Buitenland. Nederland, Helpt de arme vogels in dezen barren tijd en strooit hun wat van uw eten. voordracht de geoefendheid van den spreker om zijne hoorders te boeien. Het meest belangwekkend was zekér de verhandeling van en over »L' Aiglon'', het fransche drama, dat hoewel het reeds den afgeloopen zomer in Parijs en thans in Amerika met Sarah Bernhard als hoofdpersoon wordt opgevoerd eerst in December j.l. verkrijgbaar was. De spreker deelde mede, dat met L'Aiglon (de jonge adelaar) bedoeld wordt de zoon van Napoleon Idie aan het Oostenrijksche hof was opgevoedhoewel de benaming Arendsjong" beter op zijn plaats en op den persoon in kwestie toepasselijk ware. De spreker heeft met de be schrijving van dit zeer omvangrijk drama niettegen staande den korten tijd die hem tot voorbereiding bleef, een prachtig werk geleverd; de vrij letterlijke doch schoone vertaling van de tafereelen tusschen Metternich en den Grenadierlater tusschen den eerste en den Hertog door den spreker mede in dien korten tijd zelf bewerkt, deed den hoorder zien wat hij op letterkundig gebied vermag. Niet minder bijval viel het laatste der door den spre ker voorgedragen werken van Rostand ten deel, dit betrof eene hulde aan Kruger en op meesterlijke wijze ver tolkte de spreker ons hoe de schrjjver zich voorstelde, dat Oom Paul aan de hand van onze Koningin Europa zou doortrekken om aan de Hoven herstel van het be kende onrecht te vragen. Het luid applaus na elke voordracht deed den voorzitter den dank der vergadering aan den spreker brengen voor den genotvollen avond en riep deze hem een tot weer ziens toe. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daaronder behoo- rende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1901 ingelegd f 30292,08s; terugbetaald f 25801,72s. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 11414. ftO Jarige ambtsvervulling. Donderdag, den 7, zal het 50 jaren zijn, dat de heer 8. Jnt op het kantoor van den betaalmeester, alhier, werkzaam is, gedurende bijna 25 jaren als rijks- boekhouder. Het zal den weiwillenden ambtenaar op dien dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Hervormde gemeente. Op donderdag, den 7, zal, in verband met het huwelijk onzer Koningin, in de Groote Kerk, des morgens te 10J uur, eene godsdienstoefening plaats hebben, onder leiding van den heer ds. A. P. Krull. Rectificatie. In ons vorig nummer werd onder de veilingen van vaste goederen, den 30 gehouden door den heer notaris mr. A. P. H. de Lange, gemeld, dat een winkel huis aan het Groot Nieuwland, groot 79 centiaren, bad opgebracht f 1020. Dat moet zijn f 19SO. Henri ter Hall. Op donderdag, den 7, ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin, zal in het lokaal sDiligentia", door den heer Henri ter Hall eene buiten gewone feestvoorstelling worden gegeven. Behalve komische voordrachten, zal eene vertooning plaats hebben van den bioscoop, levende fotographiën, waarbij al de belangrijkste jongste gebeurtenissen op het wereldtooneel te zien zullen zijn. Een bal zal de feestvierenden zeker nog lang bijeenhouden. „De Halter." Zaterdag, den 2, gaf bovengenoemde vereeniging in het lokaal Harmonie hare tweede uitvoering en zeker naar genoegen der vele genoodigden. Na een woord van welkom door den voorzitter, werd het programma ge opend met een marsch met zang »Het lied van vader Jean". De daarop volgende nummersoefeningen aan de ringen, die op de plaats, andere aan den hoogen rek, ladderstanden en tot slot de groep wij zonden niet kun nen zeggen, wat het meest getuigde van ernst en ijver, daar alles er ontegenzeggelijk den stempel van droeg. Mocht, zooals de voorzittor bij zijn openingswoord zeide, de Vereeniging, bij haar eerste optreden, nog niet de volle sympathie harer zustervereeniging verwerven, niemand zal twijfelen of de ernst bij de werkzaamheden van het afgeloopen jaar zal haar dnbbel in waardeering hebben doen stijgen. Het algemeen oordeel was, dat »de Halter" het waarachtig meent met de beoefening der gymnastiek en da kenrig en accuraat uitgevoerde oefe ningen, met een dankbaar applaus der talrijke genoodig den beloond, waren een onloochenbaar bewijs