Laatste Berichten. N ederla.n cl Stadsberichten. sneuvelden, 1 doodelijk en 7 zwaar gewonden bij Nooit- gedacht op 5 Jan., verder bij verschillende gevechten 4 dooden10 gewondon en een luitenant krijgsgevangen (bij Vlakiontein op 12 Jan.) Verder is er een lange lijst van dooden, meest aan typhus, die zeventig namen bevat en gevolgd wordt door een lijst van levensgevaarlijke zieken, die anderhalve kolom van de »Times" in beslag neemt. IVationallteltsfoewijzen. Gedurende het jaar 1900 zijn door den Commissa ris der Koningin in de provincie Friesland afgegeven niet minder dan 5200 nationaliteitsbewijzen aan personen, die naar het buitenland, bijna altijd Pruisen, vertrokken, om daar werk te zoeken en het daar, misschien met een enkele uitzondering, ook te vinden. Bovendien werden in den loop des jaars nog een groot getal nationaliteits bewijzen van personen, die vroeger naar het buitenland waren vertrokken, voor één jaar verlengd. Johann von Fahcr, de eigenaar van de bokende fabriek van potlooden, is te Nürnburg overleden. Petroleum- bronnen. In 't Zuid-Oosten van Texas zijn uitermate overvloe dige petroleumlagen ontdekt. Toen de olie pas opschoot was de straal 15 centimeter in middellijn bij eene hoogte van 70 meter. Voordat men in allerijl ver gaarbakken gereed had gemaakt waren reeds een hoe veelheid van 100,000 vaten verloren gegaan. Van alle kanten ijlen winstbejagers toe, koopen stukken grond en doen boringen dat het een aard heeft. Sommige recht banken op naburige plaatsen kunnen niet werken, daar al de advocaten petroleum zijn gaan zoeken. Het feest ln Pruisen. BERLIJN, 18 Jan. Nadat de Keizer hedenmorgen bij het gedenkteeken voor Friedrieh I in het mausoleum van Charlottenburg een krans had doen leggen, ontving Z. M. de gelukwenschen der gezanten, der vertegenwoordigers van buitenlandsche vorsten, der deputaties en der Duit- sche vorsten. Het kroningsfeest begon met een plechtige godsdienst oefening in de slotkapel, gevolgd door een schitterend feestmaal in de Witte Zaal, waarbij de Keizer zich levendig onderhield met de vreemde vorsten en diplomaten. De Keizer stelde een dronk in op do nieuw benoemde en op de oude ridders van de orde van den Zwarten Adelaar. Honlngtn Victoria. LONDEN, 18 Jan. Sedert gisteren hebben hier ver schillende ongunstige berichten geloopen over de gezond heid van de Koningin. H. M. zon gisteren ongesteld zjjn geweest en heden niet beter zijn, zoodat heden twee ge- neesheeren op Osborne waron ontboden. Tot dusver heeft men van Osborne geen enkel officieel bericht kunnen krjjgen, maar men gelooft dat hedenavond of morgen een communiqué zal worden uitgegeven. Het gerucht dat de prins van Wales naar Osborne is ontboden, is ongegrond. Later. Het officieele communiqué zegt, dat de groote spanning in het afgeloopen j lar in zekere mate het zenuwgestel der Koningin heeft aangetast. De genees- heeren hebben daarom gemeend H. M. een volstrekte rust in haar vertrekken te moeten voorschrijven en voor- loopig te moeten verbieden zich met de staatszaken te bemoeien. Schagen. Op uitnoodiging van den eersten wet houder, de beide geestelijken en de beide hoofden van scholen vergaderden den 16 in het N. Holl. Koffiehuis eenige ingezetenen ter bespreking van het houden van een feest bij gelegenheid van het huwelijk onzer Koningin. Na langdurige besprekingen werd besloten om te trachten