Voor longlijders. Naar vernomen wordt, heeft de heer Langerhnizen aan de Vereeniging tot oprichting van een Amsterdamsch sanatorium voor longlijders zes hectaren grond afgestaan van zijn buitengoed Crailoo onder Huizen. West-Friesche Kanaalrereeniging. Te Schagen is den 14 onder leiding van den vice-voorzitter, den heer Jb. Zijp Hz., de jaar'ijksche al- gemeene vergadering gehouden van bovengenoemde ver eeniging. De heer Zijp opende de vergadering met een zeer waardeerend woord, gewijd aan de nagedachtenis van den heer Th. J. Waller, den onlangs overleden voor zitter der vereeniging. De door den penningmeester, den heer G. C. Hulst, gedane rekening over 1900, in ont vangst bedragende f 395.755, in uitgaaf f 40.63, sloot met een batig saldo van f 355,12s. De begrooting over het jaar 1901 bedroeg in ontvangst en uitgaaf de som van f 355,125. Overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek werden rekening en begrooting goedge keurd. Uit het door den secretaris, den heer T. Koomen Az., ingediend jaarverslag over 1900 bleek o. m. dat de pogingen door de vereeniging aangewend om '/s der kosten van den aanleg van een kanal van Stolpen SchagenKolhorn, ten bedrage van f 132000, bijeen te brengen, niet met den gewenschten uitslag werden be kroond. Door de verschillende gemeente-, polder- en bannebesturen werd eeD gezamenlijk bedrag toegezegd van f 90000. Het aantal leden bleef gelijk aan dat van het vorig jaar en bedraagt 98, waaronder 8 gemeenten, 1 banne en 3 corporatiën. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren D. Pijper, Hoogwoud, H. J. K. van der Steen, Spanbroek, en W. Koggeveen Cz. te Schagen werden herkozen, terwijl in de plaats van wijlen den heer Waller als bestuurslid en voorzitter werd ge kozen de heer J. Breebaart Kz., to Winkel. Bjj de daarna gevolgde gedachtenwisseling bleek de groote wensche- ljjkheid van de tot standkoming van bovengenoemde kanaalverbinding, die behalve het groot belang voor een zeer groot gedeelte der provincie Noordholland en de voornaamste handelsplaatsen aan het Noordhollanclsch kanaal en Amsterdam, eene uitmuntende waterverbinding zal zijn met het Noorhollandsch kanaal, wanneer eenmaal de drooglegging van den Wieringerpolder tot stand komt. Aan het bestuur werd opgedragen de noodige stappen te doen ter bevordering van de tot standkoming der kanaalverbinding Stolpen N. H. Kanaal Schagen Kolhorn (Zuiderzee). Botcrwet. Het bestuur der Vereeniging tot bestrijding van knoeierpen in den Boter- en Kaashandel zet in een adres aan den minister van binnenlandsehe zaken de wensche- lijkheid uiteen dat in de wet worde opgenomen een bepa ling, voorkomende in de boterwetten van Duitschland en België, die den fabrikanten van margarine de verplichting oplegt, de margarine te vermengen met een zeker percen tage sesamolie. Door deze vermenging met, of bijvoeging van sesamolie, is het mogeljjk iedere vervalsching van boter met margarine zeker te constateeren. Werd in de Nederlandsche boterwet deze bepaling eveneens opgenomen, dau zouden h. i. de voornaamste bezwaren in Engeland zijn opgeheven. Van Engelsehe zijde wordt verder gewezen op de wen- scbelijkheid om in onze wetgeving over te nemen art. 7 van »the sale of food and drugs bill" waarin wordt voorgeschreven dat iedere fabrikant van, of groothandelaar in margarine verplicht is een register te houden dat inhoud de hoeveelheid en de bestemming van elke zen ding margarine die afgeleverd wordtwelk register ten allen tijde door de beambten van het Ministerie van Landbouw kan worden