m Nederland, wWfcr- -yr 'ftÊf*" Een telegram nit Pretoria geeft bijzonderheden omtrent het reeds gemelde gevecht in de Magaliesbergen. De correspondent meldt, dat ongeveer 3000 Boeren tegenover de generaals Babington en Gordon stonden. Het hoofdaandeel in "het gevecht kwam voor rekening van de »Imperial Light Horse", welk korps daarbij zwaarder verliezen leed dan op Wagenheuvel. Twee eska drons gevolgd door de »Scouts", rokten voorwaarts om een langen heuvelrand te bezetten, maar bevonden, dat 600 Boeren hen daar voor waren geweest. De Boeren lieten de »Scouts" naderen, maar openden het vuur toen het eskadron tot op 90 yards was gekomen. Er was geen tijd om af te stijgen en stelling te nemen en dien tengevolge werden tal van mannen uit den zadel gescho ten en vele paarden gedood. Toen volgde een wanhopig gevecht op korten afstand. De mannen vochten, hoewel ze pas aangeworven waren, met de uiterste koelbloedigheid onder zeer nadeelige om standigheden. Een der eskadrons verloor meer dan de helft van zijn manschappen. Een kwartier lang boden ze ze weerstand aan den kogelregen toen kwam het bevel om terug te trekken. De Boeren schoten daarop op ge sneuvelden en gewonden. Een man, die op drie plaatsen was gewond, werden de schoenen afgerukt. De terugtocht van de hoofdmacht word uitstekend geleid. Kolonel Sampson liet zijn mannen later voort rukken in verspreide orde en bestormde den rug, maar de Boeren ontkwamen in den mist, zonder den aanval af te wachten. 0e ellende in wereldsteden. Uit het volgend staatje dat betrekking heeft op verschillende toevluchtsoorden te Berlijn kan men zien welk een ellende er in de wereldsteden heerscht. Van den lsten tot den lOden Januari werd er in het stedelijk asyl in de Fröbelstraat aan niet minder dan 23.400 per sonen onderdak verschaftdat is per nacht aan 2340. In de verschillende gebouwen der Asyl-vereeniging wer den in datzelfde tijdvak opgenomen in het mannen-asyl 6982 en in het vrouwen-asyl 1723 personen. Hieruit blijktdat eiken nacht aan 3100 ÈL 3200 personen onder dak wordt verleend. Daarbij komen dan nog de honderden, die in de eene of andere schuur of elders een onderko men voor den nacht zoeken. Generaal de Wet. Een berichtgever van het »Hamburger Fremden- blatt" meldt, dat hij een gesprek heelt gehad met de vrouw van Generaal De Wet en dat zij hem het volgende heeft gezegd »Ik heb mijn man slechts éénmaal gezien sedert het begin van den oorlog. Ons huis en hoeve zijn verbrand door de Engelschen. Ons vee is geroofd en ik ben met mijne kinderen van do eene plaats naar de andere ge sleept. Wij hebben geen schoenen meer. Het huis waar ik nu woon is mij door vrienden in gebruik afgestaan. »Maar wat de Engelschen ook doen tegen ons vrouwen, wij zullen nooit raden tot toegeven. Nooital moesten onze mannen worden gedood. Wij hebben geen thuis meerwij bezitten niets meermaar wij zullen voor ons vaderland strijden tot onzen laatsten ademtocht." Twee zoons van Generaal De Wet vechten aan zijne zijde. Een derde is krijgsgevangen. 