PARIJSCHE BRIEVEN. ederland. »De Hollandsehe kolonisten in de koloDie zijn smarte lijk getroffen door het verbranden van hoeven, de behan deling van vrouwen en kinderen in de republieken en de starre weigering van Engeland om niet dan een on voorwaardelijke overgave aan te nemen. In de grensdis tricten hebben zij meer dan een jaar gezucht onder de krijgswet en een speciaal hof spreekt nu recht over de raddraaiers waaronder men zelfs jongens van 18 jaar- heeft gerangschikt. »Is het onder deze omstandigheden te verwonderen dat zij zeer vijandig gezind zijn, zelfs al zijn ze niet in massa in opstand gekomen Dit hebben zij niet gedaan om twee redenen lo omdat ze geen aanvoerder hebben 2o. omdat ze geen wapens en munitie hebben. Maar als de kolonie in opstand komt zal de taak dan niet te zwaar worden, zelfs voor Groot-Britannië Het schijnt ons hier toe dat ze alleen maar de spoorwe gen behoeven te vernielen die van de kust naar het noorden loopen om lord Kitchener's positie onhoudbaar te maken daar generaal Botha meer dan sterk genoeg is om het verkeer over de Natalsche en de Ooster- (Delagoa-) lijn te beletten. i. Parijs, 3 Januari 1901. De negentiende eeuw behoort tot het verledene en evenzoo het jaar der groote Parijsche wereldtentoonstelling. Bieden wij U allen, directeuren en redactenren, lezeressen en lezers der Alkmaarsche Courant onze boste gelukwen- schen bij het begin van dit jaar, en slaan wij dan even een terugblik op het vorige, in zooverre dit Parijs betreft. Wanneer wij later aan 1900 denken dan zal hier de herinnering aan de tentoonstelling al het andere op den achtergrond dringen, zoo is het met de jaren '78 en '89 gegaan, en zoo zal het ook met 1900 blijven. En evenals in 1889 de groote tentoonstelling ons rust en verademing gaf na de woelige dagen van het vBoulangisme", zoo bracht ook de expositie van 1900 kalmte in de onuitputte lijke saffaire", de Dreyfuszaak, welke thans wel weder wil herleven, doch waarvan allen hier meer dan genoeg hebben. De vafiaire'' deed voorzeker in Holland veler sympathie voor Parijs en Frankrijk verflauwen, doch gelooven wij die sympathie weder herwonnen te hebben, nu bleek door het bezoek en de warme ontvangst van president Krnger, hoe geheel Frankrijk en vooral Parijs zulke warme boerenvrienden zjjn. Men is hier bepaald blij, dat de boeren thans weder succes hebben, het is alsof die oorlog in Transvaal eene parijsche zaak is, zoo houdt ieder hier er zich mede bezig. Eergisteren, op Nieuwjaarsavond, waren wij met eenige vrienden in een café concert, de directeur trad op in eigen perBoon, en droeg een bóeren- krijgszang voor, natuurlijk in het Fransch. De stamp olie zaal daverde van de toejuichingen, en het geroep van »bisbis 1" hield niet op, vóór de zanger het laatste couplet herhaalde. Voor ons Hollanders is dit niet onaan genaam, want men beschouwt ons als landgenooten der Boeren, dus krijgen wij ook een deel van die sympathie. Behalve ons succes op de tentoonstelling en als land genooten der Transvalers, kunnen wij ook wijzen op vrij groot geluk in de sportwereld. Bij het wielrijden, in de groote wedstrijden der Expositie, waren de eersten beiden Hollanders, Harry Meyers won den Grand Prix van het snelrijden, en Cordang den Bol d' Or in den wedstrijd van 24 uur. In het worstelen had de Hollander Van den Berg groot succes, wel kwam hij niet uit den strijd als wereldkampioen, maar hij behoorde toch tot het laatste drietal, dat zegepraalde over honderden der sterkste wor stelaars, na een wedstrijd, welke volle veertig avonden duurde, bleef van den Berg No. 3, alleen overwonnen door den Belg Constant La Boucherdie No. 2 was, en door den Franschman Laurent de Beaucaire, een