd voor de balie toen hij die arme drommels verdedigdedie zich lieten verleiden om mee strike te maken en zich tegen de militaire macht verzet hadden. Zóó bracht hij zijn gehoor met zijn overweldigende taal in geestdrift en beriep zich op de natuurlijke rechten van den mensch tegenover de doode letter van de wet'! Ja ja oom Treuman gij en onze brave Heilsbergers zult verstomd staan, als gij nw Sint Joris te zien krijgt, maar nu zal hij ook niet lang meer in dezen historischen achterhoek blijven. Nu heelt hij de kluisters afgeworpen, nu is hij ontwaaktHij deserteert vroeg of laat, zoo waar als ik Arnold Hartmut heetHoezee 1" Wordt vervolgd. FftAA'KBIJK. De Dreyfus zaak begint weder te herleven. Majoor Cuignetindertjjd reeds gestraft omdat hij met den Marseillaanschen rechter Gfros- jean geheime stukken had gepubliceerd, heeft zich, waarschijnlijk op aandringen der nationalistische partij, opnieuw aan dit misdrijf schuldig gemaakt en is deswe ge in hechtenis genomen. Huiszoeking heeft plaats gehad, doch men verzekert dat de verdachte de voornaamste bescheiden reeds van te voren in veiligheid heeft gebracht, legelijkertijd heeft Zola een openbaren brief aan Loubet geschreven, waarin hij krachtig protesteert tegen de door de Kamer goedgekeurde amnestie-wet. Na het vonnis van Rennes moest men een middel vinden om opnieuw het Hof van Cassatie te laten oordeelen de Regeering bezat daarvoor het noodige nieuwe feit. Geen schuldige moest vrij komen, terwijl nu de regeering ten slotte eindigt met de waarheid te smoren, de gerechtigheid te moorden. De regeering bereidt een nieuwe ramp voor. De waar heid zal aan den dag komen en zal stormen doen op steken. Wij zullen Dreyfus uit alle macht helpen om door wettige middelen revisie van zijn vonnis te ver krijgen. Zola betreurt dat hij niet opnieuw kan terecht staan en hervat zijn beschuldigingen tegen Du Paty, tegen Mercier, Boisdeflre, Billot, Gonse, Pellienx, Ravary en de schriftkundigen Belhomme, Varinard en Couard. Zola houdt zijne beschuldigingen tegen de officieren der krijgsraden volhij constateert dat zij alle gerecht vaardigd werden. De »afiaire" kan niet uit zijn, zoolang het onrecht niet is hersteldde tragedie zal een laatste bedrijf hebben. De Keizer van Duitschland kent de waarheid wij moeten vreezen, dat hij ons haar in het gezicht zal slingeren. a&EIM-AEKIEA. De algemeene indrukdien de telegrammen uit Kaapstad geven, is die van zeer ernstige ongerustheid. Men meldtdat de Republikeinen den inval deden op aandringen der Kaapkolonisten zoodat er geen twijfel aan isof een groot deel der laatsten zal naar de wapens grijpen. Tevens wordt geseind, dat de Boeren weten waar de kanonnen munitie en pro viand te vinden indertijd door hun partijgenooten in het Zuiden van den Vrijstaat en het Noorden der Kaap kolonie verborgen. Bijzonderheden omtrent den inval seinde Reuter nog uit Burgersdorp. Daarin staat te lezen dat de vijand onder commandant Kretzinger maxims bij zich heeft. De troep wendde zich naar Knapdaar en leverde scher mutselingen bij Hughes-hoeve en EUesmere. In de rich ting van Knapdaar werd geschutvuur gehoord. De Boeren richtten geen schade aan eigendommen aan en lieten de non-combattanten ongemoeid. In den nacht stak hun achterhoede den spoorweg overmaar richtte noch aan ae lijn noch aan de telegraaflijnen schade aan. Zij kampeerden bij Knapdaar en verdeelden zich daar in twee afdeelingen. Den morgen van den 18 trokken 3U0 Boeren Venteistad binnen en omsingelden het gar nizoen van 20 man dat verschanst was op een kopje bniten de plaats. Het garnizoen hield den strijd drie uren volwaarop zijn munitie was uitgeput. De ge vangenen werden naar het Boerenlager gebracht. De Boeren commandeerden alle beschikbare kleedingstukken en voorraden uit de voornaamste winkels op. Des vijands paarden waren bijna allen in nitstekenden staat de meeste Boeren hebben behalve hun rijpaard nog pakpaarden. Het welkom hun door de inwoners bereid was niet zóó openlijk als bij de eerste bezetting. Het is niet bekend dat zich nog »rebellen" bij het commando hebben aangesloten. De Boeren