I I I ■K Nederland. Stadsberickten. «tt p Boodschap van Me. KinIcy. WASHINGTON, 4 Maart. In zijne boodschap bij bet opnieuw aanvaarden van het presidentschap, zegt Mc Kinley dat zijn vurig gebed is dat eventneele toekomstige geschillen tnsseben Amerika en de mogendheden zullen bygelegd worden door vredelievende arbitrage, zonder de gruwelen van den oorlog. Machtige problemen vragen de aandacht van bet Amerikaansche volk. Men kan de Cubanen geen regeering toevertrouwen zoolang er geen waarborgen bestaan voor blijvende orde en ware vrijheid. Ten opzichte van de Philippijnen zouden de Ver. Staten hun pogingen om het land te bevredigen op liberalen voet voortzetten. Amerika zal de loyale millioenen niet overlaten aan deloyale duizenden. Boterhandel. Uit Londen wordt aan het »Handbl." geschreven: »Op een vergadering der leden van de Kamer van Koophandel alhier, onlangs gehouden, werd besloten een brief te zenden naar bet departement van binnenlandsche zaken, (afdeeling Landbouw), in Den Haag, waarin de tegenwoordige toestand van den Nederlandschen boter- handel breedvoerig zal worden uiteengezet en aangedron gen op afdoende middelen tot verbetering van de betrek kingen tusschen fabrikant en importeur, voor zooverre den invoer van boter in Engeland aangaat. Onlangs werd hier boter ingevoerd uit Nederland, die gemerkt was Impoverished Butter". Dit kan alleen ver taald worden met verarmde boter". Men had dit gedaan, omdat de boterofschoon zuiver, den vereischten standaard van vluchtigo vetzuren, dien men hier voor schrijft, niet kon bereiken. Dus de boter was schraal of arm, (poor, zegt men hier) en daarom verarmd (impo verished). Het spreekt van zelf, dat zoo iets slechts kan strekken om den naam der Nederlandsche boter nog meer te benadeelen. Daarom werd besloten dien naam niet meer te bezigen. Op een volgende vergadering zal verder worden be raadslaagd over den inhoud der brief, aan de Neder landsche Regeering te zenden. Men wil dezer regeering ook verzoeken de verplichting voor te schrijven het een of ander in margarine te mengen, waardoor deze gemakkelijk en duidelijk kan worden onderscheiden van boter, tot voorkoming van knoeierijen. Het wetsontwerp In zake tuberculose bij het vee. De commissie belast door het bestuur van het Nederl. Landbouw Comité met het uitbrengen van een rappoit omtrent het wetsontwerp tuberculose, heeft hare verwondering te kennen gegeven, dat de Tweede Kamer in plaats van eene afwachtende houding aan te nemen ter verhoor en kennisneming van de bezwaren der des kundige practische mannen, dus van den landbouw zelf het ontwerp, bijna onmiddellijk na de indiening reeds in de seetiën heeft behandeld. De algemeene indruk van het wetsontwerp is bij de leden der commissie dan ook ongunstig. Zij vermeent, dat zulks bij de artikelsgewijzebehandeling nog duide- ljjber in het licht zal komen. Presldt nt Kruger. Het Belgische nationaal-comité voor Transvaal werd den 4 door president Kruger ontvangen. De heer F. Reijnbardt, voorzitter van het comité, hield eene korte toespraak tot den president, waarin hij deed uitkomen hoeveel sympathie in België bestaat voor de lijdende en strijdende Boeren. De spreker eindigde zijn rede metLeve president Kruger Leve president Steijn, zijn waardige evenknie in dapperheid en vaderlandsliefde. Leve Transvaal! Leve Oranje-Vrij staat De heer Reynhardt overhandigde hierna het adres van 27,000 Belgen. Ook overhandigde hij een album namens het Gentsehe comité voor de slachtoffers van den oorlog. De staatspresident sprak daarop ongeveer als volgt Ik heb geen woorden genoeg, ja, ik zeg