Openbare Moois ie ieiloo, Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Advertentièn. in de bossclien van „IN ij e n b u r g", 5e klasse, 14e lijst, 12 Febr. Nrs. 8621 en 19594 f 1000nrs, 568, 6892, 9254, 12516 en 15553 f 400; nrs. 8425, 11915, 13065 en 17915 f 200; nrs. 2960, 5091, 7175, 7397,8254,12724, 13892 en 17117 f 100. CHINA. Volgens de berichten hebben Li-Hoeng- Tsjang, (die nog springlevend blijkt te zijn) en prins Tsjing een tegenvoorstel gedaan op den eisch der mo gendheden om de voornaamste misdrijven met den dood te straffen. Prins Toean zou naar Chineesch Turkostan verbannen wordende hertog Lan zou dedegradeerd worden en verbannen naar Mandsjoerije Yoe Yi zou onthoofd wor den, Tsjoeang zou bevel krijgen zich van kant te maken. Ying Nien zou ter dood veroordeeld worden doch zijn straf veranderd worden in levenslange gevangenisstraf, Tsjao Tsjoe Tsiao, Ki Sieoe en de zoon van Sin Tong zon den gedegradeerd worden. De reeds overleden drie man darijnen zonden ter dood veroordeeld worden. Het plunderen door de troepen der beschaafde mo gendheden wordt, naar het schijnt, te Peking ongehin derd voortgezet. Onlangs werd ontdekt dat enkele Boeddbatempels gouden daken haddenwaarop de soldaten aan het werk togen en de pannen stalen. Tot hun teleur stelling bleek dat deze slechts verguld waren, maar ze brachten toch tien dollar per stuk op. De Engelschen bieden nu drie groote afgodsbeelden te koop aan. Deze zijn geheel van koper, zwaar verguld en wegen twee ton elk. Kleinere afgodsbeelden worden eiken dag ver kocht. DIJITSCIIIjAIVD. De Dnitsehe pers, die aanvan kelijk in 's Keizers rouwbezoek aan Engeland, een zeer prijzenswaardig bewijs van piëteit jegens zijn grootmoeder zag, aarzelt niet kras hare opinie te zeggen, nu de Keizer door het aanvaarden en verleenen van hooge ambten en ridderorden toont, dat zijn sympathie met de imperialis tische regeering is,_geheel voorbijziende, wat hij, na het Kruger-incident, over de neutraliteit predikte. Bijzonder krachtig drukt de »Müuchener Neueste Nachrichten" zich uit, naar aanleiding van de benoeming van Roberts tot ridder in den Zwarten Adelaar. Het blad zegt dat Roberts in de oogen van Duitschers ook na zijne benoe ming niets anders en beters wordt dan de roemlooze aanvoerder van een verloopen leger in den schandelijksten van de roofoorlogen, die Engeland gevoerd heeft. Trouwens Keizer Wilhelm schijnt van meening dat er niet genoeg verrassingen kunnen zijn. Het nieuwste en wellicht duidelijkste staaltje^zijner verregaande zelfinge nomenheid, is wel dat hij aan professor Karl Begas heeft opgedragen zijn standbeeld te maken, ten einde dit in de roemhal te Barmen te plaatsen. Het beeld moet 3.17 hoog worden en dient als pendant voor dat van Keizer Erederik. Als hij nu maar zoo voorzichtig ia tegelijker tijd voor te schrijven, wat men bij het zien van dat standbeeld te denken heeft, anders kunnen er bij de bezoekers vele ge dachten opkomen die in een sroemhal" louter majesteits schennis zijn KNGEHAND. Den 14 zal het Parlement in gewone zitting bijeenkomen. Men is zeer nieuwsgierig, wat de troonrede behelzen zalwelke richting Koning Edward ook insla, de imperialistische of do liberale, in elk geval zal zijn rede, als toongevend voor de naaste