Openbare Verkooping Koemest gevraagd, CACAO CHOCOLADE SUIKERWERKEN Hypotheekbank Advertentièn. Openbare Aanbesteding. TWEEDE MEID Dadelijk gevraagd: te VEENDAM. 1). A. WISSELINK B U R G E R L IJ K E S T A N D. Het bouwen van een W00 N- en en PAKHUISa/d Jan Glijnisweg(gein, Heerhugowaard). Inmiddels uit de band te koop. r FABRIEKEN: Wf EM (Oesterreich Ung Volgens de toegepaste Groninger verordening is voor het oprichten of gebruiken van slachterijen, penzerijen, villergen en andore met name genoemde inrichtingen, aan gewezen het terreinwaarop geyestigd is het openbaar slachthuis en het slachten, enz. bniten dat terrein verboden. De Hooge Raad achtte deze bepaling in strijd met de hinderwet (art. 4, 2°), volgens welae de gemeentebesturen wel bevoegd zijn een plaats aan te wijzen voor bet op richten van slachterijen, enz., doch niet om te bepalen, dat uitsluitend in een bepaald in cam het gemeen telijk slachthuis moet worden geslacht. Dat in de verordening was aangewezen het terrein, waarop het open baar slachthuis staat, deed niets ter zake, daar dit "ge heele terrein tot het abattoir behoorde. Bovendien achtte de Hooge Raad het onaannemelijk, dat het ooit in de bedoeling van den wetgever kan hebben gelegen om al de in de verordening genoemde bedrijven op ééne plaats te doen uitoefenen. Hoofdzakelijk op deze gronden werd de delinquent van rechtsvervolging ontslagen. Slachthuis en hinderwet. Naar aanleiding der beslissing van den Hoogen Raad schrijft de »N. Gr. Ct.: De onderstelling is niet gewaagd, dat er binnenkort oen noodwet zal komen, die de Hinderwet zoodanig zal wijzigen, dat het mogelijk wordt, de slachters te nood zaken in het gemeentelijk slachthuis te slachten. Maar wat zullen de slagers in afwachtirg daarvan doen Zullen zij, voor zoover zij nog slachtplaatsen hebben, daar weer gaan slachten Het ligt voor de hand, dat de kantonrechter na deze uitspraak van den Hoogen Raad geen veroordeelend vonnis zal uitspreken bij een overtreding van de verordening op het slachten. Maar als zij weer in hunne slachtplaatsen gaan slachten, dan blijven zij toch onderworpen aan de verordening, betreffende de keuring van het vleesch, en nu is het toch duidelijk, dat de bestaande kourings-verordening, waarbij natuurlijk geen rekening is gehouden met de bo venbedoelde beslissing van den Hoogen Raad, in dat geval geen voldoende waarborgen oplevert voor de richtige keuring. Maar aangenomen eens, dat de Hinderwet niet ge wijzigd wordt, dan zal de gemeente nabij het openbaar slachthuis of in een andere street: gelegenheid moeten geven tot slachten. Eu dan zullen de slagers ieder af- zonderljjk of allen gezamenlijk een coöperatieve slacht plaats kunnen oprichten eu dus concurreeren met het gemeentelijk slachthuis. Welk slachthuis de slagers dan zullen prefereeren, is geen vraag. Helloo. Den 12 trad als spreker op in het de partement van het Nut de heer Schouten, van A 1 k- m a a r, een declamator, die nog niet lang van zich deed hooren, doch die reeds in den korten tijd van zijn op tieden zich zeer gunstig onderscheidde. De opkomst was, wegens het slechte weder, niet groot, doch de aanwezigen genoten van de schoone vertolking van ernst en lu.m. Oudcarspel. Wegens overlijden van den pen ningmeester van d- n polder Geestmerambacht (Oosterdyk en Moleugeersen), den beer K. Over, is door het dage lijks.h bestuur bet volgend drietal opgemaakt (alpha- betisch) G. Bos Wz., C. Brinkman en W. Kooijman. {Herplaatsing wegens misstelling Wleringerwaard. Wij hebben hier den leeuwerik niet gehoord, doch slechts gezien. Verleden week is hij opgemerkt op denzelfden dag, dat er een troep ganzen en enkele zwanen echte wintervertegenwoordigers boven ons vlogan. En deze week zat de lieve lentebode geheel verkleumd en versuft in eeu sneeuwig hoekje, dus juist niet geschikt om een hoopvol idee op te wekken van een spoedig einde van dezen streugen nawinter. Eono eigenaardige verschijning in dezen winter is eene soort ganzen geweest, die hier in ongeveer 30 jaar niet gezien, althans n'et geschoten is. Den naam er van kent men hier niet. Ze is minstens een derde kleiner dan de gewone grauwe gans en prachtig