Honderd en derde jaargang. 1901, ZONDAG 6 JANUARI. LEERPLICHTWET. Haven- en ILaaigeld, B u i t e i a n d. Laatste Berichten. Nederland. 365ste Staatsloterij. Stadsberiehteu. Vrijstelling van de verplichting. De Oorlog in Zuid-Afrika. NO. 3. Eerste blad. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Vinsdag-, Dotierd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak f ©,8W franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnunner3. Fij|s der gewone advertentlen Per regel f 0,1Ö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gelet op het Kon. besluit van 25 November 11. (Staats blad no. 205) waarbij bepaald is, dat de Wet op den Leer plicht met, 1 Januari 1901 in werking treedt; W£i^CHËA OITMERS, V»©«»EN EN VKK- ZOBGEUI van in Alkmaar woonachtige kinderen, op wie de Leerplichtwet van toepassing zal zijn en die zich wenschen te beroepen op een der volgende in art. 7 dier wet genoemde vrijstellingen van de verplichting, ge noemd in art.1 dier wet, t. w. 1°. het missen van een vaste woonplaats; 2°. het de kinderen doen bezoeken eener inrichting van hooger- of middelbaar onderwijs, gedurende - buiten de avonduren - ten minste 16 uren per week 3°. het hebben van overwegend bezwaar tegen onderwijs op alle binnen den afstand van 4 kilomoter van de woning gelegen lagere scholen, waar voor de kinderen plaats te verkrijgen is 4°. het niet kunnen verkrijgen van plaatsing voor de kin deren op eenige binnen den afstand van 4 kilometer van de woning gelegen lagere school, ondanks aan vrage tot toelating 5°. het niet aangebroken zijn van het tijdstip voor toe lating van leerlingen op de lagere school, waar toezegging van plaatsing Is verkregen 6°. het verbieden van het bezoeken der lagere scholen door een wettelijk voorschrift 7°. het, volgens schriftelijke verklaring van een genees kundige, ongeschikt zijn der kinderen voor het bezoekeD eener lagere school of eener binnen den afstand van 4 kilomoter van de woning gelegene lagere school TK dat zij zich niet beroepen kunnen op een dezer vrijstel lingen, zoolang zij niet aan den Burgemeester hebben kennis gegeven voor welk kind en op welken grond zij op vrijstelling aanspraak meenen te kunnen maken dat deze kennisgeving zoolang de aanspraak op vrij stelling blijft voortduren en het kind nog in den leer plichtigen leeftijd valt, telkens na verloop van 12 maanden opnieuw moe,, worden ingediend; dat ouders, voogden en verzorgers, die z:ch op de vrijstelling, hierboven sub 3° genoemd, wenschen te be roepen, dit alleen kunnen doen, indien zij aan de hier- voren bedoelde kennisgeving de schriftelijke verklaring hebben toegevoegd, dat zij tegen het onderwijs op de daarin bedoelde scholen zóó overwegend bezwaar hebben, dat zij hnnne kinderen voorl 'opig liever van bet door de wet gevorderde onderwijs verstoken laten, dan hen aan een dier acholeu toe te vertrouwen dat deze verklaring, alvorens geldig te zijn, ook de handteekening moet dragen van den Arrondissements schoolopziener en dat formulieren voor üe kennisgevingen van vermeende vrijstelling van lieden af op de secretarie der gemeente voor belanghebbenden kosteloos verkrijgbaar zijn met daarbjj be- boorende enveloppes. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 2 Jan. 1901. C. D. DO MATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren geabjuneerden op bovenstaande belasting, dat hnnne AliöNNMjtHiJNX'JiJN, welke met einde December zijn vervallen, volgens art. 6 der ver ordening tot, heffing dier belasting, niet anders dan bij voornitbetaling kunnen worden gesloten, ten kantore van den gemeente-ontvanger. Dat kantoor is geopend alle werkdagen, uitgezonderd Vrijdags, van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uur. ©p VK1JBA6 bestaat de gelegenheid tot het sluiten van abonnementen aan de kraanmarkt's voor middags van JLO tot 11 unr. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G, RIPPING, Voorzitter. 2 Jan. 1901.C. D. DONATH, Secretaris. UKAUIK. Uit Antwerpen komt de goede tijding, dat de dokwerkers in hunne, den 3 gehouden, bijeenkomst beslo ten hebben den arbeid te hervatten, aan welk besluit zij den volgenden dag uitvoering hebben gegeven, zoodat ae werkstaking thans volkomen geëindigd is. De stem ming tegen de vreemde werklieden is echter nog zeer vijandig, zoodat de politie voortdurend een wakend oog moet honden. ENGMILANIÏ. Graaf Roberts (de Koningin verleende den opperbevelhebber den graventitel en de Orde van den Kousenband) is geestdriftig ontvangen.De Prins van Wales was aan het station om den terugkomenden veldheer te com plimenteeren en te verwelkomen. Natunrlgk beeft deze in een redevoering zjjne meening over