Buitenland. Laatste Berichten. Stadsbericliten. der politie Hare ingenomenheid en dank met de genomen nitstekende maatregelen van orde in deze drnkke dagen. Precies op tjjd, te 4 nur 25 min., zette de trein zich in beweging, onder de hoera's en afscheidswnivingen van hondorden die nog ijlings een plaatsje hadden weten te vermeesteren langs het hek aan de buitenzijde van het station, waar de trein moest passeeren. Aankomst op 't liOO. Nog nimmer was op 't Loo zoo'n menschenmassa aanwezig. Langen tijd van te voren stonden zij, de koude van den winteravond trotseerende, te wachten op den extra trein, die H. M. en haar Gemaal tot in de dichtst mogelijke nabijheid van het vorstelijk lustverblijf bren gen zon. Eindelijk werd het geduld der wachtenden beloond en stoomde de trein naar de plaats van aankomst. Koningin en Prins uitgestapt zijnde, werden begroet door den burgemeester, de oenige autoriteit op het perron, die de jonggehuwden geluk wenschte met dezen dag. Met een handdruk dankte het Vorstelijk Paar, dat onmiddellijk in het open rijtuig steeg en onder de jubelkreten van de menigte in vollen draf door de rij van fakkeldragers onder de eerepoort reed, waarop een verlicht transparant Welkom" toeriep. H. M. bad een bloemrniker in de hand en knikte de enthonsiastische menigte, als gewoonlijk, vriendelijk too, terwijl de P rins op militaire wijze groette. Veler harten werden geroerd toen zij faun jonge Vorstin, die zij als kind hadden gekend, rp den avond van Haar huwelijksdag terug zagen keeren, na do schittering der Haagsche feesten en de emoties van den aan allerlei indrukken zoo rijken dag, tot den vrede der Veluwe, die hen met groote wijde rust omsloot. Den 8 waB het in den Haag den geheelen dag bijzonder druk op het Staatsspoorstation. Vooral in de vooi middaguren hebben wederom ver schillende vorstelijke en niet-vorstelijke genoodigden de stad verlaten. Groothertogin Maria van Mecklenburg-Schwerin, de schoonmoeder van H. M. de Koningin werd door H. M. de Koningin-Moeder in Haar Rijtuig naar het station begeleid. De Moeder van den Prins-Gemaal werd omringd door de hartelijkste belangstelling en zeer innig was het afscheid tusschen de Moeders van het Jonge Echtpaar. De Koningin-Moeder bleef tot aan het vertrek van den trein in gesprek met de Vorstin, die door Haar vriende lijk en sympathiek uiterlijk ook op de vele omstanders een aangenamen indrok maakte. Strafvermindering. Door de Koningin is bij gelegenheid van haar huwelijk aan verschillende veroordeelden kwijtscholding ot afslag van straf verleend terwijl mede verscheidene gevangenen zijn ontslagen. Het aantal van degenen aan wie een gunstbetoon is te beurt gevallenzoowel militaire als burgerlijke veroordeelden bedraagt 364 van welk aantal aan 70 veroordeelden geheele kwijt schelding van straf is toegekend terwijl 63 gevangenen van verdere straf zijn ontheven. Onder de zwaar gestraften aan wie de v r ij h e i d bij deze gelegenheid is teruggegeven, zijn genoemd M. C. R. de Haasweduwe Krocn Keimpe Hogerhuis Johannes van Es en Tennis Visser terwijl ten aanzien van twee tot levenslange gevangenisstraf veroordeelden W, Stoeldraayers en G. de Vos, die straf is verwisseld in eene tijdelijke straf van 2 5 jaren, ingaande met de dagteekenmg van de ten uitvoerlegging van het arrest. Aan drie gevangenen is een afslag van drie jaar verleend, zijnde A. van der Veer M. Hogerhuis en W. Hogerhuiseen afslag van twee jaren aan L. van der Laan terwijl 10 gevangenen hunne straf met een jaar verminderd zagen. Verder