Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. brengen. De Britsche troepen kunnen niet aanvallender- wijs optreden, want het is onmogelijk de Boeren te vol gen in de eindelooze ruimte, waarin ze verdwijnenze moeten zich bepalen tot een verdedigende taktiek en het eind van dezen toestand is niet te voorzien. Dit recept is eenvoudig genoeg, maar vanwaar moeten (om van het geld te zwijgen) de mannen en de paarden komen 2UID-AFRIH.A. Na het succes der Boeren bij Helvetia (ten Oosten van Pretoria) waar zij, gelijk wij reeds meldden, een kleine 300 man gevangen namen en bovendien een der beroemde marine-kanonnen buit maak ten, die bij de verdediging van Ladysmith zulke uit stekende diensten bewezen, is al weder heel wat goed nieuws te vertellen. Een trein met levensmiddelen die uit Standerton naar Johannesburg vertrok is twee mijl ten westen van het station Val tot staan gebracht. Drie man van het escorte van den trein werden gewond en tien gevangen genomen. De Boeren namen van de voor raden zooveel als ze konden medevoeren en staken de rest in brand. Een detachement met artillerie, uit Grey- lingsstad afgezonden, trachtte den Boeren den terugtocht af te snijden. Het kwam nog in aanraking met de achter hoede van de noordwaarts trekkende troepmaar de vijand kon wegkomen met de voorraden, waaraan bij groote behoefte bad. Ook in de Kaapkolonie is vrijwel gelijktijdig een trein in handen der Boeren gevallen. Een troepenmacht van meer dan 200 man hield den 21 een paar mijlen ten Noorden van Bosmead een trein aan, bestaande uit ledige goederenwagens en een paar personenwagens. De trein werd verbrand. Ongeveer zestig man van de koloniale troepen, die met den trein reisden, werden gevangen genomen, maar kort daarop vrijgelaten. Eenigen hunner zijn gewond. Steeds verder naar het Zuiden dringen de invallende Boeren door en gestadig groeit hun aantalreeds schat de Daily Mail" dat op 5000 Eu het beste bewijs dat deze onrustbarende schatting niet te overdreven is, ligt in de proclamatie der Kaapsche Kegeering, waarbij zij de Loyale kolonisten oproept om tegen de Boeren te strijden. De burgeroorlog is alzoo geproclameerd zijn er ook slechts eenige honderden kolonisten, die aan de roep stem der Begeering gehoor geven, dan zullen de Afri- kaanders zeker niet langer aarzelen om hun stamverwan ten te hulp te snellen. Beeds eenige malen werd uit Boerenbron het niet zeer waarschijnlijk verhaal ontvangendat Bulier door de Boeren zou zijn gevangen genomen, doch zou zijn vrij gelaten op voorwaarde, dat hij nooit weer de wapenen tegen hen zou opnemen. Vandaar dat Buller toen zoo plotseling uit Afrika zou zijn teruggekeerd. Het te Lourenijo Marques verschijnende blad »0 Por- tuguez" meldt van 21 Nov., dat aan de redactie ter publicatie was aangeboden het origineel van een schrifte lijke verklaring van Buller aan De Wet, waarbij Buller op zijn woord van eer beloofde, dat hij nooit weer de wapenen tegen de Boeren zou opnemen. Bullet's orde- teekenen zouden óók in de handen van de Wet zijn. Het blad zegt, de publicatie van dit document te heb ben geweigerd, omdat het steeds wordt beschuldigd, door zijn oppositie de Portugeosche regeering in moeilijkheden te willen brengen en nu eens het bewijs te willen geven dat het zulks niet wil. KAAPSTAD 2 Jan. Een Boerenmacht kwam heden aan te Glenbarry-stationaan den spoorwegeven ten noorden van Graafif Beinet. LONDEN 3 Jan. Lord Kitchener seint