Nederland. KAASMARKT GRAAN- eu ZAADMARKT te ALKMAAR, Januari, Februari en Maart BURGERLIJKE STAND. gedurende die maanden geregeld wekelijks doorgaan. Hofberichten. Donderdagavond 3 Januari a.s. zal ten Hove het gebruikelijke gala-bal ter gelegenheid van het Nieuwjaar plaats hebben. In den trein, waarmede dezer dagen te Twelloo het ernstige ongeluk voorviel, zat ook Dr. Langfeldt, voorzitter van het Mecklenburgsche Landsgericht. Hij kreeg geen letsel, maar verloor wel zijne bagage. Hollandsclie arbeiders ln Uultschland. Honderden arbeiders uit Nederland in Duitschland hebben aldaar met Kerstmis öf verlaging van "loon öf gedaan werd gekregen. Zaandam. Dezer dagen werd alhier zekere D., bootwerker, voor eene som van 250 gulden aan geld en sieraden bestolen door eenige vrienden, die door hem werden getrakteerd. Het geld werd echter door de ijverige nasporingen van de politie teruggevonden en de daders opgespoord. Deze hebben, waarschijnlijk om eigen baatje schoon te vegen, D. beschuldigd van het doen van onze delijke handelingen. Kort daarop pleegde D. zelfmoord. Bij een tweetal familiën hebben zich ernstige ver schijnselen van vergiftiging voorgedaan, men vermoedt tengevolge van het eten van paardevleesch. Het vleesch is in beslag genomen om te worden onderzocht. Anderen, die van hetzelfde vleesch hebben gegeten, zijn gezond gebleven, doch deze aten het vleesch gekookt en de eersten gebraden. Veehandel ln Friesland. Bij zeer kleinen aanvoer van melk- en kalfkoeien was de handel daarin zeer stilletjes, met weinig omzet. In melkkoeien ging nog minder om dan in kalfvee. Toch werden voor do beste soorten nog goede prijzen betaald. In vette koeien, met minderen aanvoer, goede handel met flinken omzet, in verband met de feestdagen, wan neer menig spekslager ten plattelande ook een .beestje" ophangt. De prijs was vrij hoog. Stieren, met kleinen aanvoer, behoorlijk gevraagd, ook met vrij hooge prijzen voor de beste soort. Vette kalveren stiller, met kleinen aanvoer. In schapen en lammeren, met grooten aanvoer, bleef de handel behoorlijk opgewekt met het oog op de stille week door de feestdagen. Melkschapen waren beter gevraagd, vette schapen en lammeren wat stiller. In vette varkens en biggen opgewekte handel. Magere varkens en kleine biggen gewild. De aanvoer was50 stieren,ossen, 100 vette koeien, 250 melk- en kalfkoeien, 100 pinken, 120 vette kalveren, 0 graskalveren, 300 nuchtere kalveren, 4000 schapen en lammeren, 80 vette varkens, 400 vette biggen, 150 magere varkens, 100 jonge biggen. De prijzen waren vette koeien le qualiteit 28—31 ct., 2e qualiteit 2627 ct., 3e qualiteit 1722 ct., stie ren 2528 ct., vette kalveren 24—36) ct., vette schapen 2427 ct., vette varkens 18)21| ct., Londensche biggen 1818) ct., per '/j kilo. Melk- en kalvekoeien f 90—f 200, pinken f 40f65, graskalveren ff nuchtere kalveren f810, weideschapen f 16 f 19, melkschapon f 16f 22, lam meren f 17.f 21f magere varkens f 28f48, jonge biggen f 1.—f 1.10 per week. (N. v/d D.) Liberale Unie. De gewone algemeene vergadering van bovenge noemde vereeDiging heeft plaats op zaterdag, 26 Januari 1901, des voormiddags te 10) uur, in het gebouw .Eens gezindheid", Spui, te Amsterdam. O.a. zal daarin plaats hebben de verkiezing van vier bestuursleden in plaats van de heeren mr. E. E. van Raalte, dr. W. P. Ruijsch, J. W. C. Tellegen en D. de Klerk, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar zijn. Behandeld zal voorts worden een voorstel van het bestuur tot wijziging en aanvulling van het hervormingsprogramma van 1896 o.a. om als het oordeel der Vereeniging uit te spieken, dat ter verkrijging van eene regeling van de kiesbevoegd heid los van eiken band mot belastingen wijziging der artikelen 80, 127 en 143 der Grondwet noodzakelijk ge bleken is, en dat deze wijziging behoort te geschieden in dien zin, dat invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen mogelijk wordt, en dat, indien en voor zooverre algemeen kiesrecht wordt ingevoerd, zij evenredige vertegenwoordiging door de rechtvaardigheid geboden acht. IJsfeesten te Leeuwarden. De heeren C. A. A. Dndok de Wit, te Amsterdam, H. van Gorkum, te Zwolle, F. C. H. van Haeften, te Amsterdam, G. D. Ribbius, te Deventer en C. van Epen- hujjzen, te Zwijndreeht, hebben zich bereid verklaard, als jury-leden op te treden bij de wedstrijden in het schoonrijden, die in dit winterseizoen te Leeuwarden zullen worden gehouden ter gelegenheid van de drie- daagsche buitengewone ijsfeesten naar aanleiding van het 50jarig bestaan der vereeniging »de IJsclub'' aldaar. Naar wij vernemen, zal de heer P. J. de Bruyne, te Zwijndreeht, in de plaats komen van wijlen jhr. A. E. Barnaart (als jury-lid in genoemden wedstrijd). Het kampioenschap voor Nederland op de lange baan zal op denzelfden dag van het schoonrijüen, namelijk den derden dag, verreden worden. De uitgenoodigde 32 snelste rijders op de korte baan treden den 2en dag in het strijdperk. dat haar gedachten elders waren. De jonge vrouw zat verlegen en bedrukt naast haar. Ook deze had nog met geen enkel woord van de aanleiding tot dat bezoek durven reppen, maar nu bracht Edith zelve't ter sprake. »Ge hebt mij nog niet eens gevraagd, Wilma, waarom ik je zoo onverhoeds kom overvallen," zeide zij. .Mis schien hebt ge 't wel geraden." .Dat kan wel zijn," antwoordde Wilma eenigszins onzeker. .Maar ik wilde je gisterenavond bij je komst niet dadelijk met vragen overvallen. Ronald is op Stein- feld en nu zijt ge zeker overeengekomen elkaar hier te ontmoeten, niet waar .Overeengekomen Neen. Maar Ronald weet na tuurlijk dat ik hier ben. Ik heb 't hem laten weten, en nu zal hij wel eens overkomen zoodra hjj kan." Wordt vervolgd. Inbraak. Te Rukfen, bij Rozendaal (N.-Br.) is bij eene alleen wonende dame ingebroken. Behalve eene aanzienlijke som gelds, hebben de dieven verschillende voorwerpen van groote waarde meegenomen. Op de deur stond met krijt geschreven, dat, indien de bewoonster aangifte deed bij de politiehet haar dood zou zijn 1 Verdronken. Te Doesburg is den 24 de dertigjarige vrouw van zekeren S. bij het spoelen van goed voorover in de Looiersgraeht gevallen en verdronken. Zij laat vier kin deren na, van welke het jongste nog geen twee maanden oud is. Hevolgen der mist. Door den zeer zwaren mist is nabij Queensborough de Mailboot .Prins Hendrik" van de Maatschappij .Zee land" aangevaren, waardoor deze zoodanig averij kreeg, dat zij buiten dienst gesteld moest worden. Hierdoor kwam in den morgen van den 26 de nacht-mailboot, met drie uur vertraging aan. Ook den 25 kwam de dagmaildienst door den mist met zooveel vertraging te Vlissingen, dat de mailtrein naar Noord- en Zuid-Duitschland, in plaats van half zeven, eerst des nachts halftwee van Vlissingen .vertrok. Op de Wester-Schelde is tengevolge van den zwaren mist de stoombootdienst door de provinciale booten den 24 bijna den geheelen dag gestaakt moeten worden. Ook in den morgen van den 25 was de dienst zeer ongeregeld eerst met de tram van elf uur werd de eerste Hollandsche post van Breskens naar de verschillende gemeenten door gezonden. In plaats van Zondagsrust hadden de postbeambten nagenoeg den geheelen dag dienst. Vorstelijke geschenken. De Koningin heett met Kerstmis aan de Koningin- Moeder geschonken 4 fraaie koetspaarden, donkerbruin benevens een Victoria-rijtnig. Hertog Hendrik bood 4 zwarte Russische paarden aan do Koningin ten geschenke aan. deen drank De Noordhollandsche Prop. Commissie verspreidt de volgende oproeping Bij den aanvang van het nieuwe jaar komen onder- geteekenden met een dringend verzoek tot al hunne medeburgers. Waar men op 1 Januari elkander tegemoet treedt met gelukwenschen, op dien dag meer dan anders gul en gastvrij is, daar wordt ook vaak bedwelmende drank aan geboden en