Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. DUKUDKLlJKJf) STAflD, ziek ligt. Naar man ons mededeeltheeft de Directie hem terstond vergnnning doen toekomen om zijn schip te verlaten, teneinde zich nit Amsterdam per spoor naar Zwolle te kannen begeven. Volgens latere berichten is de boot den 9 losgemaakt en te Amsterdam aangekomen. (N. v. d. D.) IJs-ongel ukken. Het lOjarig zoontje van den heer D. v. Bekknm te Haarlemmermeer, is met schaatsenrijden op de Ring vaart in een wak gereden en verdronken. Den 8 werd te Hoorn per rijtnig thuisgebracht de heer B., die te Berkhout op het ijs gevonden werd, uit ooren en mond bloedende. Men vreest dat een val hem het leven zal kosten. Den 27jarige A. de B., te Rijp, is in volle vaart met het hoofd tegen een brug gereden waaronder hij op schaatsen wilde doorrijden. Hij kreeg hersenschudding en is overleden. De man was nog ongehuwd, een steun voor zjjn vader. Te 't Zand, nabij Meppel, is een jonge man dood gevroren. Ëen hond op het ijs. Met het ijs kwam te Arnhem ook een hond den Rijn afzakken. Op een ijsschots midden in de rivier hulpeloos, bibberend van koude en angstig blaffend liep het dier voortdurend op zijne broze schots heen en weer. Wie weet wolk een reis de hond al achter den rug had; hij zag er althans sterk vermagerd uit. Dicht bij de plaats waar de schipbrug iu gewone omstandigheden ligt en waar thans de overtocht per pont plaats heeft, merk ten de veerlieden den vreemden reiziger op. Hun goed hart sprak en fluks werd de vlieger door het ijs gestuurd recht op de schots af. Met veel inspanning slaagde men er in het verkleumde dier binnen boord te halen. Barsingerhorn. Van af K o 1 h o r n is, zoover het oog reikt, do Zuiderzee geheel dichtgevroren. Niet tegenstaande °den hevigen wind is het eene ijsvlakte, en is het ijs in 't geheel niet tot bergen opgestuwd. De kustlichten aan do haven worden niet meer ontstoken. Te K o 1 h o r n is op de voorsloot (in 't midden van het dorp) eene spiegelgladde ijsbaan, waarop zich den 8 honderden bewogen. De toegangswegen naar Kolhorn zijn, uit elke richting, in 't midden best rijdbaar, en goed vertrouwd, overal echter zijn de kanten en wallen door het malen der molens ingevallen, en onvertrouw baar. Bij het op- en afgaan zij dus voorzichtigheid aan geraden. Den 8, 's avonds, brak brand uit in eene stroomijt bij den heer T. Koomen, in den Waardpolder, nabij Kol horn, alwaar het kantoor der Plattelands Bankveree- niging »Barsingerhorn" is gevestigd. Het stroo, vele duizende kilo's, waarvan een groot gedeelte geperst was voor den heer H. v. Twuiver te Alkmaar, ging geheel in de vlammen op, de gebouwen bleven, wonderlijk genoeg, gespaard. Bedwelming door kolendamp. In weerwii van de herhaalde waarschuwingen komen toch telkens weder gevallen voor van personen, die zich ter ruste bogeven na in de gesloten kamer oen pot mot kolenvuur ter verwarming te hebben nedergezet. Den 7 zijn te Amsterdam op die wijze twee vrouwen bijna omgekomen. Slechts met heel veel moeite mocht 't gelukken de levensgeesten weer op te wekken den 8 werden weder twee personen (oom en neef) in eoD café aan den Westerdoksdrjk door kolendamp bedwelmd te bed gevonden en voor dood naar het Binnengasthuis vervoerd. Er is sprake van het oprichten van eene Ver- eenlglng voor Bijkgraven la SToordholland. Den 25 Januari a.s. zal eene bijeenkomst gehouden worden. Baron Van Verschuer en landbouw. Een inzender in de »N. Rett. Ot. vestigt de aan dacht op hetgeen wijlen de hear B. A. baron Verschuer heeft gedaan voor de ontwikkeling van nijverheid en landbouw. Te zijnen huize zegt hij werd door hom in 1847 te Amsterdam de »Hollandsche Maatschappij van Land bouw" gesticht, met de nu reeds lang overleden heeren prot. F. A. W. Miquel, jbr. mr. Hendrik Hoeuft van Velzen, jbr. Mr. Dirk L. Gevers Deijnooten Groenewegen. Kort na dien tijd heeft hij zich met eenige