1,000,000 rijwielen In Frankrijk. De statistieken in vorige jaren bekend gemaakt van het aantal rijwielen in Frankrijk hebben naar men ver moedt een veel te laag cijfer aangegeven voor het aantal rijwielen aldaar, voorzeker omdat vele aan de contróle ontsnapten. Sinds de invoering der nummerbordjes (plaques) is de controle bijzonder verscherpt hetgeen het duidelijkst is waar te nemen als men de jaren 1898 en 1899 eens vergelijkt, waarvan het laatste ongeveer het dubbele telt van het vorige. Het aantal bedroeg in 1894 203,026, in 1895 256,084, in 1896 329,816, in 1897 408,869, in 1898 483,414 en in 1899 838,856. De stand voor 1900 is nog niet geheel opgemaakt, doch men heeft alle reden om te vermoeden dat die, zoo niet geheel dan toch wel ongeveer 1 millioen zal bedragen. De verhouding van het aantal rijwielen tot de Fransche bevolking geeft 21.7 rijwielen op de 1000 inwoners. Op 1 Januari telde men in Londen niet minder dan 2600 groote en kleine fabrikanten en agenten in rijwielen. In de wachtkamer. Voor eenige dagen is een ongewone gast de wacht kamer van het spoorwegstation te Metz binnen gekomen. De sneltrein uit Goblentz kon wegens het weigeren van de rem niet tijdig tot staan worden gebracht en zoo reed de locomotief door het stootblok heen de wachtkamer in. Gelukkig waren de personen die zich daar bevonden door het gefluit dat de machinist liet klinken, gewaarschuwd en konden zich bij tijds redden. Een reiziger en een post beambte hebben kwetsuren opgedaan en de schade aan het gebouw i3 zeer groot. Den ramp. Een vreeselijk ongeluk is in de bekende ijzerfabriek te Creusot voorgevallen. Een meesterknecht wilde het gewone onderzoek instellen onder een stamper van 20,000 kilo. Op dat oogenblik braken de kabels waaraan het ge vaarte hing en zoo werd de ongelukkige door het kolossale blok vermorseld. Bescherming van Vogels. In den Duitschen Rjjksdag heeft de vrijzinnige afgevaardigde Beckh voorgesteld, de regeering te verzoe ken om er op aan te dringen, dat de conventie tot be- wijl op de lango baan geschoven. We stellen dat publiek maken dus ook uit." »Hoe Is die belofte weer ingetrokken Gn waart in het voorjaar immers zeker van je zaak »Ja, alles was besloten en goedgekeurd en zou dezer dagen zijn beslag krijgen, zooals ik met zekerheid weet, Maar zoodra dat vlugschrift in het licht verscheen, is er op eens een heerleger van uitvluchten en voorwendsels als uit den grond opgerezenJuist nu stelde ik hoogen prijs op dat bewijs van vertrouwen van hoogerhand, en heb dan ook daarop aangedrongen, maar ben met een weigerend antwoord afgescheept. De zaak was tot nader order uitgesteld ik moest mij eerst van die aanklachten zuiveren." Wordt vervolgd. scherming der vogels nu eindelijk door Frankrijk, Italië, Oostenrjjk en Griekenland geratificeerd worde en voorts te zorgen voor een herziening van de vogelwet. De afge vaardigde merkte hierbij op, dat men het reeds lang eens was met de bespreking van de jacht in Afrika maar dat onze eigen zangvogels niet voldoende beschermd zijn. In Italië worden ze nu al electrisch gedood men spant electrische draden opdat de vogels er op zullen gaan zitten. En de spreker wees er op, dat de groote ver woestingen, die in de Duitsche bosschen worden aange richt door kevers, zeker voor een deel het gevolg zal zijn van het uitroeien van vogels. Zingende insecten. In Japan vindt men er groot genoegen in even als wij naar de zangvogels naar zingende insecten te luisteren. In Tokio kan men in Mei en Juni aan de veranda's der villa's kleine kooien van bamboes zien hangen, waar uit in de schemering een eigenaardig gelispel van me taalachtige klanken gehoord wordt en van waaruit lichte trillertjes de lucht met zachte muziek vervullen. Gaarne luistert de Japannees, des avonds wanneer hij zijn bad genomen heeft, naar die minatuur-zangers. De