Inschrijving Nationale Militie, voor de mannelijke geborenen van 1882 op Dinsdag en Vrij dag van iedere week van 12-2 ure tot 2d Januari a.s. Ca-evoiKien V oor werpen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daartoe behoo- rende hulpkantoren werd gedurende de maand December 1900 ingelegd f 27849,01®, terugbetaald f 49300,51. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11334. In 1900 werden ingelegd f 379420,24®, terngbetaald f 327892,22 en werden 1172 nieuwe boek jes uitgegeven. Hoogleeraar Mr. D. Simons. Drankmisbruik en misdaad. Den 3 had in het lokaal Harmonie alhier de vergadering plaats der afdeeling Alkmaar van den Volks bond, Vereeniging tegen drankmisbruik. De heer H. Ooopmans opende de vergadering met te herinneren, dat vóór ongeveer 4 jaar de Volksbond optrad met den als spr. genoodigden heer mr. H. Goeman Borgesins; in 't eerst telde de afdeeling weinig leden, welk aantal allengs vermeerderde en heden tot 130 is aangegroeid een getal dat, in aanmerking genomen de 18000 inwoners dezer stad, zeker nog veel te klein genoemd mag wor den. Het doel en werken van den Bond is genoegzaam bekend en haar streven om de drinkgewoonte bij ons volk tegen te gaan gaf reeds resultaten, vooral op de lotingsdagen. Verder herinnerde bij aan de gezellige avonden, de oprichting van volkskoffiehuizen en het uit- noodigen van verschillende sprekers, zooals b.v. op dezen avond Hoogleeraar mr. D. Simons, aan wien hij daarop het woord verleende. De spreker begon met deze stelling to ontwikkelen misdrijf is een maatschappelijk ziekteverschijnsel dat niet alleen verklaard wordt door de slechtheid van het indi vidu, maar waarbij men heeft na te gaan, de redenen die er toe leidden. Spoedig komt men tot de overtuiging dat aanhoudend straffen niet waarborgt tegen het voort bestaan van het kwaad, en derhalve beeft men de oor zaken op te sporen, en te trachten, die uit den weg te nemen. De bestudeering van dit vraagstuk door den spr. en anderen bracht aan het lichtdat het aantal misdrijven eer toe- dan afneemt ;en schonk allen de overtuiging, dat onder al de oorzaken het misbruik van sterken drank vooraan staat. Daar, bij het berekenen van de nadeelen, niet alleen de persoon zelf, de misbruiker, getroffen wordt, maar meestal voor vele anderen, dus voor de gemeen schap daaruit slechte gevolgen voortvloeien, is het optre den van den staat niet alleen gerechtigd maar noodzake lijk. Om dus dit optreden te rechtvaardigen meende spr. 't uoodig, het verband aan te toonen tusscheu drankmis bruik en misdaad, en verschil van gevoelen daaromtrent was z. i. onmogelijk, daar overvloed van voorbeelden en onwederlegbare cijfers het kunnen bewijzen. Nu volgden uit spr.'s eigen onderzoek en dat van anderen eenige voorbeelden die alle hetzelfde resultaat gaven n. 1.de drankduivel heeft grooten invloed op het plegen van misdrijven. Ben Fransch schrijver beweerde, dat van 10 misdrijven er stellig 8 voorkomen bij ben, die van ster ken drank misbruik maken, ja nog meer en volgens hem is een matige misdadiger een zeldzaamheid. In Belgie waren onder 202 ter dood veroordeelden 128, dus 60 procent, die als gewoonte-dronkaards moch ten worden beschouwd en ook bij ons is de toestand niet minder ongunstigeen predikant te Seheveningen, die vele gevangenen bezocht, vond zelfs onder 10 ver oordeelden 9 drinkers. Terecht heeft dr. Fabius dus gezegd: »Vorst Alcohol moet bestreden worden, als de hoofdbewerker van het misdrijfals hij niet van zijn troon gebonsd wordt, zal het aantal misdaden nog steeds stijgen". Een Duitseh geleerde trachtte den invloed van den drank op