verbazende atleet van 118 Kilogrammen, die het Kampioenschap won. Wjjzen wij verder op den Metropolitain, den zoo lang verwachten en eindelijk grootendeels voltooiden onder- grondschen spoorweg, die ons voor enkele sous in vliegende vaart van het Bois de Vincennes naar het Bois de Boulogne voert, en allen, die Parijs kennen, weten ook, dat dit eene flinke reis is. Minder aangenaam is het feit, dat het sluiten der ten toonstelling hier eene groote menigte leegloopers naliet, vagebonden, waaronder vele ongelukkigen, doch ook vele misdadigers. Wij weten dit echter alleen maar van hooreu zeggen en door het lezen in de couranten, want hoewel wij sedert 18 jaren dikwijls op alle uren van dag of nacht naar huis gingen, tot nog toe werden wij zeiven nooit aangerand. Op theatraal gebied zal vooral de brand van het Tbé&tre Frai^ais hier lang in veler herinnering blijven. En dat juist met de groote tentoonstelling. Enfin, na langer wachten dan wij eerst gemeend hadden, is de zaal nu toch weder geopend, en wel voor eenige dagen, op 29 December, dus toch nog in het Oude jaar, met eene Gala voorstelling, welke werd bijgewoond door alle grooten van Parijs, president Loubet en echtgenoote, den Koning der Belgen, de presidenten van Senaat, Kamer en Ge meenteraad, vreemde gezanten, leden van Kamer en Senaat, letterkundigen, enz., enz. en dames in prachtige toiletten. Is de balans van het laatste jaar der 19e eeuw voor Parijs dus eene rustige, daarbniton zien wij helaas donkerder wolken. Om van China niet te spreken, dat ligt zoo ver weg, zoo valt het niet te ontkennen, dat de oorlog in Transvaal wel eens hier naklank kan vinden. Men is hier zoo buitengewoon blij, iederen keer, dat de Engelschen het daar lastig krijgen, en de toon van vele bladen is tegenover de Engelschen 'zóó minachtend en vijandig, dat het wel eens leolijk kan afloopen. Daarvoor waarschuwen hier, zooals wij reeds vroeger schreven, sedert goruimen tijd vele kalme Franschen, hopen wij dos, dat de 20e eeuw meer licht brenge dan de verlichte 19e eeuw, en de ooi logen weldra voor goed tot het verledene zullen behooren. Dan zullen alle menschen op aarde in vrede kunnen samenwerken, om deze wereld eindelijk tot eene gelukkige tijdelijke verblijfplaats te maken. L_M. T. President Uruger. De toestand van President Krnger is zoo gunstig, dat het volledig herstel nog slechts een quaestie van dagen is. Het uitgeien van bulletins is gestaakt. De President mag reeds een groot gedeelte van den dag het bed verlaten. Blijkens berichten, te 's-Gravenhage ontvangen, moet dr. Rijkens, krijgsgevangene op Ceylon, die ernstig door typhus was aangetast, zoo goed als hersteld zijn. In de stoomwerkplaats van 's Rijkswerf is ten Den Helder, waarschijnlijk tengevolge van een gebrek aan de veiligheidsklep, een windbuis met donderend geraas uiteengesprongen, waardoor een groot aantal glasruiten in de werkplaats werden verbrijzeld. Daar de ontploffing tijdens het schaftuur plaats vond en zich dos niemand in het gebouw bevond, haddon geen persoonlijke onge lukken plaats. Te Dordrecht is op de sleepboot »President Krnger" tengevolge van het bevriezen der afvoerbuis der waterkist, deze laatste uit elkaar gesprongen, waardoor de 18-jarige stoker K. Bozua geheel met stoom overdekt werd, en hevige brandwonden kreeg. Een schip vergaan. Op den Oudejaarsdag werd door de Zuiderzee-politie een tjalk gezien, die niet ver van Edam kruiste en veel van den storm had te lijden. Men kon haar echter niet bereiken. Alle pogingen daartoe leden schipbreuk. Thans wordt vermoed, dat bedoeld schip met man en muis is vergaan. Te Edam spoelden allerlei voorwerpen aan van het schip bljjkbaar alkomstig. O. m. spoelde