l Buitenland. Nederland. derpoel gelijkEr is verschil ontstaan tasschen de Ge meente en den heer Goekoop, voorzitter van de Maatschappij «Duinoord." De heer Goekoop beweert, dat de aanplanting van heesters en boomen ter versiering van dat plein door de Gemeente moet geschieden. De gemeente vindt, dat dit de zaak is van de Exploitatie-Maatschappij. Heel natuurljjk bljjft de toestand, zooals ze was. Nu we bijna aan 't begin staan van den nieuwen tijdkring, zou ik mijn praatje uit de Residentie niet gaarne eindigen, zonder aan alle bekende en onbekende lezers mijne beste groeten en wenschen over te brengen. Als het mogelijk s, laten we dan van de twintigste eeuw hopen, wat geen enkele vorige ons heeft kunnen brengen W ereldvreü e." THEO van STRALEN. CHINA. Op de nota der mogendheden heeit de Keizer een voorloopig, nog niet officieel antwoord gegeven. Hpt bericht is te New-York ontvangen, en draagt duidelijk de blijken, dat de Keizer, door zijne omgeving wordt aan gespoord, niet zoo maar goedschiks de wenschen der mogendheden in te willigen. In het antwoord toch wordt o. a. gezegd: Prins Tsjing en Li-Hoeng-Tsjang hebben bericht ont vangen van den Keizer. Tsjing begaf zich naar Li (die nog altijd ziek is) en had met hem een bespreking, die een uur duurde. Het hof protesteert tegen de slechting der forten, en tegen den eisch tot het instellen van per manente gezantschaps-wachten, die, naar het Hof meent, elk oogenblik zoo sterk kunnen worden gemaakt, dat zij een gevaar opleveren voor de Regeering en het Hof. Tsjing en Li besloten, voordat zij een samenkomst hadden met de gezanten, nogmaals met het Hof in ver binding te treden. FRANKRIJK. De storm, die den 28 over het Kanaal en de Pransche kust heeft gewoed, heeft meer materieele schade veroorzaakt dan verlies van menschen- levens doen betreuren. Het telegraphisch verkeer van Frankrijk met België en Engeland was geheel onder broken door de hevigheid, waarmede de storm niet slechts te Parijs, doch over het geheele noordelijk en westelijk deel van Frankrijk optrad. Ook de verbinding van Parijs met Lyon, Marseilles, Genève en Bordeaux werd verstoord. Eveneens de telephoon, die tusschen Parijs en Londen, Brussel en andere plaatsen in Noord-Frankrijk den ge- heelen dag niet meer werkte. De storm trad met de grootste kracht in het Kanaal op en de booten van Calais, Boulogne, Dover en Fal- kestone moesten den dienst staken. Eenige schepen, die toch trachtten over te steken, werden gedwongen van hun poging af te zien en in de vertrekhavens een veilige toevlucht te zoeken of aan de kust te blijven. Van deze geheele kust, ook van Normandië en zuid oost Engeland komen berichten van visschersbootendie op strand zijn gezet. ENCJEIjANI». Grootsche toebereidselen worden ge maakt om lord Roberts die den 3en Januari verwacht wordtfeestelijk in te halen. Het eereburgerschap van Londen zal hem worden aangeboden. Le vriendschap met Portugal blijft zich op warme wijze uiten. Lord Roberts is op zijn reis naar Engeland te Gibraltar met geestdrift ontvangen. De Portugeesche consul Viscount Wren die den nieuwen Engelschen legerbevelhebber toesprakdeelde namens den Koning van Portugal mede dat deze betreurde door te korten tijd buiten staat te zijn geweest,een oorlogsschip te zenden. Meer en meer gaan er in Engeland stemmen op tegen de manier, waarop de Engelsche generaals meenen de Boeren te zullen overhalen tot het beëindigen van den strijd n.l. door proclamaties. Volgens de „Star'', die duchtig den spot drijft met al die proclamaties zou de staatkunde die door Stead in het jongste nummer van de «Review" werd aangegeven, de staatkunde van algeheele amnestievan beperkte vrijheid en van- schadeloosstelling meer en beter doen, daD de moord en brand bevelende en onzinnige procla maties uitvaardigende politiek van lord Kitchener. De vMorning Leader'' zegt naar aanleiding van de laatste oorlogsberichten «Deze gevechten zijn in het minst niet belangrijk er is niets in dat aanleiding geeft tot beschrijvingen of tot beschouwingen. Maar toch toonen zijhoe ver wij er nog van af zijn meesters te wezen fn eenig deel van het oorlogsterrein van de noordelijke districten der ko lonie aftot in het Noorden van de Transvaal. Zij toonen verder hoe weinig de Boeren geneigd zijn den strijd op te geven of zich over te geven op de voor waarden, die in do verschillende proclamaties worden aangegeven; zij toonan eindelijk, dat Engeland, ondanks het succes door zijn overweldigende meerderheid behaald, wat de verovering en bezetting der Republieken betrett nog aan het begin van zijn taak staat en op geen enkelen vooruitgang kan wijzen.'' Minister Chamberlain heeft aan de regeeringen van Tasmania VictoriaQueensland en West-Australië een telegraphisch verzoek gezonden om genoeg paarden en manschappen uit te zenden om hun contingenten op volledige sterkte te kunnen houden. ZFIO-AFRIKA. Een telegram van lord Kitchener, den 28 uit Pretoria verzondenmeldtTerwijl een colonne onder generaal Colville opereerde in de nabijheid van Greylingstad, geraakte zij in gevecht met den vijand. Een ander commando viel de bagages van Colville aan. Een compagnie met een maxim-kanononder kapitein Radclyffesloeg den aanval afRadclijffe en een ander kapitein werden gewond 8 man gedood 27 gewond 20 man worden vermist. Kitchener voegt er bij dat de compagnie Radclyfle zich zeer dapper gedroeg. Ook bij Modderfontein en Standerton werden gevechten geleverd. Ficksbnrgdat eenigen tijd in handen der Boeren is geweestis nu opnieuw door de Engelschen bezet. Uit New-Castle (Natal) is van den 29 het vol gende telegram ontvangen Op goed gezag wordt gemelddat Louis Botha aan commandant Spruijt deed weten dat President Kruger instructiën had gezondenvolgens welke de Boeren óf do wapens moeten neerleggen, óf den strijd geheel alleen uitvechten daar alle hoop op hulp uitgesloten is. «Nu, ik ken hom ook Terwijl ik die brochure las. ried ik ook den naam van den schrijver hij heet Ernst Raimar I" Juist 1' antwoordde Raimar koel. «Ik kom er rond voor uitmaar vergun mij nu ook een vraag. Mijn ge schrift is aan het adres van mijnheer Ronald, atléen aan hem en hoe kunt g rj rmj dan daarvau rekenschap vragen Edith aarzelde even. Slechts éene seconde, 't Wa3 alsof de adem 'haar in de keel stokte maar nu antwoordde zij duidelijk en vastberaden «Ik ben met Felix Ronald verloofd!" Ernst gaf geen blijk van verrassing. Hij had dit immers al lang begrepen, in dat uur al begrepen, toen hij Ronald voor het eerst op Gernsbach ontmoette. Alleen werd hii iets bleeker, toen hij de bevestiging uit haar eigen mond hoorde. Wordt vervolgd. Us-ongeluk. Bij Desmoines in den Amerikaanschen staat Iowa is een vreeselijk ijs-ongeluk gebeurd. Een troep kinderen, 51 sterk, was aan het schaatsenrijden, toen het ijs brak en allen in het water tei echt kwamen. Slechts twee hun ner konden gered worden. Een kolossaal werk. Te Havre is in een der havenbassins deze week een kolossale