E i. li Koningin iet Hert® HnnUriK No. 16. Honderd en derde jaargang. 1901. 6 FEBRUARI. "WOENSDAG FEESTELIJKHEDEN uitsteken der viaggen op 7 Februari a.s., G-e vonden U oor werpen. Spoedvergadering Stadsborichten. Burgemeester en Wethouders van Alk maar, noodigen de ingezetenen dringend uit, om op Donderdag a.s. RIJKELIJK ZAND TE STROOIEN voor hunne woningen. Gemeenteraad van Alkmaar, ALkUAABSCHE COURANT. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Doiderd a at en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar i;©,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnunamer t 3. ter gelegenheid van het huwelijk van op 7 Februari 1901. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen dat zijin overleg met den Heer Luitenant-Kolonel, Directeur der Cadetten school en met de Dames-com missiën die gelden hebben ingezameld voor bedeeling der armen en schoolfeesten het navolgend feestprogramma hebben opgesteld: Van 8J 9 uur: Koraalmuziek van den trans van den Waagtoren. Van 9 9J uur: Het Carillon van den Waagtoren laat Vaderlandscbe liederen hooren. Van 10£ 11^ nur: Feestrede, uittespreken doorDs.KRULL,indeGrooteKerk Van 12 1 uur: Militaire Parade op de Paardenmarkt. Carillon-bespeling. Van 1 3 nur: Kinderfeest (de leerlingen van alle lagere scholen) in »Diligectia," .de Harmonie" en het Café .deNachtegaal.'' Van 3 4 nur Concert van het Stedelijk Muziekkorps op het Waagplein. Van 4 tot 5 nur: Bespeling van het Carillon van den Waagtoren. Van 5 tot 7 uur: Kinderfeest (als boven) in bovengenoemde lokalen. Van 7»/4 - 9'/4 uur: Militaire Taptoe, opgeluisterd door Bengaalsebe verlichting op verschillende punten der stad. De stoet neemt den volgenden weg CadettenschoolWilhelminalaan Kennemerpark, Zil verstraat RidderstraatLaatLimmerhoek Bierkade Luttik-Ondorp Zijdam Voordam, Waagplein, Mient LangestraatHoogstraatGedempte Nieuwesloot, Hof Koningsweg, Paardenmarkt, langs GrooteKerk, Koorstraat, Ritsevoort, Keunemorstraatweg, langs Buitensocieteit. Van 7 11 nur: Illuminatie van de omgeving van het Waagplein. Van 9| 10± uur: (Na afloop van de taptoe) Concert van het Stedelijk Muziekkorps op het Waagplein. Een feestgave zal voorts worden uitgereikt ten be hoeve der leerlingen van de bewaarscholen, alsmede van alle weeskinderen in de gemeente, terwijl ook de armen ruimschoots zullen worden bedeeld. De burgerij wordt dringend nitgenoodigd om, door het uitsteken der vlaggen, door het verlichten der huizen en door het aanbrengen van versieringen, de feestvreugde te helpen verhoogen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. Op Woensdag 6 Februari a.s., van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uur, zullen feestprogramma's ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijg baar zijn. De gemeente-secretarie zal op Donderdag a. s. gesloten zijn, uitgezonderd voor het doen van aan giften voor den Burgerlijken Stand, waartoe gelegenheid zal bestaan van 's middags 121 nur. Huwelijks-aangiften zullen worden aange nomen Vrijdagavond a.s. Ook het kantoor van den Gemeente-ontvan ger zal dien dag niet open zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. Febr. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR noodigen de Ingezetenen van Alkmaar dringend uit om door het blijk te geven van belangstelling In het huwe- lijksfcest van II. IR. de Koningin. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 5 Febr. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier no. 7 der Bedrijfs belasting, dienstjaar 1900/1901, op 30 Januari 1901 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den ontvanger der Rjjks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, den 1 Februari 1901. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR, brengen ter algemeene 'kennis dat in de gemeentebladen van Alkmaar, nrs. 130 en 131, zijn opge- genomen de besluiten van den Raad dier gemeente d.d. 14 November 1900 en 30 Januari 1901, waarbij ziju vastgesteld 1°. Verordeningen op het heffen en invorderen van wik- en wecgloonen 2°. den wijziging der verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs in de gemeente Alkmaar, welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en ter secretarie der gemeente in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld tegen betaling resp. van 5 en 10 cents. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 5 Februari 1901. C. D. DONATHSecretaris. KAUASTdH. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennisdat iu den loop dezer week de gewone jaarljjksche opnemingen voor de bijhouding van het kadaster zullen plaat3 hebben. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 2 Febr 1901. G. RIPPING. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 eu 12 nur Een bonte boezelaar, een lorgnet in etui, een zilveren schakel-armband, een servet gem. E. K., een sleutel, een boord gem. K., een pet met klep, een franseh leerboek, twee paar schoenen, een gebedenboekje get.Het Mirakel van het Heilig bloed te Boxmeer, een sneeuwspoor, een bruine portemonnaie inh. f 1. GdTONOEN. een zwarte hondcirca één jaar oud. De eigenaar wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen aan het Bureau van Politie alhier. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 4 Febr. 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. VAN DEN MAANDAG 4 Februari 1901 des avonds 71/2 ure. Voorzitterde heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig, wegens ziekte, do heeren Preijer en de Groot; wegens nitstedigheid de heeren Boelmans ter Spill en de Wildwegens verhindering de heer de Wit. Van den heer Blum was geen bericht ingekomen. Secretaris de heer O. D. Donath. (De tribune is stampvol.) De Voorzitter opent de vergadering waarna de notu len der vorige vergadering worden aangehouden tot de volgende. Feestviering op 9 Februari. De Voorzitter deelt thans mededat deze verga dering is belegd geworden volgens art. 40 der gemeente wet op verzoek der heeren Vonk, de Lange en Goede, terwijl deze heeren zooals bekend iseen voorstel heb ben ingediend om B. en W. een crediet uit de gemeente kas te verleenen van hoogstens f 1000 tot het organisee- ren van feestelijkheden op 7 Februari a.s., ter gelegen heid der huwelijksvoltrekking van H. M. de Koningin en zulks naar aanleiding van een adres van de heeren Ringers c.s. van den volgenden inhoud Ondergeteekenden Geven u, als lid van den gemeenteraad van Alkmaar, met verschuldigden eerbied kennis van hun leedwezen dat de gemeenteraad in zijn op 30 Januari ij.l. gehouden vergadering heeft kunnen besluiten den 7 Februari, den dag van het huwelijk onzer geëerbiedigde Koningin, on gemerkt d. w. z. zonder eenige feestelijkheid, te doen voorbijgaan. Niet dat zij voor zich vooropstellen het vieren van feest, maar veel meer zien zij hierbij, zeker onwillens, het gevaar, dat de gemeenteraad van Alkmaar den schijn op zich zon laden minder Oranjegezind te zijn dan zoovele andere plaatsen van ons vaderland en niet mede te leven met de gewichtige gebeurtenissen van ons geliefd Vor stenhuis waaraan ons ganscho vaderland en ook onze goede stad zoo dure verplichtingen heeft. Ongetwijfeld behoeft het voor u geen betoog, dat het huwelijk onzer geëerbiedigde Koningin de laatste loot uit het stamhuis van Oranje, eene hoogst gewichtige ge beurtenis is waarin elk rechtgeaard Nederlander van harte zich verblijdt met de bede dat dit huwelijk rijk gezegend moge zijn voor onze toekomst. Indien dit nu zoo is, en wij meenen dat is onweder- sprekelijk behoort dan ook Alkmaar, waarvan eenmaal, toen het de zijde des Prinsen had gekozen de victorie aanvingnu niet achterblijven, maar te toonen, dat het zich medeverblijdt in de blijdschap onzer jeugdige Ko ningin, die Hare belangstelling ook immers aan Alkmaar reeds deed blijken Redenen waarom ondergeteekenden u beleefdelijk ver zoeken