Amsterdamsche Brieven. Nederland, KAUA8TEB. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat in den loop dezer week de gewone jaarlijksche opnemingen voor de bijhouding van het kadaster zullen plaats hebben. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 7 Eebr, 1901.G. RIPPING. ii. Als deze brief verschijnt is Koningin Wilhelnilna reeds door den band des huwelijks met Hertog Hen drik verbonden. Merkwaardig is 'tzoo kalm als deze toch inderdaad heuglijke gebeurtenis te Amsterdam wordt opgevat. Wan neer alle mede-gevoel met het geluk van onze Koningin zorgvuldig wordt onderdrukt om zich te uiten bij het bezoek van het Koninklijk Echtpaar dan zal de geest drift ongekend wezen. Of is bij deze terughoudendheid ook een weinig ge kwetste eigenliefde in het spel 't Zou niet onmogelijk zijn. Voor velen te Amsterdam is 'teen groote teleur stelling geweestdat de Koningin geen aanleiding heeft kunnen vinden om Haren verloofde aan de Hoofdstad te komen voorstellen. Men had er al zoowat op gerekend, dat het Koninklijke Bruidspaar een bezoek aan Amster dam zou hebben gebracht en al waren zij daar maar een paar uur gebleven dan zou men tevreden zijn geweest. Zoo ziet men ook hier alweer dat 't niet alleen voor gewone menschen zeer moeilijk is om 't iedereen naar den zin te maken. Gelukkig is 't ten minste, dat Amsterdam allo werke lijke of vermeendo redenen tot mokken vergeetzoodra de Koningin in de stad is. Dan gaan de vlaggen uit en is de feestelijke stemming er in een ommezien, want trouwer onderdanen dan het gros der Amsterdammers heeft H. M. niet. Moge de natuur ons in Maart maar wat gunstiger zijn gestemd! Amsterdam is een beste stad, maar op sneeuw en vorst zijn wij er niet ingericht. De directour der Stadsreiniging zendt aan de dagbladen wol eiken dag een opgave van het groote aantal losse mannen die in dienst zijn genomen om het vaste personeel te versterken bij de reiniging der stadmaar de straten blijven er even glibberig en glad door. Elk jaar verzekeren de deskundigen dat men in de groote steden van het bui tenland veel doeltreffender maatregelen neemt om de straten schoon te krijgen en dat wordt dan algemeen beaamd zoolang de sneeuw er nog ligt, maar nauwelijks is de dooi krachtig ingetreden ot er wordt weer aan andere dingen gedacht zoodat wij het volgende jaar weer op dezelfde hoogte staan. In één opzicht is de sneeuw een ware uitkomst. Er is een zeker bedrag uitgetrokken voor extra-werkzaam heden bij de Stadsreiniging en waar zoo velen in den winter nauwelijks genoeg hebben om den mond open te honden, zou 't jammer zijn, wanneer dat geld niet werd gebruikt. De sneeuw is 't meest practische middel van werkversclaffing want alle gebreken, die anders kunst matige hulp aankleven worden hier ontgaan. Werkverschaffing dat is 't, waarmee ons volijverig Raadslid mr. Z. van don Bergh de ambtenaren ter gein .ov nte-secretarle in woede tegen zich heeft doen ontsteken. Het vorige jaar stelde hij voor don dienst van deze heeren zoodanig te regelen, dat zij niet minder dan acht werkuren per dag zouden hebben. Feitelijk kwam hij hiermee op het terrein van B. en W., en men weet dat de Burgemeester er allerminst do man naar is om zich zoo iets te laten welgevallen. Zij gaven een praeadvies, waarvan da strekking was geene wijziging in de dienstregeling te brengen. Nu zon men aan den anderen kant ook weer mr. van den Bergh slecht moeten kennen om aan te nemen, dat hij zich zoo met een kluitje in het riet zou laten staren. Hij begreep, dat hij de zaak wat al te forseh had aangepakt en kwam nu met een nieuw