is toegekend een afslag van 9 maanden aan 3 veroordeelden van 8 maanden aan 4 veroordeelden van 6 maanden aan 28 veroordeelden van 5 maanden aan 4 veroordeelden en van 4 maanden aan 8 veroor deelden terwijl van de verdere de afslag van 3 maanden en daar beneden is gebleven. Ten slotte zagen 14 veroordeelden hunne principale vrijheidstraf in een geldboete verwisseld. Heerhugowaard. Ook deze gemeente heeft, zij het dan ook op bescheiden wijze, het huwelijksfeest onzer Koningin medegovierd. De 7 Februari was een vacantie- dag voor de schoolkinderen die ook verbljjd werden door de uitreiking van een gedenkplaat, en 's avonds gaf het zangkoor »Oranje" in het lokaal van den heer Pjjper een goed geslaagde uitvoering, waarmede het ongetwijfeld zijn naam alle eer aandeed. Barslngerhorn. Den 7 (huwelijksdag van H. M.) traden te Kolhorn, inplaats van de heeren Solze eu Hesse, welke verhinderd waren voor een groot publiek op de heeren gebr. Wilson van Hoorn. Twee nummeis van het programma, als »Boem Boem 1" en »'t Is vau belang" waren voorgedragen en met grooten bijval aan gehoord toen eene groote menigte de meesten onder den invloed van alcoholer de zaal instormde en verder optreden onmogelijk maakte. Toen het rumoer in handtastelijkheden en werpen met stoelen enz. ontaarde, was het eerst aanwezige publiek genoodzaakt door eene achterdeur (over het tooneel) de zaal te verlaten en was het nieuwe en niet-beialende publiek meester van de zaal. Do heeren Wilson vertrokken naar Ploorn en alweer op bevel van de ingekomenen werd de zaal in eene balzaal herschapen. Tot aan den morgenstond werd gedanst oneenigheden hadden verder niet plaats. Slechts één agent van politie was ter plaatse, welke niets tegen zolke overmacht kon aanvangen; ook de eigenaar der zaal vend het beste er maar niet tegen integaan. Bij den optocht der schoolkinderen sloten zich eenige lieden aan op de vreemdsoortigsto manier uitgedoseht. Hoewel zulks aan do waardigheid van het schoolfeest veel ontnam werd het om den vredeswille maar toege geven. Later op den dag werd door die lieden een fakkeloptocht georganiseerd, waarvan de sporen (teerplek- ken) aau straten, muren, hokken en brugleuningen, door geheel het dorp zichtbaar zijn. Nimmer is hier zoo onwaardig feest gevierd; of men pret heeft gehad? Akersloot. Ter gelegen eid van het huwelijk der Koningin werden de armen bedacht en de schoolkinde ren verrast met een wandschotel met de portretten van H. M. en haar gemaal. Verder wapperden overal vlaggen en werd door de burgers feest gevierd. Seliagen. Men vierde hier opgewekt feest. De schoolkinderen werden ruim bedacht. De rijwielwedstrijd, versierd, slaagde uitnemend. Op het, marktplein hadden volksspelen plaats en schitterend was des avonds de verlichting. WestgraHdijk. Den 7 zijn de schoolkinderen alhier onthaald op chocolade en koek, terwijl aan wedu wen en behoeftigen den vorigen dag eene feestgave was uitgereikt. Oterleek. Den 7 wapperde Neerlands driekleur van elke woning. Achtenzestig gezinnen ontvingen f 2.50 of f 3 als feestgave, 's Avonds hadden eenige burgers hunne woningen met lampions verlicht en werden de dorpskinderen door eenige ingezetenen op chocolade en koek onthaald, zoodat oud en jong op de been was. Het ontsteken van bengaalsch vuur en klein vuurwerk ver hoogde de feestvreugde. Haringcarspel. Do 7 is ook te Dirkshorn niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het dorp zag er feeste lijk uit, doordien van bijna alle woningen do vaderlandsche driekleur wapperde. Des