Nieuwj aarswenschen. Oudejaarsavond No. 155. Eerste blad. Honderd en tweede jaargang: 1900. ZONDAG 30 DECEMBER. Maandag 31 Dec. a.s., NIEUWJ AARSWENSCHEN it 25 ets a contant POSTERIJEN. Gevonden I/oor werpen. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. In plaats van op dinsdagavond, 1 Jannari, zal de conrant verschijnen op den en zal daarin weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot 5 regels. De Oorlog in Zuid-Afrika. ALKMAARSCItE COURANT. f f, f' t Deze Courant wordt D 1 n s d a g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prtys der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer3. Het Publiek wordt beleefd uitgenoodigd om naam kaartjes en gedrukte nieuwjaarskaarten van 30 December tot 2 Jannaribij hoeveelheden van 5 stuks of meer, niet in de brievenbussen te werpen, maar aan het Postkantoor (loket pakketpost) af te geven. Alkmaar, De Directenr, 29 December 1900. MOLL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen bij deze ter algemeene kennis dat het verkeer voor voetgangers en rijtuigen over de brug in den Dijk bij de Peperstraat van heden af is geopend terwijl dat verkeer over de Bokkebrag in de Kanaalkade van Maandag 31 December a. s. af tot nadere aankondiging zal zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 28 December 1900. 0. D. DONATH Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een riDgetje met een plaatje, een portemonnaie inh. 10 cent, een hoepel, een gouden oorbelletje met rood steentje, een rozenkrans, een paar gouden oorbellen met haar, een meerschuim sigaren pijpje, een r. c. kerkboekje in etuieen mesje (Souvenir Kroningsfeest) en een portemonnaie. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 28 Dec. 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. Oil MA. Terwijl het antwoord der Chineesche Regee ring op de nota dor Mogendheden wordt afgewacht, hebben er nog steeds meer of minder ernstige gevechten der verbonden troepen met de Boksers plaats, en gaan deze laatsten voort de gruwelijkste moorden te bedrijven. Zoo bericht de Amerikaansche gezant, det er dezer dagen weder 21 Christen-Chineezon levend verbrand werden. Die toestand zal wel aanhouden, zoolang de onderhande lingen voortduren en zelf nog geraimen tijd daarna. Trouwens zoo heel spoedig zal het antwoord der Chinee sche Regeering (dat tocb zeker niet dadelijk op alle pun ten toestemmend zijn zal) niet inkomen; vóór half Januari is het vermoedelijk niet te wachten. FBASIKREJH. Gelijk men weet heeft generaal Frey tallooze kisten met buitgemaakte Chineesche schatten aan de Regeering gezonden welke laatstgenoemde, die niet willende aannemen, te Marseille heeft doen opslaan. Den 27 kwam die zaak in de Kamer ter sprake. Bij de behandeling van de atnvnllingscredieten voor de Chineesche expeditie, keurde de heer Sembat op scherpe wijze de plunderingen en moorden af. De heer De Lanessan, de minister van marine, ant woordde, dat hij zoodra hij kennis droeg van de daden van geweld, hij daarvan der Regeering mededeeling deed, die bevel gaf de schuldigen streng te straffen. Wat de plun dering betreft, de Regeering beeft last gegeven de kisten, die door generaal Frey verzonden waren, weder terng te zenden. In alle gevechten, waaraan Fransche troepen hebben deelgenomen is moorddadig gestreden, maar moorden hebben niet plaats gehad. Het crediet van 25 millioen francs voor China werd toegestaan. Dat trouwens de Fransehen niet de eenigen zijn, die zich aan dergelijken root schuldig maakten, bewijst een bericht uit Peking, volgens hetwelk de Dnitsche troepen den geheelen inventaris van een paleis gestolen hebben. De gezanten schijnen zich met de zaak te bemoeien en in deze uitspraak te zullen doen. Bedoeld paleis was een soort vereenigingsgebouw voor Europeanenvandaar dat deze zaak meer een internationaal karakter aanneemt, dan de andere rooverijen. Zoowel Dreyfns als kolonel Picqnart hebben gepro testeerd tegen de amnestiewet en daarover brieven ge schreven aan minister Waldeck-Rousseau. BUID-AFRIKA. De berichten uit Zuid-Afrika zijn zeer tegenstrijdig; lord Kitchener is naar Pretoria terug gekeerd, dat kan evengoed bewijzen, dat hij don toestand in het zuiden als niet ernstig beschouwt, als dat hij dien te Pretoria nog onrnstwekkender acht. Hij seint dat de Boerencommandanten Hertzog, Philip Botha en Haasbroeok weinig steun zullen vinden bij de kolonisten in het noorden der Kaapkolonie. Maar iu dat vertrouwen deelen de Kaapsche autoriteiten niet. Zij hebben onmiddellijk de krijgswet