KLATERGOUD, No. 8 Eerste blad. Honderd en derde jaargang» 1901. VRIJDAG 18 JANUARI. Buitenland. FEUILLETON. Laatste Berichtten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. ALKMAARSC COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Honderd» g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar I 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel fO,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer i 3. CHINA. Li-Hoeng-Tsjang, die, gelijk meu weet, hoogbejaard is, schijnt zóó lijdend te zijn, dat hij de zittingen der gezanten niet bij kan wonen. De Chineesche Regeering heeft voorgesteld Tsjang-tsji-toeng tot derden gevolmachtigde te benoemen; de gezanten kunnen Zich met deze keuze wel vereenigen, doch Li's collega, prins Tsjing, maakt bezwaren, omdat Tsjang een te groot vreemdelingenhater is. Deze bezorgdheid van den Chinee- schen diplomaat om het karretje van den vrede toch vooral in het goede spoor te houden, is na al het talmeu en dralen, dat voorafgegaan is, inderdaad nog al komisch. De besprekingen over de verschillende punten zullen nu ten spoedigste plaats hebben, en zullen te Peking gehouden worden. Elk denkbeeld, die besprekingen elders te honden, is opgegeven, wijl het de instemming der mogendheden niet kon verwe ven. DUITSCHI.A.ND. Het Duitsche volk houdt niet opzoowel door daden, wij maakten melding van een geldzending van 5000 mark voor de krijgsgevangenen, als door betoogingen te toonen, dat zijn Keizer in zijn harde koopmans-baatzuchtigheid alleen staat. Thans weder zijn te Saarbiücken en te Worms druk bezochte vergade ringen gehouden, waar onder geestdriftige toejuichingen der aanwezigen de heer De Wet het woord heeft gevoerd. Vele bijeenkomsten zijn in het zicht. EIMQELAMD. De groote overwinnaar Roberts, die overtuigd dat de oorlog uit was eerst een groot deel der troepen naar Engeland en de koloniën terug zond en daarna zelf scheep ging, na eerst nog eens uitdrukkelijk verklaard te hebben, dat 't nu toch wis en zeker was, dat er van oorlog geen sprake kon zijn, schijnt thans tot de overtuiging gekomen te zijn, dat hij zich vergist heeft. Den feestelijken intocht heeft hij nog medegemaakt, maar voor diverse plechtigheden ter aanbieding van het burgerrecht van eenige steden heeft hij bedanktin afwachting van betere tijden. En zelfs de aanbieding van een eeresabol hem door de stad Portsmouth toegodacht heeft hij voorshands geweigerd, zeggende dat het hem tegen de borst stuitte, geföteerd te worden terwijl zoo veel menschen in bittere ellende verkeeren en vóórdat men in waarheid dank kan zeggen dat de wolkeu wegge vaagd zijn die gedurende meer dan een jaai van zoo- velen in den lande den huiselijken haard hebben verduis terd en de harten hebben gebroken. De bladenzelfs die der Jingo's, geven duidelijk blijk van ernstige ongerustheid, en terwijl reeds eenige dagen praatjes de ronde doen, dat de Regeering voor interven tie, tot nog toe steeds zoo hooghartig en op zulk een hoogen toon geweigerd thans wèl te vinden zoude zijnverneemt een Pransch blad van zijn Engelschen correspondent, dat er sprake is van een botsing tusschen lord Roberts en het departement van oorlog te Londen. Verschillende hooggeplaatste ambtenaren aan het depar tement willen hun ontslag vragen, indien lord Roberts DOOR E. WEAKER. Vertaling van HERMIN A. 36) Hij vertelde dit ronduit en zonder omwegenmaar men kon toch merken dat 't den trotschen man hard viel dit alles aan zijn verloofde te bekennen, wie hij het baronschap