Nederland, Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Automobielen. De Koning van België, die in den laatsten tijd een ijverig voorstander en beoefenaar is van de automobiel- sport, beeft nnnaar de Belgische bladen melden, te Parijs een renzen-antomobiel besteld, waarop een slaap kamertje, een toiletvertrekje en bediendenkamertje ge bouwd zijn, alles zoo comfortabel mogelijk ingericht. Dit koninklijk rollend logementje zal 75.000 gulden kos ten, en zal voortbewogen worden door een motor van 30 paardenkracht. Het gevaarte zal met een snelheid van zestig kilometer per uur kannen rijden, wat echter voor de veiligheid op de Belgische wegen een kwaad ding zon wezen. Dan is een sneltrein net zoo ving en veel veiliger. Hertog Hendrik. Men meent te weten, dat aan Z.H. Hertog Hen drik kort vóór of op den dag van zjjn huwelijk met H.M. de Koningin, een hooge rang of titulatuur in staatsdienst of leger zal worden verleend. Te keiden is de 86jarige weduwe Van Roosen- De Bruin, door verbranding om het leven gekomen. De vrouw, aldus meldt het »L. Dagbl." be woonde geheel alleen het huisje en had Zondagavond een buurvrouw op visite gehad. Maandagmorgen halfacht zou dezelfde buurvrouw even bij haar inwippen, doch vond haar achter de deur liggen met een gebroken petro leumlamp naast zich, zoodat zij vermoedelijk met die lamp, brandende, in de hand door de kamer heeft geloopen en toen gevallen is. De buren hadden niets verdachts gehoord zoodat zeer waarschijnlijk de vrouw door den val bewusteloos is ge raakt en niet om hulp heeft kunnen roopen. Te Tlcl is in het gezin van den hoofdonderwijzer Huninck die met zijne vrouw op bezoek was de ongeveer 20-jarige dienstbode P. S., die bij de kinderen oppaste, bij de gloeiende kaehel ingeslapen en er op ge vallen. Zij kreeg daarbij zulke hevige brandwonden,over het geheele lichaam, dat zij terstond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, alwaar zij den volgenden dag na een smartelijk lijden is bezweken. Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen ln Noordholland. Den 13 vergaderde te Purmerend de Provinciale Bond van Harmonie- en Panfarecorpsen in Noordholland. In het geheel zijn thans aangesloten 22 vereenigingen. Medegedeeld werd, dat het volgende concours te Haarlem zal worden gehouden in de concertzaal der Vereeniging met bijbehoorenden tuin. Uit hot verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening en verantwoording sloot met een batig saldo van f 1 de uitgaven hadden over het afgeloopen jaar bedragen f 674,70. Na bespreking voornamelijk het aanstaande concours betreffende, dat den 2 Juni zal worden gehouden, werd de vergadering gesloten. Heerhugowaard. Onze westerringvaart levert een eigenaardig schouwspel op. Naast de schaatsbaan varen de koolschuiten. Zoowel van Broek op Langedijk als van Noordscharwoude is een vaargeul in 't ijs ge maakt, teneinde óf 't station Hngowaard óf 't station Noordscharwoude te kunnen bereiken. Bovendien wordt de westerdorpsloot langs de Langedijker dorpen open gehouden, waardoor de vaargelegenheid opengesteld is voor de landbouwers om hunne producten u'.t de schuren naar de laadplaatsen te kunnen vervoeren. Hier en daar is heel wat kool bevroren, vooral in 't Waarland en te Heerhugowaard. De hooischuren aan den Langedijk zijn geheel van steen opgetrokken en worden bij lelie vorst verwarmd. Voor die verwarming worden vaak petroleumkachels gebruikt. In den loop der week werden er vele aangeschaft. Bij de strengo vorst in 't begin dezer week werd de kool in de schuiten en wagens door stroo