uit Pretoria van 2 Januari Generaal Knox meldt, dat de Wet poogde Bethlehem te bereiken maar daarin belet werd door Pilger; hij werd genoodzaakt terug te trekken op Lindley of Eeitz. Een detachement bereden infanteriedat Kroonstad verlietontmoette tegenstand maar slaagde er inmet geringe verliezen voort te rukken. De spoorweg is lieht beschadigd ten zuiden van Ser- fontein. Generaal Williams raakte met de Boeren slaags ten zuidwesten van Middelburg. De Engelschen bezetten Graafif Beinet. He aankomst van lord Roberts. LONDEN 2 Jan. Lord Eoberts is hedenmorgen te Cowes aangekomen. Hij vertrok naar Osborne waar hij ontvangen werd door de Koningin, die hem zijn ver heffing tot Graaf en zijn benoeming tot ridder in de orde van den Kousenband mededeelde. wereld leeren kennen, en dat wischt hij met woorden noch geld weer uit bij u en bij allen heeft hij het vertrouwen verloren. Edjth, ter wille van je- zelve 1 ruk je los van dien rampzaligen man, eisch je woord terug Maak je vrjj, ten koste van eiken prijs 1" »Neenantwoordde zij, zonder hem aan te zien maar ook zonder te weifelen. »Edith »Neenherhaalde zij. »Ik heb hem mijn woord gegeven, toen hij nog veilig en onaangevochten op zijn hoogte stond. Hij heeft mij lief, hij bood mij alles wat hij bezat, en ik heb dit als een mij toekomend recht aanvaard. En zou ik, nu de stormen rondom zijn hoofd samentrekken en hjj van alle kanten bedreigd wordt, zou ik nu die belofte herroepen en de eerste zijn, die hem in het gevaar aan zijn lot overlaat Kunt ge dat in ernst van mij onderstellen Ge hebt wel vooruit geweten, wat ik daarop zou antwoorden." »Ik heb 't gevreesd," zeide Baimar zacht. »En nu geen woord meerOns gesprek mag niet langer duren Ga heen Ernst gehoorzaamde. Nog eens wierp hij haar een somberen blik toe, maar daarop wendde hij zich om, zonder vaarwel, zonder achterom te zien. Edith bleef alleen. Zij stond onbeweeglijk en staarde met droge, gloeiende oogen naar de dear, die zich gesloten had achter hem en haar geluk. Wordt vervolgd. Hofberichten. Hertog Hendrik is den 2 uit den Haag vertrokken, waar hij waarschijnlijk tegen het laatst van deze maand zal terugkeeren. Benoemd tot lid van het bestuur van den polder »De Nes" de heer P. Hoogedoorn, te Bpendam. Door den krachtigen golfslag, gepaard met hevige rukwinden, brak de tros van een open praam in't kanaal bij Oostermeer (Fr.). Met dezen tros was do praam door een stoomboot voorgesleept. De drie personen, die in de praam waren, konden baar niet besturen, zoodat zij spoedig zonk, terwijl de mannen op de stoomboot geen hulp konden verleenen. Jan Brouwer, schipper, waagde zich en 't gelukte hem met nog twee mannen met groot levens gevaar de drie opvarenden, die reeds (ot den hals in het water stonden, in de duisternis te redden. De lading meel en lijnkoeken is verloren. Te Haarlem heeft op 1 Januari de heer J. Moole- naar zijn 25-jarige dienstvervulling als bode van het Provinciaal Bestuur van Noordholland gevierd. Van ver schillende zijden ontving hij bewijzen van belangstelling, o.a. van de ambtenaren ter provinciale griffie. De Commissaris der Koningin, mr. van Tienhoven, wenschte hem persoonlijk geluk met zijn feest. Warmenliulzen. Aan het post- telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand December 1900 be handeld 29 inlagen spaarbank bedragende f 1867,63, 10 terugbetalingen f 5129,23; totanl over het geheele jaar 300 inlagen f20093,82, 77 