te verkrijgen eene uitdeeling aan de armen, schoolfeest volksspelen en wielercorso en 's avonds verlichting. De aanwezigen op één na verklaarden zich bereid in de feestcommissie zitting te nemen. Door toevoeging van nog een zevental andere heeren bestaat nu de feestcom missie uit bovengenoemde hoeren en de heeren W. Vader, P. van Twuijver, J. Merz, Oudenhoven, Feisser, Nobel, Raat, secretaris, van der Meulen, Trapman, J. de Veer, Asjes, O. Bjjpost, J. de Wit, C. N. Vlaming, penning meester, J. Baars en M. Visser. Op voorstel van den heer P. Buis werd de heer A. W. van Kluive tot voorzitter benoemd. Benoemd tot burgemeester alhier de heer H. J. Pot. Den 18 vergaderde de vereeniging Armenzorg in het lokaal De Beurs alhier, ten einde te behandelen het voorstel tot ontbinding der vereeniging. Besloten werd daartoe over te gaan, als het Witte Kruis genegen is eene stichting in het leven te roepen, die zich zal bezig houden met het verschaffen van versterkende middelen aan arme zieken. Armenzorg schenkt in dat geval haar kas van pl.m. f 180 aan genoemde onder-afdeeling van Het Witte Kruis. Purmerend. De Nederlandsche Bell-Telofoon- Maatsehappjj te Amsterdam bleek den 18 het laagst te hebben ingeschreven (f 6840,45) voor het maken van een communaal telefoonnet in deze gemeente in aansluiting met het intercommunaal net, zoodat wij ook spoedig alhier, tot groot gerief van handel en nijverheid eene telefonische verbinding met het geheele rijk kunnen ver wachten. Bergen. De inschrijving voor het nationaal hu welijksgeschenk voor H. M. de Koningin heeft alhier opgebracht f 97.10. Buiksloot. De afgetreden burgemeester, de heer J. E. Immink, ontving namens de ingezetenen dier ge meente een blijk van hnlde, bestaande uit eene kostbare pendule. De gemeenteraad bood hem als blijk van dank en waardeering een prachtigen fauteuil aan. In de polders Waard en Groet wordt thans weer veel gtroo verkocht aan de papierfabrikanten. De oorzaak hiervan zijn de veel hoogere prijzen, welke men bedingt; men ontvangt thans f 14 en f 16 per 1000 kilo voor stroo, waarvoor men na den oogst f 6.50 en f 8. krijgen kon. Verzoek om gratie voor de Hogerhulzen. Den 18 is de delegatie van het Landelijk Hoger- huis-Komitee, bestaande uit de heeren J. G. Götze en C. van Schooten en mej. M. Schaafsma, allen van Am sterdam, tot het aanbieden van een gratie-adres, benevens de lijsten met bijbehoorende handteekeningen, ten Paleize door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. De heer Götze sprak bij de aanbieding van het gratie verzoek en verdere bescheiden tot Hare Majesteit eenige woorden van toelichting, waarbij hij te kennen gaf, dat dit adres, namens 11.214 burgers van Nederland, zeer zeker nog mee: handteekeningen zou hebben gedragen, indien het comité over meer financieels krachten had kunnen beschikken en meer tijd had gehad om op de nog in omloop zijnde lijsten tot teekening te wachten. De woordvoerder van de delegatie zeide o. a., dat wanneer Hare Majesteit tot het besluit mocht komen, het verzoek in te willigen, Zij dan zeker de harten zou winnen van de duizenden onderteekenaren en niet-on- derteekenaren, maar bovenal van de moeder en van de zusters van de gebroeders Hogerhuis. H. M. de Koningin beloofde het gratie-verzoek in ernstige overweging te zullen nemen. IJsberlcliten. Te Bolsward werd den 16 eene internationale