tegen bevrie zen beveiligd, wat ook geregeld geschiedt in de waggon. Dewijl 't laden minder vlug in "zijn werk gaat, geschiedt dit soms nog 's avonds bij lantaarnlicht. De prijzen, welke in den loop der week werden be steed, gaven reden tot tevredenheid. Voor le soort roode, gele en Deensche witte kool werd besteed f 6.50 a f 8 f 7 a f 8 enf8af 9.50. Voor 2e soort f 5.50 a f6.50; f 6 a f 6.50 en f 6 a 7.50 voor 3esoortf4.50 a f 5.25 f 4.50 f a f 5.50 en f 5.50 a f 6. In uien, rapen, bieten en wortelen is bjjzonder weinig handel. Uien (onbevroren natuurlijk) golden f 0.75 bieten f 4 a f 7 rapen f 2.25 a f 3. wortelen f 1.50, respectioveljjk per 50 K.G. per ÏOOO stuks. (Enkhuizer Courant.) Medalje Vorstelijk Huwelijk. Door don heer J. A. A. Gerritsen, N. Z. Voor burgwal 252, te Amsterdam zal ter gelegenheid van het Huwelijk onzer Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg in 3 grootten, n.J. 25, 42j en 30 m/m eene mcdaljo in den handel worden gebracht, terwijl de 25 m/m. ook als schorlpenning in brons-verzilverd verkrijg baar zal zijn. De voorzijde der medaille geeft de beelte- naar der Vorstelijke personen te aanschouwen geboet seerd naar de jongste op S| eciaal voor dit doel gedane fotografische opnamen terwijl ook de keerzijde om ge zochtheid to vermijden eenvcudig is gehoudan en voor stelt de Ned. Maagd verduidelijkt door de Ned. Leeuw, welke de beide Vorstelijke Huizen dosr Oranjebloesem verbindt. Het modellé is het werk van don artistden heer L. F. Edema v. d. Tuuk. Voor Alkmaar is de alloenverkoop bij den heor Jb. Lutterot. He Nieuwe Eeuw. Het eerste nummer is verschenen van »De Nieuwe Eeuw", orgaan van de Universeele Broederschap Orga nisatie ouder leiding van Katherine TiugleyPoint Loma San DiogoCalifornio. De uitgave geschiedt ter HoJlandia-drnkkerij, te Utrecht, Opvoedkunde. Onder redactie van J. Geluk en H. do Raaf vor- schijnt bij den uitgever P. Noordhoff, te Groningen, het Tjjdschrift tot bsvordering van de studie der paedago- giok. De le aflevering van den len jaargang der nieuwo reeks zag dezer dagen het licht en bevat weder ver scheidene belangwekkende artikeleno. a. over de han denarbeid op de algemeene duitsche onderwijzersverga- doring te Keulen door H. de Raafdat wjj zeer ter lezing aanbevelen. De prijs per jaargang is f 2,50. Tijdschrift voor Nijverheid. Het eerste nummer verscheen van den nieuwen jaargang van het Tijdschrift der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid. Ook voor niet- ledon is dit tijdschrift verkrijgbaar tegen f 6 per jaar. Socialisme. Bij den uitgever S. L. van Looyte Amsterdam verscheen de eerste aflevering van »De geschiedenis van het socialisme", door F. Domela Nieuwenhuis. Het werk zal compleet zijn in 60 it 70 vel druks a 12'/i cent. Het werk zal eene systematische indeeling van de rijke stof geven waardoor een juister overzicht over het ge heel verkregen wordt, terwijl de schrijver eerst kritiek oefentna zooveel mogelijk objectiet te hebben weerge geven de verschillende stelsels en ervaringen liefst met de eigen woorden des schrijvers. De arbeid van dezen merkwaardigen voorlooper van het socialisme in ons land belooft zonder twijfel een belangwekkende te zijn al zal men ook bij de lezing er op bedacht moeten zijn te doen te hebben met iemand wiens gemoed van wrok en verbittering vervuld isniet alleen tegen de maat schappij doch ook jegens hendie zijne medestrijders behoorden te zijn. Op reis door Nederland. Dit is de titel van een boekje van de hand der heeren J. D. Bakker en F. Deelstra en uitgegeven by den heer