KLATERGOUD, No. 19. Honderd en derde jaargang. 1901. 13 FEBRUARI. WOENSDAG Stedelijk Museum. Stadsberickten. FEUILLETON. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. ALKMAARSCHE COURANT. Pr|)s der gewone advertentlen t Per regel f 0,15. Groote lettors naar plaatsruimte. Brieyen franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Deze Oonrant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geheele rijk f 1,—. 3 Nummers f O.OÖ. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van R. GEUS om vergunning tot het oprichten van een herstelplaats van rijwielen in het perceel aan de Koor straat wijk A no. 8 en dat op Vrijdag 22 Februari 1901, 's middags te twaalf uren, ten stadhuizo gelegenheid wordt gegevenom tegen het oprichten van die inrich ting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter, 8 Feb. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend dat het Stedelijk IHuseumvan af 15 Februari a.s. af tot nadere aankondiging, zal ge sloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 12 Februari 1901. C. D. DONATHSecretaris. Protestantenbond. Op vrijdag, don 8, werd in de vergadering van den Protestantenbond de spreekbeart vervald door den heer dr. J. A. Beijerman van Amsterdam. Alvorens tot het eigenlijk onderwerp over te gaan, herdacht spr. met een hartelyk woord de heuchijjke gebeurtenis van den vorigea dag. Ook nit naam van den Protestantenbond sprak hij van ganscher harte Heil het jonge paar »Önze Godsvoorstelling", ziedaar het onderwerp van de rede des heeren Beijerman. Vondel zong reeds »Wie is hjj, die zoo hoog gezeten enz. en dit was ten allen tijde op ieders lippen en ieder poogde zich zijn God voor te stellen onder verschillende gedaanten en vormen. Ja wie is Hij en hoe is Hij De Godsvoorstelling is nog immer een belangrijke zaak in den godsdienst. Maar 't is ook waar, zooais Lessing eens zeide »Wie der Mensch so sein Gott." Elk volk heeft den zijne trachten nit te beelden en van daar tailooze vormen. Kon men al die vormen eens bijeen verzamelenwat een grootsch musenm zon dat zijn Daar klonk het op 't gebied der Israëlieten »gij zult n geen gesneden beeld maken.'' Dat was oen groote reformatie maar toch kon de mensch zich niet van alles losmaken. Men behield nog verschillende symbolentot dat in de 8e en 9e eeuw de beelden der zoogenaamde heiligen verschenen. Maar het protestantisme was hard en gestreng en veroordeelde elk beeld, terwjjl thans voor ons de stoffelijke voorstellingen vervallen zijn. Wij vragen, wat is er in Hem, hoe is zijn karakter P Van de oude tijden DOOR fi. WEHNEB. Vertaling 7an HERMIN A. 45) Deze woorden verrieden maar al te zeer zijn felle gramschap, die hij niet langer kon inhouden. Edith zweeg. Zij wist wel dat ze dit punt niet mocht aanroeren, als ze hem niet in woede wilde doen losbarsten, en 't was nn van groot belang om kalm te blyven. Felix ging echter met toenemende drift voort »Maar ze znllen zich vergissen, al die wijze profeten! Nog ben ik Felix Ronald dat zullen ze ondervinden 1 Steinfeld zal ik wel moeten opgeven, en ook om mijn andere stichtingen zal ik hard moeten strijden. Als dat lieve publiek ééns wakker is gemaakt, laat 't zich niet langer regeeren, en men heeft 't toch maar noodig, dien verblinden, dommen troep, dij maar éen god kent voorspoedAls 't mij weer voor den wind gaat, dan ben ik ook weer gerechtvaardigd in hnnne oogen en dan lost zich die ;gansche deugdzame komedie, die daar gisteren is afgespeeld, als knalgas in ae lacht op. Ik heb al eens aan den afgrond gestaan en toen ook het ongeluk ge trotseerd ik wil niet bezwijken t Was een bittere uitbarsting van menschenhaat, maar de geestkracht van dien man scheen toe te nemen met het gevaar terwijl anderen zich verloren hadden geacht, bleet hij onveranderlijk dezelfde en wist van wankelen noch bezwijken. Doch nn kreeg zijn stem eensklaps een warmen en gevoeligen klank. »Ik vrees uien strijd niet, maar éene zekerheid moet ik hebben dat gij mij tronw blijft, Edith, dat ik jon niet verliesIk verg nn geen offer van je, geen plechtige belofte wacht alleen maar, totdat ik weor meester ben van de omstandigheden Zeg mij, dat ge af zijn do Goden een afspiegeling van 't karakter der volken. En nn is de vraag: hoe stellen wij ons God voor want er moet een voorstelling zijn, want bij fan- tasiën kannen we 't leven niet honden. Meermalen toch gevoelen we behoefte aan een handdie ons grijpt en is dat het gevaldan is ook de Godsvoorstelling, die