metalen kist met saamgeperste Incht neer gelaten, voor een nieuwe schutsluis, zij is 63 meterlang en 35 breed en kost 420.000 francs. Ongeveer 150 werk lieden zullen, bij groepen, dag en nacht er in werken bij electrisch licht voor het maken der sluisfuudeeringen. Het gevaarte moet 20 meter diep in den gron zakken. Door de «Holland Society'' te Chicago zi n den 13 December jl. de volgende besluiten eenparig genomen op voorstel van den gewezen voorzitter Peter van Sehaick De Holland Society te Chicago vervuld van de diepste bewondering voor de moedige pogingen van de Presidenten Kruger en Steyn om de onafhankelijkheid van de Zuid- Afrikaansche Republieken te handhaven tegen een ver bitterden vijand met een overweldigende militaire over macht en onuitputtelijke hulpbronnen, beschouwt het nu Transvaal gevolgde stelsel eenvoudig barbaarsch waard de dagen van Alva, en besluit le. Deze bewondering uit te spreken voor de groote oude patriotten, die zoo lang met onuitbluschbareu moed gestreden hebben onder smartelijke omstandigheden, en te hopen, dat de God van den stiijd ten slotte hun recht vaardige zaak moge doen slagen 2e. de meest hartelijke sympathie te betuigen voor President Kruger en President Steyn, voor wie de kansen van den oorlog, altoos onzeker, dusver ongunstig zijn ge weest, maar die nobel hebben gestreden, zoodat de ge schiedenis hun de eer zal geven, die hun toekomt 3e. eervol te gedenken de edele mannen, die zoo moedig en onbevreesd hebben gestreden voor hun haard en de hun zoo dierbare vrijheid van hunne Republieken. Som migen hebben hun leven opgeofferd, anderen zijn in krijgs gevangenschap, allen hebben zij getoond, dat in hun aderen het ware heldenbloed stroomde. Aan Presidenten Kruger en Steyn zullen afschriften van deze besluiten worden toegezonden. Men schrijft aan het »N. v. d. D. van de Belgische grenzen Reeds meermalen is in dit blad er op gewezen, dat velo landbouwers, veehouders en slagers der Noordelijke provinciën van België ontevreden zijn over de tegen woordige regeling omtrent den invoer van vee uit Neder land. Zij beweren, dat de invoer veel eenvoudiger zou kunnen geschieden, terwijl zjj tevens opkomen tegen de hooge rechten, welke men aan de grenzen moet betalen. Die ontevredenheid begint nu ook allengs naar het Zuiden over te slaan. De «Boueherie Beige" het orgaan van den Belgischen Beenhouwersbond, dat te Char leroi wordt uitgegeven besprak onlangs ook de grens- quaestie en kwam op tegen het heffen van de rechten, wat den kleinen boer verarmt, «den kiemen pachter, die niet zelf het vee kan kweeken, dat zijne stallen moet vullen en dit doet met Hollandsch vte, omdat dit in alle opzichten melkgevend en voor de slachterij het beste der wereld is," Velen hebben thans hunne hoop gevestigd op de par lementaire landbouwgroep, welke te Brussel tot stand is gekomen. Deze heeft o.a. ook in haar programma ge schreven «herziening van het regime van het vee op de grenzen". Wijl deze groep voornemens is dit punt reeds in de aanstaande zitting der Kamer ter sprake te bren gen, hoopt men, dat er binnenkort eene verandering ten goede zal komen. De misdaad te Tilburg. Men schrijft uit Tilburg Er zijn weder vele getuigen deze week opgeroepen ge weest, om in Breda voor den rechter van instructie te komen, inzake de Tilburgscbe moordgeschiedenis. Al meer en meer stapelen zich de bezwarende getuigen tegen den schilder op. Deze moet toch aan tal van personen zich indertijd over den moord