Buitenland. Nederland. Laatste Berichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. De lezer merkt op, hoe enkele (bijv. n°. 9) getuigen van een echt practischen geest, zoo eigenaardig Hollandsch in de achttiende eenw. Uit n°. 10 blijktdat de schrijver wel de matigheid aanprijstechter van de geheel-onthonding geen aan hanger is. In n°. 11 doet hij zich kennen als tegen stander van het vegetarisme; waarschijnlijk waren in zijn tijd van rustige rust het alcoholisme en andere »ismen" niet zulke strijdpunten als thans. Een vriend der armen toont zich de dichter niet. In n°. 12 althans verwijt bij hen lanterfantenluiheid 1 Eigen schuld, meent hijdat ze gebrek lyden en koude. Des zomers zingen zij bij den drankwelnu laat. hen dan 's winters dansenAls van zelf nerinneren wij ons hierbij de fabel van den Krekel en de Mier. P. BKIiKHK. Het internationale socialistische bureau, welks hoofdzetel te Brussel is gevestigd, heeft tot de ver schillende socialistische partijen op het vaste land het verzoek gericht de quaestie der ontwapening op de agenda der eerstvolgende congressen te plaatsen. DUlTSCHIiAAB. Het is te voorzien, dat de Zuid- Afrikaansche oorlog wellicht tot een conflict tusschen het Kabinet en de Volksvertegenwoordiging zal leiden. Ter wijl, gelijk wij reeds herhaaldelijk meldden, in iedere plaats van eenige beteekenis, geestdriftige meetings be wijzen geven van de sympathie van het Duitsche volk voor de zaak der Boeren, heeft de minister van binnen- landsche zaken een circulaire verspreid, waarin de plaat selijke overheden worden uitgenoodigd de openbare bijeen komsten ten gunste der Boeren te verbieden, indien zij een beleedigend karakter tegenover Engeland mochten aannemen. Juist vóór het verspreiden dezer circulaire hebben op een vergadering te Berlijn van den »Bund derLandwirthe'' verschillende sprekers uiting gegeven aan hunne syinpatnie voor de Boerenzaak. De voorzitter, baron Wangenheim, achtte het noodig te herinneren aan het feit, dat presi dent Kroger te Keulen moest afzien van zijn bezoek aan Berlijn en werd daarvoor beloond mot stormachtige toe juichingen. Interpellaties van liberale en socialistische zijde over de ministeriale circulaire zullen zeker niet uitblijven. ENK EK AAM. De beide lijvige deelen, bevattende de telegrammen vau Roberts aan de Segeering, dezer dagen op last van den minister van oorlog gepubliceerd, zallen wellicht beter dan menig anti-jingo artikel de oogen der groote menigte doen opengaan voor de onverantwoordelijk lichtzinnige wijze, waarop de oorlog begonnen en voort gezet werd. Terecht zegt de »Westm. Gazette": »De conclusies waartoe lord Roberts komt, vormen een verpletterende veroordeeling van de Regeering. Hij geeft over het land en over de afstanden, die af te leggen zjjn inlichtingen, die een denkbeeld doen ontstaan vau de moeieljjkheden, waarmede een leger in Zuid-Afrika te kampen heeft. Maar dat alles is niets nieuws. Met een kaart en een heel gewoon aardrijkskundig werk had men dit alles kunnen voorzien in de eerste maanden van 1899 En zelfs nu zijn wij er niet zeker van, dat de aan gekondigde versterkingen voldoende zullen zijn om de noodige macht te geven aan een leger, dat veel te klein is om de taak te vervullen, die men het heeft opgedragen." De pest heeft zich in Britsch-Iadië weder zeer uit gebreid. Volgons de »Daily Express" heerscht da vreeselijke ziekte over het geheele land, behalve in de centrale dis tricten. In Bengalen is de sterfte 2500 per week te Bombay sterft 94 °/0 der aangetasten. Ook eenige Euro peanen zijn besmet. Tot overmaat van ramp is er, wegens den oorlog in Zuid-Afrika, geen voldoende geneeskundige hulp, met name voor het toepassen der inentingen. SFAXJE. Zoowel te Madrid als in verscheidene andere belangrijke steden is gedurende de laatste dagen een zeer oproerige beweging gaande, gekant tegen de geestelijke overheersching. Een proces, in hoogste instantie met succes gevoerd, ten einde een meisje van gefortuneerde en aanzienlijke familie op verzoek harer moeder uit een klooster te doen ontslaan, en een sterk anti-clericaal ge tint tooneelstuk te Madrid opgevoerd, gaven hel sein tot velerlei beroering. Kloosters worden met vernieling en brandstichting bedreigd, geestelijken veryolgd en mis handeld en botsingen met de