b U R Gr E R L IJ K E STAND. Omstreken" zullen o. a. de volgende punten behandeld worden lo. De Vereeniging trachte bij publieke landverkoo- pingen en verhuringen de aanbieding niet meer per snees te doen plaats hebben. 2o. De Vereeniging wende zich tot het Bestuur van het Geestmer Ambacht met het verzoek, dat dit college de rattenverdelging op zich neme. 3o. Het plaatsen van zetkool worde zoo geregeld, dat het verbasteren worde tegengegaan. 4o. De Vereeniging legge een proeftuin aan met het oog op het vervroegen van groenten. Zoo noodig met kunstbemesting. 5o. De Vereeniging besluite tot 1 December alle kool publiek te veilen. 60. Do Vereeniging zette een zoo algemeen mogelijke adresbeweging op het touw tot verkrijging bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij van een voldoend aantal goederenwagens, uitsluitend ingericht tot hot vervoer van groente, liefst systeem overdekte veewagens. Barslngerhorn. De werkzaamheden in polders Waard en Groet staan thans tengevolge van snoeuw en vorst geheel stil. De werkloosheid, en bijgevolg de armoede is te Kolhorn dan ook grooter dan ooit. Sommige arbeiders zijn reeds 10 weken zonder verdienste. Ware er sterk en rijdbaar ijs, zooals in Januari, dan werd door velen nog iets op het ijs verdiend, thans heerscht in menig gezin broodsgebrek. Ursetu. De begrafenis-vereeniging sOnderlinge Hulp" keerde in 1900 bij 14 gevallen van overlijden telkens f 60 uit; 14 leden bedankten en 2 moesten wor den geroieei'd terwijl 23 nieuwe leden werden aange nomen. Het aantal leden dat op 1 Januari 1900 624 bedroeg was op 1 Januari 1901 tot 617 gedaald. De fiuantiëele toestand is gunstig. Op den huwelijksdag der Koningin hebben alhier schoolfeesten plaats gehad de gemeenteraad stelde daar voor een toelage beschikbaar. Oude TSledorp. De bevolking bestond op 31 Dec. 1899 uit 587 m. en 549 vr., totaal 1136 personen. Zij vermeerderde door geboorten met 17 m. en 12 vr., tot. 29 en door vestiging met 42 m. en 38 vr., tot. 80, alzoo eene geheels vermeerdering van 59 m en 50 vr., tot. 109 en verminderde door overlijden met 9 in. en 17 vr., tot. 26 en door vertrek met 42 m. en 39 vr., tot. 81, alzoo eene geheele vermindering van 51 m. en 56 vr., tot. 107, alzoo eene vermeerdering van 8 m. en eene vermindering van 6 vr., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1900 bestond uit 595 m. en 543 vr., tot. 1138 personen. Het Msaandblad tegen de vervalschlngen, no. 7, bevateen interessant rechterlijk vonnis in zake levensmiddelen-vervalschingonderzoekingen van levens middelen en handelsartikelen, gedaan aan het Laboratorium voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdamdr. van Hamel Roos en Haru.ens controle-o nderzoekingen: beschuit, bierboter, brood, cognac, email) hoendervoer, levensmiddelen (ver duurzaamde), melk, roggebloem, zeeptegen de boter knoeierijen; uittreksel uit het rapport van den schei knndigc bij den Keuringsdienst van voedingsmiddelen te Rotterdam; een wet tegen levensmiddelen-vervalsching; vernuftige wijze van bednegelijao toevoeging van sac charine aan bierwetenschappelijke berich ton: waarvan hangt het gehalte aan vluchtige vetzuren der natuurlijke boter at? meelonderzoek op kleur; ont smetting door formaldehyde koe- en geitenmelk ver giftiging door geneesmiddelen in onwels met opschrift sik heb je ook niet hier verwacht om te conver seeren,'' merkte Edith zacht aan. sDan misschien om mijn hart eens te luchten Maar ik behoor niet