gedronken. Vandaar dat treurige tooneelen op nieuwjaarsdag menigvuldig voorvallen en dat niet zelden jonge menschen op dien dag voor het eerst met de drankverleiding in aanraking zijn gekomen, tot groot nadeel van hun verder leven. Ter wille van zoovelen, jongen en ouden die de ver zoeking, gelegen in den bedwelmenden drank, niet kunnen weerstaan, vragen ondergeteekenden u: drinüt en schenkt op 1 Januari 1901 geen alcoholhoudende dranken. Tal van andere middelen om uwe gulheid te toonen staan u ten dienste, het gevaar der drankverleiding, toch al zoo groot, zult gij niet willen vermeerderen. Daarom laten allen die hunne verantwoordelijkheid voor hunne medemenschen beseffen de nieuwe eeuw niet beginnen met het drinken en aanbieden van alcoholhoudende dranken. Vee-veredeling. Wlerlngerwaard. Op initiatief van den heer P. Dz. Schenk alhier is eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt het rundvee in deze gemeente te ver edelen. Zij wil daartoe in een stamboek alleen die run deren opnemen, welke voldoen aan gestelde hooge eischen betreffende lichaamsvorm, kwaliteit en kwantiteit der melk. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren: P. Dz. Schenk. H. Zijp, K. Koster, K. A. Kaan, H. Koster, K. Zijp, R. Kaan, F. Gronemuu en H. Limpers. Hoofdacte. Gaven we voor eenigen tijd oen overzicht van de behaalde acten als onderwijzer van 1881 tot en met 1900 thans volge gelijk overzicht betreffende de hoofdnoten. In het geheel deden in 20 jaar examen voor de hoofdacte 22086 candidaten, waarvan 8013 slaagden. In 1881 slaagden er van de 198 candidaten 79, in 1900 van de 1035 463. Heel gemakkelijk is het onderwijzers-radicaal blijk baar niet te verkrijgen. Uitgeest. Het Kerstboomfeest voor de kinderen, van de Zondagschool, onder leiding van den heer ds. A. H. Claasen, heett den 2en Kerstdag 's avonds van 79 uur plaats gehad in de ned. herv. kerk, en werd bijge woond door eene overtairijke menigte. De kinderen hadden voor deze gelegenheid een kerstcantate van mej. Cath. Brnining ingestudeerd, onder leiding van de dames der Zondagschool. Jammer dat de goede indruk, dien de zang van deze cantate maakte, eenigszins bedorven werd, door het leven, dat achter in de kerk gemaakt werd door enkelen, die alleen schenen gekomen te zijn, om de goede stemming te bederven. Westgraftdijk. Den 26 hield de zangvereeniging »Euterpe" alhier eene openbare vergadering ten huize van den heer Van Marle. Voor de pauze werden 7 liederen gezongen en na ae pauze werd opgevoerd oen operette, getiteld»Een vrouw op schildwacht", klucht spel in een bedrjjf, door P. Yasseur. Daarna bevatte het programma nog 3 zangnummersLiefde, Jagerslied en Afscheidslied. Zoowel de uitvoering van de operette ais de uitvoering van de zangstukken verschaften een aun- genamen avond aan bet vrij talrijk opgekomen publiek. Oost gr tt ft dijk. In de vorige week is alhier gestemd door de stemgerechtigde lidmaten der ned. herv. gemeente over de vraag, of in de eerstkomende 10 jaren de be roeping van eenen predikant en de verkiezing van ouder lingen en diakenen zou worden opgedragen aan den ker- keraad of aan een kiescollege. Slechts 10 lidmaten maakten van hun stemrecht gebraik en verklaarden zich voor den ouden regel. Te West-Graftdijk werden 15 stemmen uitgebracht, waarvan zich 12 voor den ouden en 3 voor den nieuwen toestand verklaarden. Het ongeluk op den Amstel. De kapitein van de boot D. A. Verschure I heeft verklaard dat hij door de schommelende beweging van het licht van de tjalk (waarschijnlijk een gevolg van den wind) in de meening verkeerde dat hij voor zich uit een vaartuig had dat dwars den Amstel overstak. Hij wilde toen gelijk in zulk geval voorschrift is, achter dat vaartuig omvaren. Hij moet toea zijn aange stoomd tegen de kabel van staaldraadwaarmede dt tjalk gemeerd lag aan de palenrij nabij den wal. Deze tros, van eenige meters lengte, ging onder de