namiddags werd in de keurig versierde kolfbaan van den heer S. Brommer voor de kinderen van de scholen te Dirkshorn en Kerkbuurt de operette ^Sneeuwwitje" opgevoerd. De uitvoering slaagde uitstekend en verschafte aan de kinderen eenige oogen- blikken van ongekend genot. Koek en snikergoed werd met milde hand aan het jeugdig auditorium uitgedeeld, terwijl bovendien aan ieder de vanwege de gemeente ver strekte portretten van het hooge bruidspaar werden uitgereikt. Des avonds werd vSneenwwitje'' wederom opgevoerd voor ten buitengewoon talrijk pnbliek. Ook deze uitvoering was keurig eu een woord van lof mag niet worden onthouden, inzonderheid aau de dames, voor do moeite, die zij zich hebben getroostom deze uit voering te doen slagen. Het fanfarekorps »Onder Oüs'', (dat zich ook des middags had doen hooren) benevens het zangkoor onder leiding van den heer E. Meijer Drees, zorgden voor aangename afwisseling. Een geanimeerd bal, na afloop der uitvoering, hield een groot deel van het publiek nog eenigen tijd recht gezellig bijeen. Oud-strijders. Aan de te Rotterdam wonende behoeftige oud- strijdors van 1830/31 wqrd den 7 ook een blijde dag bereid. De heer André Lanrense, eere-voorzitter van de 2e sectie van »het Metalen Krnis", is in staat gesteld aan ieder hunner vleesch aardappelen steenkolen een tnlband een flesch portwijn alsmede een gouden Willem te ver strekken. Het Rotterdamsche afdeelingsbestunr der »Kon. Ver- eeniging van gepensionneei de onder-officieren en minderen van het Nederlandsche Leger vóór de wet van 1877", heeft aan hare hulpbehoevende leden en weduwen van leden ieder een feestgave groot f 2,50 geschonken. Voor het schoolfeest te 1 .f mi ui den heeft do firma Van Houten te Weesp cacao ten geschense gegeven voor 900 kinderen en bovendien voor ieder bind nog een busje met zestig flikjes. Te Hronlngen was een deel vau het feestpro gramma bijzonder geschikt om dc bewondering en de geestdrift gaande te maken. Op initiatief van eenige professoren trok een gecos- tnmeerde optocht van 300 der meest gegoede school kinderen die de Koningin en Haren Gemaal, benevens de bnitenlandsche vorstelijke gasten en de hofstoet voor stelden door onderscheidene straten. Voor de woning van den waarnemonden burgemeester werden door diens kleinzoon het vorstelijke paar fraais bouquetten aan geboden. Sijbecarspel. Het feest op den 7 bepaalde zich hoofdzakelijk tot de scholieren die rnim onthaald wer den on onder opgewekt gezang een optocht hielden. Des avonds was er tooneelvoorstelling eu danspartij. Een 21-jarige varensgezel te Botterdam was bezig vreugdeschoten te lossen aan boord van een stoom bootje. Bij het laden voor het tweede schot ontplofte de lading, vermoedelijk doordat er een stak vaar van bet eerste schot afkomstig in den vuurmond achtergebleven was. Hierdoor werd de rechterhand van den man verbrijzelü en kreeg hij ernstige brandwonden aan het hoofd, ten gevolge waarvan hij het gebruik van zijn rechteroog zal moeten missen. Naar het Ziekenhuis gebracht, is daar de hand onmiddellijk afgezet moeten worden. Mldwoud. Voor hoofd der school alhier zijn voorgedragen de heeren Seigers h. d. sch. teSchellink- hont Boelhonwer, idem te Uitdam eD Kleefstra, idem te Ho'orede. Den heer Bnssemaker werd door zijne leer lingen een aardig cadeau overhandigd. 