Honderd en derde jaargang*. 1901, ZONDAG 3 MAART. Gevonden IToorwerpen. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Inrichtingendie gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De Oorlog in Znid-Afrika. JÏO. 27. Kerste blad. UkflttRMM COURANT. Deze Courant wordt Dlnsdag-, Honderd a ic on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnusasier t 3. ïrfls der gewone advertentie» Per regel fO,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een gouden broche met rood steentje, een rozenkrans, een lederen ceintuur, een draagzeel, een kanarievogel, een herinneringsmedaille, een gulden, een rozenkrans iu étni, een onderstuk van een gouden oorbel, een sleutel, een zakdoek, een zwart kinderkousje, een rozenkrans, een overhemdsknoopje (vermoedelijk goud), een bos sloutels en een hangslot een jongenspelerine en een rozenkrans. Alkmaar, De Commissaris van Politie 1 Mrt. 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier no. 12 der perso neels belasting, dienstjaar 1900, op 28 Februari 1901 door den Directeur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaard, heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, den 2 Maart 1901. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van J. TERHAAKom vergunning tot het oprichten van een heete luchtoven en het opnieuw in gebruik stellen van een bestaanden oven,;in het perceel aan het Ritsevoort, wijk A no. 43, en dat op Zaterdag 16 Maart 1901, 's middags te twaalf uren, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter, 2 Mrt. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kenn s, dat door hun college, bij be sluit van 28 Februari 11. nr. 32 aan R. GEUS, te Alk maar, vergunning is verleend tot het oprichten van eene herstelplaats van rijwielen in het perceel Koorstraat, wijk A, nr. 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 2 Maart 1901. O. D. DONATHSecretaris. CHINA. Reeds herhaaldelijk is het duidelijk gewor den dat de eenige mogendheid, die bij de Ghineesche qnaestie, zijde zou spinnen, Rusland was en telkens weer bevatten de Europeesche (vooral de Engelsche) bladen alarmeerende berichten omtrent beweerde eischen door Rusland met betrekking tot Mandsjoerije aan China ge steld. Thans beweert de «Times" een volledig afschrift te hebben ontvangen der tusschen Regeeringen ta sluiten overeenkomst. Is inderdaad de door genoemd blad gepu bliceerde tekst de ware, dan geeft China, door ondertee- kening van dit tractaat, Mandsjoerije feitelijk geheel aan Russische handen over. Dat de andere Mogendheden dit resultaat van haar gezamenlijke inspanning en opofferingen met leede oogen zullen zien spreekt van zelf, ook zullen pro testen wel niet uitblijvendoch® de ervaring heeft geleerd dat de Russische diplomaten zich al bijster wei nig aan de opinie van Europa storen, overtuigd als zij zijn, dat geen der mogendheden er een oogenblik aan denken zal er een oorlog met het machtige Czarenrijk aan te wagen. Een telegram uit Peking van den 28 geeft eenige bijzonderheden over de terechtstellingen der twee Chinee- zen Sji-Sjioe en Hoe-Tsjang-Yoe. Er was een zeer talrijke menigte op de been van wel 10,000 mensehen het per soneel der legaties was niet aanwezig. Daarentegen waren alle vreemde troepen door troepofficieren van den gene- ralen staf vertegenwoordigd. Ook was er een groot aan tal zendelingen. Terwijl de beul den beiden veroordeelden het hoofd aan de voeten legde, vergaderden de gezanten. De minderheid van den gezantenraad vond, dat de straf fen nog niet voldoende waren, doch de vertegenwoordigers van Spanje, Rusland, de Ver. Staten, Engeland en Japan verklaarden, dat zjj met deze terechtstellingen genoegen namen. EMGEIjAIIID. Met een eenstemmigheid haar sedert jaren vreemd, heeft de liberale partij op de vergadering van de Nationale liberale federatie te Rugby hare mee ning over den oorlog in een krasse motie uitgesproken. »Het comité spreekt als zijn innige overtuiging uit, dat de lange duur van den betreurenswaardigen oorlog in Zuid-Afrika, die, met het oog op de verkiezingen, in het laatst van September geëindigd genoemd word, het gevolg is van de staatkunde om onvoorwaardelijke onder werping te vragen en van het gebrek aan kennis, scherp zinnigheid en oordeel van de zijde der Regeering, die noch aan de Boeren de feitelijke militaire suprematie van Engeland heeft gotoond, noch den oorlog zoo goleid dat zij genoodzaakt werden da wapens neer te leggen. «Het comité beklaagt diep den dood van