P. NoordhoffGroningen. Het is reeds de derde druk van dit aardige werkje, dat, met vele plaatjes versierdhet belangrijkste en meest bezienswaardige van ons land op beknopte maar boeiende wijze beschrijft. Als schoolboekje kan het zeker een hoogst nuttig werkje geacht worden doch ook voor menigen oudere zal de lectuur zeer leerzaam zijn en hem in niet te uitvoerigen vorm op de hoogte brengen van hetgeen Nederland voor merkwaardigs biedt. Het geeft aardrijkskundig onderwijs, in behagelijken trant. keerpl ielitwct. De tekstuitgave van deze wet verscheen in duide- lijken druk, ad 10 cents, bij den uitgever P. Noordhoff, te Groningen. Hoop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over December 1900. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 December 1900:8887 mannen en 9401 vrouwen, te zamen 18288 personen. Geboren werden: 15 jongens en 18meisjes,samen 33 kinderen, dat is 21.6 per lOOOper jaar. Als levenloos aangegeven werden geene kinderen in geschreven. In deze maand overleden 11 mannen en 13 vrouwen, samen 24 personen, dat is 15.8 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven, over leden 1. 1 Geval van roodvonk en 1 van diphtheritis werden geconstateerd. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 15.8 was, bedroeg voor Rotterdam 17.3, 's-Gravenhage 16.0, Amsterdam 16.6 Utrecht 19.2, Groningen 23 6, Antwerpen 14.3, Parijg 18.5, Londen 17.7, Weenen 18.8, München 20.5, Ham. burg 15.4, Keulen 18.9, Bern 19.3, Ghristiania 11.4 Brussel 15.0, Berlijn 15.5, Dublin 26.0 en Edinburg 21. Zitting van 15 Jan. 1900. T. B., Andijk, verduistering, f 20 boete, subs. 14 dagen hecht. J. L., Purmerend, het dooden en het wegnemen van een dier, 8 dagen gev. A. W. S., Petten, diefstal en eenvoudige beleediging, f 25 boete, subs. 15 dagen hecht. R. K., Enkhuizen, diefstal, 14 dagen gev. D. L., Wieringen, beleediging, uitgesteld. P. de M., Venhuizen, visschen zonder akte, appèlzaak van Hoorn, het vonnis bevestigd, 2 boeten van f 3, subs. 3 dagen hecht voor iedere boete. P. K,, Andijk, strooperij van bagger, f 10 boete, subs. 3 dagen hecht. P. L., Enkhuizen, wederspannigheid, f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. A. C. v. L., Helder, beleediging, f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. A. V., Medomblik, diefstal, f 15 boete, subs. 12 dagen hecht. S. N., Hoorn, diefstal met braak, 3 maanden gev. Heïloo. Getrouwd. 13 Dec. Johannes Hendricus Buijs, te Amsterdam en Christina Maria Kloote, alhier, laatstelijk te Amsterdam. Geboren. 10 Dec. Bregtje, d. van Jan Joosten en Aatje Hartog. 20 Johannes, z. van Oornelis de Winter en Antje Liefting. 22 Cornelia Dina, d. van Jacobus Sengers en Anna Franken. 23 Gerrit, z. van Pieter Bankersen en Tijtje Groendijk Overleden. 5 Dec. Hendrik van der Pijl, echtgen. van Mietje Roele, 65 j. 13 Arie Boet, echtgen. van Geertje Slooten, 49 j. en 10 m Wilhelmina Jaeoba, d. van wijlen Roelof Zaadnoordijk en Jaeoba Johanna Kleijen- burg, 23 j. en bijna 8 m. 14 Engeltje Admiraal, wed. van Martinus Dral, 82 j. en ruim 9 m. kimmen. Geboren. 13 Dec. Willem Petrus, z. van Pieter Mooij Jbz. en Aagje Kraakman. 16 Cornelis Theodoras, z. van Johannes Tool en Aafje Adrichom. 18 Elisabeth, d. van Jacob Kuijperen en Engeltje Bak. 22 Gerritz. van Willem Knijper en Angustina Scholten. 30 Cornelis Johannes, z. van Theodorus Kaandorp en Geertrnida van der Velden. Overleden. 1 Doe. Cornelis, z. van Jacob Motzelaar en Alida Mole naar, bijna 3 j. Hensbroek. Geboren. 2 Dec. Grietje, d. van Jacob Termaaten GeertjeBrouwer. 30 Jansje, d. van Jan Commandeur Pz. en Jantje Boots. Overleden. 