Buitenland. Nederland. doortrok, deed aan den heer de Jong het volgende verhaal «Geliefde broeder'', zei hij, «het is voor n en alle koloniale vrienden en bloedverwanten onmogelijk te be grijpen hoe laag en gemeen de strijd wordt gestreden door de Engelsche legermachten nog onbegrijpelijker zal het aan de geheele wereld zijn als ik n meedeel dat door deze Engelschen onze vronwen en kindertjes in koelen bloede worden vermoord. Ongeveer veertien dagen geleden voordat ik gevangen genomen werdgebeurde er een van de grootste en laagste gruwelmoorden als er waarschijnlijk ooit door de «barbaren" gepleegd zijn dit was namelijk in den omtrek van Boshof. Een zekere Boer, aldaar woonachtig, die zich wegens omstandigheden niet bij de eene, noch andere partij had aangesloten werd op zekeren dag, nu 3 of 4 maanden geleden beschut digd van geweren en ammunitie op zijn plaats verborgen te hebben voor een der Boerencommando's. De man, hoe' wel niet schuldig, werd tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gedurende dezen tijd werd zijn plaats van top tot bodem onderzocht, doch niets werd gevonden. Nadat deze arme man de onverdiende straf had ondergaan, werd hij als krijgsgevangene beschouwd en naar St. Helena of elders gevoerd. De man liet zijn vrouw en vier kinderen achter. Een of twee dagen na zijn vertrek kwamen een paar Engelsche helden binnen, sloten de deuren en staken de gordijnen in vlam. De vrouw, hierdoor zeer bevreesd, werd toen door die menschelijke wezens aangevat en op wreede wijze gedwongen hun mede te deelen, waar de geweren en ammunitie verborgen waren. De arme vrouw, omsingeld van haar geliefde kinderen, welke van tijd tot tijd door deze krijgshelden teruggestooten werden, gaf toon ten antwoord, dat zij kon zweren voor den Hei ligen God, dat er geen enkel geweer, noch patroon of iets van dien aard op hunne plaats verborgen was. In- tusschen waren de gordijnen door de vlammen tot rook en asch verteerd. Het huis werd echter niet door de vlammen aangetast, doch de ellendelingen legden op vier plaatsen een zekere hoeveelheid dynamiet om het te ver nielen. Toen kwam de zaak pas aan. De heldhaftige krijgsman en bevelhebber over een ge deelte van de troepen der beschaafdef?) Engelsche natie, klopte met geweld aan do deur van het huis, waar steeds deze arme vrouw en kindertjes op hun knieën den He- melschen Vader afsmeekten om verlossing, zeggende «Ik geef u 10 minuten tijd om nog te verwittigen en aan te wijzenwaar de wapenen en ammunitie verborgen zijn, en indien n hieraan niet voldoen zal, zal ik huis en al in de lucht laten vliegen." De arme vrouw viel op haar knieën voor den onmensch en smeekte hem toch haar en haar kindertjes te sparen, terwijl God haar getuige was, dat er niets van dien aard op de plaats, noch in het huis verborgen was. Als van bare zinnen beroofd, stond de arme moeder met haar vier kinderen, en toen de tien minuten verstreken waren, vloog huis en al in de lucht, door dynamiet op geblazen en de puinhoopen verborgen de lijken van een vijftal menschen. Een vrouw van een der Transvaalsche Boeren, welke nu nog in het veld is was bij een harer familieleden voor zekeren tijd gelogeerd toen zij twee dagen nadat zij een zoontje ter wereld had gebrachtbezocht werd door een zevental krijgsmannen, zoogenaamd «Tommy Atkins''. Het kleine wichtje weid der moeder ontnomen en bij de beentjes gevat door een der dappere Engelsche krijgslieden en vervolgens met het hoofdje tegen het ledi kant geslagen tot het den laatsten adem uitblies alstoen werd het lijkje