Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 27 JANUARI. Gemeenteraad yan Alkmaar. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. l)e Oorlog in Zuid-Afrika. NO» 12» Eerste blad. ALKMAARSUHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkhaak t O,SOfranco door het rjjk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Vclefoonnumnter 3. Pr(|s der gewone advertentlen Por regel f ©,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, 3© Januari 19 ©1, des na middags te één uurten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punton. De Burgemeester G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstellen van burgemeester en wethouders in ver band met de oprichting van een openbaar slachthuis. (Bijlage n°. 1). 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van de verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs (Gem. blad no. 106) en tot bevorde ring van den heer A. H. Bjjleveld tot onderwijzer le klasse aan de Burgerschool (Bijlage n". 2). 4. Idem in zake vei hooging der jaarwedde van den gemeente-ontvanger. (Bijlage n°. 3). 5. Idem tot benoeming van eene commissie tot wering van schoolverzuim, ingevolge de Leerplichtwet. (Bij lage n°. 4). 6. Idem, naar aanleiding eener missive van de Gezond heids-commissie in zake het dempen van een gedeelte sloot langs den straatweg. (Bijlage n°. 5). 7. Voorstel van eene speciale raadscommissie in zake het wijzigen van de voorwaarden waaronder concessie is verleend tot aanleg en exploitatie van een stoomtram Egmond aan Zee Egmond aan den Hoef—Alkmaar Koedijk—Bergen. (Bijlage n" 6). CHIWA. Opnieuw dreigen Ruslands beweerde rech ten in Mandsjoerije tot een botsing, ditmaal met Enge land, aanleiding te zullen geven. Da Eugelsche admi raal Seymour wilde een kanonneerboot uitzenden ,om de zeeroovers op een paar kleine eilandjes ten oosten van het schiereiland Liaotong te tachtigen, doch hiertegen heeft de Russische admiraal Alexejef geprotesteerd, op grond dat deze eilandjes tot het gebied van het Czaren- rijk zouden behooreu. Admiraal Seymour antwoordde, dat hij dien eisch van Rnsland niet erkende en verklaarde de zaak te zullen onderwerpen aan zijn Regeering. De nieuwe koning van Engeland kan dns vermoede lijk zijn diplomatieke talenten toonen. Ook met de Chineesche Regeering is er weer een klein conflict. Zij sprak in haar antwoord op de bekende nota der mogendheden de verwachting uit, dat de vreemde troepen in China zonden worden teruggetrokken nu de vredesvoorwaarden aangenomen zijn. In de nota waarin die voorwaarden vervat waren, stond echter ver meld, dat de troepen eerst zonden worden teruggeroepen, als aan de eischen der Verbondenen »voldaan" was. De vroegere voorspelling, dat de Chineesche diploma ten er nog wel een en ander op vinden zonden, om de zaak op de lange baan te schniven, is dus bewaarheid. ISWHIilliAItfD. Met talrijke ceremoniëen is Koning Ednard VII den 24 tot Koning van Engeland Schot land en Ierland en tot Keizer van Indië geproclameerd, 's Konings verklaring, bij de aanvaarding der regeering, lnidt aldus »Dit is het meest pijnlijke oogenblik, waarop ik ooit geroepen zal worden mij tot n te wenden. »Mijn eerste en droefgeestige plicht is U mede te deelen den dood van mijn geliefde Moeder, de Koningin, en ik weet hoezeer gij, het geheele volk en, ik kan wel zeggen, de geheele wereld met mij medegevoelt in het onherstel baar verlies, dat wij allen hebben geleden. »Ik behoef nauwelijks te verklaren, dat ik steeds zal pogen in haar voetstappen te treden. Nu ik de zware taak aanvaard, die mij is opgelegd, ben ik vast besloten een constitutioneel vorst te zijn in den strengsten zin van het woord en zoolang mij nog een ademtocht rest te werken voor het welzijn en den vooruitgang van mijn volk. »Ik heb besloten den naam te voeren van Ednard, die gedragen is door zes van mijn voorgangers. Daardoor wil ik den naam Albert niet geringschatten, den naam dien ik geërfd heb van mijn steeds betreurden, grooten en wijzen vader, die met algemeen goedvinden, meen ik, bekend staat als Albert de Goede en ik verlang di.t zijn naam alleen zal blijven staan. »Ten slotte vertrouw ik op het parlement en het volk om mij te steunen in de vervulling der plichten mij door mijn geboorte opgelegd en waaraan ik vast besloten ben de rest van mijn leven geheel te wijden''. De »Morning Leader" maakt een brief openbaar haar door den heer C. W. Denny te Bronley O. gezonden »Lang voor gij dezen ontvangt zult gij gezien hebben dat Bobs het opperbevel aan Kitchener heeft overgedragen en naar hnis is gegaan. Het eerste wat hij den manschappen vertelde