zeer verschillend uitgelaten hebben. Zooals met weet, werd de koster op aanwijzing van den schilder zelf eerst des avonds aangehouden. Den 4 Januari was de termijn van voorloopige hechtenis om, doch hij werd bereids ontslagen. Vee-uitvoer, Sedert 24 dezer is het tolkantoor Selzaete (station) tot nader order voor den invoer van Nederlandsch melk vee gesloten. Posterijen, Met 1 Januari a.s. zullen langs den weg, van Enge land en Kaapstad weder pakketten kunnen verzonden worden naar den Oranje-Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche Republiek. Met het oog op den huidigen oorlogstoestand in de beide Republieken wordt er echter de aandacht op ge vestigd, dat er vooreerst geeue zekerheid bestaat, dat pakketten voor de genoemde lauden geregeld uit Kaap stad naar hunne bestemming zullen kunnen worden door gezonden. Omtrent het te betabn port zijn inlichtingen te be komen aan de postkantonn. 's Hertogenbosch. «Het jaar eindigt in deze stad in zeer gedrukten toestanl, wegens een groote financieele ramp. De firma Roodzanc is door de rechtbank in staat van faillissement verklaard en de Noord-Brabantsche Bank heeft surséance van betaling aangevraagd, op welk verzoek de schuldeischers op 2 Januari e. k. zullen worden gehoord. De gevolgen van die stakingen worden voor velen j als zeer ernstig beschouwt. Storm. De storm van den 28 dreef bij vloed het water tot aan den strandmuur te Scheveningen. Van de Scbeve- ningsche vloot heeft waaischynljjk het loggerschip Sch. 40 van uit Vlaardingen zee gekozen. Een viertal bommen, welke aan het strand nabi den vuurtoren gelegen waren, werden in den afgeloopen nacht tegen de duinen opge trokken. In het Bosch en op verschillende plaatsen in de stad zijn door dan storm vele takken van boomen afgerukt. Aan de Loosduinsche Kade is een groot reclamebord omgewaaid. In het Hollandschdiep stond -het water zoo hoog, dat de golven over de spoorwegbrug sloegen. Het land in den omtrek staat geheel blank. Een paar gezinnen hebben hun huisraad op zolder geborgen om daarna met een bootje, elders een goed heenkomen te zoeken. Een gezegend Kerstfeest. Ds. G. Boersma, predikant te Hollandsoheveld bij Hoogeveen, schrijft o. m. aan de «Prov. Gr. Ct." «Lucas van Blanken uit de ellendige turfhut alhier mocht met zijn vrouw en acht kinderen een heerlijk Kerstfeest vieren. Veler barmhartigheid heeft mij in staat gesteld hem in een gezonde woning te huisvesten, te voorzien van bedden, dekens, kleeren en voedsel." Een Javaansche voorspelling betreffende het huwelijk der Koningin. Men kent de gewoonte der Javanen, zoo wordt geschreven door iemand vertrouwd met den inlander, om bij onbekendheid met den aanstaanden Bruidegom, het zoogenaamde boekoe pasatoan te raad plegen omtrent de vraag of en hoe een jong echtpaar gelukkig zal zijn. Welnu, volgens dat boek zal het huwelijk onzer Koningin den vijfden trap van geluk bereiken, terwijl er in het geheel maar acht trappBn zijn. De neptoe van de beginletter van Prins Hendriks naam is evenals die onzer Koningin 6, de som 12gedeeld door 7 is het overschot 5 en dit getal wijst uit dat zulk een huwelijk moet zijn bedaringan kebaq ngzlamat sandang pangane tani, d. w. z., dat de schuren dezer echtelieden steeds vol zullen 'wezen, zoodat zij in de behartiging van den landbouw hun geluk zullen vinden. (Bat. Nbl.) Oud-leerlingen winterschool. Schagen. Den 28 had in het lokaal «Oeres" alhier de 3e aigemeene vergadering plaats van de vereeniging vun