van de energie van directeur en leden. Een tooneelstukje, voordrachten en een zeer geani meerd bal maakten het geheel tot een nuttigen en ge notvollen avond. Feestelijkheden. De feestviering der Cadettenschool ter eere van het huwelijk van H. M. onze Koningin zal bestaan in het uitsteken van vlaggen en eene versiering met bloemen, planten, enz., binnen het hoofdgebouw, dat des avonds met eene gasilluminatie zal prijken. Ondor het cadetten- corps worden wedstrijden georganiseerd, opgeluisterd door hun eigen strijkorkest; des avonds zullen in de oantine komische voordrachten plaats hebben door den bekenden komiek de Haas. Overigens zullen de cadetten en ook het onderofficiers- en verdero personeel een feestmaaltijd honden, eD wordt het personeel bedacht in geld, sigaren enz. Het cadottencorps zal ten 12 uur deelnemen aqp eene te houden garnizoensparade, tor wijl des avonds door dit corps een militaire taptoe met fakkeloptocht door de stad zal worden gehouden, opgeluisterd door hun eigen muziekkorps en dat der stedelijke schutterij, een en ander versterkt met de noodige tamboers uit den Plelder. In de Huishoud Industrieschool zal donderdag, des avonds van half zes tot half acht, eene feesteljjko bijeen komst worden gehouden, opgeluisterd door het vertoonen eener tooverlantaarn, voor da leerlingen der avondsobool. De leerlingen der dagschool zullen een feestje hebben, vrijdagavond, van 79. Badhuis Witte Hruis. In de week van den 28 Jan. tot den 2 Pebr. zijn in het badhuis van het W i 11 e Kruis" genomen 20 ku.pbaden 46 regeubaden ie klas en 81 regenbaden 2e klas totaal 147 baden. Heer. Roland Holst. Men deelt ons mede, dat mevr. Roland-Holstbij haar optreden hier en te Zuidscharwoude, op Zondag den 10, op uitnoodiging der Arbeiders Kiesvoreeniging alhier, tot onderwerp hebben zal: »De aanstaande verkiezingstrijd voor de Tweede Kamer". Kinderfeest. Door de redactie van dit blad werden de volgende bij haar ingekomen giften voor het kinderfeest aan de dames Smit en van Ittersum afgedragen: f 25,— en fl,to taal f 26,—. „De Post". De afdeeling Alkmaar van den Bond van Post- en Telegraaf beambten gaf zondagden 3in het lokaal Harmonie hare eerste openbare nitvoering. Na eene korte toespraak van den voorzitter, volgden een tweetal tooneelstukjes. Nr. 1 »de Alkmaarsche jongen of de loteling van 1890", was van inhoud vrij boeiend en zeker genomen naar het destijds gebeurde in de militaire ge vangenis te Leiden. De »A)kmaarsche jongen" kweet zich daarbij dapper van zijne taak en had zeker verdiend, dat allen hem even flink hadden bijgestaan. Betere rol- kennis en routine der overigen zouden hier zeker niet ge schaad hebben maar de aanwezigen namen gaarne den wil voor de daad en de opvoering van Nr. 2 »de Raads vergadering te Koekamp" herstelde veel en deed allen bij herhaling schudden van lachen. Een daverend applaus getuigde dan ook, dat velen sympathiseeren met de leden van »de Post" en de pogingen om eigen toestand te verbeteren en die van anderen te veraangenamen, op prijs stellen. Hen krankzinnige. Met trein 1672 EnkhuizenAlkmaar, den 4 's avonds, keerde een heer van EnkhuizenHaarlem voorzien van eerste-klasse kaartterug die elk die hem aanzag het vermoeden gaf met een ongelukkige te doen te hebben te meer nog toen bedoelde lijder door den hoofdconduc- teur terug werd gehouden daar hem anders wellicht een ongeluk was overkomen. Óp verzoek van den hoofdcon- dnctenr ging er een rijksveldwachter medeom een waakzaam oog te honden die het echter niet noodig oordeelde verder dan Hoorn mede te gaan. Van Hoorn werd per telegraaf de stationchef te Alkmaar verwittigd en bevond zich daar politie, die blijkbaar geen rekening hield met het feitmet een krankzinnige te doen te hebben. Op last van een geneesheer is bij door de politie voor- loopig naar het stedelijk ziekenhuis alhier overgebracht. Verduistering. Een te Hoorn thuis behoorende arbeider baalde de vorige week een zevental gouden ringen bij een goudsmid te Hoorn op zicht en begaf zieh daarmede naar Amster dam alwaar de voorwerpen te gelde zijn gemaakt. Na de opbrengst te hebben verteerd kwam hij zich in den namiddag van