toen bij het opperbevel had aanvaard was Jelni krijgt zooveel dagen rantsoen meer en al de Boeren die jelui gevangen neemt zullen uit jelni rantsoenen gevoed wordendaardoor zullen jelui zelf op verminderd rantsoen komen. Dat is alles wat ik jelni te vertellen heb". Een zeer duideljjke wenk dat wij geen gevangenen moesten maken maar ze allen moesten dooden''. FitAAihRIJK. Iu de Kamer bracht de minister president Waldeck-Roussean den 24 hulde aan de nage dachtenis van Koningin Victoria; hij voegde er bij dat men den ronw van de Engelsche natie kan afmaten, naar den eerbied en de genegenheid, die zij voor de Koningin koesterde. Eerbiedig bnigt de Pransche regeering zich voor dien nationalen ronw. De president der Kamer sloot zich namens de Kamer bij deze huldebetuiging aan. In den Senaat zeide de minister van bnitealandsche zaken, de heer Delcassé. dat de reg8ering van koningin Victoria een belangrijk tjjdperk vormt in de geschiedenis van Groot-Britanuië en van de wereldwant door haar eigenschappen, haar zeldzame deugden en haar onder vinding wist koningin Victoria zelfs buiten haar Rjjk gezag en algemeenon eerbied te verwerven. De Regeering spreekt haar hartelijke wenschen uit voor de regeering, die thans aanvangt. De voorzitter van den Senaat sloot zich namens den Sjnaat bij deze betuigingen aan. IBUID-AFJB.IKA. Er wordt letterlijk geen enkel bericht nit Zuid-Afrika openbaar gemaakt. Terwijl men zich aan den eeneu kant vleien mag dat dit stilzwijgen bewijst, dat Kitchener niets gunstigs voor de Britsche wapenen weet te melden, maakt deze geheimzinnige stilte toch een somberen indruk en wekt zij onwillekeurig het vermoeden, dat de wreede opperbevelhebber en zijn Vandalei-benden nieuwe schanddaden bedrijven om de eer van Engelands vlag en beschaving hoog te honden. De .Times" meldt van den 22 nit Kaapstad .Het is duidelijk dat de inval der Boeren in de Kaap kolonie beter slaagt, dan met het oog op do genomen voorzorgsmaatregelen mogelijk moest zijn. Voortdurend weten de Boeren de Engelsche troepen te ontwijken en het is nn wel zeker, dat z^j in het binnenland hnlp krijgen. Niet dat men zich ia menigte op het platteland bij de Boeren aansluit, maar dezen worden op allerlei andere wijze geholpen. Zij worden vriendelijk ontvangen, krijgen allerlei inlichtingen, die hen van dienst kunnen zijn, vooral wat de bewegingen der Engelschen betreft en worden in elk opzicht aangemoedigd. Ook weten enkele Engesche bladen te vertellen, dat een voorhoede van een Boeren macht van 1200 tot 1800 man sterkte oprukte van Oalvinia in de richting van Olan-William. In de nabijheid der brng over Doornrivier kwamen de Boeren in aanraking met de verkenners, bestaande nit Kaapsche wielrijders en bereden vrijwilligersde Engelsche ver enners trokken terng op Clan-William, dat in staat van verdediging is gebracht. Indien de Boeren verder voortrakken zullon zij, naar de Engelsche bladen meldenop voldoende Engelsche troepen stuiten, om te kuuneu worden tegengehouden. Kolonel de LiBle, die met de verdediging belast is, heeft genoegzaam geharde soldaten om den strijd te kunnen aanvaarden. Eenige koloniale soldaten in het Engehche leger in Znid-Afrika zijn voor den krijgsraad te Matjesfontein verschenen, twee hunner wegens het openen van telegram men, welke hun waren toevertrouwd ter bezorging aan den bevelvoerenden officier te Verlatenkloof door den magistraat van Sutherland en een derde wegens het ver schaffen van inlichtingen aan den vijand over de sterkte en posities der Eugelsche troepen. De drie gevangenen behoorden tot de Sutherland District Mounted Police. De .Sybille", het Britsche oorlogsschip, dat in Lambertsbaai is gestrand, is totaal verloren. Men hoopt echter het zware geschut aan boord, kanonnen van 6 inch en 4.7 inch nog te kunnen redden. LONDEN, 25 Jan. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria van den 24 meldt Generaal Cunningham die van Oiifantsnek zuidwaarts trok nam 17 krijgsgevangenen. Heden werd hij in een gevecht gewikkeld bij Middelfontein. Generaal Charles Knox viel het kamp van Haasbroek aanmaakte een veldkornet en vier man gevangen en twintig paarden buit. Hjj leed geen verliezen. De colonne van generaal Methuen keerde heden terng, na de Boeren uit Griqualand en Kuruman te hebben verdreven. In het westen van de Kaapkolonie rukken onze troepen door Clanwilliamterwijl het midden-commando ten westen van Uniondale op den voet achtervolgd is door kolonel Haig's troepen. In het Oosten is alles stil. De Boereu doen zeer weinig schade in de koloniede inwoners sluiten zich niet bij hen aan, maar de invallers