den oorlog uiteengezet en even natuurlijk, is hij niet alleen zoo zeker, dat deze »uit," is. als vroeger, maar hij spreekt zelfs tegen dat bij deze hoopvolle meening ooit zou hebben gekoesterd, nog minder geuitHij gelooft dat de vrede nog zeer verre is, en dat de taak van zijn opvolger, dank zij de groote beweeglijkheid des vijands, een zeer moeielrjke is. Het eenige middel om aan den krijg een einde te maken is, den Boeren te doen begrijpen, dat Engeland vast besloten is den oorlog door te zettentot het de Republieken geheel onderworpen heeft Het is wel eenigszins een teleurstelling dat Roberts geen beter recept heeft tegen de verouderde kwaalZijü eigen wijze van oorlogvoeren tocb, moet, dunkt ons, den Boeren reeds lang de overtuiging geschonken hebben, dat Engeland voor geen middelen terug deinst om de begeerde goudmijnen en diamantvelden meester te worden Den 1 is het transportschip »Orat,ava" van Sout hampton naar Zuid Afrika vertrokken met 49 officieren, vijf bnrgergeneesheeren, twee kapelaans, drie pleegzusters en 644 man aan boord. Een gedeelte is voor St. Helena bestemd, doch het meerendeel gaat naar het oorlogsterreiu. ZUID-AEillKA. De telegrammen uit de Kaapkolonie verraden de grootste bezorgdheid. Vier colonnes der Boeren schijnen op Graaft Reinet aan te rukken. De eerste rukt van Middelburg en Glenharry rechtstreeks op Graaft Reinet aanop Roodeboogte aan rechts van deze opereert een colonne die van Steyusburg over Marnis- burg en Craddock naar het zuiden trekten eeu derde colonne, de meest westelijke, die uit de sneeuwbergen komt, schijnt ten noorden Matjesfontein met de Engelscben slaags te zijn. Een vierde colonne rukt achter deze drie voortroepen op, tusschen Haunover en Richmond, even eens in de richting van Graaft Remet; terwijl bovendien nog melding wordt tjemaakt van een vijfde commando dat veel meer westelijk van deze marschriehting, op Prasersburg aanrnkt, met het klaarblijkelijk doel naar iVialme8bnry te trokken. De »Westm. Gazette" schat het totaal aantal op 10.000 man. Dezen stroom te stuiten is voor de Engelscben een onmogelijkheid, niet slechts, wijl zij üe nooaige mannen missen, maar ook omdat de Boeren zich voortdurend in kleine troepjes splitsen, die steeds verder voortdringen en zich in alle richtingen verspreiden. De kleine Engelsche garnizoenen worden dan ook naar het zuiden gecmcen- treerd. Ook zelfs als de Kaapkolonisten niet opstaan is de toestand zeer critiek, daar de Republikeinen zich van alles kannen voorzien, wat zij noodig hebben. Lord Kitchener zal het thans nog eens over oen anderen boeg gooien. Een telegram van den 4 meldt uit Pretoria: Er is een burger-vredos-comité, bestaande uit vier leden van den vroegeren Volksraad en de broeder van generaal Oronjé, gevormd, om de burgers te velde bekend te maken met den feitelijken toestand, en voornamelijk met bet plan van Kitchener om de burgers die zien heoben over gegeven, met hun gezinnen en eigendommen te plaatsen in laagers in hunne eigen districten, onder militaire be scherming. Lord Kitchener beeft zelf dit plan aan het comité uitgelegd, In alle districten zullen sub comité's gevormd worden. De mannen van Prins Alfred's garde die Zondag bij Bangor werden genomen, zijn naar Port Elisabeth gekomen. Men schat bet aantal Boeren dat de trein aan viel op 700. Zij stonden onder bevel van Kruitzinger. De Boeien zeiden dat zij niet voornemens waren den trein aan te houden voordat zo bemerkten dat er sol daten onder de reizigers waren. Toen de Boeren het vuur openden, stapten de ko- niale soldaten onmiddellijk uit en óeantwoorddeii, na zich verdekt le hebben opgesteld, het vuur zoolang hun mu nitie strekte, waarop zij genoodzaakt waren zich over te geven. Zij zeggen dat de Boeren geen wagens maar wel karren hebben en dat ze meeat Lee Metford-geweren hebben. Klaar blij keirj a echter hadden ze niet meer munitie, dan ze in hun vest bij zich droegen. Men gelooft dat hot commando hoofdzakelijk uit Vrij- staters bestoud, alle beproefde stiijders. Er zijn maar weinig kolonisten onder hen en geen nieuwe recruten. Men zegt dat de Boeren hongerig en ontmoedigd zijn en blijde waren met de twoedaagsche rantsoenen der garde. Elke Boer had een pakpaard en, zegt men, twee gewapende Kaffers bij zich. LONDEN, 4 Jan. Sir Alfred Milnor is benoemd tot gouverneur van de Vaal-Rivier- en de Oranje-Rivier- kolonies met behoud van het ambt van Hoogeu Commis saris voor Zuid-Afrika. Sir Hely Hutchinsontot dasver gouverneur van Nattlis benoemd tot gouverneur der Kaapkolonie Mc Callumgouverneur van New-Foundland tot gou verneur van Natalen majoor Goold Adamsresident commissaris van het protectoraat