DE LEVENSBRON. No. 28. Honderd en derde jaargang. 190L WOENSDAG 6 MAART. Nationale Militie. Stremming van verkeer. Buitenland. FEUILLETON. Laatste Berichten. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder knnnen Teroorzaken. De Oorlog in Znid-Afrika. De CMneesclie quaestie. MJMMUU SCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dlnsds g-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk t 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. PrQs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelastkrachtens bekomen aanschrijving onderstaande verlofgangers der Zeemilitie, lichting 1899, om zich op 2 April 1901 des middags ten 12 unr aan te melden aan boord van Hr. Ms. vaartuig vKortenaer" te Willemsoord JAW COBNGLI8 FC1PKRKA11P en JACOBU8 PETRUS THOLHA an op 3 April 1901, des middags te 12 uur, aan boord van Hr. Ms. vaartuig »Evertsen" te Willemsoord JAIt 1* O Oli. Zij moeten voorzien zijn van hunnen verlofpas en heb ben recht op vrij transport naar hun korps, tijdig ter gemeente-seeretarie aan te vragen. Alkmaar, Do Burgemeester voornoemd 4 Maart 1901. G. R I P P I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-seeretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bjjlagen, van P. VAN DER HORST, J. VAN DER HORST en E. VAN DER HORST, om vergunning tot het oprichten van eene Stoommineraalwaterfabriek in het perceel aan de Achterstraat, wijk B, no. 26, en dat op Dinsdag 19 Maart 1901, 's middags te twaalf uren, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter, 5 Mrt. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat het verkeer te water en te land door en over de brug In de Oudegracht tegenover de Ridderstraat van 7 Haart a.s. af tot nadere aankondiging zal zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 5 Maart 1901 C. D. DONATH, Secretaris. CHINA. De, trouwens niet moeielijke, voorspelling in ons laatste nummerdat de openbaarmaking van China's tractuat met Rusland ten aanzien van Mansjoe- rije door geheel Europa een stem van verontwaardiging zou doen opgaan, is alreeds bewaarheid. Alle mogendheden, tot dusverre met uitzondering van Frankrijkhebben reeds bij de Chineesche Rogeering protest aangeteekend, terwijl Rusland van zijn kant aan China heeft doen weten, dat de^gestelde eischen onherroepelijk zijn. Gelijk DOOR E. W EKSTER. Vertaling van HERMIN A. 4) Dit werd met znlk een beslistheid gezegd, dat de oude heer geheel verbluft zweeg. Hij stond op en beweerde, dat 't hem op het dek nu ook te koel werd en dat hij de kajnit wilde opzoeken. Robert Adlau bleef alleen ach ter, maar zijn voorhoofd ontplooide zich niet en de diepe rimpel tusschen zijn oogen scheen nog toe te nemen, terwijl hij mompelde »Ze is dus weduweWelnu, wat kau 't mij schelen Wij hebben niets meer met elkander nit te staan, mevrouw de barones van Wilkow en ik Een paar nren later landde de stoomboot bij Corfu. In de onmiddellijke nabijheid rezen de bergen van het eiland en van het naburig vasteland op, zij schenen van alle kanten uit de golven op te stijgen, een grootsche lijst voor het in al de schoonheid van hot zuiden schit terende landschap. Al helderder en duidelijker werden de huizen en villa's van d9 zonnig flikkerende stad aan den oever en nu verliet een zwerm booten de knst om de passagiers af te halen. Al de reizigers waren op het dek gekomen, ook de heer Rottenstein met zijne dochter en den heer Wel- born, welke laatste, het reisboek in de hand, met bewon derenswaardige belangstelling eiken bergtop en iederen zeeboezem trachtte te onderscheiden. Op eenigen afstand stond Adlau, naar de booten turende, die, even snel en sierlijk als zwaluwen over de bUnwe zeevlakte schoten, voorafgegaan door een grootore bark, die met twee roeiers aan boord de Duitsche vlag in top voerde. De passagiers, een knap, deftig man en een nog jonge, mooie vrouw reeds meermalen staat dus de Russische diplomatie tegen over die van bijna de ganscljp wereld en toch is het ook nu niet te gewaagd te veronderstellen dat zij de overwinning zal behalen misschien zal er een veer ge laten moeten worden, maar dan door China niet door Rusland. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chineesche bladen twee lijsten bevatten van ambtenaren, wier bestraffing door de mogendheden wordt verl.