toekomst, belangwekkend zijn. De hertog van Cornwall en York is zoo goed als hersteld hij is den 9 met zijn echtgenoot uit Osborne naar Londen vertrokken. JBIJID-AFRIKA. De laatste berichten uit Zuid- Afrika zijn zeer belangrijk er is weder heel wat voor gevallen. Kitchener seinde den 9 uit Pretoria »De colonnes die naar het Oosten rukken bezetten Ermelo den 6, zij ontmoetten slechts zwakken tegenstand vijftig Boeren gaven zich aan de Britsche colonne over Generaal Botba met 2000 man viel den morgen van den 6 bij Boihwell aan. De vijand werd na een ernstigen strijd teruggedreven. Een Boerengeneraal sneuvelde, een tweede werd ernstig gewond, twee veldkornets sneuvelden twintig lijken werden in de handen der Engelschen achtergelatenvele Boeren werden zwaar gewond. De Engelsche verliezen bedroegen 24 gesneuvelden en 53 gewonden. Het schijnt dat De Wet ten zuiden van den weg naar Jagersfontein den spoorweg overtrekt in westelijke richtiDgnadat hij er niet in heeft kunnen slagen de driften in de Oranje-rivier ten oosten van Bethulie door te trekken. Calvinia werd den 6 Februari door kolonel De Lisle bezet; de vijand trok naar Kenhardt terug. Het midden commando der Boeren (Krnitzingers commando) is ten noorden van Aberdeen teruggedreven." Terwijl wij nog in afwachting zijn van berichten die een oordeel mogelijk maken over de vraag of het gevecht bij Bethulie een overwinning of een nederlaag voor de Engelschen iskunnen wij ons verheugen over het vol gende telegram uit East London van 4 Februari Eerst nu worden bijzonderheden bekend over een ge vecht op 30 Januari in de Tabaksbergheuvelshaltweg Bloemfontein en Smaldeel. Een Britsche colonne met een convooi viel bijna in een hinderlaag van een over machtigen troep Boeren onder De Wet. De Engelschen waren genoodzaakt met hevig verlies terug te trekken met achterlating van een Maxim-kanon dat in de klem raakte het convooi werd gered. De colonne slaagde er ten slotte in zich aan te sluiten bij Knox' co'onne en naar Bloemfontein terug te üeeren. En eindelijk seint men den 10 uit Durban »Hier is bericht ontvangen dat bij Vlaklaagte den dag na het incident van Vlakfontein, de Boereu opnieuw een trein lieten ontsporen. Een werktrein en een voorraden trein werden ook vernield in denzelfden omtrek.'' De aanstaande verlieslijsten der Engelschen kunnen dus belangrijk zijn 1 mededeeling ontvangen, dat ze gereed moeten zijn den Noorderspoorweg van de Duitsche overheden over te nemen een dag nadat ze daaromtrent bericht ontvangen. De Britsehe staf is gereed om de exploitatie van de lijn in handen te nemen. IJlt de Franaclie Hamer. PARIJS, 11 Febr. De Kamer stelde de behandeling van de wet op de vereenigingen uit, wegens de ziekte van den minister van binnenlandsche zaken Waldeck- Rousseau. Diens toestand is echter niet ernstig. Pest te Kaapstad. KAAPSTAD, 11 Febr. De regeering besloot aan de mogendheden kennis te geven, dat de haven van Kaapstad is besmet, wegens pest. Heden zjjn nog drie gevallen voorgekomen. Er wordt een tijdelijk militair hospitaal opgericht. De Samalangan-expeditle. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint: »Er wordt geen tegenstand meer geboden in Samalangan. De inlanders keeren naar hunne kampongs terug." De Chineesche qnaestle. TIENTSIN, 11 Febr. De Britsche overheden hebben Huwelijk der Koningin. Voor het sNationaal Huldeblijk" is te Amsterdam tot dusver f 32,000 bijeengebracht. Het totale bedrag over het geheele land wordt geraamd op f 250,000. De aard van het geschenk moet tot 7 of 8 Maart geheim blijven, om aan de Koningin eene verrassing te bereiden. Tussehen den Haag en Rotterdam en den Haag en Leiden heeft jjde Hollandsche Spoorwegmaatschappij den 7 niet minder dan 82 extratreinen doen loopen. Niettegenstaande bijna den geheelen dag, en vooral in de avonduren, eene groote menschenmassa de perrons van het station vulde, ging alles geregeld in zjjn werk. Ook van de Staatsspoor reden vele extra-treinen tus sehen den Haag en Gouda. De laatste avondtrein kon, niettegenstaande de drukte, op tjjd vertrekken. Toen Donderdag te Rotterdam twee paartjes in den echt traden, overhandigde hun de wethouder na een toespraak, waarin hij in het licht stelde dat hun trouw dag juist samenviel met dien der Koningin, aan elk paar een portret in kabinetformaat van H. M. en den Prins- Gemaal. Bergen. Toen den 7 de torenklok één uur geslagen had en de schooljeugd in de school bijeen was, klonken spoedig luide juichkreten on zangen ter eere der Koningin en haar gemaal. Voorafgegaan en begeleid door fanfare muziek zong de jeugd dapper de liederen, voor deze gelegenheid gemaakt door den heer van Pelt. Na den tocht door de buurt, ging het naar de versierde zaal van den heer Hiibrand. Toen de kinderen geplaatst waren opende de burgemeester het feest met een toepasselijk woord. Een leve de Koningin 1 Leve de Prins-gemaal 1 Leve de Koningin-moeder door den burgemeester aan geheven, werd door meer dan 200 kinderen daverend herhaald. Behalve de gewone versnaperingen was er een poppenkast. Een woord van dank komt toe aan feest- 00mmissie en fanfarekorps. Willem van Knijlea. f De bekende tooneelspeler WillemvanZuijlen, die met zijn voordrachten immer groot succes had en sinds eenigen tijd ernstig ongesteld was, is den 10 te Rotterdam, overleden. Iu hem verliest Nederland een kunstenaar die, hoewel hij in de laatsten tijd niet veel nieuws meer gaf, toch altijd met genoegen aangehoord werd en altijd volle zalen trok. Willem van Znijlen was 3 April 1847 te Den Haag geboren en was in zijn jeugd figurant bij verschillende tooneelgezelschappen terwijl hij des daags op straat met koopwaren ventte om aan den kost te komen. La ter werd hij voorgoed aan het tooneel verbonden. Hij richtte ook zelf een Rotterdamsch tooneelgezolsehap op maar dit moest worden ontbonden, daar de geldmiddelen niet genoegzaam toestroomden. Schoorl. Den 9 overleed de oudste inwoner van deze gemeente, de heer G. Bareman. De gestorvene bereikte den ouderdom van 91 jaar en 10 maanden. Ken vorstelijk geschenk. Naar gemeld wordt zullen de beide spoorwegmaat schappijen, de Hollandsche Spoor en de Staatsspoor, Hare Majesteit de Koningin en Gemaal bij Hun verblijf te Amsterdam als huwelijksgeschenk aanbieden een luxe tiein. Deze trein zal, naar wjj vernamen, bestaan uit vier wagons, twee luxe-rijtuigen voor het Vorstelijk echtpaar en gevolg, twee bagagewagens. Elke wagon zal gemiddeld 17 M. lang zijn. Aan Hare Majesteit zal thans aangeboden worden een portefeuille bevattende de teekeningen van den trein de