duizenden dapperen aan beide zijden; het ontzettend verlies van levens door ziekte, voor een groot deel het gevolg van de schan delijke onvoldoendheid van den gezondheidsdienst en van de hospitalen voor onze troepenhet vernietigen van hulpmiddelen door de wijze van oorlog voeren, het ver woesten van grondgebied en de economische vernietiging die daarop onvermijdelijk volgen moet. »Het comité dringt er bij de regeering op aan, om onmiddellijk een staatkunde af te kondigen voor de rege ling van de Zuid-Afrikaansche quaestie, die zal worden uitgevoerd bij het eindigen der vijandelijkheden, en waarin gelijke rechten zullen verzekerd worden aan de blanke rassen, rechtvaardige en mensehelijke behandeling aan de inlanders, en znlk een mate van zelfregeering als kan worden aangenomen door een dapper en ontwikkeld volk.'' Minister Balfour heeft den 26 in het Lagerhuis de verklaring afgelegd, dat do begrooting een suppletoir krediet zou vragen van een millioen pond sterling extra voor de marine en 3 millioen voor het leger. VER.-STATE1V. Nu men er te Washington over begint te denken over den Cubaanschen buit te beschikken en de voordeelen to plukken van den roof- oorlog dien men onder de lens van «vrijheid voor de Cubanen'' gevoerd heeft, blijkt het, gelijk reeds herhaal delijk, voorspeld is dat de Cubanen van de hun opgedrongen Amerikaansche voogdijschap niets willen weten. Het is nog geheel iets anders te Washington voorwaarden eener zoogenaamde «zelfregeering" te ontwerpen en op het papier te stellen dan die door de Cubanen te doen aannemen. Althans van Caba wordt bericht dat de ont worpen voorwaarden aldaar groote ontevredenheid hebben gewekt. Generaal Gomez zou hebben verklaard, dat hij naar San Domingo zal uitwijken om de vernedering te ontloopen van het eiland v, larv,oor hij zoo lang heeft gestreden. Uit vrees voor een opstand zouden de Ame rikaansche troepen bevel hebben gekregen nog niet te vertrekken. ZUID-AFRIKA. Na allerlei, zeer besliste, minder beslisteweifelende en ontkennende telegrammen van Botha's overgaveis er de laatste 24 uur weder een absolute stilte ingetreden. Is er inderdaad iets zeer belangrijks gaande en houdt de Regeering de berichten op om de natie plotseling met de reeds zoo vaak aan gekondigde tijding te verrassen of is er voor al die niet-officieele telegrammen geen nadere grond dan dat de Boeren den strijd gaarne willen eindigen mits hun hnnne onafhankelijkheid gewaarborgd wordeen de Engelschen niet minder naar het einde snakken doch niet op die voorwaarde Men tast in het duister, maar zeer waarschijnlijk is het toch nietdat de Regeering goede tijding zon achterbonden in afwachting van betere. Ook omtrent De Wet zijn de berichten verward en elkaar tegensprekend. Uit Kaapstad wordt van 1 Maart omtrent de pest geseind De Kaapsche miristers achten de maatregelen van den gemeenteraad tegen de pest volkomen onvoldoende en nemen daarom maatregelen om de stad te doen schoon maken door de regeering. BRUSSEL, I Maart. Aan de «Petit Bleu" wordt uit Utrecht geseind In de omgeving van President Kroger gelooft men niet aan de overgave van Botha. En al had deze zich overgegeven daardoor zou nog geen einde zijn gemaakt aan den oorlog want Botha heeft niet de bevoegdheid om over een algemeene staking der vijandelijkheden te onderhandelen. De bevoegdheid daartoe bernst bij de Transvaalsche Regeering ad interim gepresideerd door Schalk Burger. LONDEN, 2 Maart. Kitchener seint d.d. 1 Maart uit Pretoria De Wet is over de Oranje-rivier gedreven hij heett nu de Kaapkolonie ontruimd. Tweehonderd man zijn krijgsgevangen gemaakt en af en toe worden nog ach terblijvers gevangen genomen. Tachtig man van Kitchener's eclaireursdoor een overmachtigen vijand aangevallen moesten zich over geven na een langdurig gevecht, waarbij zij twintig dooden en gewonden hadden. Automobielen. Er bestaan al zeer vreemde broodwinningen op de wereld, ook die van zich te laten overrijden. Hiervan kwam onlangs de bekende Amerikaansche millionair Vanderbilt op de hoogte. Vroeger als hij met zijn automobiel uitreed, gebeurde het maar hoogst zelden, dat b jj niet iemand aan- of over reden had, hetgeen hij natuurlijk aan zijn eigen onhan digheid of onbekwaamheid in het sturen wijtte. Om aangenaamheden en quaesties te voorkomen, trachtte hij altijd terstond door geld de slachtoffers, die echter nooit ernstig verwond waren, schadeloos te stellen, maar toen hij langzamerhand het besturen bijzonder goed machtig was en toch