Laatste Berichten. Stadsborichten. Wegens den feestdag ver schijnt dit nummer vroeger. 'Leiegrafisclie Bericiiteu. De Oorlog in Zuid-Afrika. Uit Vlisslngen seint men Het Dnitsche Keizerlijke jacht Hohenzollern kwam den 6 op de reede gevolgd door den kruiser Nymph. De beide pantserdekschepen Noord-brabant en Zeeland pavoiseerden en paradeerdenterwijl 33 saluutschoten werden gelost. De Keizer werd namens onze KoniDgin aan boord van zijn jacht begroet door den Schout-bij-Nacht W. J. P. van Waning die met zijn adjudant in een stoomsloep naar boord ging. De Dnitsche consul ging met een sleep boot naar het jacht om den Keizer te begroeten. De keizerlijke trein vertrok om 5 uur naar Homburg. In Friesland werd in den laatsten tjjd Austra lische boter ingevoerd. De prjjzen der Friesche boter-, zijn tegenwoordig hoog en de importeur hoopte deze vreemde boter tegen lagen prijs te kannen van de hand zetten. De afzet was echter zóó gering, dat deze invoer reeds is opgehouden. Bergen. De Vereeniging »Nut en genoegen" alhier, heeft den 5 velen een aangenamen avond verschaft. Het Hollandsch Tooneelgezelschap van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, directie: Barendse, Verhagen en Potharst, was door deze vereeniging uitgenoodigd voor hare leden op te voeren »Uitgaan", blijspel in 4 bedrijven en »Vorstenplicht", tooneelspel in één bedrijf. liet is te hopen, dat Bergen's burgerij de Vereeniging »Nut en genoegen" blijft steunen, vooral door het toetreden als lid of als donateur. Daardoor alleen zal deze vereeniging in staat blijven te geven, wat uit den aard der zaak gewoonlijk dorpsbewoners ontzegd is. Huwelijk der Koningin. De aubade den 5 uitgevoerd door vele zangver- eenigingen onder leiding van den heer B. van der Velde, directeur der Koninklijke Muziekschool, slaagde uitstekend. Na het laatste nummer, op tekst van dr. P. H. Ritter, werd het Volkslied gozongen, waarbij de zangers het hoofd ontblootten en daarna spontaan in groot gejuich uitbarstten het was een schitterende ovatie. Daarna verschenen de Koningin en de Hertog op het bordes om den leider der aubade hartelijk dank te zeg gen en verzochten hem dien dank te willen overbrengen aan het koor. De Hertog dankte in de Nederlandsche taal en drukte den heer van der Veldo hartelijk de hand. In hot middaguur had het rijtochtje door Rijswijk en Voorburg plaats. Op verzoek der Koningin waren de dorpen niet versierd en was de ontvangst niet officieel. Geen eerepoorten, geen toespraken, wachtte het vorstelijk bruidspaar op; maar laygs de wegen en in de dorpen, waar hun bloemen werden aangeboden, vonden zij eene blijde menigte, die op hartelijke wijze toonden, hoezeer dit hooge bezoek op prijs werd gesteld. De gala-voorstelling, dienzelfden avond in de schouw burg, bood een schitterend schouwspel. De geheele don kerroods bekleeding had plaats gemaakt voor een licht blauwe stofleering. Langs de balustrades van de boven elkander gelegen rangen waren gelijkvormige en bevallige draporiëen van lichtblauw satijn, waarlangs zware guirlandes van rose rozen geslingerd zijn. De corridors gelijkvloers en op den eersten rang waren belegd met rood pluche loopers, gegarneerd met breede strepen en goud galon. Alles werd overstroomd door een zee van licht. Prachtige palmgroepen en bloemversie- ringen voltooiden de inrichting vau de koninklijke loge, waarboven, tegen de frontloge van den tweeden rang, een gouden koninklijke kroon stond. Omstreeks 9 uur kwam het Bruidspaar, gevolgd dooi de vorstelijke gasten. Na het