Stadsberichten. 11 if1 f 1052.46 in 17 inlagen. 8 Nieuwe boekjes zijn uitge geven en er is terugbetaald f 628.73.5 Een erfoom. De vorige week overleed te Beugen (N. B.) een stokoude man van wien gezegd werd dat hij de zui nigheid zoover dreefdat hij de eindjes sigaardie hij langs den weg vondopraapte en tot rooktabak ver werkte, en zich met zijn broer slechts met één Zondagsche jas behielp. De erfgenamen kunnen intusschen over de spaarzaamheid van den ouden oom tevreden zijn want hij liet hun, naar de »'s-Hert. Ct." bericht, niet minder dan 2 ton ter verdeeling achter. Barslngerliorn. In de polders Waard en Groet zijn de landbouwwerkzaamheden aangevangen. Bij enkele dagen droog weder worden hier erwmn en boonen uitgezaaid. De motorbootdienst Kolhorn-Schagen zal 1 April aanvangen. Hoewel volgens de statuten zich ook belastende met het vervoer van goederen, zelfs sleep dienst, zoo is het hoofddoel het vervoer van personen naar en van hot spoor. Het ligt alleen in het plan, aan zoodanigen dienst uitbreiding te geven, wanneer het passagiersvervoer onvoldoende mocht blijken. Stellagen. Den 26 vergaderde de raad der ge meente alhier, voor het eerst onder voorzitterschap van den onlangs benoemden burgemeester, den heer H. J. Pot. Ingekomen warenkennisgeving van het bedanken voor de benoeming als lid der schoolcommissie van mej. Buis- Boontjes en den heer J. de Veer aannemen dier benoe ming van den heer J. Buis; verzoek van »Algemeen Belang om kastanjeboomen op de markt te mogen plan ten om het kerk-plateau. Het laatste verzoek werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Op het verzoek van het tramcomité voor het plan WieringenAnna- Paulowna WieringerwaardBarsingerhorn-Schagen, om f 250 bij te dragen in de voorloopige kosten werd, na lange discussie, goedgunstig beschikt. Wijl het zielental der gemeente tot beneden 3000 is gedaald werd een regeling getroffen voor de vermindering met 4 raadsle den van elke groep aftredenden 1 lid minder te laten verkiezen, van één groep 2. Tot leden der commissie voor schoolverzuim werden benoemd de heeren K. Blanwboer, J. Schoorl, J. H. Ressing, C. Veltman, W. F. L. Ondon- hoveu, J. B. Keet en G. ten Brnggencate. Den heerPh. de Heer werd als gemeente-ontvanger eervol ontslag verleend op 1 Mei a. s. De borgstelling werd bepaald op t 6000 voor den nienw te benoemen functionaris. De heer H. J. Pot werd benoemd tot ambtenaar van den Bnrgelijken Stand. Den Haag. In het Westeinde werd een knaapje van ongeveer 12 jaar bjj het uitgaan van een der scholen door een zwaren wagen overreden en onmiddellijk gedood. Benoeming. Bij Kon. besluit ia benoemd tot Ontvanger der registratie en domeinen te Hoorn M. W. Klein, thans te Boxmeer. A echtpartijen. Den 25 was het in Gelderland do zg. vuige Maandag, d. i. de Maandag volgende op St. Peter, den datum, waarop boerenknechts en meiden worden inge huurd. Hun godspenning komen zij in Tiel verteren. Bjj deze gelegenheid is er ernstig gevochten tusscben de schippers nit de Ylnehthaven en eenige beruchte Tiele- naars. Aan weerszjjden vielen ernstige sneden en slagen, waardoor een vjjftal personen bloedend verwond werden. De drank zal hier wel weer in bet spel zijn. Te Heerlen is eene zeventienjarige dienstbode bjj het glazenzeemen uit eene tweede verdieping gevallen. Zij kreeg daarbjj zulke ernstige kneuzingen, dat zij kort daarop is overleden. Te Ddaoi is bij herstemming tot hootdingeland van