KLATERGOUD, No. 22. Honderd en derde jaargang. 1901. WOENSDAG 20 FEBRUARI. Buitenland. FEUILLETON. Laatste Berichten. Ne de r 1 a n d. De Cliinecsche quaestie. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Aleuüi t O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. PrUs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Volefoonnammer t Bevolking. Onderstaande persoon wordt in zijn belang dringend uitgenoodigd zich aantemelden ter gemeente-secretarie (Afd. Bevolking) Hendrik JfKetselaar, laatste woon plaats Zuid en Noordsehermer. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPINGVoorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. ©HI1VA. Volgens telegrammen uit Peking ontvangen, moet generaal Waldersee gelast hebben alles gereed te maken voor een expeditie der verbonden troepen om binnen veertien dagen voor minstens 80 dagen het veld te kiezen. Naar gemeld wordt, heeft graaf Waldersee het com mando over die expeditie aangeboden aan den Engelschen generaal Gaselee, en bij ontstentenis van dezen aan den Franschen generaal Voyron. Waarschijnlijk zal Gaselee, ten gevolge van zijn jongste ziekte, het aanbod moeten afwijzen. De »Kölnische Zeitung" voegt hieraan toe, dat het Duitsche commissariaat last gaf binnen 18 dagen duizend transportwagens gereed te houden voor een voorjaars expeditie. Naar het schijnt hebben al deze bevelen voor namelijk ten doel bij de Chineezen een heilzamen schrik te doen ontstaan. DUITSCHIiAHTD. Den 15 had de derde lezing plaats van het wetsontwerp betreffende de aanvullingskredieten voor de expeditie naar China. Den socialistisohen afge vaardigde Bebel, die de houding der Duitsche troepen en de wijze van oorlogvoeren afkeurde, antwoordde de minister van oorlog dat men graaf Waldersee dankbaar moest zijn dat hij het ambt van opperbevelhebber had aan vaard. Graaf Waldersee had verklaard dat de wijze van oorlogvoeren in het eerst onder den indruk van de vele door de Chineezen bedreven gruwelen wel wreeder was geweest dan in Europa gebruikelijk was. Tegenover de gevangen genomen Boksers die zonder uitzondering roofden, moordden en brandstichten, werd justitieel opgetreden. De geregelde troepen werden, wanneer zij zich overgaven, ontwapend en niteengejaagd. In Engelsche en Fransche berichten worden de tucht en de correcte houding van de Dnitsche troepen erkend. Ten slotte werd het ontwerp in derde lezing aange nomen. SPABfJUH. Dank zij de uiterst strenge censuur weet men absoluut niets omtrent de mate van rust of onrast in de verschillende oproerige steden gedurende de laatste dagen. De minister heeft schorsing der telephonische gemeen schap tnsschen de verschillende steden bevolen. De militaire overheid ziet niet alleen scherp toe op de dag bladen doch past ook de censuur op de schouwburgen streng toe. Ook de regeeringsbladen en zelfs de uit het ministerie van binnenlandsche zaken herkomstige berichten zijn aan de censuur onderworpen. DOOK k. WEIIATIU. Vertaling van HERMIN A. 48) Ernst Raimar had zich te Berlijn metterwoon geves tigd, tot groot verdriet van de Heilsbergers. De geheele stad koesterde zich in zijn beroemdheid, en nn liet hij allen en alles in den steek! Zijn .Klatergoud", die kloeke aanval op den toen nog zoo alvermogenden Ronald, en zijn schitterende pleitrede in het daarop gevolgd proces hadden hem op eens aan zijn vergetelheid ontrukt en tot een alom bekend persoon gemaakt. De algemeene uiting van geestdrift en ingenomenheid was nog