geen woorden om mijn dank te betuigen voor de sympathie, die my door gamsch Europa wordt betoond, en ik mag zeggen, ook in het bijzonder door het Belgische volk, zooals ze die getoond heeft in zijn vergaderingen, zelfs in de Kamer dor volksvertegenwoordigers. Aan alles is het mjj duide- Als braaf ambtenaar had hij altijd trouw zijn plicht vervuld, zonder dat zijne eerzucht hem prikkelde iets bij zonders te doen en zonder ijverzuchtig te worden op anderen, die hem voorbijstreefden. Toen zijn dienstjaren hem het recht op een flink pensioen verzekerden, had bij zijn ontslag genomen en was zeer getroffen en dankbaar, dat de staat hem tot belooning van zijn trouwe plichts vervulling den titel van geheimraad verleende. Een aar dig fortuin, dat hem eerst sedert eenige jaren door erfenis ten deel was gevallen, stelde hem in staat een landgoed te koopen, waar hij zijn ouden dag rustig hoopte door te brengen en een tijdlang was er dan ook geen geluk kiger en tevredener man dan de eigenaar van Lindenhof. Maar hieraan kwam een eind, toen zijne dochter terug keerde en voorloopig haar intrek bij hem nam. Zij kon zich echter niet meer in de huiselijke omgeving schikken en drong haar vader haar op hare reizen te vergezellen. Daar zij als weduwe over een groot vermogen beschikte, behoefde zij zich in niets te beperken en Rottenstein was veel te zwak om zich beslist te verzotten tegen het ver langen van zijn eenig kind, hoewel hij soms een zwakke poging daartoe aanwendde. Hij gaf ten laatste toch weer toe, maar daar hij noch zin voor natuurschoon, noch voor kunstgenot bezat, voelde hij zich in den vreemde alles behalve op zijn gemak en kwam zichzelf te midden van al die zuidelijke pracht als een banneling voor. Tegenover hem, aan den anderen kant van de tafel, zat de heer Welborndie juist in een tegenovergestelden toestand verkeerde, daar hij met zichzelf en de geheele wereld tevreden was. De drie dagen, die hij aanvankelijk te Corfu wilde doorbrengen, waren nu al tot drie weken aangegroeid en hij had zich stellig voorgenomen niet eerder te vertrekken, dan als mevrouw van Wilkow met haar vader het eiland verliet, om zich dan natuurlijk op de reis naar Egypte bij hen aan te sluiten. Naar zijn gevoelen behoorde bij de skunst van roizen" noodzakelijk een romannetje, en zoo was hij dus bij den eersten blik op de jonge weduwe verliefd geworden en putte zich nu uit in attenties, die, hoewel vrij koel opgenomen, toch niet afgewezen werden. Wordt vervolgd. lijk dat dit niet het werk der lippen is, maar taal, die aan het hart ontwelt. Zeer gaarne neem ik uw hul deblijk ook namens president Steyn aan als bewijs uwer deelneming in het lot en in den strijd der beide repu blieken. Mjjn vertrouwen blijft nog altjjd vast op God. Alle volken alle godsdienstige secten alle die in God gelooven snellen als het ware toe om het recht der wet te verdedigen en dit is mij een teeken dat de Heer, die het Recht en de Gerechtigheid liefheeft, met ons is. Ziet, het zijn mirakelen, die daar nog bij ons gebeuren, dat een handjevol nog altijd den strijd tegen zooveel duizenden en duizenden kan volhouden, alhoewel de havens voor hen afgesloten worden. Het recht, dit blijft mijn uitzicht en hoop, zal zegevieren. Ik betuig u nog maals en namens president Steyn hartelijk dank. Oeneraal Tan Hcutsz. Uit Batavia werd den 2 aan de »N. R. Ct." geseind Generaal Van Heutsz is veel beter. De cavalerie is naar Kotaradja teruggekeerd. Ben Haag. Den 3 is de nieuwgebouwde Regen- tesse-Kerk der Ned. Herv. gemeente plechtig ingewijd. Het gebouw kan ongeveer elfhonderd menschen