aan een kompas, luiken, en een kist, waarop staat te lezen Kor poraal D. Zuidhof, en daarin lag een kapotjas, gemerkt 3895, een werkkiel, een ketel, borstels en een zakboekje, (voor zooveel leesbaar) toebehoorende aan Bakker of Zuidhof, le reg. infanterie, Ie comp., 3e batljon. Het in de Zuiderzee vermoedelijk verongelukte schip behoort aan schipper Znidhof van Vollenhove. Voor de Hoeren. Voor de vrouwen eo kinderen der krijgsgevangen Boeren en voor de Boeren krijgsgevangenen te St. Helena en Ceylon zijn uit verscheidene plaatsen van Nederland en uit België en Frankrijk, eene groote hoeveelheid gel delijke giften en goederen, als kleeren, versnaperingen, tabakboeken dekens, enz. aan het Middelburgache comité geschonken, zoodat door de expediteurs de Vries Co., Amsterdam, 20 Nov. en 21 Dec. eene bezending goederen ter waarde van f 550 aan den Ounsul-Generaa! der Nederlanden, den heer B. A. Wennink te Colombo, voor de krijgsgevangenen te Ceylon, en 18 Dec. eene bezending goederen aan den Consul-Generaal der Nederl. te St. Helena voor de krijgsgev. aidaar, is verzonden ter waarde van f 1000. Tevens zijn 19 Deo. goederen ge zonden aan den Consul-Generaal te Kaapstad, den heer B. M. de "Waal, voor de vrouwen en kinderen der ge vangen Boeren, ter waarde van f 750 en bestemd voor mevr. Koopmans-de Wet. Ook werd door het comité een bedrag van f 600 voor de vrouwen en kinderen der ge vangen Boeren aan den heer 3. M. de Waal te Kaap- stad gezonden. Door mevr. Koopmans-de Wet werden 21 Dec., nit naam van het Middelb. comité, drie groote kisten ge zonden naar de zieke gevangenen te Greenpoint en te Simonsbaai. Door het sub-comité te Parijs, dat zich in verbinding gesteld heeft met het dames-comité »Le sou des Boers"' aldaar, weid 18 Dee. een kist, inh. 134 kleedingstnkken, voor de vrouwen en kindei en naar Kaapstad gezonden voor mevr. Koopmans-De Wet. Te Zwolle en Gorinchem vormen zich sub-comité s, ter wijl de kleeren door mevr. Waczklewics aangevraagd op de gewone wijze door het Middelb. comité naar Kaap stad gezonden worden. Alle goederen onder het merk MC op te zenden aan de expediteurs de Vries Co., Ruyterkade lüü Amsterdam. Het comité bericht tevens, dat het gaarne meerdere goederen en geldelijke giften voor de vrouwen en kinderen der gev. Boeren en voor de krijgsgev. te Simonstad, St. Helena en Ceylon in ontvangst neemt. Blijkens een ingekomen schrijven van de heeren dr. G. van Houtum, P. Postma en P. S. Roux, 8 December door het comité ontvangen, »zijn bijna alle krijgsgev. zeer behoeftig. Gevraagd worden voor de krijgsgev. aldaar, tabak, pijpen, sporthemden, havermout en school boeken voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, beginselen van Engelsch, Fransch en Duitsch en bijbels, psalm- en gezangboeken enz. Voor de krijgsgevangen te St. Helena worden gevraagd tabak, k.eeren, ondergoed en bovongoed, conserven, siga- ren, postpapier, inkt. muziek voor viool en voor mannen koor, een goede viool en een alt-viool; ook voor de offi cieren aldaar worden kleeren, tabak enz. gevraagd. Het comité ontving tevens, 15 Dec. en 4 Jan., brieven van mevr. Koopmansde Wet, waarin opnieuw dringend ge vraagd wordt om kleeren etc., voor »do vrouwen en kin deren." Kinderkleeding is hoog noodigschrijft mevr. Koopmans, »ook voor üeele kleine kinderen, do vrouwen hebben niets voor hunne kinderen." Verder vraagt mevr. Koopmanswollen of katoenen kousen, liefst zwart, 3 grootten, katoenen hemden, nachtponnen, pantalons voor vrouwen, hand- en zakdoeken, lakens, sloopen, wit linnen, ook ongemaakte stof voor kleeren voor vrouwen en stuk ken flanelette, zoodat de vrouwen er van kunnen maken wat zij noodig hebben. Mevrouw Koopmans