meest geliefde zangers onder die insecten zijn de »Suzu- mische, d.w.z. »insectenklokjes," daar de klank die zij voortbrengen op die van kleine zilveren klokjes gelijkt. Met die insecten wordt geregeld handel gedreven. Alleen in Tokio zijn 40 handelaars, die uitgebreide zaken daarin doen. Vroeger ging men ze in de vrije natuur hooren, doch tegenwoordig kan iedere vermogende Japannees zich die luxe thuis verschaffen. A T J B H. Blijkens van den gouverneur van Atjeh ontvangen telegrafische berichten zijn sedert de jongste mede- deeling dienaangaande in de »St.-Ct. van 5 Dec. 1900, bij de krijgsverrichtingen aldaar verdronken de fuselier J. H. Straus nr. 47130 gesneuveld de fus. J. Koenders nr. 48159 en gewond de le-luit. der inf. T. J. Veltman, de serg. A. Kooy nr. 35516 en de fuseliers A. Klein nr. 35116, G. Vermeulen nr. 30900, J. Koet nr. 45705 en B. Neluis nr. 48165. Knokkelkoorts op Java. Het »Alg. Hbl." ontving uit Batavia het volgende telegram Te Soerabaya heerscht eene epidemie van knokkelkoorts, die ernstige stoornis brengt in de zaken. De epidemie verspreidt zich westwaarts en heeft Midden-Java reeds bereikt. Aan de bemanning van Hr. Ms. stoomloodstrans- portschoener »Zeemeeaw", gezagvoerder M. Pronk, was in 't begin dezer week opgedragen het ophalen der in het Goereesche Gat liggende gasboeien en tonnen en het overbrengen ervan naar 's Rijks Marinewerf te Helle- voetsluis. Zulks geschiedt steeds eiken winter, als er gevaar be staat, dat die betonningmiddelen door het vele drjjfijs van hunne kettingen slaan en wegdrijven. Den 10 zette de ïZeemeeuw," op sleeptouw hebbende de twee gaeboeien en eene zwarte ton, andermaal van uit zee koers naar Hellevoetsluis. Toen zij het Bokkegat binnenkwam, stiet zij echter vermoedelijk op een onbe kend wrak, althans men voelde een hevigen schok en zag de Zeemeeuw" onmiddellijk daarna zoo snel zinken, dat zij spoedig geheel was verdwenen. Gelukkig had de be manning nog juist den tijd om zich te redden. Binnen 10 minuten was eene boot uitgezet, waarin de opva renden, elf in getal, plaats namen, om al roeiende de plaats hunner bestemming te bereiken. Na een moeitevolien en niet minder gevaarlijken tocht van ruim vier uren kwam men behouden te Hellevoet- sluis aan. President Urugcr. Den 12 hebben de doctoren nogmaals een consult gehouden bij President Kruger. De Staatspresident is geheel hersteld, maar mag zich, met het oog op het gure weder, nog niet op straat begeven, zelfs niet per rijtuig naar de kerk. Dientengevolge weid Zondagmorgen in het »Hotel des Indes" voor den President een speciale godsdienstoefening gehouden, geleid door een der Haagsche predikanten, welke huiselijke dienst werd bijgewoond door alle dames en heeren uit de omgeving van den President, die in het hotel verblijf houden. President Kruger heeft van zijne vrouw uit Pretoria een telegram ontvangen, in antwoord op den telegra- fiachen gelukwensch des Presidenten op Nieuwjaarsdag. Uit bedoeld telegram bljjkt, dat mevrouw Kruger wel varende is. Huwelijk der Koningin. Aan do diplomatieke en consulaire ambtenaren is thans officieel kennisgegeven, dat het huwelijk van H. M. de Koningin den 7den Februari zal voltrokken worden Botsing. Men meldt uit Rotterdam Den 12 's avonds is op den stoomtram van de Hoeksche Waard ter hoogte van den Blaakschen Djjk eene botsing ontstaan tneschen twee stoomtrams, doordat de tram, die van Beijerland kwam, door den