worden dagelijks meer impopulair bij hen. President X&ruger is den 24 in een der vertrekken van het hotel geopereerd aan het linkeroog door de professoren H. Snellen Sr. en H. Snellen Jr. en dr. A. Heymans, Krngers lijfarts. De operatie slaagde uitstekend. Het rechteroog van den president zal de volgende week geopereerd worden. Bij het hoofdbestuur van het »Roode Kruis" te 's-Gravenhage is het volgende schrijven ingekomen van President Kruger Mijne Heeren »De beianglooze bijstand en hnlp door het Neder- landscbe »Roode Kruis'' en het volk van Nederland aan de Zuid-Afrikaansche Republieken gebrachtis ons arm volk te midden van den oorlog die nog steeds voort- woedt reeds zulk een rjjke bron van troost geweest dat ik nw hooggeacht comité en door n het volk van Nederland mjjn persoonlijke hulde en dank wenseh aan te bieden. »De ontberingen en opofioringen die uwe kundige goneesheeren, verplegers en pleegzusters zich hebben ge troost in de uitoefening van hun edel werk zijn zoo groot geweest en hun goede zorgen hebben zich van den beginne aan over znlk een groot veld uitgestrekt dat groote dankbaarheid mijn hart vervult. «De gewonde strijders wier smarten zijn verzacht en wier wonden zijn geheeld, de vele anderen, die in ziekte en nood de hulp van »het Nedorlandsche Roode Krnis" hebben ondervondenzij en hun bloedverwanten zullen dat werk der liefde immer in dankbare herinnering houden. »Nog steeds wordt er gestreden en geleden en de voortzetting van uw arbeid wordt door mij zeer hoog geschat. »Indien gij mijnheeren mijn dank en dien der Re publieken ook aan de leden der ambulances en het stam verwante volk van Nederlaud wilt overbrengen, dat ge- trmiw aan zjjn traditiën mij en velen uit Zuid-Afrika zoo gastvrij en deelnemend heeft ontvangen zult gij mij grootelij ks verplichten." Vee-uitvoer. Blijkons bericht van Harer Majesteits gezant te Brussel zal met ingang van 1 Februari e.k. de invoer van Nederiandseh melkvee langs de tolkantoren Selzaete (station) en de Olinge (station) weder geoorloofd zjjn. Men schrijft aan het »N. v. d. D." Hoe moeilijk het voor Regeeringen is om het iedereen naar den zin te makenondervindt ook de Belgische minister van landbouw. Het Landcomité van Antwerpen hield den 19 eene vergaderingwaarin sterk werd aangedrongen op het geheel openen van de grenzen voor den invoer van Nederiandseh vee. In de algjmeene vergadering van den Landbonwersbond van Oost-Vlaanderen, den volgenden dag te Gent gehouden, word daarentegen een voorstel aangenomen, om voorloopig dealgeheele sluiting van de grenzen te vragen. Vereeniging van Dijkgraven enas. In een bijeenkomst den 25 te Amsterdam gehouden, is een »Vereeniging van Dijkgraven of Voorzitters van Waterschappen in Noord-Holland" gesticht. De vergade ring was bijeengeroepen door de heeren L. den Oude en G. Vas Visser, onderscheidenlijk dijkgraven van Water land en Beemster. Noord-Holland bezit 600 waterschappen. Bij de oproe ping had men zich bepaald tot die, welke meer dan 700 H. A. groot zijn. Van do 80 uitgenoodigden waren 40 ter vergadering aanwezig, terwijl 20 per brief van hun instemming hadden doen blijken. In beginsel werd tot de stichting der Vereeniging besloten, en aangeuomen, dat ook secretarissen van polder besturen als lid kunnen toetreden. Verder werd bepaald dat niet de polderbesturen als zoodanig, maar ieder voorzitter in privé als lid van de Vereeniging kan worden aangenomen. De contributie zal zoo laag mogeljjk gesteld wordeD. Met de heeren den Oude en Vas Visser bovengenoemd, werd jhr. mr. P. van Foreest te Heilo aangewezen voor de redactie der statuten. Genoemde heeren hebben het recht zich de medewerking van meer leden te verzekeren. Het gevaar van ongekookte melk. Te Itelden bomen gevallen van typhns voor. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de ziekte in het gezin van een melkslijter heerschte en nu op de klanten is overgebracht. Weder een gevolg van het gebruik van ongekookte melk. Het goederenvervoer per tram is in Friesland, tengevolge van het ijs, tegenwoordig buitengewoon groot. Verleden Dinsdag werden 160.000 K G. vrachtgoederen van Heeronveen in beide richtingen vervoerd, van Sneek naar Harlingen niet minder, meest zuivelproducten. De groote moeielijkheden, welke zich thans voordoen bij het overladen en de bestelling, worden zooveel mogelijk weg genomen door het aanstellen van tijdelijk personeel, zoo dat ieder geadresseerde zijne goederen op tijd ontvangt. De drukste trams worden begeleid door ambtenaren van den centralen dienst, om vertraging te voorkomen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1