terugbetalingen f 15466,20; telegrammen over December 90, waarvan 18 uitgaande tataal over 1900 802 telegrammen tegen 750 over het jaar 1899. Boeren krijgsgevangenen. Het dames-comité voor de Boeren krijgsgevangenen te Middelburg ontving 26 December een schrijven van den heer Versélewel de Witt Hamer, kapitein H. V. 0. krijgsgevangene te St. Helena, waarin dank wordt ge bracht voor de groote bezending goederen (ter waarde van f 10000), die 22 October door het comité gezonden werd aan den heer W. J. Williams, consul-generaal der Nederlanden, te St. Helena, ten behoeve der krijgsge vangenen aldaar. De heer de Witt Hamer schrijft: Walbro Cottage, St. Helena, 22 Nov. Aan de secretaresse van het comité »Cronjé en zijne mede krijgsgevangenen" te Middelburg. Onder 20 October 1.1. richtte u een schrijven aan den WelEd. Gestr. heer Williams, consul der Nederlanden alhier, ter begeleiding van eene zending nuttige en den gevangenen aangename geschenken. Gezegde heer heelt mij verzocht dit, uw schrijven, te willen beantwoorden. De zending is in goede orde ontvangen, de collectie boeken en tijdschriften, na door de handen van den censor gegaan te zijn, in handen gesteld van onzen biblio thecaris, den heer Nauno Prak, die mij mededeeldedat de voorraad lectuur thans voldoende is voor de behoefte. Hoogst welkom was de loozending van de 29 panta lons, waaronder eenige vervaardigd van zeer sterke stof. Het vereischte dan ook weinig rijd om eigenaren er voor te vinden, die hunne beenbekleeding, veelal gelapt met stof van eene andere kleur dan die waaruit het oorspron kelijke kleedingstuk is samengesteld, niet vóór dien tijd konden verwisselen. Een spaansche bodelaar zoude jaloerseh worden, als hij die harlekijnachtige gelapte pantajlons zag. De bonte doeken vallen ook erg in den smaak, vooral bij die Boerenkrijgsgevangenen, die waar of vermeend ziek zijn, als wanneer een om het hoofd gedraaide bon te doek daarvan blijkt geeft. De zakdoeken vonden veelal eigenaars onder de niet in Afrika geboren krijgs gevangenen. Wat heerlijke dekens waren er bijen hij, die bij loting, zich zulk een kombaars zag toegewezen, wordt door ai zijn tentkameraden benijd. Ook ontvingen wij 862 pakjes tabak. De diverse borstels komen goed te pas in deze stoffige dagen en ik weet waarlijk niet op welke wijze wij van onze dankbaarheid op behoorlijke wijze ons moeten kwijten. De moeite en zorgen en de opofferingen, die u met zoo menige andere nederlandsche vrouw zich getroost ten onze behoeve, kunnen niet ge noeg door ons op prijs worden gesteld en woorden zijn te zwak om daaraan behoorlijk uiting te geven. Er waren ook sigaren, die ik verdeeld heb onder de in Nederland geboren krijgsgevangenen. Aan mevr. de B. B., de bijna 88-jarige vrouw, die mij e« mijne tentbewoners bedacht met 12 paren eigen gebreide sokken schreef ik persoon lijk. En nn de gift van f 600 door mevrouw de wed. Koopmans-de Wet uit Kaapstad van nw comité ontvan gen. De wijze, waarop dit geld besteed werd, hoop ik, dat in den geest gevallen is van de medegevers. Het werd aangewend tot het houden eener tentoonstelling van door krijgsgevangenen vervaardigde voorwerpen van kunst en smaak, tot het aanmoedigen van de arbeid- zamen, het opwekken van de tragen, het beloonen van hen, die fraai werk leveren en het bevorderen van kunst zin. Ik behoef hier niet uit te weidon over het sucees, dat deze tentoonstelling gehad heeft, daar ik vertrouw zulks min