politie zijn aan de orde van den dag. Het samenvallen van het huwelijk dor prinses van Asturie met den zoon van den Carlistischen graat de Caserta met bovengenoemde gebeurtenissen, geeft aan de opstootjes een politiek karakter. Personen van invloed en positie aarzelen niet te verklaren, dat Spanje aan den vooravond eener revolutie staat en dat de naaste toe komst het koningschap door een republiek vervangen zal zien. 2HJIB-AFMKA. Het belangrijkste nieuws is dit maal weldat De Wet in de Kaapkolonie is gevallen hij trok Zondagnacht een paar mijlen benoorden Nor- valspoint de Oranje-rivier everin de richting van Philipstown. Onnoodig is het zeker te zeggen welk een krachtigen stoot deze even bekwame als populaire en doortastende Boerengeneraal ongetwijfeld aan den opstand der Kaapkolonisten zal geven. Dat vijf Engelsche ko- lonnes hem op de hielen volgen behoeft ons niet te ver ontrusten. Uit Lorewjo Marquez wordt van den 12 geseind: Het koortsseizoen is bijzonder streng, er heerscht nog altijd zeer veel ziekte en er komen vele sterfgevallen voor onder aanzienlijke Britsche inwoners. De meeste hoofd ambtenaren van den spoorweg en den verplegingsdienst zijn lijdende en zijn overgebracat aan boord van de „Orcana' dagelijks komen troepen zieken uit het district Komatiepoort aan, die ook op het hospitaalschip worden opgenomen. Het vaartuig is bijna vol. Ook onder de Boerenviuchtelingen komen vele sterfgevallen voor. -Behalve de door d« pest aangetaste personen zjjn te Kaapstad op het oogenblik nog vijftig menscfaen in observatie, die met de pestlijders in aanraking zijn geweest. Er wordt e>n poging gedaan om voor de Kaffers een locatie te Uitvlugt in te richten daar men vreest dat zij door hun samenhokken en hun ongezonde leefwjjze de verspreiding der ziekte zullen bevorderen. Me brullende bierleeuw. Enkele Mtinchener bierbouwers schenken in den laatsten tijd de glazen en bierpotten niet vol genoeg naar het oordeel en naar den zin der brave Zuidduifsche bierdrinkers. Onlangs is het tot een openlijke oorlogsver klaring tusschen tappers en verbruikers gekomen. Een welgesteld Miinehener liet op ;zekeren dag zijn gewel dig biergeluid door den zoo-en-zoo Keiler klinken, ter wijl hij riep, dat hij geen schuim doch bier wenschte ie drinken. Andere gasten stemden met het protest in en oen geweldig spektakel ontstond, dat eerst eindigde nadat de protesteerende bierdrinker op straat was gezet. De waard liet proces-verbaal opmaken wegens burenge rucht en huisvredebreuk. De rechtbank evenwel sprak den man vrij op de over weging, dat de aanleiding van al het spektakel de waard zelf was geweest, want hij had in zijn Keiler boven het biervat deze spreuk laten aanbrengen »Bt1ille wie ein Löwe brüllt Wenn dein Krug nicht voll gefüllt 1" De beklaagde had zich dus stipt aau de huiswetten gehouden en gebruld gelijk een op bier-beluste leeuw. Brieven voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Van de zijde der Engelsche postadministratie zijn weder terugontvangen uit Nederland verzonden brieven en andere stukken voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat, welke niet konden worden terechtgebracht. Tot 10 Maart e. k. kunnen afzenders van brieven voor Transvaal en Orauje-Vrijstaat aan de postkantoren terug bekomen de van hon afkomstige brieven of andere stekken, welke zich onder de teruggezondene mochten bevinden, lie eerste haring. Den 8 werd aan de Heldersche kust de eerste voor jaarsharing gevangen. Zij werd door mej. Neeltje Kraan, vischhandelaarster te Helder gekocht en aan H. M. de Koningin aangeboden. Kort daarna mocht mej. Kraan daarop een dankbe tuiging namens H. M. ontvangen. Kamerverkiezing te Beverwijk. De R. K. Centrale Kiesvereenigiug in het district Beverwijk heeft den 11 den heer W. 0. J. Passtoors, centraal-voorzittsr van den Ned. R.jK. Volksbond, candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer, tegenover den minister van koloniën, den heer Oremer. Mr. A. F. li. Hartogh. f Een groot verlies hebben de Vertegenwoordiging en het land geleden door den plotselingen dood van den heer mr. A. P. K. Hartogh, lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam III. Den 12 woonde hij nog opgewekt de vergadering der Kamer bijen denzelfden nacht is hij te zijuen huize overleden. Mr. Hartogh, die