DE LEVENSBRON. No. 26, Honderd en derde jaargang, 1901 V RIJ D A G 1 MAART. Stremming van verkeer. Buitenland. FEUILLETON. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. SOU II COURANT. Deze Oonrant wordt Dlnsdag-, Doaderd ag on Zaterdagaroad uitgegeven. Abonnementsprjs per 3 maanden voor Alkmaab f O,SO franco door het geheele rgk f 1, 3 Nummers f O,GO. Afzonderljjke nummers 3 ets. Telefoonnummer s 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaae brengen ter algemeene kennis, dat het verkeer te water in de Oudegracht, door vernieuwing der brng tegenover de Ridderstraat, tot nadere aankondiging zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 27 Febr. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. CHIAA. De Ohineesche Regeering is er ten slotte toch toe overgegaan haar beloften in vervalling te brengen. Uit Peking wordt geseind, dat den 26 de executie van twee hooggeplaatste leiders der Boksers aldaar heeft plaatsgehad spoedig zullen ook de anderen volgen, wier levens door de Verbonden Mogendheden zijn geeischt, Groote bezwaren echter verwacht men tegen de betaling der oorlogsschatting. Do rekeningen der Mogendheden voor schadeloosstelling en oorlogskosten vormen te zamen een bedrag, dat volgens den Engelschman Sir Robert Hart, den grootsten deskundige in Chineescbe zaken, door Onina met geen mogelijkheid zal kunnen worden betaald. Rustig is het intusschen nog op lange na niet. Graaf Waldersee seinde den 23sten uit Peking, dat als gevolg van den overlast, dien Dnitsche verkenners van Chineezen ondervonden, den 20sten een veldslag bij Koeang- Tsjang werd geleverd tnsschen de colonne Hofmeister en 3000 man geregelde Ohineesche troepen. De Dnitschers hadden een doode, twee ernstig en vijf lichtgewonden de Chineezen verloren 200 man en vijf vlaggen. Een andere colonne vond tegenstand op den Ant-Soe- ling, doch wist zich een weg door den pas te banen, waarbij een geniesoldaat sneuvelde en twee gewond werden. EMG KI. A HID. Het adres van antwoord op de troonrede is in het Lagerhuis met 297 tegen 78 stemmen aangenomen. De Ierscbe afgevaardigde Dillon had een amendement voorgesteld waarin hot verbranden van hoeven werd afgekeurd en waarin werd aangedrongen op het stellen van vredesvoorwaarden aan de Boeren die mannen van eer kunnen aanvaarden. De minister van oorlog, Brodrick antwoordde, dat uit een humauiteits-oogpunt deze oorlog een gunstige vergelijking zou kunnen doorstaan met eiken oorlog die ooit gevoerd werd. Hjj ontkende dat er een algemeene verwoesting van het land had plaats gehad. Het amendement-Dillon werd verworpen mot 243 tegen 91 stemmen. Van de 30,000 man versche troependie uit Engeland naar Zuid-Afrika zullen worden gezonden op verzoek van den opperbevelhebber in Znid-Afrikazijn tot heden eerst 3500 man verscheept. Het departement van oorlog deelt de Engelsche verliezen mede gedurende de operaties tegen De Wet het zijn 5 officieren en 41 man godood, 4 officieren en 108 man gewond. Onder de gesneuvelden komt com mandant Howard van bet Oanadeesche contingent voor. De eendaagsche verliezenljst van de colonne Methuen DOOB B. WEKHBR. Vertaling van HERMIN A. 2) Wezenlijk niet? Maar ge ziet er zoo tropisch nit en zeidet zoo even, dat men u op de afgelegenste panton van de wereld kon vinden. Waar zijt ge het laatst geweest, als ik vragen mag »In