geteekend. Over den rug licht grijs met regelmatig zwart en wit er dwars overheen, nabij ze zijn alle ondermijnd, ze gaan alle haar onder gang te gemoet Nu zag en oordeelde men. Die oudernemingen werkten met hondeidduizenden met millioenen omdat men ze onvoorwaardelijk vertrouwde omdat haar steeds nieuwe gelden toestroomden zoodra de naam van Ronald aan 't hoofd daarvan stond. Thans nu het vertrouwen was geschonden, nu het geld ontbrak, bleek tevens, dat alles wankelde en op een zandgrond was gebouwd. Steinfeld viel het eersten daarop volgde alles. Het eene rukte het andere met zich mede en het publiek werd met een Boort- van ontzetting gewaar, hoe het oppervlakkig zoo schitterend gebouw van dien door zoovelen bewonderden en door zoovelen benijden rijkdom in puin stortte. Bin nen den tijd van een jaar had alles opgehouden te be staan was Felix Ronald failliet verklaard en dienden de schuldeischers hun vorderingen in. 't Was een sombere, stormachtige avond, laat in het najaar de lucht was bewolkt en koude regenvlagen vie len neer. In Rouald's woning was alles stil eu donher alleen in het uitgebouwde hoekvenster van de eerste verdieping schemerde licht achter de neergelaten gordijn. Ronald bevond zica alleen in zijn studeerkamer. Den volgenden dag moest hij het huis verlaten, dat hem niet meer toebehoordemoest hij als bedelaar van de puin- hoopen zijner eens zoo onmetelijke schatten alscheid nemen. Welnu hij kon Eur pa uen rug toekeer en eu in een ander werelddeel weer opnieuw beginnen. Dit had menig een gedaan die hier schipbreuk had geleden, en menig een had er ook weer bovenop gekomen. Daar ginds, .n Amerika of Australië, had men flinke, doortast judo men- schen noodig dé, ir offerde m;u de knappe lui niet op aan een »winkeiiersmoraal"En toch wus er iets gebrokens in den man die daar zoo neerslachtig ach terover in den stoel voor zijn schrijftafel leunde, eigenlijk van den avond atdat hij de woning van Marlow had verlaten om haar niet weer te betreden. Tot dusver had hot vuur van den strijd hem geholpen om niet allen moed te verliezen en het hoofd opgeheven te houden nu begaven hem zijn wil en zijn kracht. Hij had het onmogelijke beproefd om het onmogelijke te bereiken te vergeefs. (Wordt vervolgd.) zwarten staart, zwarte pooten, korten zwarten snavel en witte buik. Van den nek af is hij glanzend zwart tot aan de wangen en keel, die witachtig geel zijn. Voorzooverre ons bekend is, zijn er een vijftal van in Januari geschotenwellicht hebben ook andere jagers een dergelijk gelukje gehad. Een „Tehuis." Op het voorbeeld der homes", welke in Amerika jstaan en ook in Denemarken navolging hebben ge vonden, zal te Amsterdam, op de Keizersgracht 165, een Tehuis" geopend worden voor onderwijzeressen en andere studeerende vrouwen. Het gebouw biedt gelegenheid tot huisvesting van 14 of 15 personen. Voor de gemeen schappelijke maaltijden wordt een zaal ingericht, die des avonds voor studie zal bestemd zijn, waartoe de noodige hulpmiddelen (woordenboeken, atlassen, tijdschriften euz.) ter beschikking staan. Voorts komt er een ruime con versatie-zaal en restauratie, waar op nader te bepalen uren ook aan niet-inwonende dames toegang wordt ver leend. Ook wordt een telefoon aangebracht, tevens inter communaal. Enkele kamers blijven voor tijdelijke gasten voorbehouden. De verschillende ruimten worden met gas of electrisch verlicht. Door de in wonenden wordt f 30 of 50 per maand be taald, naar gelang der kamers en voor dit bedrag wordt behalve de kamer aan de dames voeding, licht en gebruik van studeer- en conversational, telephoon en baden ver strekt. Als directrice treedt op mej. G. E. Thieme, thans hoofd der kost- en dagsehool te Maarsen secretaresse der commissie van bestuur is mej. A. Dijk, Alexander- plein 7. Eene herinneringsmedaille. Naar »Het Vaderland" verneemt, zal op last van H. M. de Koningin een herinneringsmedaille aan haar huwelijksvoltrekking worden geslagen, bestemd om te worden geschonken aan hen, die tot den luister van dat feest in bjjzondere mate hebben bijgedragen, deleden der Koninklijke Hofhouding, de eerewacht, het uitvoerend comité der commissie voor de volkshulde en anderen, die aan de feesten en plechtigheden medewerking hebben verleend. Naar de Haagsche bladen meldden, heeft H. M. de Koningin f 2000 voor de algemeene armen der stad ge schonken. Den 7 werden in Den Haag voor de Koningin 2116 telegrammen ontvangen. Op Het Loo duurde de stroom voort. Alle telegrammen zijn telegrapbisch beantwoord. Tijdens de Koninginnefeesten liep in de residentie het gerucht, dat daar uit Brussel was aangekomen de anar chist Paul Marie Bertel. Aan het »Dbl. v. N.