trein zelf zal eerst binnen een paar jaar gereed kunnen zijn en geheel door de Nederlandsche nijverheid worden vervaardigd. Schoorldam. Den 10 trad alhier op de heer Joh Schouten, declamator te Alkmaar, welke bij drie nati- onale reciteerwedstrijden bekroningen verwierf. Het pro gramma beloofde een negental voordrachten, welke over 't algemeen op werkelijk verdienstelijke wijze werden weergegeven. Oterleek. Beroepen naar de ned. herv. gem. te den Helder, de heer ds. O. J. A. Bosch, predikant te Stompetoren. President kruger. De oog-operatie van den President is aanvankelijk van den besten uitslag geweest. Het verband is, naar het »U. D." meldt, reeds van beide oogen weggenomen Benoeming. Door den minister van Waterstaat, Handel en Njjverheid zijn benoemd tot buitengewoon opzichter A. J. D. Wever te Zjjpe en D. N. Visser te Gouda, bij het maken van den onderbouw met toebehooren van twee vaste hijschkrauen in de tramweghavens aan het Zjjpe. Keuring van Xaalgranen. Vanwege de Hollandsche Maatschappij van Land bouw werd den 11 te Amsterdam een keuring van zaai' granen gebonden. Er waren honderd vier en twintig monsters ingezon den, een flink go al; de qualiteit van de tentoongestelde monsters was, de omstandigheden in aanmerking geno men goed te noemen er werden door Ie verschillend inzenders gedurende de keuriug veel zaken gedaan. De uitslag van de keuring was dat de prijzen werden toegekend aan de volgende inzendersD. J. v. d. Have, te Kapelle bij Goes: Wansleben Dibbe IV. I.; J. M. Zaadnoordijk, te LeeuwardenChevallier-gerst H. Vlaanderen, te UtrechtGeld. witte staakboonen (kromb.)Noord-Holl. br. stamboonen (geen renzenb.) J. P. Wiersma, te Ferwerd (Fr.)platte boonen zw. klei - B. O. Algra, te Stiensprobst. haver Wilhelminapolder bij Goes probst. haver, eenmaal ge vallen kroonerwten kleine groene erwten, middenstroo. Verder werden nog bestuursprjjzen uitgereikt aan de navolgende inzenders, wier monsters goed waren, maar die niet voldaan hadden aan de voorwaarden om bij de zaden ook de aren of peulen in te zenden J. M. Zaad noordijk te Leeuwarden Sehokkers en wierboonen L. de Vries, te Hoorn gr. capucjjners bruine boonen geel mosterdzaad; brnin mosterdzaad, alles get. N.Holl. J. W. Romeijn, te OuwerkerkNew Market; Vlaanderen Doets, Amstgroene erwten S. Droog, Beemster tuiuboonen, witkiemen Wed. J. Lsupen zn. te Haarlem, chev. gerst, Texel wed. H. H. Broek mans en zonen, Amsterdamgroene erwten en Flage- vlet groene. Vork I ez lng - Be ver w ijk. - De heer J. T. Cremer, Minister van Koloniën, heeft de hem aangeboden caudidatuur in het district Beverwijk aanvaard. In de provincie Noord-Holland zijn dit jaar als leden der Provinciale Staten aan de beurt van aftreding de heeren R. W. J. C. van den Wall Bake en G. A. Loeff i Amsterdam I); jhr. P. Hartsen en J. Ooninck Wes tenberg (II)mr. J. A. Sillem en mr. D. Josephus Jitta (III); P. van Eeghen en H. J. Hijmans (IV); J. Ankersmit (V) A. L. Wnrfbain en jhr. mr. O. J. den Tex (VI) mr. J. P. Portielje en Th. J. Waller (VII); jhr. mr. C. H. Backer (VIII); J. ter Meulen Jr. en mr. J. N. van Hall (IX) mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht en mr. J. P. Kraakman (Alkmaar)H. J. Oalkoen (Edam) R. J. D. Hartkamp en J. J. Willinge (Enkhuizen) mr. J. F. T. van