trokken terug, toen ontzettingstroepen naderden en kort daarop bezetten de Engelschen Ventnerstad opnieuw. jasmijnbloemenwaaruit het geurend beginsel wordt getrokken. Onder de kweekers, die zich in het bijzonder toeleggen op dezen tak van nijverheid, mag een eerste plaats wor den toegekend aan den heer Maillun. De velden doo: hem daartoe gebezigd, hebben een zeer groote oppervlakte Naar een opgaaf, voorkomende in de «Gartenflora" heeft hij in het vorige jaar geoogst een hoeveelheid val 1500 kilogram jasmijnbloemen die 8.52 frank per kilo gram opleverden. Men berekent dat in de verschillende fabrieken vat reukwateren te GrasseCannes en te Nizza jaarlijks 8( 4 90 duizend kilogram jasmijnbloemen worden verwerkt KAAPSTAD 23 Dec. Men vreest dat de toestand ernstig is de overheid der kolonie is zeer gesloten. De Hollanders der noordelijke districten zijn uiterst onrustig, men vreest dat ze zich zullen aansluiten bij de ingevalle'n Boeren. De bewegingen der troepen worden zeer bemoei lijkt doordat sommige lijnen door zware regens zijn weg geslagen. De Boeren overrompelden de landmetersaf- deeling te Philipstown en namen de mannen gevangen, maar lieten hen weer vrij na vernieling der instrumenten. LONDEN 23 Dec. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria van gisteren meldt: Voor zoover het mij mogelijk is een meening te vor men denk ik dat de beweging der Boeren in de Kaap kolonie tot stilstand is gebracht. Onze troepen trekken om beide commando's. Er wordt ook een colonne ge organiseerd om onmiddellijk afgezonden te worden. De Boeren krijgen niet veel steun in de Kaapkolonie. De Wet bevindt zich in de nabijheid van Senekal. Generaa.1 French meldt dat hij de beide laatste dagen in aanraking is geweest met de commando's van Beyers en Delarey ten zuiden van de Masaliesbergen en den vijand achtervolgt. Da Boeren leden zware verliezen commandant Kreuse en eenige anderen werden gevangen genomen. De Keizer en graaf Biiiow. BERLIJN23 Dec. De Keizer bracht heden een bezoek aan graaf Von Biiiow, den rijkskanselier die kort te voren van zijn reis naar de Duitsche hoven was teruggekeerd en overhandigde hem persoon lij k de orde van den Zwarten Adelaar. H eervoorspcllingen. Prof. Falb voorspelt een zachten winter. Wel zal Januari zich koud en met een weinig sneeuw inzetten maar tegen de helft der maand stijgt de temparatuur en de laatste week is weder wat guurder met veel natte sneeuw. Februari begint met veel regenhet midden is vrij droog en in het eind is de temperatuur zóó hoogdat de sneeuw snel smelt en hoog water is te wachten, Maart roert zijn staartmet onweer veel regen en sneeuw en in de tweede helft warmte. Ook April zal nat en tevens guur beginnendaarna een korte droogte bij normale warmte, gevolgd door zware regens, dan weer droog koud weder en eindelijk wat warme dagen met veel onweder. De iente begint dus slecht en dan zal Mei het niet beter maken, met van tijd tot tijd zware buien, een koude midden- week en een warmer, doch nat slot. Juni belooft eindelijk fraai weder, zij het ook afgewisseld door buitjes in de laatste helft. Wie weten wil of deze voorspellingen juist zijn, wachte tot1 Juli in het land is. Volksmond. Wat is een van de verschillen tusschen Joden en Engelschen De Joden hebben «Vreugde der Wet" en de Engelschen verdriet van de Wet. Nog een verschil tusschen de Engelschen en de Joden: De Joden hebben de Wet al 4000 jaar, de Engel schen krijgen de Wet nooit. Een der Engelsche bladen geeft de volgende aardige parodie op al de officieele rapporten, uitgebracht over de Wet's optreden, en de nog steeds niet geslaagde pogingen om hem te vangen De Wet heeft tot dusver verloren 24,000 paarden en 50,000,000 patronen hij is sedert zes maanden onafge broken aan drie kanten omsingeld geweest en moest elk uur de wapens neerleggen zijn Burgers moesten onop houdelijk van honger sterven en geen moed meer hebben, bij is tweemaal gesneuveld en éénmaal gewond en heeft op zijn vlnchten meer proviand achtergelaten dan het ge- heele Engelsche leger in drie jaar opeten kan, en ten slotte op zijn vlucht een afstand