Buitenland. Nederland. KAASMARKT Oil A AN- en ZAADMARKT te ALKMAAR, Januari, Februari en Maart Tabaksfabriek „de Waag." Café „DE POOL." Brood- en Koekbakkerij, gedurende <1© maanden gereg-eld wekelijks doorgaan. Bjj den aanvang van het jaar 1901 wordt aan onze geachte begunstigers, vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar toogewenscht. Joh. Waijboer en Echtgenoote. p. f. W. A. Wienkcr en Echtgenoote. p. f. H. A. van Woerden. p. f. K. Willig en Echtgenoote. Aan mijne geachte begunstigers wordt veel heil en zegen toegewenscht door H. Wolzak Mzn., Luttik-Oudorp, 0 21. in Petroleum. p. f. J. W. Wlcherlnk en Echtgenoote. p. f. J. F. Wigman en Echtgenoote. H. IJspecrt en Echtgenoote. Veel heil en zegen aan onze begunstigers binnen en buiten deze stad. Ritsevoort A 17. p. f. A. P. Zeilmaker en Familie. IS. W. Zaadnoordijk en Echtgenoote. Hoek NIEUWLANDERSINGEL. p. f. W. Zaadnoordijk en Echtgenoote. Bij den aanvang van het Nieuwo Jaar wensch ik aan al mijn geachte clientèle, vrienden en begunstigers, zoo wel binnen als buiten deze stad, een gelukkig Nieuwjaar. C. 6. Zindel, Agent der Z.-Holl. Bierbrouwerij, den Haag, Paardensteeg B 8. Aan vrienden en bekenden ons aller beste wenschen voor 1901. «F. van Zuijlen en familie. Ben brief van kapitein Dreyfus. Kapitein Dreyfus heeft aan den heer Waldeck- Rousseau den volgenden brief geschreven Mijnheer de minister-president Door sommige bladen word ik beschuldigd van in 1894 aan den Keizer van Duitsebland een schandelijken brief te hebben gericht die door dezen Souverein met aan- teekening voorzien in eene ambassade moet zijn ont vreemd en welke een stellig bewijs zonde zijn van de misdaad waarom ik tot tweemaal toe onrechtvaardig ver oordeeld ben. Het boderel, in 1894, 1898 en 1899 ten processe overgelegdheet er slechts een afschrift van te zijn. Deze nieuwe lengen mag, wegens hare herkomst, niet met minachting worden behandeld. De journalist die haar verbreidtdie haar, ondanks tien ofïicieele logen straffingen weder oprakeltheeft haar niet verzonnen. Zij isvolgens dien journalistenkel de weerslag op vertrouwlijke mededeelingenhem met onbeschaamde valsche strikken door een zendeling van den heer gene raal De Boisdeffie gebracht. Photographieën van de valsche brieven des Duitschen Keizers en van het bor derel met aanteekeningen zijn herhaaldelijk vertoond ge worden; deze nieuw» leugenachtige voorstelling is menig- malen verhaald; morgen zon voor vele bedrogenen het plompe verzinsel de waarheid zijn. Mijne onschuld is volkomen van die onschuld zal ik tot mijn laatsten ademtocht de gerechtelijke erkenning door eene herziening van het proces trachten te ver krijgen. Ik ben evenmin de schrijver van het door den Duitschen Keizer met adrteekeningen voorziene borderel, dat slechts een valsch stuk is, als van het oorspronkelijke echte borderel, dat van Esterhazy is. Op Henry na zijn al de voornaamste bewerkers van mijne ongerechte veroordeeling nog in leven. Ik ben niet van al mijne rechten beroofd, ik behoud het recht van elk mensch om zijne eer te verdedigen en de waar heid te doen bekend maken. Derhalve blijft mij het recht, mijnheer de minister-presidentom n een onderzoek te vragen en ik heb de èer daarop aan te dringen. Wilmjjnbeer de minister-presidentde verzekering ontvangen van mijn innige hoogachting. Alfred Dreyfus. Ben Zweedsche Jack-the-Blpper. I11 Upsala zijn in den laatsten tijd kort na elkaar drie moordeD gepleegd, die veel overeenkomst vertoonen met het moordsysteem van den Londenschen Jack-the- Ripper. In den nacht van 7 December werd een jonge vrouw onverwacht aangerand in een der voorsteden en è-Ja- Whitechapel om hals gebracht. In da daarop volgende week waren het andermaal twee vrouwen, die op geheel gelijke wijze werden aangevallen en mishandeld. De