365ste Staatsloterij. Ingezonden Stukken. Stadsbwichten. IJ8 - Nrs. 9260 en 14374 f 1000 nrs. 5895, 8705, 8823, 9701 en 12510 f 4C0nrs. 4576, 13941, 17239 en 17801 f 200nrs. 3627, 4235, 5912, 6167, 13462, 13509 en 20211 f 100. Nr. 20000 f 1500 nrs. 3867, 4368, 6379, 13224,15203 en 15311 f 1000; nrs. 2875, 4581, 6182 en 14795 f400: nrs. 6736 en 7643 f 200 nrs. 536, 1642, 4739, 7623, 8893, 10909, 13222, 14574, 17387, 17539 en 19705 f 100. BUHItEKLIJKE T A iN i>. Het Huwelijk der Honlngln. Tot de gasten van Lot Koninklijk huwelijk zullen ook behooren de Hertogin van Albany de Vorst en de Vorstin van Bentheim. De Koning van Wurtembergheeft het plan om persoonlijk aanwezig te zyn laten varen de ziekte van den Groothertog van Oldenburg zal dezen verhinderen tegenwoordig te zijn de rouw van het Hof te Weimar is oorzaakdat de Groothertogelijke familie van Saksen-Weimar aan de feesten geen deel zal nemen. Eindelijk schijnt ook de komst der vorstelijke familie von Wied nog onzeker te zijn. Den 14 keerde Hertog Hendrik naar Schwerin terug. Ter gelegenheid van de huwelijksvoltrekking in Den Haag hebben vijf officieren van het Groothertogelijk Mecklenbnrgsch Fusilier Regiment No. 90 waarbij Z.H. la suite verbonden is eene uitnoodiging ontvangen van Koningin Wilhelmina. De Schilderijen-diefstal. De rechtbank te 's Gravenhage veroordeelde ter zake van den bekenden schilderijendiefstalden gewezen huisknecht tot 3 jaar, den smid tot 3 maanden beiden wegens diefstalen den koopman tot 2 jaar gevangenis straf wegens heling. Hargarine. Het Bestuur van den Bond van Coöperatieve Zui velfabrieken in Friesland heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ingediend, waarbij in stemming wordt betuigd met het schrijven van het Nederlandsche Landbouw Comité, waarin de wenschelijk- heid wordt betoogd van het verplicht gebruik van sesam olie voor de bereiding van margarine. Het Bestuur verzoekt tevens met den meesten spoed bepalingen te maken, waardoor het verkoopen en ver voeren van margarine verboden wordt, wanneer daarin niet eene bepaalde hoevoelheid sesam-olio voorkomt. V eevervoer. Door een handelaar in vee te Delft werden op de veemarkt te Utrecht Zaterdagochtend eenige koeien ge kocht waaronder kalfkoeien, samen tot een waarde van onge veer f 4000. In plaats van, zooals gewoonlijk, deze lading, die per Holl. IJzeren Spoor verzonden werd, op den ge wonen tijd, Zateravond, te Delft te ontvangen, werd het Zondagochtend toen de dieren aankwamen. Met het oog op de waarde welke deze lading bezat, heeft de bedoelde veehandelaar een schrijven aan den directeur der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij gericht, aandringende op beter toezicht bij het vervoer van levend vee. Posterijen. Van de Engelsche Postadministratie zijn terugont vangen uit Nedtrland verzonden brieven en andere stukken voor Transvaal en Oranje-Vrijstaut, welke niet konden worden terechtgebracht. Tot 15 Februari e.k. kunnen afzenders van brieven voor de Transvaal en den Oranje-Vrijstaat aan de post kantoren terugbekomen de van hen afkomstige brieven of andere stukken, welke zich onder de teruggezondene mochten bevinden. Nieuwe BJiedorp. Alhier werden in 1900 ge boren 19 m. en 11 vr., totaal 30 p.rsonen en vermin derde de bevolking door overlijden mot 16 m. en 