als advocaat te Amsterdam in de juridische en politieke wereld een grooten naam verwierf om zijn scherpzinnigheid, zijn nauwgezetheid en kunde, werd tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland gekozen en volgde in Juli 1886 den heer Dirks op als afgevaardigde der hoofdstad in de Kamer. Uitgeest. Ons korps »Volksweeibaarheid" hield den 10, na afloop der oefeningen, eeu optocht door het dorp, voorafgegaan door de muziek van het ïFanfare- gezelechap". De levendige vertooning, die een zeer gun- stigen indruk maakte, veroorzaakte in de plaats eeu bui tengewone drukte, waartoe het fraaie weder niet weinig medewerkte. De rederijkerskamer »Vom\el" gaf deze week haar tweede uit roering in dit seizoen. Het programma be stond in het tooneelspel »Akema, de koetsier", door Gil lissen, en 't klnchtspel »Roode Sander" door J. van Manrik. Het moet erkend worden, dat er in dit gezelschap werkelijk goede krachten zijn, waarvan ook deze uitvoe ring weder kon getuigen. Het vrij talrijke publiek toonde zich dan ook zeer voldaan, en velen bleven tot laat in den nacht gezellig bijeen, want, als altijd, was er ook nu weer na afloop bal. Stompctoreu. Bij de op den 13 gehouden ver kiezing van 4 hoofdingelanden van den polder de Schar- meer zijn als zoodanig herkozen de heeren J. Blom Jnz. Sr., K. Laan en J. Slooten Kz. Voor de vacature G. Klomp, die bedankt heeft zal op 27 Februari a.s. eene herstemming plaats hebben tnsschen de heeren N. Klerk, C. de Boer Fz. en H, Bruijn. beschenk van Kruger. Naar wij vernBmeu zal President Kroger aan H.M. de Koningin als Haw lijksgeschonk aanbieden een kost baren zilveren inktkoker met een afbeelding van de Gelderland er in gegraveerd. Het geschenkvervaardigd in de fabriek der firma van Kempen en Zonen te Voorschoten zal namens den President aan H. M. worden aangeboden tijdens Haar verblijf te Amsterdam in het begin der volgende maand. (D.) Oterleek. Ter voldoening aan art. 22 der leer plichtwet heeft de raad dezer gemeente tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd mevr. G. de Gelder-Uge8 en de heeren F. Grim, K. Sanders, J. van Albada en D. de Jong. President Kruger. President Kruger zal den 20 te Utrech', in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, voor de burgerij aldaar eene receptie houden. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De classicale vergadering van Amsterdam heeft onlangs met algemeene stemmen besloten tot verzending van drie «tukken, rakende deu oorlog, en wei lo. een gemotiveerd en waardig protest aau Zijne Ma jesteit Koning Ednard VII tegen de wreedheden van de Engelschen in Zuid-Afrika 2o. oen beknopte, maar zakelijke memorie van spre kende en geconstateerde feiten, waaruit de noodzakelijkheid van het protest duidelijk wordt; 3o. een broederlijk schrijven aan alle Hervormde Kerken in Engeland, Schotland, Ierland en de koloniën, waarin de overtuigiag wordt uitgesproken, dat de Kerk van Ohristus niet ledig kon ol mocht bljjjven toezieu, terwijl znlke menschen-onteerende gruwelen werden ge pleegd, met het dringend verzoek, dat die Kerken hare stem mogen verheffen in het belang van de mensche- lijkheid en van het recht. Deze stukken worden ook gezonden aan de Hervormde Kerken in Amerika met verzoek om steun. Te Apeldoorn is een villa afgebrand. Hnis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De hond van den eigenaar en een kat hebben een brandend pe troleumlampje omvergeworpen, waardoor de vloer eener bovenkamer in brand is geraakt. Vee-uitvoer. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zal met ingang van 15 dezer de invoer van Nederlandsch melkvee langs De Clinge(dorp) weder geoorloofd zijn. De Haagsche briefschrijver der »Arnb. Ct." schrijft »En nu de trouwdag, waarbij eerst de Minister van Justitie, daarna de Hofprediker, dr. Van der Flier, zijn beste beentje moet voortzetten. Het is zeer zeker voor beiden aardig om bij zulk een schoone plechtigheid voor te gaan. Een onvergetelijk oogenblik zal 't ongetwijfeld zijn. Maar, voor den Minister althans, is het een roos, die toch ook haar doornen heelt. Want er heeft zich een klein incident voorgedaan, waarbij de Minister nu juist niet de »triumphator" was. Toen hij namelijk een hoofdambtenaar tot den wethouder van den burgerlijken stand zond, om