afgekondigd in tal van districtenen volgens de berichten uit Kaapstad hebben zich reeds 1500 kolonisten bij de Boerencommando's aan gesloten. Een eskadron Yeomanry, 300 man sterk, is door de Boeren krijgsgevangen gemaakt, van alles beroofd en daarop weder losgelaten. Een telegram van den 27 uit Pretoria luidt De Boereu vielen in den afgeloopen nacht Utrecht aan (in het Z.O. van Transvaal); zij werden afgeslagen met een verlies van 2 man on 4 paarden, aan Engelsche zijde 1 gewonde. De Boeren hielden een trein aan, in de nabijheid van Pan-station, aan de Oosterlijn, (in de nabijheid van Mid delburg in Transvaal). Engelsche troepen die aankwamen verjoegen den vijand, die één doode en 7 gewonden ver loor. De Engelsehen hadden een doode en 4 gewonden. De oostelijke troepenmacht der Boeren in de Kaap kolonie werd gisteren verhinderd verder op te rukken, en in de richting van Vensterstad gedreven, de westelijke troepenmacht wordt nog steeds in noordelijke richting gedreven door het district Strijdenberg. Uit deze verspreide berichten blijkt dat, ook al sluiten de Kaapkolonisten zich niet bij de Boeren aan, de positie der Engelscheu nóch in Kaapkolonie, nóch in het noorden aangenaam is en zij letterlijk neigens een oogenbltk rust hebben. JOHANNESBURG 28 Dec. De Boeren hebben gis teren de batterij van Nieuw-Kieinfontein en de Chimes- batterij beschadigd. ROME28 Dec. Commandant Grower Botha een broeder van Louis Botha is beden hier aangekomen en naar 's-Gravenhage vertrokken. De >Tribuna" meldt dat hij door Vice-President Schalk Burger naar President Krnger is gezonden met belangrijke rapporten over den tegeuwoordigen stand van den oorlog. De commandant verklaarde dat de strijd vele jaren zal dnren en aan Engeland veel geld en bloed zal kosten en de Engelscheu zullen er nooit in slagen den nationalen zin der Boereu te smoren. Hij zeide verder dat do inval in de Kaap kolonie was voorbereid door President Steijn, die in een der jongste gevechten ernstig gewond werd, maar er in slaagde te ontvluchten. De Britscbe troepen zijn den langen oorlog moedeeen opstand der Afrikaanders ten gunste van de Boeren is zeker. De Boeren verhangen zich over de warme ontvangst van President Kruger in Europa. Scliuttevaer. Den 20 vergaderde in het iokaal »De Beurs'' te Sehagen de afd. West-Friesland van bovengenoemde vereeniging onder voorzitterschap van den heer H. J. K. v. d. Steen, burgemeester van Opmeer en Span broek. De rekening, die werd goedgekeurd, bedroeg in ontvangst f 57.15, in uitgaat f 39.17. De vereeniging telt thans 30 leden en 1 donateur. Door de commissie van afgevaardigden naar den Commissaris der Koningin werd verslag uitgebracht inzake de bespreking van den slechten toestand der waterwegen in West-Friesland. De Commissaris gaf der vereeniging in overweging te trachten den steun te verkrijgen van betrokken gemeentebesturen, ten einde daarna met hulp van provincie en rijk de zoo zeer gewenschte verbetering tot stand te brengen. Als punten voor den agenda der in 1901 te houden alge meene vergadering te Dedemsvaart werden opgegeven ontheffing van kanaalgelden van het kanaal in den Kooger polder, alsmede gedeeltelijke ontheffing van slaisgeld.n voor de te Zaandam te stichten nieuwe sluis. Als afge vaardigde naar de algemeene vergadering van «Schntte- vaer" werd gekozen de heer van den Steen. Het antwoord van President Kruger. In de Staats-Courant is opgenomen het schrijven van President Krnger, in de zitting der Eerste Kamer inge komen en een antwoord bevattende op den brief door den voorzitter van dat college aan Kruger gericht bij zijn komst te 's-Gravenhage. Het is gedagteekeud 7 De cember en luidt »Ik heb de eer Uwe Excellentie mijn innigen dank te betuigen voor Uw hooggewaardeerd schrijven van den 6 dezer. >Ik wensch de Eerste Kamer dor Staten-Generaal de verzekering te gevendat ik hoogst gevoelig ben voor het mjj zoo hartelijk toegeroepen welkomvoor de door U uitgesproken betuiging van instemming met mijn streven en voor uwe goede en edele wenschen ter bereiking van het doeldat ik mij heb voorgesteld. »Te weten dat uwe hooge en machtige sympathie mij tot steun is in de uitoefening van mijn heiligen plicht vervult mij zoo mogelijk met des te hooger moed om vastberaden werkzaam te blijven totdat onder Gods onmisbaren zegen, het groote doelde vrijheid en onaf hankelijkheid der Republieken voor altijd zal verzekerd zijn. >Ik verzoek Uwe Excellentie beleefdelijk de goedheid te willen hebben dit woord van dank aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal te willen overbrengen.'' Hen paniek. Mon schrijft uit Oldenboorn (Fr.) aan het Handelsbl. Toen Woensdagavond een tooneelvoorsteliing in de dichtbezette zaal van den heer Meijer zou aanvangen, werd door een toeval tegen een der petroleumlampen gestooten, waardoor deze uit den hanger op den grond viel en onmiddellijk een begin van brand veroorzaakte. Een pa niek greep de aanwezigen aan, ieder begon te vluchten waarheen hij kon, een aantal sprongen door de ruiten naar beneden en binnen enkele seconden was de trap reeds versperd door daar afgesprongen mannen en vrou wen. Intusschon had de heer A. Topma, wiens naam met groote dankbaarheid mag vermeld worden, de tegen woordigheid van geest, om zijn omgeving tot kalmte aan te sporen en tegelijkertijd met groote snelheid een zware vloermat over het brandende gedeelte van den vloer te werpenwaardoor de vlamdie reeds tot den zolder opsloegwerd gedempt. Intusschen was ook door het krachtig optreden van den heer T. Hoeneveld de vlucht naar de trap, den eenigen uitgang, gekeerd en kwam langzamerhand de rust terug zonder dat van buiten toe schietende hulp noodig was. Aanvaring. Nabij Tiel heeft een ernstige aanvaring plaats gehad. De sleepboot »Snsanna" van Timmerman Heil uit Dordrecht kwam met 3 schepen af, toen de »Flora" van de Bremer Lloyd opvoer, uit zijn roer liep en met volle kracht op de Conrad Ernst", schipper De Vries, liep. Dit schip, geladen met 480 kar kolen, met bestemming naar Antwerpen, zonk onmiddellijk. Pogingen om een deel der lading te redden, zijn oogenblikkeiijk aangewend. De Flora", de »Tauerei IV" en de »Prins Alexander" kregen eveneens belangrijke averij. De toestand der gekwetsten bij het spoorwegongeluk te Twelloo is zeer gunstig. Moj. Motkee uit Enschede heeft het ziekenhuis reeds verlaten. West graft «lijk. De heer R. J. de Stoppelaar heelt het beroep naar de doopsgezinde gemeenten van West- en Oostgraftdijk aangenomen. Haringcarspel. Op den len Kerstdag werd door de rederijkerskamer »ae Eendracht" alhier eene uitvoering gegeven in de kolfbaan van den heer S. Brommer, die, de jeugdige krachten in aanmerking genomen, goed ge slaagd is en door een talrijk publiek werd bijgewoond. Opgevoerd werden drie blijspelen, nl. »De jongste van de drie", »De dienstmeid van den zaakwaarnemer" en »De gevolgen van een kus." Hensbroek. Den 26 is hier een kolfwedstrijd gehouden in de kolfbaan van den heer C. Mus, waaraan 17 liefhebbers deelnamen. De eerste prijs werd behaald door den heer W. Groenwoudt met 107 puntende tweede prijs door den heer J. Hagenaar met 100 punten, de derde prijs door den heer C. Mus met 99 punten, en de heer J. Schotsman kreeg den serieprijs. Akersloot. De verpachting van riet- en gras gewas van den Westwouderpolder bracht voor 1901 op f 918, tegen f 876 voor 1900. Sclieruierlioru. In het schoone kerkgebouw der herv. gemeente was op den avond van donderdag, den 27, geen zitplaats onbezet; verscheidene aanwezigen ver genoegden zich zelfs met een staanplaats. Er waren naar schatting wel 600 personen in het gebouw. Vanwaar die belangstelling Wel, er was voor het eerst een Kerst boom in de kerk Door den heer ds. van Bart en den heer Ringers, zon- dagsschoolonderwijzer te Alkmaar, werden toespraken ge houden de 60 zondagsschoolkiuderen van Grootschermer werden onthaald en zongen liederenook de gemeente zong een paar maal, terwijl een alhier bestaand dames zangkoor twee voor de gelegenheid geschikte liederen ten beste gaf en alles een vriendelijken glans verkreeg door den traai verliekten Kerstboom midden tnsschen de feestvierende Zondagschoolkinderen. Men mag gelooven, dat zoowei de vele bezoekers uit Grootschermer als die uit Schermerhorn en omliggende dorpen nog lang met genoegen op dit feest zullen terugzien. Hciloo. De heer dr. C. J. Pool heeft het beroep naar de hervormde gemeente alhier aangenomen. Stompetoren. Bij de gewone jaarlijksche ver pachting van gras- en rietgewas van dijken en wegen om en in den polder Schermeer, den 28 alhier gehouden, is gebodeu voor het grasgewas f 9918 en voor het riet f 626. Het vorige jaar bedroeg dit voor het gras f 9086 en voor het riet f 667.50. Outlesluis. Den 28 sprong in de nabijheid van onze plaats een stoker van de K. N. Marine uit den trein, die te 2.29 Den Helder bereikt. Eer passagiers en conducteur vanaf Ondesluis den man haddun bereikt was deze in het water gesprongen en reeds verdronken. Do oorzaak van 's mans daad is niet bekend.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1