18 vr., totaal 34. Er werd 1 vr. levenloos aangegeven. Er werden 24 hu welpken gesloten, waarvau 22 tusschen jm. enjd., 1 tusschen jm. en weduwe en 1 tusschen wednr. en jd. Brand. Den 16 is een hevige brand uitgebroken in loods AA aan de Handelskade te Amsterdam, gedeeltelijk gevuld met zeer brandbare goederen, behoorende tot de lading van het Duitsche stoomschip de Elbing. Toen de brand; uitbrak lag het schip vlak voor de loods. De wien ge toch jo hand hebt beloofd! Of hebt ge dat soms vergeten Er lag iets dreigends in deze woorden, maar voor bedreigingen was Edith niet vatbaar. Zij weerstond zijn toornigen blik en antwoordde koel en trotsch »Neen Ik heb je mijn woord gegeven en zal 't hou den maar laat mijn arm los, Felix, ge doet mij pijn met dien harden druk Langzaam liet Ronald haar arm vrij, maar zijn blik bleef nog altijd met dezelfde woeste en vovschende uit drukking op haar aangezicht rusten. vGe moet 't niet kwalijk nemen, dat ik zoo laat ben gekomen,'' begon hij opnieuw, sik had straks nog iets af te doen daar ginds daar te Heilsberg »Toch niet soms met met Raimar vroeg Edith. De adem stokte haar in de keel. »Met mijnheer den notaris, jawelWij hebben elkaar nu ook mondeling den oorlog verklaard. Ge schrikt daar van, geloof ik 1 Wees maar bedaardik sta immers heelshuids hier voor je en ook »hij'' is nog springlevend Een oogenblik, toen ik zoo tegenover hem ^stond, ja, toen kwam er een gedachte bij mij op 't zou een dolle zet zijn geweest, dien ik had moeten boeten Dat wist ik best, maar er zijn oogenblikken, dat men niettemin tot zulke dolzinnigheid in staat is. Nu kwam ik nog by tpds tot besef, gelukkig voor ons beiden maar als ik van te voren hier op Gernsbach was geweest, mis schien Hij brak af, maar zijn blik vulde het ontbrekonde aan. Edith stond plotseling op en begaf zich naar de schrijf tafel, in een hoek van de kamer. Een gewaarwording overviel haar, alsof ze dien man moest ontvluchten die op dat oogenblik iets van een verscheurend dier had. Ronald volgde haar niet, maar bleef bij de tafel staan, waar het volle licht van de lamp op zijn wezenstrekken vieldie nog altijd vaalachtig bleek waren. Het stil zwijgen duurde verscheidene minuten. Ook Edith was bleek geworden. Eindelijk begon Felix opnieuw »Ge opperdet straks het plan om onze verloving publiek te maken, maar ik zeg je nog eensik verkies dat offer niet die zaak blijft voorloopig nog een geheim Je woord je belofte behoud ik echter, ook als ge soms eens tot andere gedachten mocht komen Ik laat niet met mij spelen Wat ik heb, dat behoud ik, dat blijft mijn eigendom, zoolang ik leefl Ik heb 't je wel gezegd op onzen verlovingsdag dat ik niet de koele, berekenende financier ben, waarvoor de wereld mij aan ziet, omdat het geld mij groot en machtig heelt gemaakt. Als de booze geest in mij wakker wordt wees daarvoor dan op je hoede!" Hij zeide dit met een huiveringwekkende bedaardheid, vlammendie door den grooten brandbaren voorraad snel aanwakkerden, grepen zoo hevig om zich heen, dat de verschansing van de »Elbing" vuur vatte en ook de sloepen, die aan de zijde van de kade hingen. Met ver eende krachten van eenige sleepbooten werd het schip naar de overzijde van het IJ in veiligheid gebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door het vlam