Amerika.'' »0, Amerika 1 Dat ken ik ook nog niet, maar hoop later stellig eens daarheen te gaan. Waart ge te New- JLork te Chicago »Zoo wat overal, het heele werelddeel door." »Dat moet allerinteressantst zijn geweest Dat hangt er van af," zeide Adlau droogjes. »'tKau soms ook naar en ongezellig zijn. Men mist daar dikwijls allerhande dingen, waaraan men als beschaaid Europeaan gewend is. Handschoenen bijvoorbeeld kan men noch bij het goudgraven in Galiiornië, noch in de Rancho's van Brazilië dragen." >Zeer onaangenaam maar toch wel interessant," oordeeldeWelborn, »die nauw sluitende gemsleeren hand schoenen droeg en den spottenden toon van den spreker niet eens opmerkte. Hij ging onvermoeid voort met vragen, tot Robert Adlau ongeduldig werd en zich van hem afmaakte. Hij richtte zich weer tot den heer Rotten- stein, zeggende: »Ik kom juist van den Rijn, ons gemeenschappelijk vaderland, en maak van deze gelegenheid gebruik mij als aanstaanden buurman aan u voor te stellen." »Als wat?" vroeg Rottenstein verbaasd. »Ik wist waarlijk niet was 16 dooden en 48 gewonden; van do andere colonnes l gedood en 10 gewond. Op 24 en 25 Febr. zijn 800 sterfgevallen te Bombay, in Engelsch-Indië, voorgekomen, waarvan 400 tengevolge van pest. ZUID-AFRIKA. Na de ongunstige berichten om - trent de verliezen door De Wet geleden in ons laatste nummer gemeld, zjjn er zeer weinig, en niets dan vage, elkaar vaak tegensprekende telegrammen ontvangen. Volgens het eene bericht heeft De Wet's macht zich geheel verspreid en opgelost en is het hem en Steyn den President van den Oranje-Vrijstaatgelakt de Oranje-rivier weder over te trekkenzoodat zj zich thansmaar zonder noemenswaardige troepen in den Vrijstaat zonden bevinden. Volgens andere telegrammen echter bevindt De Wet. zich nog steeds in de Kaapkolonie en zou hij naar Prieska, in het westen, trekken, onderweg aansluiting zoekende met de commando's van Hertzog en Kruitzinger. Zooveel is in elk geval zeker dat de geslepen Boerenbevelhebber wederom aan de 9 hem insluitende generaals is ontkomen. Opnieuw wordt door Engelsche bladen verluiddat Botha zou hebben aangeboden over overgave te onder handelen hij zou door French zoodanig in het nanw gedreven zijndat hem geen andere keus overbleef. Volgens de »Daily Mail" echter zou hij in deu rug van French staan tnsschen Ermelo en Middelburg. Ook omtrent Botha's positie valt dus niets met zekerheid te zeggen. Uit Lorenzo Marquez wordt van den 25 geseind »Het Portugeesche transportschip »Benguela" vertrekt morgen naar Lissabon met 633 Boeren-vlnchtelingen, die zich bij Komatiepoort aan de Portugeezen overgaven n September 1900. Het zijn allen ongehuwde mannen. Het transportschip »Zaire", dat ongeveer 6 Maart vertrekken zalzal de gehuwde mannen met hunne vrouwen en gezinnen overbrengen. Naar gemeld wordt, zou het onderhoud dezer Boeren, gedurende hun verblijfaan do Portugeesche Regeering 80 millioen Reis gekost hebben. Bes mensclien verbrand. Te Birmingham heeft een zeer hevige brand gewoed in een hnis, waarin een groot aantal meuschen woonden de meesten, in hun slaap gewekt, moesten uit de hooge verdiepingen met een sprong omlaag het leven redden vier bekwamen aldns ernstige verwondingen Toen de brand zelf geblnscht was, vond men de lijken van zes menschen, die in de vlammen waren omgekomen, Zonsverduistering. -Binnen