verzoekt tevens dringend goederen en versnaperingen etc. voor de krijgBgev. te Simonstad en te Greenpoint, vooral voor de zieken aldaar. Het comité, gaarne deze goederen vragende, bericht, dat de eerstvolgende zendingen naar Kaapstad, Ceylon en St. Helena, 10 en 17 Januari en zoo veel mogelijk iedere week plaats vinden, van uit Amsterdam. AJle goederen gelieve men onder het merk M. O. met opgave van de plaats der bestemming en van den inhoud, te zenden aan de expediteurs en cargadoors de Vries Co., Ruyterkade 100 Amsterdam. Vracht en onkosten komen voor rekening van het Mid delb. Comité. Mogen wij opnieuw, door flinke zendingen, onzen Z.A. broeders en hunnen vrouwen en kinderen ook hierdoor onze sympathie doen blijken en hun Dood en ellende lenigen Onze boter in het buitenland. -In België is met 1 Januari een wet in werking getreden, waarin bepaald wordt, dat boter, welke lager titreert dan 25 cc., niet als natuurboter beschouwd zal worden. Onze boter nu titreert gedurende een gedeelte van het jaar lager dan dit aangenomen cijfer, zoodat ge durende een deel van het jaar uitvoer van onzo boter naar genoemd land onmogelijk wordt. Naar aanleiding van deze feiten hebben de hh. Van Hamel Roos en Harmens zich nogmaals in verbinding gesteld met toongevende Londensche scheikundigen, om te weten, wat eventueel in Engeland zou kunnen geschieden, en of het misschien mogelijk zou zijn, de onvervalsehte doch lager dan 25 cc. titreerende boter, welke niet in België aangenomen wordt, in Engeland te doen accep teeren. De Engelsche deskundigen verklaarden in geen geval dergelijke laag titreerende boter als onvervalscht te kunnen aannemen. De quaestie waarvoor onze hoterhandel dns staat is niet: »Is laag titreerende boter onvervalscht of niet?" maar weldat het buitenland weigert laag titreerende boter als natuurboter te ontvangen, zelfs al is deze on vervalscht. Toen in de Belgische Kamer de bedoelde nieuwe boter- wet ter sprake kwam, werd door een der afgevaardigden gevraagd wat de Belgische boeren moesten doen met hunne natuurboter die lager dan 25 cc. titreerde en dus, onvorkoopbaar was. Het mer*waardige antwoord van den minister luidde»Die moeten ze maar in hun eigen huisgezin opeten!" Onze export-hoterhandelzeggen genoemde heeren in hun »Maandblad", zal met deze draconische besluiten van buitenlandsche regeeriDgen en scheikundigen reaening dienen te houden en o. a. door speciale voeding der koeien gedurende een zekeren tyd van het jaar het ge halte van vluchtige vetzuren moeten trachten te verhoogen. (Handelsblad.) Te Hoorn hebben B. en W. aan den Raad voor gesteld een verzoek te richten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken om de gemeentelijke Hoogere Bur gerschool tot eene Rijksinrichting te maken of de rijks subsidie te verhoogen. Tevens zal voorgesteld worden den gasprijs met 1 c. per M3. te vermeerderen. Brand. Een felle brand heeft gewoed in het perceel 13 aan de Nieuwmaikt te Amsterdam. In het beneden gedeelte van het huis was gevestigd de beddenwinkel van den heer Dias. Op de eerste verdieping woonde bet gezin van den diamantwerker Streep, op de tweede het gezin Breebaart. Alles te zamen waren ongeveer 25 kinderen en volwassenen in het perceel aanwezig toen de brand bespeurd werd. Streep ontdekte bet vunr bet eerst en wel zeer nabij de trap. Hij had de tegenwoordigheid van geest de zjjnen dadelijk op de straat te brengen en tevens de andere bewoners te waarschuwen. Het huis was daardoor spoe dig ontruimd, maar daar de meeste, vooral de kinderen, nog te bed warenwas er van behoorlijk aankleeden geen sprake en leverden de lieden, gelijk zij daar stonden verkleumd door de vinnige koude, een deerniswaardigen