Wilhelmus kwam als eerste nummer op het program het Mecklenburgsche Volkslied, terstond gevolgd door Mendelssohn's sHochzeitsmarsch". Toen rees het doek en stonden een twaalftal van de voornaamste artisten van de Kon. Vereeniging Het Ned. Tooneel geschaard, voorstellend de elf provinciën des lands, terwijl Louis Bouwmeester den heraut van Nederland voorstelde. De costumes waren met zorg gekozen, en de aaublik was buitengewoon schoon. Het gedicht van dr. P. H. Ritter, dat zij vertolkteu, gaf, na een prachtige inleiding van Neerland's heraut, van elke provincie den jubeltoon te hooreu, over hetgeen zij in het bijzonder aan Oranje hadden te danken, zoodat het geheel een historisch beeld gaf van Nederlaud's verleden en verhouding tot zijn vorstenhuis. Daarna volgde het muzikale gedeelte van het pro gramma en tot slot klonk het Wilhelmus door de zaal, gevolgd door een hartelijken juichtoon voor het bruids paar en de Koningin-moeder. Bij de komst en het vertrek was het koninklijk rijtuig begeleid door de heeren van de eorewacht. De middag werd voorts in beslag genomen door défilé van ongeveer 52 vereenigingen, die met hun vaandeldra gers, en fraai versierde wagens een schilderachtig optocht vormde. Bijzonder aardig waren de wagens uit Scheve- ningen. Op den wagen van de haringvangst, met een lengte van 4 bij 6 meter hoogte, zag men een eene volle uitge ruste bom in volle uitoefening van de haringvangst, op eene zeer kunstig nagebootste zee. De reddingsboot van het zeebad Scheveningen, van reddingsboei en zwemgordel voorzien, was bemand door de meest bekende en in de zee vergrijsde en geharde badlieden, die de eer hebben gehad met Keizers eu Koningin, Vorsten en Vorstinnen in zee te zijn gegaan en daarvau de getuigen op de borst dragen eu vele red dingen hebben verricht, waarvoor zij do reddingsmedaille dragen. Zij waren gekleed met den gelen zuidwester op, de blauwe trui enz. en hielden de roeispanen omhoog in de hand. Verschillende muziekcorpsen Imsterden den stoet op. Eenige meuschlievende ingezetenen te Amsterdam, die in 1898 tijdens de Inhnldigiugsteesten aan eenige duizenden benoeitigen van allerlei gezindten hier tor stede een flinken maaltijd bezorgden, hebben thans het zelfde gedaan mat het oog op den gewichtigeu dag van morgen. Aan ruim drieduizend gezinnen, wederom van onderscheidene gezindten, werd een bon toegezonden voor vleesch en vet en voor rijst, met bijvoeging van nog vijftig cents, om daarvoor aardappelen en groente te kunnen aankoopen. Evenals in 1898 zal deze milde daad door de daarmee begiftigden ongetwijfeld op hoogen prijs gesteld worden en de dag van 7 Februari in menig behoeftig gezin een bigde dag kunnen worden. Ter gelegenheid van het huwelijk H. M. onzer Koningin met Z. K. H. Hertog Hendrik heeft de VIc- torlabron een aardige reclame de werald ingezonden, nl. gouden en zilveren medailles, van geperst carton, met de beeltenis van H. H. M. M. Den 6 werd het beloofde bezoek gebracht aan Sche veningen en Loosduinen. Het zeedorp Scheveningen was fraai versierd met eere- bogen, gevormd met draperieën van vischnetten en andere attributen der visscherij. Ook een aantal gevels van woningen waren fraai versierd en overal werd gevlagd. Te Loosduinen reed het Bruidspaar het dorp binnen, waar eveneens in ruime mate vlaggen en versieringen waren aangebracht en duizenden menschen de Koningin en Haren Bruidegom hartelijk toejuichten. Het fanfare gezelschap T. A. V. E. N. U. speelde nationale liederen. Voor het raadhuis werd het Hooge