andere heeren ook reeds veel moeite gegeven om te Amsterdam een abattoir te stichten. Op zijn boerderij Rusthof heeft hij zich vordienstolijk gemaakt, als een der eerste importeurs van Durham en Zwitsersch rundvee en varkens van veredelde Engelsche rassen. Hij was ook oen der eersten in Nederland, die hooischudders en paardenhaiken op zijne boerderij, en grasperkscheerders op zijn buitenplaats de Hartekamp geregeld liet gebruiken. Nadat hij 273 hectaren van den drooggemaakten Haar lemmermeerpolder, die aan zijne buitenplaats en boerderij grensden had aangekocht, was bij in dien polder ook weder een der eersten, die een goed voorbeeld gaf door den invoer van verbeterde Engelsche schapen en van ploegen (Hohenheimer), stoomdorschwerktuig, kafmolens, stoomkooktoestellen en alle toen (1855/1859) bekende nuttige werktuigen tot bereiding van veevoeder. In den moestuin van de Hartekamp op welk buiten veel vroeger Linnaeus lang gelogeerd heeft, werden onder leiding van den heer v. V. dikwijls proeven genomen met nieuwe planten en nieuwe methoden van cnltuur. Benoemingen. Benoemd tot schoolopziener iu het arrondissement Hoorn de heer J. Jelgerhnis Swildens te Amsterdam, met toekenning van eervol ontslag als schoolopziener to Medemblikin het arrondissement Medemblik de heer D. J. Holshoimer te Hoorn. Zuid-Schcrmccr. In do onlangs gehouden ver gadering van het kerkbes nar der ued. herv. gemeente alhier, kwam een adres in van 123 lidmaten, waarin ver zocht werd om terug to komen op een vroeger genomen besluit om bet kerkgebouw alhier te verkoopen en deze gemeente mot Driehuizen te vereeuigen. Adressanten wenschten deze kerkelijke gemeente in stand te houden, al moest de kerkelijke hoofdelijke omslag dan ook wat verhoogd worden. Da gameente telt ruim 140 lidmaten. Schilderijen. Dinsdag, den 15, heeft in »De Brakke Grond", te Amsterdam eene verkooping plaats van moderne schilderpen, nagelaten door mevr. wed. A. J. van Assen delft, en door J. G. P. en D. W. H. De veiling geschiedt onder directie van de firma C. F. Roos Co., Amster dam, die een zeer fraaien catalogus met uitmuntend ge slaagde reproductiën der schilderpen uitgeeft. KAAPSTAD, 8 Jan. Het eerste korps van 50 wiel rijders, die Zaterdag van hier vertrokken, heett Zondag de Piekanierskioof bezet. Denzelfden middag nog raakten zij slaags met de voorhoede van de Boerende vijand werd afgeslagen en kampeert nu aan de andere zijde van den pas. De wielrijders snelden vooruit om den pas in bezit te nemen vóór de Boeren de vijand trachtte hen af te snijden, waarop een vliegend gevecht ontstond. Ten slotte slaagden de wielrijders er in, don pas in bezit te nemen, dien zij nu bezet honden. Van de wielrijders zijn er 3 doodgeschoten en 23 gewond onder de gewonden is de kapitein van het korps. KAAPSTAD, 9 Jan. De verbalen van het gevecht der wielrijders bij Piekenierskloof zijn nit de lacht gegrepen. 10 Januari 1901. EERSTE KAMER. Goedgekeurd zijn de onteigeningswetten voor denlocaal- spoorweg AmsterdamHaarlem tot uitbreiding van het station Rozendaal, die volgens den minister van Water staat het bezwaar der overwegen bij het tegenwoordige station zeer zal verminderen en voor den spoorweg Olden- zaalDenekamp. Hel; ontwerp tot ontbinding van bet hooggerechtshof in Ned. Indie werd aangenomen. De Kamer is gescheiden tot 28 Januari. Klnder-operettc. Veelal in hst begin van het jaar geeft de heer Otto met da leerlingen zjjner zangschool eene openbare uit voering die dan bestaat in het ten gehoore brengen van een of meer kinderoperettes. De uitvoering van dit jaar had dinsdag, den 8, in de Harmonie plaats, en was de keuze gevallen op »Do drie Kaboutertjes" van mej. Hendrika van Tussenbroek, de .bekende componiste van zeer yeei lieve kinderliederen. De muziek van »De drie Kaboutertjes" is somtijds niet erg gemakkelijk en wanneer men dit in gedachte houdt mag men zeggen dat he werkje