oud-leerlingen der Rijks-landbouwwinterschool te Schagen. Na opening der vergadering eu goedkeuring der uit stekend gestelde notulen, werd mededeeling der koninkl. goedkeuring op de statuten gedaan. Het jaarverslag werd goedgekeurd en evenzoo de rekening en vorautwoording van den oenningmeestersluitende met een batig saldo van 24^2 cent. Besloten werd de contributie tot f 2,50 te verhoogen waarna de begrooting werd ingediend en goedgekeurd. Uit het rapport in zake het melkcoutrole- station bleekdat 257 monsters waren aangeboden en onderzocht. De vereenioing zal meedingen in den melk- staten-wedstrijd, uitgeschreven door het hoofdbestuur van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Betreffende dien wedstrijd deed de heer dr. Scheij, zuivelconsulent, eenige mededeelingen. Bepaald werd dat het metkonderzoek voor den wedstrijd per melkstaat zal kosten f 1,90. Tot controleur van het melkcontröle-s,ation werd na goed keuring der desbe'reffende reglenrnten, herkozen da heer P. Hopman Jbz. te Schagondie weder gebrnik mag maken van de toestellen aan de Ninterschool. Er zullen maatregelen genomen worden, ten einde een eigen labora torium voor metkonderzoek te verkrijgen. Tot leden der commissie van toezicht op het toncröle-station werden gekozen de heeren dr. Scheij en ce Gier (adviseereud) en G. Nobel, J. Zijp en A. D. Gron man. Voor rekening der vereeniging znllen worden aangeschaft een lactoden- simeter en Keestra's rekenliniaal Toor het melkonderzoek. Als bestuurslid werd herkozen de heer G. Best, secretaris. Uit de rede van den heer G. A.. J. M. de Gier over koolbonw stippen wij aan, dat Vest-FrieBlands warmoe- zerijen ruim 4000 hectaren beslasn; dat in 1899 van de stations Noordseharwoude, Heer Hugowaari en Bovencar- spel ruim 8000 wagons groenten verden vervoerd (daarbij komt nog het vervoer per schip); dat de omzet, te Boven- carspel in 1899 op f 500000 wordt geschat en die aan den Langedijk op meer dan een milloen. Den 15 Maart 1901 zal te Amsterdam de eerste marlt op monstor voor kool worden geopend. De hoer de Gbr behandelde verder op heldere wijze de manier waarop de koolbonw aan den Langedijk plaats heeft, hoe de kool bewaard wordt, hoe ze verhandeld wordt enz. Zijne reds werd luide toegejuicht. De practische mededeelingen var den heer J. P. Boekei te Holwierde, over zuivelbereiding in Groningen werden met aandacht gevolgd. Boekel's methode vond hij voor zijne tabriok de meest vruchtdragende. Het vervoer der kaas in den zomer naar Hoorn rond spreker nog al be zwaarlijk de kaas lijdt te veel door overlading en laug verhipt in schuiten. Spreker gaf aan het einde zijner mededeelmgen te kennen, dat naar zijne beviu.ing de zuivelbereiding enz. in Groningen bijna hooger staat dan die in Noordholland. Over temperatuursverschillen bij het stremmen en op warmen der melk ontstond eonig debat tusschen spreker en de heeren dr. Scheij en Nobol. Besloten werd proeven te nemen met diepploegen en proeven ter vergelijking vati de voederwaarde van lijnkoek en grondnotenkoek bij me k- en mestvee. Voor laatst genoemde proeven bestaat kans subsidie te krijgen van rijkswege. Tot controleur voor de aan te leggen proefvelden voor diepploegen weid gekozen de beer Barendceoat te Bever wijk tot leden der fiuantiëele commissie voor 1901 de heeren J. BoekeiH. H. Koster sn Eriks, plaatsvervanger de hoer J. Uimmink. Bevordering van het landbouwonderwijs achtte men

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2