4'ES aAA. Behalve de tegenspraak van het bericht van Li-Hnng-Tsjang's overlijden, is er nog meer belangrijks uit het Hemelsche Rijk te melden. De gezanten, blijkbaar ontevreden geworden over den weinigen voortgang, die er in het vredeswerk te bespeuren valt, hebben dezer dagen een bijeenkomst gehouden, en aan de Chineescbe Regee ring oen memorandum gezondeD waarin de doodstraf werd geëischt voor 15 Chineescbe .grootwaardigheidsbe- kleeaers, onder wie prin3 Toean en hertog Lan. De Regeering liet daarep antwoorden, dat de Keizer toestemde in de geeischte doodvonnissen behalve in die van prins Toean, en van hertog Lan, die gedegradeerd en verbannen zullen wordon. De gezanten van Rusland, Frankrijk en de Vereenigde Staten namen die voorstellen van China oumiddellijsaan; in een later gebonden bijeenkomst der gezanten werd toen de aisch aldus gewijzigd, dat de doodstraf wordt gevergd voor twaalf mandaiijnen, doch dat de Keizer gratie zal mogen schenken aan prins Toean en hertog Lan, wier straf veranderd worden mag in verbanning naar Tnrkestan. Het begint er dns inderdaad naar te gelijken, alsof eene bevredigende oplossing nabij is. DUBTSCJHIiAAEï. Het Beriijnsche socialistische blad vVorwkrts", dat vaak met een enkele opmerking den spijker jnist op den kop weet te slaan, brengt in herinne ring boe graaf Yon Btilow naar aanleiding van het niet ontvangen van president Kruger zich over strikte neutrali teit uitsprak, doch dat nu lord Roberts, de oud leger bevelhebber in Zuid-Afrika, de hoogste Pruisische orde heeft ontvangen. Wat zou men in Engeland te keer gaan, zegt het blad, wanneer den heldhaftigen boerengeneraal De Wet slechts de orde Roode Adelaar vierde klas, laat staan de Zwarte Adelaar-orde, werd aangeboden 1 JEAGKEiAAIE. Het reeds in ons vorig nummer gemelde plan der regeering om nog 30.000 man bereden Yeoman nit te zendenvindt bij de pers algemeene afkeuring, zelfs in de imperialistische bladen. Deze hulp komt te laat indien zij al komtwant waar die 30.000 man vandaan moeten komen is een raadseltenzij men rijp en groen aanwerve om in een gevaarlijk klimaat een hoogst vermoeienden oorlog te voeren tegen zulk een gedachten vijandals de Boeren zich steeds getoond hebben. Wat er dan echter wèl gedaan moet worden weet men evenmin; schelden op de regeeriug is wel een bewijs, dat de oogen van het groote pnbliek open gaan, maar het helpt Kitchener niet aan de zoo boog noodige troepen. Enkele bladen zien in Kitchener's stilzwijgen het teeken dat hij in het geheim groote plannen voor bereidt die den oorlog op eenmaal een andere phase znllen doen intreden, 't Kan zijn maar de enkele telegrammen die dóórkomen en de tallooze mismoedige brieven van militairendie nog te velde zijnrecht vaardigen sterken twijfel op dit stak. De hofmeester Brown, van de stoombootFriary'', komende van Cardiffis in het gasthuis te Hull aan pest gestorven. Er zijn nn geen gevallen ouder obser vatie meer te Holl. Te zamen zijn er zeven personen aan de pest gestorven sedert het schip te Huil aankwam. 2HJHE-AF.B5HA. Van den inval op Portngeeseh grondgebied en een doordring-u der Boeren tot nabij Lorenpo Marqnez is niets nadirs vernomen. Ook voor het overige is er niet veel nieuws alleen een bericht dat de Boeren ernstige schade aanrichtten aan de Hei- delberg-Roodepoort-n ijn bij Greylingsstad doch dat een aanval op de Driefontein-mijn werd afgaslagen. De Britsche militaire overheid te Oradock heeft alle voorraden van kleederen en hoefijzers opgecommandeerd. Alle paard» n in het geheele districtmet uitzondering van merriën met jonge venlensmoeten worden inge leverd. Deze laatste bepaling heeft groote ontevredenheid gewekt zoowel onder de Engelsehe als de Afrikaansche kolonisten. Zij hebben den bevelhebber