voorstel, waarin hij B. eu W. uitnoodigde de ge gevens over te leggen waardoor de Raadsleden in staat zouden worden gesteld zich een oordeel te vormen over de mogelijkheid der voorgestelde herziening. Daarover werd in de jongste Raadszitting van gedachten gewisseld. De Burgemeester was ook nu weer zeer weinig toe schietelijk. Eenigszins vreemd klonk 't uit zijn mond, dat 't bijna onmogelijk was een volledig overzicht van de werkzaamheden te geven immers, dat zou zeker tegen de organisatie pleiten. Voorts bracht hij het debat wel wat op een zijspoor door in den breede bezwaren te gaan ont wikkelen tegen den door don heer van den Bergh voor gestelde pauze in het middaguur bij zelf bleef op het stadhuis koffiedrinken en dan zou hij daar zouder ambte naren zitten. Volkomen terecht antwoordde de heer van den Bergh hierop, dat deze zaak eerst later aan de orde zon komen 't was voorshands maar te doen om opgaven en daaruit kon dan ieder Raadslid opmaken, of er ver andering noodig en moge'ijk was. De Raad zag ook de billijkheid van dien wensch in en met 20 tegen 15 stemmen werd besloten, tot B. en W. de bewuste uitnoodiging te richten. Het voldoen daaraan zal voor hen een prettig werkje zijn. Den ambtenaren is nu de schrik om het hart geslagen. Vroeger dienden zij al een adres in om tegon de booze plannen van den heer van den Bergh te waarschuwen, maar toen koesterden zij nog alle hoop, dat op stuk van zaken de quaestie wel aan B. en W. ter oplossing zou worden overgelaien, zoodat zij niets te dacbteD zouden hebben. Door de laatste Raadszitting is echter de eerste stap gezet op het hellende vlak van meer werk voor het zelfde geld. Zij hebben begrepen, dat 't nu de tijd voor hen is om zich zoo krachtig mogelijk te verweren en zij hebben daarvoor het gewone middel van bedreigde menschen aan gegrepen het schrijven van «Ingezonden Stukken'' voor de dagbladen. Men mag zich echter afvragen, ot zij in hnn angst wel de noodige voorzichtigheid hebben te baat genomen. ImmeiB, 't blijkt thans duidelijk, dat zij meeren- deels eon korten arbeidsdag begeeren, niet ter wille van de noodige rust en ontspanning, maar alleen om wat extra's te verdienen, hetzij door over-uren ten Stadhuize, hetzij door arbeid voor particulieren. Sommigen betoogen dan ook, dat iuvoenng van een acht nrigen arbeidsdag noodwendig gevolgd zou moeten worden door salaris- verhooging. Alles blijkt ook hier weer een eenvoudige geld-quaestie te zijn. Is een acht-urige werkdag te lang voor een klerk Wie zon daarop een bevestigend antwoord willen geven. Maar aan den anderen kant is ook weer waar, dat de gemeente dan moet zorgen voor een zoodanige salariëering, dat de ambtenaren ten stadhuize kunnen leven op den voet van hnn ambt. Het groote punt van discussie zal dus ten slotte zijn, wat men daaronder verstaat. Voor de klerken is 't te hopen, dat zij één fout zullen vermijden, die sommigen hunner reeds hebben begaan. In ongeteekende stukken hebben enkelen zich over den Raad en in het bijzonder over mr. Z. van den Bergh uitgelaten op een toon, die een particnlier werkgever van zijn ondergeschikte niet zou dulden. Er is geen beter middel om de Raadsleden tegen zich te krijgen dan hnn niet den eerbied te bewijzen, waarop zij recht hebben en waarop zij bijzonder zijn gesteld. Bovendien vervreemdt men op die wijze ook nog het publiek van zich, een factor, die Diet te onderschatten is. Iemand, die naar een be zadigd betoog gaarne luistert, wordt boos wanneer een pleidooi voor eigen belangen doorspekt is met ongepaste hatelijkheden. Kederlandscli Paardenstamboek. Don 