niet verstomd, toen een andere gebeurtenis hem wederom op den voorgrond plaatste de zelfbeschuldi ging van Ronald, die nog stervend de waarheid gehuldigd en bekend had, dat hij indertijd den diefstal dier depo- sitogelden pleegde. Zelis op den rand van het graf had dit hem zware zelfverloochening gekost, maar 't wischte de smet uit, die nog altijd op den naam en de eer van den overleden Raimar kleefde, en verdreef ook de don kere wolk, waaronder zijn zoon zoovele jaren gebukt had gegaan. Na kon Ernst de zoolang gekortwiekte vleugels uit slaan, en hjj deed dit zoo krachtig, dat men niet kon en wilde begrijpen, hoe zulk een talentvol man als hij zoo lang onopgemerkt was gebleven. Te Berlijn vond hij overal open deuren en 't was niet meer dan natuurlijk dat allen, die zijn vader gekend en onrechtvaardig beoor deeld hadden, de bankier Marlow aan het hoofd, nu diens zoon als 't ware daarvoor vergiffenis vroegen, door hem met de meeste voorkomendheid te behandelen. 't Was opmerkelijk, dat men hierbij eigenlijk alleen aan den oudsten broeder dacht. Max was toch ook nog op ®UID-AFRIKA. Een telegram van 16 dezer nit de Aar luidt »De Wet en Steyn zijn gistermorgen met een strijd macht van 2000 3000 man en twee kanonnen den spoorweg ten noorden van Houtkraal overgetrokken. De Engelsche bommen joegen den vjjand uiteen die zich niet van zijn kanonnen bediende. Een gepantserde trein opende het vuur met scheepsgeschut. De Engelschen slaagden er in zoo goed als het ge heele convooi van De Wet buit te maken daaronder begrepen 100,000 patronen en veel munitie voor snel- vuurgeschut. De Engelsche verliezen waren 3 gewonden." Naar bevestiging van dit bericht wordt reikhalzend uitgezien. Bevat het inderdaad de waarheiddan hebben de Britsche troepen voor het eerst sedert lang, een beslist succes behaald, doch lange ondervinding van de waarde der berichten uit Engelschen koker komende, geeft zeker recht en reden te vermoeden dat er veel verzwegen en véél verdraaid voorgesteld is. Klaarblijkelijk is het plan van De Wet om zich meester te maken van de Aaren zoo mogelijk den spoorweg ten zuiden van dezen spoorwegknoop af te snijden. De »Westm. Gazette" meentdat daarvoor twee colonnes in zuidelijke richting trekken, die zooveel mogelijk alle versterkte posten vermijdendoch zich meester maken van de plaatsen waar slechts een klein garnizoen is. Do Engelschen nemen naar het Engelsche blad ver neemt hiertegen voorzorgsmaatregelendoor zorg to dragen, dat zij hunne troepen snel op een gegeven punt kannen eoncentreeren. Het voortdurend rondtrekken van Boeren-oom mando's maakt het den vijand echter lastig dit plan op het juiste oogenblik te kunnen uitvoeren. Van den 15 seint men uit Kaapstad »Als gevolg van de schaarsche en o verdreven berichten over de pesthebben meer dan 1000 inlandsche dok werkers den arbeid neergelegd men gelooft echter dat zij indien de werkelijke staat van zaken zal worden blootgelegd tot den arbeid zullen terugkeeren. Het ontladen van schepen L achter tjjdelijk zeer vertraagd. Heden werden geen nieuwe gevallen van pest gemeld." PEKING, 18 Febr. Het corps diplomatique kwam hedenmorgen bijeen om het antwoord van China betref fende de bestraffing van schuldige ambtenaren te overwegen. De gezanten waren van oordeel dat het antwoord onbe vredigend is en besloten hun oorspronkelijke eischen te handhaven. De Vredesconferentie. ROME, 18 Febr. De Staatscourant bevat een Koninklijk beslnit, waarbij geheele en