wissel reed. De conducteur, het onheil ziende aankomen, remde uit alle macht den achtersten wagen, doch de botsing was onvermijdelijk. Belangrijke schade werd aangericht aan het materieel. De conducteur, die tusechen de buffers van twee wagens beklemd raakte, brak zijn rechterbeen. Dr. Roelants, die in den tram zat, verleende de eerste hulp. De gekwetste conducteur werd des nachts in een wagen naar Rotterdam overgebracht. Portretten Vorstelijk paar. Van verschillende zijden aangezocht om de artistiek gegraveerde en bijzonder goed getroffen portretten van H. M. de Koningin en Hertog Hendrik, in den »Neder- landechen Almanak" verschenen, afzonderlijk verkrijgbaar te stellen als feestgave voor scholen ter gelegenheid van het aanstaand huwelijk van Hare Majesteit, hebben de uitgevers H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem besloten daaraan gevolg te geven en is deze feestplaat bij getallen tegen lage prijzen verkrijgbaar. Schagen. De tweede alhier gehouden tentoon stelling van teekeningen, nu uit de portefeuille van Arti et Amicitiae, den 13 en den 14, muntte nog boven de eerste uit. Dergelijke tentoonstellingen zijn een waai genot voor hen, die zelden in de gelegenheid zijn elders heen te gaan om van kunst te genieten. Uit de statistieke opgaven, betreffende het postkantoor alhier, blijkt, dat in 1900 alhier zijn ontvangen 136379 brieven en 80978 briefkaarten en 14850 postpakketten, Aan postwissels werd ontvangen een bedrag van 1199036.485, op de postspaarbank werd f 145313.965 ingelegd. De balans bedroeg in ontvangst en uitgaaf 1071369,60s. Naar de »N. Rott. Ct." verneemt, bestaat bij de Regeering het voornemen, om met ingang van 1 Maart een nieuw algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen in te voeren. De Koningin heeft f 1000 aan de Wederl. Gus- faaf-Adolfvereeniglng geschonken. Hen hulde aan dr. Leyds. Uit Dordrecht is dezer dagen een eigenaardige hulde overgebracht naar Brussel, waar dr. Leyds op het oogen blik vertoeft. Aan dr. Leyds is overhandigd een album, bevattende 65 bladen, een overzicht gevende van wat Dordreeht op het gebied der letteren, der muziek en der schilderkunst vermag. »Het is een mooie gedachte", schrijft de »Dordreehtsche Ct.", »die is uitgegaan van enkele iDtelleetueelen onzer stad, om den man die niet het hoofd is van den staat, maar de geest, die alles beheerscht, zooals een der schrijf sters in het album zich uitdrukt »het zonlicht van Kru ger" is, om dien te huldigen in een vorm, die eenvoudig is, een vorm die alle rumoer schuwt, want het is alleen een offer gebracht van ieder naar zijn krachten." Onder de namen komen voor O. v. d. Linden, Bas Veth, Jan Veth, O. Th. van Deventer en Carel Bouman. De band van het album is zeer eenvoudig, van geel leder met het Dordtsche wapen in goud. Het eerste blad en de opdracht werden ontworpen door B. v. d. Kieboom. De toestand der gekwetsten bij het spoorweg ongeluk te Twelloo is naar de »Zutph. Ct." meldt zeer gunstig. De heer Vis zal reeds spoedig het zieken huis te Twelloo kunnen verlaten. Daar blyven nog over de heeren Gustav Jacobson en J. Schreuders, die nog wel eenigen tijd daar zullen moeten blijven. De kogelwond van het meisje dat te Vllsslngen door haar vader in den hals gewond werd, heeft een gunstig verloop. De geneesheer hoopt dat de getroffene eerstdaags het ziekenhuis zal kunnen verlaten, omdat de kogel die aan de linkerzijde van den hals is