het aantal misdrijven nog op eene andere wijze te betoogen en vond, dat 59 percent op zondag en ook een groot aantal op zaterdag en maandag waren bedreven juist de dagen waarop nog al aan Vorst Alcohol wordt geofferd. Deze uitspattingen veroorzaakten niet alleen misdrijven tegen lijf en leven, zooals manslag en moord, maar daaronder komen er ook voor tegen den eigendom, oorzaken van armoede on vaak die tegen de zeden. Zijn onderzoek in Oldenburg, Sleeswijk, Hessen en Branden burg overtuigde hem, dat 70 percent ervan met mis bruik van sterken drank in verband staan. Bij eene na dere beschouwing over dit verband, wilde spr. met zijne hoorders nagaan hoe het misbruik op vierderlei wijze aanleiding kan geven tot het plegen van strafbare feiten le onder oogenblikkelijken invloed 2e leidt het misbruik tot armoede of ondergang der positie enz.; 3e heeft het bedenkelijken invloed op den persoon, die zich er aan schuldig maakt en 4e heeft het hoogst gevaarlijke gevol gen voor de kinderen en verdere nakomelingschap. Het eerste te bewijzen kost al weinig moeite en bij elke rechtspraak zijn de voorbeelden om het grijpen Spr. haalde uit eigen ervaring nog een paar voorbeelden aan van een jongeling te Utrecht, 1 en van een anders oppassenden Bngelschen matroos alsmede een bericht uit een Fransche courant, waarbij een vader in dien toestand zijn kind had doodgedrukt en dus onbewust diens moordenaar werd. Met dien onmiddelijken invloed houdt het verband niet op, maar spoedig blijkt veelal het inkomen niet voldoende en als armoede en gebrek komen, dan wordt vaak nog bij den drank troost gezocht, de ellenue steeds grooter en het einde is gewoonlijk een misdaad. Ook bij meer gegoeden is dit vaak het geval, de behoeften blijven ge lijk en misbruik van vertrouwen of verduistering een niet zelden voorkomend vergrijp. Een treffend beeld tee^ kenden, naar spr. gevoelen, de platen op de tentoonstel ling, dit jaar door den Volksbond gehouden en waarop eene serie voorsteldehet huisgezin vol geluklater ellendiger en ellendiger, tot op de laatste, de vader met het pistool in de hand gereed staande een sluipmoorde naar te worden. De invloed, dien het misbruik heeft op den persoon zelf. is vrij ernstig. Het sloopt zijn kracht, maakt hem buiten staat zijn arbeid goed te verrichten, ontneemt hem zijn zedelijk gevoel, het verslapt hem naar lichaam en geest ontneemt hem al datgeen wat den mensch onderscheidt en maakt hem ten slotte aan het dier gelijk. Ook hier van zijn in de praktnk ervaringen genoeg opgedaan (spr, noemde er enkele) en vele goede burgers zijn er door verlaagd tot landloopers en vagebonden, die onze rijks werkinrichtingen bevolken. Treffend was eene schets van zulke verstompte wezens door een Fransch geneesheer, welke spr. voorlas en zoo vervolgde hij daarnamisschien is dit alles nog niet het ergste, omdat het betreft hemzelf of zijne naaste om geving maar erger is de invloed, dien het heeft op de kinderen en het nageslacht van den dronkaard." In dezen worden terecht de zonden der ouders tot in verre nageslachten bezocht aan de kinderenwaaronder men aantreft: nieuwe dronkaards, stompzinnigen, krank zinnigen misdadigers enz. Vader dronkaard, zoon dronkaard is bijna regel zonder uitzondering en een geleerde zeide terecht: »ik was liever de zoon van een krankzinnigedan van e6n dronkaard," want het gevaar is no«' veel grooter. Een Fransch ge neesheer verzekerde: »zoek als ge onder de ouders uwer patiënten geen krankzinnigheid of vallende ziekte vindt, maar steeds naar alcohol voor oorzaak." De gevolgen hiervan zijn gewoonlijk in het eerste geslacht weder