Bruidspaar begroet door het Gemeentebestuur en onderscheidene vereenigin gen er werden geen toespraken gehouden. Vervolgens reed het gezelschap in draf naar den Haag terug. Beschenken uit den vreemde. - Het geschenk, dat een groep Hollanders te Petersburg aan H. M. de Koningin aanbiedt, bestaat uit een lang werpige schaal van nephriet met gouden grepen, die aan de bovenzijde met email en edslsteenen versierd zijn. Bij 't geschenk is een opdracht gevoegd, waar deze oud-Hol- landsche woorden o. a. aangehaald worden: i-Moscovisch ijs noch sneeuw verkoelden nooit den gloed, van ons ont- steke borst, door het afzijn aangevoed". Te Moskou zullen de Hollanders op echt Russische wijze de Koningin zout en brood aanbieden. Een prach tige schotel van gedreven goud wordt door eon deputatie van drie heeren naar Den Haag gebracht en de Koningin overhandigd, benevens een kistje met photographische afbeeldingen der stad Moskou. (N, li. 0.) Vau het lioo. Op het paleis Het Loo is men druk bezig alles in orde te maken. De rechtervleugel, bestemd voor den Prins Gemaal, wordt geheel ingericht als de vertrekken van de Koningin en de vestibule in stijl Lodewijk XIV. De Koningin zal de vertrekken bewonen vroeger bij Koning Willem III in gebruik, terwijl de Prins-gemaal die van de Koningin-Moeder zal betrekken. Bij aankomst op 7 Februari zal een prachtig bloem stuk worden aangeboden, op de linten bedrukt met: »De dames en heeren van het Militaire en Civiele Huis wenschen Uwe Majesteit en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden geluk bij hun komst op hun geliefd paleis het Loo". De officianten bieden het vorstelijk paar zes ramen in gothischen stijl aan ter verfraaiing der Hofkapel op it paleis. Eeü sierlijke oorkonde is voor de opdracht van dit ge schenk gecalligrafeerd en door de com missie ait de officianten geteekend. Schagen. In den middag van don 6 werd de nieuw benoemde burgemeesterde beer H. J. Pot vroeger secretaris te Medembiikals zoodanig in den raad geïnstalleerd. De heer Buislste wethouder heette den heer Pot welkom en uroeg hem met warmte de belangen der gemeente op. De heer Pot antwoordde naar zijne beste krachten voor de belangen der gemeente te zullen zorgen en vroeg daarbij den steun van raad wethouderssecretaris en verdere ambtenaren. Bij dé rondvraag niemand het woord verlangende, sloot de heer Pot de vergadering. LORENQO MARQUES 6 Feb. De Boeren hebben den spoorweg op 53 kilometer van hier opgebroken. LONDEN1, 6 Feb. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de regeering besloten heeft aan generaal Kitchener 30000 man bereden troepen ter versterking te zenden behalve degenen die reeds in de havens der Kaapkolonie ziju aan land gezet. Men gelooft dat thans 10000 man Imperial Yeomanry beschikbaar zijn dau zal het Zuid- afiikaansche bereuen politiekorps met inbegrip van de in koloniën aangeworven mannen, 8000 koppen tellen en de nieuwe koloniale contingenten zullen 5000 man op leveren. De rest van de versterkingen zal worden aan gevuld met cavalerie eu bereden infanterie. Het eerste contingent vertrekt Zaterdag. lïe feestdag. De gemeente heeft een vrooiijk aanzien. Allerwege, huis aan huiswappert de driekleur met den oranje wimpel. Op straat heerscht eene prettige levendigheid. De koraalmuziek van den Waagtoren deed velen in het vroege morgenuur op het Waagplein te zamen komen, op allerlei wijzen met de kleur van deu dag getooid. Vooraf, te 7 ure, had het stedelijk muziekkorps, na aangetreden te zijn voor do woning van den