Voor de Kinderen* No. 15 Eerste blad. Monderd en derde jaargang. 11)01 ZONDAG 3 FEBRUARI. Stadsberichten. Buitenland. Laatste Berichten. Kr is nn nog iets goed te makenMen toone dan ook zijn goeden wil daartoe, door onverwijld, flink en naar vermogen, in de beurs te tasten. Alleen op die wijze is de zaak weder in het goede spoor te brengen en verschaffen wij der dankbare jeugd een genoegelijken en onvergetelijken dag. Zegft liet voort! ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IR 1 a s d a g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A l k m a a k f ™Ö>80 franco door gebeeie rijk f 1, 3 Nummers f ®,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. het E'elefoonnuaamer t 3. Prtys der gewone advertentlen Per regel f 0,1®. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. De COLLECTE, door de dames gehouden, heeft circa f1187 opgebracht. Dit cijfer, groot genoeg om aan eenige arme gezinnen een feestgave te verstrekken, blijkt niet voldoende om tevens aan de schooljeugd een verrassing te bereiden. Nu de gemeenteraad geoordeeld heeft, dat het niet op don weg der gemeente ligt om voor een schoolfeest gelden toe te staan, zal er dus voor de kleinen dien dag niets feestelijks zijn. Ondergeteekenden zonden bet ten zeerste betreuren, dat er, waar daarover reeds gesprokon is en de kinderen zich daarvan illusies gemaakt hebben, niets gedaan zon worden, juist voor hen wieu wij het allen het liefst gunnen en die met een kleinigheid in verrukking te brengen zijn. Zij willen nog eene laatste poging wagen, om aan circa 2SOO kinderen op den aan staanden feestdag eene verrassing te bereiden. Een vrij aanzienlijk bedrag is daartoe noodig, dat ondergeteekenden met vrijmoedigheid aan hunne stadgenooten durven vragen, overtuigd als zij zijn dat menigeen nog wel iets zal kunnen en willen afzonderen om aan de schooljeugd een genoegelijken dag te bezorgen. Veel tijd om te collecteer en is er niet meer: vóór SR I IV 8 O A G moet het geld bijeen zijn. Beleefd, doch met aandrang verzoeken de ondergeteekenden, do bijdragen bij een hunner of bij de Redactie dezer Courant te willen inzenden. Mevrouw C. P. SMITvan Coeverden, Langestraat 65. Mevrouw M. A. VAN ITTERSUM—van Babe, Langestraat 42. De Redactie van dit blad verklaart zich gaarne bereid, mede voor dit goede dael bestemde giften te ontvangen. Het zal den kinderen wel geheel onverschillig zijn, of hun een feestje bereid wordt uit de gemeentekas of nit particuliere bijdragenmen onthoude 't hun echter niet! Wij verheugen ons zeer, dat de beide dames den moed hebben, bij zoo weinig beschikbaren tijd van voorbereiding, toch aan te pakken en het niet te laten bij klagen over den allerongelukkigsten loop, die de zaak genomen beeft. Indien ieder, die dit leest en 't met ons eens is, zich tot taak stelt, behalve zelf iets te offeren, ook nog een kennis of goeden vriend daartoe aan te sporen, dan zullen de dames er spoedig zijn. Rlevr. K. Roland Holst. Op uitnoodiging der Arbeiders-Kiosver- eeniging alhier zal mevr. Henrlette Holand Holstop Zondag den 10 spreken te Alkmaar, in het lokaal .Harmonie", des namiddags te half een uuren te Zuidscharwoude, in de kolfbaan van A. Kistdos avonds te zes uur. Iiuthersche gemeente. De predikant dezer gemeente verzoekt ons mede te deelen dat op Woensdag den 6 de gewone cathe- chisatiën niet zullen doorgaanaangezien door heeren diakenen de beschikking over het lokaal voor dien dag is gevraagd. Coöperatieve Vereenlging „Ons Belang." In de don 30 gehouden algemeene vergadering der Coöperatieve Vereeniging „Ons Belang" alhieris over 1900 het dividend over het verbruiksbedrag van de leden vastgesteld op 6 percent. In de bakkerij bedroegen de ontvangsten f 16736.11in den kruidenierswinkel f 18178.34. Aan loonen is uitbetaald f 3892.95. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding is den 31 voor rekening van den heer P. Bak naar plannen en onder beheer van den heer K. Bakker l)z., architectopge dragen aan den heer W. Yaabinderhet geheel weg breken en weder opbouwen van het winkelhuis aan de Laathoek Schoutenstraat. Het nieuwe perceel zal een ingang verkrijgen op den afgeschuinden hoek, met zoowel aan de Laat als aan de Schoutenstraat een flink groot spiegelruit. Voor de Schoutenstraat die voortdurend in levendigheid toeneemtzal deze verbouwing weder eene groote verbetering zijn. Volksvoordrachten. Het vooruitzicht op den derden avond van .Volks voordrachten", de schoolkinderen (dit