dezen, die ditmaal zijn ambt aan hem, minister, moest overdragen, tot deelneming aan de plechtigheid in kwaliteit van adsistent uit te noodigen, stiet hij op een weigering, daar de wet houder onbewimpeld zeide, dat hij, bij andere gelegen heden patroon, nu n'.et als klerk wilde fungeeren. En toen daarop het verzoek volgde, de registers van den Burg. Stand aan hem, Minister, te doen toekomen volgde nogmaals een weigering. De ééne ambtenaar van den Burgerlijken Stand moet, naar de voorschriften, die registers rechtstreeks aan den [anderen overdragen. Dus, als de Minister ze hebben wil, dan is 't aan hem om zelf ten stadhuize te komen, teneinde ze te ontvangen. En de Minister is dan ook persoonlijk daar verschenen, om den heer De Wijs die overdracht te vragen, nadat deze gezegd had, dat 't niet de heer De Wijs was, die weigerde, maar wel de wethouder van 's-Gravenhage, die meende zjjn ambt zoo hoog te moeten honden, dat hij geen tnsschenpersoon, al was dit ook een hoofdamb tenaar, hierbij kon toelaten. Huwelijk der Koningin. Het huldebljjkderAmsterdamsche vrouwen. Onder voorzitterschap van Mevrouw Yening Mei- neszden Tex is indertjjd een dames-comité gevormd, dat aan H. M. de Koningin, bij het aanstaande bezoek aan de hoofdstad, een huldeblijk zal aanbieden nit naam van de Amsterdamsche vrouwen. Het bestaat nit een verguld ameublement in den stijl Louis XIV en omvat 6 fauteuils, een canapé, 4 tabou- retton en 3 trépieds. Het bijzondere van het geschenk ligt in den arbeid, welke er aan wordt besteed door tal van vrouwen en meisjes. Het patroon is door een zelfde band geschilderd op allo stukken en vertoont eene op 'n voetstuk geplaatste vaas, waarin bloemen die in deu stijl Louis XIV passen, tulpen, anjelieren en rozen. Achter de vaas vertoonen ziek een paar kolommen \an eeu antiek tempeltje in tinten van rose, de lucht van den achtergrond in zacht blauwen tint. Daaromheen ligt een breede vierkante rand van arabesken in verschillende tinten van goud, ingevnid met zwart, de geheele veidere fond is goyuld in één tint van grijsblauw. Uit het talrijke dames comité hebben zich een zestal meer in bet bijzonder met de leiding van het werk belast. Zoo wordt aan de groote sopha door 6 tot 8 dames tegelijk gewerkt. Do werksters zjjn gekozen nit allo standen. Tegeljjk met het geschenk zal aau H. M. de Koningin een album worden aangeboden, waarin de namen van allen die aan het borduurwerk hebben meegewerkt. (N. v. d. D.) Te Bruinlsse (Zeeland) heeft de geneesheer A. J. de K. zjjne echtgeroote doodgeschoten. De echtelieden hadden herhaaldelijk onaangenaamheden. Toen hij zijn geweer op haar afschoot, meende hij dat het met losse patronen geladen was. Zoodra hij het tegen deel bemerkte, heeft hij de wond verbonden, doch het was te laat. De mare van het drama wekte groote deelneming in het dorp, te meer omdat de K. een algemeen geacht man was, van wien men alleen wist, dat bij een zeer driftig en opvliegend karakter had. Me woelingen In Spanje. SANTANDER. 13 Febr. Gisteravond had hier een groote betooging plaats. Talrijke groepen wierpen met steenen naar de redactie-bureelen van het katholieke blad Atalaga", roepende »Weg met de Jezuïeten De betoogers slaagden erin de poort van een monni kenklooster open te loopcn, zij wierpen de meubels op een hoop en staken dien in brand. Het klooster werd eveneens in brand gestoken. De monniken waren verschrikt gevlucht. Andere troepen wierpen met steenen naar de monni kenkloosters en bet paleis van den aartsbisschop. De gendarmen chargeerden de betoogers. DURBAN, 13 Eebruari. Enkele Bosren trekken rond tusecbeu Standerton en Greylicgsstad en richten van tijd tot tjjd schade aan den spoorweg, maar onthouden zich van vechten. Generaal French viel verleden week met succes hot Boeronlager te Ermolo aaa men zegt, dat 40 mau van den vijand zjjn gesneuveld, tweehonderd gevaagen geno men en veel vee is buitgemaakt. Het bljjkt, dat de Boe reu het vee vau het Boschveld hadden bijeengebracht in het lager maar generaal JPronch rukte hun te snol voorwaarts. KAAPSTAD, 13 Februari. Met hst oog op de groote uitbreiding van typhus in gskwl Znid Atrik# Itobbnn de gemeentebesturen zi h tot d* regeeru^ g«ricst om uit breiding van hun sanitaire bevoegd*sd»a.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2