bevatten. H. M. de Koningin-Moeder woonde de inwijding bij. Hollende paarden. Den 2 sloegen op den Velperweg de paarden gespannen voor het rijtuig van den heer v. E. op hol. Bij het station der stoomtram te Velp waar zich de dog cart van den heer De J. L. uit Arnhem bevond, wilde de koetsier van den heer De J. L., de hollende paarden van verre ziende naderen, onmiddellijk hulp verleenen. Hij plaatste zich midden op den weg en trachtte door met zijn armen te zwaaien de paarden tot staan te brengen. Toen dit niet baatte en de paarden inmiddels waren genaderd tot de plaats waar hij zich bevond, greep bij de teugels der hollende dieren. Hij word een eind mee gesleurd, doch kon zich niet blijven vasthouden. Hij viel en bekwam een paar trappen tegen de borst terwijl de wielen van het rijtuig over hem heen gingen. De moedige man werd met een gebroken dijbeen opgenomen en per brancard naar het ziekenhuis te Velp vervoerd. Zijn toe stand is, de omstandigheden in aanmerking genomen, bemoedigend. De beenbreuk is van ernstigen aard. Gemeentelijke Slachthuizen. In de den 2 gehouden zitting van den Gemeenteraad van Leiden werd behandeld de motie van den heer W. Pera en 8 andere leden van den Gemeenteraad, tot intrekking van het besluit tot oprichting van een open baar slachthuis in verband met het bekende arrest van den H. Raad, alsmede een voorstel van B. en W. tot ondersteuning van het door den Gemeenteraad van Gro ningen aan H. M. de Koningen gericht adres, houdende verzoek om aan de Tweede Kamer een voorstel van wet in te dienen tot aanvulling of wijziging van art. 4 sub. 2 der hinderwet, ten einde langs dien weg tot slacht- dwang in de gemeente-abattoirs te kunnen geraken. De motie-Pera c. s. werd verworpen en het voorstel van B. en W. aangenomen. 8tierenkcurlngen In Noord-Holland. Door de Provinciale Oommissie tot bevordering van de veefokkerij in Noord-Holland (jhr. mr. P. van Foreest, voorz. en R. Visser Lz., secretaris), zullen, even als vorige jaren voor de toekenning van onderhoudsbij dragen aan fokstierenkeuringen gehouden worden. De voorkeuringen, op een 24-tal plaatsen, 1, 2, 3 en 4 April. De centrale keuringen 10 April voor 't gedeelte bezui den het Noordzeekanaal, te Amsterdam; 12 April voor 't noordelijk gedeelte te Alkmaar. Beschikbaar gesteld worden 16 premiën van f 125, voor 16 twee-jarige of oudere stieren en 16 premiën van f 75, voor 16 één-jarige stieren. Voor de 3 beste stieren, afkomstig van koeien, ingeschreven in een der registers van Fokvereenigingen, zijn drie premiën, van f 50, ieder, beschikbaar. Aan de toekenning der premiën zijn de volgende voor waarden verbondenle. de stieren moeten in één der stamboeken ingeschreven zijn, of op den dag der keuring ter inschrijving aangeboden worden2e. de stieren moeten bij inspuiting met tnberculine niet in die mate reageeren, dat zij verdacht worden te lijden aan tuber culose. (De stieren, welke verleden jaar zijn goedgekeurd, worden hiervan vrijgesteld); 3e. tegen een maximum dek- geld van twee gulden per koe moHen de stieren in de provincie Noord-Holland beschikbaar blijven tot- en deelnemen aan de keuringen, welke gehouden worden in April 1902. Stieren van twee jaar en onder op het tijd stip der keuring mogen in Augustus verkocht worden, maar dan wordt de premie verminderd en gesteld op vijf-en-zeven tig gulden; 4e deklijsten worden den eigenaar van geprimeerde stieren gratis verstrektdeze moeten bijgehouden en vóór Maart 1902 bij den secretaris (R. Visser Lz., te Berkhout), ingeleverd worden 5e de commissie behoudt zich het recht voor, om indien noo- dig geprimeerde