slachtoffers zijn echter geen van drie gestorven slechts één ligt levensgevaarlijk. De dader wist telkens te ontsnappen na zijn misdaad begaan te hebben. De politie heeft echter een aanhou ding gedaan. Een zekere Oscar Sandstroom is door haar gevangen genomen. Het schijntdat hij bekend heeft de misdaden gepleegd te hebben doch hij kon geen reden opgevenwaarom hij het deed. De man was machinist zonder werk. Wanneer blijktdat hij machinist aan boord van een schip is geweest zon het kunnen zijn, dat de Zweedsche politie een gewichtige vangst heeft gedaan juist omdat men indertijd bij de Londensche moorden vermoeden had, dat een vreemdelingeen zeemandie met zijn schip Londen aandeedde moordenaar moest zijn. (Hdbl.) Ben brandstichter. In den omtrek der Fransche stad Lorient is dezer dagen een brandstichter gevatdie niet minder dan 23 branden stichtte in één en hetzelfde dorp. De man was leidekker van beroep en stak uit vaknijd alle huizen aan die geen leien dak hadden. Een sjouwerman die indertijd bij den brand der Opéra Comique te Parijs eene markiezin het leven gered had heeft thans van haar een halve ton geërfd. |De krijgsgevangenen op St. Helena. De N. R. Courant bevat een particulieren brief van een krijgsgevangene op St. Helena. Daaraan is het vol gende ontleend: Het is natuurlijk, dat de kansen van het meer of minder spoedig eindigen onzer krijgsgevangenschap een der hoofdpunten uitmaken van het discours in Deadwoodkamp en dat steeds met verlangen wordt uitgezien naar de dagelijksche kabeltelegrammen die Renter's agent van uit Kaapstad seint. De Scandinaviërs maken zich ver dienstelijk door het uitbouwen van de werf in de zee tot het daarop plaatsen van een kraan ter lossing van de goederen die per lichter van de schepen gebracht worden. Ook maken zij een weg van Jamestown naar een punt aan de baai, vanwaar bjj voltooiing het stadsvuil in zee geworpen kan worden. Een Hollander houdt zich onledig met het stemmen van alle piano's op het eiland. Twee andere Nederlanders hebben bij de kantoren van de Kabelmaatschappij een prachtige cementen tennisbaan gemaakt en honden zich onledig met den aanleg van een steiger in Ruppertsvallei en het leggen van een tram weg van dien steiger naar het hoofdgebouw van de Kabelmaatschappij. Een ander landgenoot is kok een paar anderen besturen eene bakkerij in Jamestown; ook schilderen behangen en wat niet al wordt door onze krijgsgevangen landgenooten ter hand genomen. Al is de betaling niet schitterend (het minimumloon bedraagt een shilling per dag), zoo gaat voor hen de tijd spoedig om en genieten zij meerdere vrijheid dan de krijgsgevan genen, die steeds in het kamp verblijf houden. Als de krijgsgevangenen eenmaal het eiland verlaten kan men jaren laDg nog profiteeren van het work door hen hier verricht. In het kamp is eene tentoonstelling geweest van ham denarbeid door de Boeren-gevangenen. Werkelijk verba' zend om te zien wat men kan maken met zoo weinig gereedschappen. Vooral onder het houtsnjjwerk waren zeer goede zaken. Voorts snijwerk in ivoor en hoorn. Als een kunststukje werd aangemerkt een staien stempel voor de koperen medailles, welke uitgereikt waren bij de wedstrijden op Presidents verjaardag. Dan was er een model van een volledige goudmijn-batterij te Kimberley, in volle werkingeen drietal modellen van rijtuigen (dos-a-dos), compleet afgewerkt met lantaarns, kussens enz., benevens het prachtig model van een Creusot-snelvuur- kanon met ammunitiewagen en alles wat er bij behoort, zelfs de graadbuis was niet vergeten. Ook bij de proeven van handteekenen en waterverf schilderen waren opmerkelijke zaken. De eerste prijs was toegekend aan zekeren Fröger voor aquarellen naar Mauve. Deze tentoonstelling in het kamp werd gehouden op 5 November en den lOden werd zij te Jamestown her