het waterschap »De Purmer" gekozen: de heer T. Hpjjnis aldaar, gemeente Edam, met 57 stemmen. De heer J. Molenaar had 56 stemmen. Jeugdige Echtgenooten. In de beide deelen die tot dusver zijn verschenen met de uitkomsten der achtste tienjarige volkstelling op 31 December 1899 (Noord-Brabant en Zeeland), vinden wij in de ljjst der gehuwden als jongsten vermeld in Noord-Brabant één man en drie vrouwen van 16 jaar. In Zeeland waren vijf gehuwde vrouwen van 16 en twee gehuwde mannen van 17 jaar. De jongste weduwe, in Noord-Brabant, telde ook slechts 16 jaren. Nederlanders In Buitschland. Men schrijft aan het »N. v. d. D." nit Zienwsch- Vlaanderen, Oosteljjk deel Uit deze streken zijn verscheidene personen naar Duitsch- land vertrokken om daar werk te zoeken. Zjj hebb n het daar echter niet goed getroffen. Door de langdurige vorst en de hevige sneeuwbuien, welke allen arbeid in de open lucht onmogelijk maakten, zijn velen daar langen tijd zonder werk geblevem Zjj, die nog wat geld hadden, zijn naar hnuue haardsteden teruggekeerd. Verleden week zijn verscheidene polderjongens weer toruggekomen, die geen gnnstige berichten medebrachten. Zjj verhalen, dat vele Nederlanders aldaar overdag in de straten der steden rondzwerven en des nachts in stations en in aanbouw zijnde gebouwen een onderkomen zoeken. Gelukkig is nu de dooi ingevallen en hopen allen nu spoedig aan het werk te komen. Koodc Mruis. Volgens een door den voorzitter van hot boofdcomité van het Roode Kruis door tnsschenkomst van den minis ter van bnitenlandsche zaken ontvangen telegram van den Ned. consul te Kaapstad, verzoekt dr. Bierens de Haan in een schrijven, gedateerd 7 Februari van Chris- siemeer bij Ermelo, aan genoemden consul 't volgende mee te deelen «Bericht het Roode Kruis, dat wij dr. Jnrriaanse en en dr. Dumont in welstand zjju en onze tegenwoordig heid nog dringend noodig blijft." Dr. Bierens bedoelt vermoedelijk met «wij" ook de o erige leden van de Nederlandsche ambulance, die met hem nog onder de Boeren zijn, n.l. dr. Pameijer en de verplegers Jeltes en Leonhard. Noch van dr. Bierens, noch van een der overigo in het telegram genoemde heeren was sedert rnim vijf' maanden iets vernomen. Oudendijk. Tengevolge van de aanhoudet.de slachten van zaadtelers, is in deze streek, het den hou ders van eenden officieel aangezegd, dat onder de banne Oudendijk do eenden en zwanen niet laDger in den vrije worden geduld. Hnlde aan de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft Vrijdag-middag het Koninklijk Paleis, gedurende bjjna 22 jaren door haar bewoond, verlaten, en het paleis in de Lange Voorhout betrokken. De bewoners van die wijk aan de zijde van het paleis riepen der nienwe vorstelijke bewoonster een welkom toe met de vlaggen uit hunne huizeD ontplooid. In de vestibule waren fraaie groepen van planten en bloemen geplaatst. Deze welkomstgroet was aan de beminde vorstin bereid door de dames en heeren van het civiele en militaire Huis van H. M. de Koningin, en door de hoofden van de hofdepartementen. Zoodra H. M. ten paleize was afgestapt, werd op het dak de standaardvlag geheschen. 