harddraverij gehouden tnsscben de vertegenwoordigers van Transvaal Oranje-Vrjjstaat en Engeland. In cos- tuum namen daaraan deel: president Paul Kruger en Steyn en hunne Generaab Bothade Wet en Delarey met hunne wakkere medestrijders tegen Chamberlain RhodesJameson en de Engelsche Generaals Roberts Bnller en Kitchener met hunne soldaten. Aan 't pro gramma is het volgende ontleend10 uur. Aankomst van Kruger en Steyn per tram van Sneek1J/2 uur. Groote optocht naar de baan; 2V2 uur. Jacht op gene raal de Wet; 3V2 uur. Beslissing van den wedstrijd tusschen de Boeren en de Engelschen. Na afloop optocht met fakkellicht. Alles opgeluisterd door muziek. De zuivere opbrengst van dit ijsfeest komt ten voor- deele der krijgsgevangen Boeren. Vooi; de kust van Texel zitten thans ijsvelden aan den grond van 3 tot 7 voet dikte. De overtocht met de postvletten geschiedt meermalen grootendeels over zulke velden. Sinds den 12 kwamen dagelijks in beide richtingen 2 posten over en weer. Ais een staaltje hoeveel werk in Friesland ook door de gemeentebesturen van de ijsbanen wordt gemaakt kan dienen, dat de gem. Leen warderadeel wekelijks circa f 300 alleen aan de bezoldiging van baanvegers besteedt. Purmerend. De op den 17 alhier gehouden sehooniijderij op schaatsen van wege de ijsbaanclub vPurmersteijn" is, niettegenstaande het ingevallen dooi- weer, uitnemend geslaagd. De uitslag waBle afd., 45 heeren le pr,, P. Jongens, te Purmerend; 2e pr., J. C. A. Bender, Alkmaar; 3e pr., P. A. Ligthart, Hoorn; 2e afd., 19 dames, le pr., mej. J. van Zanten, te Uit hoorn; 2e pr., mej. C. Immink, Haarlemmermeer; 3e pr., M. Smit, Weesp; 3e afd., 20 paren, le pr., mej. A. Kaan Alkmaar en de heer J. C. Bender, idem2e pr., mej. T. BlaauboerWieringerwaard en de heer Sonnaville, Alkmaar; 3e pr., mej. J. van Zanten, Uit hoorn en de heer J. van Vliet idem 4e pr., mej. A. de Rijke Purmerend en de heer A. Koreman idem. De prijzen bestonden in kunstvoorwerpen ter waarde van f 200. Bij vriezend weder zal zondag, 20 Januari a.s., van wege de ijselub »Purmersteijn'' een groote gecostumeerde schoonrijderij op schaatsen, met extra prijzen voor costu mes worden gehouden op de zoogenaamde »Kom" van het Noordhollandsch kanaal. Anna Paulowna. Den 16 had alhier een wed strijd in het schoonrijden plaats waarvan de uitslag was als volgt: afd. heeien, le pr., de heer Bender, Alk maar 2e pr., de heer Jongens, Purmerend afd. dames, le pr., mej. M. Kaan, Alkmaar2e pr., mej. A. Kaan, idem afd. paren, le pr., de heer H. de Sonnaville, Alk maar met mej. T. Blaauboer Wieringerwaard2e pr., de heer Groneman, Wieringerwaard met mej. Kaan, Anna Paulowna. Uitgeest. Wedstrijd in het schoon njden van paren, le pr., R. C. Schenk en A. Kaan, IJpolder; 2e pr., C. R. Blaauboer, Wieringerwaard en M. Kaan, Alkmaar; 3e pr., J. H. LauwersAlkmaar en C. Groneman Wieringerwaard. Schagenbrug. Aan den wedstrijd in schoonrijden, den 18 alhier gehouden, werd door 13 paren deelgenomen. Den lsten prjjs won mej. C. Kaan met den heer F. Groneman f 15, den 2en pr., mej. J. de Graaf met den heer D. van der Wal f 71/2, den 3en pr. mej. A. Kaan met den heer W. Metselaar f 2,50. Zeer velen woonden den wedstrijd bij, de banen waren door het zachte weer niet best. Schagen. Ondanks het dooiweer en het druppelen van den regen ging het ijsfeest in den avond van den 18 alhier toch door, maar met