Honderd en derde jaargang, 1901. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. No. 10. Eerste blad. De Oorlog in Zuid-Afrika. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t ©,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. W OENSDAG Telefoonnummer3. 23 JANUARI. Frjjs der gewone advertcntlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. DUITSCHLASfD. De geestdrift van het Duitsche volk voor de zaak der Boeren neemt, zoo mogelijk, steeds toe; overal worden meetings gehouden en het publiek geraakt zóó in geestdrift, dat het noemen van generaal De Wet's naam bijv. toejuichingen van verscheidene minuten veroorzaakt. Meestal zijn op al die bijeenkomsten eenige duizendtallen menschen tegenwoordig. Dergelijke bijeenkomsten zijn reeds gehouden te Landan, Heilbronn, Saarbrücken, Worms en Darmstadt en er zijn er aan gekondigd te Zwoibrüeken, Bonn, Barmen en Remscbeid. De overheid ziet dergelijke bijeenkomsten met leede oogen aan en te Mainz en Frankfort was haar tegen stand zóó groot, dat er geen comité's konden worden gevormd. EMEELAAD. De Koningin is stervende. Reeds van laatsleden Woensdag dateeren minder gunstige berichten, zij schijnt di9n dag een lichten aan val van beroerte gehad te hebben, Het laatste Reuter-telegram van 21 Januari luidt: »Het gezicht eu het spraakvermogen der Koningin zijn aangetast. Ook het nuttigen van voedsel was met zeer veel moeielijkheid verbonden. Voor het begin van de periode van bewusteloosheid zag de koningin niemand, behalve den prins van Wales die slechts ongeveer een kwartier bij zjju moeder bleef. De Prins was geheel onder den indruk van zijn diepe smart, en zag er zeer bezorgd uit. De geheelo natie is door de berichten uit Osborne diep geschokt,vooral het plotselinge van den ernstigen toe stand had groote ontsteltenis ten gevolge." De talrijke familieleden der Koningin, ook de Keizer van Duitschland, zijn ijlings naar Gowes vertrokken. De dood van Koningin Victoria zal onder de moeielijko omstandigheden een groot verlies zijn. De 8 L-jarige vorstin, die in de laatste jaren natuurlijk geen invloed meer uit oefende op den gang van zaken was zeer geëerd en be mind door alle rangen en standen, terwijl de Prins van Wales, die nimmer blijk gaf eenige talenten in welke rich ting ook te bezitten, om zijn verre van onberispelijken levenswandel bij talloozen volstrekt niet gezieu is, Het Comité tegen den oorlog heeft in de jongstebijeen- komst de volgende besluiten genomen »lo. dat afschriften van de drie brieven van een officier op het oorlogsveld zullen worden gezonden aan den eerste- minister, aan den opperbevelhebber, aan don minister van oorlog, aan diens ambtgenoot van koloniën en aan den gouverneur-generaal voor Zuid-Afrika 2o. dat het comité van oordeel is, dat de bevelen die de Britsche officier verklaart persoonlijk te hebben ont vangen, en andere beveleD, die officieel zijn bekend ge maakt, doen zien, dat lord Roberts en lord Kitchener een staatkunde hebben aangenomen, die ten doel heeft de uitroeiing van eene heldhaftige natie door vrouwen en kinderen te laten verhongeren en ongewapende gevan genen met voorbedachten rade te vermoorden »3o. dat zulk een staatkunde het natuurlijk en onver mijdelijk gevolg is van dezen onrechtvaardigen oorlog, die begonnen is door Engeland's weigering van de arbitrage; »4o. dat de poging om fouten makende onbekwaam heid te vergoeden door een staatkuude van berekenende wreedheid, onze beste vrienden in Europa en Amerika heeft doen verklaren dat Engeland van verdediger der vrjjheid der onafhankelijkheid en der humaniteit is ge worden de vijand der menschheid »wij doen daarom een beroep op de Regeering om den terugkeer tot de barbaarschheid te doen ophouden