buiten de deur gesmeten als was het van een doode hond of kat. Toen begonnen deze vervloekte ellendelingen hun spel met de vrouw, die 48 uren te voren een kind ter wereld had gebracht. Het schepsel werd zoo laag en liederlijk behandeld dat zij na eenige uren den geest gaf en zoodoende met haar kind op de ellendigste wijze vermoord werd. En dan, zegt de Afrikaander, na dit vernomen te hebben, kunnen wij ons zeiven afvragen, hoe kan het mogelijk wezen, dat zulke gruwelijke moordenaars niet op een critiek oogenblik door.de hand van den Almachtige worden verpletterd. Doch wij mogen niet beschikken over de Almacht. Hij we6t, hoe zijn straf toe te brengen en op welk tijdstip. ©HIHTA. Het ongeloofelijke is geschied de mogend heden zijn het eens geworden, de gezamenlijke nota (die ten slotte toch «onherroepelijk" heet te zijn) is door alle afgezanten onderteekend en der Chineesche regeering aangeboden, de eerste stap op den weg der onder handelingen is dus na maanden van onderling geharre war gedaan. De voornaamste punten der nota zijn de volgende Een Chineesche prins zal naar Berlijn gezonden wor den om daar bet leedwezen van den Keizer uit te spre ken over den moord op baron Von Ketteler. Verder zal op de plaats waar de moord geschiedde, een gedenkteeken worden opgericht, dat in Latijnsche, Duitsche en Chi neesche opschriften het leedwezen van den Keizer over den moord zal uitspreken. De allerstrengste straffen zullen, in overeenstemming met de begane misdaden, worden opgelegd aan de per sonen, genoemd in het Keizerlijk decreet van 21 Sep tember. Japan zal voor den moord van den kanselier Soegiyama een eervolle genoegdoening ontvangen. Het invoeren van wapens of oorlogsbehoeften, en het aanmaken daarvan worden verboden. Een voldoende schadeloosstelling zal betaald worden aan de Staten, de maatschappijen en de individuen, en tevens aan Chineezen, die schade hebben geleden, omdat zij bij vreemdelingen in dienst waren. De forten tusschen Peking en de zee, en de forten van Takoe zullen worden gesloopt. Een militaire bezetting zal plaats hebben van de pun ten, die daarvoor noodig worden geoordeeld om de ver bindingslijn tusschen Peking en de zee te beschermen. In het geheele Rijk zullen twee jaar lanj proclamaties worden aangeplakt, waarin elkeen met den dood wordt bedreigd, die zich aansluit bij een vereenigingwelke den vreemdelingen vijandig gezind is, en waarin de straf fen zullen worden aangegeven, die door de Chineesche Regeering worden opgelegd aan de voornaamste schuldi gen bij de jongste onlusten. DCITSCHLAIAD. Te Leipzig werd dezer dagen een door meer dan 4000 burgers bijgewoonde Transvaalmeo- ting gehouden, waar men met acclamatie besloot het vol gende adres aan Kruger te zenden «De ondergeteekenden, burgers van Leipzig uit alle standen en partijen, geven U HE., in vereeniging met de leden der Leipziger afdeeling van het Al-Duitsche Verbond, de verzekering van hun onwankelbare Duitsche trouw en van hun eerbied en bewondering. Wij betreuren het zeer diep en met ons nagenoeg geheel het Duitsche volk dat zekere diplomatieke overwegingen, die voor het Duitsche volk bij al zijn toewijding aan Keizer en Rijk onbegrijpelijk zijn gebleven, de ontvangst van U H.E. door den hoogsten vertegenwoordiger en den aange wezen beschermer van den Dietschen stam hebben belet. Ons echter kunnen die overwegingen niet verhinderen om U H.E. plechtig te verzekeren, dat het hart van het Duitsche volk nog steeds in vaste, onveranderlijke trouw blijft kloppen voor de door U H.E. zoo heldhaftig ver