als bruidsgeschenk had willen medebrengen Hiermede erkende hy tevensvan welken omvang van welke beteekenis de aanval was, waarover hij zich tot dusver zoo minachtend had uitgelaten. Edith verbleekte. Zjj vermoedde wat het intrekken van die eens gegeven belofte beduidde. Voor de eerste maal leed de tot hiertoe zoo onbeperkte macht van haar aanstaande schipbreuk voor de eerste maal wankelde het gebouw van zijn gelnk. Hij gevoelde dit waarschijnlijk zelf, daar elk zijner woor den van de grootste verbittering getuigde. .Mij van die aanklachten zuiveren 1" herhaalde hij met een schamperen lach. .Aanklachten in een anoniem schotschriftdat daar ergens in een onbekenden hoek op duikt! In alle andere landen zou men over zoo iets de schouders ophalen en 't aan mij overlaten, zulk canaille tot zwijgen te brengen maar hier in ons braaf, onbehol pen Duitschland neemt men zulke dingen hoogst ernstig op. Hier roept men mij voor de rechtbank van de pu blieke opinie hier eischt mendat ik met al mijn fabrieken en inrichtingen een winkeliersmoraal in praktijk zal brengen 1 Ik die gewoon ben met millioenen te rekenen Ik zal hen verwijzen naar alles wat ik tot stand heb gebracht. Dit ben ik geworden D&t heb ik in het leven geroepen En dat is tevens mijn recht vaardiging 1" 't Was weer een uitbarsting van zijn krachtig zelf bewustzijn van zijn aangeboren energie die ook Edith de vrije hand krijgt voor de reorganisatie van het depar tement en van het leger. Het Engelsche volk zal langzamerhand tot het besef komendat het zijn schande duur gekocht heeft. ZUID^AFRIH.%. Uit de Kaapkolonie geen ander belangrijk nieuws, dan dal de Boeren een poging gedaan hebben de waterwerken, die Kaapstad voorzien, en op 160 K.M. van die plaats gelegen zijn, te vernielen. Of zjj succes gehad hebben wordt niet gemeld. De .Daily Mail" ontving den 15 uit Pretoria het be richt, dat de Boeren e9n convooi buit maakten van 12 wagens, onder escorte van 23 Engelschen, in de nabijheid van Rhenosterkop. Twee Engelschen werden gedood, elf gewond, de anderen gaven zich over doch werden door de Boeren weder in v ij beid gesteld. Behalve deze .nieuwe" feilen, zijn er belangrijke toe lichtingen ontvangen omtrent de reeds vroeger gemelde gevechten bij Lindley en Belfastwat het gevecht bij eerstgenoemde plaats betreft, seint men uit Kaapstad dat kolonel Laing met, 150 man van Kitcheners lijfwacht bevel had gekregen naar het stadje Reitz te gaan. In een dal werd de troep verrast en van White's colonne, de hoofdmacht, afgesneden. Toen openden de Boeren een ver delgend vuur. Een der Britsche officieren galloppeorde dwars door de Boeren en vroeg generaal White om hulp. De afge zonden versterking kwam echter te laat. De Boeren waren reeds verdwenen met de mannen van de lijfwacht. Werd het eerst voorgesteld alsof de aanval op Belfast (aan de Delagoalijn) mislukt was, thans blijkt, dat de Engelschen daar gevoelig klop hebben gehad. Het garni zoen van 60 man heeft zich moeten overgeven en de Boeren hebban zich eerst verwijderd, toen na twee uur een sterke macht Engelschen te hulp kwam. De krijgs gevangenen werden blijkbaar medegevoerd, althans het gewone bericht, dat zij losgelaten werden, ontbreekt. Te Durban is bericht ontvangen nit Kokstad, in het Noordoosten der Kaapkolonie, in Griqualand-Oost, dat de stadswachü daar eiken dag gedrild wordt en des nachts een kamp betrekt. Men gelooft algemeen dat een aanval te wachten staat van de .ontevredenen" van Cedarville ten Noordwesten van