's Avonds werd voor het paleis Hare Majesteit een serenade gebracht. De commissie was samengesteld uit vele standen der hofstad. O.a. trokken zeer do opmerkzaam heid de Scheveningsche visschers in hnn jekker, met de pet als hoofddeksel. De burgemeester sprak namens de commissie van de serenade tot H. M. de Koningin—Moeder een kort woord. Hij hoopte, dat 't H.M. gegeven mocht zijn, nog menig bewijs van dankbaarheid en aanhankelijkheid van het Nederlandsche volk te ontvangen en dat H.M. nog lang getuige zou mogen zjjn van de voorspoedige regee ring van H M. de Koningin, Haar Dochter, en van een buitengewoon gelukkige echt.vereeniging van het geëer biedigde hoofd van den staat. H.M. de Koningin-Moeder verzocht den burgemeester haar diepgevoelden dank over te brengen voor deze uiting van hnlde, die H.M. bjjzonder aangenaam was. Toen verscheen H.M. op het baleon, toegejuicht door duizenden onder do tonen van het Wilhelmus, terwijl Bengaalsch vuur, van het Hotel des Indes ontstokeD, den geheelen omtrek kleurde. Het Wien Neerlandsch Blood besloot de volksbetooging. Uit Atjeh. Uit Batavia wordt aan de »N. R. Ct." gemeld «Generaal Van Hentsz en assistent-resident Von Schmidt zijn, lijdende aan typhus naar Kotaradja teruggekeerd. De heer Von Schmidt is overleden, generaal Van Heutsz is gevaarlijk ziek.'' Bij de familie hier te lande is naar het Haagsehe a g b 1 a d verneemtomtrent den toestand van den luitenant-generaal Van Heutsz, het volgend telegram ontvangen „Koorts minder. Toestand bevredigend." President Kruger. - De Utrechtsche correspondent van het Handelsblad schrijft Naar ik nit goede bron verneem is het bericht van de «Petit Bleu", als zou president Krnger dezer dagen bericht hebben ontvangen van het sneuvelen van een schoonzoon en een kleinzoon, onjuist en heeft betrekking op oude feiten. Koos (niet Guns) Malan, schoonzoon van den President, is gesneuveld vóór de maand October j.l., terwijl des president's kleinzoon Piet Kruger reeds werd gedood vóór de maand Mei 1900. Het zijn dus twee voorvallen van onden datnm. Mevrouw Waszclewicz heeft uit Burljju bericht ont vangen dat het Centraal Comité van het Roode Krnis aldaar geneigd is 10,000 mark ter barer beschikking te stellen voor het uitzenden van verpleegsters naar de vrouwenkampen in Zaid-Afiika mits een dokter de zus ters vergezelt. Dieutenvolge is zij nu bezig een geneesheer te zoeken, die de leiding der expeditie op zich nemen wil. De heer Vei sole wel de Witt Hamer, te Haarlem, heeft van zijn broeder den kapitein van dien naam, krijgsgevangene op St.-Helena eene verzameling brief kaarten, converts, enz. ontvangen, allen geadresseerd aan krijgsgevangenen en allo om de een of andere reden merkwaardig, met verzoek die verzameling welke voor postzegel-, briefkaarten- en curiositeiten verzamelaars veel waard is te gelde te maken. De opbrengst is dan bestemd voor het Broekhuyzen- fonds voor Boerenvrouwen en kinderen. De verzameling is dagelijks van 11 tot 4 uur te zien ten huize van den heer Verselevel de Witt Hamer, Spaarne 16, te Haarlem. stranding. In den nacht van den 28 strandde in de Noorder- grouden de te IJmniden thnisbehoorende stoomtrawler «Barendz'De sleepbooten »Hercules" en de Titan" ver trokken met de reddingsboot en vletterlieden naar de strandingsplaats. De reddingboot, wier hulp niet noodig bleek, keerde spoedig terng, terwijl het later op den morgen aan de sleepbooten en vletterlieden mocht gelukken het gestrande vaartuig vlot te brengen, dat daarop naar IJmuiden stoomde. De eerewacht. Te 's-Gravenhage hebben zich vereeuigd de leden van de Studenten-Weerbaarheidskorpsen uit Delft, Utrecht, Amsterdam en Leiden, ten einde zich Dinsdag van daar nit te begeven naar Amsterdam, waar zij eene eerewacht zullen vormen bij het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. De vrijblljetten van de Hollaudsche IJz. Spoor wegmaatschappij znllen op 5 en 6 Maart a.s. niet geldig zijn op de ljjnen Alkmaar—Hoorn—Amsterdam, Utrecht Amersfoort—Amsterdam en RotterdamAmsterdam. Be Boterwet. De »St.