en de handelingen van onze generaals te brengen binnen de grenzen van de regels en de gebruiken van het beschaafd oorlogvoeren, om de poging te staken om een geheel volk om te brengen door vuur, honger en moord, om den oorlog te eindigen en nu te eindigen door toe te stemmen in de arbitrage, die de Boeren nooit hebben opgehouden te vragen". ZUID-AFRIKA. Behalve een bericht uit Standerton, dat een der door Kitchener uitgezonden Vredes-boden, onverricht is teruggekeerd, is er gedurende de laatste dagen geen enkel belangrijk bericht uit Zuid-Afrika ge publiceerd. Volgens particuliere berichten verzamelt Louis Botha omstreeks 8000 man bij Machadodorp en wordt hem het voornemen toegeschreven een inval in Natal te doen. Een Engelsch officier, die hun krijgsgevangene was, maar door hen in vrijheid is gesteld, verhaalde te Pretoria, dat zij hunne kinderen gebruiken om op den top der kopjes uitkijk te houden, en overvloed van eten en ammunitie bezitten. Zij vullen han voorraad bovendien aan door alle Engelsche munitie bijeen te zoeken, die ze maar vinden kunnen en waarvan een niet gering deel door de Britsche bereden infanterie wordt verloren. De officieren hebben herhaaldelijk er op gewezen, dat, tengevolge van het ontbreken van kleppen op de bandeliers, gedurende den rit een belangrjjke hoeveelheid patronon vorloren gaat. Een brutale moord is gepleegd in den sneltrein van Southampton naar Londen. Daarin zat eene Mrs. King en te Easlleigh kwam een goed gekleed man zich bij haar voegen. Te Winchester kwam een oude heer, Pearson genaamd, in die coupé en even daarna stond de vreemdeling plotseling op, vroeg den heer Pearson om geld en, op diens weigering, schoot hij den ouden man dood. Mrs. King kreeg ook een kogel, die haar echter alleen een lichte kwetsuur bezorgde in het gelaat. Zij deed alsof zij bewusteloos neerviel, maar toen de trein aan een vol gend station stilhield en de moordenaar (die inmiddels de zakken van zijn slachtoffer geledigd had) uit deu trein sprong, riep Mrs. King om hulp en had de voldoening, dat de booswicht gearresteerd werd. Volgens latere berichten was de moordenaar zekere George Parker, die nog niet lang geleden uit de marine ontslagen was wegens een diefstal bovendien werd hij door de Londensche politie gezocht wegens een anderen diefstaldoor hem gepleegd in een schouwburg. Bij zijne arrestatio werd de gevulde beurs en een sigarenkoker van den heer Pearson in zijn bezit gevonden. Een voorwereldlijk menschenras. Professor Amalizki, van Warschau, heeft te St.- Petersburg een voordracht gehouden over een reuzen- geraamte, dat hij in het Noorden van Rusland heeft ont dekt en dat behoorde tot het voorwereldlijke menschenras der sPareiosauri". Dat geraamte is 3 meter lang, wat de lengte moet zijn geweest van de bewoners van liet Noorden in vóórhis torische tijden, toen ook de dieren monsterachtig groot waren. In het Paleontologisch Museum" dat te St.-Petersburg wordt gebouwd, zal het reuzengeraamte worden geplaatst. Eeuwfeestviering. Do gemeenteraad van JHadrld wilde de eeuwver wisseling op bijzondere wijze vieren. In een der laatste zittingen der vorige eeuw besloten de vroede vaderen ieder kind dat te Madrid op 1 Januari geboren werd, een spaarbankboekje met 150 peseta's te schenken. Nu zjjn op den eersten dag der nieuwe eeuw te Madrid 119 kinderen geborende stedelijke kas moet dus 17.850 peseta's voor hen deponeeren. Het merkwaardigste is echter, dat, terwijl gemiddeld te Madrid dagelijks 60 kinderen geboren worden, ditmaal op 31 December slechts 31 en op 2 Januari slechts 33 kinderen het levenslicht aanschouwd hebben Op 1 Janus'.' daarentegen 119, d. i. dubbel zooveel als het gewone aantal. Tramwagens verbrand. In de nabijheid