vatten van eenige manden, die dicht bij een brandende kachel stonden. De schade is groot, maar de verbrande voorraad was verzekerd. In het magazijn van manufacturen te Rotterdam der firma F. Specht, is de waterleiding gesprongen op een badkamer der 2de étage. Eerst nadat het geheele huis doorweekt was van het water, gelukte het den toe voer af te sluiten. De schade wordt op f 10.000 geschat. De herten van hertog Hendrik. De op last van hertog Hendrik in de bosschen nabij het Paleis 't Loo losgelaten Mecklenburgsche herten zijn bijna alle in handen van stroopers gevallen. Door hun betrekkelijke tamheid waren ze een gemakkelijke prooi. West-Graftdijk. Zondag, den 13, zon hier eene voordracht gehoud n worden door den heer W. Klaij, te Berkhout, over oen zeer interessant onderwerp, zoo luidde de aankondiging. Niettegenstaande deze weidsche aankondiging kon de lezing niet plaats hebben, daar de toehoorders slechts uit 3 personen bestonden. Nader ver neemt men, dat de voordracht zou moeten strekken om de Maatschappij de »elf Provinciën" aan te bevelen. Vacatures. Den 1 waren bij de Ned. Herv. Kerk 252 predi- kautplaatsen vacant, dat is 6 minder dan op 1 Januari 1900. De vacatures zijn over de provinciën verdeeld als volgtGelderland 30, Zuidholland 36, Aoordholland 3tl. Zeeland 23, Utrecht 9, Frieslaud 49, Overijsel 9, Groningen 28, Noordbrabant 17, Limburg 4 en Drente 11 plaatsen. Barsingerhorn. Te K o 1 h o r n heeft zich eene commissie gevormd, om aan de arme plaategenooten op den dag van het huwelijk van H.M. de Koningin eene feestgave uit te reiken. Eene inteekenlijst zal hiervoor bij meergegoeden rondgaan. Door de Tielsche Brandverzekering is eene gratificatie van f25 geschonken aan de brandweer te Kolhorn, als blijk van waardeering voor haar krachtdadig optreden bij de onlangs plaats gehad hebbende brand, op de hoeve van den heer T. Koomen aldaar. Bij het schaatsenrijden te Den Helder is eene elders wonende en bij familie aldaar gelogeerde juffrouw zoo ongelukkig op het hoofd gevallen, dat zij uit mond, neus en ooren bloedend, bewusteloos bleef liggen. Nadat haar in een der tenten door een geneeskundige de eerste hulp was verleend, werd zij per rijtuig naar de woning harer familie vervoerd. Haar toestand was den volgenden dag nog zeer zorgwekkend. Te Heerenveen is een gezelschap Engelschen, waaronder drie dames, aangekomen, om in Friesland ijstochten te maken. De bekende ijsbampioen, mr. Tebbutt, leidt de uitstapjes. Als bewijs van de geweldige drukte aan het IJ op 1.1. Zondag, wordt gemold, dat dien dag door de gemeente- stoomponten vervoerd werden ruim 22.000 personen en door de Noordholïandsche tram circa 6000. Verdronken. Te Driewegen (Zeeland) zijn de gebroeders de Graaf, terwijl zij te zamen schaatseureden, in een wak gereden, met het noodlottig gevolg, dat beiden onder het ijs schoten en levenloos daaronder werden uitgehaald. die nog pijnlijker indruk maakte dan zijn woeste drift straks. Nu wendde hij zich af om heen to gaan, maar bleef bij de deur nog even staan. »Ik moet weg Vaarwel!" »Vertrekt ge nu vroeg Edith zacht. „In den laten avond Ja, ik moet naar Steiufeld terug. Over veertien dagen zie ik je te Berlijn, Goedendag 1" Hij verliet het vertrek en een paar minuten later hoorde Edith zijn rijtuig wegrijden. Zij