Nede r 1 a n d. 365ste Staatsloterij. Veiling van vaste Goederen. Verslag der Handelingen v. d. Gemeenteraad. Hondenbelasting. Advertentiên. Ingezetenen die prijs mochten stellen op de geregelde toezending van alle voor stellen van den Raad, die in de bijlagen tot het Raadsverslag worden opgenomen, alsmede van het officiëele Verslag der Han delingen van den Gemeenteraadtegen den prijs van f 2,50 's jaarsgelieven daarvan te doen blijken aan den gemeente-secretaris. de hondenwelke nog niet voorzien zijn' van een hondenpenning, dienstjaar 1901, te doen opvangen en tegen die eigenaars of houders proces-verbaal te doen opmaken. Til. vtiu. der KLEI verkort de vergunning gegeven aan het Noorder-Tram comité en dat het gemeenschappelijk gebruik van dat eindpunt voor beide tramlijnen vaststaat en voldoende is. De heer Kraakman, voorzitter van bovengenoemde commissie, dient nog een voorstel in, waarbjj bepaald wordt, dat de snelheid, waarmede van het Stationsplein af mag worden gereden, niet meer mag bedragen dan 75 M. per minuut. De Voorzitter zegt, dat artikel 14 der concessie voorwaarden daarin al voorziet, door de bepaling dat langs de openbare wegen in de gemeente de tram vooraf gegaan moet worden door een man, en dat die bepaling uitgebreid kan worden voor zoover B. en W. dat noodig oordeelen. De heer Kraakman antwoordt hierop, dat die be paling hem wat ouderwetsch is, er bestaat bezwaar tegen dat een man voor de tram loopt. Daarbij in de concessie voorwaarden gold het den Bergerhout, dat is een geheel ander terrein. Voor het Stationsplein meent hij, dat een speciale bepaling noodig is. De heer Vonk acht het rapport der commissie vrjj sober. Het beslaat slechts drie regels druks. De kwestie omtrent de lijn Pot was iets, waarvoor de commissie geen opdracht had. Hij betreurt het, dat de zaak werd uitgesteld nu de werkzaamheid der commiseie zoon treurig resultaat heeft gehad. De heer Bosman is het met den vorigen spreker volkomen eens, de commissie had alleen te onderzoeken, in hoeverre het gemeentebelang betrokkeD was bij de ver andering in de richting aangebracht. Hij vindt het voorts niet wenschelijk, dat ingegaan wordt op het voorstel der commissie om de wyziging goed te keuren onder het uitgedrukte voorbehoud. Het comité heeft ingediend het verzoek om de veranderde richting goed te keuren met het aanbrengen van het wisselspoor bij het eindpunt. Het plan is opgemaakt in overleg met de Holl. spoor wegmaatschappij, en goedgekeurd door den minister en Ged. Statende gemeente moet thans dat voorbehoud er niet inzetten. Ook meent hij, dat de gemeente weinig heeft in te brengen, daar de tram zal gaan over rijksgrond De bepaling der snelheid is daarom van geen waarde, de bepalingen uit de vroegere concessie vervalt, daar men niet gebruik maakt van gemeentegrond, terwijl ook op het Stationsplein de gemeente niets te zeggen heeft, naar hij gelooft. De bedoeling is een station te maken tegenover het spoorwegstation, dus zal de tram daar van zelf een geringe snelheid hebben. Hij stelt ten slotte voor do goedkeuring te verleenen zonder het voorbehoud, daar eventueel aan de Noorder Stoomtram naar Schagen volgens de bepaling der rijksconcessie bet gezamenlijk gebruik van de lijn naar Koedijk wordt voorgeschreven De heer Boelmsns ter Spill deelt mede, dat in de commissie niet is gesproken over de snelheid, dus dat dit voorstel alleen door den heer Kraakman is ter tafel gebracht en niet door de commissie. Den heer Vonk merkt hg op, dat men het werk eener commissie niet altijd kan beoordeelen naar het resultaat. Men had gaarne het eindpunt bij de Bergerpoort willen behouden, als de natuurlijke entree van Bergen en Egmond. Dat kon niet. Men heeft getracht het eindpunt te verleggen tot de Bokkebrug, ook dat ging niet. Het blijkt dus, dat de commissie mesr werk heeft gedaan, dan uit bet rapport blijkt. Hij maakt zich geen illusie, den heer Vink uit zyn pessimistische stemming te hebben gebracht, doch wil ten slotte nog iven opmerken, dat de heer Vonk heeft gezegd, dat de commissie zelfs te veel heeft gedaan De Voorzitter vraagt, of in het voorstel der commissie ligt