-ngd. Daaronder bevindt zich ook Lou-Tsjoean-lioe, lid vt.a den grooten raad. Hertog Lan is gevangen genomen en verwacht zijn bestraffing; prins Toean bevindt zich nog steeds op vrije voeten. De Daily News" meldtdatblijkens een telegram uit Sin-gan-foe, Yu-hsien den 22 Februari te Lautsjau ter dood is gebracht. De gezanten der verbonden mogendheden hebben, naar uit Peking wordt geseind, een bijeenkomst gehouden, om te beraadslagen over de quaestie der schadeloosstelling. Het schijnt, dat men op dit punt alweder niet tot een stemmigheid is geraaktde gezanten zijn uiteengegaan, zonder tot een resultaat te zijn gekomen. ENOBLATVD. Koning Edward is den 8 te Londen van zijn reis naar Dnitschland teruggekeerd. De begrooting voor het departement van oorlog slnit met een eindcijfer van 87,915,000 pond sterling, waarvan 58,230,000 pond sterling voor den oorlog berekend zijn. Deze begrooting, waarin voor den oorlog slechts 4 maan den zijn uitgetrokken, met een geleidelijke vermindering der kosten na Augustus, is berekend op een legersterkto van 450,000 man of 20,000 meer dan in het vorige jaar. In de »Time8" komt eon opgave voor, opgemaakt door Sir Evelyn Woodbetreffende de legersterkte in Zuid- Afrika. Hieruit blijktdat er tot 31 Januari 1901 282,000 man naar Zuid-Alrika gezonden zijnwaarvan er thans nog 205,000 in Zuid-Afrika zijn. Het departement van oorlog neemt maatregelen om tot half Maart nog 10,000 man en 1200 paarden naar Afrika te zenden. Van de Engelschen in Znid-Afrisa zijn er tot 31 Jan. 3680 gedood en 16,156 gewondten gevolge van beko men wonden of aan ziekte zijn gestorven 9309 man, ais invaliden naar Engeland teruggekeerd 40,798 man. In de hospitalen in Zuid-Afrika bevonden zich op 31 De cember 14,131 man. Bovendien werden 12,323 man naar Engeland en 5700 man naar de koloniën teruggezonden, en 5530 man in Zuid-Afrika ontslagen. Het geheele verlies aan doodengewonden en invaliden gedurende den oorlog is thans reeds 60,000 man. ITAIilE. Op zijn verjaardag, den 2 Maart, ontving de Paus de kardinalen die hem tevens kwamen geluk- wenschen met den verjaardag zijner kroning. Du Paus schetste den toestand der beschaving en prees de rol, die Frankrijk daarin heeft. De beschaving wordt echter door te veel ernstige bezwaren bedreigden het zou een ramp zijn voor den godsdienst en het vaderland indien de storm die dreigtzulke ernstige pogingen en zulke schoone verwachtingen te niet deed. met twee kinderen, schenen ook iemand aan boord van de stoomboot te zoeken. Nu werd er met een witten zakdoek gewnifd en hoorde men over het watervlak blijde welkomstgroeten wisselen. »Daar is hij I Robert Welkom, zwager 1" Goedendag I Daar beu ik 1" klonk 't terug van de boot. Deze legde aan en de scheepstrap werd neergelaten, maar Adlau wachtte niet, dat zij vastgesjord was. Nauwe lijks de treden beroerend, kwam hij met een koenen sprong in het kleine vaartuig terecht, omhelsde zijne zuster, schudde zjjn zwager de hand en weadde zich vervolgens tot de kinderen, die den hun vreemden oom verwonderd aanstaarden. »Die heer uit Amerika schijnt een rechte waaghals!" merkte Welborn aan, die blijkbaar niets van deze eigen schap bezat. »DAt was me een sprong! 't Scheelde maar weinig, dat de boot omgeslagen en hijzelf in het water gevallen was. Men mag niet roekeloos zijn leven wagen, vindt ge ook niet, mijnheer Rottenstein De oude heer keek half belangstellend, half afgunstig naar den gezelligen familiekring in de boot. »0 ja, die wordt bartelyk ontvangen en begroet," mompelde hij, »die voelt zich dadelijk thuis bij de zijnen, en ik moet weer naar een hotel, waar het eten meer dan afschuwelijk is, en de bedden maar waar is mijn doch ter in 's hemels naam gebleven Daar roept die man mij in drie verschillende talen toe, waarvan ik geen enkel woord versta Wat wil hij toch De man spreekt Griekech of Arabisch, geloof ik. Elfriede, kom mij toch te hulp De arme pleizierreiziger, die alleen zijn moedertaal sprak, stond inderdaad recht onbeholpen voor een der portiers van de hotels, die nu aan boord kwamen om zich van de passagiers en hnnne bagage moester te maken. Hij had den vreemden heer vergeofs in het Eugelsch en Fransch aangesproken en trachtte zich nu in het Italiaansch te doen verstaan. Mevrouw vau Wilkow was achteruit gedeinsd, toen die begroeting in de boot plaats had op den noodkreet van haar vader kwam zij echter naderbij en gaf de noodige bevelgn. ZUID-AFRIKA. De telegrammen waarin Botha's