dedigde zaak der vrijheid en der onafhankelijkheid van den Nederduitschen stam in Zuid-Afrika en dat ons volk er nooit voor zal zijn te vinden, om de Duitsche trouw te laten schrappen uit de rij der factoren van «Realpolitik". God behoede en zegene U en Uw zwaar beproefd land, Hij helpe U. Want «Recht moet recht blijven." Of de Keizer het heel aangenaam zal vinden, dat zijn houding zoo ondubbelzinnig door zijn eigen onderdanen wordt gecritiseerd, is meer dan twijfelachtig I FRAWKBIJK. De Senaat heeft den 24 met 201 tegen li stemmen de amnestie-voordracht der Regeering goedgekeurd, doch niet dan nadat het lid Trarieux haar nog eens met nadruk had bestreden, vooral in hare van- toepassing-verklaring op den geheel onschuldigen Overste Picquart. Maar do staatkunde van de spons heeft gezege praald. Generaal Mercier was in de zitting aanwezig maar stemde niet mede. ITALIË. De sluiting der heilige deur door den Paus in vol ornaat heeft den 24 met groote plechtigheid plaats gevonden. Niet minder dan 80.000 personen waren daar voor uitgenoodigd, en er was eene afzonderlijke tribune voor de Vorstelijke personen opgericht. Het moet een grootsch schouwspel zijn geweest. De Paus was zeer wel varende. ZUID-AFRIKA. Officieele telegrammen van eenige beteekenis zijn in de laatste dagen uit Zuid-Afrika niet ontvangen althans niet gepubliceerd. Alleen weet men thans dat Kitchener naar De Aar in de Kaapkolonie is vertrokken, met het doel zoo spoedig mogelijk een groot aantal troepen in het Noorden der Kolonie te concen- treeren en de Boeren te omsingelen of over de Oranje rivier terug te drijven. Kitchener telegrafeert voortdurend zeer geruststellend, dat hij deii inval onbeduidend en de kans op opstand der kolonisten uiterst gering acht, maar het feit, dat hij plotseling besloten heeft Pretoria, waar hij den laatsten tijd allerminst gemist kan worden te verlaten om zelf in het Zuiden de leiding in handen te nemen, bewijst wèl dat hij niet zóó gerust is, als hij 't doet voorkomen. Volgens een telegram van 24 dezer zouden 1500 re bellen van het Philipstown-district zich bij de Boeren hebben aangesloten en zou de spoorweg benoorden De Aar op drie plaatsen opgebroken zijn. De voorzorgs maatregelen van de »Standard"-bank, die over de geheele kolonie vertakkingen heeft, doen zien dat do ongerustheid over den afloop van den inval algemeen is en daarbij voegt zich dan nog de blijdschap van de Hollandsche Afrikaners, die door dezen niet onder stoelen of banken wordt gestoken. Zelfs wordt openlijk verklaard, dat de Hollanders in geheel Victoria West gereed staan zich bij de Boeren aan te sluiten. Te meer wekt dit ongerustheid, daar dit district wordt doorsneden door de spoorlijn Daar Kimberley en de lijn zeer onvoldoende bewaakt is. De postkar uit Victoria West is niet te Carnarvon aange komen vermoedelijk is de wagen door opstandelingen aangehouden. Bij Hekpoort (benoorden Pretoria) zou opnieuw gestreden zyn. Generaal Clements heeft aldaar Delarey's commando «totaal verslagen". Het gevecht duurde vier uren. De Boeren waren sterk verschanst op een reeks kopjes en hadden vijf' kanonnen in stelling. Zij ontvingen de aan vallers met hevig vuur, maar onder dekking van Britsch granaatvuur werd de stormaanval doorgezetwaarop de Boeren in groote verwarring op Boschfontein terugtrokken. Engelsche verliezen 16, waaronder 2 dooden. De Engel schen vonden de lijken van 3 Boeren maar de vluch tenden hadden tal van dooden en gewonden medegevoerd. Generaal French ging den volgenden dag het ge vecht had 19 December