Jezns ons heeft gegeven daarom ons bevrediging te schenken. Hijde leeraar van Nazareth heeft ons God leeren kennen als vader, als Beeld der hoogste liefde. De mensch, die zelfgevoel bezit, nit liefde voor zich zelf kan uit zijn eigen ziel pntten het innige»God heeft mij lief!" Als een waar christen ziet hij op tot Hem als smart en rouw hem willen ter neder drnkken. Dan is z ij n Godsvoorstelling in staat hem de trage handen en slappe knieën te doen oprichten. Zijn zelfgevoel wordt sterk in hem en dat is het juist wat ons in staat stelt den stormen des levens het hoofd te bieden en, vertrou wende op een liefderijk God, met moed onzen levensweg te vervolgen. Loop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over Januari 1901. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1901 8899 mannen en 9407 vrouwen, te zamen 18306 personen. Geboren werden: 21 jongens en 16 meisjes, samen 37 kinderen, dat is 24.3 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 1 kind van het mannelijk en 1 van het vronweiijk geslacht. In deze maand overleden 18 mannen en 12 vrouwen, samen 30 personen, dat is 19.7 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven, over leden gear e. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 19.7 was, bedroeg voor Rotterdam 17.8, 's-Gravenhage 16.1, Amsterdam 18.1, Utrecht 17.1, Groningen 28 4, Antwerpen 18.0, Parijs 18.8, Londen 17.7, Weenen 21.5, München 23.5, Ham burg 17.1, Kenlen 17.1, Bern 17.8, Christiania 16.4, Brussel 19.3, Berlijn 16.9, Petersburg 28.5, Dublin 27.9 en Edinbnrg 17.9. Inlijving van lotellngen bij de Rationale Militie. Te Helder op Zaterdag 2 Maart, te 9£ ure, van de gemeenten: Alkmaar, Akersloot, Heiloo, Limmen, Bergen, Egmondbisnen, Egmondaan Zee, Schoorl, Oudorp, Koedijk, Warmenhuizen, PetteD, Schagen, Barsingerhorn, Haring- carspel, St. Maarten, Zijpe, Anna Paulowna, Callantsoog, Wieriugerwaard, Helder, Texel, Wieriugen, Onde Niedorp, Heer Hugo Waard, Broek op Langedijk, Sint Paucras, OterleekOudkarspel, Noordseharwonde en Zaidscharw. Te Haarlem op Maandag 4 Maartte 9J urevan de gemeenten: Haarlemmermeer, Haarlem, Heemstede, Bennebrosk, Zandvoort, Spaaindam Schoten Haarlem- merliede en SpaarnwondeBloemendaalBeverwijk Wijk aan Zee en Dnin, Assendelft, Caetricnin, Uitgeest Heemskerk en Velsen. Te Hoorn op Vrijdag 9 Maart te 91/1 nre voor de gemeenten Ursem, Scb.ermerhorn, Z. en N. Schermer, de mijne zijn en blijven wilt en ik zal het geluk weer dwingen mij te dienen Om uwentwil zal ik alles gedaan krijgen Hij was opgesprongen, en al de bitterheid en baat, die hem straks zoo dreigend uit de oogen flikkerden, gingen in dia vnrige bede onder. Edith was ojk opge staan en trad nn op de taiel toe, die middenin de kamer stond. Zij hijgde naar den adem, maar ze had hare stem nn toch weer in haar macht. »Ik moet je nog éen ding vragen, Felix, waarop ge mij antwoorden moet. Dat verzoek ik je vriendelijk." Felix was haar gevolgd en stond thans tegenover haar in het volle, schelle licht, dat eiken trek van zijn gelaat dnidelijk deed nitkomen. Hij hechtte blijkbaar geen bij zonder gewicht aan hare woorden en antwoordde slechts min of meer ongeduldig »Nn, vraag dan maar op Zij aarzelde nog éene seeonde maar daarop zeide zij, den blik onafgewend op hem gevestigd »Wie is 't geweest, die zich indertijd de depositogel- den op het kantoor van Raimar heeft toegeëigend Ronald kromp ineen, als door een kogel getroffen, een dof, rochelend geluid kwam hem over de lippen, en weer verscheen die afgrijselijke, satansche uitdrukking in zijne oogen. Deze vraag nit dien mond trof hem als een bliksemstraal uit de heldere lucht en de bliksem was ingeslagen. Dit alles duurde slechts éen moment, toon was bij zichzelf weer meester en stond in zijne gewone houding vóór haar, maar zijn stem klonk rauw en heesch, toen hij antwoordde »Een wonderlijke vraag! Wat beteekent die?" »Ik vraag niets meer ik heb net antwoord!" murmelde Edith. Een laDgdnrig, huiveringwekkend stilzwygen volgde, dat geen van beiden durfde verbreken. Ronald gevoeld-, dat hij zichzelf had venaden en dien indruk door niets meer kon uitwisschen, en wendde ook geen poging daartoe aan. Toen hij Da eonige eindeloos lange minuten weer den mond oponde, had zijn stem een zonderlingen klank. Vlieland, Winkel, Hoogwoud, Nienwe Niedorp, Spanbroek en Opmeer, Medemblik, Andijk, Wervershoof, Midwoud, Twisk, Abbekerk, Opperdoes, Hoogkarspel, Westwoud, Enkhnizen, Bovenkarspel, Grootebroek, Urk, Venhuizen, Terschelling, Hoorn, Berkhout, Blokker, Schellinkhout