Bechoanalandtot luitenant-gouverneur van de Orauje-Rivier-kolouie. KAAPSTAD, 4 Jan. Tweehonderd man van den vijand zijn de Oranje-rivier weer naar bet Noorden overgetrokken. Do Russische ermmandaut Petrowsk en commandant Duploy zijn den 25 December bij Utrecht gesneuveld. CRA.DOOK, 4 Jan. Kolonel Williams viel op 1 Ja nuari den vijand aan die een sterke positie innam op kopjes eenige mijlen ten Westen van Middelburg (in de Kaapkolonie). De Engelschen waren niet sterk genoeg om den "ijand te vordrijven en hadden vijf gewonden maar de Boeren trokken gedurende den nacht terug en begaven zich naar Bethesda. Harlngcarspel. De door de vereeniging »Nuten Genoegen" te Dirkshor n georganiseerde buitengewone vergadering is zeer goed geslaagd. Behalve voordrachten van enkele leden dier vereeniging werd door het fanfare korps »Onder Ons", alhier, welwillende medewerking ver leend, terwijl de heer Kronenburg, van Schagerbrug, was uitgenoodigd eenige komische voordrachten ten besta te geven. Namens don heer en mevr. Swan werd bij het sluiten der vergadering aan het fanfarekorps eeu prachtige krans aangeboden. Nationaal huldeblijk. De collecte voor het nationaal geschenkaan te bieden aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van haar huwelijk met Hertog Hendrik van Mecklenburg. Schwerin, heeft in deze gemeente f 70 opgebracht. Wieringerwaard. De liefhebbers van schaatsen rijden zien bij het prachtige winterweer met genoegen den stand van barometer en thermometer, doch kijken ook met bezorgdheid en wrevel tevens naar den steeds onverbiddelijk rookenden schoorsteen van bet stoom gemaal, dat den sjiiegelgladden ijsvloer op onze slooten aan schotsen maakt. De waterstand is nog zeer hoog tot aandeel van het land en tot groot ongerief der eigenaars van brongas, maar zoodoende ook tot groote teleurstelling van onze schaatsenrijders. Burgerhrug. Den 3 Januari is de heer Joh. Schouten, declamator te Alkmaar, opgetreden voor de vereeniging »Nut en Genoegen" alhier, en heeft voor een talr k en aandachtig publiek verschillende dicht werken voorgedragen zoowel ernst als luim. De heer Schouten is een bekwaam declamator en weet verschillende personen en toestanden juist weer te geven. Gaarne zal men hem alhier nog eens zien optreden. President kruger. De bronchitis, waaraan President Kruger lijdende is, heeft een normaal verloop. De algemeene toestand van den zieke is bevredigend. Van het vertrek naar Utrecht, waar de president zich onder behandeling van prof. Snellen zou stellen voor zijne oogen, is voorloopig afgezien. Amsterdam. Sedert eenige dagen wordt alhier een meisje van omstreeks 20 jaar vermist. Zij verliet 's avonds de woning harer ouders om zich naar haar dienst te begeven, maar is daar niet aangekomen. Dien- zelfden avond is zij in gezelschap gezien van een man, zekeren Spren.er, die verkeering met baar zocht, maar door het meisje en baren vader was afgewezen, omdat zij een vrjjer had. Naar aanleiding van eenige bedreigingen die hij tegen den vader uitteis door de politie in het IJ gedregd, en is Sprenger nu ook ter beschikking der justitie gesteld, maar alle onderzoekingen zijn tot nu toe tevergeefs geweest. Den 3 kreeg een vrouw een baal vodden van honderd kilogram op het lijf, die uit. de tweede verdieping van een pakhuis op straat geworpen werd. Ernstig verwond werd zij naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft zich deze zaak aangetrokken en van het geval proces verbaal opgemaakt. Stranding. Tusschen Egmond en Wijk-aan-Zee is den 3 een Zweedsch stoomschip, »Irene," gestrand. Door verschil lende sleepbooten werden vergeefsche pogingen gedaan om het schip vlot te brengen. Men ging steeds voort met het overboord werpen van lading in de hoop het schip weder vlot te brengen. Het bij Egmond gestrande stoomschip werd den 4 vlotgesleept. IJS. Van den Oostaijk van Texel was gisteren in de richting naar Friesland in zee geen open water te zien. Ook langs de kust dreef een strook ijs. De poststoomboot en de garnalenvisschers konden tocb nog de haven verlaten. Te Waterlandkerkje (Zeeuwse h-Vlaanderen) is in het afgeloopea jaar op een zielental van 612 slechts 1 sterfgeval voorgekomen, en wel een kind van twee dagen. Slelloo. Benoemd met ingang van 1 Februari, tot postbode alhier J. A. Kops. 4e klasse, 4e lijst, 4 Jan. Nr. 20097 f 200. Diaconie. Op oudejaarsavond 11. werden de verpleegden in het Ned. Herv. Diaconiehuis aangenaam verrast. Zij werden u.l. door een onbekende onthaald op krenten brood en chocolade, waarvoor de Regenten van dat huis ons verzoeken den milden gever hun dank overtebrengen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1