opgesloten, dat de finaneieele steun veranderd blijft verleend, waarop bevestigend wordt antwoord. De heer de Groot wijst nog op de voordeelen, het doortrekken van de lijn naar de Bokkebrng voor het Z. O. deel der gemeente zou hebben gehad. Verder meent hij, dat, waar de gemeente finaneieelen steuu ver leent tot een yrij belangrijk bedrag, zij toch weivoor waarden mag stellen, en niet ja en amen moet zeggen op alles wat wordt voorgesteld. De heer Kraakman zegt, dat de commissie niets anders op het oog had, dan tot overeenstemming te komen met het comité. Men dient er de commissie geen verwijt van te maken, dat ze niet verkreeg wat zij wenschte, men heeft getracht met alle middelen iets goeds te bereiken. (De heer Preijer verlaat de verga dering). Met den heer Bosman is bij het in het geheel niet eens, dat de gemeente op ryksgrond niets heeft te zeggen. Hij wijst er verder op, dat het wisselspoor niet op de teekening voorkomt, althans hjj heeft het niet ge vonden. (Het blijkt ook in de kaart niet voor te komen.) Dat scheen de commissie een vereisehte toe. Wil de heer Bosman dat er uit gelicht hebben, dan zal spr. in het geheel niet met de goedkeuring meegaan. De voorwaarden bij het verleenen der concessie vast gesteld, blijven naar zijne meening onveranderd bestaan. Er moet rekening gehouden worden met de concessie, verleend aan het Noorder Tram-comite en er dient een voorschrift te zijn, dat voorkomt, dat we zullen brijgen bij de Boterfabriek de lijn Pot, de lijn BergenEgmond met wisselspoor en eon ljjn Schagen met wisselspoor. Nu zegge men niet, dat komt van zelf, omdat de minister gezamenlijk gebruik van de lijn naar Koedijk voorschiijft, maar men moet bedingen, dat aan het ^eindpunt niet meer komt dan éau lijn met éen wisselspoor. Wat de kwestie der snelheid betreft, wijst hij er nog op, dat het provinciaal reglement niet geldt, o. a. voor Alkmaar en dat Alkmaar dus volkomen het recht heeft, waarvan het ook aan den rijksstraatweg gebruik maakt, om voorschriften te geven. Het komt hem voor, dat de commissie ondanks de minder dankbare bejegening een goed werk heeft gedaan. De heer Bosman betoogt nog in het kort, dat het hoofdbezwaar is, dat het comité moet aantoonen, dat het recht van het Noordor Tram-comité niet wordt ver kort. Hoe u.oet zij dat doen, vraagt hjj Nogmaals be veelt hij aan de door hem gewraakte clausule weg te laten, en betwijfelt hij, of de concessievoorwaarden van toepassing zijn op de gewijzigde richting. De heer Vonk zegt, dat hij niet gezegd heeft, dat de commissi j niet heeft gewerkt, doch wel, dat het resultaat sober was en niet opweegt tegen het uitstel, dat er het gevolg van is geweest, zooals vaak gebeurt. De heer Kraakman voert nog aan, dat de com missie aan het comité zelfs heeft te verstaan gegeven, dat het niet onmogelijk zou zija, dat goedgekeurd werd de lijn door te trekken tot de Kanaalkade, ook bij het beBtaan van de lijn Pot. Den heer Bosman antwoordt hij op diens vraag, dat de minister dat wel zal aanwijzen De beide plannen moeten toch worden overgelegd. Hjj merkt ook nog op, dat het ter tafel gebrachte plan niet door het comité is onderteekend. De heer Bosman acht de manier van werken, door den heer Kraakman aangegeven, de goede niet. De mi nister wacht op de goedkeuring der gemeente, en nu moet de minister aantoonen, dat voldaan is aan het voorbehoud, door de gemeente gemaakt. De rijkscon cessie bepaalt reeds, dat van dezelfde lijn gebruik zal worden gemaakt, hij meent dns, dat de commissie gerust kan zijn. De Voorzitter constateert met genoegen, dat de heer Kraakman teekenen van instemming heeft gegeven. De heer Kraakman zegt, dat hij in vele opzichten met den heer Bosman instemt. De heer Bosman zegt het kan niet anders, dan zooals ge wilt, welun, dan is het slechts een maatregel van voorzichtigheid. Dnldt de minister ook maar éen lijn, dan is de zaak al heel een voudig aan te toonen, en dan verwacht hij, dat B. en W. wel znlke goede hersens hebben, dat ze de zaak niet opnieuw in den raad brengen. Men kan echter twee mensehen niet een gelijk recht geven. Den heer Blum is de zaak na deze uitvoerige dis