26 heeft eene algemeene vergadering plaats van de afdeeling »Noorholland" der Vereeniging »Het Nederlandsen Paarden-Stamboek"in «de Doele" te Purmerend. De punten van beschrijving zijnnotulen ingekomen stukken mededeelingen benoeming van eene Commissie tot onderzoek der rekening over 1900 bepa ling van da plaats voor de volgende vergadering der afdeeling en vaststelling begiooting 1901. Het bestuur der afdeeling maakt bekend, dat de keu ringen voor de toekenning der Rijks- en Provinciale premiën en subsidiën voor hengsten, minstens 3 jaar oud en voor hengsten geboren in 1899, zullen plaats hebben te Schagen, op woensdag 27 Februari, des voorin. 10 ure, bij den heer C. Broersma te Hoofddorp, op Don derdag 28 Februari, des voorm. 10 use, bij de Markt; te Beverwijk, op Vrijdag 1 Maart, des voorm. 10 ure, lij het Stations-Koffiehuis Voor deze keuringen zijn uit het Provinciaal subsidie beschikbaar: voor hengsten geboren in 1898 of vroeger, zeven snbsidiën ad f 250 en wet 2 voor het Noorder-, 2 voor het Midden- en 3 voor het Zniderdeelvoer heng sten, geboren in 1899, zes aanhoudingspremiën ad f 150. Voorts uit het Rijkssubsidie voor elk deelvoor hengsten van 3, 4 ot 5 jaar ond, een onderhoudsbijdrage van f400 en een bedrag van f 700 voor onderhoudsbijdragen voor hengsten, op de eilanden Texel, Terschelling en Wierin- gen te stationneeren. De toekenning der 3 onderhoudsbijdragen van f 400 heeft onder de volgende voorwaarden plaats: a. de hengsten moeten ten volle bekroningswaardig zijn b. do bekroonde heDgsten zullen minstens 2 jaren tegen eeu dekgeld van ten hoogste f 25 in het deel der pro vincie, waarin de bekroning is geschied, beschikbaar moe ten worden gesteld c. de eigenaar is verplicht minstens een getal van 50 merriën bij den hengst toe te laten d. aan denzelfden heDgst zal de premie niet meer dan tweemaal mogen worden toegekend, wanneer in volgende jaren d8ze premiën opnieuw mochten worden uitgeloofd. Voor Wieringen is eene onderhoudsbijdrage beschik baar van f 200.Zij, die genegen zijn hunnen hengst op het eiland Wieringen te stationneeren, moeten tijdons de keuringen te Schagen, Hoofddorp of Beverwijk hier van aangifte doen bij de Commissie en den hengst aldaar aanbieden. De hengsten, die in rang volgen op de aldaar geprimeerden, komen voor dit stationnement het eerst in aanmerking aan te wijzen door de kearings-Comrais9>e. Mocht men te Wioringeu tot aankoop van een premie- waardigen hengst besluiten, dan vervalt bovenstaande bepaling. Voor Texel is eene onderhondsbij drage van f 250 beschikbaar evenzoo voor Terschelling. Deze bijdragen worden toegekend aan de beste der aldaar aangeboden hengsten, mits bekroningswaardig. De naar aanhondiDgsbijdrage of subsidie mededingende hengsten moeten in het Stamboek zijn ingeschreven, of op de keuring daarvoor zijn opgenomen en goedgekeurd. Er zal vóór de premie-keuringen gelegenheid worden gegeven ter opname van hengsten in het Stamboek. Hengsten, geboren in 1898, in 1900 bekroond, moeten op de hierboven genoemde keuringen opnieuw worden voorgebracht. (Zie al. 2 van art. 8 van het in 1898 gewijzigde reglement.) Houders van fokpaarden worden er aan herinnerd, dat de merriën, met welke zij naar oene aanhoudingspremie willen mededingen, in het Stamboek moeten zijn iDge schreven, of daarvoor op den dag der keuring zijn goed gekeurd daarbij moeten zij door eeu aanbevolen Stam- boekhengst zijn of worden gedekt. Indien oene geprimeerde merrie ontijdig haar venlen verwerpt, is de eigenaar verplicht, hiervan onmiddellijk eene, door twee bekende getuigen geteekende