ingezien. Ook dit acht adressante een goede maatregel. (Handelsblad). Boerenbond De op den Hoorn te Texel verleden jaar opgerichte Boerenbond tracht nu ook op de overige dorpen van 't eiland afdeelingen te vormen om daarna een Hoofdbestuur te verkiezen. Reeds is aan het hoofddorp, Den Burg, zulk eene afdeeling gevestigd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. Dros Az., H. W. Keesom en J. C. Roeper. IJltdeellng. De firma Wed. De Jonge te Amsterdam heeft het loffelijk voornemen opgevat ter gelegenheid van de feestviering bij de komst van H.M. de Koningin en Prins Hendrik tienduizend brooden beschikbaar te stellen voor de werklooze leden der verschillende Werklieden Vereenigingen en voor de bedeelden der Liefdadigheids vereenigingen, opdat niemand in die dagen met een leege maag behoeft leest te vieren. Lustrumfeesten te Utrecht. Omtrent de bij de a.s. lustrumfeesten te Utrecht te houden maskeradewordt medegedeeld dat thans definitief bepaald isdat deze zal voorstellen den in tocht van de deelnemers aan de kroning van Karei YII te Reims in 1429. De heer E. O. J. M. baron van Hoevell tot Westerflier en Wezeveld zal Karei VII voor- stellen. Deputatie van studenten. Naar de »Res.-Bode" verneemt, zal in de Goede Week een deputatie van R.-K. studenten van alle Uni versiteiten en van de Polytechnische school naar Rome Nu moet Liesbet mij daarvoor schadeloosstellen. En dus zijn wij nu allen bijeen om het jonge paar te ont vangen. Trek maar niet zoo'n plechtig gezicht oom Treuman we zijn geheel onder ons. Op de bruiloft had ge nog een erg respect voor de millionnaire.'' »Respect herhaalde Treuman min of meer belee- digd. »Op dat groote schitterende feestkon ik mijn nicht toch niet alleen aan de praat houden. Ik heb altijd veel met haar opgehad dat weet ge wel al van onze eerste ontmoeting op den Burgborg af." »Maar toen dacht gij in vollen ernstdat Max, die domme jongen, met haar zou gaan strijken riep de majoor lachend. »Die bekomt nu te Karlsbad wat van den schrik, 't Is galzucht, schrijft hij ten minste aan Ernst, die hem natuurlijk van reisgeld moest voorzien." »Dat heeft mijn man op zijn geweten,'' zeide Wilma verwijtend zich tot den notaris wendende. »Wij waren juist te Berlijn, toen Ernst zich engageerde en ontmoet ten Max op straat. En daar vertelde Arnold hem het groote nieuws zonder eenige verschooning Wordt vervolgd. vertrekken om den Paus hulde te brengen, naar aan leiding van het jubeljaar. Reeds meer dan drie weken klaagde het 3-jarig dochtertje van een arbeider in het Zeeuwsche dorp Zuld- dorpe over pijn in den neus, die even boven den rechter- neusvleugel gezwollen waskwam men er maar even aan, dan kermde het kind van pijn en de neus begon te bloeden. Eindelijk besloot men een geneesheer te raad plegen, en deze haalde uit den neus een beuken nootje, waarvan de zaadhuid reeds gebarsten was om te ontkiemen. Haringcarspel. De afdeeling van de Noordhol- landsche vereeniging vhet Witte Kruis" vergaderde den 15 in het lokaal van den heer S. Brommer. Slechts 11 leden waren tegenwoordig. De rekening over 1900 uitge bracht door den secr.-penningmeester werd goedgekeurd in ontvangst op f 377,23, in uitgaaf op f 353,51s, der halve met een batig saldo van f 23,71®. De begrooting over 1901, hierna aan de orde gesteld, werd goedgekeurd in ontvangst eu uitgaaf op f313,71®, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 3,71®. De secretaris bracht verslag uit van de afdeeling over 1900, waaruit bleek, dat het ledental, op 1 Januari 1900 bedragende 143, door overlijden en vertrek verminderde met 7 en in den loop van het jaar vermeerderde met 14, zoodat het le dental op 1 Januari 1901 bedroeg 150. Van het materiaal der Vereeniging werden uitgereikt aan 33 leden 71 stuks en aan 20 niet-leden 37 stuks. De heeren J. Swan, E, Meijer Drees en A. Blad werden herkozen, respectievelijk als voorzitter secr.