matige deelneming, wat wel jammer was voor de genomen moeite. Vroolijk zin gend togen omstreeks half zes ettelijke ingezetenen met lampions of fietsluntaarn achter een drietal muzikanten aan naar De Wiel, waar een poosje gereden werd door aarts-liefhebbers en kinderen. Spoedig echter werd weer de terugtocht aanvaard. Voor de hardrijderij op schaatsen op den vijver van bet landgoed »Schoonenberg", te "Velsen hadden zich 86 deelnemers aangemeld, 43 ontvingen 3 liter erwten en 3 pond spek. Van de 43 aangeblevenen ontvingen 37 4 liter erwten en 4 pond spek. Van de 6 overigen ontvingen de 3 prijswinners Etsjes, Minkena en Post die evenals de diie premiewinners Outenaar, Böhm en Haver voor beboeftigea reden 10 L. erwten 10 pond spek 100 turven en 1 H.L. steen kolen, terwijl de andere halfzooveel kregen. 21 Armo menschondie geen rijder hadden kunt en vinden, ontvingen eveneens 3 L. erwten en 3 pond sp k. Ursem. Den 17 geraakte de predikant, uit de na burige gemeente Schermerhoru terwijl hij een tochtje op de schaats maakte naar Hens broek, in een bijt. Ge lukkig bevonden zich in de nabijheid menschen die op het hulpgeroep kwamen toesnellen en hem nog tijdig konden redden. Een droevig einde heeft een hardrijderij te Koe- vorden gehad. Een der prijewinueis aldaar, thuis behoo- rende te Dedemsvaart, de jongeling L heeft te veel van zijne kracht gevergdkort na den wedstrijd kreeg hij eene bloedspuwing en is aan de gevolgen daarvan be zweken. Hen flinke tocht. Een vroegere stadgenoot, de heer P. Keg, schrijft ons »Wjj hebben den 16 een tocht op schaatsen ge maakt, die zeker niet dikwijls zal worden afgelegd. Wjj bonden om 10]/4 uur 's morgens even beneden Amorsfoori onze schaatsen onder, twee van mijne kameraden en ik, met het plan, langs de Eem naar Baarn te rijden alles ging goed, mooi ijs, vlak voor den wind en zoo kwamen wij ten laatste langs Baarn aan den mond van de Eem en zoo op de Zuiderzee. Wij vormden toen het plan, naar Amsterdam te rijden en voegden de daad bij het woord. Wat een grootsche aanblik, die onafzienbare ijs vlakte 1 Soms reden we over ijsvelden van eenige duizen den meters lengte, die zoo glad waren als een spiegel en hard 1 Dan weer kwamen wij op plaatsen, waar schot sen tot meer dan manshoogte lagen opgestapeld en waar wij overheen moesten klauteren. Geen krasje was hier in het ijs waar te nemen een bewijsdat wij hier de eerste schaatsenrijders waren. Zoo de kust op een grooteu afstand volgende kwamen wij om 1.15 uur langs het fort Pampus en omdat het nog zoo vroeg was en wij den geheelen dag vrij hadden besloten wij Amsterdam niet aan te doen en zoo mogelijk het Pampus over te steken en het binnenwater op te zoeken. Zoo gezegd, zoo gedaan om half twee klommen wij bij Durgerdam over den Zeedijk en bereikten door allerlei kleine slootjes Zunderdorp waar wij een half uur bij een bakker ver toefden. Toen weder op de schaatsen en langs Ilpendaur naar Purmerend. Hier verlieten mijne beide kameraden mij en reden naar Hoorn, waar zij om 5 uur aankwamen. Ik voor mij reed alleen door over De Rijp en Schermer- horn naar Alkmaar, waar ik om half zes arriveerde met een leege maag, maar gelukkig nog tijdig genoeg om aan hot middagmaal deel te kunnen nemen. Met den trein van 8.10 uur vertrok ik weer naar Amersfoort. W armenhuizen. De bevolking alhier vermeer derde in 1900 üoor geboorten met 49 