stieren te verplaatsen dit zal geschie den, indien in eenig deel der provincie te weinig goede stieren zijn. Hen angstig oogcnbllk. Iemand die dezer dagen de spoorbrug te Telsen passeerde, zekere A., werd door een aankomenden trein in het nauw gebracht en moest zich door vlug op het vrjje spoor te springen, vrijwaren van verbrijzeld te worden. Bij zijn sprong geraakte hij echter beklemd tusschen de verhooging die zich op het vaste deel der brug bevindt, zoodat de trein hem rakelings passeerde. Brukke dienst. In de week van het huwelijk van H. M. de Koningin van maandag 4 Februari tot zaterdag 9 Februari, zijn op het telegraafkantoor te 's Gravenhage behandeld 17.806 telegrammen, terwijl het gewone aantal per dag om en bij de 1500 bedraagt, wat voor die zes dagen dus een totaal van 9000 zou hebben opgeleverd. Op den huwelijksdag zeiven zijn 4500 telegrammen ont vangen en verzonden daaronder waren er van 300, 500, 700, 1000, 2000 woorden. Eene herleiding van wat op dien dag door de telegrafisten is gedaan tot telegrammen der normaal gemiddelde lengte, geeft naar schatting van mannen van het vak de uitkomst, dat men de drukte van dien dag kan gelijk stellen met de behandeling van 45,000 gewone telegrammen. Nederland en de Xuld- Afrlkaansche Republieken. Bij gelegenheid van haar vertrek naar Utrecht richtte de Belgische delegatie van het Nationaal Comité voor Transvaal een schrijven aan H. M. de Koningin van Ne derland waarin haar hulde wordt gebracht voor Hare houding ten opzichte van Kruger en Haar gesmeekt wordt het initiatief te nemen voor het bijeenroepen van het hof van arbitrage. Voor de Bóeren-gevangenen. Onlangs gaf dr. Koster, krijgsgevangene te Ceylon, te kennen, dat o.a. eene bezending kaas zeer welkom zoude zijn voor zijn mede-gevangenen. De burgemeester van Bodegraven, aan dat verzoek wen- schende te voldoen, vroeg aan ieder der in zijne gemeente wonende kaashandelaren een Goudsche kaas van ongeveer vier kilogram en zond tevens aan de kaashandelaren in den omtrek eene circulaire met verzoek ook een of meer kazen te willen toezenden. Bij zeer velen viel dit verzoek in goedeaarde en sommigen zonden zelfs 12 stuks, zoodat een flinke bezending naar Ceylon kon verscheept worden. Indien er nog kaashandelaren zyn, die ook kaas wen- sebon te zendendan zal dit den burgemeester hoogst aangenaam zijn. De verpakking in blazen is gewenscht, doch geschiedt zoo noodig te Bodegraven door welwillende hulp van den heer H. Goebelterwijl de verzending geschiedt in overleg met het Middelburgsche Dames comité. Een 12-tal tabaks- en sigarenfabrikanten te Kampen zullen eerstdaags ieder een kist met tabak en sigaren naar de krijgsgevangen Boeren op St. Helena zenden. Dit ge schiedt naar aanleiding van een ontvangen schrijven door den heer Piet Kruger te Kampen van zijn neef Sarei Elof, den held van Mafeking, meldende o.a. dat hij en zijn lotgenooten groote behoefte aan tabak hadden, die haast niet door hen te verkrijgen was. Professor De Louter, te Utrecht, heeft ten behoeve van de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging o. m. een gift ontvangen uit Amsterdam onder letters H. A., groot 5000. De 19-rjarige J. G., te Blokzijl, is gearresteerd, beschuldigd van zijn driejarig kind te hebben vermoord. Wtelrijden. Cordang is de souvenirs van zijn eervollen wiel rennersloopbaan kwijt. Zijn huis te Blerik in Limburg is afgebrand en er kon zoo goed als niets gered worden. Met groot gevaar kon men het vee en eenige goederen van den inboedel uit de vlammen halen. Bijna de geheele huisraad, veldproducten, kloedingstukken, sieraden, enz., werden