van Parjjs is brand ontstaan in de stallen der Parijsche trammaatschappij, door een gebrek aan de electrische leiding in een der wagens. Men liet de paarden in vrijheid en trachtte de wagens te redden. Een stoomspuit uit Parijs ontboden kon niet werken omdat de pijpen niet sloten op de waterbakkenEen groot getal rijtuigen zijn verbrand en de schade bedraagt ongeveer 200,000 francs, door verzekering gedekt. JOHANNESBURG, 21 Jan. De De Wet, die zich onlangs bij Botha heeft gevoegdis niet de bekende generaal der Boeren, hoewel hij denzelfden naam diaagt. Men gelooft; algemeen, dat Cbristiaan de Wet nog in de Oranje-Rivier-kolonie is. BRUSSEL, 21 Jan. De »Petit Blen" meldt, dat in het Britsche leger in Zuid-Afrika de builenpest heerscht. Een brief die te Brussel is ontvangen en aan de redactie is getoond bevestigt dit bericht. PARIJS, 21 Jan. De consul der Z.-A. Republiek meldtdat alle berichten omtrent de werving van vrij willigers in Europa voor de republieken ongegrond zn. De vertegenwoordigers der Z.-A. Republiek hebben daartoe nooit last ontvangen. De ziekte van koningin Victoria. LONDEN21 Jan. Volgens offlcieele berichten om 4 nur des namiddags te Londen ontvangen blijft de toestand tot algemeene verbazing gunstiger. Echter heeft men weinig hoop cp de geringe verbetering van heden ochtend. LONDEN, 21 Jan. Het officieel bulletin van midder nacht luidt: Er is geen wezenlijke verandering in den toestand der koningin. De lichte verbetering van heden morgen heeft den geheelen dag aangehouden. Het nemen van voedsel gaat tamelijk goed. De koningin heeft een rnstigen slaap genoten. Naast de Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring der Visscherij die jarenlang de belangen der Ne derlandsche visscherij behartigde bestaat sints eenigen tijd een tweede Vereeniging, opgericht door den heer Zwier Visser te Alkmaar, welke zich hetzelfde doel voor oogen heeft gesteld. Verschillende visschersdorpen sloten zich bij de nieuwe Vereeniging aan o. a. Marken. Naar wij vernemen hebben de visschers van Marken ten getale van 50 zich thans bij de oude 'Vereeniging aangemeld onder verklaring, dat deze beter als de nieuwe in staat is hun belangen te behartigen. Rijp- Tot lid van het bestuur der Tuinbouw- vereeniging »de Rijp en Omstreken" is gekozen de heer J. Kreijger, te Graft. Herkozen zijn de heeren D. Wa- gemaker en D. Dekker, beiden te Rjjp. Uit Hoorn meldt men In de Zuiderzee is het lijk gevonden van den loge menthouder B., die sedert 6 Januari vermist werd. Een Rotterdamsch kermiegezelschap stond met een woonwagen te Blerik bjj Venloo. Er was ook een negen jarige knaap bij zoon van eene weduwe. De jongen wist een paar dagen geleden zonder opgemerkt te worden in een spoorwegwaggon te sluipen, geladen met groenten en bestemd voor Essen. Twee dagen en twee nachten heeft de jongen in den wagen opgesloten gezeten, totdat te Essen de commiezen die het voertuig onderzochten, hem verkleumd van koude, meer dood dan levend vonden. Nadat zij hem gevoed hadden eu van andere kleederen voorzien is hij naar Blorik teruggebracht en terugge geven aan zijne diepbedroefde moeder, die haar jongen reeds dood waande. (N. R. Ot.) Amsterdam. Een bewoner van het perceel Kerk straat 385, hoorde in deu nacht van den 19 gestommel in de aangrenzende werk- en bergplaats van de firma Jan Hamer en Co. Hij riep een agent, die met eenige collega's een onderzoek instelde. Men vond echter niets, waarop besloten werd dat twee agenten voor de deur zouden blijven post vatten. Om streeks vier uur hoorden zij verdachte bewegingen op hei; dak van het drie huizen verder gelegen perceel 393 en zagen zij een man loopen in de dakgoot. Eenige oopenblikken later kwam de bewoner, de heer H., naar beneden en deelde do agenten mede, dat er twee ver dachte personen in zijn huis waren. Dat bleken to zijn de personen die door hun gestom mel in perceel 387 de aandacht hadden opgewekt. 