kiel door, maar moet een gedeelte hout hebben uitgerukt uit de tjalk welke een zeer oud en bouwvallig vaartuig wordt genoemd. De passagiers en de bemanning van de boot hebben van het geheele voorval niets bemerkt en werden eerst te Rotterdam met het droevig ongeluk in kennis gesteld. De boot is toen onderzocht en bleek nergens sporen van een »aanvariDg" te vertoonen. Hngclschc excuses Het »N. v. d. D." meldt het volgende: Naar aanleiding van het bericht, dat in de Kaap- sche pers destijds de ronde deed, dat Sir Alfred Milner ter gelegenheid van een garden-party in Simonstówn ge schoten zou hebben oj> poppendie de heeren Krnger, Merriman en Molteno moesten voorstellen, komt thans ter elfder ure eene rectificatie. Het bericht blijkt waar te zijnmaar Sir Alfred schijnt of wordt gezegd niet te hebben geweten waarop of op wien hjj schoot. Hij werd uitgenoodigd eens te schieten, maar hij wist niet welke voorstellingen men aan de mik punten gegeven had en hij is zeer bijziende. Eerst later bleek hem wat er gebeurd was en hij, was een van de eersten om het te betreuren. Zoo wordt het gebeurde thans voorgesteld door een correspondent van de »Times", en het is niet meer dan billijk in een zaak van dezen aard beide zijden te hooren. Maar menschen, die zoo kippig zijn, moesten geen haan overhalen Woordscharwoudc. Getrouwd. Evert Barten, wednr. van Mietje Barten en Antje Kok. Geboren. Grietje, d. van W. Keppel Jz. en Niesje Romar. Cornelia, z. van C. Mienes en E. Vos. Cornelis, z. van R. Schrieken en M. Kliffen. Overleden. Levenloos aangegeven kind van P. Langedijk en T. I Sijpheer. Egmond aan Zee. Getrouwd. 10 Nov. Jan Koeman en Rachel Stam. Geboren. 3 Nov. Dirk, z. van Cornelis Bakkum en Aag' 5 Jacob, z, van Cornelis Groen ep AHRIW Liefting 6 Jannetje, d. van Pieter Dekker e, Elisa^ V6 Zwaan, 10 Anton, z. van Jan Zwart ei Antonia te th Visser! Lonrens, z. van Simon Goiet en Grietje 14 Dirk, z. van Gerrit Denser en Trijntje G 'ou maker. A ive 15 Neeltje, d. van CorneR Smit en Cornelia Vissii 21 Jacob, z. van Job de Groot en Jacoba Groei 22 5T* Matje, d. van Cornelis Sloot en Jobje Scholdei 1 24 Grietje, d. van Koe: dert Broek en Elisabet! Zwaan. 1 26 Hendrika, d. van Engel 2rins sn Aafje Zwart Overleden. 11 Nov. Tennis Zwaan, echtgen. van Antje de Groot, 65 14 Douwe Harkes Smits, wednr. van Louisa Haat stra, 93 j. 19 Aaltje de Groot, echtgen. van Maarten Kok, 38 j 22 Levenloos aangegeven kind van Cornelis Sloo en Jobje Scholder. ügmondbinnen. Geboren. 4 Nov. Aagje, d. van Dirk Duinmeijor en Jansje Schuit. 7 Aalje, d. van Jan Baltns en Grietje Knijper. 8 Cornelis Nicolaas, z. van Wilhelmus Johannes Apeldoorn en Alida Maria de Wit. 9 Cornelis Jacobus en Cornelia Maria, z. en d. van Reinierus Zoon en Antje Schuit. 10 Adriauus, z. van Theodorus Schuit en Aafje Buisman. 19 Anna, d. van Johannes Houtenbos en Trijntje Orij. 27 Aagje, d. van Cornelis Orij en Elisabeth Bruin. Overleden. 7 Nov. Levenloos aangegeven kind van Willem Ligthart en Adriana Leek. 11 Cornelis Petrus, z. van Thomas Broers en Petro- nella Egnatia Maria Doeawjjk. Oudkarspel. Getrouwd. 25 Nov. Klaas Koch en Antje Schrieken. 29 Aarjen van der Gragt, wednr. van Maartje Klomi r en Aagje Klomp. Geboren. 14 Nov. Jacob Dirk, z. van N. A. Wijker en A. Stuurman, 17 Adrianus, z. van F. Bekker en M. Bruijn. 19 Petrus, z. van E. van der Ham eu G. Duijneveld. Overleden. 6 Nov. Grietje Leijen, wede. van Jan Schoenmaker, eerdei van Arie Koorn, 67 j. 15 Jantje, d. van Jacob Bood en Antje Dekker, 8 j. 19 Levenloos aangegeven kind van Ernestus vaa der Ham en Geertje Duijneveld. 23 Petrus, z. van E. van der Ham en G. Duijne veld, 5 dagen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden, dat krachtens raadsbesluit van 1 Februari 1888 de EN DE Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 29 Dec. 1900. C. D. DONATH, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6