tot die menechen, die behoefte hebben om zich te laten troosten. Dat speel ik doorgaans met mij zelf klaar." Met opgeheven houding stond hij vóór haar en sprax op half gesmoorden, maar volmaakt kalmen toon alleen uit de vale bleekheid en de zenuwachtige trekkingen van zijn aangezicht kon men opmaken, hoe de neder laag van den vorigen dag hem had getroffen. Edith was naar den haard gegaan, waarvoor twee lage fauteuils stonden, haar gewone plaats als Ronald haar bezocht. Zij zette zich nu ook op een van deze en hij volgde haar voorbeeld. »Dan ben ik bang je vandaag ook nog met elk woord te kwetsen," hernam zij. »Ik heb gisteren de zitting bij gewoond, zoodat we eikaar niet eerst behoeven te ver zekeren, hoezeer de uitslag ons beiden getroffen heeft. Ons beiden herhaalde hij. x>Beschouwt gij je dus werkelijk nog als éen met mij Je vader doet dat niet meer »Zijt ge bij papa geweest?" vroeg Edith schiolgk. »Neen, ik kom rechtstreeks hier bij jon, maar 't is al lang geen geheim meer voor mij, dat hij een verandering in onze verhouding uiterst gewenBcht vindt. Ik neem hem dit niet bijzonder kwalijk, daar wij beiden ons van het begin af op een commercieel standpunt hebben geplaatst. Als hij soms iets tegen mij heeft, kan mij dit al zeer weinig schelen. Ik heb met jou te maken, Edith met jou alleen 1" Hij vestigde zijn brandende oogen met koortsigan angst op haar gelaat, maar een paar seconden verliepen eer Edith antwoordde. De beslissende vraag zweelde haar op de tong en werd toch niet geuit. Het onstuimig kloppen van haar hart benam haar bijua de spraak. Uitwendige omstandigheden oefenen geen invloed op mij, dat weet ge wel, Felix," antwoordde zij eindelijk. En juist daarom eisch ik openhartigheid van jou. Papa is vau oordeel, dat je positie erg wankelend is geworden, hij zegt dat de dag van gisteren »Het begin van het eind is!" viel hij met bitteren spot iD. »Dat gelooven ze zoo wat allemaalZe denken niet anders dan dat ik 't gauw zal afleggen. De »afgods- pop van den mammon", zooals mijn vernuftige tegen stander 't nitdrnkte, is nu immers van haar voetstuk ge vallen. Ik verbeeld mij, dat hijzelf zin heelt zich op dat voetstuk te plaatsen, en dat zal hem ook wel gelukken 1 Ze vielen hem gisteren bijna te voet, den grooten redenaar den verdediger van het recht 1 Heeft hij je ook niet mee gesleept met zijn gloeiende betoogen Ge zijt anders wel vatbaar daarvoor 1" Wordt vervolgd. in gekleurde lettershygiëne in de vrouwelijke kleeder drachtgevaar bij gebruik van Geysers zonder pijpge- leiding naar buiteneen nieuw jsoort kunstledereen fabriek ter vervaardiging van kunstzijde onderzoek van eieren voedingswaarde van chocoladeeen nieuw sol datenbrood koken en verwarmen door electriciteitvoe dingswaarde van brood bacteriën in koemelk na genezen ziekten vraagbord; is gist een voedingsmiddel boekbeschouwing. Aan »de Tijd" schrijft men nit Zuid-Zijpe Den 5 bad alhier do plechtige inwijdiug plaats van het orgeldoor den zeeresrw. heer L. Kleijweg aan zijne voormalige parochieter gelegenheid van zijn 25jarig priesterfeest, geschonken. De inwijding geschiedde door den milden gever zeiven in de tegenwoordigheid van vele geestelijken en bijna alle parochianen. Na do inwijding werd een plechtigs H. Mis opgedragen, waaronder de zeereerw. heer G. 8. Koopman, deken van Schagen deD kansel betrad en in gevoelvolle woorden de beteekenis schetste van het orgel in de katholieke kerk. Aan het slot zijner heerlijke rede