volledige uitvoering wordt ge geven aan de internationale acten van de Haagsche vredes conferentie. dit ondermaansehe en heette een aankomend talent, hoe wel men daarvan nog nooit iets ontdekte. Wel had hij na die onthulling zich de populariteit van zijn naam zooveel mogelijk ten nutte gemaakt en zijn studies overal tentoongesteld, want een groot schilderstuk was er ook nu nog niet uit zijn handen gekomen. Zijn werk werd doorgaans vriendelijk opgemerkt en welwillend besproken, juist omdat hij Raimar heettemaar blijvend was deze indruk niet in de groote en woelige hoofdstad, waar het eene belang steeds het andere verdrong. Ernst bleef nommer éen, omdat hij een man van beteekenis was en zijn betrekking eer aandeed. Max trad weer geheel op den achtergrond en had 't ondanks al zijn krampachtige pogingen ook nog altijd niet tot een rijk huwelijk, het doelwit van zijn streven, gebracht. Hij smachtte nog steeds naar een levensgezellin met het noodige verguldsel, die het wreede noodlot hem hardnekkig onthield. Gernsbach werd evenals vroeger door deu pachter bestaard en meestal was het heerenhuis gesloten en onbe woond, maar des te vroolijker ging 't er toe, als majoor Hartmut met vrouw en dochter hier zijn zomerkwartier betrok. Zijn verloftijd bracht hij altijd op het landgoed door, maar even stil en afgezonderd als de jonge weduwe hier gewoond had, zoo gastvrij en gezellig was 't daaren tegen thans op Gernsbach, wat de Heilsbergers wisten en hoogelijk waardeerden. Mevrouw Hartmut zat op het terras met den ouden heer Treuman, die nog altijd president van het Historisch Genootschap en medewerker aan den Wachttoren" was. Het twistgeschrijf met het Dagblad van Neustadt was evenwel gestaakt. »Een overwonnen vjjand moet men edelmoedig behandelen en Nenstadt beteekent niets meer 1" placht Trenman te zeggen. Deze edelmoedige gezindheid viel hem des te gemakkelijker, wijl de redacteur, die hem voor rfossiel" had uitgescholden, reeds lang met de noor derzon verhuisd en het blad bovendien zeer mak geworden was, sinds 't de belangen van Ronald niet meer behoefde voor te staan. Het bezoek van den ouden heer was ditmaal overigens niet toevallig. Men verwachtte dien dag op Gernsbach zijn President Kruger. Den 18 kwam een deputatie van het Transvaal- comité nit Liers in Belgie te Utrecht om president Krugor een ijzeren lauwerkrans te overhandigen. De deputatie bestond nit 38 personen. Het Utrechtsch studentencorps zal 21 Febr. pre sident Kruger een serenade brengen. Benoemingen. Benoemdtot kantonrechter te den Helder mr. F. W. Ter Spill, griffier bij het kantongerecht te Woerden. Tot Hoofdingelanden van het Waterschap »de Beemster" zijn benoemd de heeren H. Schmidt J. Kwadijk Jz. en W. Jongens. Voordracht ter benoeming van een penningmeester van den polder Geestmer-Ambacht de heerenG. Bos Wz., te OudorpC. Brinkmante NoordscharwondeW. Kooyman, te Koedijk. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melke- en kalvekoeien was op de jongste markten niet groot, en bijna klein te noemen. Het weder houdt menigen boer, die verkoopen wil, tegen om nu ter markt te gaan. De wegen zijn door de sneeuw slecht begaanbaar verscheidene stoombooten varen nog niet, zoodat het veevoer moeilijk is en duurder. De handel in dit vee is behoorlijk goed in de laatste dagen, zoodat de omzet niet te wenschen overlaat en op- koopers niet behoeven over te honden van de ter markt aangevoerde koeien. In kalvekoeien is de handel drnkker dan in