cussie niet duidelijker geworden; hij acht deze wijze van behandeling een ongelukkige manier van werken. De Voorzitter zou, nu blijkt, dat de zaak feiteljjk van minder belang is, de clausule willen weglaten. De heer van den Bosch sluit zich aan bij de woorden van den heer Blum. De heer Kraak man blijft echter van gevoelen, dat Alkmaar geen afstand moet doen van zijn eischen. De heer Bosman begrijpt nog niet, hoe het comité zich tot den minister moet wenden om de aanwijzing, door den heer Kraakman bedoeld. De Voorzitter stelt voor, de discussie te sluiten. De heer Kraakman zegt nog, dat het raadsbesluit toch aan den minister moet worden overgelegd. Het voorstel der commissie wordt hierna in stemming gebracht en met 11 tegen 5 stemmen aangenomen. Teg n de heeren de Lange, Bosman, Vonk, Blnm en de Wild. Ook de wijziging omtrent de snelheid (voorstel-Kraak- man) wordt goedgekeurd. De heer Bosman verkiaart het voorzitterschap van het Tram-comité te zullen neerleggen. afstanden palen geplaatst voor het leggen van knalsig nalen, naar aanleiding van het ongeluk bjj Twelloo. Quarantaine. Te Harllngen is binnengekomen het stoomschip »Prof. Buijs, van Hnllhet voerde de gele vlag, als komende van eene plaats, waar besmettelijke ziekte heerscht. De boot kreeg eene ligplaats in de Nieuwe Haven en werd onder politietoezicht gesteld, terwjjl bovendien ma réchaussees daarbij de wacht hielden. Een geïsoleerd gebouw, vroeger opgericht om werke- loozen aan het vlasbraken te zetten en daarom nog »de Brakerij" geheeten, wordt ingericht tot ziekenhuis, om, bij onverhoopt voorkomend pestgeval, de patiënten naar eisch te behandelen. dene waarschuwing. Daar het zeer wel mogelijk is dat bij veranderlijken wind een |gedeelte van de lading van het hij den Hoek van Holland verongelukte stoomschip, aan het strand van Loosdninen en Soheveningen aanspoelt, is het noodig iedereen ernstig te waarschuwen, dat bij die lading ook eenige kisten zijn gevold met sablimaat-pastilles, gelijk bekend een zeer zwaar vergif. Deze waarschuwing geldt vooral voor kinderen, omdat deze pastilles voor het oog zeer aantrekkelijk zjjn zij hebben den vorm van pepermuntjes en zijn licht rood van kleur. Warmenhuizen. Gedurende de maand Januari j.l. werden aan het post telefoonkantoor alhier behan deld 25 inlagen Spaarbank tot een bedrag van f 1358,89, 9 terugbetalingen uitmakende f 775,02 78 telegram men waarvan 30 uitgaande. Voor het huldeblijk aan Hare Majesteit de Koningin werd alhier ingeschreven voor f 94,40. H armenhuizen. Ondertrouwd. 25 Jan. Pieter Scheid en Anna Bakker. Geboren. 7 Jan. Oornelis z. van Jan Pie en A. Kroon. Reus, z. van J. Biersteker en G. Blankman. Jakob, z. van K. Westra en M. Gutker. Pieter, z. van W. Sinnwertsen en M. Catharina, d. van J. van Langen en A. O verleden. 15 Jan. Johanna Klerk, C. Boon. Portegies. 32 ge- die Schagen. Den 29 vergaderde alhier de voltallige raad der gemeente. Ingekomen waren o. m. kennisgeving der benoeming van den heer mr. van Goens te 's-Hage tot schoolopziener te Den Helder, mudedeeling dor benoe ming eu beëediging van den burgemeester, tien heer H. J. Pot te Medemblik. Datum van in diensttreding werd niet gemeld. Het proces-verbaal der laatste kasverificatie was eene ontvangst van f 34857,29, eene uitgaaf van f 30142,51. Van den minister was een schrijveu ontvan gen betreffende bepalingen bij bet instellen van een telefoondienst alhier. Aan B. en W. werd machtiging verleend in deze te doen wat noodig was. Tot leden der schoolcommissie werden benoemd mej. Buis-Boontjes en de heeren J. Buis Jz. en J. de Veer. Voor het houden van een schoolfeest op 7 Februari a.s. werd f 150 toegekend. Nog enkele minder belangrijke zaken worden bij de rond vraag behandeld. Hengsten. De Hengstenvereeniging Hollands Noorderkwartier' vergaderde den 30 in het lokaal Céres alhier. De rekening over 1900 wees eene ontvangst van aan f 3912.94, eene uit gaaf van f 2564.705. Door 3 hengsten waren in 1900 303 merriën gedekt en aan prem;ën ontvangen f 650. De nieuwe hengst was gekocht voor f 3851.85. De heeren K. Breebaart Jz. en W. Visser werden herkozen als be