Stadsberichten. n Hofberichten. Naar wij vernemen, moeten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik het voornemen hebben, na hnn bezoek aan Amsterdam een paar weken te vertoeven te Schwerin, om daarna hnn verblijf op Het Loo voort te zetten. (U. D.) Uitgeest. In den nacht van den 26 is de fabriek van den heer M. Roos eene prooi der vlammen geworden. Te 3 uren werd de brand opgemerkt door den kapitein S. der stoomboot, die te 4 nnr naar Pnrmerend zon ver trekken. Terstond werd alarm gemaakt, maar de fabriek stond reeds in lichte laaie bij de komst der brandweer, die alleen de belendende gebouwen wist te behouden Assurantie dekt de schade. Zaandam. Aan de hontzaagfabriek «Czaar Peter" van de firma P. de Lange Oz., is een der knechts, Simon Abbing, door bet omvallen van een stapel planken vor- pletterd geworden. De ongelukkige was terstond dood. Hg was 18 jaar en ongehuwd. Messengevecht. In de provincie Limburg springt men nn en dan met messen raar om. Herhaaldelijk wordt melding gemaakt van gevaarlijke messtekergen. Nn weder is den 23 te Helder in die provincie een arbeider nit Tegelen, die bij familie op bezoek geweest was, na een kleinen woorden twist, door zekeren Konings zoo hevig met een mes in den bnik gestoken, dat de ingewanden er uit puilden. In hopeloozen toestand werd hij bij zjjn familie gebracht de dader is gearresteerd. De gewonde is reeds overleden. Brutale Inbrekers. Dieven, die den 24 te Beek bij Nijmegen in de R. K. kerk en pastorie hebben ingebroken hebben op buitengewoon brutale wijze aldaar huisgehouden. In de zitkamer van den pastoor hebben zij alles onderstboven gehaald, den lessenaar opengebroken, alle papieren over den grond gesmeten en zich circa 40 gulden, een gouden horloge en eenige postzegels toegeëigend. Vervolgens heb ben zij zich te goed gedaan aan vleesch en brood met eenige fiesscben wijn, welke zij uit den kelder gehaald hebben. Behalve den hond hebben zij ook den papegaai gedood. Ook hebben zij de brutaliteit gehad, de mand van den hond boven uit de gang te halen en die met het, gedoodo dier er in, in de keuken te zetten. De dieven schijnen in alle kamers geweest te zijn, be halve op die, waar iemand sliep. Hiernit leidt men af, dat er wel iemand b(j moet geweest zijn, die eenigszins in de pastorie bekend was. In den laatsten tijd hebben vele vreemde werklieden in de kerk en pastorie gewerkt. De inbrekers hebben zich waarschijnlijk in de richting van Nijmegen verwijderd; achter de openbare school heeft men namelijk postzegels gevonden. De politie is ijverig in alle richtingen aan het zoeken en sommigen beweren, dat men reeds iets op het spoor is. Met zeker heid is daarvan echter nog niets bekend. (N. v. d. D.) Drie kinderen verdronken. Te Oestzaan zijn den 24, drie kinderen verdronken. Een viertal was op de z.g. Lijk met sleedjes aan het rijden, toen plotseling allen iu de diepte verdwenen. Een 12-jarige jongen snelde toe, doch raakto ook te water. De vader van een der kinderen slaagde er in twee der kleintjes te redden, doch de drie anderen verdronken jammerlijk. Na eenigen tjjd werden ze levenloos opge haald. Twee der verdronken kinderen zijn uit één gezin. Ontsporing. Den 26 is de stoomtram van Steenbergen naar Rozendaal ontspoord. Do machine viel van den hoogen dijk en ligt onderst boven in het water. De machinist en de stoker werden gered. De reizigers kregen geen letsel, doch hebben den weg naar Rozendaal te voet moeten afleggen. Wester-Blokker. Aan de spoorweghalte Blokker zal een los- en ladingsplaats voor goederen gemaakt worden, zoodat do vruchten in den oogsttijd dan niet meer naar Zwaag of Hoorn behoeven vervoerd te worden, om per spoor verder te gaan, iets, dat vooral den Ban gerd ten goede komt. De feesteu te Amsterdam. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij zal den 5 en 6 Maart tusschen Amsterdam en Haarlem 69, en in omgekeerde richting 55 treinen doen rijden, en daaron boven nog respectievelijk 5 en 12 te Haarlem doorgaande treinen. Het buurtverkeer is die dagen op de trajecten Amster dam-—Bloemendaal, AmsterdamZandvoort en Amsterdam Uitgeest niet van toepassing. De scheepvaart op het Spaarne zal den 5 en 6 Maart a. s., oponthoud ondervinden. De spoorbrug te Haarlem zal namelijk op die dagen slechts nu en dan enkele minuten geopend worden. Nederland en de Zuld-Afrlkaansche Republieken. Den 2 Maart e.k. zullen 3 pleegzusters naar Zuid- Afrika vertrekken via Sontham; ton, om in de vrouwen en kinderkampen te gaan werken. Haar voornemen is, om na den oorlog zich meer speciaal met de weezenver pleging bezig te houden. Van uit het buitenland, waar deze zending veel bijval vindt, worden veel kleederen en levensmiddelen mede gegeven. Amaj uba- collecte. Het hoofd-Amajuba-comité heeft in zijne jongste vergadering besloten de door de Amajubacollecteinkomende gelden, achtereenvolgens in wissels van 100 pond sterling, over te maken aan consnl-generaal De Waal te Kaapstad, om door dezen naar bevind van zaken, hetzij aan ds. Steytler, thesaurier van het Predikantsvrouwencomité, of aan mevr. KoopmansDe Wet te overhandigen, in dier voege dat het meeste nnt gesticht wordt voor do Boeren vrouwen en kinderen. Als bewijs dat de oorlog in Znid-Afrika invloed oefent op het bezoek door Engelschen aan ons land gebracht, hoorden wij, zegt het «Hdbld"., het volgende staaltje. In de Nienwe Kerk te Amsterdam wordt een boekje verkocht, waarin een buschrgving van het gebonw voorkomt. Dit boekje wordt ook in de Engeische taal verkocht. Nu is het vorig jaar een aantal van ongeveer 300 dier boekjes in het Engelsch verkocht, tegen ongeveer 2300 het jaar te voren. Een sprekend cyfer voor het bezoek van Engelschen aan de hoofdstad 1 Ursem. De collecte op den Amajuba-dag heeft in deze gemeente f 111.85 opgebracht. Een eeresabel. Den 2 Maart zal te Amsterdam door het gar nizoen eene groote parade worden gebonden, ter gelegen heid van de uitreiking van een eeresabel aan den len lnitenant der inf., de heer A. Dndok van Heelridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Lnitenant van Heel heeft gedurende zijn öjarige deta cheering bij het Indische leger, in Atjeh, herhaaldelijk big ken van beleid en dapperheid gegeven. Het feit, waar voor hem bij kon. besluit van 13 Jnli 1900 de onder scheiding van een eeresabel ten deel vielwordt daar omschreven als volgt: ster zake van het op 24 Jnni 1899, tijdens do vermeestering der vijandelijke stellingen bij Lo Trieëng, bij den aanval op een sterke en dooi den vijand krachtig verdedigde heuvelbenting op het oogenblik, dat tengevolge van het zware vijandelijke vnnr zijne afdeeling maréchaossées tot staan kwam door zijn voorbeeld herstellen van het élan en tot aan de borst wering vooruit doen stormen van zijne afdeeling, en het door zijn onverschrokken optreden krachtig medewerken tot het na korten tjjd in onze handen vallen der wan hopig verdedigde heuvelbezetting." Eere- medailles. Te 's-Gravenhage heeft eene deputatie nit de Per manente Commissie der Scheveningsche Reederij aan de Ministers van Waterstaat en van Oorlog de hoeren Lely en Eland