was op den stoel voor de schrijftafel neergevallen en verborg het aangezicht in de handen. Ze voelde niets anders dan diep diep afgrijzen voor den man, dien zij eerst thans in zijn ware gedaante had leeren kennen en wiens vrouw zij zou worden Onderwijl reed Felix Ronald door nachtelijke duister nis naar Steinfeld terug, waar zijn tegenwoordigheid in derdaad werd vereischt. Van hier was de eerste aanval tegen hem uitgegaan, hier moest hij zich ook verant woorden. Maar dit verontrustte den man niet, die, in sombere overpeinzingen verzonken in den hoek van zijn rijtuig zat gedoken. Hij had al zoo menigmaal in zijn leven va banque gespeeld. Ja, eigenlijk altijd! Hoe dikwijls het geluk ook dreigde, hem den rug toe te keeren telkens had hij 't weer gedwongen om hom trouw te blijven. Nog hield hij de macht in handen, nog heerschte hij onbeperkt over een grooten aanhang, die hem steu nen moest omdat hij met hem viel en hiermee zou hij den opkomenden storm wel trotseeren. Er was iets anders wat hem thans inwendig folterde, een brandende jalouzie, die hem de waarheid als bij in stinct op het spoor had doen komen. Hij met ziju gloeien den hartstocht, met zijn opgewonden liefdesvei klaringen, was altijd niet meer dan geduld door zijn schoone, koele ver loofde en toch kon hij dien hartstocht niet ten onder brengen. In zijn rusteloos jagen naar goud en macht, wat hij als zijn levensdoel had beschouwd, was zij voor hem een belofte van vrede en geluk in de toekomst geweest en had hem als het ware zijn oorspronkelijke natuur doen verloochenen En nu Hij herinnerde zich, hoe Edith vuur vatte, toen zij over Raimar had ge sproken, en een oumeedoogende vastberadenheid lag in de woorden, die hij thans verwoed mompelde: »Weest op je hoede, gij beiden Ik kun vernietigen wat mij toebehoort afstand doe ik daarvan niet Wordt vervolgd. Akersloot. Op de Alkmaarsciie inecr en in het Noordhollandsch kanaal wordt tegenwoordig in de ijsbjjten veel visch gevangen. Een visscher alhier kon onlangs niet minder dan 800 pond visch verzenden. Hen goede raad. Men verzuime toch vooral niet, nu het zoo vriest, de bitten der paarden een weinig te verwarmen, vóór men ze hun in den mond legt, wanneer ze tenminste gehangen hebben op eene plaats, waar het vroor. Doet men dit niet, dan veroorzaken ze den paarden een ondra gelijke pijn, daar de tong aan hef bit vriest, wat zich laat begrijpen. Wie hieraan twijfelt, legge zelf eens zijn tong tegen een stuk ijskoud ijzer of probeere het met de handen, hij zal dan gewaar worden, welk een aantrek kingskracht er van ijzer uitgaat. Door nu de bitten even in warm water te leggen, wanneer ze bevroren zijn, of ze te hangen op eene plaats, waar de vorst zich niet kan doen gelden, kan men de paarden veel lijden besparen. (Zijper Courant.) Barsingerhorn. Den 15 werd door de leden der jjsclub te Kolhorn eene hardrijderij gehouden ten be hoeve van weduwen. Aan 25 arme weduwen werd eene geldsom verstrekt van f 1 tot f 4.50. Aan de hardrijderij, den 16 alhier gehouden, werd door 9 paren deelgenomen. De prijzen, f 20, f 10, f 6 en f4, werden behaald door Steeman en echtgenoote, Medemblik, S. Liefhebber en A. de Graaf Ld., Kolhorn, J. Bakker en R. Voorthuizon, Barsingerhorn en P. Pool Dz. en A. de Graaf Cd., Kolhorn. De wedstrijd werd door het