verklaring op te maken en deze den secretaris toe te zenden. Eigenaars van in het Stamboek ingeschreven hengsten wordt in hun eigen belang aangeraden, hiermede op de keuringen te komen. Het onderzoek op cornage zal in galop plaats hebben. Het bestuur behoudt zich de bevoegdheid voor de standplaats van de met subsidiën of onderhoudsbijdragen bekroonde hengsten aan te wijzen en herinnert belang hebbenden aan Art. 6 van het reglement, waarbij nadruk kelijk is voorgeschreven, dat gesubsidiëarde hengsten tot den Isten Augustus van het keuringsjaar, binnen het bepaalde deel der provincie moeten zijn gebleven en als deiihengsteo werkelijk gediend hebben. Aangifte moet gesch.eden bij den secretaris, te Alk maar, den heer W. T e e n g s, 8 dagen vóór de hier boven genoemde kauringsdagen. In de aangifte moet vermeld wordennaam, kleur, teekens, afstamming en geboortejaar van den hengst. De verplichte hengstenkenringen zullen plaats hebben te Schagen, Hoofddorp en Beverwijk op 27 Februari en 1 Maartop Texel 4 Maart en op Terschelling 18 Maart. Allo in de Provincie aanwezige dekhengsten, geboren in 1898 of vroeger, in het Stamboek ingeschreven of niet, moeten hiervoor ter keuring worden aangeboden. Volgorde der keuringen a. Verplichte keuring b. Stam boekkeuring; c. Piemie-keuring 3-jarige en oudore heng sten d. Premio-keariug 2-jarigo hengston. draft. In de vorige week werd alhier de jaar lijksche vergadering gehouden van het Veefonds voor Graft, Noordeinde en de Graftermeer. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar f 433,31 hebben bedragen en de uitgaven f 328.75, zoodat het batig saldo f 104.56 beliep. In 1900 waren 203 koeien verzekerd. In het le kwartaal was per koe f 0.46 be taald in het 2e en 3e kwartaal f 0.10 en in het 4e kwartaal f 0.60; dus f 1.26 per koe per jaar. Voor 1901 werd het inleggeld per koe op 50 ct. bepaald. Tot keur meesters werden benoemd B. Heijnis en Jb. Jantjes. Westgraftdyk. Den 14 hield de afdeeling Graft van «het Witte Kruis'' alhier eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer H. van den Berg, arts te Haarlem, met het onderwerpvoeding en voe dingsmiddelen. Spreker trachtte eerst aan te toonen, welke functiën de zuurstof eu de koolstof vervullen in het menschelijk organisme. Daarna werden de bestand dealen en de voedingswaarde van eenige voedingsmiddelen besproken op eene voor velen wel wat te ingewikkelde wijze. Vervolgens behandelde spreker de verrichtingen der spijsverteringsorganen, voornamelijk van de maag. Ten slotte gaf spreker nog eenige nuttige wenken omtrent het gebruik van sommige voedingsmiddelen. Door de slechte wegen was de opkomst van het publiek niet zoo groot als men zich had voorgesteld. Oudcarspel. Bij de op den 5 gehouden stem ming voor een lid van bestuur van den polder Derg-en Kerkmeer is herkozen de heer Jb. Pranger Jnz. Barsingerhorn. Den 4 werd te K o 1 h o r n eene volksvoorlezing gebonden, die rnim werd bezocht. Aan minvermogenden waren bons uitgereikt, elk goed voor twee kop chocolade, terwijl als sprekers optraden verschillende led n van het Nutsdepartement. Overigens werden door den heer ds. Kooijman lichtbeelden ver toond, welke zeer in den smaak vielen. De avond, in 't geheel, was een zeer genoegelijke. Hearing van Zaaigranen. Van wege do Hollandsche Maatschappij van Landbouw hebben keuringen van zaaigranen plaats te Amsterdam, op maandag 11 Februari 1901, in het. Hotel Krasna- polskyte Rotterdam, op maandag 18 Febrnari 1901, in het Poolsche Koffiehuis. Voor iedere keuring worden 15 prijzen, ieder ad f 5.ter beschikking