aanblik op. Gelukkig zijn er steeds in zulke oogenblikken hulp vaardige menschen to over en weldra waren dan ook allen zoo plotseling nit hun huis verdreven bij bureu onder daa gebrachtwaar hun warmte en zoo noodig verkwikkende spijs en drank werden verschaft. Vorst en koude maakten 't de brandweer niet gemak kelijk maar zij wist toch na eenigen tijd van hard werken met drie stoomspuiten en.oenige Vechtkranen het vuur meester te worden. Alle bewoners waren verzekerd. IJsberlcliten. De reizigers, die Zaterdagavond met de stoombooj. Stad Zwolle, van de Zwolsche Stoombootmaatschappij, voornemens waren de reis over de Zuiderzee naar Kam pen en Zwolle te maken hebben een paar moeielijke en gevaarvolle dagen doorleefd. De kapitein had hen vooraf opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid dat bet ijs in de Zuiderzee den overtocht zon kunnen beletten of althans zeer bemoeilijken doch zij meenden het er op te kunnen wagen, ook wijl de boot uit Hooru kort te voren zonder groot bezwaar en nagenoeg op tijd was aangekomen. Iu het eerst ging het goed tot ongeveer ter hoogte van Marken doch daar was het ijs zoodanig toegenomen, dat aan verder reizen niet te denken viel de kapitein zag zich daarom genoodzaakt weer terng te koeren in de hoop Amsterdam nog te kunnen bereiken. Doch ook deze hoop verdween, toen nabij het fort Pampus het ys zóó dik en dicht bleek te zijn dat het schip geheel vastraakte en met geen mogelijkheid heen of weer kon. Het was toen reeds ongeveer elf uur in den avond geworden. In de felle en scherpe koude werdon nog alle pogingen gedaan om los te komen, doch hoewel gedurende den nacht en den geheelen Zondag daarmede werd voort- gewerkt, bleek dit ten slotte onmogelijk te zijn. Maandag tegen den morgen kwamen de reizigers in overleg met den kapitein, overeen het verdere gedeelte van den terugweg te voet over het ijs af te leggen. Slechts één der reizigers, een man van 70 jaar, zag daartegen op en wilde liever op de boot bljjven. Het was, gelijk te begrijpen is geen aangename of gemakkelijke onderneming, vooral wanneer men weet dat in het gezelschap ook eenige jonge kinderen waron en dat verscheidene reizigers allerlei bagage met zich hadden mede te voeren. De drie kinderen werden in can mand in een kist gezet en door de goedwillige medereizigers ge dragen ot voortgetrokken, waarbij herhaaldelijk meer dan eea door de gladheid struikelde of omviel. Ouder deze omstandigheden en na een tocht van ruim 2!/2 uur be reikte men des morgens om ongeveer tien uren het fort Durgerdam. Daar had men het geluk zeer vriendelijk eu gastvrij ontvangen te worden door den majoor-fort wachter en zijn gezin hijzelf en zijne vrouw eu dochter beijverden zich, door terstond koffie te zetten do verkleumde tochtgc- nooten weer wat te doen ontdooien, hetgeen vooral voor de kinderen hoog noodig bleek te zijn. Na aldaar een klein uur te hebben vertoefd word de tocht andermaal en op dezelfde wijze voortgezet over het ijs naar het dorp Durgerdam en vandaar over den dijk naar Nieuwendam vanwaar men met de stoomtram ein delijk omtreekB 3 nor te Amsterdam aankwam. Aan de reizigers werden de kosten voor hunne niet volbrachte reis terstond teruggegeven. Groote lof wordt door de reizigers toegebracht aan den kapitein, den heer Oost inga, uit Zwolle, die gedurende den mooielijken tocht steeds zijn post op de brug der boot heeft blijven innemen en blijken neett gegeven van groot beleid en zorgvuldigheid. Dubbel smartelijk was het voor hem dat juist deze tocht zoo onfortuinlijk moest zijn wjjl hijzelf vurig verlangd had spoedig te Zwolle te zijn waar zijn ondste zoon erustifl

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2