6 Dec. Levenloos kind van Pieter Breg en Hillegonda Mak Obdarn. Getrouwd. 3 Dec. Gerrit Ludding en Catharina Maria Jekel. Geboren. 4 Dec. Dirk, z. van Cornelis Koenis en Catharina Hermelink. Overleden. 8 Dee. Klaartje van den Hooff, echtgen. van Hendrik Kuiper, 47 j. Akersloot. Geboren. 13 Dec. Dirk, z. van Dirk Sikkes en Neeltje Bakker. 23 v Agatha, d. van Johannes Buur en Geertrnida Elisabeth Bes. 24 Guurtruida, d. van Jan Sinnige en Guurtruida Schut. 30 Gesina, d. van Klaas Molenaar en Cornelia Hageman. Nicolaas, z. van Frederik Samuel Knipscheer en Geertrnida Diederika van der Linden. Overleden, 3 Dec. Grietje, d. van Pieter Spaan en Eijtje Water. Schoorl. Getrouwd. 13 Dec. Cornelis Duin en Aaltje Nieuwland. Geboren. 21 Dec. Maartje, d. van Cornelis Kaandorp en Maartje IJpelaan. Overleden. 12 Dec. Maartje Dekker, echtgen. van Jan Kager, 53 j. 17 Paulus van Lienen, echtgen. van Neeltje Dalen- berg, 73 j. 16 Maria Elisabeth, z. van Jan Louter en Maria Ransijn, 2 m. Oude Nledorp. Geboren. 12 Dec. Theodorus, z. van Jan Wiering en Wilhelmina Jansen. 16 Sigabertha, d. van Jan Jong en Grietje Veldman. Overleden. 12 Dec. Levenloos, d. van Willem Druif en Guurtje Kind. Bergen. Getrouwd. 9 Dec. Willem de Groot en Aagje Broertjes. 30 S. Kaandorp en K. Oud. Geboren. 1 Dec. Maria Catharina, d. van J. Hoogvorst en G. Hoogvorst. 6 Margaretha, d. van N. Hoebe en E. Mosch. 14 Maartje, d. van Jb. Prins en T. Molenaar. 20 Catharina, d. van P. de Waard en T. Groot. Overleden. 8 Dec. Levenloos kind van J. Bruijns en A. Blankendaal. 9 Anna Tuijn, 8 w. 13 Klaas Stuifbergen, 73 j. Zuid-ücharwoude. Ondertrouwd en G.e tronwd. 14 en 27 Dec. C. Arends en C. de Ruiter. Geboren. 5 Dec. Aaltje, d. van C. Klingeier en N. IJven. 15 Gerrit, z. van P. Beers en J. Kooij. 16 Cornelia, d. van D. Kloosterboer en T. Balder. 21 Ursula, d. van P. Bakker en T. Kardinaal. 30 Johannes, z. van P. Bek en N. Danenberg. Overleden. 15 Dec. Elisabeth Hoogeboom, 8 w. 16 Lourens van Dam, 48 j. 18 Guurtje van Twuijver, 55 j. Heerhugowaard. Ondertrouwd: 20 Dec. Gerrit Zwaan en Cornelisje Bijvoet. 27 Jan Bakker en Grietje Brouwer. Geboren: 3 Dec. Catharina, d. van Willem Groot en Antje Beers. Aafje, d. van Pieter Kieft en Guurte Blanken- daal. Johannesz. van Adrianus Beerse en Maria Hoedjes. 8 Nicolaas, z. van Pieter Buter en Aaltje de Jong. 14 Pieter, z. van Cornelis Goed en Dieuwertje Pauw. Pieter, z. van Arie Koog en Elisabeth Hoogvorst. 16 Anna Catharina, d. van Pieter Laan en Trijntje van Stralen. 19 Antje, d. van Philippus Bos en Elsje Doef. 21 Cornelis, z. van Cornelis Boon en Cornelia Dekker. 25 Jan, z. van Klaas Kroon en Antje de Wit. 31 Geertrnida, d. van Jan Snelten en Aagje Veldboer. Overleden: 5 Dec. Cornelis Mol, wednr. van Dieuwertje Weel, 57 j. 10 Arie Bleeker, echt. van Jansje Patten, 40 j. 16 Aagje Boot, wed. van Dirk Goed, 78 j. 19 Levenloosaangegeven kind van Adrianus Houtkooper en Aafje van der Gragt. 21 Neeltje, d. van Jan Blom en Marijtje Vet, 8 m. 24 Geertje Beers, echtg. van Hendrik Tauber, 62 j. Barslngerhorn. (1—31 December.) Ondertrouwd. Jan de Graaf en Trijntje Bier. Geboren: Lourens, z. van Pieter Jacobus Koger en Jantje Wage- maker. Jan z. van Pieter Bood en Aafje Schermer. Albert, z. van Louris Mosk en Dieuwertje de Waard. Overleden. Grietje Koog, 23 j. Maartje Francis, echtgen. van Willem Kooijman 50 j. Sjoerd Ravenwednr. van Dieuwertje Robbers, 83 j. Anna Visser, 4 m. Aagje Over, 18 j. Trijntje Prins, wed. van Dirk Buiten, 83 j. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6