haald. Ook daar hebben we een groot succes gehad. Ik zelf ben als uitleggever mee geweest, daar ik de meeste bewoners van St. Helena ken en hen dus kon rondleiden. De Gouverneur prees in zijn toespraak ten zeerst wat de Boeren-gevangenen hadden gemaakt, vooral omdat zj toch de noodigste werktuigen misten. Zoo stelde hij het tentoongestelde aan de eigenlijke bevolking van Sint Helena ten voorbeeld. Bjj het binnenkomen van de zaal zag men het borst beeld van President Kruger te midden van groen en bloemen en de viiggen van beide Republieken. Daarbij stond ook een kanon op een rotsblok. 's Middags was het in de zaal vol met bezoekers. De Gouverneur gaf nog op andere wj'ze blijk van zijn inge nomenheid, toen hij een groot aantal voorwerpen aankocht als curiositeiten. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland ia bij enkele inschrijving aanbesteedHet bouwen van een brugwachterswoning bij de vlotbrug aan het Zand gemeente Zijpe, behoorende tot do werkeD van het Noord- hollandsch Kanaal. Raming f 5500. Minste inschrijving A. Pelt te Helder voor f 4985. He: einde der eeuw. Te Nijmegen zal op Oudejaarsavond, ter gelegen heid van het einde der eeuw, van 11 tot 12 uur een mu ziekuitvoering op de Groote Markt gehouden worden. SO-jarig Jubileum. Da gemengde zacgvereening »Door Eendracht Bloeiende" (directeur de heer J. J. M. Sicking), te Koog- Zaandijk, herdenkt den 13n en 14n April 1901 haar 50-jarig bestaan. Dit feest zal opgeluisterd worden door eene uitvoering op 13 April van »Das Lied von der Glocke" muziek van Max Brnch, op de woorden van Schiller. Solisten van naam zullen daartoe hunne medewerking verleenen. Ten tweede door een wedstrijd voor quartetten in de Hervormde Kerk te Zaandijk op 14 April, des namiddags 1 uur. De volgende 16 vereenigingen hebben zich hier voor aangemeld Utreehtsche Mannenzangvereeniging Nieuwe Bever wij ksche Zangvereeniging„Hunst en Vriend schap" en „Cfantemus Domino", te Alkmaar »Haarlems ZaDggenot" en »Benidicamus Domino" te Haarlem Edam's MannenkoorMannenkoor Cecilia", »Zang- en Vriendschap". De Vereenigde Zan gers" en »Kunst na arbeid'' te Amsterdam Kon. zangvereening »Rotte's Mannenkoor" en »Rotterdamsch Mannekoor Orpheon" te Rotterdam »Kunst na arbeid" te Delft»Werkmanslust" te Krommenie en »Tiel's Mannenkoor" te Tiel. De Koningin heeft als baniersprijs een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de vereeniging, welke den eersten prijs behaalt. De jury zal bestaan uit de heeren J. W. Kersbergen, Dan. de Lange, Pn. Loots, W. Robert en J. J. M. Sicking. Het verplichte nummer voor het quartet is gecompo neerd door den heer J. J. M. Sicking. Des avonds wordt een feestcantate uitgevoerd in »De Zwaan" te Zaandijk. Na de uitreiking van de prijzen zal het feest met een bal worden besloten. Bestorven tengevolge van mishandeling. Bij de familie te Amersfoort is bericht ontvangen dat de vroeger daar woonachtige heer Alfred E. Klee- kamp, die te Naudesfontein (Z.-A. R.) werkzaam was als hoofd der school, overleden is aan de gevolgen van mishandelingen, aan welke hij op 20 October bloot stond van de zijde der ruiters van generaal French. Terwijl zijn gastheer vee wegbracht naar Lijdenburg, bezetten de Engelschen diens hoeve en toen Kleekamp eenige opmerkingen maakte over het stelen der paarden, werd hij gevangengenomen, mishandeld en, aan de paarden gebonden, in draf weggeleid. Houten IVortoabuizen. Bjj den heer J. Boos Zonen te Bovenkarspel is een houten nortonbuis geslagen en wel tot op een diepte van 103 voet. Het doelnamelijk het verkrijgen van voldoende brongas voor verlichting en tevens voor kookgas, is vol komen bereikt, zoodat de uitvoerder van dit werk, de heer KL Mantel Pz. van Grootebroek met voldoening hierop kan terugzien. Ben merkwaardige kat. Een veehouder op het