alsnog maatregelen te nemen door het beleggen ot aanvragen eoner spoedeischende vergadering op Maandag a.s., dat ook Alkmaar mede feestviert, zij het op be scheiden wijze, op den huwelijksdag van Wilhelmina van Oranje. Alkmaar, 2 Februari 1901. F. H. RINGERS. P. MESSELAAR. C. VAN DER HILST. A. FORTUIN. H. WOLZAK Gz. De Voorzitter opent de beraadslaging. De heer Kraakman vraagt, of het voorstel niet nader wordt toegelicht door de heeren, die het hebben ingediend. De heer Vonk antwoordt, dat, naar hij gelooft, het voorstel geen nadere toelichting vereischt, daar het vrij duidelijk is. De voorstellers twijfelen er niet aan, of B. en W. zullen, indien het crediet wordt verleend, daarvan een bescheiden gebruik maken. De heer van den Bosch betuigt zijn sympathie met het voorstel. Waar in de vorige vergadering geen meerderheid kon gevonden worden voor een der toen ingediende voorstellenwas dat niet, omdat de raad daardoor blijk wilde geven, dat men niet wenschte mee te werken tot het vieren van een feest op den bedoelden dag. Hij hoopt, dat voor het thans ingediende voorstel een groote meerderheid in den raad zal zijn te vinden, ten bewjjze, dat men het eens is met een groot deel der burgerij. (Applaus op de tribune.) De heer Kraakman zegtNu de heeren gesproken hebben, meen ik de onderstelling te mogen maken, dat het voorstel niot, slechts een groote meerderheid zal ver krijgen, doch dat het met algemeene stemmen zal worden aangenomen. Wat toch is het geval? De voorstellen geven hier de duidelijke verklaring, wat het beteekent een crediet te verleenen de bedoeling toch is, dat B. en W. daarvan een bescheiden gebruik znllen maken. Dat is in den regel de beteekenis, die er aan gehecht wordt. De raad heeft wel eens een onbeperkt crediet gegeven, nl. toen HH. MM. de Koninginnen onze gemeente een bezoek brachten; toen is dat crediet eenstemmig verleend en B. en W. hebben daarvan een passend gebruik gemaakt. Nu de voorstellers zelve zoo'n beteekenis geven aan het woord crediet, slnit dit zich geheel aan bij hetgeen besproken is in de vorige vergadering. De beide voorstellen van f 800 en f 500 waren gegrond op de beteekenis van het woord vcrediet verleenen", dat is B. en W. de m a c h t, doch niet het recht te geven een zekere som te besteden. Het zalspr.nietandersdan verheugen,dat dezelfde geestdiein de vorige vergadering heerschte, er thans toe leide, dat zooveel vertrouwen woide gesteld in B. en W., dat zij het crediet, hun toegestaan zullende worden, op pas sende wijze znllen gebruiken, om den heugelijken feest dag een hooger aanzien te geven. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, onder luid applaus eu hoerageroep op de tribune. De heer Kraakman vraagt thans nog, of B. en W. het besluit van den raad aanvaarden. De Voorzitter antwoordt bevestigend en voegt er bij, dat deze opdracht dezelfde is, als die opgesloten lag in het voorstel van B. en W. Het spreekt van zelf, dat B. en W. niot van plan zijn om juist f 1000 uit to geven, doch dat ze daarvan zullen gebruiken zooveel als noodig bljjkt, om Alkmaar op passende wijze te doen feestvieren. Niemand meer het woord verlangende wordt de ver- gadering gesloten. Ai ut. In de op vrijdagden 1 's avonds gehouden ver gadering van de leden en hunne dames van het depar tement Alkmaar trad als spreker op de heer M. dotellng Vinnes van 's Gravenhage een onde be kende daarom en ook om zijne geestige voordrachten in die vergadering zeer gezien. Dat hij den avond in beslag nam alleen door werken van den franschen schrijver Edm. Rostand, was, bij de verscheidenheid van onderwerpen waarover die schrijver handelteene u elnkkige keuze. Vóór de pauze werd behandeld het tooneelstuk »Ro- mantiscbe Meuschen" en vond de spreker daarmede ge legenheid zijne toehoorders dikwerf een lach op het gelaat te voorschijn te roepen, niet minder bleek uit de

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1