directeur, der heer J. M. Otto zich begeven naar het terrein der Cadettenschool, waar het Oud-Wilhelmus spoedig weer klonk gevolgd door het Wien Neerlandsch bloed en Nun danket Allen Gott. De eerste tonen der muziek deden de voor een gioot deel nog uiet verrezen bevolking der school verrast te voorschijn komendie de muziek met een luid gejuich en hoerah geroep beloonde. Alles wjjst er opdat Alkmaar opgewekt feest zal vieren en den huwelijksdag der Koningin tot een onver- getelijken herinneringsdag maken zal. Troepen kinderen trekken zingend en juichend door de stad: 't is een echt feestelijke stemming. De illuminatie van da Waagplein-omgeving belooft sehitteioud te zullen worden. Israëlitische gemeente. In den ochtenddienst van Zaterdag, den 9, van bovengenoemde gemeente, zullen bijzondere gebeden en psalmen gehouden worden, in verband met het huwelijk vau H.M. de Koningin. Waterstaat. De ingenieur van den waterstaat, de heer Caland, alhier, is overgeplaatst naar Zutphen en zal vervangen worden door den heer Doyer, ingenieur te Assen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat zondag, den 10, de dienst in de kerk der reuonstrantsche ge meente zal wordeu vervuld door den heer dr. Beijerman, pred. bij de remonstr. gemeente te Amsterdam in die der doopsgezinde gemeente zal de dienst vervuld worden door den heer ds. Boeke, van Amsterdam. Slederl. Tooneel vereeniging. Eenige jaren geleden is, ik weet net hoe, de Koninklijke Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel" verhinderd geworden hare belofte te vervullen Alkmaar's publiek met Voerman Henschel", van Gerard Hanptmaun kennis te doen maken. Eindelijk, Woensdag 6 Februari, ziju we door de Nederl. Tooneolvereeniging in de gelegenheid gesteld niet »Voerman Henschel", maar »Het Verzoeningsfeest" (»Das Friedensfest) van denzelfden schrijver te.... zien opvoeren. Men weet dat Hanptmaun als tooncelschrijver tot de naturalistische school behoortd.w.z. dat hij niet alleen zij n stofzijne menschen met hun doen en laten precies wil geven zooals ze zijnmaar vooral dat d i e stof d i e menschen de voorkeur hebben, waarin het gebrekkige, het slechte, het dierlijke, minstens het ruwe en zinnelijke op den voorgrond treedt. Voeg daarbij, dat de naturalisten en terecht, heridi- teitbloedmenging 6nz. als groote invloedfactoren op het bestaan van een mensch beschouwen en (altijd juist be rekend laten werken op hunne personen, dan kont men het milieu, waarin we gebracht worden. Wat Zola is in een groot ged8r lte zjjner romans, dat is Hanptman in do meeste zijner drama's. Zij zoeken naar het grove, slechte, ontaarde, ziekelijke in den mensch. en houden ons dat als een spiegel voor. Men bewondert de kunst, waarmede zij dergelijke dingen in hun personen doen leven. We hebban, b.v. in het onderhavige stuk, de zeurige oude vrouw, die over en tegen haar man en kinderen klaagt en ze zelfs des duivels maakt door haar onnoozel gekal, levend voor ons gezien. Geen treffender teèkening van eene nijdige, opvliegende, in alies kwaad zoekende zustor, dan in Auguste. Geheel natuurlijk is die Robert met zijne ruwe minachting voor de ellendige omgeving waarin hij toch blijft leven met zijne cynische bespreking van het karakter zijns broeders tot den broeder. Hoogst belangwekkendeu waar de strijd van Wilhelm, die voelt en weet dat bij van het soort is, dat de hand tegen zijn ouders durft opheffen en die zoo gaarne geleid zou willen worden op de paden der welwillendheid en toegevendheid die aarzelt, zijn verleden in