van de Com missie van booordeeling gesteld. Gevraagd wordenver schillende soorten erwten, boonen, haver, chevalier- en zomergerst, lijnzaad en karweizaad. De inzending moet geschieden op den dag der keuring des morgens vóór 10 ure. Van de kleine groene erwten, paarden- en duivenboonen, haver, chevalier-eu zomergerst en lijnzaad moet minstens 10 hectoliter geleverd kannen worden; van de overige erwten- en boonsoorton, alsmede van het karwijzaad, minstens 5 hectoliter. Van ieder monster m03t franco worden ingezonden een liter, met enkele aren, penlen ;enz. er by van hetzelfde gewas en met vermelding hoeveel er van te koop is en tot welken prijs. Bij te hooge prijzen naar het oordeel der jury, blijven de inzendingen buiton mededinging. De tentoonstellingen zijn op bovengenoemde dagen ge opend van 113 ure. Leden der Maatschappij hebben vrijen toegang, niet leden tegen betaling van 25 cent. Boterhandel op Frankrijk. Het onderstaande wordt ons met verzoek om plaat sing toegezonden door den zuivelconsulent voor Noord holland. Volgens een door hem ontvangen schrijven van Z.E. den Minister van Binnonl. Zaken heeft de boteropbrengst in het noorden van Frankrijk het afgeloopen jaar veel minder bedragen, dan voor het verbruik benoodigd is en zou aldaar de toevlucht moeten wordeu genomen tot invoer uit den vreemde en voornamelijk uit Nederland. Belang hebbenden worden bij dezen hierop aandachtig gemaakt. Presidenl Kruger. Het rechteroog van den President is ook geopereerd, de bewerking is geheel naar wensch afgeloopen. De toestand van het linkeroog is uitstekend. De laatste beriehten die President Kruger over den gezondheidstoestand van zijne echtgenoote outving luid den gunstig. Te Mellevoetsluis vervoegde zich dezer dagen een gewezen marinier bij verschillende jonge mannen om hen over te halen dienst te nemen op een Engelsche stoomboot voor f 70 per maand. Een hunner ging met hem mee naar Rotterdam, maar weldra kreeg de vader achterdocht en na telegraphisch onderzoek daar ter plaatse bleek, dat het jonge mensch een stok zou moeteu teekenen om dienst te nemen bij het Engelsche leger in Zuid-Afrika. Een oom van hem wist hem nog bijtijds op te sporen en te waarschuwen, zoodat hij naar huis kon terugkeeren. (S. O.) Het meisje, dat te Ylfsslngcii door haar vader met een revolver werd gewond, is aan de gevolgen bezweken. IJ S. Naar schatting is in de Januari uit de vijvers van Velsen en omstreken uiet minder dan ongeveer 2 millioen K.G. ijs te IJmuideu ingebracht, waaraan door voerlieden en werklui tasschen de 4- en 5 duizend gulden arboidsloon is verdiend. Verkiezingen. Beverwijk. De liberale klesvoreeuigingen te Houtrijk en Polaneo, Santpoort, Beverwijk en IJmuiden, zoo ook de Vrijzinnige Kiesvereoniging te Uitgeest, hebben den heer J. Cremer geeandideerd voor de Twoede Kamer in het district Beverwijk. De Centrale Libera'e Kiesvereeniging, district Be verwijk, stelde den heer Cremer met 247 van de 274 stemmen candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. He expeditie naar Satnaiangan. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint «Batoe Ilik is genomen: «Gesneuveld zes minderen. Gewond de luitenants Van der Wielen en Verschuur, de kapitein der mariniers Gauw en do onder-luitenant Wioland, benevens 36 min deren. «De vijand had 70 dooden." [De gonoemde officieren zijn, bljjkons het officieren- boekje: de le luiten mis der infanterie W. rander Wielen en J. E. W. Verschuirde kapiteins der mariniers J. A. Gauw en de onder-luitenant G. Wieland.]

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2