drankmisbruik en zedelijke verwording in het tweede nog misbruik en hersenverslapping, in het derde hypo chondrie zelfmoord enz., in het vierde stompheid en idiotisme of kinderloosheid. In 215 families had hij de gevolgen tot in vier geslachten nagegaan en steeds waren de cijfers even droevig en welsprekend zoodat ook volgens hem alcoholisme, krankzinnigheid en misdaad eene afzich telijke drieëenheid vormen. Meer dan één onderzoeker beweerde: »onder den stamboom van een dronkaard vindc men tal van allerlei onzedelijken en misdadigers en daarom kan men terecht als slotsom neerschrijven »de alhocol ziedaar de vijand Als men hem kon wegdenken, zou men ook vele gevan genissen kunnen sluiten en zou het aantal misdrijven dalen. Het is dus een dure plicht, die rust op ieder, op de gemeenschap en den Siaat, om te streven het misbruik tegen te gaan en nategaan hoe dit kan worden bereikt. Het lag niet in spr. bedoeling jnist aan te wijzen, hoe en op welke wijze de Staat zou moeten en kunnen optreden. Alleen wil hij even wijzen op bet nuttelooze van de strafbepalingen, die boete, hechtenis of opzending eischen voor hen, die zich in kennelijken staat vertoonen op den openbaren weg, en waaraan nog jaar'ijks ongeveer 30000 personen zich schuldig maken en enkel het werk van den kantonrechter vermeerderen. De Staat zal z. i. beter doen maatregelen te nemen, die regelrecht tegen het misbruik ingaan, door b.v. drankmisbruikers te verwjjzen naar daarvoor afzonderlijke inlichtingen, waar alles gedaan wordt om hen op het gevaar te wijzen en te genezen. De bestrijding zoo besloot spi., kan echter niet alleen komen van staatswege; hij kan slechts hulp verleenen maar de bestrijding moet voortkomen uit de personen zelf, Door bespreking en gezamenlijk streven naar vermindering, het aanwijzen van de gevaren voor het individu en zijne nakomelingschap, voortdurende en ernstige waarschuwing en doeltreffende wapenen, zooals die van den Volksbond, als ook door zijn in groote trekken gegeven betoog hoopt spr. dat enkelen zullen worden opgewekt naar hunne krachten den strijd mee te voeren om ons te verlossen van vorst alcohol en hem te doen neerploffen in de diepte, waarin hij behoort te zijn. Na hartelijken dank aan den geleerden spreker voor zgn gloedvol en met sterx sprekende beelden voorzien betoog, beveelt de heer Coopmansnogmaals den Volksbond bij allen aan en sluit daarop de vergadering. In Hemoriam Met een enkel woord maakten wij reeds melding, in ons vorig nummer, van bet overlijden van den heer P. J. ÏËollman. Gaarne geven wij nog een plaats aan het onderstaande: Nog maar weinige uren van het nieuwe jaar waren .'erstreben, en de dageraad van den eersten dag nauw aan de kimmen verrezen, toen in de stad Alkmaar zich de mare verspreidde, dat een geacht en geleerd ingezeten ter eeuwige ruste was ingegaan. Het was de tijding dat de heer P. J. Hollman, docter in genees-, heel- en verloskunde, hier ter stede sedert 1 April 1883 gevestigd na een kortstondige ziekte in den vroegen morgen van 1 Januarizacht en kalm was ontslapen. Met een gevoel van meer dan gewone deelneming werd dit doodbericht door velen vernomen. Geen wonder dan ook de oude docter had in den tijd van zijn verblijf in Alkmaar zoo velen aan zich verplicht, door steeds bereidwillig voor geringe kosten en vaak ook voor niets, zijne gewaardeerde raad en hulp te ver leenen aan de vele patiënten die zich tot hem hadden gewend, zoo in de stad als van elders. Van algemeene bekendheid was ook zijne uitgebreide kennis op het gebied der geneeskunde, wiskunde en ster- rekunde, en niet minder zijn vlug en