-Ct." van 1 Maart bevat eeuige bepalingen van den minister van Binnenlaudsche Zaken, rakende de hoegroothoid der letters en den vorm, waarin het woord margarine moet voorkomen in winkels of op verpakkin gen, inhoudende deze vetsoort. Katholieke Landdag. Naar «De Tijd" meldt, is thans besloten dit jaar den Katholieken Landdag te handen te Leeuwarden op den 2en Paaschdag, of op een Zondag daaraanvolgende zoo spoedig mogelijk. Enkhulzen. Waarschijnlijk in Mei wordt alhier een intercommunaal Rijks-telephoonbnreel voor hot publiek verkeer geopend. In het oostelijk deel der Streek doet zieh de behoefte aan wooingen meer en mser gevoelen. Alleen te Gro Robroek worden dit voorjaar om in den ergsten nood te voorzion een vjjltieutal nienwe woningen gebouwd. In den Prins Hondrik-polder op Texel zjju reeds kiovitten gezien. In eene bierbrouwerij tnschen Watervliet en Yzen- dijke (Zeeland) is een stoomketel gesprongen. Vijf personen werden gekwetst, waarvan twee doodelijk. Arnhem sloeg een paard voor een wagen ge spannen op hol. De wagen kwam tegen een brug en de voerman die op den grond viel, is weinige oogenblikken daarna overleden. Amsterdam. Een vader met zijn drie-jarig kind op den arm viel van de steile trappen der 2e etage zijner woning achterover naar beneden en kwam in het straat- portaal terecht. Wonderlijk genoeg kwamen de man en het k nd er zonder letsel af, doch zjjne ecbtgonoote schriktt zóo hevig, dat men een geruimen tijd bezig was haar nie een zenuwaanval op te wekken. Laaghartige daad. Te Oostza&n werd bij den veehouder P. Schaap op 27 Januari 11. plotseling al het op stal staand vee ziek. Na eenige dagen stierf een der koeien en moesten andere dieren worden afgemaakt, na een verschrikkelijk lijden uitgestaan te hebben. De door den heer Schaap ontboden Rijksveearts, de heer Ilannema van Zaandam, constateerde na onderzoek, dat vergiftiging plaats gevonden had door middel van loodwit in het drinkwater. Alleen door boos opzet kon dat vergift in het water zijn geraakt. Het vermoeden bestaat dat een wraakzuchtig persoon in een nacht van 26 op 27 Januari op het erf van S. geweest is. In het in de koestal aanwezige vat zou het loodwit geworpen zijn. De zaak is bjj de justitie aanhangig gemaakt. Warmenhuizen. Aan het post-telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand Februari behandeld 25 inlagen spaarbank, uitmakende f 658,10,3 terngbetalingon f 765,30 81 telegrammen, waarvan 30 uitgaande. De collecte, op Amajubadag alhier door eenige dames gebonden, bracht f 115,74 op. Katholieke Kring. De vijfde conferentie door den heer pastoor H. Grmannalhier, is bepaald op Woensdag, 13 Maart, 's avonds 8 uur, in de zaal van den heer 0. D. Proot. Gevangeniswezen. Na vergelijkend examen voor schrijver bij het gevangeniswezen is o. a. onvoorwaardelijk op de aanbe- lingslijst gebracht de heer «f. A. C. Bender, alhier. Verkiezingen. Ons vorig nummer bevat een bericht betreffende de Liberale Kiesvereeniging «Eensgezindheid". Wij ver meldden daarin den naam verkeerd. Do vereeniging heet thans: Kiesvereeniging «Eensgezindheid." Geheel-onthouding. Op uitnoodiging van de afdeeling