met succes is opgevoerd. Daarna gaf men »Het sprookje der Dryaden", componist(e) niet bekend. Hierin komen ook melodieën voor, ontnomen aan andere werken opera's, Duitsch volksliedje enz. Ook hiermede was men gelukkig. Beide werkjes werden door den heer O. op het klavier begeleid. Ttfegerconcert. Op donderdag, den 17, heeft hier een Negerconcert plaats, in het lokaal Harmonie, dat elders in den lande zeer gunstig is beoordeeld. Zoo zegt o. a. de Leeu warder courant" van 11 December 1.1.: »In de goede verwachtingen, door berichten uit andore plaatsen opgewekt over de Amerikaanscho Jnbilézangers uit Philadelp ia, is het gisteren avond in de Harmonia- zaal opgekomen talrijk publiek niet teleurgesteld geworden. Het gezelschap bestaat uit slechts vier leden, die allen een wezenlijk kunstgenot weten te verschaffen. »Of hot eenige vrouwelijke lid, miss Bella, inderdaad de »Ster van Amerika" is, zouden wij niet kunnen beslissen, het verre Westen is tot heden op kunstgebied voor ons nog een onbekend terrein. De haar gegeven tweede naam van de »Zwarte Nachtegaal" zou echter alleszins verdiend zijn te noemen. Moeder Natnnr heeft haar bedeeld met een heerlijke, volle sopraanstem, die bewondering afdwingt. De stem is uitnemend geschoold, nu eens stout en forsch klinkend en de geheele zaal beheerschend, dan weer liof ruiscbend, zuiver als kristal, zacht kwaelend wegstervend, iviiss Bella oogsite telkens als zij zich had doen hooreu een stormachtigen bijval. »Haar echtgenoot, mr. James Fields, beschikt over een zeldzaam schoone basstem, die heerlijk uitkomt. »De kwartetten, terecht genoemd klankfestijnen, vonden mede veel bijval. De overgangen, vooral van het forsche, stoute in bet piano en pianissimo, waren bijzonder schoon. Toch hoorden wij miss Bella nog hot lielst alleen ol in vereeniging met haar echtgenoot zingen. Beider prachtige stemmen kwamen dan nog het meest uit. »Mr. Terry onthaalde de aanwezigen tweemalen op het bespelen van een mond-harmonica. Hij weet aan dit instrument zeer schoone tonen te ontlokken, die werkelijk zijn te bewonderen. >Mr. Napje gat een bewijs van zijn beenlenigheid door het uitvoeren van een vluggen, soms wilden dans, waar schijnlijk een negerdans. »De aanwezigen gaven door herhaalde warme toe juichingen blijk van ban tevredenheid". Alkmaarsche IJsclub. Vrijdag, den 11 des avonds te 8'/2 unr heeft in het café Peperkamp, aan de Breedstraat, alhier, eene ledenvergadering plaatster behandeling van een bestuursvoorstel tot bat houden van een ijsfeest. De Alkmaarsche IJsclub is aangesloten bij den Ijsbond Hollands Noorderkwartier en wie dus lid wordt dezer club geniet meé van de voordeelen die de organisatie van den Bond den rijders biedt. De leden der afdeelingen hebben op vertoon van hun diploma vrij rijden op alle banen (verkoerswegen) van de navolgende aangesloten afdeelingen Alkmaar Avenborn BangertBurgerbrng Edam Hoorn, Kwadijk, Krommenie, Koog aan de Zaan, Middelie Sint Maartensbrug, Oudendijk, Oostbuizen, Oudkarspeb Petten, Pnrmerend, Schagen, Schagerbrug, Sckarwoude, Scbermerborn, Ursem, Uitgeest, Venhuizen, Vv armenhui zen, Wieringerwaard, Woimerveer, Wijdanes, Zuidsebar- woude. De contributie bedraagt 1,per jaar. Bonds- kaarten zijn te bekomen bij den penningmeester der afdeeling Alkmaar, den heer J. Cock, Koorstraat 24. Hnisgenooten van leden betalen f 0,25, per persoon. Ken uitnemend denkbeeld. Op uitnoodiging van de dames Ripping—Bunnik, Sannes—Brutel de la Rivière, en van der Wijckde Monchy zijn op woensdag, den 9, ten huize van eerst genoemde, een aantal vrouwen nit deze gemeente ver gaderd geweest, ter bespreking van een denkbeeld, dat onze volle sympathie bezit, en dat, naar wij vertrouwen, ook ten zeerste in den geest der ingezetenen vallen zal. Het stond natuurlijk vast, dat ook hier ter stede bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin met Z. H. Hertog