jaar van de school des heeren Reiziger) te hooren zingen, deed, als immer, een talrijk publiek naar de .Harmonie" stroomen. Onder de bekwame leiding vau den heer D. van den Berg onderwijzer aan genoemde schoolwerden een tiental driestemmige liedjes ten gehoore gebrachten het was moeielijk te zeggen wie méér genootde jeugdige zan gers of het publiek, onder hetwelk bewonderende ouders en familieleden talrijk vertegenwoordigd waren. Vooral een tweetal stukjes waarin een echo voorkwam en de .Heilgroet aan de Koningin" vielen zeer in den smaak en werden luide geapplaudisseerd. Hoort men meermalen, dat zangers vóór hun optreden bijna niets mogen ge bruiken krentenbroodjes en chocolade in de pauze ver strektschenen de kinderen niet te hinderen, de stem men klonken daarna niet minder helder en de gezichtjes waren zeker niet minder glunder Als Bpreker trad voor de eerste maal op .Volksvoor drachten" op onze stadgenoot, de heer ds. J. F. Ternooy Apèldie gelijk de president in zijn slotwoord terecht opmerkte, bewees den juisten toon voor het volk ge troffen te hebben. Vóór de pauze dioeg spreker een gevoelvol schetsje van eigen hand voorhem in de pen gegeven door Braakensiek, .Van alles wat", het publiek luisterde aandachtig en toonde op ondubbelzinnige wijze, dat het de schoone gedachten en uitstekende voordracht begreep en waardeerde. Na _,de panze volgde .Piet Hein en ziju Moeder", ook nu volgde het publiek deu spreker met ademlooze stilte die te opmerkelijker was wijl er onder de hoorders gelijk immer op een zangavond, heel wat klein grut was, dat voor .ernstige" V6rzen gewoonlijk niet bijster veel attentie heeft. Het woord van dankdoor den president aan den heer van den Berg zijne hulpvaardige collega's en de kinderen gebracht (die op presidiaal verzoek de .Heilgroet aan de Koningin" nogmaals zongen) vond aller instem ming gelijk mede de door hem uitgesproken wensch dat ds. Ternooy Apèl auditorium en commissie nog menigmaal met zijne gaven aan zich zoude verplichteu. Toonecl. Wegens ziekte van den heer Ternooy Apèl kan de opvoering van Paap's .Koningsrecht", op Woensdag, den 6niet doorgaan. In de plaats daarvan zalop dienzelfden dag worden gegeven .Het Verzoeningsfeest", drama in 3 bedrijven van Gerhard Hauptmann, gevolgd door.Een glas water", blijspel in één bedrijf. De .Amsterdamsche Courant" zegt van het voorstuk .Hauptmann is ontegenzeggelijk de grootste dramaturg van dezen tijd in Duitschland die bij voorkeur de wonde plekken in het familieleven blootlegt, en dit doet met een meesterschapwaarin niemand hem evenaart. Het stuk wordt door do Nederlandsche Tooneelvereeniging met groote toewijding, met zeer juiste typeering der karakters, die meesterlijk gateeken d zijn, gespeeld. »De vertoouing maakte op het publiek een zeer sterken indruk eik bedrijf werd tweemaal teruggeroepen." Oushoorn concert. Het tweede Oushoorn concert zal, na voldoende inteekeningplaats hebben op 21 Februari, met mede werking, behalve van den heer Oushoorn zeiven, van mejuffrouw Toos Hoog, sopraau-zaugeres uit den Haag Antoon Bonman, solo violoncellist, leeraar aan het con servatorium te den Haag en P. de Waard solo-pianist en leeraar aan de Muziekschool der Maatschappij tot be vordering der toonkunst te Rotterdam. Trans vaaJavond. Op donderdag, den 14, zal alhier, in het lokaal Harmonie, bij vernieuwing een Transvaalavond worden gehouden, waarin een drietal Hollanders, die allen bijna een jaar in Zuid Afrika op commando waren hunne ervaringen zullen mededeelen. Aangezien zij verschillende krijgsverrichtingen, o. a. op üpioenkop Colenso, bij Ma- gersfontein, L idysmitü e. a. hebben medegemaakt, beloven ueze mededeelingen waarlijk belangwekkend te zijn. Van een en ander zal nadere aankondiging geschiede CHINA Hoe ver het er nog van af is, dat er wer kelijk vrede heerscht en aan de ontruiming van China gedacht Kan worden, bewijst wel het bericht van een expeditie van Duitsehe troepen naar Sjanti, die voor eenige maanden levensmiddelen en ammunitie mede ge nomen hebben. Toch schijnt graaf Walderseo vertrouwon te heeft, dat de vredesvoorwaarden langzamerhand in vervulling zullen komen, hij vermeent, dat de werkelijke bestraffing der schuldigen en de belofte der regeeringen de geëischte schadevergoeding te betalen daarvoor vol doende zullen zijn. Als deze voorwaarden vervuld zijn, kunnen de troepen uit Peking en Pao-ting-foe terug trekken en te gelijker tijd het aantal troepen in de pro vincie Pee-sji-li