bracht de spreker, als tolk van de parochie, hartelijken dank aan den oud-pastoor voor zijne koninklijke gave. Onder de H. Mis werd op meesterlijke wijze het orgel bespeeld door den heer P. Th. Tpma, nit Alkmaar, die na de H. Mis nog eenige orgelnnmmers ten beste gaf waardoor de verschillende combinaties en sehakeeriugen van geluiden op de voortreffelijkste wijze uitkwamen. De dispositie van het orgel is zeer schoon, vooral verdienen bijzondere vermelding de viola, fernflnit en basson-hobo. Aan de firma L. Ypma en Oo. te Alkmaardoor wie het sehooce kunststuk geleverd werd, komt alle lof toe, en zij heeft weder het bewjjs gegeven, dat zij haar onde roem steeds weet te haudhaven. HJrsein. Alhier heeft zich een dames-comité ten doel gesteld gelden in te zamelen voor de noodlijdende vrohwen en kinderen in de Transvaal en den Oranje- Vrijstaat. Wleringerwaard. In deze afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft de zuivel consulent van Noordholland, de heer dr. L. T. 0. Scheij, eene lezing gehouden over zuivelbereiding. Na eene ver gelijking te hebben gegeven van het betrekkelijk weinige, dat ons land aan dit belangrijk bedrijf uitgeeft met de grooto sommen, die Denemarken er aan ten koste legt, toonde hij aan, dat de zaivol- of liever de kap.sfabrieken (wijl in onze omgeving geen uataurboterfabrieken zijn) in onze provincie over het algemeen nog gebrekkig zijn ingericht cn op deagdoiijken leest dienen geschooid to zijn. Er moet meer contiöle wezen. Uit een billijküeids opgpunt dienen de melkleveranciers naar het gehalte van ve t en droge stof der geleverde melk te worden uitbetaald. Die melk moet ook door uiiddel van de stremmingsproef ondeizocht worden, hetgeen zooals spreker liet zien met zeer weinig kosten en moeite kan geschieden. Ook op het vaatwerk, wat, vorm, luinheid en stof betreft, waarvan hot vervaardigd is, behoort nauwkeurig acht te worden geslagen, vooral ook, indien de avondmelkgelijk veelal in deze streken, wordt te roomen gezet. Dan verdienen Schwarze's vaten z. i. de voorkeur, terwijl voor het reiniien der houten emmers of kaïns het aanwenden van ongebluschte kalk zeer goedkoop euaanbevelenswaar dig is, daar ze de bacteriën doodt en de schemtjes of gaatjes iu het hout. dicht maakt. Na ten slotte als wenschelijk te hebben verklaard, dat bet eventueel te roomen zetten der avondmelk in een geschikt lokaal der fabriek moest geschieden en da coutröle aan een practisch en theoretisch ontwikkelden directeur behoorde te worden opgedragen gaf hij gelegenboid tot het stellen van vragen en inlichtingenwaarvan een aangenaam en nuttig debat het gevolg was. Met veel genoegen heeft men hier met den heer Scheij kennis gemaakt. Voor wielrijders. De Cyclist's Clnb te Londen organiseert naar »üe Kampioen" verneemt een wielortocht door België, Luxemburg, het Rijndal en ïetlerland. De tocht zal drie weken dnren en kost f 215 per persoon. De eerste week van Londen via Harwich naar Ant werpen, Mecheien Brussel, Namen, Dinant, Rochetort; tweede week Rochefort, Diekirch, Coblenz, Bonn, Ken len, Dordrecht, Rotterdam, Delft, 's Gravenhage, Scheve ningenderde week: 's-Gravenhage, Leiden, Haarlem, Alkmaar, Hoorn Volendam Amsterdam Utrecht, Gouda, Rotterdam en via Hoek van Holland terug naar Harwich. dacht. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland wordt ter kennis gebracht, dat de jacht op houtsnippen zal worden gesloten 27 April e. k., die op eenden 28 Februari e.k., die op ander waterwild op 30 Maart e. k., telkens met zonsondergang dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vlieg net zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 13 Jnli e.k.; dat de visscherij met het staande spieringnet zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 November e. k. dat de visscherij met alle overige vischtnigen, uitge zonderd die met aalkorven, aaldobbers en palingfniken, die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor draaidobbers en die op snoek, in de ge meente Texel zal zijn gesloten van 15 Maart t.ot 1 Jnui 1902 en dat gedurende den gesloten vischtijd, zooeven vermeld ook het visschen met den hengel in de band is verboden. Brand. Te JBnkliuiïen zijn de gebouwen der Vereeniging tot Werkverschaffing geheel afgebrand. Een groote hoe veelheid netten garen touwwerk enz. werd een prooi der vlammen, alsmede de inboedel van Joh. Lab Pz., die een gedeelte der gebouwen bewoonde. Woonhuizen en werkplaatsen waren verzekerd doch veel te laag voor herbouw. Ook de huisraad van Lub was verzekerd. Ve len die dior de Vereeniging in staat werden gesteld een voldoend weekgeld te verdienen zijn door den brand zonder verdienste. Benoemingen. Benoemd tot dijkgraaf van Lagebroek N. Laan te Opmeer; van Oostzaan G. de Ridder Gzn. te Oostzaan. Ds. de Koe, predikant bij de Ned. herv. gemeente den Melder, is voornemens tegen medio Mei zijn ambt neer te leggen ten einde zich aan te sluiten bjj de kolo nie van de Internationale Broederschap te Blaricum. Tcclinikum Mittweida. Het Techniknm Mittweida, een onder staatstoezicht staande instelling voor hooger technisch onderwijs, ter vorming van electrotechnische en maehine-ingenienrs technici en werkbazen, telde in het 33ste schooljaar 2734 bezoekers. Het onderwijs in de electrotechniek is ook in de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid en wordt door de rijke verzamelingen, laboratoria, werkplaatsen en machineriën krachtig ondersteund. Het zomerhalfjaar begint 16 April, en van begin Maait kan men zich aan geven voor het kostelooze voorbereidend onderwijs, dat 26 Maart een aanvang neemt. Uitvoerig programma met inlichting wordt gratis verstrekt door het secretariaat van het Teehnikum Mittweida (Koningrijk Saksen). Het Techniknm Mittweida verwierf op de Saksisch-Thuringer tentoonstelling te Leipzig de hoogste onderscheiding, de Kon. Saksische staatsmedalje, voor bijzondere verdienste op het gebied van technisch onderwijs. Iiicliamciyke straffen. In verband met de qnaestie over lichamelijke straf fen, die in den laatsten tijd te Amsterdam hangende is, eis ook overal elders de belangstelling opwekt van ieder, die met het onderwijs in aanraking komt, heelt de heer J. W. Gerhard eene brochnre geschreven, getiteld Over Licha melijke straffende baldadigheid der jeugd en de rechts positie der onderwijzers." Het boekje kost slechts 20 ct. en wordt ten zeerste ter lezing aanbevolen. Malelsche taal. Bij den uitgever S. L. van Looy te Amsterdam zijn de beide eerste afleveringen verschenen van een cur sus tot zelfonderricht in de Maleische taal. Het is be werkt door mr. G. J. Grashuis, lector te Leiden en zal compleet zijn in 31 afleveringen a 15 ct. Oude Niedorp. Ondertrouwd. 25 Jan. Pieter de Ruiter en Gerritje Kind. Geboren. 7 Jan. Geertje, d. van Maarten Brink en Trijntje Mole naar. 15 Oatbarina, d. van Tneodorns Bruin en Aafje Dekker. 26 Maria, d. van Sjoert de Boer en Elizabeth Prins. Overleden. 