den 4 vrijwillig bij de politie alhier aan melden. Hij is onder geleide naar Hoorn overgebracht. Hehouden Collecte voor de Alkmaarsche armen. Het damescomité, tot leniging van den nood der armen op den huwelijksdag van H. M. de Koningin, heeft de eer ter kennis van belanghebbenden te Drengen, dat de langs de huizen gehouden collecte, vermeerderd met enkele particuliere giften, heeft opgebracht de som van f 1188.795. Hulde brengende aan zoovele gegoede ingezetenen voor de betoonde vrijgevigheid wordt in niet mindere mate oprechten dank betuigd aan de redactie der Alk maarsche Courant voor de hiertoe strekkende publicatie en warme aanbeveling. Zonder eenigen aftrek van kosten zijn de opgebrachte gelden tegen quitantie afgedragen aan HH. armvoogden, rekening houdende met het aantal onder hun beheer staande armen en de sterkte der huisgezinnen. Op deze wijze werden onderstaande sommen uitgekeerd aan De diaconie der gereformeerde armen f 25. Het Roomsch Catholiek parochiaal armbestuur 201.60 Het Burgerlijk armbestuur564.595 Het Israëlitisch armbestuur21.84 Het armbestuur der Ned. hervormde gemeente 289.52 Het Evangelisch-Luthersch armbestuur. 38.64 Het armbestuur der Remonstrantsche gemeente 15.68 Het armbestuur der Doopsgezinde gemeente 31.92 Totaal 1 1188.795 Volgens de wenschen van het dames-comité hebben HH. aimvoogden zich bereid verklaard eene bedeeling te houden, door het uitreiken van levensmiddelen, enz. en door het algeven van hiertoe strekkende bons, terwijl zoo min mogelijk eene bedeeling in geld zal plaats hebben. Bij het nederleggen harer taak hoopt het damescomité, dat het huwelijksfeest onzer geëerbiedigde Koningin ook een blijden weerklank mag vinden in de harten der armen van Alkmaar. Alkmaar, 5 Februari 1901. Mevrouw VAN DER WIJCK—DE MONCHIJ, presidente. SANNES—BRUTEL DE LA RIVIèRE, vicepresidente. RIPPINGBUNNIK, penningmeesteresse. BOEKE-OORT. SIMON THOMAS-BURCK. BLUM—DE NIET. SPIERINGHSMOORREES, secretaresse. KRAAKMAN—IBINK MELENBRINK. DE SONNAVILLE—SORMAN1. GOEDE-HOOLA VAN NOOTEN. MODDERMAN—TICHELAAR. AGHINA—BRUIN. KEUTER-BRONGERS. BOSMAN-VERKERK. DE LANGE—TIGLER WIJBRANDI. SIEBERT COSTER—LENDERS. MODDERMAN-BURHOVEN VIëTOR. DONATH-VAN DER SCHEER. Mejuffrouw J. COHEN STUART. M. MACLAINE PONT. 'ÉiCID- AFIt 1H AEen telegram van den 2 van Lord Kitchener meldt, dat de post te Modderfontein aan den Gatsrand (ten zuidwesteu van Krugersdorp) door duizend Boeren is aangevallen. Uit Krngersdorp werd een ontzetcolonne afgezonden, maar deze kon niet belet ten, dat de post den Boeren in handen viel. Bijzonder heden ontbreken nog, maar de te Modderfontein gevan gen genomen officieren en manschappen zijn te Vereeni ging aangekomen." Een telegram van den 4 geeft eenige nadere bijzon derheden sTot de verliezen bij Modderfonfein moeten nog gebracht worden 2 officieren gedood en 2 gewond. Het schijnt dat de post werd overvallen in den pik- donkeren nacht, tijdens een hevigen regen. De Boeren waren ongeveer 1400 man sterk met een kanon en Vickers-Maxim. De colonne van Campbell geraakte in gevecht met 500 Boeren, die met verliezen werden afgeslagen de Engel- schen verloren1 officier gedood, een ernstig gewond, 18 man dooden en gewonden. De colonne-French, die bij Bethel in oostelijke rich ting voortrukt, drijft de Boeren voor zich uit en ontmoet daarbij slechts geringen tegenstand. De Wet's troepenmacht bevindt zich, naar gemeld wordt, ten zuiden van Dewetsdorp." Of de Wet reeds in de Kaapkolonie is of daar ieder oogenblik kan verwacht worden, is nog onbeslist. Ver schijnt hij daar, dan zal de bevolking zeker in grooter mate, dan thans het geval is, zich bij de Boeren aan sluiten. Intusschen wachten de invallers niet op hun genialen generaal, gelijk blijkt uit een bericht uit ülan- william, dat den 2 een Engeïsche patrouille 5 uur nabij Klipfontein met de Boeren slaags is geweest. Natuurlijk leden de Engelschen geen verliezen, maar even natuurlijk was het hun niet mogelijk den vijand te vervolgen. Uit Lorenzo Marques wordt van den 3 geseind Twee duizend Boeren onder kolonel Blake (den aan voerder van het Iersche korps) bevinden zich op Portu- geesch gebitd, naar men