ZUID-AFRIKAAJVSCHË REPUBLIEKEN. Monderd en derde jaargang» 1901. ZONDAG 17 FEBRUARI. AMAJUBA - COLLECTE, Buitenland Laatste Berichten. Nederland. I)e Oorlog in Zuid-Afrika. NO. 21. Kerete blad. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOj franco door het geheele rijk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. telefoonnummer 3. Prfls der gewone advertentlen s Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. op WOENSDAG, 27 FEBRAURI 1901 («aet genieten bussen). De hartroerende berichten, die ons bereiken omtrent den nood der uit hare verbrande huizen verdreven vrouwen en kinderen der Zuid-Alrikaansche Republieken, en het beroep, dat de vrouwen uit de Kaap-Kolonie op haie zusters in Europa en Amerika doen om haar bij te staan in het lenigen van den grooten nood, heeft hier te lande het plan doen opvatten zich te wenden tot de Nederlandsche vrouwen en kinderen. Het komt het daartoe te 's-Hage gevormde damescomité wenscheljjk voor en het meest tot het doel leidend om den voor de Boeren zoo gewichtigen dag den Amajubadag 27 Februari, den dag van hun groote zegepraal in 1881, maar tevens van hun grooten rouw, de overgave van Cronjé in 1900, te bestemmen voor ééne groote nationale collecte het geheele land door. Het wendde zich daartoe tot alle Burgemeestersvrouwen in den lande en riep hare hulp in om in iedere gemeente een comité samen te stellen, dat maatregelen neemt opdat den 27 Februari op de meest prac- tische en tevens de minst kostbare wijze huis aan huis gecollecteerd worde, en dus ieder, rijk en arm, in staat gesteld zij, iets, hetzij luttel of veel, tot hulp der van alles beroofden bij te dragen. Naar aanleiding van deze uitnoodiging verzocht Mevrouw RIPPING BUNNIK het Alkmaarsclte Transvaal-comiténogmaals een poging te wagen, tot het verkrijgen van geldeiijken steun. Gedachtig aan de welwillende hulp en ruime bijdragen, die ondergeteekenden verleden jaar mochten ontvangen, komen zij opnieuw met vrijmoedigheid tot Alkmaar's burgerij, overtuigd van de warme sympathie voor het lot van de Boeren en van hunne arme verdrukte vrouwen en kinderen. Het plan is daartoe op Amajubadag, 27 Februari, met welwillende medewerking van eenige andere dames, langs de huizen eene collecte te houden, met gesloten bussen. Het Comité, A. BUEKERS—Lingbeek. A. J. DE LANGEde Lange. H. A. SIEBERT COSTER. J. COHEN STUART. |P|p° Men kan zijne gave ook zenden aan Mevrouw WASZKLEWICZ, Stationsweg 83, 's Hage die in der »,r„p CHARTA. Voorloopig ziet het er nog niet naar uit, dat de schuldige mandarijnen en andere hooggeplaatste Chineezen do hnn opgelegde doodstraf zullen ondergaan. De Chineesche Regeering heeft wel is waar geen bezwaar, om zoo al niet het vonnis te voltrekken, dan toch deze schuldigen te gelasten zich naar 's lands wijs te .zelf moorden'', maar de aldus uitgenoodigden hebben niet den minsten zin, aan dat bevel gehoor te geven. Een drietal hunner heelt althans reeds aan de Regeering kennis ge- geveD, dat zij geen termen vinden zich het leven te benemen. Het einde der vredesonderhandelingen is dns nog even ver als ooit. DUITSCHEiARTli. Het Bismarck-gedenkteeken, dat voor het Rijksdaggebonw te Berljjn zal verrijzen, wordt denkelyk op 10 Mei, den gedenkdag van den vrede van Frankfort, onthuld. MRTGBIiARI». Koning Edward heelt het parlement geopend in de door hem zelf uitgesproken troonrede zegt hij o. a. »De oorlog in Zuid-Afrika is nog niet geheel geëindigd, doeh de hoofdsteden van dan vijand en zijn voornaamste commnnicatieljjnen bevinden zich in ons bezit. Maat regelen zijn genomen, waarvan ik hoop, dat zij mjjn troepen znllen veroorloven, met succes de krijgsmacht te bestrijden welke zich nog altijd tegen hen verzetten. Ik betreur levendig de verliezen aan levens, en de schatkistuitgaven noodzakelijk gemaakt door de onnoadige guerilla wolke wordt volgehouden door de Boerenaanhangers in het gebied der twee republieken. Hun onderwerping in een naaste toekomst is mede te wenschen in hun eigen belang, wijl, totdat zulks zal zijn geschied, het mij onmogelijk zal zijn, in die koloniën instellingen tot stand te brengen, welke gelijke rechten znllen verzekeren aan alle blanke inwoners, en bescherming en gerechtigheid aan de inlandsche be