onmiddellijke en definitieve overgaaf als een quaestie van enkele dagen, zoo niet uren, werd voorgesteld, zijn reeds uit den tijd. Thans seint men dat Botha een stilzwij- genden wapenstilstand heeft verkregen, ten einde hem tijd te gunnen zich in verbinding te stellen met President Kruger aan wien hij zeer besliste vragen zou hebben gesteld. Het is inderdaad jammerdat de afzender van dit bericht verzuimt te melden, hoe die vbesliste vragen" aan Krnger zjjn overgebracht, waar het Engelsche publiek dagelijks maar ai te zeer merktdat ook het onbedui dendste bericht Znid-Afrika niet verlaten kan zonder door Engelsche handen te zijn gegaan en mishandeld. Uit Colesberg wordt van 1 Maart geseind »Stoijn en De Wet trokken gisteren met 1500 man de Oranjerivier over bij Leliefontein nabij de vernielde Oolesbergbrngonder het vuur van 8 kolonische ver kenners die goed verborgen waren en er verscheiden doodschoten. Het vuur werd niet beantwoord. Ondanks don hoogen stand van het water en den sterken stroom kregen de Boeren acht karren aan den overkantvijf karren en vele paarden werden achtergelaten. Een Boer van Leliefonteiu zegtdat Steijn er ver schrikkelijk ellendig uitzag en dat het geheele commando vreeselijk uitgehongerd was." Deze mededeeling omtrent den »uitgehongerden" toe stand dient blijkbaar om de pil te vergulden dat De Wet en Steijn opnieuw ontsnapt zijn aan de insluitende generaals 1 Trt dusver zijn te Kaapstad 50 gevallen van pest geconstateerd waarvan 12 met doodelijken afloop. Ook zijn in twee plaatsen buiten Kaapstad pestgevallen voor gekomen. LONDEN, 4 Maart. Een officieel telegram van heden nit Pretoria meldt De Wet bewoog zich in de richting van Philippolis maar de weg werd hem versperd door onze troepen en hij rukt nu op Fauresmith aan. Babington heeft bij Landfontein een Krupp-kanon en een pompon opgegraven. Bij de Zeekoerivier zijn 33 Boeren gevangen genomen en 50 paarden buitgemaakt. Generaal Dartneli heeft een Hotchkiss-kanon buitgemaakt bjj Piet Retief, waar meer dan 50 Boeren met hun commandant zich overgaven. PARIJS 4 Maart. In antwoord op eene vraag van Estournelles in de Kamer, zeide de minister van bniten- landsche zakendat in China het hoofddoel is bereikt. Wat betreft het gerucht van een nieuwe expeditie ver klaarde de minister Wij hebben er geen plan op maar wjj kannen niet zeggen dat het er niet toe komen zal; wij zullen er echter niet toe overgaan zonder ernstige motievenwelke de Kamer zal billijken. In don goudgelen gloed der middagzon lag het Griek- sche eiland als een tooverachtig schoone tuin vóór hen. Van alle kanten als met een krans omsloten door de bergen, hier zacht glooiend, ginds met scherpe punten, en aan hnn voet de schilderachtige drukte en bedrijvig heid van de haven. O/eral een pracht van klenren, zooals slechts het Zuiden te aanschouwen geeft en die op elk mensch een eigenaardige bekroning uitoefentmaar de oogen van de jonge vrouw bleven even dof, even onver schillig daarop rusten als straks op de uitgestrekte zee vlakte, en zwierven vervolgens langzaam of naar de boot met haar lustig wapperende vlag, die juist bij den oever aanlegde. In het noorden had de herfst reeds lang zijn intocht gehouden met gure regenvlagen en dikke misten, maar hier op Corlu welfde zich eon blauwe hemel boven bloeiende mirten- en laurierstruiken en ^koelde de frissehe zeelucht den zoelen zuidenwind af. Dag op dag was de lncht even helder en onbewolkt, en de vreemden, die zich hier ophielden, hadden alle reden met de keus van hnn verblijf tevreden te zijn. Dit had bijua drie weken geduurd, maar den vorigen dag was er een onweer over het eiland losgebarsten, dat slecht weer had achtergelaten, 't Stormde op zee, de bergen waren in nevels gehald en 't stortregende zonder ophouden. In de leeskamer van het hotel, waar hij met zijne dochter logeerde, zat mijnheer de geheimraad Rottenstein. Gelukkig bad hij hier een Duitsche courant gevonden, de Kölmsche nog wel, die behalve politiek, ook allerlei minder belangrijke nienwtjes uit de kleinere staten be vatte. Doch dit vermeerderde doorgaans hot heimwee van don ouden heer hij was een van die menscheu, die zich slechts in een kleinen, hniselijken kring op hun plaats voelen, waarom 't hem dan ook te Berlijn, zoolang zijn betrekking hem hier weerhield, nooit recht had be?allen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1