aanmerking genomen, het lot van een lief opofferend meisje aan zijn leven te verbinden. Maar zooveel lof is niet toe te zwaaien aan de teekening van den vader. Deze verschijnt op het tooneel, als hij min of meer suf, idioot is. Meu hoort veel spreken van hetgeen hij vroeger gedaan heeft. Als men dat verneemt, acht men hem in eene vroegere periode ook al niet toerekenbaar. Deze elementen zijn bij het begin van het stuk maar voor een gedeelte bij elkaardo moeder, de dochter, een zood. De vader en de andere zoon, Wilhelm, die zich tegenover dezen vader eens vergat, zijn ua die droeve gebeurtenis weggegaan. De thuisgeblevenen leven nog als hond en kat, zelfs in 'fc bijzijn van logees. Als do vader onverwacht, zonder motief, do zoon Wilhelm, overgehaald door een paar vriendelijke, lieve vrouwen, zijn meisje en hare moeder, thuis komen, heeft er eene verzoening plaats maar ze is van korten duur: de karakters zijn nu eenmaal zoo vast geworden dat er geen buigen, geen verwrikken aan is. »De wil beteekent in zulk geval niets," zegt Robert. Twist tusschen allen de vader wordt krankzinnig en smeekt, hem niet te slaan als hij sterft is een der zoons weggegaan i de zuster wijt den dood des vaders aan den anderen broeder de moeder, die den vader niet lief heeft, niet liefhebben kan lamenteert meer dau luide. Het schijnt, dat Wilhelm genoeg onder de leiding van ziju lief sein meisje is gekomen om ons te doen hopen, dat deze beiden nog gelukkig zullen worden. We willen aannemen, dat dergelijke toestanden in de meuschonwereld bestaan dat ze niet geohargoeid zijn, zelfs niet als natuurlijk gevolg van de samenpersing in de beperkte ruimte van een drama en dat dus de kunst van den auteur en ook van de toonealspelers niets dan waarheid vertoond heeft dan is toch zeker de indruk, dio het stak maakt, gemaakt heeft on maken moet, troosteloos en somber, neerdrukkend en verzwakkend Dat voelde men, dunkt me, aan het applaus van het publiek, dat het er zoo over dacht. Eere aan de kun stenaars voor opzet en uitbeelding van het stak, maar ook de vraagwat hebt ge te zeggen met het stuk voor de toekomst We spreken hier niet van eene bepaald leereude, zedelijke strekking, maar van eene reinigende verheffende kracht, die er in elk kunstweik moet liggen. Die vind ik niet iu »het Verzoeningsfeest." Het nastukje »Een glas Water 1" was een heel aardig blijspelletje in één bedrijf, dat goed, vlug, vlot gespeeld werd en das pakte. Aanvai-lng. Den 5 is tengevolge van den mist, de sedert een paar weken in de vaart gekomen boot van de Alkmaar Facket, die te 4 nar van Amsterdam vertrok in het kanaal, tusschen Amsterdam eu Zaandam, door een tjalk aangevaren. Door den schok brak het bovenste gedeelte van den mast, waaraan ook de electrische lamp was be vestigd, waardoor de kapitein een wonde aan het hoofd bekwam. 's Gravenhage, 7 Februari 1901. Het Huwelijk. Een heldere winterdag met vorst. Tienduizenden zjju in de stad langs den weg, die het bruidspaar volgen zal, geschaard, 'tls onbeschrijfelijk vol. De kerk is een voudig versierd de ontvangkamer prachtig gedrapeerd. Het bruidskleed is witzilver laken geborduurd met zilver^ en paarlon met een voorstuk van witte tulle met slingers van oranjebloesem, op de corsage brillanton, op het hoofd een diadeem, met kransen van oranjebloe sem en effen tullen sluier. Onder orgeltonen en ge mengd koor treden de echtgenooten, na ten paleize door den minister van justitie burgerlijk te zijn getrouwd, de

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3