eiland Texel is in het bezit van een kat, welke wellicht nergens haar wederga vindt in de kattenwereld. Het dier, dat thans zes jaar oud is, heeft in dien tijd reeds meer dan tien hazen bemachtigd en na ze gedood te hebben, gaaf thuis gebracht. Voor een paar dagen kwam zij weer aansjouwen met een haas, die 6 pond zwaar was. l'oes mauwde voor de deur, net zoolang tot de baa3 opendeed en de haas van haar afnam. De »visscherij-school" te Aolendam wordt reeds door pl.m. 100 jongelieden bezochtdie getrouw de lessen bijwonen. Den 28 is door een trein bij den overweg te Velzen het paard en rijtuig overreden van den burgemeester van Haarlem, Jonkh. J. W. G. Boreel. Het paard is gedood de koetsier, die er naast liep, bleet gespaard. Benoemd tot heemraad van den polder Katwoude de heer B. Lammes, aldaar. Tot lid van het bestuur van den polder Woud- meer is gekozen do heer J. Slot. In den avondtrein, is tusschen Wolvega en Heeren veen zekere S., uit Utrecht, die op reis was met zijne vrouw en een kindje van zeven maanden, plotseling krankzinnig geworden. Hij vatte het kindje met beide handen bij de keel, waardoor het wichtje benauwd werd. De heer L. uit Heerenveen sprong toe en wist de handen los te krijgen, maar nu wierp de man zich op zijne vrouw, die ook door L. ontzet werd. L. hield nu den ongelukkige in bedwang tot Heerenveen, alwaar het echtpaar met het kind moest uitstappen. De marechaussee was terstond bij de hand, aan wie het met veel moeite gelukte den krankzinnige in de kazerne te brengen. De vrouw overnachtte met haar zuigeling in 't stations-koffiehuis van den heer Vernimmen, alwaar S. vroeger als keliner in betrekking was geweest. In den laatsten tijd moet hij, volgens de verklaring zijner vrouw, eenigszins zwaarmoedig geweest zijn. Een hootdbesteller aan het postkantoor te IVijinegcn, die reeds 19 dienstjaren had, is gearresteerd, beschuldigd van diefstal van ettecten, ongeveer twee maanden geleden gepleegd uit een pakket, afkomstig uit Berlijn met bestemming voor Arnhem. Vee-uitvoer. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, zijn de tolkantoren Achel en Maeseyck weder opengesteld voor den invoer van Nederlandsch melkvee en is het tolkantoor de Glinge (station) tot nader order voor dien invoer gesloten. Vereeniging van Smeden. In eene vergadering van het hoofdbestuur der te Schagen gevestigde Vereeniging van Smeden, genaamd »Hollands-Noorderkwartier", is als orgaan der vereeniging aangenomen het vakblad »Smid en Koperslager", uit gever G. Eshuis, te Dalfsen (Overjjsel). Tevens werd besloten rechtspersoonlijkheid aan te vragen en een onderzoek iu te stellen naar de mogelijk heid om samen te werken met de »Nederlandsche Smeden- vereeniging", gevestigd te Amsterdam. Eene commissie werd benoemd voor het onderzoek van eene door een lid gedane nieuwe vinding op het gebied van kachelverwarming. Het bestuur heeft de officieuze modedeeling ontvangen, dat een Rijkssubsidie van f 300 is verleend voor den te Schagen opgerichten cursus in hoefbeslag. De eerstvolgende algemeene Bondsvergadering zal in de maand Februari gehouden worden te Hoorn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen bij deze ter algemeene kennis dat het verkeer voor voetgangers en rijtuigen over de brug in den Bijk bij de Peperstraat van heden af is geopend, terwijl dat verkeer over de Bokkebrug ln de Hanaalkade van Haandag 31 December a. s. af tot nadere aankondiging zal zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 28 December 1900. 0. D. DONATH Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden, dat krachtens raadsbesluit van 1 Februari 1888 de EN DE Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 29 Dec. 1900. 0. D. DONATH, Secretaris. Druk van Herms. Coster en ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 8