Alkmaar der Nat. Christ. Geheel-onthouders-Vereeniging zal mejonk- vrouw Hartsen, van Hilversum, op Donderdag, den 7, in het gebouw Waakt on Bidt, des avonds 7'/2 uur, eene voordracht houden en daarbij van haar sciop- ticum gebruik maken. Een 25-jarig jubileum. Den lsten Maart was hot 25 jaar geleden, dat de stationschef der H. IJ. S. M., de heer J. F. C. Bel levoet alhierin dienst trad bij de spoorwegen in Nederland. Den jubilaris heeft het op dien dag niet aan belangstelling ontbroken. In de vestibulevóór den ingang van de kamer des chefswas een fraaie poort van groen en sparren rozetten enz. geplaatstterwijl naar weerszijden dier vestibule guirlandes afhingen. V óór hot gebouw, aan de straatzijde, was hot gevleugelde wiel aangebrachtdat des avonds verlicht werd, doch, jammer genoeg, door den wind gedeeltelijk mislukte. Even als van het station en de bjjgeboowenwapperden in den omtrek vele vlaggenterwijl de eerste treinen van den HelderHoorn en Amsterdam knalsignalen livton welke op de rails gelegd waren. In den loop van den dag vervoegde zich bij den feestvierenden chef eene commissie bestaande nit- de heeren P. J. Boom J. A van den Bosch en ZonenG. Terhaak W. van nare en H. J. Vonk en Zoon welke namens het rei zend publiek en den handel een geschenk in contanten aanboodvergezeld van oen lijstde namen der deel nemers vermeldende. Reeds vroeg in don morgen kwam de Inspecteur den jubilaris begroeten en overhandigde hem eene enveloppe namens de Maatschappij, terwijl een tastbaar en vloeiend eadean, in ruime mate geschunken, hartelijk welkom was. Vervolgens eene deputatie van het Inspectie-burean, die een piëdestal met beeld kwam vereeren, vergezeld van een fraai gecalligrafeerde oorkonde. Daarna was de benrt aim het stationspersoneel, dat hnn Chef een chaise-longne kwam aanbieden. Verder een vijftal leden, militairen en burger-donateurs van den Ned. Bond van Oud-Onderoff., die een zilveren inklstel met inscripties aanboden, dat door bemiddeling van den heer Levert alhier door de firma van Kempen te Voorschoten was uitgevoerd. De gezamenlijke conducteurs van Helder schonken een barometer in zilveren standaard de heer Th. van Spall een spiegel in eikenhouten lijst. Namens den adj.-inspectenr en mindere ambtenaren nit da vorige standplaats Kesteren kwamen verschillende kostbare ge schenken, waarbij uitblonken een regulatenr-klok, spiegel, pluche tafelkleed enz. Dat de heer Dellevoet in den korten tijd, dat hij in Alkmaar is, zieh zoovele vrienden verwierf, pleit zeker zeer voor het karakter van dezen strengen, doch hamanen en steeds bereidvaardigen ambtenaar. Aanbesteding steenen. Den 28 Februari hebben B. en W. bij inschrijving aanbeateed de levering van 182.000 stuks straatklinkers (waalvorm) ten behoeve der gemeente Alkmaar. De in schrijving geschiedde per 1000 stuks door: L. A. Snoek, Utrecht, f 19 P. Messelaar, Alkmaar, volgens monster A f 18.70; B f 17.40; O f 17.15; E f 15W. F. Stoel, Alkmaar, volgens monster I f 15.90; II f 16.25; III f 16.05; D. van der Werf Gz., Bolsward f 15.95; A. W. Burgers, Weurt, bij Nijmegen, f 15.70; firma D. Terwindt, Utrecht, f 15.55; J. van der Made, Nijmegen, f 15.45 wed. J. do Haas, Dodewaard, f 15.29 A. J. Wentink, de Steeg, f 15.20 firma J. Terwindt, Wester voort, f 15.13; Janse en Moolenbnrgh, Gorkum, f 14 67 en Lao W. Peters, Lobith, f 14.64. De gunning is aange bonden

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2