stuursleden. Heerhugowaard. De jagers C. de Vries en B. van Leijen hadden den 29 het geluk nabij de Berkmeer 2 otters te schieten. Boven do waarde der huid zullen zij van den burgemeester ook de premie ontvangen, op het dooden van deze dieren gesteld. In de vergadering van het Witte Kruis", op woens dag, den 30, deelde de penningmeester mede, dat de ont vangsten over het aigeioopen jaar hebben bedragen f 580.52, de uitgaven f 436.345, zoodat men zich mag verheugen in een batig saldo van f 144.175. De com missie, benoemd om het beheer van den penningmeester te controleeren, deelde mede, dat een en ander uitstekend in orde is. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. C. G. Post en D. de Boer, terwijl de heer P. van Rijn, als nieuw benoemd lid, zitting zal nemen in het bestuur. Van de rentelooze aandeelen werden thaus uitgeloot de nos. 74, 19, 49, 14, 59, 94, 54, 8, 83 en 23. Het naar gewoonte degelijke jaarverslag van den secretaris werd met veel aandacht aangehoord. Besloten werd nog aan het hoofdbestuur een subsidie-aanvraag te richten, terwijl het in eene vorige vergadering gevormde plan in zake het tot stand brengen eener zwemgelegenheid, door het bestuur nader zal worden uitgewerkt. Niets meer aan de orde zijnde, volgde de sluiting der vergadering. Oterleek. Uit het jaarverslag van de Vereeni gmg »Hulp in ziekte" voor Oterleek en Sehermeer blijkt, dat zich 61 leden hebben opgegeven en 20 begunstigers, die in het afgeloopen jaar samen f 395.15 bijeenbrach ten dat als steun aan 4 personen f 45.695 werd uitge reikt (waaronder tevens is begrepen uitgaven van adrni- nistratievtn aard), zoodat bet saldo f 349.45s bedraagt. Dit gunstig verslag geeft moed voor de toekomst en moge een spoorslag zijn voor velen, om zich spoedig als lid dezer zeer nuttige vereeniging aan te melden. Ziekte door ongekookte melk. Te Uaarie-Hertog (B.), heerscht groote ontstel tenis over het uitbrekeu in enkele gezinnen van een ge vaarlijke z.bkto, waaraan reeds het hoofd der school, de heer S., en zijn zoon bezweken zijn, terwijl zyne vrouw en twee dochters nog daaraan lijden. Ook enkele andere persoi.eu vertooneu sporen van dezelfde ziekte. Men schrijit tiet uitbreken dezer ziekte aan het drin ken van ongekookte melk, van koeien, welke aldaar in quarantaine gehouden worden. Kualsignalen. Bij de stations- en bloktoestellen der Hollaudsckj Spoorwegmaatschappij worden thans op voorgeschreven 5o klasse, 12e lijst, 31 Jan. Nos. 5105, 8134, 10572, 11297, 15989 en 17381 f 1000 nrs. 9336, 17662 en 19542 f 400; nrs. 1354, 2452, 4309 en 10612 f 200; nrs. 928, 13529, 14277, 14727,16115, 16234, 20605 en 20835 f 100; 11e lijst stond 4794 f 200 moet zjjn met f 100. 30 Jan. Door den Notaris A. P. H. DE LANGE Alkmaar. Een WINKELHUIS, waarin Manufactuurwinkel, ERF, benevens een KELDERaan den Zijdam tnsschen den Achterdam en Kooltuin, groot 1 are 17 centiaren. Strijkgeld S. Kaandorp f 6620,— Een HEERENHUIS met TCJIN, aan de Metiusgracht, groot 1 are 30 centiaren. Dit perceel is vrij van huur. Strijkgeld W. Zaadnoordijk f 5500, 3. HUIS en ERF, Oost wijk, 60 centiaren. Strijkgeld K. Kuiper f 1060, 4. HUIS en ERF, Oostwijk, 60 centiaren. Strijkgeld P. Nijman f 1060, Een WINKELHUIS, aan het Groot Nienwland, groot 79 cent. Strijkg. P. H. M. Ibink Meienbrink f 1020, 6. Een HUIS, waarin Kantoor en ERF, aan de Hoog straat, groot 84 cent. Strijkgeld H. Jansen f 2060, 7. Een HEERENHUIS, aan het Verdronkenoord, groot 1 are 47 cent., met tuin en steeg. Strijkgeld W. Duinmeijer Afsiag 6 Eebr. a.s., des avonds 6 kuis »de Tabakshandel'', Waagplein. uur, f 4025,- in het koffie- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A L K M A AR brengen ter kennis van de eige naars of houders van houden in deze gemeente dat de Commissaris van Politie is uitgenoodigd' Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING Vooizitter. Alkmaar, 29 Jan. 1901 C. D. DONATH, Secretaris. Kooltuin. Grootste ktuzoin lometers, Wekke.-s spoedig afgeleverd. ALHitlAAH. Horloges, Penunles, Regulateurs, Ba- enz. Reparatiën worden goed en - Abonnement voor opwinden.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6