gelooft met het doel de Boeren te bevrijden die hier zijn. De Portugeezen besloten alle Boeren, die weigerden zich aan de Engelschen over te geven, naar Madeira te zenden. Ontploffing. In een sigarenfabriek te New-York is door de over verhitting van een stoomketel een ontploffing ontstaan. Twee personen werden gedood en 50 gewond. Een paniek ontstond onder de 1200 arbeiders, waar onder vele meisjes en kinderen waren. Velen raakten onder den voet. Benoeming. Bij kon. besluit van 1 Febr. is mr. G. Schimmel- penninck, met ingang van 15 Eebr., benoemd tot burgem. der gem. Wijhe, (met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Kimmen. Te Oldenzaal blijven de mazelen een zeer kwaad aardig karakter behouden. Het meest worden kinderen van 3 tot 12 jaar aangetast. Zeer vaak gaan mazelen en croup samen. In ééne maand tijds zijn 40 aan deze ziekte gestorven. Op één dag werden negen kinderen begraven. Huwelijk der Koningin. Den 3 maakte het Vorstelijk Bruidspaar een rijtoer door de gemeente Delft. Op de Markt gekomen, moest de Hertog, die zelf mende, stapvoets rijden, tengevolge van de ontzaggelijke menigte, welke zich rondom het rjjtuig had geschaard. De residentie is in feestdos, de versiering die allerwege is aangebracht maakt een vroolijken indruk en de verlichting belooft schitterend te worden. De aankomst der vorstelijke personen en de militaire eerbewijzen te hunner eere maakt de feestelijke stem ming nog grooter, en voortdurend beweegt zich langs de straten en vooral in den omtrek van het Paleis eene groote opgewekte menigte. - Onder de prachtige geschenken, die H. M. de Koningin worden aangeboden, behoort het vloerkleed dat onder de zetels van het Vorstelijk Echtpaar zal liggen in de Groote Kerk voor den preekstoel eu dat belegd zal worden met fluweelen kussens, waarop de Echt- genooten zullen knielen op het oogenblik vau de inzege ning der verbintenis. De rand van dit kostbare tapijt een geschenk van een aantal Nederlandsche jonk vrouwen bestaat uit de 60 familiewapens dezer dames, door haarzelven geborduurd. Namens don Algemeeuen Kerkeraad dor Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage zullen aan H. M. de Koningin worden aangeboden drie complete Kerkboeken (Bijbel, Berijmde Psalmen en Gezangen met vervolgbundel, en de Kerkelijke Formulieren). Deze boeken, gebonden in terra-cotta-fluweelen banden en verguld op sneö, zijn bestemd ten gebruike in de Regentesse Kerk één voor H. M. de Koningin, één voor Hr. Ms. Gemaal en één voor H. M. de Koningin-Moeder. In alle Katholieke kerken is aangekondigd, dat aan staanden Zondag naar aanleiding van het Huwelijk der Koningin na de Hoogmis een plechtig vTe Deum" zal worden gezongen. Den 4 zijn de feestelijkheden ter eere van het Vorste lijk bruidspaar aangevangen, 's Middags had voor het Paleis de uitvoering plaats van de harmonie- en fanfare corpsen in Nederland onder directie van den heer Kessels, en s avonds weid eene serenade gebracht door de koninklijke zangvereeniging aCeciliamet medowerking van vele liedertafels gedirigeerd door Richard Hol. Beide uitvoeringen slaagden uitstekend. Schoon en indrukwek kend klonken de liederen, de ontzaglijke menigte luisterde aandachtig, de orde werd geen oogenblik verstoord, al had de warme geestdrift voor het Bruidspaar, dat zieh voor een open venster vertoonde, ook behoelte zioh telkens te uiten in de meeste warme toejuichingen. Evenais 's middags werden ook nu de voorzitter van de verschil lende vereenigingen aan de Koningin en Hertog Hendrik vooi gesteld en ontvingen zij hun dank voor de gebrachte hulde. Na de serenade had de rijtoer door de nu ver lichte stad plaats 't Was een schitterende stoet, de eeie- wacht in zijn schilderachtig kostuum begeleidde het rijtuig De geestdrift van de menigte is niet te beschrijven. Ken geschenk aan de Koningin. De »Petit Bleu", (een Belgisch blad) die een in schrijving had geopend om bij gelegenheid van het hu welijk van onze Koningin een kunstwerk aan te bieden als teeken van bewondering voor het besluit om de Gel derland" ter beschikking te stellen van president Kru-

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2