-penningmeester en magazijnmeester terwijl in de plaats van de aftredende en niet herkiesbare bestuursleden, de heeren W. de Jongh, P. Raap, C. Klerk en J. Ploris werden gekozen de heeren N. de Waard J. Dam A. Smit en C. Helder. Brand. Den 17 brak te Zaandam brand uit in de stoom- houtzaagfabriek »De Onderneming", van de firma H. Simonsz en Zoon. De brand is vermoedelijk ontstaan in de machinekamer vandaar uit verspreidde het vuur zich in de zagerij. Toen de spuiten ter plaatse verschenen had de brand reeds een vrij grooten omvang. De spuiten moesten namelijk met vletten naar het terrein worden ge bracht of over in het water liggende balken worden getrok ken. Ook de gladheid van de wegen legde belemmering in den weg. De machine is geheel waardeloos geworden, ook de werktuigen voor de zagerij, voor zooverre die niet ver brand zijn. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Toen de brand uitbrak, was geen volk in de fabriek aan wezig de machine had den vorigen avond te half zeven gestopt. Op het terre'n van de fabriek en ook op het daaraan grenzende van de firma G. Kamphnys Zn. was een groote voorraad hout opgeslagen, die geheel gespaard bleef. Veeziekten. In de »St.-Ct." No. 40 is opgenomen een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland voorgekomen gedurende de maand Januari jl. Daaronder zijn vermeld als gevallen van mond- en klauwzeer In Noord-Brabant 65, bij 8 eigenaars in Geldorland 216, bij 21 eigenaars in Zuid-Holland 181, bij 9 eigenaars (waarvan 73 bij 2 eig. te Mijnsheerenland) in Aoord-Holland 19 bij 6 eig.in Zeeland 256 bij 6 eig. (waarvan 168 bij 1 eig. te Nieuw- en St. Joos- land)in Utrecht geenein Friesland 288, bij 14 eig. (waarvan 66 bij 3 eig. in Kollumerland, 80 bij 2 eig. in Leeuwarderadeel, 43 bij 1 eig. iu Oostdongera- deel, 38 bij 2 eig. in Tietjerksteradeel)in Overijsel 59 bij 5 eig.in Groningen 16 bij 4 eig.in Drente 4 bij 1 eig.en in Limburg 9 bij 1 eigenaar. Over het geheele Rijk alzoo 1113 gevallen bij 75 eige naars. Daarvan zijn 232 gevallen bij schapen en geiten en 47 gevallen bij varkens. Dr. Leyds bestolen. Uit 's-Gravenhage, te Brussel teruggekomen, had de Transvaalsche gezant zijne koffers in 't voorhuis zijner woning doen nederzetten. Eenige oogenblikken later bleek een valies met diplomatieke bescheiden verdwenen te zijn. Vermoedelijk hadden de dief of dieven zich doormiddel van valsche sleutels toegang verschaft. De ledige koffer is den volgenden morgen gevonden, dobberende op de wateren van 't kanaal van Charleroi, onder Cureghem. Volgers latere berichten was de aan dr. Leyds ont stolen koffer door zijne dochter uit Den Haag gezonden en bevatte linnengoed, kleederen en juweelen. Da uit het kanaal opgehaalde koffer hield nog slechts zakdoeken en een doos in met het opschriftPretoria. Transvaalsche uitgewekenen. De mailboot der Maatschappij »Zeeland" bracht den 16 te Vlissingen ruim twintig passagiers aan, die uit Transvaal waren geweken. Ontsnapte krijgsgevangenen. Vijf van Ceylon ontsnapte Bóeren-krijgsgevangenen, die thans de Russische grens hebben kunnen passeeren op reis naar Holland, zullen, naar men verneemt, het eerst naar Amsteidam vertrekken om van daar waarschijnlijk te