en Wijdenes, Wognum, Oudendijk en Beets, Zwaag, Avenhorn, Sijbecarspel, Nibbixwoud, Edam, Middelie, Kwadijk, Warder, Oosthuizen, Purmerend, Beemster, Graft, Jisp, Wijde Wormer, de Rijp, Wormer, Obdam en Hensbroek. Te Amsterdam op 11, 12 en 13 Maart 1901. Mevrouw ROLAND HOLST. De Arbeidersbiesvereeniging alhier hield op Zondag 10 Febrnari in het lokaal »Harmonie" hare vierde openbare vergadering in dit seizoen. In zijn openingswoord deelde de voorzitterde heer M. Uitenboschmededat men met het oog op den aanstaanden verkiezingsstrijd en de verrassingen die daarbij ook in dit district misschien niet znllen uitblijven, gemeend had propaganda te moeten maken voor de ver kiezingen door voor de arbeiders uiteen te doen zetten de beteekenis van dien strijd Met het oog op den pro- pagandatocht naar den Langedijkwaar mevr. Roland Holst des avonds zon optreden, had men zich genoodzaakt gezien eenigszins in strijd met het beginsel van Zon dagsrust, dezen dag te kiezen. Aan de pers bracht spr. een woord vau dank, dat zij ook op den Zendag eenigen tijd wilde opofferen om mede te werken tot do verbreiding van de denkbeelden die door de spreekster zonden wor den ontwikkeld. Daarna gaf hij het woord aan mevr. Roland Holst. Een verblijdend verschijnsel is hetzei spreekster dat in den iaatsten tijd in ons land verschillende arbei- derskiesvereenigingen zijn opgericht, en wel, omdat een arbeidersbiesvereeniging uitgaat van het id6e le dat het noodig is dat de arbeiders zich organiseeren en 2e dat ook in ipolitiek opzicht vereeniging gewenscht en nood zakelijk is. Het doel der arbeiders toch is invloed te verkrijgen op de staatsmacht en de aparte belangen der arbeiders in de regeering door arbeiders te doen behar tigen. Dat ook de burgerlijke partijen voor die belangen voldoende kannen opkomen zooals zij ineenen ontkende spr. In een parlementair geregeerd land als Nederland, wordt de Staat bestuurd door die partij dio de meer derheid heeft, of door een compromis met andere partijen aan het roer is gekomen. Wat nu is de oorsprong van een partij en hoe ont staat zij De liberalen zeggen t is de vereeniging van menschen die dezelfde staatkundige beginselen zijn toe gedaan doch spr. meent hierop een ander antwoord te moeten geven. De eenheid van beginselen is niet de allerdiepste grond doch de eenheid van belangen. Die belangen brengen mee een strijd om de staatsmacht te behouden of, zocals voor de arbeiders om die macht te veroveren. De geschiedenis toont ons dat aan door ver schillende voorbeelden. De burgerpartij thans de bour geoisie had in haren strijd tegen adel en absolute vorsten er belang bij de staatsmacht te veroveren omdat zij noodig had vrijheid van verkeer en handel »Wie heeft je op dat denkbeeld gebracht?" Edith gaf geen antwoordzij streed nog met hare ontzetting, met haar afschuw van den man, wiens vrouw ze had znllen worden en dien ze thans zóo leerde kennen 1 Hij lachte lnid en bitter. »Ik behoef 't niet oens te vragen Dat hebt ge van hém gehoord, dat is z ij n tactiek, die ken ik Eerst schijnbaar argeloos met voorgewende onnoozelheid den vijand geruststellen en hem dan op eens overvallen als een valk ziju prooiGij hebt die kunst goed van hem afgezien Hij wilde haar naderen, maar zij week met een gebaar van afschuw achteruit. »Kom niet bij mij Raak mij niet aan ge hebt geen recht meer daartoe Waarom niet?" vroeg hij op ijskouden toon. »Om- dat ik mij liet vangen in den strik, dien gij voor mij hebt gespannen Ik heb niets toegestemd zal ook nooit iets toestemmen. Hij heeft mij, ondanKS alles, niet durven aanklagen. Als gij 't zoudt willen prooeeren pas op 1" »Ja, gij hebt de heele wereld voorgelogen," zeide Edith inet diepe verachting. »Wilt ge 't mij ook doen? Zie mij onder de oogen en zeg dan nog eens als ge durft »Ik ben onschuldig!" Waarom Ge zoadt mij toch niet gelooven 1" »Neen Dat zou ik oik niet!" »We behoeven er dus verder niet over te spreken. Wat ik deed of niet deod dat kunt gij niet be grijpen, dat begrijpt niemand, die niet zelf eeus schip breuk heeft geleden on zich aan een reddende plank vastgeklemd heeft, waaraan al éen man hangt. Twee kou ze niet houden en dém is er maar éen uitweg: hij of ik 1 't Is zelfverdediging in don strijd om het bestaan Edith begreep hem werkelijk niet. »Zelfverdediging hei haalde zij ongeloovig. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1