eenige dagen vertrekken de hoogleeraren Nijland en Julins, van Utrecht, en de heer J. H. Wil- terdinck, lector aan de Universiteit te Leiden, afgevaar digden van de Kon. Akademie van Wetenschappen, om den 14 Maart te Genua scheep te gaan aan boord van de »Kotsingin Regentes" waarmede ook eenige En gelsche en Amerikaansche sterrokundigen meegaan en van daar de reis voort te zetten naar Padang. Aldaar zullen zij zich begeven naar de assistent-residentie Painau. Zij zullen daar een kamp oprichten, van waaruit de »Welnn, gij zijt de eigenaar van Lindenhof, naar ik vernomen heb »Ja, nu vijf jaar geleden, toen ik voor mijn betrekking bedankte, heb ik dat mooie landgoedje gekocht." „Dat hoorde ik toevallig, toen ik mijn koop heb geslo ten. Het grenst onmiddelijk aau de landerijen van Brankenberg." »Brankenberg Hebt gij dat gek De oude heer kon van verbazing nauwelijks het woord uitbrengen. 8Wel ja, gekocht," viel Adlau in. »Mjabeer van Brankenberg heeft alleen nog een kort uitstel gevraagd. Hij wil eerst in Neven bar het kasteel ontruimen en mij het landgoed overlaten, en daar ik ondertnsschen eigen lijk geen raad wist met mijn tijd, besloot ik mijn zuster eens op te zoeken, die tegenwoordig te Corfu woont, waar zij met onzen consul getrouwd is." Rottenstein keek den spreker nog altijd aan, alsof hij zijn eigen ooren niet kon gelooven, maar ook mevrouw van Wilkow, die tot dusver geen deel aan het gesprek had genomen en daarnaar nauweljks scheen te luisteren, werd opmerkzaam. Ook zij wierp den nieuwen grondeigenaar een uiterst verbaasden blik toe, maar zeide niets anders dan »Ja, wij hebben gehoord dat Meta getrouwd is. Hebt gij haar in lang niet gezien »ILet laatst nu twaali jaar geleden, toen ik Europa verliet." »Dat's een lange tijd >0 ja! Lang genoeg om in zijn eigen land vergeten te worden." Deze woorden klonken zoo bitter, alsof zij een geheime beteekenis haddeD. De jonge vrouw hief het hoofd op en scheen een driftig antwoord te willen geven, maar bedacht zich nog bj tijds. De afgematte en onverschillige uitdrukking van vroeger verschoen weer op haar gelaat en zj antwoordde met een licht schouderophalen »Dat vergeten is gewoonljk weerkeeiig. Maar ik vind 't kond hier boven en ga liever naar de kajuit. Gj blijft zeker nog op het dek, papa zonsverduistering op 18 Mei e.k., des middags te 12 uren, zal worden waargenomen. Vgftig kisten met instrumenten gaan mee. Er worden nog meer Engelsche en Amerikaansche ster- rekundigen in Indie verwacht om het merkwaardig schouwspel gade te slaan. Een Gorilla. Te Berlijn is thans een opgezette reuzen-gorilla te zien, die een jaar geleden in een achterhoek van Kameroen doodgeschoten werd. Het dier meet van de kruin tot de teenen 2.15 meter en tusschen de middelste vingertoppen 2 80 meter. Het gewicht bedroeg ongeveer 500 kilo. Het geraamte is eveneens ten toon gesteld en daarbij verzinkt een menschenskelet, dat er naast, staat in 't niet. LONDEN 27 Febr. Lord Kitchener seint uit Mid delburg van heden Het volgende is de aanvnllingsljst van hetgeen door French is buitgemaakt tot 25 dezer 1 negentienponder Kruppkanon, 1 houwitzer, 1 compleet Maxim-kanou,20,000 patronen voor kleine vuurwapens153 geweren, 388 paarden, 52 muilen, 834 trekossen, 5600 stuks vee, 9800 schapen, 287 wagens en karren. De Boeren hadden 4 dooden en 5 gewonden; 300 gaven zich over. Engelsche verliezen nihil. BRUSSEL, 27 Febr. Aan de »Petit Bleu" wordt uit Utrecht geseind President Kruger ontving heden een telegram uit Pre- toria, met het bericht van den dood van zijn schoonzoon Knsi Malan en van zjn kleinzoon, den veldkornet Piet Kruger, beiden gesneuveld in hot jongste gevecht in de bnurt van Rustenburg. Zij maakten deel uit van het com mando van generaal Delarey. Bankbetuiging van SI. ffl. diTMoöngïiu De directeur van het Kabinet der Koningin brengt in de »St.