plaats op achtervolging uit maar de vijand vluchtte noordwaarts. Generaal Clements trok naar Waterpoort. Een verbeterde verliezenlijst van het gevecht by Nooitgedacht geeft 163 gesneuvelden^, 203 gewonden en 13 vermisten. Dit is de zwaarste verliezenlijst in de laatste negen maanden van den oorlog. den oude zilvermijn. In Bretagne bij de stad St. Brieue is een oude zilvermijn ontdekt, die vroeger reeds door de Romeinen werd geëxploiteerd. In de onue gangen, die zeer goed bewaard zijn gebleven, heeft men verschillende antiqui teiten gevonden, waaronder van groote waarde. den Britsch SEonte Carlo. Er heeft zich te Londen een syndicaat gevormd met een kapitaal van 200,000 pond sterling dat een groote stoomboot wil koopen en deze wil inrichten als hótel en speelciub. De stoomboot zal gemeerd worden in de nabijheid der Britsche kust niet ver van Brighton maar buiten Britsch rechtsgebied. Het syndicaat heelt in zijn prospectus vermeld dat het in een dringend gevoelde behoefde wenscht te voorzien. Prentbriefkaarten. De Duitsche postdirectie heeft eens willen nagaan hoeveel prentbriefkaarten ongeveer in Duitschland ver zonden worden. De proef is genomen in de week van 9 tot 16 Augustus. Misschien is juist deze week genomen, omdat het dan vacantietijd is, doch dit zou den uitslag niet zuiverder maken. In deze week werden 10.128,569 briefkaarten, bekend als Ansichtspostkarten, verzonden, dat is dus bijna anderhalf millioen per dag. De post had die week aan inkomsten aan prentbriefkaarten alleen 600,000 mark. De postdirectie heeft het resultaat dezer proef in haar rapport vermeld. Niet onaardig is deze onofficieele uit- wijding: «Het prentbriefkaartschrijven gaat dag en nacht door's nachts worden de meeste geschreven, voorzien met talrijke handteekeningen, doch daaronder is ook het grootst aantal met onvolledige adressen." (Handelsblad.) Veeziekte ln Engeland. Nadat Groot-Brittannië eenige maanden lang geheel vrij geweest was van veeziekten, is plotseling weder mond- en klauwzeer uitgebroken, en nog wel op zeer ernstige schaal, in de onmiddellijke nabijheid van Londen, nl. in de Graafschappen Essex en Hertford, waar op ver schillende boerderijen al het vee is afgemaakt. Dat uitbreken der ziekte veroorzaakt juist in dezen tijd zeer groote schade daar alle invoer verboden is en geen vee uit de besmette districten ter slachting naar Londen mag gezonden worden. Hofberichten. Z. H. de Hertog van Mecklenburg-Bchwerin zal 2 Januari uit Den Haag vertrekken. Het huwelijk van H. M. de Koningin zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, Donderdag 7 Februari vol trokken worden. («Vad.") Zendelingen ln China. Pater H. jRaymakers, overste van het Missiehuis «Sparrendaal" te Vucht, schrijft aan «De Tijd", dat het volgende telegram is ontvangen «De bisschop, 23 Hollandsche en Belgische missiona rissen en 3000 Chineesche Christenen, gedurende vier maanden door meer dan tien duizend Boxers en soldaten belegerd, zijn van den dood gered door de Russische troepen, die in allerijl kwamen aangerukt in vijf colonnes. Commandant Eletij mot een vliegende colonne kwam het eerst aan den 28en October en heelt ons heldhaftig ver dedigd gedurende vijf dagen van een allerhevigst beleg terwijl hij aan gekwetsten en dooden een derde van zijn detachement verloor, kreeg hyzelf twee ernstige wonden en een kneuzing, maar zijn post verliet hij niot, voordat de versterking aangekomen was." Het telegram was geteekend«Abels, bisschop van Lagonie, apostolisch-viearis van Oost-Mongolië uit Wladi- wostock." Hooge koolprijzen. Aan den afslag te Bovenkarspel (station) werd den 24 voor de bloemkool een prijs beBteed, welke sedert het bestaan der markt aldaar onbekend was. Voor 100 stuks werd nl. f 24.25 bedongen. Zij, die nog kleine partijen aanvoeren, maken nu goedo zaken. Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland is bij enkele inschrijving aanbesteed 1. Het maken van de havens en aanlegplaatsen met bijbehoorende werken voor het stoompontveer over het Noordzeekanaai ter vervanging vau de brug in den Rijksstraatweg te Velsen en het opruimen vau deze brug een en ander deel uit makende van de verbetering van het Noordzeekanaal ingevolge de wet van 24 Juli 1899 (Staatsblad no. 105). Raming f 439,300. Minste inschrijver G. L. Bnve, voor f 409,800, te Haarlem. 2. Het maken en opstellen der toegangsbruggen met bamergebitten en bewegingsinrich tingen voor de aanlegplaatsen vun het stoompontveer over het Noordzeekanaal in den Rijksstraatweg te Velsen. deel uitmakende van de verbetering van het Noordzee kanaal ingevolge de wet van 24 Juli 1899 (Staatsblad no. 195). Raming f 34,000. Minste inschrijver Union Act. Gesell für Bergbau voor f 28,175, te Dortmund. 3. Het vernieuwen van meerpalen langs het Noordzee kanaal behoorende tot de werken tot onderhoud en ver betering van dat Kanaal. Raming f 4600. Minste inschrij vers J. F. Krnp, J. A. Kaub, voor f 4248, te Halfweg. 4. Het driejarig onderhoud van den grindweg, van de brug aan het einde der Breêlaan nabij den Hoogendijk naar Ursem, gedurende de jaren 19011902 en 1903. Minste inschrijver J. Hillevoor f 1932, te Ursem. Met het oog op de belangrijkheid van het werk be treffende het Noordzeekanaal nemen wij het volgende over uit het N. v. d. D. De uit te voeren werken zijn lo. het verrichten van ontgravingen aanvullingen ophoogingen en baggerwerken voor het maken van twee ponthavens en het in verband daarmede verbroeden en uitdiepen van het Noordzeekanaal 2o. het afwerken van de terreinen nabij bovengenoemde worken met het maken van bestratingen en een grintweg; 3o. het bouwen van kaaimuren en pijlers met bijbe hoorende remmingwerken 4o. het maken van een grooten aanlegsteiger en van twee kleine steigers 5o. het maken van verschillende bijkomende werken als dukdalven, meerpalen lantaarns, hekwerken afras teringen grenspalen enz. 6o. het lichten, vervoeren en opbergen van den ijzeren bovenbouw der bestaande brng over het Noordzeekanaal met toebehooren 7o. het opruimen van de pijlers en landhoofden dezer brug; 8o. het opruimen van een bij deze brug oehoorenden steunpijler, van verschillende remmingwerken, remstoelen, meerpalenboordvoorzieuingen en trappen en van een grooten aanlegsteiger op dea zuidelij ien kanaaioever. 9o. het sloopen en opruimen van verschillende gebou wen boomer,beplantingen hekwerken afrasteringen en dergelijiren en het wijzigen van rioleeringenen 10o. het onderhouden van de gemaakte werken gedu rende 1 jaar na de volledige oplevering. Het werk moet zoodanig worden uitgevoerd, dat het verkeer over de draaibrug en langs de toegangswegen tot de brug niet wordt belemmerdvóórdat de oeveraan legplaatsen met de bijbehoorende toegangswegen voltooid zyn en in gebruik genomen kunnen worden. De oeveraanlegplaatsen met behoorlijke toegangen, zoo wel van de land- als van de kanaalzijdemoeten in gebruik genomen kunnen worden uiterlijk 300 dagen na den datum van aanvang. Het geheele werk moet voor de eerste maal worden afgeleverd uiterlijk 600 dagen na den datum van aanvang.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2