Hendrik, men behoefte zon gevoelen, om op eene of andere wijze uiting te geven aan zijne ingenomenheid met dit voor het Koninklijk Huis en gansch ons vaderland zoo gedenkwaardige feit. Op vele plaatsen zal zich die ingenomenheid uiten in het geven van allerlei feestelijkheden, het opsieren van huizen, straten en grachten, wat zonder twijfel ook strekken zal om deze heugelijke gebeurtenis in de her innering onzer natie levendig te honden. Te ontkennen valt het echter niet, dat dit vaak kostbaar openbaar vertoon schrille tegenstelling vormt met den nood, door zoo velen in dit barre jaargetijde te lijden. Bljjkbaar zijn ook de vrouwen, die tot bovengenoemde bijeenkomst het initiatief namen, geheel van deze gedachte, en hebben zij daarin steun gevonden bij degenen, die zij tot bespreking der zaak nitnoodigden. Het voornemen nn bestaat, blijkens de oproeping, die men aan het hoofd van dit blad vindt, den armen en behoeftigen in de eerste plaats, en zoo mogelijk ook allen kinderen der scholen voor onvermogenden eene feestvreugde te bereiden, door hun een zoo ruim mo gelijke gave in een of anderen nader te bepalen vorm te verschaffen. Hoe ruim die gave zal zijn en of ook den kinderen bovenbedoeld nog een feestje kan worden boreid hangt geheel van de medewerking der ingezetenen af. In het begin der volgende week zal hun de gelegenheid gegeven wordenom te toonen of zij het denkbeeld even hartelijk toejuichen als wij en bereid zijn haar in staat te stellen de goede gedachte tot eene flinke daad te maken. De vrouwen-leden der commissie zullen persoonlijk de inteekenlijsten aanbieden. Mogen zij daarbij een warm hart en eene milde hand vinden GEBOREN. 10 Jan. Hendrik Jacob, z. van Pieter Cornells van Eijk en Margaretha Sneek. Pieter Autoninsz. van Pieter Bierman en Helena Maria Josephina Kösters. OVERLEDEN. 9 Jan. Cornelia Catharina, d. van Hermauns van Gijsen en Trijntje Water, ruim 5 m. Arie, z. van Arie Lugtigheid en Elsje Meiboom, 2j.en6m. 10 Johannes Everardus Antonius, z. van Johannes van der Vliet en Katharina Cornelia Snel, 1 j. en rnim 10 m. Aoordscharwoude. December. Levenloos aangegeven kind van het vrouwe lijk geslacht van Pieter van Dijk en Teunisje Wortel. Oudcarspel. Geboren. 19 Dec. Hillegonda, d. van H. Joman en A. Dekker. Agnes d. van Martinus Zat en Alida Geertruida Strooper. 30 v Maria Geertruida, d. van Hendrik Kramer en Anna Bnter. O verleden. 8 Dec. Pieter Borst54 j. Amsterdam 9 Jan. Friesche Dokkumer Jammen f 2.50 a 3.20, Franeker i 2.50 a 3.20, Zaaiers f 2.25 a 2.40, Hallemers f 0.a 0.Blauwe f 2.70 a 3.10, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2.40 a 3.30, Bonte f 3,— a 3.60, Flakkeesche f 1.80 a 3.—, Blauwe f 3.25 a 3.50, boute f 0.a 0.Geld. Blauwe f 2.25 a 2.60, 1 rui- sische Hamburgers f 4.— a 4.25, Roode f 2.25 a 2.75, IJpolder Jammen f 0.— a 0.—, Westlandsche Zand f 0.a 0.per Hl. Petroleum. Onveranderd. Amsterdam, 9 Jan. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 231 vette kalveren le quil. f 0.85 a 0.—, 2e qual. f 0.75, 3e qual. f 0.65 per Kg., melk en kalfkoeien f —0 a —0 0 graskalveren, 55 nuchtere kalveren f9 a 11, schapen f a lam meren 10 a 514 vette varkens f 0.40 a 0.42 per P., Rijnkanters f 0.43. Haarlem, 9 Jan. Aangevoerd 5 vette koeien f 150 a 200, 0 pinken f a —0, 54 vette schapen f 18 a 27, magere dito f 10 a 15, 18 nuchtere kalveren f 8 a 13i 0 paard, lammeren f a Sneek, 8 Jan. Boterprijs 1 Aangevoerd 11 vierde en 2 achtste vaten. Vereeniging le soort f 55.50 a 2e soort f a 3e soort f Fa- brieksboter f 56.—. Aangevoerd 1517 K.G. Schiedam, 9 Jan. Noteering Makelaars f 11.Je never f 15.—, Amst. Proef f 16.50, Benrseommissie f 10,25, Stemming vast, Ruwe Spiritus f-8J/2 a 0 Spoeling-Commissie f 0,50. Londen, 7 Jan. (Bericht van Oetzes Gerritsen.) De algemeene stemming der botarmarkt is vast voor alle soorten.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3