-Ct." van 26 Febr. ter algemeene kennis, dat hg van H. M. de Koningin een schrj ven heeft ontvangen van dezen inhoud »Het Loo, 23 Februari 1901. r 80l°genheid van Ons huwelj'k mocht Ik en Zjne Koninkljke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, zoowel uit het Vaderland als nit de overzeescbe bezittingen en van Nederlanders in het buiten land vertoevende, zoo tallooze gelukwenschen en blijken van gehechtheid en trouw ontvangen, dat het Mj tot Mjn groot leedwezen onmogeljk is geweest aan een ieder alzonderljk Mijnen dark te doen overbrengen. Ik verzoek U Hoogwelgeboren daarom, ook namens Zjne Koninkljke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Onze diepgevoelde erkentelijk heid te betuigen, aan allen die Mj en Zjne Koninkljke Hoogheid in deze dagen bljken hebben gegeven van hnnne liefde en gehechtheid en Onzen harteljksten dank over te brengen voor de gelukwenschen en huldebetuigingen, die Wj van alle zjden mochten ontvangen. De groote belangstelling, die Ik, ook nu bj' Mjn haweljk, van Mjn Volk weder mocht ondervinden, ver vult Mj met groote dankbaarheid. (get.) WILHELMINA." Zj knikte de heeren vluchtig toe en ging heen. Te gelijk scheen ook Welborn de lust te vergaan om op het dek te blijven. Ijlings greep hj den "verrekjker, dien de dame had laten liggen, en droeg haar dezen achterna. Het gesprek wilde echter niet recht meer vlotten tusschen de twee achterbljvenden, hoewel het terugzien na zulk een lang tijdsverloop toch stof genoeg daartoe opleverde. De oude heer kampte met een verlegenheid, die hem blijkbaar te machtig was, en Adlau staarde zwjgend en afgetrokken naar de zee. Plotseling hief hj' zich echter met een haastig gebaar op, alsof hj een drnk- kenden last van zich afwierp. »Mjnheer Rottenstein, waarom staan wj zoo stj'f tegenover elkaar Zjn wj dan geheel van elkander ver vreemd Toen gij mj herkeudet, merkte ik toch dat gj mj vrie idschappeljk gezind waart gebleven, en ik ben ook nog altijd de oude tegenover u." „Is 't waar, Robert riep Rottenstein, die hem nu voor de eerste maal weer vertrouwoljk bj' zjn naam noemde, »Dat doet mj' pleizier recht veel pleizier Ik heb altijd veel met je opgehad, maar ge waart toon zoo onhandelbaar, toen nu go weet wat ik bedoel. Nu is dat alles vergeten, hoop ik." Vergeten en begraven Ik had in de laatste twaalf jaren wal wat anders te doen dan onde herinneringen op te lakeien. En dus op de goede buurschap tusschen Lindenhof en Brankenberg 1" »Op onze goede buurschap 1" De oude heer drukte hartelijk de hem toegestoken hand; een steen was hem bljkbaar van het hart gevallen. Hj zette zich op een vouwstoel en begon gezellig te praten. »In de eerste plaats, hoe gaat 't je, Robert? Maar eigenlijk is die vraag overbodig Wie Brankenberg kan koopen, moet een rj'k man zijn." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1