-Br." wordt gemeld, dat, behalve Bertel, nog meer anarchisten tijdens de feestweek in de Hofstad zijn geweest Maar er was tevens een internationale veiligheidspolitie op dj been, die eiken stap van die heeren yestrengelijk bewaakte. Zij stond onder bevel van de heeren Flood, hoofdcommissaris te Londen, Hennion, boofdrechercheui te Berlijn, Potentier en Puqnelet, hoofd commissarissen te Parijs, Bijzonderheden lieten deze heeren van hunne geheimzinnige zending natuurlijk niet uit. Oudkarspel. Getrouwd. 3 Jan. Jan Hink en Antje Kroon. 10 D. Slot en Trijntje Liefhebber. Geboren. 19 Jan. Hillegonda, d. van Albert Zeeman en Trijntje Berkhout. 26 Dirk, z. van A. de Jager en IJtje Bakker. Overleden. 26 Jan. Trijntje Timmerman, 90 j. Moordscharwaude. 131 Januari. Ondertrouwd en Getrouwd. K. Bood, wednr. van Griet Kist en Gerritje de Vries. Geboren. Baafje, d. van Evert Batten en Antje Vos. Maria, d. van IJ f de Lange en Anna Kos. Cornelis, z. van Wouter Kuiper en Grietje Steen. Cornelis, z. van A. van Nienes en Brechtje Visser. Hecrhugo waard. Ondertrouwd. 30 Jan. Olef Schuifel en Maartje Heertjes. Getrouwd. 8 Jan. Gerrit Zwaan en Cornelisje Bijvoet. 13 Jan Bakker en Grietje Brouwer. Geboren. 1 Jan. Trijntje, d. van Pieter Knip en Trijntje Boelens. 8 Simon, z. van Klaas van Langen en Maartje Limmen. Maria, d. van Klaas Kruijer en Aaltje Boots. Koosje, d. van Cornelis Zuurbier en Marijtje Langedijk. Jan, z. van Cornelis Beers en Marjjtje Rood. Petrus, z. van Jan Does en Anna Zijp. Neeltje, d. van Cornelis Stam en Neeltje Blom. Geertje, d. van Tennis Appel en Wijntje Stiijbis. Aaltje, d. van Dirk Wijnker eu Anna Dekker. Nicolaas, z. van Klaas Kieft en Trijntje Klei- broek. Overleden. 14 Jan. Pieter, z. van Pieter Groeneveld en Neeltje Quant, 14 m. 26 Anna, d. van Gerrit Stoop en Ida Appelman, 7 m_ 9 10 12 17 20 22 25 Door den Bouwkundige Am. VIS, te Oudkarspel, zal, namens den heer C. ZWAAN te Heerhugowaard in het koffiehuis van den heer Jb. GROOT, a/d Rustenburger- weg, op Donderdag21 Februari i901 des na middags 3 uur, worden aanbesteed j Bestek en teekening liggen in voornoemd koffiehuis tor inzage. in het »Café Central" van den heer J. COSTER, te ALK MAAR, vip Donderdagen 28 Februari 1901, bij opbod, en 7 Maart 1901, bij afslag, telkens des avonds 7 uur, ten overstaan van den notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, van: het Woon- en Winkelhuls en Frf, zeer gunstig gelegen aan het Payglop, te Alkmaar, groot 1 are 10 cent., te aanvaarden 1 Mei 1901 en eigendom van den heer J. L. TRIJBETZ. Inlichtingen geven de makelaar J. P. WAGENAAR, te Alkmaar, en voorn, notaris. Mevrouw G. RIPPING, Kennemerstraatweg 21, vraagt met 1 Mei a.s., eene bekwame niet beneden 23 jaar, goed kunnende tafeldienen, naaien, mazen en stoppen. Zonder uitstekende getuigen persoonlijke aanmelding onnoodig. Voor een JüFFR. kost, Inw. en kam., omtr. station Alkm. Br. fr. ond. opg. v. pr. lett. A. bkh. FARDON, P. C. Hooltstr. 69Amst. per kubieke meter of per kruiwagen, liefst franco station Uitgeest. Hoeveelheid pry s en waar gelegen ingewacht letter H. bureau dezer Courant. •^—CtDCra. Groote voorraad, BOOMENHEESTERS en PLANTEN. Zéér billijke prijzen Te spreken des Za terdags te 12 uur, in de Jager", te Alkmaar. niEDERbAKUiCHE Opgericht 1890. Kapitaal f 2.000.000 Keplaatst l.OOO.OOO Kestort 200.800 Deserves Ï3.36J.3Ï Uitstaand bedrag op 31 December 1900 9.1F8.961.485 Verstrekt GELDEN op eerste Hypotheek tegen matige rente, en geeft l0/o en 3i °/0 pandbrieven nit. Inlichtingen te bekomen bij In Effectente Alkmaar. Druk v. Herms. Coster en Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6