Valkenburg en jhr. J. B. van Metlen (Haarlem) G. Blankers en 't Hooft (Haarlemmer meer) O. D. Znr Muhlen (Helder)T. Slagter Pzn. en A. E. Zimmerman (Hoorn)C. van der Bout (Nieuwer-Amstel)jhr. 0. van Cit.ters (Parmerend) P. Wonder Azn. en L. van de Vijzel (Schagen) J. ter Hoffsteede (Velsen) mr. Tü. Heemskerk en F. N. van der Muelen (Weesp)P. B. J. Ferf en K. Czn, de Boer (Zaandam). Als kden van Gedeputeerde Staten de heeren P. B. J. Ferf, mr. J. A. Sillem en jhr. G. S. Boreel. Budcarspel. Wegens overlijden van den pen ningmeester van den polder Geestmerambacht (Oosterdijk en Molengeersen), den heer K. Over, is door het dage- lijksch bestuur het volgend drietal opgemaakt (alpha- betisch)C. Bos Wz O. Brinkman en W. Kooijman. Barsingerhorn. Den 10 word de heer H. Briedé, van 's Gravenhage, als predikant bij de nederl. herv. kerk te Kolhorn door den heer ds. van Meurs, van Bar singerhorn, bevestigd. De ordeverstoring in de kolfbaan te Kolhorn op don 7 blijkt eene uiting van ontevredenheid te zijn ge weest van de mingegoede bevolking. In hoofdzaak, omdat 5 ets. entree werdge heven, t rwijl te Barsingerhorn, de zelfde gemeente, in twee dergelijke loealiteiten, een ge lijksoortige feestavond was georganiseerd, geheel vrij voor allen. Andere plaatselijke veeten deden verder haren invloed gelden, als het aannemen door landbouwers van vreemde arbeiders, het niet in aanmerking komen voor eene feestgave, het afdorsehen der granen door stoom, en meer dergelijke. De heeren Gebr. Wilson hebben zich bereid verklaard, in de maand Maart hunne afgebroken voordrachten te voltooien. Te wenschen is het, dat dan de gemoederen zijn gekalmeerd. Te Groesbeek heeft een hoorst droevig ongeluk plaats gehad. Terwijl een vrouw, als naar gewoonte, hout in 't bosch was gaan halen en hare drie kindert jes alleen had moeten laten, vond zij bij hare terugkomst de wieg brandende en 't jongste kind daarin geheel verkoold, terwjjl de twee andere kinderen bewusteloos op den grond lagen. Een kindje van vier jaar was reeds gestikt, maar het gelukte een geneesheer het kind van twee jaar weer tot bewustzijn te brengen. In de drukkerij van den heer Yan Olphen, te Haarlem, werd een jongen door een drijfriem gegrepen en in de hoogte gevoerd. Oogenblikkelijk werd de machine stop gezet, en daardoor voorkomen, dat de jongen werd vermorzeld. Hij kreeg verscheidene verwondingen eu zijne kleeren waren van onder tot boven gescheurd. Bond voor Staatspensioneering. Te Oosthuizen en te Laren zjjn aldeelingen opgericht van den Bond voor Staatspensioceering. Heden overleed na een laugdnrig lijden in den ouderdom van rnim 70 jaren onze geliefde moeder, be huwd en grootmoeder I .Ida Veuger, wed. van ARIE BAKKER. Sehoorldam gem. Warmenhuizen 9 Febr. 1901. Uit aller naam K. SCHUIJT. Voor de vele blijken van belangstelling, bij hot over lijden van onze beminde dochter en zuster Iieonarda ondervonden, betuigen wjj onzen oprechten dank. Wed. J. PEEPERKORN en familie. op Woensdag 80 Februari 1HOI's voormiddag 11 nurvan 9O IJfi'EBOOnEM en 16 «eer zware en rechte DENNKNBUORKIV en een groote partij tophout en takkebossen. Inlichtingen te bekomen ton kantore van den notaris P. A. DE GELDER, te Stompetoren.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3