eere-medailles in goudzilver en brons aangeboden, als herinnering aan de onder hnn beleid tot stand gekomen aanneming van het plan voor eene bom- menhaven te Scheveningen. De daarbij gevoegde oorkonde bevat voor den heer Lely het volgende In de maand Febrnari van het jaar 1901 werd aan Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijvorheid O. Lely, door de Permanente Oommissie namens de reeders, benevens deze oorkonde, eene gonden, zilveren en bronzen medaille aangeboden, voorstellende aan de voorzijde: de beeltenis van Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid 0. Lely en die van Z. E. den Minister van Oorlog K. Eland en aan de keerzijde eene zinnebeeldige voorstelling van de haven; als een klein bewijs van erkente lijkheid voor Zijne niet genoeg te waardeeren medewer king tot de aanneming van het Wetsontwerp trt het aan leggen en onderhonden van oen visschershaven te Scbeve- niniren in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op den 16n Jnui 1899. De commissie voornoemd A. de Niet, A. Hoogenraad, B. Pronk, P. de Mos Mz., Jac. den Dnlk Wz., M. v. d. Toorn Jz., Jae. den Duik Gz., J. J. de Niet. De oorkonde voor den Minister van Oorlog is in dezelfde termen vervat. Behalve aan de genoemde Ministers werden ook exem plaren in goud, zilver en brons eerbiedig aangeboden aan de Koningin, voor H. M.'s particulier Penningkabinet, en aan den heer Gevaerts van Simonshaven, onder wiens bestunr als waarnemend burgemeester van 's-Gruvenhage het havenontwerp in den Raad werd aangenomen. De medaille is vervaardigd in de werkplaatsen van den heer C. J. Begeer, te Utrechtde gelijkenis v#n de borstbeelden der Ministers wordt zeer geroemd. De oorkonde is geheel in Ond-Hollandsche karakters en ver sierd met een aantal in den rand aangebrachte medaillons in waterverf. Slumpeforen. Bij de op den 27 gebonden her stemming voor de benoeming van een hoofdingeland van den polder de Schermeer, is als zoodanig gekozen de heer N. Klerk met 131 stemmen. Da heer H. Brnijn be kwam 64 de heer C. de Boer 54 stemmen. Nederlandscli Paardenstamboek. Schagen. Den 27 werden alhier de keuringen gehouden vanwege bovengenoemd Stamboek, atdeeling Noord-Holland, Nooriieideel. Voor de verplichte keuring van driejarige hengsten en oudere werden 20 stnks aan geboden. Als no. 1 werd geplaatst «Diamant IIvan den heer B. Ridder, te Groningen, met eene onderhonds- bijdrage van f 400 nit de rijkssubsidie als no. 2 Adolf", van de Veieeniging Hollands Noorderkwartier met eene provinciale snbsidie van t 25'J als no. 3 «Haidnk", van dezelfde Vereeniging met eene provinciale subsidie van f 125; als no. 4 „Giaaf v. Moltke' van den heer A. A. v. d. Berg, te Haarlem, met eene provinciale subsidie van f 125. Voorts weiden geplaatst als no. 5 «Saltan", van N. 1). Kaan te Anna-Panlowna als no. 6 «Adalbert", van de Vereeniging Hollands Noorderkwartier als no. 7 «Folix Fanre'', van de heeren K. A Kaan en Co., te Anna Paulownamede werden goedgekeurd «Wilaelm", van P. Ciay, te Obdam, iGladstone", van J. Breebaart Kz. en Co., te Winkel, de 2 hengsten van P. Boekei Cz. te Schagen en «Labon" van J. Breebaart Kz. en Co. te Winkel. Algekenrd op coinage werd »Eclair", van J. Smit te Spanbroek, en op gebre en als starid, gang, enz. «Bismarck", van J. Kuiper te Koegras, «Adolf' van G. Visser, te Koegras, »En-tont cas", van A. C. Geertsema, Anna Panlowua, «Oarnot", van J. Breebaart Kz., te Winkel, «Excelsior", van D. Dain te Scboorl, »P>cquart", van J. Breebaart Kz. te Winkel en «Stygenns", van D. O. Rezelman te