door het vuur vernield. Ook werden een zevental le kl. rijwielen, 2 motors, 1 motor, 1 tandem, vers hillende papieren van waarde, medailles, prijzen en andere herinneringen verbonden aan wedstrijden, toebehoorende aan Cordang, door het vuur verwoest. Terzakking. In een der muren van het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Ilpendam werd onlangs een verzak king ontdekt. Thans blijkt dit verzakkingsproces een tamelijk snel verloop te hebben. Bij het luiden der klok en het bespelen van het orgel vallen telkens stukken kalk naar beneden. De vraag rijst, of zelfs het dak geen gevaar loopt en het gebouw niet binnen korten tijd aan dienst zal moeten worden onttrokken. Rijks wlnterlandbouwschool. Het eindexamen aan bovengenoemde school te Schagcn zal den 28 plaats hebben, hst overgangsexamen den 30 als wanneer ook de wintereursus is geëindigd. üehagen. Aan uitspanningen ontbreekt het in de maand Maart in deze gemeente niet; den 17 speelt de rederijkerskamer, den 24 zingt sEuphoniaden 31 musiceert de Harmoniekapel en mogelijk zal op een der Vrijdagen de tweede volksvoordracht plaats hebben. Rijp. De raad dezer gemeente heeft tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heeren K. Wipkink, ds. P. Sijbolts, H. Holle, H. P. Surlohe en L. W. Sparnaay. Westgraftdijk. In den namiddag van den 3 aanvaardde de heer ds. D. G. W. Leven Röder het predik ambt bij de ned. herv. gemeente van West- en Oostgraft- dijk naar aanleiding van I Cor. I vs. 9, na des morgens bevestigd te zijn door den heer ds. S. Ulfers te Rotterdam naar aanleiding van Joh. 4 vs. 35. Beiden keeren was het kerkgebouw overvol. Spierdijk. De heer C., die van de zoo lastige rattenplaag bevrijd wilde zijn, had de onvoorzichtigheid, het mengsel daarvoor dienende, niet voldoende buiten het bereik te stellen. Dientengevolge moest hij het verlies betreuren van een zijner paarden. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Februari bezocht door 442 personen, terwijl uit de aan het Museum verbonden boekerij 180 boek- en plaatwerken naar de verschillende plaatsen van ons'land werden uitgeleend. Uit de door den directeur der Levensverzeke- rlng-JHaatschappij „Haarlem" over 1900 opge maakte rekening, welke door commissarissen is goed gekeurd, blijkt, dat die Maatschappij in bioeienden toe stand verkeert. Aan premiën werd in 1900 ontvangen f 57500,275 en aan renten van belegd kapitaal f 12507,60®. De uitkeeringen wegens overlijden beliepen f 28437,90, terwijl het kapitaal der Maatschappij met f 24149,80 toenam en alzoo klom tot f 299230,83. De Maatschappij heeft zich met ingang van 1 Januari j. 1. uitgebreid en sluit thans: levens-, lijfrente,- pensioen,- uitzet,-en communie verzekeringen onder zeer gunstige voorwaarden. Bergen. Den 2 slaagde mejuffrouw A. W. van Hoorn te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. Geschenk aan de Koningin. Het fraaie vuurschermaan H. M. de Koningin deze week te Amsterdam van wege de Ambachtsschool m de Industrie- en Huishoudschool alhier aan te bieden, is, wat het houtwerk betreftbewerkt door de leerlin gen der Ambachtsschool te dezer stedehet borduur werk geschiedde op de Industrie- en Huishoudschool alhier. Het is een fraai stuk werk. Het bestaat uit drie afdeelingen op ieder waarvan een oranjeboom zich vertoont, op het middenvak vruchtdragend op de beide zijvakken nog bloesem dragende. Prachtig zijn vooral üe wapens bewerkt van do Oranje's Waldeck- Pyrmont, Mecklenburg-Schwerin en Alkmaar. De beide scholendie dit geschenk vereerenleggen er

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2