10 Jan. Adriaans, z. van Cornelis Noordstraud en Maartje Koomen, 12 w. 18 Antje Mors, echtgen. van Cornelis Bout, 78 j. 21 Willem Sueekes, echtgen. van Neeltje Paardebos, 73 Schagen 7 Feb. Aangevoerd 5 paarden f 75 a 250, venlens, f af 0 os f 0 a -0, 0 Golde- koeien f 0— a 0—,— 50 vette koeien f 160 a f 250, 8 kalfkoeien f 140 a 185, vaarzen en pinken f a 0 graskalven f 0 a ,27 nuchtere kalveren t 8. - a 21,10 m. schapen f 18 a vette id. 1 a 40 overh. f 12 a 17.0 lammeren f a 20 magere varkens f 11.a 14.—, 45 vette varkens f 0,45 a 46 ct. p. K.G., 35 biggen t 7,— a 11,-, 400 kop boter per P. 65 a 72V2 ct., 5000 kipeieren f 3.—a 3.50. Hookn, 7 Feb. Kleine kaas 1 31,—-, commissie t 31, Middelbare f Aangevoerd 55 stapels wegende 22863 Kg. Leiden, 8 Febr. De aanvoer en prijzen waren beden als volgt0 paarden f a 18 stieren f 59 a 180, 145 kalf- en melkkoeien f 110 a 240, 110 varekoeien f 87 a 205, 180 vette ossen en koeien f 117 a 275 of 52 a 66 ct. per kgr., 6 graskalveren f 24 a 57, 65 vette id. t 40 a f 110.— of 75 a t95 ct. p. kgr. 76 nuchtere id. 1 5.— a 19.— 423 vette schapen f 16.— a 30.of 42 a 46 ct. p. P., 260 weide-schapen f 12 a 21, 0— lammeren f a 163 magere varkens f 15 a 30, p. P. f 0.— a 0.—, 237 biggen 1 5.50 a 14, 459 run deren, 141 kalveren, 683 schapen, 0 venlens f a 0 Kaas. Goudsche f 18 a 26.—. Aangevoerd 20 stapels, wegende samenKG. Zwolle, 8 Febr. Boter, per kg. f 1.20 a f 1.40, per l'A vat f 24.50 a f 27.50, afwijkende f a 2e soort f a per 1/ls vat f a Aangevoerd 156 achtste en 93 zestiende v. en 2540 stukken, wegende samen 5320 Kilogram. Schiedam, 8 Febr. Noteering Makelaars f 11.Je never f 15.—, Amst. Proef f 16.50, Benrseommissie f 10,25, Stemming flanw, Ruwe Spiritus f 85/8 a 0.—, Spoeling Commissie f 1,20. Enkhcizen, 6 Febr. Aangevoerd stapels kaas, hoog ste prijs f boter, per kop 0.70 a 0.75 Karwei- zaad f 16.25 a 16.50, mosterdzaad f 21.a 22.—. Maanzaad f 9.50 a 10.— erwtengrauwe f 14,25 a 17.—, groene f 10.— a 11.50, vale f 12.50 a 16.—, wijker vale f 8.75 a 10.25, Platte boonen f 7.— a 7.50, paar- deboonen f 6.a 6.50, bruine boonen f 7.— a 9.— gerst f 4.75 a 5.25, haver f 3.25 a 3.50. Londen, 7 Febr. Ter veemarkt zijn aangevoerd100 Runderen 2.4 a 4 6, 1000 Schapen en lammeren 3 4a .0, 5 kalveren 3.9 a 6.0, 110 varkens 2.8 a 4.6. Londen, 4 Febr. (Bericht van Oetzes k Gerritsen.) De markt voor boter blijft vast. De vraag naar Ko loniale is meerendeels voor mindere qualiteiten. Laatste noteoringen Boter: Friesche ordinaire tot fijnste 0/ a -0/-, fa- brieksboter -0/- a -0/-, Norm. extra 114/- a 0-/-, gew. 96/- a 108/-, Brittany le qual. 15/6, id. 2e qual. 14/0. 3e qual. 12/6, 4e qual. 110 per 12 Eng. ponden Jersey I. a /-Oeensche prima 112/ a 120/-, lersche /- a 0/-, Flnsche '- a 0-/-, Australische 100/- a 114/, aNiouw-Zeelandsche 0/- a —/- Russische 90/- a 96 Canadeesehe/- a 0/-, Koloniale 100/-a 112. Kaas: Canadeesehe 48.0 a 52.0, Goudsche 38.0 a 48.0, Edammer 48.0 a 58.0, Nieaw-Zeelandsebe 50 a 52. Eieren: Fransche 9.0 a 12.0, Italiaansche f 8.0 a 10.0, Hougaarsche 6 9 a 9.3, Deensche 10.0 a 15.0 de 120 stuks. Snoek, 5 Febr. Boterprijs f 52.—. Aangevoerd 14 vierde en 7 achtste vaten. Vereeniging le sooit f 52.— a 2e soort f 51.— a 3e soort f 47.50. Fa- brieksboter f 52.50 a Aangevoerd 1218 K.G. Meppel 7 Febr. Boter, per '/s S0°H f 26, 2e soort f 25,—, 3e soort f 24,—, per 1,5 Kg. f 1.80 a 2.10. Aangevoerd 8000 Kg.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6