volking." In het vervolg van do redevoering van den Koning wordt een toespeling gemaakt op China, waarin gezegd wordt dat de onderhandelingen worden voortgezet wat betreft de wijze, waarop China gevolg moet geven aan de voorwaarden die het heelt aangenomen. Bij de daarnavolgende beraadslaging over het adres van antwoord zeide lord Salisbury in antwoord op decritiek van lord Kimberley, dat het onredelijk is te meenen, dat er iets ODgewoous is in den langen dnur van den veld tocht in Zuid-Afrika. Indien de weerstand aanhoudend en hardnekkig wordt voortgezel, zullen nog vele maanden moeten verloopeu, voordat de rast volkomen hersteld is, maar er is geen grond voor vrees. Indien aan den vijand eenige onafhankelijkheid zou worden gelaten, zon dit een langdurige voortzetting van den oorlog noodig maken. Tenzij wij meester zijn van het land is er geen hoop op een blijvenden vrede. Het eerste doel, dat de vijand zon nastreven, indien hem eenige macht werd gelaten, zon zijn het bijeenbrengen van een nieuwe strijdmacht en nieuwe wapenen, voor een hernieuwden aauval. Indien Engeland er niet voor zorgt, dat zijn pogingen leiden tot de eindelijke over winning, dan zon het feitelijk voor het oog der wereld verklaren, dat de Engelsche grenzen vrijelijk op de meest beleedigende wijze mogen worden geschonden, want dat het toch niet bij machte is om tegenstand te bieden. Het Adres van Antwoord word aangenomen. Het is dns duidelijk, dat Chamberlain's staatkunde gevolgd zal worden. SPAWJKl. De toestand zoowel te Madrid als in de provinciesteden wordt ernstiger. Overal vallen op stootjes voor en is de militaire macht noodig om ver woestingen, geweldplegingen en betoogingen te verhinderen. Generaal Weyler de bekende Alva van Cuba, die met het opperbevel in deze belast is, heeft een zeer kras manifest doen pnblieeeren; als oproermaker zal voor den krijgsraad worden gebracht wie berichten verspreidt welke als voorwendsel kunnen worden geer nikt om de orde te verstoren. ZilTIU-AFRIKA. Kitchener seint den 14 uit Pretoria: .Generaal French die zich 25 mijlen ten zuidoosten van Ermelo bevindt, meldt, dat een groote Boereumacht opgejaagd is naar Piet Retief. Hunue pogingen om terng te trekken worden tot nog toe belemmerd. De cavalerie chargeerde op de Boeren die 5 dooden en 6 gewonden op het slagveld achterlieten; tien man werden gevangen genomen; tevens werden een groot aantal wa gens, karren en vee buit gemaakt. Aan Engelsche zijde werden één man gedood en 5 gewond." Dit voor de Engelschen gunstige bericht moet blijk baar dienen om de pil te vergalden dat de gevreesde De Wet nn ten laatste toch in de Kaapkolonie is ge vallen. Bij Philipstown is een schermntseling geweest vvaaromtrent de berichten nog zoozeer uiteenloopen dat het nog niet te zeggen isaan welke zijde het voordeel bleet. Uit Kaapstad wordt van den 14 geseind »De bacterioloog der regeering heeft den bacillus der builenpest ontdekt bij patiënten en verklaart dat onge twijfeld de builenpest is uitgebroken. In het hospitaal zijn twaalf patiënten opgenomen die zeker met builen pest besmet zijn twee zyu er overleden, beiden kaffers; er is in het hospitaal slechts één blanke die aan de ziekte lijdt. KAAPSTAD, 15 Febr. Generaal Sinith-Dorrien heeft Amsterdam (in het Oosten van Transvaal) bezet. Me Congo-Staat. BRUSSEL, 15 Febr. De minister-president graaf, de Smet de Naeyer, las heden in de Kamer eene verklaring voor, luidende: De conventie, den 3en Juli 1890 gesloten tnsschen België en den Onafbankelijken Congo-Staat, loopt 18 Febr. a.s. af. Ik ben gemachtigd te verklaren dat de Regeering van den Onafhankelijken Congo-Staat er in toegestemd heeft, om de beslissing over het al of niet annexeeren van den Congo-Staat door België uit te stellen totdat de Kamers weer bijeenkomen na Paschen. De onlusten in Spanje. MADRID, 15 Febr. De Regeering gelooft dat op het einde der week de normale toestand zal hersteld zijn en zal dan aan de Koningin-Regentes de quaestie van ver trouwen stellen. Me quaestie Pott. LISSABON, 15 Febr. De Nederlandsche Regeering heeft aan Portugal verlof gevraagd voor Pott, om naar Loren^ Marquez terng te kieren als gewoon particulier, zich onderwerpende aan de wetten des lands. De Portugeesche Regeering