afgelegd, die precies tweemaal de lengte van den evenaar bedraagt. De passiespelen te Oberammcrgau hebben opgebracht 621.000terwijl de uitgaven beliepen 486.000zoodat een zuivere winst is gemaakt van f 135.000. •lasmijn-kweekerijen te Nizza. In de nabijheid van Nizza vindt men uitgestrekte jasmijn-kweekerijei). Deze plant wordt daar in zeergroot aantal gekweekt met hot doel, om de fabriek van reuk wateren enz., te voorzien van den noodigen voorraad Een noodlottige aanvaring. i Op den Amstel, ter hoogte van het café «Halfweg t Kalfje' is een ernstige aanvaring geschied, die zeer noodlottige gevolgen heeft gehad. Vijf menschen zijn daarbij om het leven gekomen. In een der talrijke bochten van den Amstel lag een tjalk gemeerd van omstreeks 90 ton inhoud genaamd de Verwisseling en geladen met een lading pulp, dat oij Schoonhoven gelost moest worden. Het schip lag voor anker en diep geladen ruim zeven voet en kon daardoor niet cichter bij den wal liggen. De schipper, zekere D., was met zijn gezin, vrouw en zes kinderen aan boord en had zich te ruste begeven. Hij, zijne vrouw en het jongste kind van vijf maanden sliepen achter in het schip. De drie meisjes, van vijftien, negen en zeven jaar sliepen meer naar vorenook de twee joDgens een van zeventien en een van omstreeks achtjarigen leeftijd. Men was nog niet lang ter kooitoen de schipper werd opgeschrikt door een hevigen schok. Het schip was aangevaren en het water stroomde naar binnen. Terwijl de moeder trachtte haar jongste kind en de meisjes te redden was de vader naar voren gevlogen om de jongens te Leipen. Het gelukte hem met zijne twee zoons op dek te komen en over boord te springen. De moeder daarentegen een vrouw van 38 jaren slaagde er niet in zichzelf en de andere kinderen te redden, zoo snel liep het schip vol water. De aanvaring was geschied door de nachtboot D. A. V erschure I van de firma Verschure Co., die van Amsterdam kwam en op weg was naar Rotterdam. Wat de reden van de aanvaring is, kan nog moeilijk gezegd worden. De erwisseling" lag daar al een paar dagen, toen dezelfde nachtboot daar gepasseerd was. Ook had de tjalk een helder brandende scheepslantaarn in het want hangen en lag niet in, maar naast de vaargeul, zoodat de schipper aan de voorschriften had voldaan. Het is niet onmogeljjk dat de nachtboot tengevolge van den harden wmd, die daar juist in de bocht stond, van de koers is afgeraakt en in plaats van de vaargeul tus schen de tjalk en do palen, waaraan dat vaartuig lag va8tgemeerd, is doorgevaren. Dit vermoeden wordt ver sterkt door de omstandigheid dat de touwen waaraan de «Verwisseling" vast lag, als 't ware zijn doorgesneden. De tjalk die dus aan bakboordszijde was aangevaren zonk, zooals reeds gezegd is, onmiddellijk. De schipper en de beide jongens schreeuwden om hulp, terwijl zij over boord sprongen, maar de nachtboot stoomde door zonder acht te slaan op dit hulpgeroep. In de huisjes aan den overkant van den Amstel, vlak bij het gezonken schip gelegen, had men het geroep wel gehoord. Een groenboer vloog dadelijk zijn huis uit om hulp te bieden en slaagde er in den schipper en zijn zoons te redden. Men zocht nog naar de overigen, maar niets werd gevonden. Het vreeselijk vermoeden dat zij het schip niet meer in tijds hadden kunnen verlaten en dus in het vaartuig verdronken waren, werd later bewaarheid toen een nader onderzoek werd ingesteld. Bij dat onderzoek werden in het schip de lijken van twee der dochters gevonden, en ook de lijken der moeder eu van de twee andere kinderen werden te voorschijn gehaald uit het schip, waarin zij zoo'n vreeselijken dood gevonden hadden. Het schip is zoo diep geladen en de Amstel is daar ter plaatse zoo weinig diep, dat het vaartuig nog bijna geheel boven water ligt; alleen het ruim is geheel \ol- geloopen. (N. v. d. D.) Stompctoren. Door kerkvoogden der ned. herv. gemeente te Noordschermer is benoemd tot kerke lijk ontvanger de heer V. Schoen alhier. Haringkarspel. De leerlingen van de Zondagschool te Dirkshorn vierden zondag, den 23, het gewone

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2