of meer uitvoerig in de Holl. couranten reeds vermeld werd. Aangezien da toegangsprijs der tentoon stelling slechts op één penny was gesteld en slechts één penny per shilling gevorderd werd van de verkochte artikelen en de private geldelijke bijdragen slechts 5-12-6 bedragen hebben zoo zal bet u duidelijk zijn dat tot het bestrijden van de onkosten en het uitbetalen van de 93 prijzen veel geld vereischt werd. Van uit Nederland ontvangen geld besteed ik ook tot in stand houden der scholen tot steun van de vereeniging »tot Nut en Vermaak", d.e in haar gebouw gelegenheid geeft tot het lezen van couranten, het zich bezighouden met dam-, schaak-, of dominospel, waar men rustig een brief kan schrijven en gelegenheid is tot het verkrijgen van eenvoudige ververschingen. Ookgeefikdaaruit bijdragen voor prijzen bjj sportwedstrijden, geef voorschot op later te ontvangen gelden, verschaf hun die zulks behoeven postzegels ja, wat niet al"»Mag ik u beleefd verzoeken" schrijtt de heer de Witt Hamer verder »de6 penhouders gesneden door krijgsgevangenen, te willen aan nemen als een klein staaltje van de, zich in het kamp ont wikkelende, houtsnijkunst. Missschien kunt u enkele uwer mede Comitéleden genoegen doen met zoo'n herinnering aan de krijgsgev. te St. Helena. Ingesloten een brief van een dankbaren scholier, hij volgt de klasse Standaard V". De heer De Witt Hamer verzoekt verder op deze wijze alle gevers te willen danken, »daar het mij onmogelijk is", zoo schrijft hij, afzonderlijk te schrijven aan allen, die ons bedenken. Trouwens, de Nederlandsche pers is zeer voorkomend in het opnemen van correspondentie van hier en hoop ik, dat met dankbaarheid melding gemaakt zal worden van hare arbeid ten onze behoeve." De heer De Witt Hamer schrijft verder Als u dit schrijven ontvangt is het Kerstfeest en roept men luide »Vrede op aarde". Evenals ten vorige jare zal dit klinken als eene bespotting. Toch meent ieder mensch een goed christen te zijn, al zijn de handelingen van christenvolk en christenvorstin of vorstinnen in fla- granten strijd met de toepassing van de leer van naasten liefde. Maar laat ik mij nu niet daarin verdiepen; laat ik u, namens de krijgsgev., toewenschen een aangenaam Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar. Mocht dit jaar ons weder terugzien in den schoot der onzen. Nogmaals onzen innigen hartelijken dank. Met de meeste hoogachting. UEd. Dw. Dr. Versélewel de Witt Hamer. Kap. H. V. 0. Bij dit schrijven waren gevoegd zes keurig gesneden pen houders en de volgende brief van een scholier. Deadwoodkamp, 10 November 1900. Mijne Heeren Ik gevoel het mijn plicht om Uw Edelen bij ket ontvangen der door Uw Edelen ons toegezonden schoolbehoeften, Uw Edelen mijne innigste dankbetuiging hiermee te doen gevoelen. Niet alleen voor de moeite, die Uw Edelen n had laten getroosten om TJw Edelen onzer lot aan te trekken, om ons alhier in onze behoefte te voorzien maar ook voor de sympathie met ons hier in onze hachelijke omstandig- I heden en dat Uw Edelen met het oog in do toekomst, ons willen vormen voor nuttige menschen in de maat- schappij. Ik moet UwEdelen ook mededeelen dat de voor werpen, door Uw Edelen ons toegezonden door ons ten zeerste waaróeerd worden en tevensgobruikt zullen worden. Uw Edelen nogmaals hartelijk dankende voor de goed heid en belangstelling. Hoogachtend. Uw jonge vriend, DAVID P. DE BOEE. Het Comité deelt tevens mede, dat de