Utrecht een bezoek te brengen aan president Kroger. Het polderwater in Noord Holland, boven het IJ, is zeer gestegen nu de dooi de massa's sneeuw smelten doet. De machines stoomen, de molens draaien, en de groote vergaarbak, de Schermerboezem, rijst dientenge volge. Doodgevroren. Den 15 is in de gemeente Raamsdonksveer een man gevonden, dood liggende tegen een mesthoop. De man was bevroren. Het is, naar men verneemt, een schipper uit 's-Gravemoer. Komende van Werkendam, waar zijn schuit lag, heeft hij zich onder den invloed van sterken drank waarschijnlijk te slapen gelegd en is zoo doodgevroren. Landverhuizers. In de laatste vijf jaren zijn ongeveer 5500 arbei ders uit Friesland uaar elders vertrokken, waarvan 70 pet. naar Duitschland. Beslikt door kolendamp. Te Amsterdam ïb een schuitenvoerder in het voor onder van zijn schuit dood gevonden, waarin hij zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te slapen had gelegd. Hij is daar hij het luik had gesloten en een kacheltje branden lietdoor kolendamp gestikt. De ongelukkige laat een vrouw met twee kinderen achter. Oudendijk. Toen den 3 de vrouw van J. K. in de meening verkeerde, dat de kachel was uitgegaan en die met petroleum trachtte aan te maken, sloeg de vlam van onder uitin hare kleeder6n. Brandende ijlde zjj naar buiten, om in het water redding te zoeken, maar vóór zij nog de sloot kon bereiken, viel zij in onmacht Op last van den geneesheer moest zij direct naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ten gevolge der vreeselijke brandwon den twijfelt men echter aan haar herstel. Te Berkhout zijn de veehouders onderling beslo ten eene kaasfabriek op te richten. Ook te ©rosthul- zen worden pogingen aangewend tot het oprichten eener kaasfabriek Barslngerhorn. Te Kolhorn ligt de Zuider zeehaven, ten derden male in dezen winter, dicht. De vuren worden nog niet ontstoken, hoewel de Zuiderzee hier geheel open is. Dit geschiedt eerst, wanneer schip pers en visschers de haven kunnen binnenloopen. In de polders Waard en G roet kan, wegens het winterweder, nog niets worden verrieht, en geraakt men met de landbouw werkzaamheden zeer ten achteren. Slaat het weder om, dan zijn hier geen handen genoeg, en moet men tot vreemde arbeiders zijn toevlucht nemen. De arbeiders hier, thans niets kunnende verrichten en waar van een aantal reeds bijna 3 maanden zonder verdienste, moeten dan een groot gedeelte van het werk aan anderen afstaan. Een betere arbeidsverdeeling is niet te vinden, maar eene huisindustrie in den winter, door ieder arbei der te verrichten, is hier eisch, een eiseh zóó dringend, dat eenige heeren in die richting werkzaam zijn, en iets hopen te vinden voor het volgend jaar. Klompen. Door den Bond van klompenmakers in Nederland, gevestigd te Apeldoorn, zal op nader te bepalen datum in de maand Juni te Apeldoorn, eene tentoonstelling worden gehouden van klompenklompengereedschap fournituren, enz. in den uitgebreidsten zin. Aan deze tentoonstelling kan ieder, ook winkeliers in klompen, deelnemen. Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den heer A. Koers, secretaris van den Bond te Apeldoorn. Akersloot. De raad dezer gemeente heeft met het oog op de wet op den leerplicht tot leden der com missie tot wering van schoolverzuim benoemdte Aker sloot de heeren Appelboom, Serne, Blokker en Van 't Hof en te Koo erpolder de heerenM. Slooten, H. Reyne, P. van der Oord en T. Groot. Westgraftdijk. Aan den heer R. K. Koppen alhier is, op zijn verzoek, door den raad der gemeente Graft eervol ontslag verleend als gemeente opzichter onder dankbetuiging voor de vele diensten der gemeente bewezen. Schoorl. De beide coinmis3iën tot wering van schoolverzuim voor de scholen te Schoorl en Groet bestaan uit de heeren H. Selhorst, J. van Essen en 0. Louwe Jr.P. Schipper, J. N. Kroon en J. Kooijman. Heerhugowaard. Do jagers L. de Vries en P. van Legen hebben weder een otter geschoten a&n den Oostdijk, waarvan de huid met de premie den jagers f 15.50 opbracht. Gelijk in meerandere plaatsen hebben de heeren Smoren- berg en Olie ook alhier, in de zaal van den heer Pijper, eene voordracht gehouden over de gebeurtenissen in Trans vaal, welke door een vrij groot aantal belangstellenden werd aangehoord. Op onderhoudende wijze verhaaldon de beide sprekers, die zelf gedurende negen maanden aan den oorlog hebben deelgenomen, van de grootere en kleinere gevechten, waarbij zij tegenwoordig waren, ook deelden ze ter loops verschillende bijzonderheden mede omtrent het leger der Boeren en hun manier van oorlogs voeren. Oterleek. Uit het jaarverslag der Spaarbankver- eeniging blijkt, dat het crediet op ultimo December 1900 bedroeg f 55221,16, en dat aan de deelhebbers f 48361.95 was verschuldigd, zoodat het batig saldo klom tot f 6859,21. In 290 inlagen werd f 12483,45 ingebracht en in 55 terugnamen f 5891,98® opgevraagd, alzoo f 6591,46® meer ingelegd dan terugbetaald. Aan rente werd bijge schreven f 1323,44. Aan het einde van het boekjaar waren 277 boekjes in omloop. Schagen. Den 27 gaf Schagen's mannenkoor »Euterpe", in het Noord-Hollandseh koffiehuis, alhier een concert met medewerking van de heeren Th. Denijs, baryton te Berlijn A. Kooger, pianist te Alkmaar en mej. O. de Vries te Schagen. De heer Denijs muntte vooral uit in de voordracht van »Verbeidend" van Pijzei en Vensterliedeke" van W. F. Nicolaï. Do heer Kooger begeleidde als gewoonlijk hoogst verdienstelijk, mej. De Vries. »Euterpe" was het gelukkigst in »Nimmer Nacht", van N. H.Aadriessen, en Jagerkoor", van W. Smits. Den 18 vergaderde alhier de boomenvereeniging voor het laatst. Besloten werd de vereeniging te ontbin den en de aanwezige gelden, f 15,11, af te dragen aan de onlangs opgerichte vereeniging Algemeen Belang". Het kort bestaan der vereeniging beeft tot resultaat ge had, dat de gemeente voortaan elk jaar f 150 zal beste den voor de aanplanting van boomen langs de wegen. Daarmee haar doel bereikt hebbende, kon de boomenver eeniging gerust heengaan in vrede. Haringcarspel. Den 28 vergaderde de raad dezer gemeenteen benoemde tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, voorK erkbuurt de heeren A. Blad, J. Weel en J. B. Boekei, voor Dirkshor n, de heeren E Meijer Drees, K. IJff en A. Hoogland, voor Waar land de heeren D. Plaatsman, J. Bakker en P. Noord- strand. De vaststelling van het reglement voor die com missies werd aangehouden. Tot leden van het stembu reau voor de a. s, verkiezing voor de Prov. Staten wer den, nevens den voorzitter, benoemd de heeren J. Schoorl en O. Groot. Het kohier van den hoofdei, omslag voor 1901 werd vastgesteld op f3314, De timmerlieden in deze gemeente besloten het loon met ingang van 1 Mai a.s. met 1 cent per uur te ver- hoogen en alzoo te brengen op 16 cent. Boon's geïllustreerd Magazijn. Verschenen is n°. 20 van dit populaire letterkundig tijdschriftdat goede lectuur brengt onder veler bereik de lijvige aflevering toch kost niet meer dan 35 cents. De inhoud van nr. 20 is Religieuss schilders. Sascha Schneider, door dr. W. Ha-

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2