verminderd worden. Maar vóór Maart zal het niet mogeljjk zijn de troepen in te schepen door den toestand van de rivier en do haven en gebrek aan transportmiddelen. DITITSCHLA1VD. Eenige Duitsehe bladen bespreken de bijzonder hartelijke verhouding tusseheu den Engel- sehen Koning en Keizer Wilhelm, in verband met de vraag, of er van een samengaan van beide Rijken, zij 't dan ook niet een officieel verbond, sprake kan zijn. Het veelgelozen »Berl. Tageblatt" merkt daarom trent op .Het zou onze hartelijke instemming hebben, wanneer het gelukte om de goede betrokkingen, die tegenwoordig tusschen de kabinetten van Berlijn en van St. James be staan, op de volken over te brengen. Maar daarbij mogen wij niet de eenigon zijn die geven; Engeland moet toonen, niet alleen in woorden, maar ook in daden, dat het onze vriend wil zijn. .Dan moet Engeland echter zijn politiek van totale af zondering laten varenhet moet meer belangstelling voor en me»r kennis van de gevoelens van continentale mogendheden toonen." Over het algemoen echter is de pers zeer sober in hare beschouwingen over Keizer Wilhelm'sEngelsche reis. HAGKIiAMlR. Zaterdag zal het lijk van Koningin Victoria, gelijk wij reeds meldden, met militaire eer door Londen begeleid worden alle winkels en zaken zullen dien dag gesloten zijn. De reusachtige stoet is als volgt samengesteld: eerst muziekkorpsen van de House hold Cavalry, daarachter detachementen vrijwilligers van alle wapens, een eskadron Yeomanry en de koloniale offi cieren en korpsen die te Shorncliffe zijn. Dan komen detachementen van vier regimenten militie en een infan terie detacheering van de Honorable Artillery Company, verder vertegenwoordigers van het Indische leger en zes volle eompagniëu linietroepen, vier eompagniën gardes te voet, een compagnie genietroepen, een compagnie vesting artillerie, een detachement veldartillerie met zes kanonnen, bereden artillerie met zes stukken en detachementen van honderd man mot drie officieren van de lanciers, de huzaren, de dragonders der garde, de Royal Horse Guards, de beide regimenten der lijfwacht benevens zes officieren met 200 man marinetroepen on 300 matrozen. Onmiddellijk achter deze troepen rijdt lord Roberts, de opperbevelhebber, omgeven door zijn geheelen staf, gevolgd door do muziekkorpsen van de garde te voet. Do Earl Marshal, de hertog van Norfolk, met aides de camp en een escorte van de Househo-d Cavalry gaan onmiddellijk aan de affuit met de kist vooraf. Aan weers zijden daarvan loopen stalmeesters en de drie lijfartsen van de Vorstin. Koning Edward VII rijdt vlak achter het lijk met den Duitachen Keizer aan zijn rechter on den hertog van Con- naught aan zijn linkerhand. Zij zijn aan het hoofd van de vorsten en prinsen, die aan de plechtigheid deelnemen, en worden gevolgd door de rijtuigen, 21 in getal. Een detachement bereden troepen sluit den stoet, die onge veer even lang is als de weg, dien hij langs moet trekken ZU8SR-AFRIKA. Lord Kitchener seint den 31 uit Pretoria .Oeneraal Knox was den 29 Januari in gevecht met de strijdmacht van De Wet ten Zuiden van Weirome (Oostelijk van den spoorweg, aan den weg van Faures- smith naar Smithfield). Na den slag, die eenige uren onafgebroken voortduur de, lieten de Boeren vijf dooden op het slagveld. Drie Boeren werden gevangen genomen. Een groot aantal ge wonden werden door de Boeren meegenomen. Aan de Eugelsche zijde werden een luitenant en een man gedood, een majoor en twee man gewond. Gisteravond (30 Jannari) trokken de troepen van De Wet den spoorweg naar Bloemfontein over naar de Israëlspoort. Een colonne van Bruce Hamilton is gekampeerd bij de waterwerken doch kon niet met de Boeren in con tact komen. Generaal French heeft met de cavalerie en de bereden infanterie het terreiu ten Oosten van Pretoria en Johan nesburg schoongeveegd. French kwam daarbij in gevecht met ongeveer 2000 Boeren in het dal van de Wilgerivier. De Boeren trokken terug na vier dooden en 9 ge wonden verloren te hebben. De Engelschen verloren één doode en 7 gewonden." A T J K H. Door het Handelsblad is uit Batavia een telegram ontvangen, meldende dat de expeditie naar Samalanga een aanvang heeft genomen en dat zeven bentings ge nomen zijn. He eerste dag der begrafenis. COWES, 1 Febr. 2.30 n.rn. De kist met het stoffelijk overschot werd op een aftait door Cowes vervoerd, en ingescheept aan boord van het Koninklijk jacht .Alberta".

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1