Anna P„nlowna. Voor de atdeeling hengsten, geboren in 1899, werden tien stnks ter keuring aangoboden, waarvan als nr. geplaatst werd de bruine hengst van den heer N. D. Kaan, te Anna Paulowna met een premie van f 100. Voor de stamboekkenring werden 8 sta s aangeboden, waarvan 5 werden ingeschreven en 3 afgekeurd. De keu- lingscommissie voor de toekenning der premiën bestond nit de heeren T. Welt, te Usquort, Travel, te Rotterdam en H. Coslermans Jr., te Eist, die voor de verplichte keuring en de Stamboekkenring bestond nit de heeren C. Ondijk, te Waddinxveen Pnnt te 's-Gravenhage, Billroth, te Hoorn cn O. G. Hulst, te Zijpe. De kerning op cornagevoor het eerst alhier gehouden, in eene daarvoor gereedgemaakte manége, voldeed uitmuntend. Hoewel het weer vrg ongunstig was, wonderi de keuringen toch door eene vrij talrgke menigte belangstellenden bijgewoond. Verkiezingen. Schagen. Den 26 vergaderde de afdeeling Schagen van de Libeiale Unie. Tot candidaat voor het lidmaat schap der Provinciale Staten, vacature Waller, werd ge steld de heer K. Breebaart Jz., voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer mr. E. Fokker. Besloten werd zich af te scheiden van de Liberale Unie en voorloopig zellstandig op te treden onder den naam van «Vrijzinnige kiesvereeniging te Schagen." „God Is mijn lied." De uitvoering dezer zangvereeniging, die elk jaar in de Kapelkerk geschiedt en steeds zeer veel hoor ders trok, had nu, don 16, zeer weinig publiek. In de knnst van voordragen, al waren het ook bijna zonder uitzondering eenvoudige nummershebben wij aan dit koor bepaald gewonnen. Men zingt niet meer alles zoo sterk, er komt meer klenr in. Dit was o.a. op te merken in»Ver van hier", »Bede", «Avondlied" enz. Het niet talrijke koor heeft zeer goede zangkrachten, die blijkbaar met lust zich oefenen. Ook de zuiverheid was te prijzen, alleen in Beethoven's lied »De heemlen roemen de grootheid des Heeren", bij de derde en vierde regel van het tweede couplet, zong men valsch. Men herstelde zich echter spoedig. Behalve genoemde nummers zong men nog, onder leiding van den dirictenr Tninstra, Psalm 84, vers 1 en 5, psalm 33, beide onberijmd, «Wijd geopend", «Loof den Heer'', »Krnis en Kroon", »De oordeelsdag", «Zalig alleen, Heer, is 't hart dat n mint", en het le en 4e vers van Gezang 194 door Litzan, be nevens gezang 45 vers 1 en 5 door Bastiaans voor vier stemmig koor gezet. Katholieke Kring. De vijfde conferentie door den heer pastoor H. Ermann alhier is bepaald op woensdag, 6 Maart 's avonds 8 nnr, in de zaal van den heer 0. D. Proot. Onderwijs. De heer A. Plaatonderwijzer 1ste klasse aan de Burgerschool, alhier, is benoemd tot leeraar (onder directeur) aan de Kweekschool voor onderwijzeressen te Nijmegen. Vrouwenkleeding en Handwerkonderwijs. Behalve door het weer en den wind en de wasch wordt onze kleeding geteisterd door de hygiene en de aesthetiea, die beweren dat ze te dicht en te dik, te zwaar en te duur, ondoelmatig en leelijk is. Van dit ge voelen is o.a. MeJ. Pelsma te Sneek en met haar de Vereeniging voor verbetering van vrouwenkleeding. Wie er de gronden voor wil hooren ga zondag, den 3 Maart naar de Harmonie en zal zich de geringe entiée wel niet beklagen, te minder omdat deze den schuldenlast zal verminderen, die nog drukt op het Herstellingsoord voor ouderwijzers te Lanteren. Naast de voorwerpen, waarmed de spreekster zelve hare voordracht en het verband tusschen verbeterde kleediug verbeterd handwerkonderwijs zal verduidelijken, zal men ook nog de stalen en modellen van de V.v.V.v.V. zien geëtaleerd. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie hierachter. Diefstal. Tegen den 18-jarigen arbeider H. is proces-verbaal opgemaakt ter zake diefstal van steenkolen van het emplacement der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij alhier. De ontvreemde brandstoffen zijn bereids door de politie in beslag genomen. Slechte kwaliteit vleesch. In den namiddag van den 25 zijn door een slager hier ter stede twee schapen geslacht, die hem bij inkoop drie gulden per stnk hebben gekost. Niettegenstaande enkel de vachten bij verkoop hem 3,75 opbrachten beweerde de man, dat hij zijn medebui gers nu eens van extra kwaliteit vleesch had voorzien 1 Verkiezing te Amsterdam. Het hoofdbestnnr van den Nederlandschen Bond van Post- ec Telegraafbeambten deelt mede, dat de can- didataur-Ooopmans voorzitter van Vooruitgang" te Alkmaar in district III noch is gesteld door de afdeeling Alkmaar van «De Post", noch door den Bond zelf. De Bond doet trouwens niet aan politiek. Wel zijn het toevallig Bondsleden, die de wenschelijkheid van de can- didatnnr-Ooopmans bepleiten. (Handelsbl.) Verkiezingen. De Politieke Vereeniging »Voo r n i tga n g" heeft candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, het aftredende lid, den Heer Mr. E. Eokker, te 's Gravenbage. De Liberale Kiesvereeniging «Eensgezindhei d", alhier heeft besloten geen eandidaten meer te stellen voor de Tweede Kamer, doch zich alleen bozig te hon den met de verkiezing van gemeenteraadsleden. Men verzoekt ods mede te deelen, dat zoüdag, den 3 Maart, de dienst in de kerk der remonslrantsehe gemeente zal worden vervuld door den heer ds. O. Hoek stra, predikant te Paramaribo, Ned.West Indië. Kunst zij ons doel. De tentoonstelling, zondag, den 24, gehouden van de teekeningen en aquarellen nit de portefeuille van het genootschap »Pnlchri Stndio" te 's Hage, mocht zich in een talrijk bezoek verhengen. De bovenzaal in'tWa pe n va n Heemskerk biedt, zoowel bij avond- als daglichteene prachtige gelegenheid aan tot het bezichtigen van derge lijke kunstwerken. Behalve dat door bovenstaand Tee kengenootschap uit deze collectie eene aquarel «Terug van de paardenmarkt" van Fred E. Lintz, ten dienste der verloting onder de leden, werd aangekocht, mocht het tevens de voldoening smaken, dat van particuliere zijde werden aangekocht de «Jonge St. Bernardshonden' van O. Eerelman, en de «Houthakkers", van Cb. P. Grnppé. De prijzen op de kunstbeschouwing van vrijdag tien 22, verloot, vielen ten deel aan de heeren W F. Stoel Sr., C. Schipper J, Otter, P. Messelaar, B. J. Gonnet, J. G. Messelaar en Mej. J. Simon Thomas. Ia hiermede het programma voor dit winterseizoen afgeloopen, zoo wacht ons toch nog, vermoedelijk in dit vooijair, eene tentoon stelling op het gebied van kunstnijverheid bestaande nit de collectie die, door het Mnsenm van Kunstnijverheid te Haarlem, op de Wereldtentoonstelling te Parijs in WO'1, was geëxposeerd. Transvaalavond. Op nitnoodiging van het hior ter stode gevestigde comité, trad de heer -F. ®andstra, Woensdag, den 27, weder op om belangstellenden nog een en ander mede deelen over de gewoonten, gebruiken en eigenaardigheden der bewoners van do Transvaal. De heer P. H. Rengers meende in zijn openingswoord, dat het wel wat kort geleden was, sinds men, ook na het optreden van don heer Zandstra door anderen, mede- deelingen had gehoord over onze Z.-A. stamgenooten en men zou de opmerking kunnen verwachten dat te veel

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2