melkvee. Vette koeien, met grooten aanvoer, minder druk, doch met vaste prijzen voor de eerste soort. In mindere soorten stugge handelj zoodat door opkoopers verloren werd. Stieren voor de slachtbank, met grooter aanvoer dan verleden week, matige handel. Vette kalveren vrij wel in één doen. Nuchtere kalveren met grooteren aanvoer, levendige handel met flinken omzet In schapen en lammeren stugge handel, met weinig omzet in alle soorten. Vette varkens zeer gewild, evenals biggen. Magere varkens gewild, evenals kleine biggen, die wel zoo duur betaald worden. De rijzing stond echter niet in verhouding met de betere vraag in vet goed. De aanvoer was 380 melk- en kalfkoeien, 220 vette koeien, 150 stieren, 0 pinken, 125 vette kalveren, 800 nuchtere kalveren, 700 schapen en lammeren, 80 vette varkens, 400 vette biggen, 130 magere varkens en 250 kleine biggen. De prjjzen zijn vette koeien le qualiteit 26J-29J-30 ct., 2e qualiteit 23—26 ct., 3e qualiteit 16—21 ct., stie ren 23—28i/2 ct., vette kalveren 30—42 ct., vette schapen 23-25-26 ct., vette varkens 1922 ct., Londensche biggen 1820 ct. per x/2 kilo. Melk- en kalvekoeien f 100-f 200, pinken f 50—f 80, nuchtere kalveren f 61l2—10, melkeschapen f 15—f 21, weideschapen t 16f 22, lammeren ff magere varkens f 30—50, kleine biggen f 1.10—f 1.30 per week. (N. v/d D.) BM— neet Ernst en zijne nicht Edith, »jaffronw Marlow van haarzelve", zooals hij nooit verzuimde er bij te voegen, daar ieder de beteekenis van dien naam in de financieele wereld kende. Zij kwamen van hun huweljjksreis. Wilma Hartmut was niets veranderd en nog altijd even tenger en bevallig, maar men kon haar aanzien, dat zjj zich nu volmaakt gelukkig voelde. Nu veVfoonde zich, ginds in de laan, de majoor te paard met Liesbet op een pony aan zijn zjjde. Zoodra zij het tweetal op het terras gewaar werden, kwamen zij over het weiland in vollen draf op hen toe. De blonde haren van het meisje fladderden in den wind, maar zij zat vast in het zadel en wist het kleine, vlugge dier goed in bedwang te honden. »Halt!" kommandeerde Hartmut, en op eens stonden de groote vos en de kleine pony zoo onbeweeglijk als muren. De majoor groette op militaire wijs, wat Liesbet met groote behendigheid nadeed, daarop stegen zij af, gaven de paarden aan den toegesnelden knecht over en stelde Hartmut zijn dochter zegevierend aan zijn gast voor. »Ze is een knappe meid!" zeide hij. »Ze rijdt albeter dan haar moeder. Angst of vrees kent ze nietdat gaat maar door dik en dan mijn dressuur." »Ja, zóo rijd ik altijd met papa 1" riep de nu twaalf jarige Liesbetblijkbaar geweldig trotsch op deze lof spraak. »Zag 't er niet prettig nit?" »Wel wat halsbrekend I" was het antwoord. Het kind lachte en nam eenige stukjes suiker van de theetafel om deze aan de paarden te voeren, maar dacht er niet aan de treden van de stoep te gebruiken. Zy ging schuin op de balnstrade zitten en liet zich toen met een koenen sprong naar beneden vallen wat haar een berisping»Maar, Liesbet 1" van hare moeder en een luid »Bravol" van haar vader op den hals haalde. »Daar zit kracht en leven in f' riep hij. »Zeg maar niets, Wilma Liesbet is een juweel!" »Maar veel te wild voor een meisje merkto Wilma aan. »En dat's jon schuld. Door haar zóo op te voeden als gij doet, maakt ge een volslagen jongen van haar." »Neen dat's jou schuld kwam Arnold hiertegen op. Waarom zijz go mij dien jongen schuldig gebleven

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1