Kokstad. Brand van een weeshuis. Over den brand van het woeshnis te Rochester in Amerika worden nog enkele aaagrjjpende bijzonderheden gemeld. Door de plo seliuga strenge koude werden de betels, die het gebouw moesten verwarmen, bijzonder hard aangestookt. Een sprong en het vuur sprong naar alle kanten in het rond terwijl men nog trachtte den brand te biusschea sprong een andere ketel en nu stond het gebouw in een oogwenk in lichter laaie, zoodat d e menschen, die zich in de hoogere verdiepingen bevonden zich den terugtocht zagen afgesneden. Toen de vlammen spoedig de verschillende zalen bereikten, sprongen de verpleegden en verplegers in drodsangst door de vensters omlaag. Velen werden ernstig gekwetst vóór zij konden worden opgevangen door de brandweerlieden en debar verblind en aangetrokken had maar, wonderlijk nu maakte deze weinig indruk op haar. .Die beschuldigingen zijn valsch, dat weet ik wel," zeide zij, doch in haar stom Dg veeleer een zekere ge heime angst dan overtuiging. .Ge hebt misschien hier en daar enkele grenzon overschreden, wel moeten over schrijden dat kan ik begrijpen, ge hebt ook zeker met buitengewone moeielijkheden te worstelen gehad. Maar, Felix, in die brochure worden je dingen voor de voeten geworpen, die ge toch moet weerleggen. Zelfs Steinfeld, je eigen stichting, wordt daarin als bewijs tegen je op geroepen." .Wie doet dat vroeg Ronald minachtend. .Omge kochte pennen, die voor niets terugdeinzen. De drijfjacht tegen mij en Steinfeld zal wel goed betaald worden ze is er verwoed genoeg voor." .Dat's niet waarbarstte Edith onvoorzichtig uit. .Raimar laat zich niet omkoopen .Raimar Pelix sprong op, als door een adder ge beten. Kent ge den naam van den schrijver? Hoe zijt ge dien te weten gekomen 't Was te laat, het overijlde woord kon niet her roepen worden, en de gedachte kwam zelfs niet bij Edith op om een uitvlucht te zoeken. Hij stond nu vóór haar en riep nog eens, brieschond van toorn: .Hoe kent ge dien naam 't Was een geheim Ikzelf heb hem eerst van morgen gehoord en nu weet gij hem al! Van wien En hoe .Van Raimar zelf Hij was in den voormiddag op Gernsbach .Wel zool Gij schijnt merkwaardige gesprekken met dat heer te voeren Den eersten keer, dat ge hem zaagt, vertelde hij je, dat hij mij als zijn vijand beschouwde, vandaag heett hij je bekend de schrijver van dat schot schrift te zijn! Is hij wezenljk onbeschaamd genoeg geweest je dat te vertollen? En hebt gij dat kalm aan gehoord Hij zeide dit op bitter verwijtenden toon, maar scheon van de onderstelling uit te gaan, dat Raimar's bezoek op Gernsbach, die zooals hij wist hier dikwijls voor zaken gers, die van alle kanten waren toegestroomd. Zes-en- twintig weezen en twee verpleegsters kwamen nog ïn de vlammen om, 30 kinderen en eenige verpleegsters werden zwaar gewond. Sneeuwstorm. Vreeselijke sneeuwstormen woeden nog voortdurend in de Krim, in den Kankasns en het zuidwesten van Rusland. Het spoorwegverkeer is aan groote stoornis onderhavig. In de Bessarabischo en Taurische steppen zijn goheele dorpen door de sneeuw bedektvele menschen worden er vermist. Dagelijks vindt men tal van lieden die bevroren zijn. In Tanrië zijn 100.000 schapen door den sueeuwstorm overvallen en omgekomen; van de her ders weet men nog niets. De militairen, die door de Regeering ter halp zij a gezonden, kunnen nog weinig helpen, want do wegen die zij van sneeuw zuiveren, zijn terstond weer dicht.gewaaid. Dronkenschap. Een der Londensche rechters, de heer Reynolds, acht