verzocht op eigen risico paarden die noch voor het Britsche leger noch voor de Boeren van eenig nut zijn op hun hoeven te mogen honden. Voorstellen tot arbitrage. BELGIE, 8 Pebr. In de Kamer werd heden behandeld de nationale petitie, waarvan de strekking is, dat een poging zal worden gedaan om het conflict tusschen En geland en Transvaal te beëindigen door arbitrage. De afgevaardigde Maenhont steunde de petitiehij zeide, dat Engeland een interventie niet kwalijk zon kannen temen, omdat de conventies, waartoe ook Groot- Britannie is toegetreden, voorziet in arbitrage ingeval van een conflict tusschen volken. Janson hoopte, dat da mogendheden de verbintenissen, die zij ie 's-Gravenhage hebben aangegaan, in praktijk zonden brengen om een einde te maken aan dezen men- scbenmoordenden oorlog. Verscheiden audere sprekers uitten zich in denzolfden geest. De Favereau, minister van buitenlandsshe zaken, ad er niet tegen, dat het verzoekschrift naar hem werd ver zonden, maar achtte zich verplicht, aan de Kamer zijn opinie niteeu te zetten. De ontwerpers van het verzoekschrift hebben zich ver gist omtrent de strekking van art. 27 der Haagsche con ventie. De geest der Haagsche conferentie is, dat arbitrage slechts nuttig kan zijn aan den vooravond van een con flict. Een bemiddeling kan slechts worden voorgesteld voor zoover de omstandigheden het veroorloven, en dat schijnt na niet het geval te zijn. De regeermg der Ver. Staten heeft bij het begin van den oorlog haro bemidde ling aangeboden, en Engeland antwoordde dat het die tot geen enkelen prijs wilde. Minister Delcassé hoeft in de Kamer een dergelijke verklaring afgelegd in den Dnit- schen Rijksdag zijn gelijkluidende verklaringen gedaan. De Nederlandsche regeering zelve was van meening dat het niet haar taak was het initiatief te nemen. De Kamer is (niet?) de plaats voor bemiddelingsvoorstellen. Wij moeten niet vergeten dat een der voornaamste mogend heden die onze onafhankelijkheid waarborgen, in het conflict gemengd is. Hebben wij tegenover haar genoog gezag om haar onze bemiddeling aan to bieden Jansson stelde de volgende motie voor»De Kamer, hare goedkeuring hechtende aan de conclusie van de commissie voor de verzoekschriften, en daarop alle aan dacht van den minister van bnitenlandsche zaken vesti gende, gaat over tot do orde van den dag". De commissie belast met het onderzoek der verzoek- schrilten om bemiddeling, had ni. besloten, het voorstel tot arbitrage te verwijzen naar den minister van buiten- landscne zaken. De stemming had plaats bij zitten en opstaan. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen, behaive die van den minister van bnitenlandsche zaken, die zich onthield. Het feest. Ons vermoeden, dat men op Donderdag, den 7, den huwelijksdag van het Vorstelijk paar, blijde en opgewekt feest zon vieren, heeft zich bewaaiheid. In 't vorig nummer konden wij onzen lezers nog mededeelen, hoe reeds vroeg in den morgen bet muziekkorps vau den hoer Otto in de weer was, om aan de Cadettenschool een morgen groet te brengen, hoe iets later velen met genoegen luisterden naar de koraal-muziek op den trans van den Waagtoren en hoe de gansche stad met wapperend vlag- gedoek getuigde van de ingenomenheid met dit heuge lijk feest. Er waren nog heelwat versieringen aangebracht. Het Fnidsen, dat nauwe aardige steegje, was tnsscheu Mienij en Appelsteeg, mèt dit laatste, uitgedoseht op een wijze die de versiering vooral bij den avoDd zeer tot haar recht

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2