helder oordeel. Van zijn ijver en groote werkkracht getuigt de samen stelling van zoo menig geschiift op velerlei gebied, de beantwoording van menige prijsvraag en het verwerven van vier gouden medaljes. Door dit alles en nog zoo veel meer heeft het ver scheiden van dr. Hollman een gemis veroorzaaktdat lang en diep zal worden gevoeld. Dr. Pierre Isaac Hollman wrd den 27 September 1820 te Antwerpen geboren, volbracht zijne studiën te Leiden, en promoveerde aldaar in de jaren 1845 en 1846 tot docter in de drie vakken der geneeskunde summa cum laude. Hij vestigde zich kort daarop als geneesheer te Vorden, bij Zutphen waar hij slechts één jaar bleef en naar Edam vertrok, waar hij als volijvrig en kundig genees heer een drukke en uitgebreide praktijk verkreeg en behield. Op 1 April 1883 te Alkmaar gekomen, om meer rus tig te kunnen leven, heeft hij echter den levenstijd die hem nog restte niet ongebruikt gelaten maar in zijne woning velen gediend zoowel de menschheid als de wetenschappen. Op 4 Januari werd zjjn stoffelijk overschot, gevolgd en begeleid van eenige vrienden en belangstellenden graf waarts gebrachten op de stedelijke begraafplaats ter aarde besteld. Sit illi terra levis requiescat in pace. Hamer van Moophandel. In de vergadering van den 2 waren aanwezig de heeren A. Prins Az., voorzitter, S. de Lange P.Bz H. P. Ibii-k Meienbrink, J. G. Potgieser P. J. Boom en de secretaris. Afwezig de heeren A. J. T. Conijn en Th. v. Spall. Na goedkeuring en ondertaekoning der notulen werden de uitgegane stukken gelezen, waaronder: eene missive aan B. en W., houdende advies omtrent de bij den Raad ingekomen adressen tot het verzetten der groote najaarsmarkt, zoodat die niet meer op zondag wordt gehouden. (Het advies luidtdat op de daarbij aangevoerde gronden het verzetten der markt in het nadeel van den handel en het marktwezen der gemeente zou zijn. Voorts werden de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden, de heeren A. J. T. Conijn, J. G. Potgieser en P. J. Boom, onderzocht en goedgekeurd, waarna de verkiezing plaats heeft van een voorzitter en vice-voorzitter. De heer A. Prins Az. wordt als voorzitter herkozen met vier stemmen tegen één op den heer Conijn, laatst genoemde wordt met algemeene stemmen als vice-voor zitter herkozen. Bij de rondvraag worden diverse voorstellen gedaan die in de volgende vergadering nader aan de orde zullen komen, waarna de vergadering wordt gesloten. Aanbesteding. Den 3 had alhier de openbare aanbesteding plaats van de jaarlijksche (gemeentewerken, als perceel I het onderhouden van alle gemeente-gebouwen, scholen, brug-' gen, riolen en verdere werken in 5 afdeeliugen, als A. gewoon onderhoudraming f 1898, ingeschreven door: P. v. d. Waal f 1629, Spruit en Wils f 1600, F. Rike f 1590,75, C. Grootegoed f 1590, S. Fraijman f 1550 N. van der Voort f 1440. B. riolen, raming f 1024, ingeschreven door: J. Schoen f 1260, C. Grootegoed f 955, P. v. d. Waal f 955, S. Fraijman f 936, F. Rike f 932,40, Spruit en Wils f 925, N. v. d. Voort f 808. C. stukadoorwerk, raming f700. Ingeschreven door: W. Harms t 695, D. H. Horstmanshoff f 685, H. Jansen f 669, J. van der Meulen f 665. D. smidswerlc, raming f 600. Ingeschreven door: C. Bes- I teman f 538, D. van Vliet f 492, A. v. d. Linden f488. E. zink- en loodgieterswerk, raming f 364. Ingeschreven doorF. Rike f 402, J. Coppens f 399, C. Kieft f 280. Perc. II. Het doen van eenige vernieuwingen aan de ge houwen, schoollokalen en onderwijzerswoningen schoolmen- beien ,enz., raming f 3796. Ingescbreven doorJ. Dorre geest f 3961 P. van der Waal f 3602, Spruit en