't Bleek, dat zij daar van een plat de geheele loodbe- dekking hadden weggesloopt en dat zij dit lood hadden opgeborgen in een muurkast. Zij waren, toen zij onraad bemerk* hadden, over de daken gevlucht en toen in perceel 393 binnengeklommen door een dakraampje. Zij kwamen in de slaapkamer van do vrouw des Quizes, die alleen te bed lag met een ziek kind, waardoor haar man, de heer 8., in een andere kamer sliep, gelegen boven die zijner vrouw. Zij versehonsn voor hef bed van de vrouw en vroegen haar de straatdeur voor hen te openen en hen niet aan de politie over te leveren, die op hen loerde. De man, die het gesprek verstaan had, was toen gaan zien of er op straat werkelijk politie in de buurt was en toen dit, tot zijn geluk, het geval bleek, noodigde hij de beide agenten uit met hem mede te gaan. Bovengekomen vonden zij het tweetal op de canapé zitten, wachtende op de dingen die komen zouden. 't Spreekt van, zelf dat thans de straatdeur voor hen geopend werd, maar om stevig vastgehouden, door de agenten naar hut bureau te worden gebracht. Het bleken een knecht en een gewezen knecht van de firma Hamer te zijn. De brandwacht Janssen, verdronken bij het blusschen van den loodsbrand aan de Handelskade, is onder groote belangstelling begraven. Het bestuur der Duitsch-Austra lische Stoomvaartmaatschappij heeft der weduwe f 1000 geschonken en, evon als de firma W. Muller, f 250 in het brandweerfonds gestort. Te Vllsslngen zijn den 20, 's nachts, drie geheel vermomde personen aan boord gegaan van een in het dok liggende Belgische loodskotter. Zij hebben den wacht- hebbenden matroos vastgebonden en hem vervolgens een in petroleum gedrenkte prop in den mond geduwd, met de bedreiging deze in brand te zullen steken, indien hij niet aan de wenschen der indringors voldeed. Zij wisten de sleutels te verkrijgen en snuffelden alles door, mede nemende alles wat van hunne gading was. Den matroos lieten zij gebonden liggen, en deze wist door leven te maken hulp te verkrjjgen van deu wacht man der naast hem liggende kotter. Deze verlostte hem terstond uit zijne gevaarlijken toestand. De politie werd spoedig met het gebeurde in kennis gesteld. Aederlandsch Rundvee-Stamboek. De Afdeeling Noord-Holland der Vereeniging »Het Noderlandsch Rundvee-Stamboek''zal hare negen en twintigste algemeene vergadering honden op maandag 28 Januari 1901, 's namiddags half één ure (Amst. tijd), in het café »De Beurs", van W. Roggeveen, te Scliagen. Aan de ordzal 0. a. zijn; verkiezing van drie leden van het bestuur, die den 1 Januari 1902 in functie treden, in plaats van de aftredende heeren J. Oostwoud Wijdenes Jz.. W. Bakker en P. S. Zijlmans, die niet dadelijk herkiesbaar zijn benoeming van twee afgevaar digden naar de eerstvolgende algemeene vergadering der Vereeniging; bepaling van de plaats, waar de volgende vergadering der Afdeeling zal worden gehouden; rekening over den dienst 1900bespreking van voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de eerst volgende algemeene vergadering der Vereeniging en concept-begrooting voor den dienst 1901. Levende vlinders In Artls. Door poppon van enkele der fraaiste inheemsehe kapellen en van eenige reusachtige vlinders uit Amerika in 't hartje van den winter gedurende een paar weken aan een temperatuur van 25 a 30 graden Celsius bloot te stellen heeft men de diertjes in Artis verschalkt zeodat zich daar op het oogenblik in het Insectarium kapellen vertoonou of het Juli was. Dagelijks komen

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1