eerstvolgende verzendingen voor de krijgsgevangenen naar St. Helena, Ceylon en Simonstad en voor de vrouwen en kinderen der krijgsgevangenen naar Kaapstad 3 en 10 Januari van uit Amsterdam vertrekken. De goederen moeten gezonden worden onder het merk M. C. met opgave van den inhoud aan de heeren De Vries Co., cargadoors en expediteurs. De Buijterkade 100 Amsterdam. Vracht en onkosten komen voor rekening van het Comité, tiratle. De Hooge Baad is naar gemeld wordt den 29 in raadkamer bijeen geweest tot behandeling van een groot aantal zaken betreffende het toekennen van gratie, die bij gelegenheid van Hr. Ms. huwelijk op ruime schaal aan veroordeelden zal verleend worden. President Kruger. Ten gevolge van een verzoek namens de stad Kampen, hem door prof. M. Noordtzij overgebracht, zal President Kruger die stad met een bezoek vereereu. Een voorloo- pige commissie heeft zich reeds gevormd tot eene waar dige en feestelijke ontvangst van den President. De President lijdt aan een lichten aanval van bron chitis, zoodat hij te bed moet blijven. In den laatsten tijd heeft de President meermalen aan bronchitis geleden o.ja. te Machadodorp, te Lorengo-Mar- ques en ook een korte poos op de Gelderland. Ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag ontving de President uit vele oorden des lands en ook uit het bui- tenland brieven en telegrammen met gelukwenschen. Buur land. Grootebroek. Dezer dagen werd hior voor een stuk land van 100 roeden f 2000 betaald. Ren nieuw volkslied. Op een prijsvraag voor een populair volkslied, uit- geschreven door »de Telegraaf", zijn 254 antwoorden ingekomen. De jury, bestaande uit de heeren Prof. Dr. Jan ten BrinkJ. Stamperius en Mr. M. G. L. van Loghemheeft den prijs toegekend aan een gedicht ingezonden door den heer G. H. Priem, alhier, getiteld: »Van een Hertog en een Koningin." In Mecklenburg daar woonde een Vorst Een Hertog jong van jaren. »Waar vind ik", sprak hjj»toch een vrouw, Met wie ik gaarne trouwen zou Ja trouwen zou Een meisje met blond haren Dan wordt in de volgende 4 coupletten medegedeeld, dat de jonge Hertog de vrouw die hij zochtnergens kon vinden totdat er eenmaal «hoog bezoek" komt op het ouderlijk slot en hij de Koningin van Nederland ziet, wier land hij reeds lief heeft en tot wie hij spreekt Wordt mijn vrouwe." Daar hij eener Koningin wel waardig is, stemt de jonge Vorstin toe. (N. v. d. D.) IJmulden. Het stoomschip Emanuel van Gefle naar Zaandam liep den 31 op een remstoel in het toegangskanaal van de nieuwe sluis Dracht daaraan zware schade toe en kreeg zelve belangrjjke schade aan den stuuiboordsboeg boven de waterlijn. Het stoom schip heelt f 280 borg gesteld. Te Purmerend zal 13 Januari a.s. des middags 12 uren in het lokaal vAmicitia" de algemeene jaar vergadering gehouden worden van den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noord holland. Bergen. Den 3 Januari a.s. herdenkt de heeft P. van Hoorn don dagwaarop hij 25 jaren geleden als onderwijzer in functie trad. Overreden. Op de lijn Bozendaal—Breda is een 12jarige jongeni door een trein gedood. Het ventje dat in gezelschap! van zijn vader was, liep dezen vooruit en klom over den afsluitboom een juist passeerende trein doodde hein onmiddellijk. OOBRESPO NDENTIE. V. te S. Het bericht werd reeds in anderen vorm op genomen. Wij kunnen op dergelijke quaesties op gods dienstig gebied niet ingaan.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2