fanfarekorps opgeluisterd. Door de jjsclub zal eene schoonrijderij voor paren ge houden worden, op zondag 20 Januari, om prijzen van f 20 f 10, f 6 en f 4, of voorwerpen van gelijke waarde, naar keuze. Inleggeld 50 ets. per paar. Scliermerhoru. Den 16 bad een zeer opgewekt ijsfeest plaats, dat door een flink publiek werd bijgewoond. Ton 1ste ving een wedstrijd aan in het tonnetjes sleëen, waaraan 26 personen deelnamen. Hiervan werden de prijzen behaald door de hoeren K. Rood, P. Alblas Jr. en A. G. Aokmann. Het 2de nummer bestond ait ringsteken door paren, waarvoor 14 paron zich hadden laten inschrijven. De winnende paren waren, voor den lsien prijs, mej. A. Laan-Voorthuizen en de heer 0. Voorthuizen. Den 2den prijs behaalden mej. A. van der Heulen en de heer K. Weeshoff. De 3de prijs werd gewonnen door mej. P. de Bakker en den heer F. Oldhuis. Het bestuur der ijsver- eeniging, die het initiatief tot dezen wedstrijd had genomen, mag met voldoening op haar niet gemakkelijke taak terugzien. 5e klasse, 3e lijst, 16 Jan. 5e klasse, 4e lijst, 17 Jan. Hen vriendelijk verzoek. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U het onderstaande in Uw veelge lezen blad te willen opnemen. In de gemeente Akersloot bestaat eene volksbibliotheek, die ik zeer gaarne wenschte aangevuld te zien met degelijke, geschikte werken. Fondsen, waaruit eenig geld kan verkregen worden om nieuwe boeken te koopen, bestaan hier niet, terwijl ook de werken kosteloos ter lezing worden gegeven, zoodat ik met het vriendelijk verzoek tot de lezers der »Alk- maarsche Courant" kom heip mij een bandje en zie eens in Uwe bibliotheek of niet een enkel exemplaar door U aan mij kan opgezonden worden. Eenvoudige lectuur is zeer gewenscht. In de hoop niet te vergeefs een beroep gedaan te hebben op de bekende vrijgevigheid mijner landgenooten, als het een goed doel beoogt, teeken ik mij, onder dankzegging voor de beleefde plaatsruimte. Alkmaar, De Bibliothecaris der Volksbiblothoek 16 Januari 1901. te Akersloot. Men verzoekt ons mede te deelen, dat. zondag, den 20, de dienst in de kerk der remonstrantsclae ge meente zal worden vervuld door den heer dr. W. Ha verkamp, te Nijmegen. Huwelijksbeker. De firma E. G. van der Horst toonde ons een bij haar verkrijgbaren buwelijksbeker, die een aardige her innering zal zijn aan het vorstelijk huwelijk. Men vindt er de portretten op van de Koningin en Hertog Hendrik, alsmede hunne wapens en spreuken, beide geflankeerd door twee gevleugelde vrouwenfiguren, die een kroon vasthouden. Alkmaarsclic IJsclub. Bij vriezend weder heeft op zondag, den 20, een clnbtocht naar Hoorn plaats voor de leden der Alk- maarscho IJsclub, met hunne dames, langs de verkeers wegen van den Ijsbond sHollands Noorderkwartier." Hen nieuw magazijn. Blijkens achterstaande advertentie wordt op viijdag, den 18, in het perceel Houttil B 11 door den heer J. Butter geopend een magazijn in galanteriëD, glas, por celain en aardewerk. Hij noemde zijne zaak Bazar »de Transvaler." GETROUWD. 17 Jan. Jan Meijer en Bregje Schrieken. GEBOREN. 16 Jan. Hendricus Nicolaas, z. van Cornelis Johannes Erkamp en Catbarina de Goede. Gijsbert, z. van Cornelis Schot en Geesjo Kisjes. 17 Jan; z. van Jan Nierop en Jansje Ooms.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2