het noodig in de .Times" nogmaals t e wijzen op den schrikbarenden omvang welke het misbruik van sterkon drank in de Britsche hoofdstad onder de vrouwen heeft gekregen. In het vorige jaar zijn niet minder dan 10,865 vrouwen om die reden tot gevangenisstraf ver oordeeld, daaronder 3331 die ten minste zes keeren veroordeeld waren Men kon slechts 76 naar een asyl opzenden, omdat de bestaande wet dit te zeer beperkt. JOHANNESBURG, 15 Jan. Naar wij vernemen, is De Wet de Vaalrivier overgetrokken en heeft hij zich aangesloten bij de Transvaalsche commando's. Uit nadere bijzonderheden moet blijken dat de Boeren nogal zware verliezen geleden hebben, toen zij terug trokken na hun vergeefsehen aanval op Zuurfontein en Kaalfontein 1.1. Zaterdag. Hun verlies wordt geraamd op 60 dooden en gewonden. President Hruger. President Krnger zal te Utrecht, waarheen hij nu denkelijk Dinsdag a.s. zal vertrekken intrek nemen in het hótel des Pays-Bas. Ook de Znid-Afri- kaansche deputatie zal tijdens het verblijf van den Pre sident te Utrecht, aldaar aanwezig zijn. De heer Krnger zal een lichte operatie aan de oogen moeten ondergaan te verrichten door prof. Snellen waarop een tijd van volslagen rust zal moeten volgen. Het is niet onwaarschijnlijkdat hjj daarna weder naar 's Gravenhage zal komen. Daar President Krnger nog niet geheel hersteld is heeft hij den wensch te kennen gegeven dat zijn reis naar Utrecht en zijn aankomst aldaar, zonder uiterljjk huldebetoon zal plaats hebben. kwam, toevallig was geweest. Een inwendige stem waar schuwde Edith hem in dat geloof te laten, maar het fiere, moedige meisje begreep, dat oprechtheid nn haar eerste en voornaamste plicht was. .Gij vergist je, Felix," antwoordde zij. .Raimar kwam niet toevallig ik had hem gevraagd hier te komen. Ik wilde hem dwingen het gesloten vizier op te lichten, het geheim te ontdekken ik moest zekerheid hebben, al twijfelde ik nauwelijks meer .Hadt gij dan den naam geraden, dien ik niet eens ried? Wist gij dan al het fijne van de zaak?" Zijn doffe, heesche stem, ziju dreigende blik, hadden Edith moeten waaischuwen, maar zij liet zich onvoor zichtig medesleepen, zonder te vermoeden, hoe zij er op dat oogenblik uitzag, hoe zij in vuur geraakte, ter wijl zij riep »Ik wist 't, toen ik die brochure las Zoo kloek en onversaagd opkomen tegen iemand, zoo machtig en hoog geplaatst als gij, zoo zonder aanzien des persoons zich in de bres stellen voor datgene, wat hij recht en waarheid noemt, dat kon maar éen man, éen enkele .Edith klonk 't woest en half gesmoord van Ronald's lippen. Hg was doodsbleek, doordringend hield hij de oogen op het aangezicht van zijn verloofde gevestigd, alsof hij daarin iets zocht. Nóg begreep ze hem niet, dien strakken, fonkelenden blik, maar ze voelde, dat deze iets vreeselijks uitdrukte. »NuP" vroeg Pelix na een korte pauze. .Waarom gaat ge niet door Dat kon maar één enkele, zegt ge die heldhaftige verdediger van het rechtWant dat schijnt hij volgens je meening te zijn, en ik wat ben i k dan Waarvoor ziet ge m ij dan aan .Pelix, bedaar!" begon Editb, angstig en bedrukt, maar hij liet haar niet uitspreken. Zijn hand sloot zich als met een ijzeren greep om haar arm eu hij boog zich tot haar over, zoodat zjjn gloeiende adem over haar wang heen streek. »Ik heb jo straks verkeerd beoordeeld," zeide hij hoonend. .Ge kunt wél diep en warm voelen, dat merk ik nu I Ik krijg slechts de ijzige oppervlakte te zien, ik,

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1