binnen gedrongen en aan de rechterzijde van den hals zit, niet verwijderd kan worden en voor haar waarschijnlijk geen gevaar zal opleveren. Gasontploffing. Te Zaandam is een hevige gasontploffing ontstaan in het huis bewoond door den heer Abercrombie aan de Oostzijde. Toen diens echtgenoote in de kamer kftam, ontdekte zij een sterke gasluchtzij had de onvoorzich tigheid een lucifer aan te steken om naar een lek te zoeken, waarop de ontploffing volgde. Mejuffr. A. kreeg ernstige brandwonden. Een begin van brand kon door de buren, die op het hooren van den hevigen slag toesnelden, worden gebluscht. f De ramen waren gesprongen, het dak en een der muren werden door de stuwkracht van het gas ontzet; de veranda werd geheel vernield. Te jBeemster heeft de knecht van den heer K. V. voor den burgemeester bekend de boerderij van zijn baas te hebben in brand gestoken. Hij is gevankelijk naar Haarlem gebracht. Bekroning. De heer P. J. Koopen te Hnkhulzen is op de Wereldtentoonstelling te Parijs voor een door hem gemaakt model vlet met toebehooren voor de ansjovis-visscherij, bekroond met een diploma, de grand prix en herinne- rings-medalje. Den 10 kwam te IJinufden een Huizer visscher binnen, die een zeemonster had gevangeD, een soort haai, die ongeveer 33/4 meter lang was. Het kostte de kleine bemanning heel wat moeite, het kolossale dier binnen boord te krijgen men is er mede naar Amsterdam gegaan om het te laten kijken. Frfesch Kundvee-Stamhoek. Vanwege het bestuur van het »Friesche Rundvee Stamboek" is verschenen het »Kalvorenboek" over 1900. Van elk kalf zijn tevens vermeld de stamboeknuu.mers der oudersdaaruit blijkt, dat van onderscheidene kal veren de voorouders, zoo van vaders- als van moederszijde, tot in negen geslachten bekend en in de stamboeken der Vereeniging ingeschreven zijn. In Friesland zijn thans 25 veehouders, wier geheele beslag bestaat uit stamboekvee of volbloed-afstammelingen daarvan. In dit jongstverschenen »Kalvorenstambeek" zijn de mannen van Transvaal en van Oranje-Vrijstaat goed be dacht. Elf kalveren dragen den naam van Cronjé, negen van Kruger, vier van Joubert en drie van Steyn. Evenals Egmond een paar jaren geleden, heeft thans Zandvoort opgehouden eene visschersplaats te zijn. De laatste Zantvoortsche bom is aaneen Katwijkschen reeder verkocht. Vroeger kwam Zandvoort, na Scheveningen en Katwijk, op de derde plaats wat het aantal bommen betrof. Bij een gezin te Haarlem is een geval van vergifti ging met gas voorgekomen, hoewel in de woning geen gas wordt gebruikt Door het springen van een buis vóór de woning drong het gas naar binnen, met het gevolg, dat het geheele gezin daarvan des nachts de gevolgen ondervond. Twee kinderen waren reeds bedwelmd, doch door doel treffende maatregelen en de hulp van een geneesheer werden verdere gevolgen voorkomen. De vrouw des huizes moest het bed houden. St. Pankras. Ter uitvoering van art. 22 der Leerplichtwet stelde de raad in hare vergadering van den 11 eene commissie in tot wering van schoolverzuim, welke zal bestaan uit 6 leden, en benoemde daartoe de heeren C. KloosterboerM. Duif, G. Kempers, J. ten Hoeve, A. Nobel en J. Gootjes. Oterleek. Alhier heeft zich eene commissie gevormd met het doel om bij gelegenheid van H. M.'s. huwelijk aan minderbedeelden een feestgave uit te reiken. Aan meergegoeden zal eene inteekenlijst worden aangeboden

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2