personen. Zij ver minderde door overigden met 21 en door vertrek met 46 en vermeerderde zich door vestiging met 58, alzoo eene vermeerdering met 40, zoodat de bevolking op 1 Jan. 1901 bestond uit 1540 personen. Er werden 9 huwelijken voltrokken. Tcenhuizen, gem. Heerhugowaard. In den nacht van den 13 is verschrikkelijk huis gehouden onder de nog in de weide loopende schapen alhier. Een paar wolven hadden 't al niet veel erger kunnen maken. Van ver schillende eigenaars werden vier schapen gedood, terwijl nog zestien andere min of meer ernstig verwond werden. Van één schaap was de keel doorgebeten. Vermoedelijk zijn een paar honden op de jacht geweest, doch met zekerheid weet men nog niets te zeggen. Wedrennen te Bergen. Voor het wedrennummer iBergenprijs" in 1901 te verrijden, zijn thans 7 paarden blijven staan voor denzelfden prijs in 1902 bleven er 16 over. Voor den in 1903 te verrijden Bergenprijs werden aangegeven 1 DucaatEig. Stoeterij Vogelenzang. 2 Engel Stoeterij Vogelenzang. 3 BerthusL. Boreel. 4 Diamant, L. Bireel. 5 Ben G. J. A. A. Baron van Heemstra. 6 Kemblo Bn. v. Brienen v. d. Groote Lindt. 7 Golden Lily, Bn. v. Brienen v. d. Groote Lindt. 8 Curaqao, S. A. F. Baron Crentz. 9 Diadeem S. A. F. Baron Creutz. 10 Valerie, A. Metelerkamp van Bronkhorst. 11 Christiaan, W. Graaf v. Rechteren Limpurg. 12 Cacao, W.Graaf v. Rechteren Limpurg. 13 Edel, W. Graaf v. Rechteren Limpurg. 14 Billiton, A. v. Hoboken v.Hoedekenskerke. 15Estcourt, A. v. Hoboken v. Hoedekenskerke. 16 HermineH. Meijuers. Ten opzichte van het harddraverij-nummer, hengsten en merriën, in 1902 te verrijden, kunnen we mededeolen, dat 7 paarden zijn blijven staan, namelijk 1 Fortuna Eig. H. van Wickevoort Crommelin. 2 Fodora H. van Wickevoort Crommelin. 3 Jonge Wilkes, R. en H. Engelsing. 4 Columbine, Jhr. Bosch van Drakestein. 5 Rita Stal Jan Steen. 6 Benny, Joh. de Mol. 7 Chilorette, H. Hemmes Jr. Voor de in 1903 te houden harddraverij van driejarige paarden werden aangege-eu: 1 WotanEig. Stal Jan Steen. 2 Carmen, A. Catz. 3 Glendine, S. Snoeck. 4 Bella, J. Koster. 5 Sunlight, Jhr. Marees van Swinderen. 6 Maginas II, K. Bakker Hz. 7 Morning Star, Stal Carlo. 8 Oarolu8 Stal Carlo. 9 Wanda, Stal Carlo. 10 CorrieJ. de Mol. 11 Chris, s> J. de Mol. 12 Ella, s H. K. Glas Jz. 13 Martha, H. K. Glas Jz. 14 Goudvlies, H. van Wirkevoort Crommelin, 15 Goudmijn, H. van Wrckevoort Crommelin. 16 Gouddraad, H. van Wickevoort Crommelin. 17 DopsF. Bosch van Dra.keus.tein. 18 Doms, F. Bosch van Drakenstein. 19 Joe PatchenS. Witteveen. Tooneel. Op Woensdag, den 23, geeft het Hollaudsch Too neelgezelschap, onder directie van den heer A. van Lier' te Amsterdom, eene voorstelling in het lokaal H a r m o- n i e, bestaande in de opvoering van»De Tante van Charley" en »Eigenziunigbeid'. Cadettenschool. De le luit. H. Mulder van bet 6e reg. inf. wordt 1 Februari a. s. werkzaam gesteld bij de Cadettenschool als leeraar in de wiskundige vakken en in verband daar mede overgeplaatst bij den Staf der inlanterie. De kapt. der inf. L. E. Hinrichs, leeraar bij de Cadetten school, zal 1 Februari optreden als hoofd van onderwijs in de wiskundige vakken, ter vervanging van den kapt. der inf. M. H. Spruijt. Benoemu tot ontvanger der directe belastingen alhier (buitengemeenten) de heer H. Hamstra, ont vanger te Wyhe.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2