hoe langer hoe meer ongelukken veroorzaakte, ging hem eeu licht op en stelde hij een onderzoek in, waarvan het resultaat bleek te zijn, dat hij reeds gernimen tijd de dupe was geweest van eene ver- eeniging van lieden, die er zich op toelegden zich door den millionair te laten aanrijden. Toen hij niet meer betaalde, was het ook met de ver- eeniging gedaan. (Handelsblad.) Een kostbare docildzak. De Keizer van Marokko heeft te Glasgow een bij zonder kostbaren Schotschen doedelzak besteldvan welk instrument hij sedert jaren een groot liefhebber is, even als van Schotsche muziek en Schotsche hooglandsche kleedij. De doedelzak is met gouden beslagen kost f 3600. Aederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. In de te's-Gravenhage gehouden Algemeene vergade ring der «Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren" onder voorzitterschap van jhr. R.A.Klerck werd, na de lezing van het zeer uitvoerig bewerkt jaarverslag van het Hoofdbestuur, de rekening en ver antwoording goedgekeurd, sluitende met een batig saldo van f 341. Voorts werden onderscheidene wenken gegeven en wen- schen geuit tot voortdurende uitbreiding van de toepassing van het beginsel van dierenbescherming. Ten slotte werden door het bestuurslid den heer E. R. van Weideren baron Rengers, aan verschillende dienaren van politie te 's-Gravenhuge en uit omliggende gemeenten geldelijke belooningen uitgereikt voor uitnemend optreden tegen dierenmishandeling. Iluziek-ivedstrijd. Voor den wedstrijd, te houden op Zondag 2 Juni 1901 in de Sociëteit «Vereeniging" te Haarlem, door den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfare-Ge zelschappen in Noord-Holland, onder leiding van de Muziek vereniging «Harmonie" te Haarlem, (waarvan mevrouw Visser van Harrswoude, geb. Van Merlen, te Heemstede, beschermvrouw is), is de volgende feestcommissie gevormd mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgem. van Haarlem, eereleden A. C. Waller, wethouder van Haarlem, voorzitter der commissie van toezicht op Haarlemscb Muziekkorps, F. M. baron van Lynden, gepens. ritmeester der huzaren, penningmeester der commissie van toezicht op Haarlemseh Muziekkorps, jhr. mr. F. W. van Styrnm, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het district Haarlem, J. A. G. van der Steur, kapitein, wd. commandant der dd. schutterij, mr. A. W. Thöue, auditeur-militair, mr. W. Jager Gerlings, voorzitter van de afdeeling «Haarlem" der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, G. B. Crommelin, voor zitter der Haarlemsche Bachvereeniging, J. Krol Kzn., voorzitter der Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en Omstreken en tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer, mr. A. A. van der Mersch, voorzitter der feest commissie voor .den Koninginnedag, H. P. M. A. Vogel, ingenieur bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, A. C. de Koek, voorzitter der afdeeling «Haarlem" van den Nederl. Bond van Oud-Onderoffic:eren, dr. H. A. J. Valkema Blonw, voorzitter van de Sociëteit «Vereeniging", J. J. Zeewoidt, secretaris van de Sociëteit «Vereeniging", F. Th. Roeters van Lennep, penningmoester van den Haarlemmsrmeerpolder. Frlesch vee naar Japan. De Japansche Regeeringscommissie heeft in Fries land 20 stuks fokvee aangekocht tegen een gemiddelden prijs van j 400 per stuk. Hei Aationaal Geschenk. Naar de »N. R. Ct." verneemt, zal het nationaal geschenk aan H. M. de Koningin bestaan uit een diadeem met saffieren, een collier en twee armbanden, uit dezelfde blauwe steenen vervaardigd. Aan het geschenk zal een album worden toegevoegd, bevattende gezichten uit do hoofdsteden der verschillende provinciën, en de namen der leden van alle commissies, die zich met hot verzamelen der bijdragen hebben bezig gehouden. Zondagsche markt te Hoorn. De gemeenteraad van Hoorn heeft afwijzend be schikt op het verzoek van den Prov. Noord Hollandschen Boerenbond om verplaatsing van de groote Zondag-vee- markt in November op een anderen dag. Evenals de Kamer van Koophandel achtte ook de Raad het onge» wenscht eene wijziging in dezen in te voeren. Feesten te Amsterdam. De directie der Hollandsehe IJzeren Spoorweg- Maatechappij heeft met het oog op de feestelijkheden te Amsterdam, voor de dagen 5 en 6 Maart, eene afzon derlijke dienstregeling doen samenstellen. Stoiupetorcn. Aan het hulpkantoor is gedurende de maand Februari op de rijkspostspaaibank ingelegd

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1