had Pott volstrekt niet ver- bannen als gewoon particulier en zal tegen zijn verblijf geen bezwaren maken als hij zich aan da wetten houdt. Oterleek. Den 14 woadde tnsschen 12 en 1 een geweldige sneeuwstorm. De molens liepen met volle zeilen. De molenaars konden met den besten wil niet verhoeden, dat aan de zeilen en hekken schade werd be rokkend, want de wind liep plotseling van Zuid-West buitenom naar Noord-Oost, zoodat de storm achter de zeilen sloeg. Zondag, den 17, znllen de heeren J. Olie en P. Smo- renberg, die 9 maanden den oorlog in Transvaal aan de zijde der Boeren medemaakten, in de herberg van Lan- gerijs eene lezing honden over de door hen bijgewoonde veldslagen. RalJfelsen-banken. Scliagen. Den 14 werd in het Noordholl. Kof fiehuis alhier eene openbare bijeenkomst gehouden van wege Hollands Noorderkwartier, ter bespreking van het nat der Raiffeisen-banten. De heer Zuurbier opende met een enkel woord de niet drnk bezochte vergadering en gaf daarna hei woord aan dan heer van Benthem, hoofd der school te Wognum, ter inleiding van bovengenoemd onderwerp. In het begin zijner lezing gaf inleider te kennen dat door hem reeds jaren met aandacht gevolgd was de richting die het landbouw-crediet had genomen. Als voorstander der Raiffeisenbanken, die het »vereenigt u en beheert nw eigen geld in baar vaandel bad ge schreven achtte hij deze de meest gewenschte voor den landbouwenden stand. Er bestaan dan ook reeds in Belgie, Duitschland en Frankrijk meer dan 5000 dergelijke in stellingen in ons land ruim 80. Nadat inleider ge sproken had over bet z. i. minder voordeelige van par ticuliere bankinstellingen, en gezegd had dat de Raif- feisen banken geen katholieke instelling mochten genoemd worden, dat Raifïeisen zelf protestant waswerd door hem de inrichting van genoemde banken uiteengezet. Die banken dan beoogen dorpsgenooten gelegenheid te geven geld te deponeeren tegen matige rente; aan ver trouwbare loden tegen zoo laag mogelijke rente geld ter leen te verschaffen; het vormen van een fonds tot huip in moeielijke tijden. De leden zijn hoofdelijk aansprakelijk voor de geheele bank. De geheele administratie der bank staat,' door middel van den inspecteur, onder toezicht van de Centrale Bank te Utrecht, die een band vormt tnsschen de aangeslot n banken. De Centrale Bank staat weer ouder controle der regeering, die subsidie verleent en aan het geheel en bij de oprichting der afzonderlijke banken n.l. f 175 oprichtingskosten. Het bestuur bestaat meestal uit 3 personen en een kassier, die alleen salaris geniet. Boven het bestuur staat weer een raad van toezicht van 3 personen, zonder wiens toestemming geene gelden uitgeleend of andere zaken kunnen worden gedreven. De Centrale Bank, gevestigd te Utrecht helpt banken die tekort gold mochten bobben en neemt gelden van banken op, die te veel hebben. Tegen 41/s °/0 verstrekt de bank thans geld aan hare leden, terwijl bij de Centrale Bank gelden gedeponeerd kunnen worden tegen eene rente van 3'/4 °/0. Het doel der Raiffeisenbanken, om op goedkoope en gemakkelijke wijze in do behoefte aan landbouw-crediet te voorzien, wordt dan ook uitstekend bereikt. Goedkoop vooral d&ürom, omdat niet winstbejag, maar onderlinge belanglooze hnlp op den voorgrond staat en deze banken om zoo te zeggen geen exploitatie kosten hebben. Do heer Van Bonthem eindigt zijne belangrijke lezing met den wensch dat men algemeen de Raiffeisenbanken helpen zon in haar streven. De heer Zaalbier dankte den heer van Benthem voor zjjne inleiding en niemand het woord verlangende sloot hij de bijeenkomst met de mededeeliug dat hij gaarne bereid was evenals de andere daarvoor aangewezen leden van Hollands Noorderkwartierinlichtingen te geven aan hen die ergens eene Raifïeisen bank wenschen op te richten. - Schagen. Den 1 April zal de heer Ph. de Heer alhier zijne betrekking als gemeente-ontvanger neerleggen. Zijne laatste ziekte, waarvan hij gelukkig geheel is ge nezen, heeft hem dat besluit doen nem n. Den volijveri- gen nauwkeurigen administrateur, waaraan de gemeente veel heeft te danken, wachte nog een reeks van gezonde, gelukkige dagen zeer zeker verdiend na een welbesteed, werkzaam leven.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1