Wils f 3650, F. Rike f3564,70, J. Ligthart f 3513, C. Groote goed f 3483, H. de Rover f 3478,44, S. Frajjman f 3465. Perc. III. Het doen van eenige vernieuwingen aan de bruggen, raming f 1535. Ingeschreven door C. de Wijs f 1710, W. Zwager f 1675, J. Oldenburg, Bergen, f 1630, F. Rike f 1394, Spruit en Wils f 1360, J. Ligthart f 899. Perc. IV. Het verrichten van voegen inboetwerken aan de walmuren, het ajboenen daarvan alsmede het doen van eenige vernieuwingen daaraan, raming f 2949. Ingeschre ven door Spruit en Wils f 3873, J. Oldenburg, Bergen, f 3070, J. Ligthart f 3000, P. van der Waal f 2910, S. Fraijman f 2893, C. Grootegoed f 2845, F. Rike f2824, J. Schoen f 2612. Perceel V. Het leveren en vervoeren van de benoodigde materialen voor buitenwegen, voetpaden enz. raming f 2602. Ingeschreven door: J. Ligthart f 2500, G. Ruigewaard, Egmond a/d Hoef, f 2480, H. Schuijt f 2430, N. van der Voort f 2300, Spruit en Wils f 1987. Perceel VI. Het onderhouden van den Hoeverweg, van af den Bergerweg bij Alkmaar, tot aan het dorp Egmond aan den Hoef, even voor de onderwijzerswoning, met de daarbij behoorende kunstwerken als: het tolhuis met toebe hooren enz., raming f 1247. Ingeschreven door: J. Ligt hart f 1450, W. De ker f 1350, Spruit en Wils f 1225, H. Schuijt f 1090, N. van der Voort i 850. Combinaties. Perceelen I afd. A en B, II en IV, raming f 9667. Ingeschreven doorSpruit en Wils f 9900 F. Rike f 8640, C. Grootegoed f 8523, S. Fraijman f 8510. Perc. V en VI, raming f 3849. Ingeschreven door J. Ligthart, f 3699, J, Oldenburg, Bergen, f 3530, H. Schuilt f 3500, G. Ruigewaard, Egmond a d Hoef, f 3500, Spruit en Wils f 3200. Toewijzing. Den 4 zijn gegund perceel I. afd. A. aan N. v. d. Voort f 1440, B. dezelfde f 808; C. aan J. v. d. Meulen f 665; D. aan A. v. d. Linden f 488E. aan C. Kieft f 280 II. aan S. Fraijman f 3465 III. aan Spruit en Wils f 1360 IV. aan J. Schoen 1 2612 V. aan Spruit en Wi s f 1987 en VI. aan G. Ruigewaard f 1075. (kladde straten. In den voormiddag van den 4 kwam C. B., arbeider aan de gemeeutereiniging alhier, door de gladheid van de straat, op de Oudegracht te vallen. Hij bezeerde zich zoodanig, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. Ter voorkoming var meerdere ongelukken zou het gewenscht zijn, dat op de gladde straten, in het algemeen, met wat ruimer hand zand wordt gestrooid. Gratificatie. Aan de vrijwillige brandweerkorpsen Burgerplicht" en Alkmaarsche Turnclub" werden gratificatiën toege kend door de brandverzekering Maatschappij »de Neder landen" te Zutfen, en de Nering Verzekering-Maat schappij", te Nieuwe Niedorp en Amsterdam, als erken ning hunner goedgeslaagde pogingen tot behoud der belendende perceelen by den brand van het pakhuis van den heer W. Penaat W.Pz. alhier, op donderdag, den 27 Dec. REHE AI AGE A, wegens in 1900 aan de gemeente Alkmaar gedane leveringen, worden ingewacht vóór 31 Januari 1901, wat betreft de gasfabriek en de gemeente-reiniging bij de Directeuren van die takken van dienst, wat betreft de openbare werken bij den gemeente-architect en wat de overige takken van dienst aangaat ter gemeente-secretarie. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdageiil des morgens tusscheu 9 en 12 uur Een heerenhoed, een lot nr. 17173 van het Hersiellings- oord, een zilveren oorknopje, drie portemonnaies met eenig geld, 20 post- en 20 plakzegels, een lederen tasch, t een rozenkrans, een sportkar een zilveren broche, een jj hoedenspeld met gouden knop, eea ring met twee sleu- teltjes, een paraplnie, twee huissleutels.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2